Profesjonalna czy drogeryjna? W jakim kolorze? Jaką farbę kupić do pokrycia siwych włosów? Na jakie składniki uważać, czytając skład? W poradniku odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące farb do włosów.

Rodzaje

Farby zmywalne

Nie utrzymują się na długo i nie kryją idealnie siwych włosów, ale mają wiele zalet – są dużo bezpieczniejsze od farb trwałych, które zawierają ingerujący w strukturę włosa amoniak i oksydanty. Wśród tego typu środków do koloryzacji znajdziesz:

Farby jednodniowe – pozwalają zmienić kolor włosów na jeden wieczór, na przykład na imprezę. Mają postać kremów L'oreal Casting Creme Gloss. farba bez amoniaku
L’oreal Casting Creme Gloss, farba bez amoniaku
koloryzujących, pianek, spray’ów. Kolor zmywa się równie łatwo, jak nakłada. Uwaga! Mogą farbować skórę lub ubranie.

Kilkudniowe szampony – mają konsystencję klasycznego szamponu, są bardzo delikatne, ale też nietrwałe: efekt farbowania utrzymuje się na włosach do kilku myć. Wśród zalet tego typu środków można wymienić fakt, że ich stosowanie jest bezpieczne dla włosów. Wada to z pewnością tendencja do brudzenia: włosy należy dokładnie wysuszyć po każdym umyciu, bo przez pierwsze kilka dni można niechcący pobrudzić odzież, pościel, zabarwić skórę.

Kremy koloryzujące – Pozwalają na odświeżenie, zmianę koloru włosów o kilka tonów. Efekt utrzymuje się do czterech tygodni, w zależności od częstotliwości mycia włosów. Nie zawierają amoniaku i oxydantów, ale uwaga – nie rozjaśniają włosów.
Wśród kremów koloryzujących są też tonery „ton w ton” pozwalające na delikatne odświeżenie koloru. Można też kupić kremy w kolorach tęczy, które pozwalają na krótkotrwałą, ale fantazyjną koloryzację.

Dla kogo? Dla osób, które szukają przede wszystkim bezpiecznej koloryzacji, do włosów cienkich, wrażliwych, z tendencją do wypadania, łamliwości, rozdwajania.

Farby trwałe

Wella Koleston Perfect, profesjonalna farba do trwałej koloryzacji
Wella Koleston Perfect,
profesjonalna farba do trwałej koloryzacji
Zawierają amoniak i utrwalacz, dzięki czemu umożliwiają trwałą koloryzację, dobre pokrycie siwych włosów i odrostów. Co ważne – trwałe farby nie tylko przyciemniają włosy o kilka tonów – potrafią je też rozjaśnić, radykalnie zmienić odcień. W przeciwieństwie do środków nietrwałych, bez amoniaku, farby trwałe wnikają w strukturę włosa.

Trwała koloryzacja ma swoje wady. Przed nałożeniem farby i po zmianie koloru należy w szczególny sposób dbać o włosy. Niektórych może drażnić charakterystyczny zapach farby, utrzymujący się często do kilku dni po koloryzacji. U innych środki koloryzujące mogą powodować uczulenie, dlatego domowe farbowanie włosów powinno być poprzedzone testem skórnym i obserwacją reakcji.

Szczególnym rodzajem trwałych farb są rozjaśniacze, które zawierają silniejsze środki utleniające (nawet 12-procentowe), dzięki czemu umożliwiają otrzymanie dużo jaśniejszego koloru. Stosuje się je do radykalnej zmiany odcienia włosów czarnych, ciemnobrązowych. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie barwy o kilka tonów jaśniejszej, zmiana koloru ciemnego na jasny rudy czy blond. Niestety rozjaśnianie to poważna ingerencja w strukturę włosa, dlatego ważne, żeby wykonywać je umiejętnie, w przeciwnym razie na włosach mogą pojawić się niepożądane żółte tony.

Farby zawierające amoniak nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży – ten szkodliwy składnik może niekorzystnie wpływać na płód.

Dla kogo? Dla osób, które chcą rozjaśnić włosy, pokryć siwiznę i szukają trwałych efektów.

Farby roślinne (ziołowe)

Nowością, która zyskuje coraz większą popularność, są farby roślinne – ziołowe, które zawierają dużo naturalnych składników, nie mają amoniaku, parabenów, silikonów. Niektóre nie zawierają też alkoholu. Bardzo często mają w składzie hennę, a także pielęgnujące kwasy owocowe, proteiny roślinne.

Uwaga! Farby roślinne nie rozjaśnią włosów. Nadadzą im naturalny kolor w odcieniach blond – brąz – miedź, który zależy w dużej mierze od wyjściowego odcienia.

Profesjonalna czy z drogerii?

Jedno z pytań, które najczęściej pojawia się na internetowych forach, dotyczy różnicy między farbami profesjonalnymi, dostępnymi wyłącznie w salonach fryzjerskich czy hurtowniach, a drogeryjnymi, które można kupić w zasadzie wszędzie. Temat jest tym bardziej istotny, że koloryzacja w salonie kosztuje, i to wcale niemało, natomiast farbowanie włosów środkami z drogerii jest nawet kilkadziesiąt razy tańsze.

W tabeli zestawiliśmy cechy farb drogeryjnych i profesjonalnych.

  Farba profesjonalna Farba nieprofesjonalna
Koszt Nałożenie u fryzjera – 100-250 zł (w zależności od długości włosów, ilości odcieni), zakup w hurtowni, np. w Internecie: 30-80 zł 10-30 zł
Wybór odcienia Duża liczba odcieni, wszystkie możliwe kolory (doświadczony fryzjer potrafi je dowolnie łączyć w celu osiągnięcia pożądanego efektu). Wybór jest dużo łatwiejszy, efekt często odpowiada temu, czego oczekujemy, rzadko pojawiają się niepożądane tony. Wybierając, musimy kierować się odcieniem na opakowaniu i kolorem wyjściowym włosów, co przysparza wielu problemów i powoduje bardzo często niezadowolenie z efektu koloryzacji (najczęściej wymieniany powód – zbyt ciemny kolor włosów). Niestety, drogeryjne farby, szczególnie rozjaśniacze, mogą powodować powstanie niepożądanych, żółtych czy rudych tonów.
Trwałość Stała i wynosząca około 5-6 tygodni (tyle czasu kolor ładnie utrzymuje się na włosach, nie schodząc z nich). Zależna od rodzaju farby, przy czym ciemne kolory utrzymują się na włosach dłużej niż jasne.
Skład Optymalny, raczej nie trzeba się obawiać efektu przesuszenia, nawet w przypadku farb trwałych. Dobry fryzjer odpowiednio dobiera moc oksydantu do stanu włosów. W przypadku farb bez amoniaku nie trzeba się obawiać składu, gorzej jest w przypadku tych trwałych – niektóre wysuszają i niszczą włosy. Więcej o niepożądanych składnikach przeczytasz w kolejnym akapicie.
Dostępność Salony, hurtownie, Internet Każda drogeria

Niepożądane przyciemnienie – „włosy miały być brązowe, a wyszły czarne”, „zamiast blondu, wyszedł mi ciemny brąz”: takich opinii niezadowolonych użytkowniczek drogeryjnych farb można znaleźć w Internecie całe mnóstwo. Warto pamiętać, by kupując farbę drogeryjną, wybrać zawsze odcień o ton jaśniejszy, jeśli chce się uniknąć efektu radykalnego przyciemnienia.

Skład – czego unikać?

Klasyczne, trwałe farby składają się z koloru (sztucznych barwników) i utrwalacza (najczęściej jest to nadtlenek wodoru).
W składzie farb do włosów, przede wszystkim tych drogeryjnych, znajduje się wiele niepożądanych substancji, których lepiej unikać, jeśli chce się utrzymać włosy w dobrej kondycji. Oto lista tych najbardziej niebezpiecznych:

Amoniak – najlepiej kojarzony składnik farb do włosów. Jego działanie polega na otwieraniu zewnętrznej łuski włosa, co umożliwia wniknięcie pigmentów do wnętrza. Wypłukuje z włosów tłuszcze (wysusza je), pozbawia je w pewnym stopniu melaniny, czyli naturalnego barwnika. Nie ma się co czarować: koloryzacja z amoniakiem, nawet w przypadku najlepszych farb, które zawierają substancje pielęgnujące, narusza strukturę włosów.

Alergeny – należy na nie uważać, mogą powodować silne zaczerwienienie, swędzenie skóry, wysypkę. Należą do nich: zakazana w większości państw UE sztuczna henna (PPD, parafenylenodiamina), nikiel, fenylenodiaminy, 4-chloro-m-enylenodiamina, 2-4 toluenodiamina, 4-amino-2-nitrofenol, siarczany, rezorcyna, nadtlenek wodoru, chlorowodór, parabeny (Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl, Izobutyl Paraben).

Napis na opakowaniu informujący o tym, że farba nie może być używana do barwienia brwi i rzęs oraz dopisek o działaniu alergicznym powinny zaalarmować uczuleniowców i skłonić do zakupu innego środka do koloryzacji.

Substancje drażniące – podrażniają płuca, błony śluzowe, należy na nie szczególnie uważać. Są to chlorki, glikol propylenu, Farba na bazie wyciągów roślinnych, Color & Soin
Naturalna farba
na bazie wyciągów roślinnych,
Color & Soin
alkohol izopropylowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas laurylowy, glikol polietylenu.

Substancje kancerogenne (rakotwórcze) – fenylenodiaminy, 4-metoksy-m-fenylenodiamina (4-MMPD), 4-chloro-m-enylenodiamina, 4-amino-2-nitrofenol, 2-4 toluenodiamina. Takie substancje w składzie farby są szczególnie niebezpieczne, bo udowodniono ich rakotwórcze działanie.

Ostatnio wiele mówi się o tym, żeby w kosmetykach do włosów unikać silikonów. Co prawda odpowiadają one za piękny, lśniący wygląd włosów, problem w tym, że ich nie leczą, a jedynie tworzą ochronną warstwę, do tego ciężko zmywalną. Wiele osób oskarża je o obciążanie i osłabianie włosów. Popularne, stosowane w farbach silikony mają nazwy zakończone przyrostkami, takimi jak: -methicone, siloxane, – silicone czy silanol.

Co to jest INCI? To skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Ten „język kosmetyczny” został wprowadzony przez UE w 1997 roku. Dzięki temu nazwy poszczególnych składników w składzie stały się znacznie uproszczone. Zapraszamy do obejrzenia oficjalnych spisy składników dostępnych w internecie. Więcej na temat INCI w naszym serwisie znajdziecie tu.

Jak dobrać kolor?

Przed nami najtrudniejsze – wybieranie kolorów. Zaczniemy od porad dla osób, które nie są pewne, w jakiej barwie i odcieniu byłoby im do twarzy.

Pierwszym krokiem przy doborze koloru powinno być określenie typu urody. Tabelka powinna Ci w tym pomóc:

Typ urody  Cechy  Jaki kolor włosów? Zdjęcie
Wiosna Brzoskwiniowa cera, rumieńce, niebieskie, zielona lub brązowe oczy, skóra podatna na opalanie; Bursztynowy, miodowy, złoty brąz, (jasny i ciemny), ciepłe blondy;  Miodowy blond
Lato Jasna cera o szarym odcieniu, podatna na rumieńce, szaroniebieskie lub brązowe oczy; Blondy: platynowy i popielaty, mroźne brązy;  Platynowy blond
Jesień Cera delikatna i bardzo jasna o ciepłym odcieniu, czasem piegowata, oczy brązowe lub brązowo-zielone, czasem niebieskie, skóra niezbyt podatna na opalanie; Rudy, kasztanowy, miedziany, miodowy;  
Zima Jasna cera o zimnym odcieniu, oczy niebieskie, szare lub ciemne, tendencja do brązowej opalenizny; Mroźny kasztan, wiśnia, mahoń, granatowa czerń;  

 

Ostre rysy twarzy, takie jak garbaty nos, wyraźne kości policzkowe, lepiej będą prezentować się przy jaśniejszych kolorach. Ciemne niepotrzebnie je podkreślą.

Rozjaśniacz Joanna
Rozjaśniacz do włosów, Joanna. 
Tego typu środki są dość inwazyjne,
dlatego nie należy ich stosować
na bardzo cienkie i zniszczone włosy 
Dobierając kolor, warto pamiętać o kilku wskazówkach:  

 • Kolor zaprezentowany na opakowaniu to tylko wzór, w przypadku farb drogeryjnych prawie zawsze wychodzi ciemniejszy. Pamiętaj – wiele zależy od odcienia wyjściowego.
   
 • Jeśli myślisz, że przy pomocy farb drogeryjnych i rozjaśniaczy uda Ci się uzyskać kolor jasnego blond przy czarnych włosach, mylisz się: to nie takie proste. Na zabieg radykalnego rozjaśniania radzimy udać się do fryzjera, w przeciwnym razie możesz się spodziewać niepożądanych żółtych odcieni na włosach. Uważaj na 12% oksydanty – mocno niszczą włosy.
   
 • Jeśli masz bardzo ciemne włosy i chcesz uzyskać dużo jaśniejszy odcień, konieczna jest dekoloryzacja (pigmentacja). Można ją wykonać samodzielnie, ale ponieważ jest to zabieg inwazyjny, polecamy wizytę w salonie.
   
 • Chcesz mieszać kolory? Uważaj na połączenia ciepły-zimny. Pamiętaj, że można łączyć wyłącznie farby jednej firmy, z takiej samej serii.
   
 • Blondynki, które chcą zostać prawdziwymi rudzielcami, powinny zmieszać czerwoną farbę do włosów z średnim blondem lub brązem.
   
 • Przyciemnianie włosów może się wiązać z uzyskaniem niechcianych, zielonkawych refleksów. Aby ich uniknąć, trzeba dodać do farby niewielką ilość innej, w odcieniu czerwieni.
   
 • Nie każda farba nadaje się do pokrywania siwych włosów, nie każda idealnie przykryje odrosty.  Kremy koloryzujące, tonery z pewnością nie sprawdzą się w tym przypadku idealnie.

Producenci i ceny

Farby do włosów produkują:

 • CeCe of Sweden (linia profesjonalna)
 • Matrix – sprawdź ceny>>
 • Henkel (Schwarzkopf, Palette, także linia profesjonalna)
 • Joanna (także linia profesjonalna)
 • Kao Germany (Goldwell)
 • Lab Pharma (Biokap, farby roślinne)
 • L’Oreal – sprawdź ceny>>
 • Procter & Gamble (Londa)
 • Wella – sprawdź ceny>>

Ceny farb drogeryjnych zaczynają się już od 6 zł (szampony koloryzujące), kończą na 35 zł. Za farbę profesjonalną musisz zapłacić od 30 do 80 zł. Za koloryzację u fryzjera zapłacisz w zależności od długości włosów i ilości nałożonych kolorów od 100 do 250 złotych.

Uwaga! Kupując profesjonalną  farbę w hurtowniach fryzjerskich nie zapomnij o dokupieniu aktywatora (rewelatora). Zapytaj, w jakich proporcjach wymieszać go z farbą.

Podsumowanie

Kupując farbę, trzeba zachować ostrożność i pamiętać, że jest to produkt ingerujący w strukturę włosów, wpływający na ich kondycję. W przypadku włosów cienkich, podatnych na zniszczenie, dobrze sprawdzają się zmywalne kremy koloryzujące bez amoniaku, ale należy pamiętać, że nie rozjaśnią włosów. Grubsze włosy, niepoddawane często zabiegom chemicznym, takim tak trwała ondulacja czy koloryzacja, można farbować klasyczną farbą.

O ile przyciemnianie włosów jest zabiegiem prostym, który można wykonać w domu, o tyle radykalne rozjaśnianie (o kilka tonów) wymaga wiedzy i wprawy. Dostępne w drogeriach rozjaśniacze są produkowane na bazie wysokoprocentowych oksydantów, dlatego nadają się tylko do mocnych, zdrowych włosów. Na rozjaśnianie najlepiej udać się do salonu fryzjerskiego.

Wszyscy alergicy powinni pamiętać, by przed użyciem farby trwałej (z amoniakiem, oksydantem) wykonać test na skórze i sprawdzić ewentualne reakcje alergiczne.

 Życzymy udanego zakupu i pięknego koloru na włosach!