Chcesz przemienić się w snowboardzistę i dołączyć do grona miłośników białego puchu? Musisz zdecydować o rodzaju deski – cap czy sandwich? A później określić: długość deski, talię i rodzaj rdzenia. Czy wiesz, co oznacza napis „tip to tail” na desce?

Rodzaje

Kupując deskę, na pewno spotkasz się z podanymi poniżej kategoriami snowboardów. Zależnie od tego, jaki styl jazdy preferujesz, taki rodzaj deski powinieneś dobrać. Inne są deski do jazdy po świeżym puchu, inne do skoków lub szybkiej jazdy slalomem. Co za tym idzie, snowboardy są przygotowane z myślą o początkujących i bardziej zaawansowanych.

Deska allroundowa (all mountain)

Dobra dla początkujących i średnio zaawansowanych, najbardziej uniwersalna, stosunkowo tania, można na niej jeździć przodem i tyłem, chociaż jest dość szeroka, łatwo się prowadzi i jest łatwo skrętna. Umożliwia pierwsze akrobacje i skoki w snow parku (np. deska Head Matrix I).

Deska allround Head Matrix I
Head Matrix I

Deska freestylowa /FS/

Najszersza i miękka deska z krótką talią, słabo wciętą. Jak sama nazwa wskazuje umożliwia styl wolny, jest przygotowana pod kątem skakania po rampach i różnych wyczynów w powietrzu, akrobacji i trików. Można na niej jeździć przodem i tyłem. Ułatwia jazdę na miękkim puchu i nieprzygotowanych stokach i trasach (np. Academy Propaganda,Amplid Dopamine).

Deska freestyle Burton Feelgood
Burton Feelgood

Freeridowa /FR/

Dość szeroka, ale dłuższa i bardziej wcięta w tali od FS. Deska uniwersalna zbliżona do all mountain, przygotowana z myślą o jeździe na świeżym śniegu, ale dobrze się nią manewruje też na przygotowanych trasach, można na niej jeździć przodem i tyłem (np. Deska Atomic Banger), choć niektóre modele są wyprofilowane do jazdy tylko jedną stroną.

Deska freeride APO Spray
APO Spray

Twarda alpejska

Deska dla zaawansowanych. Przeznaczone są do niej specjalne twarde wiązania i buty. Ułatwia to pełna kontrolę nad deską przy szybkiej jeździe na przygotowanych trasach. Ma wąska talię ułatwiającą skręty, przez co promień skrętu jest mniejszy. Nie można na niej jeździć tyłem.

Deska twarda alpejska carvingowa Flow Solitude 2012
Deska twarda alpejska carvingowa
Flow Solitude 2012
Dodatkowo twarde deski możemy podzielić na dwie kategorie:

 • Race – są przygotowane do naprawdę ekstremalnej jazdy, np. do slalomów, są najtwardsze z twardych.
 • Carving – są bardziej miękkie i nadają się do szybkiej jazdy i ostrych skrętów.
  • big mountains – dla zaawansowanych, przygotowane do jazdy w kopnym śniegu poza wyznaczonymi trasami, dłuższa pozostałych (np. deska Flow Solitude).
  • BX – boardercross – dla zaawansowanych, twarde deski do ostrej jazdy na krawędziach, szybkiej i do skakania.

Budowa – konstrukcja zewnętrzna

Schemat budowy deski snowboardowej

Anose, czyli lekko zadarty przód deski

Btail, czyli tył deski, zwany też ogonem,

Cślizg, spód deski wykonany z polietylenu, ma wpływ na prędkość jazdy.

 • ślizg spiekany – twardy, wytrzymały, ale dość cienki. Trzeba pamiętać o regularnym smarowaniu go na gorąco, nie nadaje się do napraw na specjalistycznych maszynach. Ślizg spiekany ma np. deska Capita Indoor Survival SK.
 • ślizg tłoczony – twardy i wytrzymały, dobry dla początkujących, najbardziej popularny. Można go naprawiać nawet kilkakrotnie na maszynie. Jest szybszy od nienasmarowanego, spiekanego ślizgu. Taki ślizg posiada np. deska Capita FCG 155.
 • ślizg grafitowy – rzadziej spotykany, cienki ale za to najszybszy, odporny na uszkodzenia.

Dkrawędź, metalowa część deski biegnąca po obu stronach ślizgu, w większości desek też na tailu i przedzie.

Etalia, najwęższa część deski. Różni się w zależności od modelu i decyduje o tym, jaki styl jazdy będziesz uprawiać. Standardowo wynosi 24 – 27 cm. Talia ma wpływ na promień skrętu, a co za tym idzie, na prędkość jazdy.

Wyróżniamy dwa rodzaje talii:

 • wąska talia – mały promień skrętu, deska taka umożliwia robienie częstych, wąskich skrętów, pozwala szybko zmieniać krawędź i rozwijać większe prędkości.
 • szeroka talia – szeroki promień skrętu, powoduje, że skręty są szersze, rzadsze, mniej gęste. Przydatna np. dla raiderów (czyli inaczej snowboardzistów) na skoczniach.

Fpromień skrętu, na który ma wpływ talia, tak jak pisaliśmy powyżej.

Na snowboardzie znajdziesz również specjalne miejsca tzw. inserty, które służą do montowania wiązań (są też deski bez wiązań).

Zewnętrzna część deski posiada ozdobne graffiti. Producenci prześcigają się w propozycjach co raz to oryginalniejszych, barwnych i efektownych wzorów. Wyprodukowano nawet deski, które zmieniają kolor przy różnicy temperatur, czyli tzw. living colours (żywe kolory). Będzie to miało znaczenie z pewnością zwłaszcza dla pań, ale i panowie nie pogardzą rysunkiem wyróżniającym ich na stoku.

Pamiętaj jednak, że graffiti to tylko atrakcyjny dodatek. Lepiej wybrać deskę dobrego producenta ze skromniejszym rysunkiem niż nieznaną markę bogato zdobioną!

Budowa konstrukcja wewnętrzna

Snowboardy skonstruowane są w większości na dwa sposoby:

 • CAP (fullcap) – tzw. konstrukcja skrzynkowa, górna warstwa i boki wykonane są z jednego materiału, sprawia wrażenie, jakby góra płynnie łączyła się z dołem i zlewała z krawędzią. Wewnątrz są, jak w zamkniętej skrzynce, różne poszczególne warstwy deski. Deski tak skonstruowane są dobre dla początkujących, zwykle tańsze od pozostałych. Są też lekkie, łatwo nimi manewrować, ale są mniej stabilne.
 • Sandwich (sidewall) – konstrukcja, jak sama nazwa wskazuje, jest jak kanapka, warstwowa. Poszczególne warstwy leżą jedna na drugiej, są poprzekładane. Od góry zabezpieczone są laminatem, a z boku wzmocnione tworzywem ABS pod kątem prostym.Taka deska jest stabilniejsza, bardziej odporna na drgania. Jest dobra dla zaawansowanych, jeżdżących z dużą prędkością i korzystających ze snow parków. (np. deska Raven Blur).

Często tańsze deski snowboardowe mają konstrukcję fullcap. Nie ma tutaj jednak żadnej reguły. W różnych rodzajach desek (o rodzajach desek napisaliśmy powyżej) można spotkać obie konstrukcje (czyli np. deski freeridowe mogą mieć budowę typu cap lub sandwich). Również możliwe są połączenia obu tych konstrukcji, aby osiągnąć lepsze rozwiązania techniczne.

Każda deska ma serce, którym jest wewnętrzny rdzeń. Jest on niezwykle ważny, gdyż ma wpływ na trwałość i wytrzymałość deski. Obecnie większość snowboardów posiada rdzeń drewniany (oznaczony na desce opisem: tip to tail). Drewno jest najbardziej wytrzymałe i elastyczne, lecz niestety dość ciężkie. Stąd też różne nowe technologie, które powodują, że deska jest lżejsza, bardziej sprężysta np. włókna szklane, kewlarowe, karbonowe itp. Innym spotykanym materiałem do produkcji rdzenia jest pianka. Taki rdzeń jest lekki, ale mało wytrzymały i renomowani producenci z niego rezygnują. Dostępny jest najczęściej w modelach dla dzieci.

Parametry

Kupując deskę, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników. Są to:

 • wzrost
 • waga
 • rozmiar buta
 • płeć
 • wiek (osoba dorosła czy dziecko)

Wzrost

Wzrost snowboardzisty ma wpływ na dobór odpowiedniej długości deski. Dotychczas uważano, że prawidłowo dobrana deska powinna sięgać brody. Obecnie popularne stają się co raz to dłuższe deski. Warto jednak trzymać się pewnych norm.

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie długości desek (podajemy w niej górną wartość długości, czyli dokąd powinna sięgać deska postawiona na podłożu):

Deska Długość Zastosowanie
krótka od ramienia do podbródka dla początkujących i dla tych, którzy lubią skoki i manewry w powietrzu
średnia od podbródka do czoła dla średnio zaawansowanych i wprawionych raiderów. Można na nich poskakać, jak i zjeżdżać szybko na krawędziach.
długa od czoła do kilku centymetrów nad głowę właściwie korzystają z niej wyłącznie wprawieni snowboarderzy. Dobra do jazdy w głębokim śniegu i do szybkiej jazdy na krawędziach.

Uwaga! Dłuższa deska to większe bezpieczeństwo przy szybszej jeździe!

Waga

Waga decyduje o elastyczności i twardości deski (osoby cięższe mają twardsze snowboardy). Deska jest naturalnie wygięta w środkowej części (jest to nazywane holem deski). Środek nie opiera się na podłożu, gdy deskę położysz płasko na ślizgu. Twoja waga ma wpływ na to, jaka deska będzie dla Ciebie właściwa. Właściwy dobór wagi użytkownika zapewni równomierne rozłożenie ciężaru na desce.

Poniższa tabela przedstawia orientacyjny stosunek długości deski do wagi snowboardzisty.

Waga (kg) Długość deski (cm)
Kobiety Mężczyźni
Do 40 kg 135 140 Do 150
40 50 kg  139 150 145 155
50 60 kg 142 155 145 158
60 70 kg 150 160 149 160
70 80 kg 155 i więcej  153 164
80 90 kg 155 i więcej 155 166
Powyżej 90 kg 160 i więcej 165 i więcej

Zawsze należy dodatkowo upewnić się, jaką wagę dla danego snowboardu zaleca producent. Nigdy nie powinno się przekraczać górnej granicy wagi.

 

 

 

 

 

Rozmiar buta

Rozmiar buta ma wpływ na dobór szerokości deski (czyli talii). Podczas jazdy but nie może zahaczać przy skrętach o śnieg. Uważa się, że stosunek rozmiaru buta do talii powinien wyglądać następująco:

Rozmiar buta Talia w centymetrach
do 42 24 25
do 45 25 26
46 i więcej 2627

Dla snowboardzistów, którzy mają duży rozmiar stopy, a chcą mieć deskę o wąskiej talii, przygotowano specjalne platformy pod wiązania typu Power Link Palmera lub V-Flex Voelkla. Unoszą one but nad deskę, dzięki czemu przy skrętach but nie zahacza o podłoże.

Płeć i wiek

Oprócz wyżej wymienionych kryteriów, deskę dobiera się również według płci i wieku. Nie na darmo producenci przygotowują specjalnie snowboardy dla kobiet. Deski te, w przeciwieństwie do męskich, są krótsze i mają węższą talię w stosunku do długości. Poza tym są bardziej miękkie (co uzależnione jest od wagi użytkownika, o czym pisaliśmy wcześniej) i posiadają specjalnie dobraną kolorystykę (np. deski Screw Boards SYSTEM 2008 i Rossignol Tamptation 2010).

Właściwości deski Kobiety Mężczyźni
talia (szerokość) węższa szersza
długość krótsza dłuższa
twardość miękka twardsza

Deska dla dzieci Head Junior Rocka
Deska dla dzieci Head Junior Rocka

 

 

 

Snowboardy dla dzieci są lżejsze i zdecydowanie bardziej giętkie. Mają często rdzeń piankowy, chociaż, ze względu na trwałość i bezpieczeństwo, w deskach dziecięcych robi się dziś także rdzenie drewniane (np. deska Burton Smalls, LTD Flash Jr.). Dziecko będzie miało oczywiście deskę krótką, co ułatwi mu prowadzenie snowboardu i manewry np. skręty. Przy doborze długości snowboardu obowiązuje ta sama zasada co u dorosłych – deska postawiona na podłożu powinna sięgać do ramienia lub brody.

W większości snowboardów, bezpośrednio na desce między wiązaniami, możesz znaleźć następujące informacje:

 • długość deski,
 • jaka jest talia czyli promień skrętu,
 • jaki jest rdzeń (np. gdy spotkasz się z napisem „tip to tail” wiesz, że rdzeń będzie drewniany).

Jaka dla kogo?

Masz już za sobą wstępne informacje o deskach: o ich konstrukcji, ich cechach charakterystycznych i rodzajach. Wiesz też, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie. Zapewne zadajesz sobie pytanie, jaki snowboard będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie?

ikona znak zapytania Czy jesteś początkującym snowboardzistą?

Jeśli tak, to dla Ciebie odpowiednia będzie deska miękka, oczywiście z rdzeniem drewnianym. Ułatwia ona stawianie pierwszych kroków i robienie postępów. Bardziej „wybacza” błędy. Zmęczenie na takiej desce jest mniejsze, niż gdybyś zaczynał od twardej deski i butów. Wybierz uniwersalną deskę, żebyś mógł popróbować wszystkiego i zobaczyć co będzie cię „kręcić”. Możesz wówczas zjeżdżać na krawędziach i ćwiczyć skręty, a gdy poczujesz się pewniej popróbować pierwszych skoków.

Z desek miękkich, które umożliwią Ci osiągniecie tych celów polecamy uniwersalną typu all mountain lub freeridową. Wcześniej opisaliśmy, czym się one charakteryzują i do jakiej jazdy służą.

Deska dla początkujących Flow Merc 2010
Deska dla początkujących
Flow Merc 2
Jeśli chodzi o szerokość, poglądy są różne. Węższa talia ułatwia robienie skrętów przy mniejszym wysiłku. Szersza natomiast wydaje się być bardziej stabilna. Długość deski dobierz według tabeli. Możesz na początek spróbować z krótsza deską. Zawsze jednak zwróć uwagę na porady producenta dotyczące danego modelu, gdyż dane z tabeli są tylko orientacyjne.

Przykładowe modele desek dla początkującego:

Raven Flair 2010  deska all mountain, lekka, nadaje się do nauki jak i do szlifowania techniki.
Flow Merc – zaprojektowana tak, żebyś poznał góry i rozwinął swoje umiejętności.
K2 Brigade – wszechstronna deska dla tych, którzy nie znaleźli jeszcze swojego stylu.
Rossignol Circuit Amptek

ikona znak zapytania Jesteś średniozaawansowanym snowboardzistą i chcesz doskonalić swoje umiejętności?

Jeśli chcesz ćwiczyć triki i skoki szukaj wśród desek freestylowych (np. APO MTD, Westmark Arbor Draft, Artec Gabe Taylor).

Zachęcamy też do wypróbowania twardego sprzętu. Dlaczego twardy, a nie miękki? Wszystkie twarde deski mają rdzeń drewniany i budowę najbardziej wytrzymałą typu sandwich. Dodatkowo użyte materiały odpowiadają za elastyczność, sprężystość i tłumienie drgań podczas jazdy.

Twarda deska daje większą prędkość przy większej kontroli i panowaniu nad nią. Zapewnia większe bezpieczeństwo przy osiąganych prędkościach.

Twardy snowboard ma większą długość, mniejszą szerokość, czyli węższą talię, mniejszy promień skrętu, co ułatwia częste przechodzenie z jednej krawędzi na drugą.

W sklepach nie jest łatwo o twardy sprzęt, trzeba dobrze poszukać. Przykładem takiej deski jest Oxygen, Rad-Air 164, wiązania Nidecker,

W poniższej tabeli przedstawiamy ogólne kryteria, według których początkujący i zaawansowany snowboardzista może dobrać sprzęt.

Budowa deski Początkujący Zaawansowany
rdzeń drewniany drewniany
twardość miękka twarda lub miękka
długość krótsza dłuższa
talia węższa zależnie od stylu
ślizg tłoczony spiekany

Dodatkowe wyposażenie snowboardzisty

Z deskami snowboardowymi ściśle związane są:

Wiązania

Wysokość highbacka tzw. łyżki, o którą opiera się but należy dobrać właśnie do wysokości buta.

Kąt ustawienia wiązań jest sprawą bardzo indywidualną. Najlepiej spróbować kilka ustawień i wybrać najbardziej nam odpowiadający. Zaczynając jazdę warto jednak stosować się do ogólnych zaleceń i spróbować z kątem np. 30 przód 15 tył. W wiązaniach stosuje się dodatkowo różne udogodnienia np. pedały gazu czy płyty podnoszące but, dzięki czemu nie zahacza się przy skrętach butem o śnieg (pisaliśmy o tym w treści artykułu).

Ważne jest również aby określić, czy będziesz jeździć prawą nogą z przodu deski ( tzw. goofy), czy lewą ( tzw. regular). Jak to zrobić? Przyjmuje się, że noga która pierwsza ”wychodzi”, gdy ślizgamy się np. na lodzie, powinna być z przodu. Warto jednak popróbować obu ustawień, by stwierdzić jak jest wygodniej. Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką.

Buty

Buty do snowboardu są miękkie. Wyjątek stanowią buty do desek twardych, tzw. alpejskich, wówczas buty też są twarde, takie same, jak do nart. Dotyczy to jednak zaawansowanych snowboardzistów. 

Obuwie powinno być nowe, wtedy dobrze się dopasowuje do nogi. Ważne, aby buty były dobrane na styk, idealnie do rozmiaru stopy. Buty zawsze się trochę rozejdą, więc nie bierz pod uwagę kupna większego rozmiaru, żeby włożyć ciepłe skarpety.

But po zawiązaniu musi trzymać sztywno kostkę i piętę, by nie unosiła się ponad powierzchnię buta. Dla początkujących najlepsze są buty miękkie. Zaawansowani wybierają twardsze buty. Jeśli nie wiesz, jakie buty wybrać, przeczytaj artykuł: Jak kupować buty snowboardowe?

Ochraniacz na snowboard

Warto w niego zainwestować, szczególnie w taki z grubszymi ściankami. Wówczas w czasie przewożenia i przechowywania deska się nie poniszczy i nie porysuje. Pokrowiec kupuje się indywidualnie, niezależnie od deski. Czasami dobre firmy oferują snowboard razem z ochraniaczem. Ceny ochraniaczy mieszczą się w przedziale od 40 – 150 zł.

Kask

W kask trzeba koniecznie wyposażyć dziecko, ale nie tylko. Jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo, powinieneś dobrać dla siebie odpowiedni kask ochraniający. Zminimalizuje on urazy głowy w razie upadku, a przy silniejszym uderzeniu może uratować Ci życie, tym bardziej, że w wielu krajach, np. w Austrii, na stokach jest on obowiązkowy. Jak kupować kask narciarski/snowboardowy?

Gogle

Gogle są snowboardziście niezbędne, ponieważ podczas jazdy oczy narażone są na działanie wiatru, słońca oraz śniegu. Dlatego przed wyruszeniem na stok warto zaopatrzyć się w parę dobrych gogli. Jeśli nie wiesz, jakie gogle wybrać, przeczytaj artykuł: Jak kupować gogle?

Producenci i ceny

Do znanych producentów snowboardów należą:

Ceny snowboardów są bardzo zróżnicowane. Można kupić sprzęt naprawdę niedrogo, nawet już za ok. 300 zł. Niektóre sklepy mają przedziały cenowe, takie jak:

 • od 300 do 1000 zł,
 • od 1000 do 1300 zł,
 • powyżej 1500 zł,
 • a są i takie deski, które kosztują ponad 2000 zł.

Deski z marketów są tańsze, jest jednak duże prawdopodobieństwo, że będą miały gorszy rdzeń – piankowy, tańsze też bywają modele z poprzedniego roku. Warto poszukać snowboardu w sklepach internetowych – można w nich trafić na atrakcyjne wyprzedaże, obniżki i rabaty.

W droższych deskach zastosowano zazwyczaj nowsze technologie, mogą one mieć rdzeń będący krzyżówką różnych włókien, dzięki czemu deska jest bardziej elastyczna i lżejsza. Oczywiście, deski wymienionych wyżej renomowanych producentów będą miały odpowiednio wyższe ceny

Na pewno warto zainwestować w dobry sprzęt, ale początkujący spokojnie może spróbować zabawy z deską na tańszym modelu. Tańszy nie znaczy zawsze gorszy.

Wiele sklepów ma w swojej ofercie całe zestawy: deski z wiązaniami i butami. Jest to wygodne, gdyż nie musisz szukać każdej części sprzętu z osobna. Cena jest również bardziej przystępna.

Radzimy kupować sprzęt w renomowanych sklepach sportowych. Możesz tam liczyć dodatkowo na fachowe porady. Snowboardy z hipermarketów dobre są ewentualnie dla początkującego, jak i osób które jeżdżą tylko rekreacyjnie, od czasu do czasu, choć i takim deskarzom radzimy sprawdzone sklepy i solidny sprzęt.

Podsumowanie

Dopiero zaczynasz przygodę ze snowboardem? Wybierz deskę typu all mountain. Szukasz czegoś do jazdy szybkiej? Wybierz deskę carvingową. Pamiętaj, że podstawą jest dopasowanie deski do swoich umiejętności i tego, co zamierzasz robić na stoku. Poza tym, ważny jest dobór jej wielkości do wzrostu, a wytrzymałości do wagi. Płeć także ma duże znaczenie, deski kobiece mają np. węższą talię. Jeśli gromadzisz dopiero snowboardowe akcesoria, nie zapomnij o reszcie wyposażenia: kasku, goglach, butach.

Życzymy Ci satysfakcjonującej jazdy na nowej desce!