Kupując aparat cyfrowy, nie możesz zapomnieć o karcie pamięci. Dowiedz się, jak wybrać pojemną i szybką kartę, która będzie pasować do Twojego aparatu. Czy wiesz, że niektóre modele umożliwiają odzyskanie utraconych zdjęć?

Rodzaje

 

CompactFlash (CF)

Karta pamięci SanDisk Compact Flash
Karta pamięci SanDisk
Compact Flash
Najdłużej istniejący na rynku typ kart pamięci. Wymiary 42,8×36,4×3,3 mm (typ I) lub 42,8×36,4×5,5 mm (typ II), Maksymalna szybkość transmisji danych to 133 MB/s. Maksymalna pojemność to 128 GB. Stosowana głównie w cyfrowych aparatach fotograficznych. Charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością i dostępnością. Nowością na rynku jest karta C Fast, ma być ona szybsza dzięki korzystaniu z interfejsu SATA. Na razie w fazie testowej.

Memory Stick Micro (M2)

Karta Sony M2
Karta Sony M2

Rodzaj karty MS o znacznie zmniejszonych rozmiarach (15×12,5×1,2 mm) oraz zwiększonej pojemności (do 16 GB). Ze względu na rozmiary dedykowana jest raczej do mniejszych urządzeń takich jak telefony komórkowe czy palmtopy. Można nabyć karty tego typu z dodatkowym adapterem umożliwiającym używanie ich zamiennie z kartami MS Duo.

 

Memory Stick PRO Duo (MS PRO Duo)

SanDisk MS Pro Duo
SanDisk MS Pro Duo

Wersja karty MS o zmniejszonych gabarytach (20×31×1,6 mm) i zwiększonej prędkości transmisji danych. Mimo teoretycznych założeń, wedle których można wyprodukować karty tego typu o rozmiarze nawet 2 TB, spotkać na rynku można pojemności dochodzące do 32 GB.

 

Memory Stick PRO-HG (MS PRO-HG) Duo

Sony MS Pro-HG Duo
Sony MS Pro-HG Duo
Najnowsza wersja kart MS. Cechuje się nie wielkimi rozmiarami (31×20×1,6 mm). , oraz pojemnością dochodzącą do 32 GB. Najważniejsza różnicą, między MS PRO-HG Duo a zwykłą kartą MS jest znaczna poprawa szybkości transmisji danych. Teoretyczny transfer może dochodzić do 60MB/s.

Microdrive (MC)

Hitachi Microdrive
Hitachi Microdrive
Jest to dysk twardy o bardzo małych rozmiarach i interfejsie zgodnym z CF II (czyli można ich używać w urządzeniach obsługujących karty Compact Flash II). Maksymalny dostępny rozmiar to 8 GB. Używany głównie w aparatach cyfrowych. W stosunku do kart CF, karty MC pobierają więcej prądu, co przekłada się na szybsze zużycie akumulatorków.

 MultiMedia Card (MMC)

Transcend MMC
Transcend MMC
Karty pamięci tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki zewnętrzne. W przeciwieństwie do kart SD nie mają przełącznika zabezpieczającego dysk przed zapisem (czyli można stracić dane przez nieuwagę). Wykorzystywane są najczęściej w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych czy palmtopach. Kolejną istotną cechą są rozmiary zgodne z kartami SD, czyli 24×32×1,4 mm. Pojemność do 128 GB. Zazwyczaj można używać ich w zastępstwie kart SD. 

MultiMedia Card Reduced Size

Transcend MMC RS
Transcend MMC RS

Jest to odpowiednio zmniejszona wersja kart MMC. Rozmiar to 24×18×1,4 mm, a dzięki adapetrowi można je stosować w portach obsługujących zwykłe MMC. Tak jak większa wersja używane są nie tylko w aparatach cyfrowych, ale też w telefonach komórkowych czy palmtopach.

 

 

Secure Digital (SD)

Karta SanDisk SD
Karta SanDisk SD

Prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie typ kart. Charakteryzuje się niedużymi rozmiarami (24x32x2,1 mm) i przełącznikiem zabezpieczającym dane. Ich pojemność to 2 GB. Stosowane w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych, GPS czy palmtopach. Mają przełącznik zabezpieczający dane. Urządzenia wyposażone w czytnik kart SD, nie obsługują kart SDHC. Czasem można używać zamiennie z kartami MMC.

Secure Digital High Capacity (SDHC)

Karta SanDisk SDHC
Karta SanDisk SDHC

Rodzaj kart SD o zwiększonej pojemności (od 4 do 32 GB). Urządzenia wyposażone w czytnik kart SDHC obsługują również karty SD. Są wolniejsze od kart SD i występują w trzech klasach szybkościowych 2,4 i 6, dla których prędkości odpowiednio wynoszą: 2,4 i 6 MB/s. Jest to minimalna prędkość zapisu i odczytu. Jest ona istotna tylko przy kamerach video, gdzie minimalna wymagana klasa to 4. W aparatach fotograficznych liczy się bardziej zapis sekwencyjny czyli prędkości kart wskazane przez producenta. Nowe karty z serii Extreme mają już klas 10. Niektóre mają przełącznik, który umożliwia zmianę trybu pracy między standardem SD a SDHC. Pamiętaj, że starsze urządzenia bez obsługi tego formatu nie będą tych kart widzieć.

Karta SDXC marki Kingston
Karta SDXC marki Kingston

Secure Digital Extended Capacity (SDXC)

Karty SD o pojemności dochodzącej teoretycznie do 2 TB (terabajtów) oraz prędkości przesyłu danych na poziomie 104 MB/s. Gabaryty zgodne z SD. W praktyce pojemność
SanDisk® Eye Fi™ Wireless Memory Card
dysków sięga do 128 GB.

 

Wireles SDHC

Najnowsze karty, których atutem jest możliwość przesyłu danych poprzez łącze WiFi. Dostępne w pojemności 4GB i 8GB. Na razie dostępne tylko w niektórych krajach.Karta Sony XQD
Karta pamięci Sony XQD

XQD (najnowszy standard)

Najnowszy standard, przewyższający pojemnością i prędkością zapisu wszystkie dostępne do tej pory na rynku. Teoretycznie maja mieć do 6TB pojemności i do 600 MB/s prędkości zapisu. W praktyce osiągnięto pojemność rzędu 64 GB i prędkość zapisu 168 MB/s, co i tak daje im najlepsze wyniki w testach. Problemem tej karty jest to, że inni producenci nie obsługują tego standardu.

MicroSDHC (większe pojemności)

Karta Kingston MicroSD z adapterem do standardu SD
Karta Kingston MicroSD
z adapterem do standardu SD

Rodzaj kart SD o wymiarach zmniejszonych do 11×15×1 mm.

Używana jest głównie w małych urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe. Jej pojemność dochodzi do 32 GB

MiniSD/Mini SDHC (większe pojemności)

Karta Pretec MiniSD
Karta Pretec MiniSD
Rodzaj kart SD o wymiarach zmniejszonych do 21,5×20×1,4 mm. Używana głównie w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych oraz netbookach.W przypadku kart Mini SD oraz Micro SD często w komplecie można dostać adapter, umożliwiający korzystanie z takiej karty w standardowych portach SD.

SmartMedia (SM)

Fujifilm SmartMedia
Fujifilm SmartMedia
Wycofana z produkcji karta o wymiarach 45x37x0,76 mm oraz maksymalnej pojemności 128 MB.Karta Pretec xD
Karta Pretec xD

xD Picture Card (xD)

Karty tego typu stosowane są w urządzeniach firm Olympus oraz Fujifilm. W razie potrzeby nie zastąpisz ich żadnym innym typem kart. Ich maksymalna pojemność w tej chwili wynosi 2 GB.

Parametry

Pojemność

Z kartą pamięci jest trochę tak, jak z dyskiem twardym w komputerze – jaka duża by nie była i tak ją w końcu zapełnisz. Dlatego też zalecamy zakup karty większej, bardziej pojemnej, aby podczas fotografowania czy kręcenia filmów nie zastanawiać się, czy wystarczy miejsca na kolejne zdjęcie.

Należy kupić pojemną kartę, jeśli będzie ona używana z lustrzanką (absolutnym minimum będzie 4 GB, w zależności od potrzeb więcej), a to dlatego, że możesz chcieć robić zdjęcia w profesjonalnym formacie RAW, w którym pojedyncze zdjęcie może zajmować kilkadziesiąt MB! Do kompaktowego aparatu wystarczy średnia pojemność (zazwyczaj 2 GB okazuje się wystarczające).

Jeśli jednak zapełnisz kartę (a nawet największa karta pamięci kiedyś się skończy), wtedy należy przegrać zdjęcia na inny nośnik np. dysk komputera czy na płytę DVD i ponownie używać tej samej karty. Ale co zrobić, jeżeli nie ma jak zgrać zdjęć z karty pamięci? Jesteś właśnie w lesie albo w kajaku na środku jeziora? Nie kupisz wtedy karty pamięci u mijanego wędkarza.

Dobrym rozwiązaniem okazać się może zakup dwóch mniejszych kart zamiast jednej dużej. W przypadku zapełnienia jednej i niemożności przegrania danych na dysk, awarii czy utraty jednej z nich, można użyć drugiej.

W zależności od wielkości matrycy oraz formatu, w jakim zapisujesz pliki, ilość zdjęć na karcie może zmieniać się diametralnie. W poniższej tabeli zapoznać się można z przykładową zależnością, jaka zachodzi między jakością i liczbą zdjęć na karcie pamięci (tabela oparta na danych z serwisu www.fotografuj.pl).

Pojemność karty pamięci 1 GB 2 GB 4 GB 8 GB
JPEG, 5 megapikseli 732 zdjęcia 1465 zdjęć 2898 zdjęć 5796 zdjęć
JPEG, 8 megapikseli 501 zdjęć 1002 zdjęcia 1983 zdjęcia 3966 zdjęć
JPEG, 12 megapikseli 238 zdjęć 476 zdjęć 942 zdjęcia 1884 zdjęcia
RAW, 8 megapikseli 130 zdjęć 260 zdjęć 521 zdjęć 1042 zdjęć
RAW, 12 megapikseli 52 zdjęcia 105 zdjęć 209 zdjęć 418 zdjęć
RAW + JPEG, 12 megapikseli 43 zdjęcia 86 zdjęć 171 zdjęć 342 zdjęcia

Prawdziwym wyzwaniem dla kart pamięci jest nagrywanie sekwencji wideo. Kilka minut filmu zajmie tyle miejsca na karcie co setka lub więcej zdjęć. Weź to koniecznie pod uwagę, wybierając kartę. Tabela pokazuje przybliżone długości sekwencji video, jakie zmieszczą się na poszczególnych kartach. Wartości mogą się zmieniać, w zależności od opcji obrazu, jakie wybierzesz, oraz modelu aparatu, z jakiego będziesz korzystać.

Rozdzielczość
[piksele]
Jakość
[klatki/sek]
1 GB
2 GB
4 GB
8 GB
320 x 240
30
23 min.
46 min.
92 min.
184 min.
15
45 min.
90 min.
180 min.
360 min.
640 x 480
30
8 min.
16 min.
32 min.
64 min.
15
16 min.
32 min.
64 min.
128 min.

Klatki na sekundę – frames per second (skrót: fps).

Szybkość

Producenci oferują karty pamięci w różnych odmianach, różniących się szybkością zapisu i odczytu informacji z karty. Kupując kartę pamięci musisz zadecydować, jaka szybkość będzie Ci potrzebna, czyli czy warto wydać więcej pieniędzy na kartę o wyższym parametrze.

Karty standardowej szybkości (10 do 65 MB/s) wystarczą do aparatów kompaktowych, którymi wykonasz zdjęcia amatorskie.

Jeżeli aparat posiada funkcję filmowania, zalecamy zakupić kartę szybką (satysfakcjonujące będą karty działające z prędkością 65 MB/s i więcej), która zapewni płynny zapis danych na kartę (brak "zatrzymań" w kręconej sekwencji video). Podczas nagrywania duża ilość danych musi być jak najszybciej zapisana na karcie, dlatego w tym przypadku jest istotna szybkość nośnika.

W lustrzankach cyfrowych konieczne jest używanie szybkich kart pamięci (tak jak w przypadku sekwencji filmowych satysfakcjonujące będą karty działające z prędkością 32 MB/s). Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w których wykonanie kolejnego zdjęcia nie będzie możliwe, gdyż na karcie zapisywane jest jeszcze poprzednie.

Lustrzanki cyfrowe w porównaniu do prostszych aparatów cyfrowych są przystosowane do szybkiego, reporterskiego rejestrowania zdjęć, często są to tzw. zdjęcia seryjne. Dlatego nie można ograniczać możliwości aparatu zbyt wolną kartą pamięci.

Najczęściej spotkać można trzy sposoby określania klas szybkości:

 • Wielokrotność wartości 150 KB/s zapisywana w postaci xLICZBA. Np.: x150 będzie oznaczało prędkość zapisu na poziomie 22.5 MB/s (150 KB/s x 150 = 22.5 MB/s)
 • Szybkość określana w postaci ClassLICZBA. Np.: Class6 będzie oznaczało przesył na poziomie 6 MB/s.
 • Nazwy własne mające oznaczać serie szybkich kart. Np.: Extreme czy Ultra. Nie mają one jednak przypisanych stałych wartości i zmieniają się w zależności od modelu i marki.

Przykładowe oznaczenia oraz odpowiadające im prędkości:

Mnożnik
Prędkość (MB/s)
6x
0,9
32x
4,8
40x
6,0
66x
10,0
100x
15,0
133x
20,0
150x
22,5
200x
30,0
266x
40,0
280x
42,0
300x
45,0
433x
65,0
600x
90,0
666x
100,0

Producenci i ceny

Wybierając markę karty pamięci, przede wszystkim należy zastanowić się nad odpowiedzią na jedno kluczowe pytanie: „Czy wydałbym kilka złotych więcej na droższą, lepszą kartę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej uszkodzenia, a tym samym utraty zapisanych zdjęć?". Wiadomo, że lepsza karta, dobrego producenta, będzie trochę droższa. Taki producent ma dokładniejszą procedurę kontroli jakości, lepszą linię produkcyjną i kupuje materiały (komponenty) wyższej jakości. Oczywiście zdarzają się uszkodzenia markowych kart pamięci, ale jest ich wyraźnie mniej niż kart innych producentów.

Liderem wśród wytwórców kart pamięci jest Sandisk. Często właśnie karty tej firmy są polecane przez profesjonalistów. Jednak na rynku można znaleźć wiele innych uznanych firm, oferujących karty pamięci. Zaliczyć do nich można producentów takich jak:

 • Kingston
 • Toshiba
 • Transcend
 • Lexar
 • Panasonic
 • Pretec
 • Emtec 
 • PQI

Nieustający marketingowy wyścig sprawił, że obecnie karty pamięci nie są bardzo drogie. Najtańsza karta o pojemności 4 GB to wydatek rzędu 10 zł. Firmowa karta o sporej pojemność, np. 16 GB, w zależności od rodzaju kosztuje od 35 do 80 zł. Karty przeznaczone do kamer wideo z większą pojemnością – np. 32 GB – kosztują ok. 100 zł, natomiast karty micro SDXC o pojemności 64 GB to koszt ok. 200 zł – tak samo jak karty wireles.

Podsumowanie

 Jaki format karty obsługuje urządzenie, w którym chcesz ją stosować?
Każdy producent aparatów cyfrowych czy telefonów komórkowych preferuje inny typ karty pamięci i standaryzuje swoje urządzenia, stosując w nich odpowiednie gniazda. Przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją wybranego urządzenia (w tym wypadku aparatu), w przeciwnym wypadku możesz dokonać zakupu nieodpowiedniej lub zupełnie niepasującej karty.

 Jakie pliki będziesz magazynować na karcie: muzyczne, fotograficzne, dźwiękowe, czy wideo? 
Jeśli potrzebna Ci karta do dyktafonu i nagrywasz w formacie wma, 2 GB wystarczy w zupełności na wiele godzin nagrań. Podobnie z plikami mp3. 4 GB to ponad 80 skompresowanych w średniej jakości albumów muzycznych. Do robienia zdjęć w dużej rozdzielczości polecamy 16-gigową kartę. Nagrywanie filmów w formacie HD po prostu zjada pojemność karty. Warto więc zaopatrzyć się w jak największą kartę, żeby zapewnić sobie wystarczający czas nagrywania.

Życzymy udanych zakupów!

——————————————————————————————————————————————————————————
Konsultacja merytoryczna:

Tomasz Wilczyk
Product Manager SanDisk
www.sandisk.pl