Karuzela do łóżeczka jest jedną z pierwszych zabawek nowo narodzonego dziecka. Możesz kupić karuzelę bez pozytywki, muzyczną, z zabawkami materiałowymi czy plastikowymi. Dodatkowo karuzela dla Twojego dziecka może mieć lampkę, lusterko, pilot lub projektor. A czy wiesz, co potrafi inteligentna karuzela?

Rodzaje

Na rynku dostępne są pojedyncze modele karuzel bez pozytywki oraz karuzele muzyczne (np. Fisher Price lub Tiny Love). Ponieważ karuzele bez pozytywki występują coraz rzadziej i nie mają żadnego dodatkowego wyposażenia, ten artykuł będzie omawiał przede wszystkim karuzele muzyczne.

Zabawki poruszające się na karuzeli mogą być plastikowe (np. Canpol Babies) lub materiałowe (np. Drewex lub K’s Kids). 

Karuzela z zabawkami plastikowymi Canpol BabiesKaruzela z zabawkami plastikowymi
Canpol Babies
Karuzela z zabawkami materiałowymi SterntalerKaruzela z zabawkami materiałowymi
Sterntaler

Minikaruzela Fehn
Minikaruzela Fehn

Karuzele inteligentne, do kąpieli

Mini karuzele

Karuzela do kąpieli Sassy
Karuzela do kąpieli
Sassy
Przeznaczone do zamontowania w wózku lub foteliku (np. Fehn).

Inteligentna karuzela

Włączy się sama, jeśli dziecko będzie płakać dłużej niż 8 sekund. System może reagować na płacz dziecka przez 3 godziny, po czym wyłącza się całkowicie. Taką karuzelę posiada w swojej ofercie m.in. marka Fisher Price.

Karuzela do kąpieli

Można ją zamocować na wanience dziecka lub wannie standardowej. Karuzela do kąpieli jest wyposażona w lustro (na kwiatku) oraz kolorowe plastikowe figurki. Każda z nich porusza się oraz oferuje inne możliwości: ptak i biedronka nabierają i rozpryskują wodę, żaba tryska wodą, a słoneczko jest miłe i delikatne w dotyku (można je zgniatać).

Karuzela jest polecana od pierwszego miesiąca życia i może być zabawką dla dziecka, które ma więcej niż 12 miesięcy (zabawki są odczepiane). Taką karuzelę ma w swojej ofercie firma Sassy. 

Budowa karuzeli z pozytywką

Standardowa karuzela składa się z elementu mocującego, ruchomych zabawek oraz elementu grającego. Te 3 elementy decydują, czy karuzela będzie udanym zakupem.

Element mocujący

Karuzela mocowana do ramy łóżeczka Tolo
Karuzela mocowana
do ramy łóżeczka Tolo
Za jego pomocą karuzela jest przytwierdzana do łóżeczka. Karuzela może być mocowana do szczebelków łóżeczka (np. Chicco), mocowana do ramy łóżeczka (np. Tolo lub karuzele Canpol Babies i Fehn) lub mocowana rzepem do rączki wózka/fotelika (np. Fehn).

O ile przy standardowym łóżeczku ze szczebelkami sposób mocowania nie będzie aż tak istotny, to przy łóżeczku turystycznym (które nie ma szczebelków) należy sprawdzić, czy karuzela ma regulację szerokości lub mocowanie do ramy łóżeczka.

Warto też przyjrzeć się, pod jakim kątem jest montowana karuzela oraz jak bardzo zabawki będą zwisać nad łóżeczkiem (niektóre karuzele są tak zaprojektowane, że zabawki minimalnie zachodzą na łóżeczko, dzięki czemu karuzela nie przeszkadza przy wyjmowaniu i wkładaniu dziecka (takie karuzele ma w swojej ofercie Tiny Love).

Ruchome zabawki

Jak już wspomniano, mogą być plastikowe lub materiałowe. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj zabawek ma swoich zwolenników – plastikowe zabawki są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale za to nie są dla dziecka miłe w dotyku. Zabawki materiałowe szybciej się brudzą, trudniej usunąć z nich kurz (ale zazwyczaj można je prać – np. Sterntaler Biedronka), są za to zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku dla dziecka.

Aby karuzela posłużyła dziecku dłużej, warto sprawdzić, czy ma odczepiane zabawki (po odczepieniu dziecko zyskuje kilka maskotek). Karuzelę z odczepianymi zabawkami posiada w swojej ofercie np. producent Canpol Babies.

Ponadto warto sprawdzić, ile jest zabawek na karuzeli (od 3 – np. na karuzeli firmy Mattel, zazwyczaj do 5 lub 6 zabawek), czy zabawki mają różne kształty (producenci o to dbają, ponieważ karuzela z różnymi zabawkami jest bardziej interesująca i rozwojowa dla dziecka) i jak się poruszają (np. Tiny Love ma w ofercie karuzele, których zabawki są zawsze zwrócone twarzą w stronę dziecka) – żeby nie okazało się, że dziecko widzi dół zabawek zamiast twarzy. Kolory zabawek powinny być żywe, wyraźne i kontrastowe – pastelowe kolory są nieodpowiednie dla małego dziecka.

Element grający, czyli pozytywka

Pobudza słuch dziecka. Dzięki pozytywce karuzela przykuwa uwagę dziecka na dłużej i pozwala rozwijać równocześnie motorykę, koncentrację oraz słuch.
Karuzele mogą być nakręcane (grają ok. 3 minut – np. karuzele Baby Ono) lub na baterie (grają nawet do 30 minut – np. Taf Toys).

Większość specjalistów oraz rodziców zgodnie poleca pozytywki, które grają dłużej niż 3 minuty. Krótka melodia, zamiast uspokoić dziecko, może je zdenerwować czy rozbudzić.

Ponadto pozytywka krótkogrająca wymaga ciągłej obecności rodzica w pokoju oraz ciągłego nakręcania. Zaletą takich pozytywek jest brak dodatkowych kosztów użytkowania (np. nie trzeba kupować i wymieniać baterii).

Pozytywki długogrające działają na baterie, co podnosi koszty użytkowania (przy intensywnym działaniu nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie). Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby: stosując akumulatory do baterii lub przerabiając karuzelę (tak, żeby była zasilana za pomocą ładowarki prądem z sieci).

Przed zakupem warto również sprawdzić, ile i jakie melodie wygrywa pozytywka (wybór dotyczy tylko pozytywek długogrających). Na rynku są dostępne karuzele wygrywające melodie z muzyką poważną (np. Fisher Price Rainforest), kołysanki (np. Canpol Babies Króliczki z domkiem), odgłosy natury (np. Tiny Love Serenada natury), bicie serca matki (np. K’s Kids) lub pojedyncze dźwięki.

Niektóre karuzele (np. K’s Kids) mają również funkcję nagrywania dźwięków (przydatne przy dzieciach, które trudno uspokoić czy zainteresować melodiami dostępnymi w pozytywce – można wtedy nagrać ulubiony dźwięk dziecka i odtwarzać wielokrotnie.

Na rynku znajdziesz też karuzelę (np. Taf Toys), do której możesz podłączyć pendrive z nagraną muzyką w formacie MP3.

Przydatna jest również regulacja głośności dźwięku, która pozwala dostosować dźwięk do sytuacji (np. przy zasypianiu muzyka powinna być cichsza) – w swojej ofercie takie karuzele ma marka Fisher Price.

Dodatkowe wyposażenie

 

Lampka

Karuzela z lampką K's Kids
Karuzela z lampką K’s Kids

Światło lampki pomaga uspokoić dziecko i dodatkowo stymuluje koncentrację wzrokową. Przydaje się również rodzicom, którzy w nocy chcą zajrzeć do swojego maluszka. Po zdemontowaniu zabawek (należy to zrobić w momencie, gdy dziecko się podnosi na rączkach
i nóżkach), lampka razem z panelem muzycznym nadal będzie użyteczna. Taką karuzelę ma
w swojej ofercie np. K’s Kids, Fisher Price.

Przycisk na obudowie karuzeli

Pozwala dziecku samodzielnie włączyć karuzelę (nawet przypadkowo), dodatkowo stymuluje rozwój motoryki i zmysłów dziecka. Takie rozwiązanie zastosowano np. w karuzelach K’s Kids, Tiny Love.

Lusterko

Jest zabawką polecaną dla malucha. Wmontowane w karuzelę (np. Babymoov, Kids II Bright Starts, Mamas & Papas, Taf Toys czy Toys Lander) będzie stanowiło dodatkowy element stymulujący rozwój poznawczy.

Pilot

To spore ułatwienie dla rodziców, którzy mogą włączyć (lub przestawić na inny program) karuzelę bez podchodzenia do niej (manualne włączanie melodii mogłoby np. obudzić dziecko). Pilot jest dołączony np. do karuzeli Tiny Love Wyspa Marzeń.

Karuzela z lusterkiem Kids II
Karuzela z lusterkiem
Kids II

Karuzela z pilotem Tiny Love
Karuzela z pilotem
Tiny Love
Karuzela z projektorem – obrazy na suficie Fisher Price
Karuzela z projektorem
– obrazy na suficie 

Fisher Price
Karuzela z projektorem – obrazy na chmurkach Kids II
Karuzela z projektorem
– obrazy na chmurkach

Kids II

Projektor

Wyświetla na ścianie i suficie obrazy (lub na karuzeli – dziecko wtedy lepiej widzi obrazy z projektora, więc jest to lepsze rozwiązanie (np. Kids II), które dodatkowo angażują wzrok dziecka i rozbudzają jego ciekawość (np. karuzele Fisher Price).

Wymienne zabawki

Sterntaler to jedyny producent, który ma w swojej ofercie wymienne zabawki do karuzeli. Możesz kupić sam pałąk i takie zabawki, które Ci się najbardziej podobają (albo nawet połączyć różne kolekcje). W przypadku innych producentów można samemu dokupić zabawki i je przerobić tak, by pasowały do karuzeli (głównie chodzi o to, by można je było zawieszać). Wymaga to trochę pracy, ale warto – zmiana zabawek dodatkowo rozwija zdolności poznawcze dziecka.

Producenci i ceny

Większość producentów karuzeli oferuje modele z pozytywką i materiałowymi zabawkami. Za najpopularniejszych producentów uznaje się:

Ceny karuzel zaczynają się od 50 zł za najprostszy model. Pełną listę producentów i marek oferujących konkretny typ karuzeli, przedstawiliśmy poniżej.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu zapewne już wiesz, jak wybrać najlepszą karuzelę dla Twojego dziecka. W ramach podsumowania zapraszamy Cię do przeanalizowania odpowiedzi na pytanie, jaką karuzelę wybrać:

ikona znak zapytania Karuzela muzyczna czy bez pozytywki?
Jak już wspominaliśmy, karuzele bez pozytywki występują bardzo rzadko na rynku (prawie wcale) i nie są chętnie kupowane przez rodziców. Podstawową zaletą karuzeli z pozytywką (i co się z tym wiąże – jej popularność i powszechność) jest uspokajające działanie muzyki (pomaga dziecku zachować pogodny nastrój).

ikona znak zapytania Zabawki materiałowe czy plastikowe?
Wybór zabawek jest bardzo indywidualną kwestią. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj zabawek ma swoich zwolenników – plastikowe zabawki są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale za to nie są dla dziecka miłe w dotyku. Zabawki materiałowe szybciej się brudzą, trudniej usunąć z nich kurz (ale zazwyczaj można je prać), są za to zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku dla dziecka.

ikona znak zapytania Czy warto kupować karuzelę z wyposażeniem dodatkowym? Jeśli tak, to z jakim?
Karuzele z wyposażeniem dodatkowym są zdecydowanie droższe, ale warto pamiętać o tym, że kupując taką karuzelę zyskujesz kilka dodatkowych funkcji, a karuzela posłuży Ci dłużej niż przez kilka miesięcy. Z rozwiązań proponowanych przez producentów warto polecić lusterko, lampkę i projektor.

Życzymy Twojemu dziecku dużo radości z karuzeli!

Tabela producentów

Aby ułatwić znalezienie marki/producenta, którzy mają w swojej ofercie konkretny, wybrany typ karuzeli, przygotowaliśmy tabelę:

Marka/Producent karuzele
z pozytywką
minikaruzele  do kąpieli
zabawki pluszowe zabawki plastikowe
Babymoov +   +  
BabyOno + +    
Canpol Babies + +    
Chicco +      
Chipolino +      
Clementoni (marka Disney Baby)   +    
Dickie (marki Big, Ecofifier, Simba, Simba Baby, Smoby) +      
Drewex +      
Fehn +   +  
Haba +      
Kids II +      
K′s Kids +      
Lamaze +   +  
Mamas & Papas +      
Mattel (marka Fisher Price) +    +  
Playgro +      
Sassy +     +
Sterntaler +      
Taf Toys +   +  
Tiny Love +   +  
Toys Lander +      

 

Poradniki, które warto sprawdzić

  • Jakie łóżeczko niemowlęce kupić? – Niemowlę sypia bardzo dużo, a sen ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Łóżeczko dla niego może być tradycyjne, drewniane, lub bardziej mobilne, turystyczne. Niektóre modele łóżeczek mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego. Czy wiesz, co to jest kosz Mojżesza?