Zdawałoby się, że słowo drukowane traci na znaczeniu i ustępuje pola nośnikom elektronicznym. Czasem jednak wydrukować coś trzeba – podanie do magistratu albo rozliczonego PIT-a. Drukarka jest zatem urządzeniem przydatnym, zwłaszcza jeśli pasjonujesz się fotografią lub masz dzieci w wieku szkolnym.

Rynek w tej materii oferuje wiele. Jedne urządzenia lepiej nadają się do druku fotografii, inne do kopiowania dokumentów, a wybór konkretnego urządzenia powinien zależeć od Twoich potrzeb. Dlatego zanim przystąpisz do przeszukiwania wirtualnych półek sklepów internetowych, zapoznaj się z naszym tekstem, a decyzja będzie zapewne łatwiejsza.

Rodzaje

Podstawowy podział drukarek wiąże się z ich przeznaczeniem, w jakim środowisku będą eksploatowane. Dlatego przeprowadzono podział na sprzęt do użytku:

 • amatorskiego
 • profesjonalnego

Drukarki amatorskie przeznaczone są do użytku domowego i mają bardziej uniwersalny charakter. Urządzenia profesjonalne trafiają do biur i bardzo często stanowią wielofunkcyjne kombajny. Oczywiście, urządzenie wielofunkcyjne można kupić również do użytku amatorskiego. W tej chwili nawet większość sprzętu oferuje więcej niż tylko druk. Główna różnica pomiędzy drukarkami domowymi a biurowymi leży w ich możliwościach. Producenci określają możliwe miesięczne przebiegi. W przypadku drukarek amatorskich możesz wydrukować maksymalnie 2 tys. stron miesięcznie. Drukarki profesjonalne mogą zadrukować nawet do kilkudziesięciu tys. arkuszy w miesiącu. W naszym tekście skupimy się na sprzęcie dla przeciętnego Kowalskiego, który nie produkuje miesięcznie ton makulatury z dokumentów.

Kolejny podział dotyczy sposobu nanoszenia obrazu na papier i nie tylko papier. W sklepach znajdziesz drukarki:

 • atramentowe
 • laserowe
 • termosublimacyjne
 • igłowe
Atramentowa Laserowa Termosublimacyjna Igłowa
HP Deskjet 3000 Brother HL-2170 W (Mono) Canon Selphy CP800 Lexmark 2580

 

Atramentowe

Popularne atramentówki drukują obraz rozprowadzając na papierze tusz. I tu nasuwa się kolejny podział – na drukarki DOD oraz CIJ.

DOD – od angielskiego Drop on Demand, czyli kropla na żądanie. Jak wskazuje sama nazwa, krople tuszu wydostają się z głowicy, tylko kiedy są potrzebne. Drukarki DOD dzieli się ponownie na termiczne i piezoelektryczne. Termiczne wypychają krople pod wpływem temperatury, zaś piezoelektryczne pod wpływem impulsu elektrycznego. Obecnie jakość wydruków obu technologii jest zbliżona. W najlepszych drukarkach – zarówno termicznych jak i piezoelektrycznych – uzyskiwane są krople wielkości 1 pikolitra *) , co pozwala na uzyskanie bardzo dużych rozdzielczości. Miłośnicy fotografii uważają jednak, że to właśnie drukarki piezoelektryczne dają lepszą jakość wydruku zdjęć, ponieważ mogą „wypluwać” tusz z większą częstotliwością. Technologia piezoelektryczna jest jednak droższa. Dlatego większość urządzeń do użytku domowego to drukarki termiczne.

Jeśli poszukujesz drukarki uniwersalnej, która będzie Ci służyć do druku dokumentów, fotografii, grafiki, wybierz drukarkę atramentową termiczną. Jeśli skupiasz się na zdjęciach i podchodzisz do tego profesjonalnie, warto rozważyć zakup dokładniejszej drukarki piezoelektrycznej.

CIJ – od angielskiego Continuous Ink Jet, co można przetłumaczyć jako stały wtrysk tuszu. Technologia ta pozwala na drukowanie nawet z odległości 10 cm. Jednak ze względu na niską jakość druku nie jest stosowana w urządzeniach domowych czy biurowych. CIJ najczęściej stosowane jest to nadruku daty przydatności do spożycia na opakowaniach.

Zupełnie osobnym rodzajem urządzeń atramentowych są drukarki żelowe. Różnica polega na tym, że zamiast płynnego tuszu używają one żelu. Nowa technologia jest oszczędniejsza od tradycyjnych atramentówek, bo żel nie wsiąka tak w papier. Ponadto pozwala uniknąć rozmazywania się wydruków, bo wiele szybciej zasycha i daje lepszą kontrolę nad wielkością kropli. Wada jest jedna – bardzo wysoka cena zakupu takiego urządzenia.

Laserowe

Są dalekimi kuzynami fotokopiarek. Barwnik stanowi tutaj specjalny proszek, który jest wtapiany w papier za pośrednictwem lasera i impulsów elektrycznych. Proszek znajduje się w wymiennym tonerze. Drukarki laserowe są droższe od popularnych atramentówek, ale za to wydajniejsze i tańsze w dalszej eksploatacji. Laserówki dzieli się na:

 • monochromatyczne
 • kolorowe

Monochromatyczne drukują w odcieniach szarości. Są doskonałe do stosowania w biurach, gdzie drukuje się sterty dokumentów. Wydruk zdjęć będzie odbiegał jakością od tego, co może dać Ci dobra drukarka atramentowa, ponieważ urządzenia laserowe oferują znacznie niższą rozdzielczość.

Jeśli więc drukujesz głównie dokumenty i to w dużych ilościach, monochromatyczna drukarka laserowa jest tym, czego potrzebujesz.

Kolorowe laserówki to towar wybierany rzadko, choćby ze względu na cenę. Najczęściej trafia do biur, gdzie drukarki są spięte w sieć i służą równocześnie wielu osobom. Nie polecamy do użytku domowego.

Termosublimacyjne

Urządzenia termosublimacyjne przenoszą pod wpływem temperatury obraz na specjalnie powlekany papier poprzez odciśnięcie kolorów ze specjalnej taśmy barwiącej. Tego rodzaju drukarki charakteryzują się bardzo dobrym nasyceniem barw i wysoką jakością bardzo trwałych wydruków. Doskonale nadają się do drukowania grafiki i fotografii.

Technologia ta stosowana jest często w drukarkach przenośnych.

Igłowe

W tego rodzaju drukarkach stosowana jest najbardziej archaiczna technologia, która zbliża je raczej do maszyny do pisania, aniżeli do współczesnej drukarki. Obraz powstaje na papierze w formie kropek poprzez uderzenia igieł przez taśmę barwiącą. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety – równoczesny druk kilku kopii tego samego dokumentu – i często jest wykorzystywane np. do drukowania faktur.

W domu drukarka igłowa raczej Ci się nie przyda.

Pisząc o rodzajach drukarek należy też wspomnieć o urządzeniach:

 • wielofunkcyjnych
 • przenośnych
 • fotograficznych

Wielofunkcyjne


Epson Stylus SX130 ze skanerem i kopiarką
Tzw. „3 w 1”. Są wyposażone dodatkowo w skaner i kopiarkę. Dzięki temu możesz zapisać w formie elektronicznej zdjęcia oraz dokumenty papierowe. Możesz również kopiować dokumenty. Drukarki wielofunkcyjne mogą być zarówno atramentowe jak i laserowe.

Jeszcze bardziej rozbudowane urządzenia posiadają dodatkowo funkcje telefonu i faksu.

Przenośne


Mobilna drukarka Brother PJ 662
Drukarki przenośne różnią się od urządzeń „na biurko” gabarytami, wagą oraz tym, że są wyposażone w baterie i mogą pracować bez dostępu do sieci. Rozmiary pozwalają schować je w torbie na laptopa i wykorzystać w podróży. Niektóre swoimi gabarytami mogą zaskoczyć, ponieważ są niewiele większe niż panel radia samochodowego.

Drukarki przenośne produkowane są w technologii atramentowej oraz termosublimacyjnej. Mogą drukować dokumenty maksymalnie w formacie A4.

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym urządzeniu mobilnym, wybierz drukarkę termosublimacyjną, która rozmiarami przypomina frontowy panel radia samochodowego.

Fotograficzne


Epson Stylus Photo R2000
drukuje zdjęcia formatu A3+
Drukarki fotograficzne produkowane są w dwóch technologiach – atramentowej i termosublimacyjnej. Drukują formaty typowo fotograficzne – maksymalnie 10 x 15 cm, w niektórych wypadkach zdjęcia panoramiczne 10 x 20 cm. Mają niewielkie rozmiary i najczęściej wyposażone są w ekran, na którym można dokonać prostej edycji zdjęcia. Cecha charakterystyczna to również czytnik kart pamięci stosowanych w aparatach fotograficznych. Dzięki temu możesz wydrukować zdjęcie zupełnie bez udziału komputera. Drukarki fotograficzne są bowiem w zdecydowanej większości urządzeniami działającymi samodzielnie.

Na rynku są również duże profesjonalne drukarki atramentowe przeznaczone do drukowania fotografii w wysokiej rozdzielczości nawet w formacie A3+.

Ostarnia grupa, o której warto wspomnieć to drukarki 3D.

Parametry

Producenci drukarek najczęściej podają następujące parametry:

 • rozdzielczość druku
 • szybkość druku
 • format papieru
 • pojemność podajnika papieru
 • wydajność
 • współpraca z systemami operacyjnymi
 • koszt wydruku

Rozdzielczość druku

Mierzona jest w dpi (z angielskiego dot per inch, czyli liczba punktów na jeden cal). Bardzo dobre atramentówki bez problemów osiągają rozdzielczość na poziomie 9600 dpi. Dla użytku domowego dla drukarki atramentowej swobodnie wystarczy jednak wartość 4800 x 1200 dpi.

W przypadku drukarki laserowej monochromatycznej rozdzielczość będzie o wiele niższa niż w drukarkach atramentowych – na poziomie 600 x 600 dpi.

Drukarki przenośne lub przenośne fotograficzne – termosublimacyjne lub atramentowe – oferują wydruki na poziomie 300 x 300 dpi lub 300 x 600 dpi, co przy formacie zdjęć 10 x 15 cm wystarczy w zupełności.

Szybkość druku

Producenci lubią się przechwalać szybkością swoich drukarek. Nietrudno znaleźć urządzenia, które „wypluwają” 40 arkuszy na minutę. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej dotyczy to czarno-białych dokumentów. Kolorowe wydruki powstają nawet o połowę wolniej. Wydrukowanie zdjęcia kolorowego 10 x 15 cm może zająć nawet minutę, a w najlepszych drukarkach nieco ponad 12 sekund. Tylko pytanie, czy prędkość druku jest rzeczywiście istotna z punktu widzenia użytkownika domowego. Czy sprawi Ci różnicę, jeśli drukarka w ciągu minuty zadrukuje 20 a nie 30 arkuszy?

Format papieru

W większości drukarek przeznaczonych do domu największy format to A4. Są oczywiście urządzenia „zaczerniające” format A3, ale skierowane są one bardziej do odbiorców o profilu specjalistycznym.

Do użytku domowego wystarczą formaty: A4, A5, A6, B5, C6, DL itd…

Pojemność podajnika papieru

Najczęściej w przypadku drukarek domowych wynosi 100 arkuszy, czyli jedną piątą standardowej ryzy papieru.

Wydajność

Inaczej obciążenie. Producent powinien określić, ile arkuszy miesięcznie urządzenie może bezpiecznie „przetrawić”. Drukarki atramentowe amatorskie mogą obsłużyć do 2000 arkuszy miesięcznie, choć, biorąc pod uwagę uśrednione wartości 500 arkuszy dla przeciętnego gospodarstwa domowego, to aż nadto. Biurowe kombajny laserowe poradzą sobie nawet z 40 tys. arkuszy miesięcznie.

Współpraca z systemami operacyjnymi

Niemal wszystkie drukarki na rynku posiadają sterowniki do wszystkich nowoczesnych, najczęściej używanych systemów Windows i Linux.

Koszt wydruku

Rzadko zdarza się, aby sprzedawcy podawali w specyfikacji technicznej koszt jednorazowego wydruku. Parametr ten przekłada się bezpośrednio na wydatki związane z eksploatacją urządzenia. W przypadku domowej drukarki atramentowej koszt wydruku strony A4 zapełnionej czarno-białym tekstem nie powinien przekroczyć 20 groszy, zaś druk kolorowego zdjęcia w formacie A4 – 4 zł.

Jeśli zdecydujesz się na drukarkę laserową monochromatyczną koszt jednej kartki A4 z tekstem nie powinien przekroczyć 15 gr. Najlepiej, aby spadł poniżej granicy 10 gr, aby kupno „lasera” było naprawdę uzasadnione.

Funkcje dodatkowe

Wiele drukarek oprócz standardowego druku daje znacznie szersze możliwości. Oto niektóre funkcje dodatkowe:

 • skanowanie, kopiowanie, telefonowanie, faksowanie
 • prosta edycja zdjęć
 • nawigacja drukarką z poziomu ekranu dotykowego
 • druk na różnych nośnikach
 • różne tryby druku

Skanowanie, kopiowanie…

Takie funkcje znajdziesz w urządzeniach wielofunkcyjnych, których znajdziesz na rynku ogromny wybór. Z reguły wyposażone są dodatkowo w skaner i kopiarkę. Telefon i faks to raczej domena dużych kombajnów biurowych lub niewielkich urządzeń specjalistycznych instalowanych np. w ciężarówkach.

Edycja zdjęć

Edytowanie fotografii z poziomu drukarki to domena urządzeń przeznaczonych dla miłośników fotografii. Nie spodziewaj się jednak, że znajdziesz tam możliwości programów graficznych. Możesz liczyć co najwyżej na proste zabiegi typu automatyczny kontrast, kadrowanie czy korekcja czerwonych oczu.

Nawigacja z poziomu ekranu dotykowego

Oczywiście taka funkcja dostępna jest tylko w drukarkach w taki ekran wyposażonych. Ma to bardziej charakter gadżetu i nie niesie rzeczywistych korzyści użytkowych.

Druk na różnych nośnikach

Wiele drukarek przyjmuje jedynie papier o określonej gramaturze, papier fotograficzny, ewentualnie folię. Są jednak urządzenia, które mogą drukować na płytach CD oraz na grubym kartonie. Jeśli interesują Cię takie rozwiązania, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie drukarka to potrafi.

Różne tryby druku

Dobra drukarka powinna oferować kilka trybów druku, minimalnie dwa – normalny i eco. Najczęściej jednak można ustawić więcej poziomów jakości – wysoką, normalną, szybką i niestandardową, gdzie manualnie możesz zadecydować o jakości wydruku i zużyciu tuszu.

Złącza i wyjścia

Najważniejsze złącza i wyjścia to:

 • USB
 • Ethernet
 • WiFi
 • Bluetooth
 • IrDa
 • sloty kart Flash

USB to najpopularniejszy interfejs, za pomocą którego drukarki łączą się z innymi urządzeniami. Nowszy sprzęt obsługuje wersję 2.0, co pozwala na bardzo szybki przesył danych. Słabsze drukarki wyposażono w wersję 1.1, która zapewnia wystarczająco szybkie połączenie.

Należy pamiętać o tym, że kabel USB, łączący drukarkę z komputerem, najczęściej nie występuje w komplecie i trzeba go dokupić osobno.

Ethernet doskonale sprawdza się w sieci, kiedy z jednej drukarki korzysta kilka stanowisk komputerów.

WiFi pozwala na komunikację bezprzewodową drogą radiową. Daje możliwość dołączenia drukarki do sieci domowej lub biurowej bez udziału kabla. Konieczne jest jednak dokupienie sprzętu – router WiFi.

Bluetooth pozwala na komunikację z urządzeniami także wyposażonymi w bluetooth, może to być laptop albo smartfon.

IrDa to łączność za pomocą wiązki podczerwieni. Pozwala na połączenie drukarki np. z telefonem komórkowym.

Sloty kart pamięci występują zazwyczaj w drukarkach przeznaczonych do drukowania zdjęć. Jest wiele modeli, które obsługują niemal wszystkie formaty pamięci flash używanych w aparatach cyfrowych.

Przy okazji omawiania interfejsów drukarkowych trzeba też wspomnieć o technologii PictBridge, która umożliwia drukowanie zdjęć i grafik bezpośrednio z telefonu czy aparatu fotograficznego. Połączenie może odbywać się za pomocą portu USB, Bluetooth lub IrDa.

Producenci i ceny

Poniżej przedstawiamy marki, na które w poszukiwaniu drukarki warto zwrócić uwagę:

 • Canon
 • Brother
 • Epson
 • HP
 • Nashuatec
 • Rikoh
 • Lexmark
 • Xerox

Najzwyklejsza drukarka atramentowa renomowanej marki może kosztować niewiele ponad 100 zł. Dokładając „stówę” możesz już spodziewać się urządzenia o całkiem dobrych parametrach. Kolejne sto złotych daje Ci możliwość kupna urządzenia wielofunkcyjnego „3 w 1”. Za 500 zł kupisz już bardzo dobry atramentowy kombajn do uniwersalnego użytku. Jeśli zdecydujesz się wydać tysiąc złotych, bez problemu znajdziesz atramentowe urządzenie wielofunkcyjne z wysokiej półki.

Wybierając jednak atramentówkę, musisz liczyć się z wysokimi kosztami zakupu tuszu. Często jego koszt może znacznie przewyższyć wartość samej drukarki,  zwłaszcza jeśli wybierzesz urządzenie z dolnej półki cenowej. Nie licz na oszczędności nawet, gdy decyzja padnie na drukarkę droższą, która miesza kolory np. z sześciu kartridżów. Minimalna cena za jeden kolor to 40 zł. Komplet wszystkich kolorów może kosztować grubo ponad 200 zł.

Drukarki laserowe są znacznie droższe. Ich ceny zaczynają się od ok. 350 zł i bardzo szybko rosną. Dobrej klasy laserówka to 500 – 600 zł. Jeśli chcesz kupić laser kolorowy, przygotuj minimum 800 zł.

Ceny tonerów są jednak niższe. Jeśli zdecydujesz się na zamienniki, już za 60 – 80 zł kupisz toner, który wystarczy Ci na wydrukowanie 2500 czarno-białych dokumentów. Wkłady oryginalne razem ze światłoczułym bębnem kosztują grubo ponad 200 zł.

Sprzęt termosublimacyjny kosztuje sporo – przynajmniej 350 zł. Za drukarkę z wyższej półki zapłacisz od 500 do 1000 zł. Ceny najlepszych, przenośnych urządzeń bez problemu przekraczają 2000 zł. Zakup taśmy barwiącej też nie jest tani – ok. 100 zł.

Podobnie sprawa wygląda z drukarkami żelowymi. Rachunek na ponad 2000 zł nie powinien Cię zdziwić.

Podsumowanie

Jak widzisz, poszukiwanie drukarki wcale nie jest proste. Zanim zdecydujesz się na zakup dobrze temat przemyśl i określ swoje potrzeby. Czy częściej będziesz drukować dokumenty, czy zdjęcia? Czy będziesz zabierać drukarkę w podróże, czy raczej będzie stała na biurku? Czy chcesz wydać jak najmniej na same urządzenie, czy też bardziej interesują Cię koszty eksploatacji? Uczciwa odpowiedź na powyższe oraz szereg innych pytań wskaże Ci trafny wybór. My możemy tylko podpowiedzieć – jeśli szukasz drukarki uniwersalnej, wybierz urządzenie atramentowe, najlepiej wielofunkcyjne. Do zastosowań biurowych, gdzie głównie drukowane są dokumenty i to w dużych nakładach – słusznym wyborem będzie drukarka laserowa monochromatyczna. Do zdjęć masz podwójny wybór – dobra atramentówka (piezoelektryczna) lub drukarka termosublimacyjna. Identycznie w przypadku urządzeń mobilnych.

Życzymy udanego zakupu oraz wspaniałych wydruków!