Odpowiednie dopasowanie kuwety dla kotów ma ogromne znaczenie dla komfortu zwierzęcia i czystości w mieszkaniu. Oprócz standardowych otwartych modeli, do wyboru są kocie toalety z zadaszeniem i specjalnymi filtrami oraz prawdziwe zautomatyzowane cuda! Dowiedz się, jaką kocią toaletę wybrać.

Rodzaje
 

 Kuweta otwarta  Kuweta zakryta
 Trixie Carlo  Ferplast Genica
Trixie Carlo  Ferplast Genica
 Kuweta z podwójnym dnem  Kuweta samoczyszcząca
 Krispol, kuweta bezżwirkowa  United Pet Group LitterMaid
 Krispol, kuweta bezżwirkowa United Pet Group LitterMaid

Kuweta otwarta

Prostokątna bądź kwadratowa, wykonana z materiału sztucznego, chociaż zdarzają się też modele ekologiczne – kartonowe. Poszczególne kuwety klasyczne różnią się od siebie wielkością i wysokością brzegów. Niektóre posiadają specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu się żwirku i pomagającą w utrzymaniu czystości.

Przeznaczenie: Kuwety klasyczne są przeznaczone dla wszystkich kotów, należy jednak pamiętać, żeby wybrać właściwy rozmiar.

Kuweta zakryta

W sklepach zoologicznych znajdziesz także kuwety z zadaszeniem – pełnym albo półotwartym. Kuweta wygląda jak transporter dla kota. Większość z nich posiada specjalne drzwiczki, dzięki czemu kocia toaleta przypomina bardziej domek niż kuwetę. Takie rozwiązanie może się okazać jednak wyjątkowo praktyczne – możliwość, że żwirek wydostanie się poza kuwetę, jest w takim przypadku zminimalizowane. Większość kuwet zamkniętych posiada specjalne filtry zapobiegające rozprzestrzenianiu się brzydkich zapachów. Minusem jest cena kocich toalet tego typu, która osiąga nawet 300 złotych. Alternatywa? Zakup specjalnej budki do kuwety otwartej (więcej na ten temat piszemy w akapicie: Wyposażenie podstawowe i dodatkowe).

Przeznaczenie: Dla kotów, które lubią rozkopywać żwirek, szczególnie niewykastrowanych, lubiących znaczyć teren.

Kuweta z podwójnym dnem

To kuweta z dnem składającym się z dwóch części, z których jedna stanowi rodzaj sita z mniejszym lub większymi, czasem lejkowatymi dziurami. Dzięki nim płynne nieczystości spływają na dno. Kuwety przesiewowe dzielą się na żwirkowe i bezżwirkowe. W modelach żwirkowych sito pomaga w sprzątaniu kuwety: wystarczy je podnieść, żeby przesiać żwirek i oddzielić nieczystości.

W ofercie są też kuwety przesiewowe kryte. Przykład: Ferplast Magix.

Przeznaczenie: Kuwety bezżwirkowe polecamy tym, które często przebywają w domu i sprzątają kocią toaletę na bieżąco, w przeciwnym razie brzydki zapach może wygrać z praktycznością kuwety. Takie modele przydadzą się też osobom, które mają problem z pobraniem moczu do dializy. Kuwety przesiewowe żwirkowe polecamy właścicielom kilku kotów (pomagają utrzymać czystość).

Kuweta samoczyszcząca

W ofercie znajdziesz też kuwety nowej generacji, które w niczym nie przypominają standardowej, otwartej miski na żwirek. Przykładem jest kocia toaleta firmy LitterMaid, czyli urządzenie inteligentne, które posiada czujnik ruchu. Po kilkunastu minutach od kociej wizyty, uruchamia grabki, które sprzątają zbrylone nieczystości do specjalnego pojemnika z filtrem. Dzięki zegarowi, taką kuwetę można zaprogramować i wyłączyć, kiedy przyjdzie taka potrzeba.

Osoby, które nie chcą myśleć o wymienianiu pojemnika i sprzątaniu odchodów, mogą wybrać kocią toaletę do złudzenia przypominającą ludzką, w dodatku podłączaną do kanalizacji. Dzięki niej kot poczuje się zupełnie tak, jak właściciel. Kuweta CatGenie umożliwia zaprogramowanie zgodne z czujnikiem ruchu albo sprzątanie z wybraną przez siebie częstotliwością (do 4 razy dziennie). Dodatkowo, urządzenie samo rozpyla neutralizator zapachów.

Rozmiar

Dobra kuweta to taka, która zachęca kota do tego, by z niej korzystać i nie utrudnia mu załatwiania swoich potrzeb. Bardzo istotny jest rozmiar. Spójrz do tabeli:

Kocięta do 12. tygodnia życia Kocięta od 12. tygodnia życia Koty dorosłe
Kuweta dla najmłodszych kotów nie powinna mieć zbyt wysokich brzegów, których pokonanie byłoby problematyczne. Idealny wysokość dla najmniejszych kotków to 4-7 cm. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku kuweta otwarta, do której łatwo wejść. Kiedy kotek podrośnie, można kupić nową, nieco większą kuwetę, do której będzie można wsypać odpowiednią ilość żwirku. Idealna wysokość progów w tym wypadku wynosi 7-9 cm. Można wybrać model ze specjalnym obniżonym progiem, który ułatwi wejście. Kotkom w tym wieku można już sprawić kuwetę zakrytą. Kupując kuwetę dla dorosłego kota należy wziąć poda uwagę jego docelową wielkość i dopasować do niej rozmiar toalety. Można spokojnie wybrać jeden z większych modeli na rynku (o wymiarach ok. 50×40), z wysokimi brzegami (nawet 19-25 cm). Koty dorosłe (ale uwaga – nie wszystkie) bardzo chętnie korzystają z kuwet zakrytych. Żeby wybrać odpowiednią, trzeba ją dokładnie wymierzyć – nie może być zbyt ciasna.
     
 Savic, 37,20cm x 25,60cm x 6,50cm  Trixie Kitty, 27 × 9 × 37 cm  Trixie Primo XL, 56 × 25 × 71 cm

 
Ferplast, kuweta z obniżonym progiem ułatwiającym wejście
Ferplast, kuweta z obniżonym progiem ułatwiającym wejście
Oto garść kilku innych, przydatnych uwag:

 • Jeśli Twój kot ma problemy ze stawami, nie wybieraj kuwety z najwyższymi kilkunastocentymetrowymi brzegami. Możesz kupić mu model z obniżanym progiem.
   
 • Dla kotów szczególnie lubiących zakopywanie odchodów i rozrzucanie żwirku najlepsze są kuwety z wysokimi brzegami, dodatkową ramką albo modele zakryte.
   
 • Uwaga dla osób decydujących się na zakup kuwety zakrytej – większość kotów je akceptuje, chociaż zdarzają się takie, które za nic w świecie do niej nie wejdą. Jeśli kot nie chce przechodzić przez drzwiczki, można je na próbę zdemontować.  

Dopasowanie do wnętrza

Dopasowanie kuwety do wnętrza jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Ustawiona w złym miejscu kocia toaleta może nie spełnić swojego zadania i zamiast przyciągać – zniechęcać kota do korzystania z niej.

Pamiętaj, że koty to zwierzęta z natury czyste, jednak do załatwiania potrzeb w kuwecie potrzebny jest im spokój, intymność. Bardzo istotne jest ustawienie kuwety w odpowiednim, ustronnym miejscu – przedpokoju, łazience – gdzieś, gdzie nikt nie będzie kotu przeszkadzał. Nigdy nie ustawiaj kuwety blisko miski z jedzeniem ani legowiska.

Kupując kuwetę, koniecznie weź pod uwagę miejsce, w którym zamierzasz ją ustawić i dopasuj jej wymiar do wolnej przestrzeni w Yarro Metalic, kuweta narożna
Yarro Metalic, kuweta narożna
mieszkaniu.

 • Jeśli naprawdę ogranicza Cię niewielka przestrzeń, możesz zdecydować się na model narożny, którego kształt jest umożliwia ustawienie w kącie. W ofercie są zarówno kuwety narożne odkryte, jak i kryte.
   
 • Jeśli nie chcesz, żeby kuweta była widoczna i zależy Ci na praktycznym gospodarowaniu przestrzenią, możesz kupić specjalny mebel przystosowany do ustawienia wewnątrz kuwety: szafkę albo budkę.
   
 • Jeśli dbasz o środowisko naturalne i zależy Ci na kuwecie, która nie będzie wykonana z syntetyku, możesz kupić model ekologiczny – kartonowy, składany. Jedna sztuka posłuży Ci około miesiąca.

Kolor kuwety możesz spokojnie dopasować do wystroju mieszkania i własnego gustu, dla kota nie ma on większego znaczenia. To mit, że żywe barwy są lepsze, bo przyciągają uwagę zwierzęcia.

Wyposażenie podstawowe i dodatkowe

Kupując kuwetę, zwróć uwagę, czy w zestawie znajduje się:

Łopatka do wybierania odchodów i przesiewania żwirku – Koniecznie zwróć uwagę na to, czy ma małe, czy duże otwory i weź pod uwagę rodzaj żwirku, jakiego będziesz używać (do wyboru masz drobno- i gruboziarniste). Dobrze, jeśli łopatka jest głęboka, Kuweta Bionaire Odor Grabber z wentylatorem i filtrem
Kuweta Bionaire Odor Grabber z wentylatorem i filtrem
pozwala to uniknąć zsuwania się nieczystości podczas sprzątania.

Ramka (rant) – utrudnia rozsypywanie się żwirku dookoła kuwety. Ramka może być zdejmowana bądź zamocowana na stałe. Ta pierwsza ułatwia przytrzymanie higienicznych worków foliowych do czyszczenia kuwet.

Filtry węglowe – dołączane do kuwet zamkniętych, chronią przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. W ofercie pojawiają się też filtry do kuwet odkrytych, jednak bez zadaszenia nie są tak skuteczne. W tym wypadku lepiej sprawdzą się neutralizatory (patrzy niżej). Filtry można dokupić oddzielnie. W niektórych modelach oprócz filtra znajdziesz specjalny wentylator (np. Bionaire Odor Grabber).

Jeden filtr wystarczy na okres 1 tygodnia-3 miesięcy. Przed zakupem kuwety z filtrem albo samego filtra upewnij się, co jaki czas będziesz musiał go wymieniać.

Nóżki antypoślizgowe – taki element obudowy przyda się właścicielom kotów, które lubią przestawiać kuwetę podczas załatwiania potrzeb.

Do kuwety możesz dokupić:Worki higieniczne Savic
Worki higieniczne Savic


Dywanik
– wkłada się go pod kuwetę, spełnia rolę wycieraczki i minimalizuje roznoszenie żwirku przez kota po mieszkaniu. Warto pamiętać, że jest to niwelacja, a nie – wyeliminowanie problemu. W ofercie są dywaniki z PCV albo szorstkiego materiału. Najlepiej sprawdzają się w przypadku kuwet zakrytych, z których kot zawsze wychodzi jedną łapką.

Worki
– specjalne higieniczne worki ułatwiają sprzątanie kociej toalety. Zakłada LittlerLocker, pojemnik na kocie odchody
LittlerLocker, pojemnik na kocie odchody
się je na kuwetę, następnie sypie do nich żwirek. Podczas wymiany, wystarczy podnieść worek i gotowe!

Pojemnik na odchody – jak wiadomo, sprzątanie kocich odchodów nie należy do czynności przyjemnych i zmusza do częstego wynoszenia śmieci. W ofercie są specjalne pojemniki na kocie odchody z wkładamy uniemożliwiającymi roznoszenie zapachów.

Zadaszenie – jeśli chcesz, żeby odkryta kuweta nie rzucała się w oczy, możesz zainwestować w specjalną budkę lub mebel, przystosowane do umieszczania wewnątrz kuwety. W ofercie są osłony wiklinowe, drewniane szafki.

Neutralizatory zapachów – mają postać proszku, który rozsypuje się pod żwirkiem lub na żwirku. Neutralizują zapachy, czasem pachną, na przykład lawendą.

Preparaty dezynfekujące – w ofercie jest wiele środków, które pomagają w czyszczeniu i dezynfekcji kuwet. To bardzo istotne akcesoria, warto pamiętać, że koty nie lubią załatwiać potrzeb w zabrudzonych miejscach.

Producenci i ceny

Kuwety dla kotów produkują miedzy innymi:

 • Catit
 • Bionaire
 • Eko-Ben
 • Ferplast
 • Krispol
 • Petmate
 • PetNovations LTD (CatGenie)
 • Savic
 • Trixie
 • United Pet Group (LitterMaid)
 • Yarro (dystrybucja)

Ceny kuwet plasują się następująco:

 • Kuweta otwarta klasyczna – od 10 zł (kuweta ekologiczna) do 80 zł (modele z tworzywa sztucznego, duże)
 • Kuweta otwarta z podwójnym dnem – od 30 do 90 zł
 • Kuweta zakryta – od 45 do 300 złotych (modele z wentylacją, filtrem)
 • Kuweta nowej generacji (zautomatyzowana) – 500-1000 zł

Podsumowanie

Wybór kuwety na pewno wpłynie na Twój komfort życia, nie pozostaje bez znaczenia także dla kota. Przy wyborze weź pod uwagę jego wielkość, wiek, jeśli jesteś właścicielem młodego kotka, lepiej zdecyduj się najpierw na mniejszy model: dla jego komfortu. Wybierając kuwetę zakrytą, musisz pamiętać, że nie każdy kot ją akceptuje. Czasem wystarczy zdemontować drzwiczki, ale bywa, że i to nie pomaga. Nie zapomnij o specjalnych akcesoriach, które ułatwiają obsługę, utrudniają roznoszenie żwirku i neutralizują zapachy.

Życzymy Twojemu kotu wymarzonej, komfortowej toalety!