Wii, Playstation 3 albo XBox 360. Wybór na rynku konsoli do gier jest dość ograniczony. Każda ma wady i zalety oraz zagorzałych zwolenników i przeciwników. Aby ułatwić Ci wybór, postaramy się w obiektywny sposób przedstawić każde z urządzeń.

Walka o udział w rynku konsoli do gier nieprzerwanie toczy się między trzema gigantami: Sony, Microsoft i Nintendo. Wszystkie wspomniane firmy kilka lat temu wydały na świat tzw. konsole siódmej generacji. Pierwszy był Microsoft (2005 rok) ze swoim Xboxem. Walka o względy miłośników gier wideo rozpoczęła się na dobre rok później, kiedy na rynku pojawili się nowi gracze: Playstation 3 oraz Nintendo Wii. I trwa ona do dzisiaj. Od tamtego czasu minęło już kilka lat, a producenci nie wprowadzają nowych konsoli. Na razie skupili się na modyfikacjach i ulepszeniach. 

Rodzaje

Microsoft Xbox 360

Xbox 360 w wersji Elite
Xbox 360 w wersji Elite

Jest to następczyni konsoli Xbox, pierwszej w dorobku koncernu Microsoft. W przeciwieństwie do poprzedniczki 360 zyskała bardzo dużą popularność i przez pewien czas była najlepiej sprzedającą się konsolą do gier. Źródłem sukcesu Microsoftu w przypadku tego produktu prawdopodobnie okazała się stosunkowo niska cena, a także bezkonkurencyjna ilość gier. Ale do czasu. Nintendo i Sony cały czas deptały firmie Microsoft po piętach. Nintendo już w 2007 roku całkowicie zdominowało rynek.

Sony Playstation 3

Playstation 3 w wersji Slim
Playstation 3 w wersji Slim

Popularnie określana mianem PS3, jest następczynią niezwykle udanej konsoli Playstation 2. Początkowo następczyni nie udało się nawet zbliżyć do wyniku PS2. Wśród przyczyn tego stanu wymienia się cenę, która w stosunku do Xboxa jest dość wysoka. Do tego dochodzi mniej bogata oferta gier. Według specjalistów, jednym z powodów są utrudnienia w tworzeniu ich kodu, co wynikać ma ze specyfiki architektury produktu Sony. Jednak ogromnym atutem tej konsoli jest darmowy dostęp do rozgrywek on-line oraz ekskluzywne tytuły, które regularnie ukazują się tylko i wyłącznie na tej platformie. Taka polityka firmy przyniosła owoce. PS3 w 2011 roku stała się drugą najczęściej kupowaną konsolą do gier na świecie, przeganiając dotychczasowego lidera, czyli Nintendo Wii.

Nintendo Wii

Nintendo Wii
Nintendo Wii
Na rynku polskim jest produktem mało popularnym, co nie znaczy, że wszędzie tak jest. W zachodniej Europie i USA do 2011 roku była najlepiej się sprzedającą  konsolą do gier, co dla wielu jest sporym zaskoczeniem. Dlaczego? Choćby dlatego, że specyfikacja techniczna Wii znacznie odbiega od konkurencji. Oferuje odczuwalnie niższą jakość grafiki i wydajność, przy czym nie należy do tanich. Skąd zatem taka popularność? Sekret tkwi w sterowaniu.

Nintendo wyposażone jest w oryginalny, niespotykany do tej pory w masowej produkcji gadżet sterujący. Angażuje do gry nie tylko palce, ale całą rękę czy nawet ciało. Złośliwi twierdzą, że znani z otyłości Amerykanie tak pokochali Wii, ponieważ ma być dla nich sposobem na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Być może jest w tym trochę prawdy, jednak głównym powodem wydaje się tu być zupełnie nowy model wirtualnej zabawy, który przyciąga przed telewizory całe rodziny.

Po latach sukcesów Sony usunęło z rynku konsolę Playstation 2. Jest to urządzenie o przestarzałej już specyfikacji, archaicznej grafice oraz dużo mniejszych możliwościach niż omawiane w tekście produkty. Warto wiedzieć, że konstrukcja ta sprzedała się jak do tej pory w liczbie około 140 milionów i tym samym jest najpopularniejszą konsolą na świecie. Wyprodukowano na nią oszałamiającą ilość gier, dochodzącą do 6 tysięcy. Jeśli nie przeszkadzają Ci niedogodności wynikające z możliwości technicznych ani to, że jej żywot właśnie dobiegł końca, może okazać się alternatywą dla konsol nowej generacji.
Przy Playstation 2 współcześni konkurenci wypadają blado. Do końca 2011 roku na Wii zdecydowało się 95 milionów nabywców, na Xboxa – 66 milionów, zaś na PS3 – 62 miliony.
W samym roku 2011 najwięcej sprzedano Xboxów i PS3 (odpowiednio: 8,2 mln oraz 6,5 mln). Nintendo, mimo że w historii konsoli siódmej generacji nadal pozostaje liderem, spadło z pierwszej na trzecią pozycję (5,6 mln). Prawdopodobnie dlatego, że lepsza graficznie konkurencja odrobiła lekcje i wprowadziła na rynek nowe kontrolery – Kinect (Microsoft) oraz Move (Sony), o czym w dalszej części tekstu.

Wersje

Jak wspomnieliśmy na początku, producenci nie osiedli na laurach. Mimo że po upływie kilku lat wciąż nie ma nowych konsoli, urządzenia, które są do kupienia obecnie są dalece bardziej doskonałe od tych sprzed kliku lat.

W tej chwili masz możliwość zakupu każdego modelu konsoli w różnych wersjach. Różnią się i wyposażeniem dodatkowym, ilością pamięci dyskowej, rodzajami wtyczek czy po prostu kolorem. Często w pudełku z konsolą znaleźć można grę, która okazuje się miłym początkiem zabawy z urządzeniem. Jeśli do jakiegoś modelu nie ma bonusu w postaci gry, warto zajrzeć do innego sklepu, ponieważ mogą się tam pojawić wersje ów bonus zawierające. Zatem nie w każdym pudełku znajdziesz to samo.

Limitowana, srebrna wersja konsoli Xbox 360 Halo Reach
Xbox 360 w limitowanej
wersji Halo Reach
Obecnie najczęściej wybierane są konsole „odchudzone”, tzw. slim. Oczywiście tylko zewnętrznie. W środku wciąż zawierają identyczne podzespoły oraz kartę sieciową Wi-Fi, które gwarantują płynną zabawę z wszystkimi dostępnymi grami, także w wersjach on line. W przypadku Sony, taką konsolą jest PS3 Slim. Nie dość, że jest o jedną trzecią mniejsza i lżejsza, to jeszcze zużywa 30 proc. mniej prądu. Przynajmniej tak deklaruje producent. 

Odpowiedzią Microsoft na „slima” Sony jest Xbox 360… Slim. Konsola jest mniejsza od standardowych, mniej hałasuje i ma bardziej wydajny system chłodzenia. Dodatkowo została wyposażona w kartę Wi-Fi. Ciekawą propozycją od Microsoft jest konsola, której design został zainspirowany grą Halo Reach. Charakteryzuje się smuklejszą obudową i ciekawszym wzornictwem kontrolerów. Sprzedawana oczywiście w komplecie z grą. Jest to wersja limitowana, zatem jej dostępność jest ograniczona.

Kolejne generacje

Konsole Nintendo dogorywają dobite możliwościami konkurencji.

Ostateczne starcie odbędzie się między dwiema głównymi konkurentkami, które niebawem pojawią się na rynku. Będą to konsole Xbox One oraz Play Station 4! Warto zatem chwilę wstrzymać się z zakupem konsoli. 

Parametrami oba urządzenia będą bardzo zbliżone – 8-rdzeniowe procesory, 8 GB pamięci RAM oraz 500 GB HDD. O sukcesie zdecydują po części sentymenty, a po części marketing.

Konsola Microsoftu będzie stanowiła swojego rodzaju rodzinne centrum rozrywki ze streamingiem muzyki, telewizją internetową i wieloma innymi funkcjami nie związanymi z grami. Co ważne, użytkownicy, którzy nie mieszkają w Stanach Zjednoczonych, większości z tych funkcji nigdy nie zobaczą.

W Europie zatem Xbox będzie mógł konkurować tylko i wyłącznie jakością rozgrywek.

Przyznać też trzeba, że Sony bardziej poważnie podchodzi do polskiego klienta niż Microsoft. Nowa generacja Playstation pojawi się w naszym kraju w kilka tygodni po premierze światowej, kiedy polska premiera Xbox One nie została nawet dokładnie określona – mówi się jedynie o roku 2014.

Sony Playstation 4 będzie miało światową premierę 15 listopada, zaś Xbox One – 22 listopada.

W Europie konsola Sony trafi do sklepów już 29 listopada. I niewykluczone, że będzie w dniu premiery wzbogacona o kolejną aktualizację, czyli pozbawiona wykrytych na początku błędów.

Ceny? Xbox One ma kosztować 499 euro, zaś Playstation 4 – 399 euro.

Xbox One Playstation 4

Awaryjność i gwarancja

Najbardziej kontrowersyjnym urządzeniem był Xbox 360, który przez graczy uważany jest za najbardziej awaryjną konsolę nowej generacji. Częstotliwość psucia się była ponadprzeciętna, co przyczyniło się do powstania wielu anegdot ze strony fanów konkurencji. W starszych urządzeniach problemem była konstrukcja płyty głównej i napędzającego Xbox procesora. Dochodziło do przegrzewania się systemu i występowania przysłowiowego już wśród graczy błędu E74. Złe wrażenie Microsoft zacierał oferując najlepszą ofertę gwarancyjną z całej trójki (dwuletnia gwarancja w systemie door to door). Microsoft nie spoczął jednak na laurach i konsolę udoskonalił i aby przekonać klientów jeszcze bardziej rozszerzył gwarancję. Obecnie Xbox 360 oferowany jest z dodatkową 3-letnią gwarancją na… błąd E74 oraz RRoD.

Zarówno PS3 jak i Wii cechują się przeciętną awaryjnością. Jest to niewątpliwy plus obu konstrukcji. Minusem w tym aspekcie okazuje się stosunkowo krótka, roczna gwarancja obu producentów.

Niektóre sklepy we własnym zakresie przedłużają okres objęty darmową naprawą, zatem przed zakupem warto zorientować się, czy sprzedawca oferuje taką możliwość.

Konsola i Twój telewizor

W zależności od tego jakiej jakości obraz będziesz chciał osiągnąć należy zastosować połączenie odpowiedniego rodzaju. Każda z konsol oferuje kilka typów wtyczek. To jakie to będą wtyczki, oraz ich ilość wejść zależy od modelu konsoli, zatem przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy zakup będzie zgodny z telewizorem do którego chcesz podłączyć urządzenie. W przypadku, gdy zależy Ci na jakości obrazu wskazane będzie zastosowanie nowszych telewizorów, które umożliwią obcowanie z taka jakością obrazu, jaką zdolne będą wygenerować podłączone do nich konsole. Niemniej jednak każdą z konsol da się podłączyć do większości telewizorów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Niestety im starszy telewizor, tym gorsza jakość obrazu.

Pierwszą konsolą na świecie jest urządzenie o nazwie Pong. Wyprodukowana przez firmę Atari w 1972 r.

Parametry

Teraz kilka słów o parametrach każdej z konstrukcji. Warto pamiętać, że nie tylko parametry świadczą o wartości urządzenia. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

Napęd
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Napęd DVD (9 GB) Blu-Ray (50 GB) DVD (9 GB)

Zdecydowanie wygrywa tutaj produkt koncernu Sony, wyposażony został w napęd Blu-Ray, który jest w stanie odczytywać płyty o pojemności do 50 gigabajtów.

Procesor
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Procesor Xenon 3,2 GHz, 3 rdzeniowy Cell 3,2 GHz, 1 PPE, 7 SPE IBM PowerPC Broadway 729 MHz

 W tym aspekcie Microsoft i Sony prowadzą bardzo wyrównaną walkę, jednak układ zastosowany w Playstation 3 jest nieco bardziej wydajny. Moc obliczeniowa Wii pozostawia wiele do życzenia i nawet nie próbuje dotrzymać tempa konkurencji.

Układ graficzny
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Układ Graficzny Ati Xenos 500 MHz nVidia RSX 550 MHz Ati Hollywood 243 MHz

 Tak jak w przypadku procesora nieznacznie wygrywa Playstation 3, Xbox 360 depcze mu po piętach. Wii niezmiennie pozostaje daleko w tyle.

Pamięć RAM
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Pamięć RAM 512 MB 512 MB 88 MB

 Jak wyżej – dominacja PS3 oraz Xbox 360. Wii nawet nie zbliża się do konkurencji.

Dysk twardy
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Dysk Twardy Karta pamięci 4 GB, dysk 250 GB Dysk  80, 120, 160, 250, 320 i 500 GB 512 MB Wbudowanej pamięci Flash

Xbox 360 i Playstation 3 oferują opcję wymiany dysków. W tabeli zamieszczono dyski montowane fabrycznie w zależności od wersji. Duża pojemność dysku pozwala na przenoszenie gier na dysk, przez co "chodzą" szybciej. Na dysku można tez gromadzić inne dane (filmy, zdjęcia itp.).

Obsługiwane rozdzielczości
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Rozdzielczości 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p 480p, 576p

Zanim przejdziemy do oceny, wyjaśnimy podane wyżej wartości i symbole.

Na przykładzie wartości 1080p:

 • liczba 1080 jest określeniem poziomych linii obrazu (im więcej tym lepiej)
 • litera oznacza tryb:
 • p (progressive scan) linie nieparzyste i parzyste wyświetlane są jednocześnie, co daje lepszy obraz
 • i (interlaced) linie nieparzyste i parzyste wyświetlane są naprzemiennie, co owocuje migotaniem obrazu i pogorszeniem jego jakości dla obiektów poruszających sie pionowo

Warto zapoznać się również z klasyfikacją:

 • 480i
 • 480p
 • 576i
 • 576p
 • 720p (HD Ready)
 • 1080i (HD)
 • 1080p (Full HD)

Zatem najlepszymi będą te z trybem "p" i jak najwyższą liczbą linii poziomych.

Przy wyborze należy pamiętać, że jeśli Twój telewizor nie posiada obsługi oczekiwanego przez nas trybu, konsola nie będzie w stanie w takim trybie działać.

Sieć
 

  XBox 360 Playstation 3 Wii
Sieć Kabel, Wi-Fi Kabel, Wi-Fi Wi-Fi

W tym wypadku poza samą możliwością podłączenia do sieci, bardzo ważny jest tryb online przygotowany przez producentów. Za najlepszy uważany jest tryb przygotowany przez Microsoft, daje on nie tylko bogate możliwości jeśli chodzi o rywalizację z graczami z całego świata, ale oferuje też darmowe wersje demonstracyjne nowych gier. Niestety wymaga opłacania abonamentu w cenie około 140 zł za rok (Wersje demonstracyjne gier dostępne są poza abonamentem). Tryb oferowany przez Sony w przeciwieństwie do poprzednika, jest darmowy, co jest jego niewątpliwą zaletą. Niestety towarzystwo jakie napotykamy przy grach online, jest mniej liczne. W przypadku Wii tryb sieciowy jest częściowo płatny, niestety o jego jakości świadczy ilość użytkowników, która jest dużo niższa niż w przypadku konkurencji.

Należy pamiętać o jednej niezwykle ważnej rzeczy. Wysokość parametrów nie przekłada się bezpośrednio na jakość zabawy! Konsola do gier w przeciwieństwie do komputerów PC, stworzona jest w architekturze zamkniętej, czyli nie ma konieczności ani nawet możliwości rozwijania jej pod względem sprzętowym. Co za tym idzie, każda gra wydana na daną konsolę będzie na niej chodzić doskonale, ponieważ dokładnie na nią została wyprodukowana. Nie ma tu mowy o problemach sprzętowych jak w przypadku komputerów. 

Sterowanie

Joypad do Xbox 360
Joypad do Xbox 360
W przypadku Playstation 3 oraz Xbox 360 podczas rozgrywki używamy standardowego joypada. Umożliwia on komfortowe sterowanie w grach wszelkich gatunków. Jedynym zarzutem może być mniejsza precyzja w stosunku do komputerowej myszki, co odczuwalne jest w grach FPP (strzelankach) oraz strategicznych.

Joypad do
Playstation 3
Joypad do Playstation 3
Osobnego omówienia wymaga  sterowanie zastosowane w przypadki konsoli Nintendo. To właśnie ono stanowi o sile i oryginalności tej konsoli, z pozornie słabej maszyny czyniąc groźnego konkurenta dla Sony i Microsoftu.

Wii Remote
Wii Remote
Wii Remote jest wyposażony w przyśpieszeniomierze oraz podczerwień, dzięki czemu oferuje nieznane dotąd możliwości. Poza standardowym sterowaniem przy pomocy samych przycisków, urządzenie odczytuje również ruchy dłoni, co pozwala na symulowanie rakiety tenisowej, kija golfowego i dziesiątek innych narzędzi. Po tym jak setki telewizorów zostały zniszczone przez wylatujące z dłoni "rakiety tenisowe" Nintendo postanowiło zaopatrzyć swoje sterowniki w paski mocujące urządzenie do dłoni.

 

Tutaj możesz obejrzeć oryginalne sterowanie Wii w akcji:

Zarówno Sony jak i Microsoft zdały sobie sprawę ze światowego sukcesu konsoli Wii i czując na plecach oddech Nintendo postawiły również na gry, które angażują nie tylko place graczy, ale ich całe ciała. Pod koniec 2010 roku na rynek trafiły nowe dodatki, które pozwalają właścicielom PS3 oraz Xboxa 360 na aktywną zabawę. W przypadku konsoli Sony mowa o kontrolerze PlayStation Move. Microsoft oferuje dodatkowe urządzenie określone mianem Kinect.

Używanie kontrolera PlayStation Move wymaga dokupienia kamery PlayStation Eye. Ceny takiego zestawu zaczynają się od ok. 250 zł. Do tego jeszcze dochodzi koszt gier, które nie należą do najtańszych. W przypadku Xboxa, sensor Kinect razem z zestawem gier Kinect Adventures kosztuje dwa razy więcej – ok. 500 zł w najtańszych sklepach. Nie trzeba jednak zapewniać osobnego kontrolera dla każdego z graczy, a tak właśnie jest w przypadku Move. Z doświadczeń miłośników gier wynika jednak, że rozwiązanie Sony jest bardziej dopracowane. Kontroler natychmiast reaguje na ruch gracza, co w przypadku Kinect nie zawsze działa.

PlayStation Move Kinect
Kontroler do gier PS Move XBox x technologią Kinect
Kontroler wymaga dokupienia
kamery PS Eye
Nie wymaga dodatkowego kontrolera

 

Funkcje dodatkowe

Konsole przestały być urządzeniami tylko do gier. Dziś można z nich korzystać na kilka innych sposobów. Oto one:

Oglądanie filmów umożliwia każda z omawianych konsol. Jednak tylko Playstation 3 posiada napęd Blu-Ray. Wygrywa PS3.

Surfowanie po internecie jest domeną produktu Sony. Wii oferuje namiastkę w postaci kanału pogodowego oraz informacyjnego, jednak jest to rozwiązanie niezwykle ubogie, nie dające się porównać do pełnego kontaktu z internetem. Xbox 360 nie oferuje możliwości przeglądania stron internetowych.

Oglądanie zdjęć i obrazów oferują  wszystkie omawiane urządzenia, jednak ze względu na oferowane rozdzielczości Wii nie wywiązuje się dobrze z tej roli.

Wady i zalety
 

  Konsola XBox 360 Playstation 3 Wii
Największe zalety
 • cena
 • duża oferta gier
 • długa gwarancja i dobry serwis
 • popularność
 • wiele osób online
 • napęd Blu-Ray,
 • niska awaryjność
 • duże możliwości sprzętowe
 • ładny design
 • darmowy tryb online
 • szeroka oferta gier ekskluzywnych
 • doskonała dla rodziny
 • oryginalne sterowanie
 • gry ruchowe
Największe wady
 • płatny tryb online
 • mniej precyzyjne od konkurencji sterowanie w trybie Kinect
 • cena
 • mniejsza ilość gier niż na Xbox 360
 • niska popularność (w Polsce)
 • mała wszechstronność
 • słabsze niż u konkurencji parametry techniczne

 

Gry i ceny

Konsola staje się źródłem zabawy dopiero kiedy uruchomisz na niej wybraną przez Ciebie grę. Zatem dla której powstało najwięcej gier i na jakim poziomie kształtują się ich ceny?

W przypadku wszystkich omawianych konsoli, ceny gier zaczynają się na poziomie 80-90 złotych, ale w przypadku oprogramowania z dodatkowym wyposażeniem (maty do tańczenia, instrumenty etc) potrafią sięgać nawet kilkuset złotych.

Pod względem bogactwa oferty niekwestionowanym królem okazuje się Xbox 360. Fakt ten jest wymieniany jako jeden z największych atutów produktu Microsoftu. W przypadku konkurencji oferta gier jest mniejsza, ale na tyle rozbudowana, żeby zaspokoić zdecydowaną większość użytkowników.

Wachlarz gatunków gier w przypadku każdej z konsol jest praktycznie nieograniczony. Mamy do dyspozycji strzelanki, gry RPG, bijatyki, gry logiczne, edukacyjne, wyścigi czy symulatory. W przypadku Sony i Microsoftu będą to głównie gry w których atutem jest realizm grafiki i jakość efektów. Największą grupę stanowią tu zatem strzelanki, wyścigi i gry sportowe. W przypadku Wii nacisk położono na gry wykorzystujące możliwości kontrolera, czyli na gry sportowe. Rzecz jasna na Nintendo wydawane są produkcje wszystkich gatunków, jednak graficznie prezentują się one gorzej niż w przypadku konkurentów.

Wiele tytułów wydawanych jest równocześnie na wszystkie platformy, lub jednocześnie na konsolę Sony i Microsoftu. Sam musisz rozejrzeć się za interesującymi grami i zdecydować jaka platforma okaże się właściwa.

Ceny samych konsoli w ciągu ostatnich kilku lat znacznie spadły. Najuboższą wersję PS3 kupisz już za ok. 800 – 1000 zł. Cena najbogatszej wersji z grami i dodatkami w postaci kontrolerów Move może sięgnąć nawet kwoty 2500 zł.

Xbox 360 jest nieco łaskawszy dla kieszeni. Podstawowa wersja kosztuje nieco poniżej 700 zł, zaś za najbardziej "wypasioną" zapłacisz nieco ponad 2000 zł.

W porównaniu do konkurencji, Wii początkowo było bardzo drogie. Polski rynek wskazał jednak liderów i w tej chwili konsola Nintendo kosztuje najmniej: od ok. 600 zł do 1100 zł.

Podsumowanie

Każda nowoczesna konsola ma swoją własną specyfikę, niewątpliwe zalety i wady. W wyborze  warto kierować się osobistymi preferencjami.
Zanim zdecydujesz się na wybór konsoli musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz grać samotnie czy na przykład z rodziną lub kolegami. Nie jest to kwestia determinująca, ale dość ważna w kontekście opinii obecnych użytkowników. Jako najbardziej społeczną uważa się konsolę Wii. Rozszerza ona rozrywkę o zabawy ruchowe, co w większym gronie daje niesamowitą frajdę. Ci sami użytkownicy przyznają jednak, że zabawa bez towarzyszy nie jest już tak ekscytująca. W przypadku konkurencyjnych urządzeń zabawa w grupie nie jest tak wysoko oceniana, ale nadal jest na bardzo wysokim poziomie. Poza tym zarówno Xbox 360 jak i Playstation 3 doskonale sprawdzają się w zabawie bez towarzyszy.

Jeśli lubisz grę w trybie online zdecyduj się na Playstation 3, która udostępnia tą opcję bezpłatnie.

Jeśli wolisz siedzieć w fotelu szerokim łukiem omijaj Wii. Ta konsola wymusza ruch, i to na całej rodzinie. Miłośnicy ruchu jedynie na ekranie komputera powinni zwrócić się w stronę produktów Sony i Microsoft.

Życzymy wyśmienitej zabawy!