Chusta to najstarszy rodzaj miękkiego, ergonomicznego nosidła. Elastyczna, wiązana czy kółkowa – dowiedz się, jaka będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie i Twojego dziecka. Czy wiesz, kim są “mamy kangurzyce”?

Wielu rodziców boi się chust, uważa, że są niestabilne, że dziecko może z nich wypaść. Nic bardziej mylnego. Dobrze dobrana chusta to komfort dla dziecka i rodzica.

W artykule skupimy się na tym, żeby wyjaśnić Ci, od czego zależy komfort noszenia i wytłumaczymy, jak dopasować chustę do potrzeb Twoich i Twojego dziecka.

Rodzaje
 

Chusta tkana (wiązana)

Chusta wiązana, Bebelulu Rapalu
Chusta tkana, Lennny Lamb

Chusta tkana jest najpopularniejszym, najchętniej kupowanym rodzajem chusty do noszenia dzieci. Jest wykonana z prostokątnego kawałka materiału (zazwyczaj jest to tkana bawełna) o szerokości od 55 do 70 cm, który wiąże się w odpowiedni sposób. Wiązanie jest bardzo istotne, od niego zależy, czy dziecko będzie czuć w chuście bezpieczne. Jego nauka, jak podkreślają mamy, nie jest trudna, a do każdej zakupionej chusty dołączana jest instrukcja (porad co do wiązania chust nie brakuje też w Internecie).

Chusty tkane dzielą się na: krótkie (mają około 2,5 m) i  długie (ok. 5 m).

Pozycje noszenia dziecka w chuście tkanej: przodem, przodem na biodrze, na plecach.

Zalety   Wady

z chusty może korzystać więcej niż jedna osoba (w zależności od wiązania można ją dopasować do wzrostu i wagi każdego rodzica);

chusta tkana jest „nośna” – odpowiednio zawiązana sprawia, że ciężar dziecka nie jest dla rodzica odczuwalny;

chusta tkana jest uniwersalna – można z niej zrobić kocyk lub hamak;

chusta tkana pozwala na układanie dziecka w różnych pozycjach, w zależności od wieku;

taka chusta służy przez długi czas – można jej używać do noszenia dzieci najmłodszych (nawet kilkutygodniowych) i dużo starszych (nawet 2- czy 3-letnich);

chusta tkana dobrze podpiera kręgosłup dziecka;

chusta tkana wymaga sprawnego wiązania, znajomości techniki wykonywania poszczególnych węzłów;

Tkane chusty były używane od zarania dziejów, w różnych zakątkach świata. W Afryce na chusty mówi się kanga i kitenge, w Peru dzieci nosi się w mantach, w Meksyku w rybozo, a w Indonezji – w selendangach.

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna, Lenny Lamb Topaz
Chusta elastyczna, Lenny Lamb Topaz

Chusta elastyczna, składająca się z kawałku materiału o szerokości 55-70 cm. Najczęściej jest wykonana z bawełny (bawełna ma właściwości elastyczne). Dzięki elastyczności materiału, łatwo ją założyć i związać. Idealnie nadaje się do noszenia najmłodszych dzieci (do 3-4 miesiąca życia). Jej zaletą jest to, że ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na oba barki rodziców, dzięki czemu ryzyko urazu kręgosłupa jest zminimalizowane. 

 

Chusta elastyczna nie nadaje się do noszenia dziecka na biodrze i na plecach, za to można w niej ułożyć w pozycji pionowej nawet najmłodsze dzieci.

Zalety Wady

taką chustę łatwo założyć, jej wiązanie nie jest czasochłonne;

chusta jest bardzo wygodna dla dziecka – miękka, dopasowująca się do budowy jego ciała;

chusta elastyczna umożliwia wkładanie i wyjmowanie dziecka bez konieczności poprawiania wiązania;

chusta elastyczna nie nadaje się dla starszych dzieci; ich ciężar byłby dla rodziców zbyt odczuwalny;

nie nadaje się do noszenia dzieci na plecach i na biodrze;

Chusta kółkowa

Chusta kółkowa Nati Ring
Chusta kółkowa Nati Ring

Chusta kółkowa ma kształt prostokąta, który z jednej strony jest zakończony kółkami, a z drugiej tak zwanym ogonem. Ogon przekłada się przez kółka i w ten sposób reguluje długość chusty. Chustę kółkową łatwo dopasować do wielkości dziecka i wzrostu rodzica.

Świetnie nadaje się na noszenie dziecka na krótkie dystanse.

Chusta kółkowa jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci (do noszenia w pozycji leżącej, czyli pozycji „fasolki”) albo takich, które potrafią już siedzieć (wtedy podpiera się je na biodrze rodzica).

Zalety   Wady
chusta kółkowa jest prosta w regulacji, nie wymaga opanowywania specjalnych wiązań;

zaletą takiej chusty są niewielkie rozmiary, można ją bez problemu schować do torebki lub wózka;

chustę kółkową zakłada się tylko na jedno ramię, więc może być niekomfortowa dla osób, które mają problem z kręgosłupem;

Chusta kieszonka (pouch)

Chusta typu
Chusta typu "pouch", Babylonia

Chusta-kieszonka to kawałek materiału zakończony pasem, który przekłada się przez ramię. Dzięki kółkom długość chusty można regulować, niestety nie jest uniwersalna, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, czy jest dopasowana do wzrostu, wymiarów rodzica.

Chusty-kieszonki, podobnie jak kółkowe, są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które układa się w nich w pozycji „fasolki” (leżącej) i tych, które potrafią już samodzielnie siedzieć (układa je się tak, żeby podpierały się o biodro rodzica).

 

Zalety   Wady

chusta-kieszonka nie wymaga umiejętności wiązania, nie trzeba jej regulować;

zaletą chusty typu „pouch” są niewielkie rozmiary; wielkość chusty typu „pouch” trzeba dopasować do wagi i wzrostu swojego i dziecka;

chusta kieszonka obciąża ramię rodzica, nie poleca się jej osobom filigranowym, które nie powinny dźwigać ciężarów;

taka chusta nie jest ekonomicznym zakupem, dziecko szybko z niej wyrasta i trzeba ją wymienić na większy model;

rozmiar chusty musi być dopasowany do rodzica, nie jest ona uniwersalna;Niektóre chusty typu „pouch” posiadają regulowane boki, które możesz ściągać lub luzować za pomocą wszytego sznurka. Taki sznurek przydaje się, jeśli zamierzasz nosić dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć.

Materiał

Wielu rodziców obawia się, że chusty do noszenia dzieci nie są stabilne i bezpieczne. Tak być nie musi. Żeby zapewnić dziecku komfort, wystarczy wybrać dobrą jakościowo chustę.

Jakość chusty zależy głównie od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana.

Chusta z dodatkiem bambusa, Lenny Lamb
Chusta z dodatkiem bambusa,
Lenny Lamb
Zdecydowana większość chust, zarówno tkanych jaki i elastycznych, jest wykonana z naturalnego materiału: bawełny.

Jeśli kupujesz chustę tkaną sprawdź, czy jest wykonana z bawełny o splocie skośno-krzyżowym. Taki splot sprawia, że materiał rozciąga się równomiernie i ciężar dziecka nie jest dla rodzica odczuwalny. Bawełna o splocie skośno-krzyżowym to jedyny materiał, który jest uznawany przez francuskie i szwajcarskie stowarzyszenia propagujące noszenie dzieci w chustach.

Coraz więcej chust tkanych zawiera domieszkę włókna bambusowego. Specjalne właściwości bambusa sprawiają, że tkanina jest bardziej wytrzymała. Bambus zapobiega też rozwijaniu się zarazków, chroni przed nieprzyjemnym zapachem i nie zatrzymuje wilgoci (jest przewiewny).

Niektóre chusty tkane zawierają domieszkę innych materiałów, np. jedwabiu (sprawia, że tkanina jest bardziej miękka, przyjemna dla dziecka), konopii i lnu (posiadają właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze).

Chusty elastyczne powinny być wykonane w 100% z bawełny. Kupując taką chustę, upewnij się, że jest w całości wykonana z bawełny (informacja o składzie materiału powinna być podana na opakowaniu).

Rodzicom, których dzieci cierpią na alergię, polecamy chusty wykonane z bawełny organicznej, która ma właściwości antyalergiczne. Z bawełny organicznej jest wykonana m.in. chusta Storchenwiege Louise Bio.

Certyfikat Oko-Test 100
Certyfikat Öko-Tex Standard 100
Kupując chustę, koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie jest barwiona sztucznymi barwnikami, które mogą zaszkodzić Twojemu dziecku. Najprostszy sposób to upewnienie się, czy posiada certyfikat Öko-Tex Standard 100. Przyznaje się go wyrobom z materiałów bezpiecznych dla dzieci (niepoddawanym chemicznym kąpielom). Innym atestem, który przyznaje się chustom elastycznym, jest certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”. Obydwa są wydawane przez Instytut Włókiennictwa. 

Rozmiar

Kupując chustę, należy dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Znacznie ułatwi do zakładanie chusty, sprawi, że wiązanie jej będzie łatwiejsze.

Podział na rozmiary każdego z typów chust oparty na innym schemacie.

Chusty tkane i elastyczne występują najczęściej w rozmiarach S (inaczej 36), M (38), L (40), XL (42) i XXL (44). Rozmiar zależy od długości chusty (szerokość jest taka sama, w zależności od producenta waha się między 50 a 70 cm).

  • chusty w rozmiarze S mają długość około 3,5-4 metra;
  • chusty w rozmiarze M mają długość około 4-4,5 metra;
  • chusty w rozmiarze L maja długość około 4,5-5 metra;
  • chusty w rozmiarze XL maja długość ponad 5 metrów;

Wybierając rozmiar chusty dopasuj go do rozmiaru ubrań, jaki nosisz na co dzień. Pamiętaj, że chusty wiązane i elastyczne powinny być na tyle długie, by otulać dziecko trzema warstwami materiału.

Jeśli decydujesz się chustę typu „pouch” lub kółkową, dobór rozmiaru jest bardziej skomplikowany. Najprostszym rozwiązaniem jest zmierzenie odległości między ramieniem a przeciwległym biodrem.

  • jeśli odległość wynosi od 56 do 59 cm, rozmiar chusty dla Ciebie to S;
  • jeśli odległość wynosi od 60 do 62 cm, rozmiar chusty dla Ciebie to M;
  • jeśli odległość wynosi od 63 do 65 cm, rozmiar chusty dla Ciebie to L;
  • jeśli odległość wynosi od 66 do 68 cm, rozmiar chusty dla Ciebie to XL;

Niektórzy producenci (np. firma Jendrulino) mają też w swojej ofercie chusty o niestandardowych rozmiarach – XS (34) lub XXL (44).

Jeśli z chusty ma zamiar korzystać nie jedna, ale dwie osoby, rozmiar należy dopasować do osoby wyższej.

Jaka dla jakiego dziecka?

Każdy z typów chusty umożliwia ułożenie dziecka w określonych pozycjach. Ułożenie, w jakim powinno się nosić dziecko w chuście, zależy od jego wieku i wagi.

Od kiedy? Jakie ułożenie? Jaka chusta?
Od urodzenia do trzeciego miesiąca życia pozycja leżąca („fasolka”) Ułożenie dziecka w takiej pozycji umożliwia każdy typ chusty. Najszybciej i najłatwiej ułożyć dziecko w chuście typu „pouch” lub w chuście kółkowej.
Od czwartego miesiąca życia pozycja pionowa, siedząca (twarzą do rodzica) Takie ułożenie jest możliwe w chustach tkanych i elastycznych. Jeśli chcesz nosić dziecko w takiej pozycji, nie kupuj chust kółkowych i chust-kieszonek.
Od szóstego miesiąca życia pozycja siedząca z podparciem na biodrze, pozycja pionowa siedząca, pozycja siedząca na plecach Pozycję siedzącą z podparciem na biodrze umożliwiają chusty-kieszonki i chustom kółkowym. Pozycję pionową siedzącą umożliwiają chusty elastyczne i tkane, pozycję siedzącą na plecach rodzica – chusty kółkowe.

Chusty są przystosowane do noszenia dzieci, które ważą nie więcej niż 15 kilogramów.

Najbardziej uniwersalną chustą jest chusta wiązana. Pamiętaj, że jej wiązanie wymaga wprawy, szczególnie od początkującego użytkownika.

Technika wiązania i mamy kangurzyce

Wiązanie
Wiązanie "koala", chusta Nati
Rodzice, którzy stają przed wyborem i muszą zdecydować, jaką chustę kupić, boją się przede wszystkim tego, że jej wiązanie będzie dla nich niewykonalne. Wielu rodziców decyduje się na chusty kółkowe i chusty-kieszonki tylko dlatego, że nie ich zakładanie nie wymaga od nich specjalnej wprawy.

Ilość wiązań i skomplikowane instrukcje obsługi, które dołącza się do chust tkanych i elastycznych mogą przestraszyć niejednego rodzica. Zarówno producenci, sprzedawcy, jak i rodzice próbują uspokoić początkujących użytkowników chust i przekonać ich, że wiązanie można bez problemu opanować, a komfort noszenia dziecka w chuście rekompensuje początkowy trud i wysiłek, który trzeba włożyć w naukę.

Przed zakupem warto odwiedzić jeden z portali, które propagują noszenie dzieci w chustach. W polskim Internecie jest ich sporo (nosmydzieci.org.pl, chustomania.pl, kanguromania.pl). Takie portale są tworzone przez doświadczone w noszeniu dzieci w chustach mamy, które nazywają siebie "mamami kangurzycami".

Warto zapisać się na specjalne warsztaty, które kształcą rodziców z zakresu noszenia w chustach. Takie warsztaty są organizowane w każdym większym polskim mieście.

Producenci i ceny

Producenci

W przypadku chust do noszenia, jak i każdego innego produktu przeznaczonego dla dzieci, marka ma duże znaczenie. Niedopuszczalne jest kupowanie chust, których producent nie jest znany. Najbezpieczniej wybrać model, który jest posiada certyfikat jakości Öko-Tex Standard 100 lub atest „Bezpieczny dla dziecka”.
Najwięksi, najpopularniejsi w Polsce producenci chust to m.in.:

Jeśli stawiasz na tradycję, wybierz chustę sprowadzaną do Polski z różnych zakątków świata. Takie chusty można kupić tylko w wybranych sklepach, np. SzczyptaSwiata.pl.

Cena

Cena zależy głównie od marki, ale jest też wyznacznikiem jakości materiału, a co za tym idzie – jakości samej chusty. Chusty kosztują od 75 do 400 złotych. Oto kilka przykładów chust z różnych przedziałów cenowych:

Do 150 złotych Od 150 do 300 złotych Ponad 300 złotych
 Chusta-kieszonka, Jendrulino Joko  Chusta kółkowa, Nati Ring  Chusta wiązana, Storchenwiege
Chusta-kieszonka, Jendrulino Joko Chusta kółkowa, Nati Ring Chusta wiązana, Storchenwiege
Cechy: chusta typu "pouch", bawełna 97%;
Cechy: tkana chusta kółkowa wykonana z organicznej bawełny;
Cechy: chusta tkana wiązana, opatentowany materiał Storchenwiege, certyfikat Öko-Tex Standard 100;

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu pewnie wiesz już, jak dopasować typ chusty do wieku dziecka, na co zwrócić uwagę wybierając materiał i jak kupić chustę w odpowiednim rozmiarze.
Pamiętaj, że każda z chust ma swoją specyfikę, niektóre umożliwiają układanie dziecka w każdej pozycji, inne dopuszczają tylko jedno-dwa ułożenia.
Jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem, wybierz chustę, która umożliwia rozkładanie ciężaru równomiernie na oba ramiona, czyli tkaną lub elastyczną. 

Życzymy udanego zakupu, który poprawi jakość życia Tobie i Twojemu dziecku!

——————————————————————————————————————————————————————————–

Konsultacja merytoryczna:
Agnieszka Bińkowska
sklep SzczyptaSwiata.pl
www.szczyptaswiata.pl