Jeśli masz w planach zakup hulajnogi, musisz dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Ma to być prezent dla dziecka? A może sam będziesz korzystał ze sprzętu – dojeżdżał do pracy, rekreacyjnie przemierzał parkowe alejki albo ścigał się ze znajomymi czy robił tricki na platformie? Rynek odpowiada na każdą z potrzeb. Decyzja nie będzie łatwa, ale po lekturze naszego artykułu przestanie być wyzwaniem.

Hulajnoga od dawna już nie kojarzy się wyłącznie z zabawką dla dzieci, a wiek czy waga ciała to tylko dwa spośród wielu kryteriów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Oczywiście wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Na szczęście nie musisz obawiać się, że czegoś nie znajdziesz. Obecnie rynek oferuje wystarczająco wiele możliwości, by każdy mógł skompletować sprzęt na własną miarę.

Jaką hulajongę kupić?

Rodzaje

Na pierwszy rzut oka każda hulajnoga podobna jest do tysiąca innych: kółka, podest i kierownica na drążku. Czasem coś mniej typowego, jak siodełko lub akumulator. W rzeczywistości sekret tkwi w tym, co niemal niewidoczne. Liczą się materiały albo tak drobny szczegół jak wielkość kółek czy łożysk. Niestety, na hulajnodze, którą można bawić się na rampie, nie pobijesz rekordu prędkości, a używając sprzętu swojego dziecka, igrasz i z zabawką, i z własnym zdrowiem. Tymczasem, aby hulajnoga przyniosła maksimum radości i bezpieczeństwa, musi być dobrana zgodnie z potrzebami, jakie będzie spełniać.

Hulajnogi można podzielić ze względu na kilka kategorii. Przede wszystkim są to:

 • hulajnoga klasyczna i składana
 • przeznaczenie (dla dzieci czy dla nastolatków i osób dorosłych)
 • kółka (profil, ilość, wielkość i twardość)
 • napęd

Hulajnoga klasyczna i składana

W modelu klasycznym podest na stopę i kierownica są ze sobą połączone, natomiast w składanym, jak sama nazwa wskazuje, możesz te elementy złożyć. Hulajnoga zajmuje wtedy mniej miejsca, co ułatwia zarówno jej przechowywanie, jak i ewentualny transport (choćby w komunikacji miejskiej). Przeciwnicy takich udogodnień przypominają, że jednoczęściowe hulajnogi są trwalsze i lepiej znoszą wszelkie przeciążenia. Natomiast elementy ruchome szybciej się zużywają i w pewnym momencie, zwłaszcza zaniedbane i niedokręcane regularnie, mogą zawieść i przyczynić się do wypadku.

Przeznaczenie

Pierwszym, być może banalnym, ale niezbędnym pytaniem, jakie musisz sobie zadać zanim wybierzesz się do sklepu po hulajnogę, brzmi: „dla kogo?”.

 • Dla najmłodszych. To oczywiste, że egzemplarze dla najmłodszych nikogo nie zmylą. Są po prostu bardzo małe, często wykonane z plastiku i podparte trzecim kołem. Natomiast maluchy, które dopiero stanęły na nogach, mogą korzystać z modeli z siodełkiem, które umożliwia przemieszczanie się na hulajnodze na tych samych zasadach, co chodzik. Po kilku miesiącach można oczywiście je zdemontować.
 • Dla starszych dzieci. Kilku- i kilkunastoletnie dzieci mogą korzystać z ogromnego „arsenału” hulajnóg, które sprawdzą się w tym przedziale wiekowym. Na pierwszy rzut oka często nie różnią się niczym od sprzętu dla dorosłych. Po prostu są nieco mniejsze i pod względem technologicznym dostosowane do wagi ciała około 50 kg. Mają też inne malowanie, nadruki itp.
 • Dla dorosłych. Dorośli również nie mogą narzekać na brak różnorodności. Przeznaczone dla nich hulajnogi mogą poradzić sobie z większym obciążeniem, zwykle sięgającym maksymalnie do 120 kg. Czasem różnią się też od egzemplarzy dla młodszych użytkowników parametrami.

Szczególnie odporne na przeciążenia są hulajnogi do jazdy wyczynowej, dodatkowo wzmacniane m.in. włóknem szklanym i węglowym oraz kevlarem.

Kółka

Ilość

Najpopularniejsze są hulajnogi z dwoma kołami. Na rynku nie brakuje jednak modeli trój- i nieco rzadziej czterokołowych. Trójkołowe produkowane są w dwóch wariantach: z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu lub odwrotnie – z jednym z przodu i dwoma z tyłu. Takie wersje są najczęściej przeznaczone dla dzieci, kosztem zwrotności zapewniają bowiem lepszą stabilność. Często wybierają je także nastolatkowie i osoby dorosłe, które dopiero zaczynają przygodę z hulajnogą lub po prostu bardziej cenią sobie bezpieczeństwo, niż możliwe do wykonania akrobacje.

Wielkość

 • Małe kółka mają nie więcej, niż 120, a najczęściej 100-110 mm średnicy. Są zwrotne i łatwo się prowadzą. Jeśli myślisz o spokojnej jeździe rekreacyjnej, taki rozmiar jest właśnie dla ciebie. Sprawdzi się też przy wykonywaniu tricków, ale wtedy koła muszą być twarde.
 • Duże koła, czyli powyżej 120 mm średnicy, są mniej zwrotne. Nie zapewniają tak dobrej przyczepności, ale za to można na nich rozwijać większą prędkość. Nie powinieneś się na nie decydować, jeżeli dopiero uczysz się jeździć na hulajnodze.

Twardość

 • Twarde kółka (oznaczenia w przedziale 86A-100A) – przeznaczone są do jazdy agresywnej (np. tricki na rampie). Mają słabą przyczepność i odporność na wstrząsy, za to bardzo wolno się zużywają.
 • Średniotwarde kółka (82A-86A) – są najbardziej popularne. Służą do jazdy po asfalcie.
 • Miękkie kółka (74A-82A) – najszybciej się ścierają, ale przy takim wyborze możesz liczyć na dobrą przyczepność i wyższy komfort jazdy. Ich żywiołem są slalomy i spokojna, rekreacyjna jazda. Są polecane dla początkujących.

Poza opisanymi wyżej kółkami poliuretanowymi, czyli z kauczuku syntetycznego, dostępne są także gumowe koła pompowane. To najlepszy wybór na nierówne, na przykład leśne ścieżki.

Profil

Profil decyduje o przyczepności i zachowaniu hulajnogi przy różnych prędkościach na określonym podłożu. Są trzy rodzaje profili:

 • Płaski – dzięki dużej powierzchni przylegającej do podłoża zapewnia stabilność i dobrą przyczepność. Przeznaczony jest do jazdy agresywnej.
 • Wąski, ścięty – w tym przypadku węższa część koła trze o podłoże. Oznacza to mniejszy opór i możliwość rozwijania większych prędkości. Jednocześnie hulajnoga jest mniej stabilna i nie ma zbyt dobrej przyczepności. Wąski profil przeznaczony jest do jazdy wyścigowej.
 • Okrągły – zapewnia dobre trzymanie się kół na zakrętach i rozwijanie dużych prędkości. Przeznaczony do jazdy rekreacyjnej.

Napęd

W hulajnodze klasycznej napęd zapewnia siła mięśni. Nie znaczy to jednak, że jesteś bezwzględnie na nią skazany. Możesz zdecydować się też na hulajnogę elektryczną (są nawet modele z silnikami spalinowymi), w której zapotrzebowanie na kondycję jest dużo mniejsze, za to większą rolę odgrywa odległość między gniazdkami, do których w miarę swobodnie można się podłączyć. Hulajnoga na akumulator nie różni się mocno od klasycznej. Tyle że częściej wyposażona jest w siedzisko, jak w rowerze. Oczywiście ma też inny wpływ na twój portfel.

Jeśli chcesz odpychać się nogą, za produkt z górnej półki zapłacisz w porywach kilkaset do tysiąca złotych. Ale jeśli wolisz, by całą robotę odbębnił akumulator, powinieneś się przygotować na wydatek od kilkuset złotych do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Tańszym modelem raczej nie rozwiniesz dużych prędkości i pokonasz mniejszy dystans. Na koszty wpływa też przeznaczenie hulajnogi ze względu na wiek – innych materiałów producent użyje w sprzęcie, który będą dosiadać osoby ważące około 100 kg, niż w przeznaczonym dla dzieci.

razor

Na przykład hulajnoga Razor E100 kosztuje około 850 zł. Można nią rozwinąć prędkość około 16km/h i rozkoszować się jazdą przez 40 minut. Co ważne, jest to model dla dzieci, choć ze względu na niebezpieczeństwo i skomplikowaną obsługę, nie młodszych, niż osiem lat. Jeżdżąc taką hulajnogą nie trzeba mieć prawa jazdy ani karty rowerowej. Ale nie można też ważyć więcej, niż 54 kg.

A co otrzymasz, jeśli dołożysz 2,5 tysiąca zł? Za niespełna 3,4 tys. możesz stać się posiadaczem modelu SXT 1000W XL EEC Turbo. Co kryje się pod tą tajemniczą i długą nazwą? – Prędkość do 40km/h, od 20 do 30 km zasięgu, w zależności, czy chcesz poszaleć, czy też wybierzesz jazdę spokojną, w trybie ekonomicznym. Będziesz też miał regulowane siodełko, diody sygnalizujące stan baterii oraz silnika, lusterka, światła i terenowe opony. Ten sprzęt przeznaczony jest dla dorosłych i może być obciążany maksymalnie do 120 kg.

Budowa

 • Rama, podest – w modelach dla najmłodszych rama i podest mogą być wykonane z tworzyw sztucznych. Nie są one jednak wystarczająco odporne, by znalazły zastosowanie również w wersjach dla starszych użytkowników. Najczęściej większe hulajnogi mają więc ramy i podesty z aluminium, różnych gatunków drewna i włókna węglowego. Podest jest też „uzbrojony” w warstwę antypoślizgową. Zarówno rama, jak i podest muszą być dobrane ze względu na wagę i wzrost przyszłego użytkownika. Nie bez znaczenia jest również jego doświadczenie. Młodszy i nie wprawiony jeszcze miłośnik dwóch kółek lepiej i bezpiecznie poczuje się na szerokim podeście, który zapewni odpowiedni komfort, ale utrudni wykonywanie dynamicznych tricków.
 • Kierownica – z wyjątkiem niektórych modeli dla najmłodszych, kierownica w hulajnodze jest regulowana, w związku z czym nie ma problemu z dopasowaniem ustawienia do wzrostu. Kierownica może być stalowa – tańsza i bardziej wytrzymała, ale za to cięższa, lub aluminiowa – droższa, ale lżejsza, zapewniająca różną wytrzymałość, zależną od jakości produktu.
 • Rączki kierownicy – przed zakupem hulajnogi sprawdź czy na kierownicy są wystarczająco wygodne rączki, miękkie i jednocześnie zapewniające dobre trzymanie. Rączki łatwo możesz wymienić, kiedy się zużyją.
 • Hamulec – poza rozmaitymi technikami hamowania, których z czasem można się nauczyć, użytkownik ma do dyspozycji hamulce montowane przez producentów. W zależności od budowy najczęściej są to hamulce sprężynowe lub elastyczne. Korzysta się z nich, naciskając stopą. Niektóre modele hulajnóg wyposażone są również w hamulec ręczny.
 • Łożyska – poza opisaną wyżej wielkością kół na szybkość, jaką na danej hulajnodze możesz osiągnąć, mają wpływ zastosowane łożyska. Najczęściej spotykane to ABEC 3, 5 lub 7. Mniejsze nie pozwalają osiągać dużych prędkości, dlatego też polecane są, jeśli użytkownikiem hulajnogi ma być dziecko. Zasada jest prosta: im więcej doświadczenia, tym większe łożyska.
 • Siedzisko – To dość egzotyczny element w przypadku hulajnogi. Znajdziesz go w wersji dla najmłodszych, którzy mają jeszcze problemy z chodzeniem i… dla wyjadaczy, którzy z jednej strony nie lubią się przemęczać, a z drugiej – nie zwracają zbyt dużej uwagi na wydatki. Siedzisko w hulajnodze dla dorosłych to rzecz oczywista, ale tylko w modelach z silnikiem elektrycznym.

Konserwacja

O każdą hulajnogę, choćby najdroższą, najbardziej wypasioną i wyprodukowaną przy użyciu najnowszych technologii, trzeba dbać. Pamiętaj też, że niektóre elementy, takie jak łożyska, wymagają nie tylko systematycznego czyszczenia, ale w razie potrzeby należy je również od czasu do czasu wymienić. Poza tym zwróć uwagę na wszelkie śruby. Ponieważ poddawane są ogromnym przeciążeniom, mogą się poluzować i wymagać dokręcenia. Jeśli jakikolwiek element zaciskowy przestanie działać tak efektywnie, jak powinien, natychmiast go wymień.

Żadna hulajnoga nie lubi też wilgoci i piasku. Dlatego przechowuj ją w suchym pomieszczeniu, unikaj deszczowej pogody i czyść sprzęt po intensywnym użytkowaniu w letnim pyle. Używaj do tego wilgotnej ściereczki, ale zrezygnuj ze środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię czyszczonych elementów.

Producenci i ceny

Bez względu na to czy odwiedzisz dobrze wyposażony sklep sportowy, czy zdecydujesz się na obejrzenie ofert w internecie, w obu przypadkach możesz liczyć na oszołomienie ilością firm i gamą modeli. O zawrót głowy może przyprawić także rozpiętość cen, które zaczynają się od kilkudziesięciu zł za najprostsze wersje hulajnóg do kilku i kilkunastu tysięcy zł za wehikuły z elektrycznymi silnikami. Oto niektóre tylko nazwy firm, na których loga możesz natknąć się podczas poszukiwania najodpowiedniejszego dla siebie sprzętu:

Podsumowanie

Korzystając z zamieszczonych w artykule informacji oraz doświadczenia profesjonalnych sprzedawców nie powinieneś mieć problemów z dobraniem odpowiedniego dla siebie sprzętu. Musisz jedynie pamiętać, że musi on być skomponowany z elementów, które sprawdzą się w trakcie użytkowania zgodnego z twoimi potrzebami. Tylko tak złożona hulajnoga zapewni ci zarówno radość z jazdy, jak i maksymalną trwałość wszystkich podzespołów. Ta wskazówka dotyczy całej gamy modeli, od przeznaczonych dla najmłodszych po wyczynowe wersje do wykonywania skomplikowanych ewolucji i hulajnogi zaopatrzone w elektryczne silniki.

Niewątpliwie nie musisz sięgać po hulajnogi najdroższe, ale zawsze warto pamiętać, że wraz z jakością rośnie również cena.