Jeśli chcesz kupić lornetkę dla siebie lub na prezent, wybierz lornetkę typu Porro lub typu dachowego. Przeanalizuj powiększenie i średnicę obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej. Czy potrzebujesz lornetkę wodoodporną, a może przyda Ci się autofocus?

Kilka pytań, zanim kupisz
 

ikona znak zapytania Jaką lornetkę powinien kupić miłośnik opery, teatru lub imprez masowych?
ikona znak zapytania Na co przy zakupie lornetki musi zwrócić uwagę astronom-amator?
ikona znak zapytania Jaka lornetka będzie idealna dla myśliwych?
ikona znak zapytania Które parametry lornetki są ważne przy obserwacji ptaków?
ikona znak zapytania Jaka lornetka jest idealna na wycieczki?
ikona znak zapytania Jaką lornetkę powinien wybrać żeglarz?
ikona znak zapytania Co charakteryzuje lornetkę uniwersalną?

Rodzaje lornetek

W zależności od budowy rozróżnia się 3 podstawowe typy lornetek

Lornetka prosta Eschenbach Glamour 3x23
Lornetka prosta
Eschenbach Glamour

  • prosta – jak sama nazwa wskazuje, jest to lorneta najmniej konstrukcyjnie skomplikowana. Służy przede wszystkim do obserwacji w teatrze, operze lub na imprezach masowych (w niektórych sklepach istniej właśnie taka specjalna kategoria lornetek).

Lornetka peryskopowa commons.wikimedia.org
Lornetka peryskopowa
(commons.wikimedia.org)

  • peryskopowa – częściej znana jako lorneta nożycowa, składa się z dwóch peryskopów połączonych statywem w układzie litery V. Jej budowa pozwala obserwować odległe obiekty.

Lornetka pryzmatyczna Nikon Action EX 7X35 CF
Lornetka pryzmatyczna
Nikon Action EX 7X35 CF

  • pryzmatyczna tę lornetę większość ludzi ma na myśli mówiąc: lornetka. W jej budowie zastosowano pryzmaty, które pozwalają dobrze widzieć pomimo większego rozstawu obiektywów niż rozstaw oczu człowieka (pryzmat Porro) lub przy rozstawie obiektywów takim samym jak oczy człowieka (typ Roof). 

 

Budowa lornetki

Lornetka składa się z 3 podstawowych elementów. Są to: obiektyw, okular i pryzmat. Te trzy elementy są mocowane
w odpowiedniej obudowie.

Obiektyw

Obiektyw Nikon Action EX 7X35 CF
Obiektyw Nikon Action EX 7X35 CF
Służy do zbierania jak największej ilości światła. Od jego rozmiarów i jakości wykonania zależy ilość zbieranego przez lornetkę światła, rozdzielczość i jakość uzyskiwanego obrazu. Im większy obiektyw, tym więcej zbieranego światła (czyli jaśniejszy obraz, mówiąc potocznie) i większa rozdzielczość. Tak naprawdę dobry obiektyw to najważniejsza część lornetki. Obiektyw składa się z kilku soczewek (w większości modeli są to dwie soczewki wykonane z różnego rodzaju szkła, w droższych modelach może być ich więcej – np. Nikon HG ma 3 soczewki).

Obiektyw daje obraz, który jednak – aby był powiększony – musi zostać skierowany do oka za pośrednictwem okularów.

Okular

Okular Vortex Diamondback 10x42
Okular
Vortex Diamondback
Służy do obserwacji obrazu wytworzonego przez obiektyw. W najprostszej postaci zawiera jedną soczewkę, jednak w większości lornetek stosuje się trzy (np. Nikon Action EX),
a najdroższe lornetki mogą mieć nawet pięć soczewek ustawionych w dwóch lub trzech grupach (np. droższe lornetki firm takich jak Carl Zeiss, Leica, Swarovski).

Obraz uzyskany przez obiektyw, który trafiałby do ludzkiego oka, byłby odwrócony (w okularze). Aby obraz docierał do oka w sposób właściwy, pomiędzy obiektywem a okularem znajduje się układ pryzmatów, które odwracają obraz. I wtedy przez okular widzisz obraz prawidłowo, a nie do góry nogami.

Pryzmat

Lornetka z pryzmatem w sytemie Porro Pentax PCF WPII
Lornetka z pryzmatem w sytemie Porro
Pentax PCF WP II
Pryzmat zbudowany jest ze szkła i ma co najmniej 2 płaskie ściany (nachylone do siebie). Promień światła załamuje się na obu skośnych powierzchniach pryzmatu (najprościej mówiąc: obraz odbija się w pryzmacie i wychodzi odwrócony).
Lornetki buduje się głównie w oparciu o dwa układy pryzmatów.

Pryzmat Porro

To najpopularniejszy i najtańszy układ pryzmatów. Temu układowi pryzmatów lornetka zawdzięcza swój charakterystyczny kształt.

W konstrukcji Porro pryzmaty nie są w jednej linii z obiektywem.

Ułożenie pryzmatów w systemie Porro wygląda następująco:Budowa pryzmatu typu Porro na podstawie: www.starizona.com
Budowa pryzmatu typu Porro na podstawie: www.starizona.com

Lornetki w systemie Porro dają zwykle lepsze obrazy (większą trójwymiarowość uzyskiwanych obrazów). Najtańsze modele można kupić już od 120 zł). Wadą jest wielkość lornetek (np. 115 mm długości i 118 mm szerokości – Nikon TRAVELITE V 8×25 CF) oraz fakt, że „łapanie” ostrości zaczyna się w stosunkowo dużej odległości od obiektu.

Pryzmat Roof (dachowy)

Lornetka typu dachowego (Roof) William Optics 8x42 SEMI-Apo
Lornetka typu dachowego (Roof)
Swarovski Optik SLC HD 8×42
W tym systemie obiektyw, pryzmaty i okular ustawione są w jednej linii. To rozwiązanie przypomina dwie połączone ze sobą tuby, co daje to bardziej zwartą (w sensie szerokości) budowę niż w systemie Porro. Poniżej przedstawiamy ułożenie pryzmatów w systemie dachowym (ang. Roof):

Budowa pryzmatu typu Roof na podstawie: www.starizona.com
Budowa pryzmatu typu Roof na podstawie: www.starizona.com

Ułożenie obiektywu, pryzmatu i okularu w jednej linii jest bardzo ważną zaletą dla tych, którzy cenią sobie niewielkie rozmiary lornetki (np. myśliwi, alpiniści, ornitolodzy). Budowa takiego układu jest trudniejsza niż systemu Porro (w systemie dachowym światło jest rozszczepiane na dwie wiązki, łączone później w jedną), dlatego lornetka z systemem dachowym musi być wykonana bardzo precyzyjnie oraz z najwyższej jakości materiałów.

Lornetki w systemie dachowymporęczniejsze, ale też 2 do 3 razy droższe (przy takich samych własnościach optycznych – jeśli lornetka typu Porro kosztuje 2000 zł, to odpowiadająca jej parametrami lornetka typu dachowego będzie kosztować w przedziale od 4000 – 6000 zł). Wadą lornetek dachowych jest mniejsza trójwymiarowość obrazu – w przeciwieństwie do lornetek typu Porro.

Często lornetki typu Roof są minimalnie cięższe od lornetek w układzie Porro. Przy lornetkach z dużym obiektywem (powyżej 56 mm) różnica w wadze może wynosić od 100 do 300 g.

Parametry

O tym, czy zakup lornetki będzie udany, decydują jej parametry. Najważniejsze z nich to:

Powiększenie i średnica obiektywu

Powiększenie jest istotą powstania lornetki: informuje, ile razy obiekt obserwowany przez lornetkę wydaje się większy od widzianego gołym okiem.

Średnica obiektywu to średnica soczewki zbierającej światło (wyrażona w milimetrach), najważniejszy parametr w lornetce. Właściwie średnica i jakość obiektywu decydują o wielkości powiększenia.

Powiększenie nie może być zbyt duże, ponieważ wtedy ogromny musiałby być obiektyw (a to byłoby niepraktyczne, ponieważ lornetka ma być poręczna). Z tego powodu średnice obiektywów rzadko przekraczają 70 mm. Według specjalistów obiektywy o średnicy w granicach od 25 – 63 mm można uznać za optymalne.

Zbyt mała średnica obiektywu w stosunku do powiększenia będzie miała wpływ na to, czy lornetka będzie odpowiednia do obserwacji w warunkach z ograniczonym dostępem światła, np. w nocy czy o zmroku.

Powiększenie i średnica obiektywu są najczęściej podawane razem i wstępnie informują, z jaką lornetką masz do czynienia, np. 8×42 lub 15×63. Pierwsza z wymienionych lornetek powiększa 8 razy, a obiektyw ma średnicę 42 mm. W przypadku drugiej lornetki powiększenie wynosi 15 razy, a średnica obiektywu wynosi 63 mm.

Odstęp źrenicy wyjściowej

Określa odległość, w jakiej maksymalnie najdalej może się znajdować ludzkie oko od okularu lornetki. Zakres parametrów odstępu źrenicy wyjściowej wynosi od 10 do 27 mm. Specjaliści za dobry odstęp uważają odległość ok. 20 mm
i więcej.

Zazwyczaj jest tak, że im większy odstęp, tym większy okular. A im większy okular, tym większa jasność obrazu i mniej błędów.

Odstęp źrenicy wyjściowej to ważny parametr dla wszystkich użytkowników, ale szczególnie ważny dla osób z wadą wzroku, które muszą używać okularów do patrzenia przez lornetkę. Przy noszeniu okularów odstęp od oka do lornetki jest większy niż u osób bez wady wzroku. Jeśli lornetka ma zbyt mały odstęp źrenicy wyjściowej, to obserwacja przez nią będzie możliwa w ograniczonym zakresie.

Liniowe i kątowe pole widzenia

Te parametry informują, jaki obszar pola jesteś w stanie zobaczyć. Liniowe pole jest liczone w metrach na 1000 m (m/1000 m), a kątowe – w stopniach.
Jak oblicza się liniowe i kątowe pole widzenia, ilustruje poniższy schemat:

 

Pole widzenia maleje wraz z wzrostem skali powiększenia. Największe jest przy powiększeniu 7 – 8 razy i wynosi wspomniane wyżej 140 metrów. Przy 20-krotnym powiększeniu pole widzenia wynosi 38 m.

Zakres parametrów dla liniowego pola widzenia wynoszą od 38 m/1000 m (np. Pentax PCF WP II 20×60) do 140 m/1000 m (np. Swarovski Optik EL 8×32 WB). Zakres parametrów dla kątowego pola widzenia wynoszą od 2.2° (np. Pentax PCF WP II 20×60) do 8° (np. Swarovski Optik EL 8×32 WB).


Źrenica wyjściowa i parametr jasności

Źrenica wyjściowa informuje, jak duży jest krążek światła, który wpada przez lornetkę do naszego oka. Źrenicę wyjściową oblicza się w następujący sposób:

średnica obiektywu (mm)/powiększenie = źrenica wyjściowa (mm)

Lornetka o parametrach 8/42 mm (czyli 8x powiększenie, średnica obiektywu 42 mm) ma średnicę wyjściową 5,25 mm.

Możliwe parametry dla źrenicy wyjściowej wynoszą od 2 mm (np. Nikon StabilEyes 16×32).

Z pojęciem średnicy wyjściowej wiąże się też parametr jasności, który jest obliczany w następujący sposób:

(źrenica wyjściowa)2

Dla źrenicy 5,25 jasność wynosi 27,60.

Aby określić, jaka źrenica wyjściowa i jasność będzie dla Ciebie optymalna, trzeba uwzględnić zastosowanie lornetki oraz swój wiek.

Sprawność zmierzchowa

Informuje, jak lornetka radzi sobie przy słabszym oświetleniu. Aby go obliczyć, trzeba wyciągnąć pierwiastek:

Lornetka o parametrach 8/42 mm, czyli 8x powiększenie, średnica obiektywu 42 mm ma sprawność zmierzchową 18,3.

Tego parametru nie należy rozpatrywać samodzielnie, ponieważ mógłby wprowadzić w błąd. Np. lornetka 8/42 mm ma sprawność 18,3, a lornetka 7/50 ma sprawność 18,7 (a przecież powiększa 7, a nie 8 razy, więc jest słabsza). Z drugiej zaś strony źrenica wyjściowa dla lornetki 7×50 wynosi 7,14 mm, a dla lornetki 8×42 – 5,25 mm (więcej światła „wpadnie” do naszego oka przy lornetce 7×50). Przy wyborze, jaka sprawność zmierzchowa jest Ci potrzebna, warto najpierw przeanalizować zastosowanie lornetki oraz swój wiek.

Funkcje

Regulacja ostrości

W lornetkach możliwe są dwa rozwiązania: regulacja centralna – jedno pokrętło dla obu okularów (np. Vortex) lub indywidualna – 2 pokrętła, dla każdego okularu po jednym (np. Delta Optical, Nikon, Steiner, William Optics).

Ciekawym rozwiązaniem jest też autofocus dostępny w niektórych modelach (np. Steiner Nighthunter). Autofocus pozwala na szybkie, automatyczne przestawienie ostrości (jeśli oglądasz kolejny obiekt, który jest dalej lub bliżej od poprzedniego). Z reguły autofocus ustawia się raz na odpowiedniej odległości i później można już pracować bez korekcji ostrości.

 Wyposażenie

Rodzaj szkła

Decyduje o stopniu przenikliwości światła przez szkło. Najczęściej producenci stosują szkło Bk7 lub BaK4.

Spośród tych dwóch rodzajów szkieł specjaliści zdecydowanie jako lepsze polecają BaK4.

 Rodzaj muszli

Okulary są zabezpieczone tzw. muszlami – dzięki nim nie dotyka się bezpośrednio okularu. Jednak dla osób w szkłach korekcyjnych takie muszle są dodatkową odległością (okulary korekcyjne nie pozwalają zbliżyć oczu bezpośrednio do lornetki), która może obniżać jakość patrzenia. Dlatego niektóre modele mają wykręcane muszle oczne (np. Zeiss Dialyt 8×56 GA T), a jeszcze inne – gumowane muszle, które można wywijać (np. Nikon 7×50 IF WP).

Wypełnienie

Zapobiega parowaniu szkieł pod wpływem wody lub mgły. Do wypełnienia używa się azotu lub argonu.

Wodoodporność

Lornetka nie jest narzędziem optycznym do oglądania świata podwodnego, ale czasem zdarzają się wypadki. Żeby zapobiec zniszczeniu lornetki, producenci projektują lornetki wodoszczelne. Najczęściej jako parametr podaje się wodoodporność w metrach (np. 5 m – Opticron DBA Oasis S-Coat 8×42) lub w minutach zanurzenia (czas szczelności – np. na 1 m przez 5 min Ecotone MR-3 8×42). Niestety często zamiast dokładnej informacji w rubryce wodoszczelność jest wpisane przez producentów po prostu: tak.

Wyjście na statyw

Pozwala unieruchomić lornetkę i prowadzić dokładniejsze obserwacje. W lornetkach o powiększeniu powyżej 10x wyjście na statyw jest standardem. W lornetkach o mniejszym powiększeniu wyjście na statyw jest opcjonalne (przykład lornetki 8×42 z wyjściem na statyw Olympus EXPS I 8×42). Więcej o statywach możesz przeczytać tutaj.

Gwarancja

Może obejmować 2 lata, 30 lat lub być wieczysta (np. Alpen Apex 8.5×50). Wszystko zależy od producenta i od modelu, jaki kupisz.

Producenci i ceny

Najbardziej znanymi producentami lornetek są:

W zależności od rodzaju lornetki i zastosowania możesz kupić przyrząd optyczny albo za 50 zł, albo za 12 000 zł. Pamiętaj przy tym, że lornetki pryzmatyczne o konstrukcji typu Roof są droższe od lornetek typu Porro o podobnych parametrach. Najtańsze są lornetki proste, które przydadzą się uczestnikom imprez masowych – kosztują one od 100 do 3 000 zł. Na lornetkę do obserwacji nieba możesz wydać do 12 000 zł. Ceny lornetek dziennych i nocnych dla myśliwych, dla orintologów wahają się od 100 do 12 000 zł. Natomiast lornetkę na wycieczki lub uniwersalną kupisz od 50 do 8 000 zł.

Podsumowanie
 

ikona znak zapytania Jaką lornetkę powinien kupić miłośnik opery, teatru lub imprez masowych?

Lornetka Pentax UCF R
Lornetka Pentax UCF R
Są to lornetki proste, o średnicy obiektywu 20 – 25 mm. Powiększają od 3 do 10 razy, są małe i lekkie. Często zaprojektowane tak, by jednoznacznie kojarzyły się z przeznaczeniem (np. Eschenbach operowa eleganza 3×25).
Lornetki idealne do opery czy na imprezę masową to: Bynolyt Butterfly Light-B 8×21, Docter 8×22 CSP, Eschenbach vektor 8×21 czy Pentax UCF R 10×21.

 

ikona znak zapytania Na co przy zakupie lornetki musi zwrócić uwagę astronom-amator?

Lornetka
Optolyth Royal
Lornetka Optolyth Royal
Zafascynowani astronomią, obserwują ciała niebieskie głównie w nocy. Dlatego z pewnością jednym z najistotniejszych parametrów będzie źrenica wyjściowa, sprawność zmierzchowa oraz jasność.

Podstawą obliczenia tych parametrów jest średnica obiektywu, dlatego lornetka do obserwacji nieba powinna mieć obiektyw o średnicy nie mniejszej niż 50 mm.

Lornetki idealne do obserwacji nieba to Bynolyt Eagle II 9×63, Celestron SkyMaster 20×80, Nikon 10×70 IF SP WP, Optolyth Royal 15×63 BGA, Pentax PCF WP II 20×60 czy Yukon Futurus 20×50.

Warto wspomnieć, że zaawansowani obserwatorzy często kupują dwie lornetki. Pierwsza z nich to lekki i uniwersalny instrument przeglądowy, który oprócz obserwacji w nocy można wykorzystać także w dzień. (polecamy jako optymalne rozwiązania modele o parametrach 7×50 i 10×50). Druga lornetka to ciężki instrument, umieszczany na statywie i służący do podziwiania słabych obiektów mgławicowych czy też gromad gwiazdowych. W tym przypadku polecamy lornetki o średnicy obiektywu od 70 do 100 mm i powiększeniach od 15 do 25 razy, zawsze montowanych na statywach.

ikona znak zapytania Jaka lornetka będzie idealna dla myśliwych?

Lornetka nocna Steiner Nighthunter
Lornetka nocna
Steiner Nighthunter

Lornetka dzienna Carl Zeiss Conquest 15x45
Lornetka dzienna
Carl Zeiss Conquest 10×40

Myśliwi polują w dzień i w nocy, trudno więc oczekiwać, że jedna lornetka sprawdzi się doskonale w tak skrajnych warunkach. W tym przypadku także najlepiej zaopatrzyć się w dwa instrumenty optyczne.

W dzień, kiedy światła jest pod dostatkiem, nie jest potrzebny duży instrument. Dlatego warto wybrać niewielkie lornetki o obiektywach od 35 do 42 mm. Powiększenie jest dobierane w zależności od potrzeb, ale najczęściej mieści się ono w przedziale od 8 do 10 razy.

 W nocy, kiedy zależy nam na prawie każdym promyku światła, musimy pogodzić dwie rzeczy: dużą średnicę obiektywu i odpowiednią wagę, możliwą do długiego noszenia. Najlepszym kompromisem są tutaj lornetki o obiektywach od 50 do 63 mm.

Myśliwi młodzi i w średnim wieku mogą zaopatrzyć się w modele o parametrach 7×50, 8×56 (najbardziej popularna) czy 9×63, natomiast myśliwi powyżej 50. roku życia powinni bardziej skupić się na instrumentach klasy 10×50, 10×56 lub 7×42, 8×42. Różnica ta wynika z faktu, że średnica źrenicy u człowieka młodego i w średnim wieku wynosi ok. 7 mm, a u osób powyżej 50 lat rzadko przekracza 5 mm.

Lornetki dzienne idealne dla myśliwych to: Bushnell Legend Porro 10×50, Carl Zeiss Conquest 10×40 T*, Ecotone AD-7 10×42, Leica Ultravid 10×42 HD czy Vortex Viper 8×42.
Lornetki nocne idealne dla myśliwych to: Bynolyt Eagle II 8×56, Delta Optical Titanium 8×56, Nikon MONARCH 8.5×56 DCF czy Steiner Nighthunter XP 8×56.

ikona znak zapytania Które parametry lornetki są ważne przy obserwacji ptaków?
Miłośnik obserwacji ptaków pracuje w większości przypadków w dzień, choć często w niekomfortowych warunkach oświetleniowych np. o świcie czy w gęstym lesie.Dlatego nie potrzebuje on aż tak dużych instrumentów jak miłośnik astronomii czy myśliwy do polowania w nocy. Z drugiej strony nie może być to też mała lornetka, gdyż musi poradzić sobie w trudnych warunkach i dać odpowiednią rozdzielczość.

Złotym środkiem są w tym przypadku lornetki o obiektywach od 40 do 45 mm z klasycznym powiększeniem około 10 razy (choć ostatnio coraz bardziej popularne w tej dziedzinie stają się też lornetki powiększające 8 razy).

Lornetki idealne dla ornitologów to: Celestron Outland LX 10×42, Dorr Alpina Pro 8×40 GA, Kowa Genesis 10.5×44 XD PROMINAR, Olympus EXWPI 10×42, Swarovski Optik EL 10×42 Swarovision czy Vortex Kiper 10×42.

ikona znak zapytania Jaka lornetka jest idealna na wycieczki?

Lornetka Ecotone QD-7 8x28
Lornetka Ecotone QD-7 8×28
Turysta najczęściej wybiera się na wycieczki w trakcie pogodnego dnia. Światła mu wtedy nie brakuje, za to nie cierpi na pewno na nadmiar miejsca w plecaku. Dlatego w tym przypadku stawia na małe, lekkie i poręczne instrumenty optyczne o obiektywach od 28 do 36 mm, których waga nie przekracza znacznie 500 g. Powiększenie znów dobiera się według potrzeb i znów najczęściej wynosi ono od 8 do 10 razy.

W tym przypadku (poza małymi wyjątkami) nie poleca się najmniejszych lornetek klasy 20 – 25 mm, bo w większości przypadków to instrumenty typowo teatralne, z których trudno być zadowolonym w poważniejszych obserwacjach.

Lornetki idealne dla turysty to: Dorr PRO-LUX 10×25 DCF, Ecotone QD-7 8×28, Eschenbach sektor 10×25 WW czy Vortex Crossfire 8×32.

ikona znak zapytania Jaką lornetkę powinien wybrać żeglarz?

Lornetka Nikon Action EX 7x50
Lornetka Nikon Action EX 7×50
W tej kategorii lornetce stawia się szczególne wymagania. Przede wszystkim instrument musi być wodoodporny, wypełniany azotem i bardzo szczelny. Dodatkowo musi dysponować niezbyt dużym powiększeniem, bo na drżenie rąk nakłada się kołysanie pokładu łodzi. Dlatego tutaj wybór najczęściej pada na lornetki klasy 7×50 (lub rzadziej 7×30) wyposażone w indywidualny system ustawiania ostrości zapewniający największą szczelność. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria np. nietonący pasek pozwalający utrzymać lornetkę na wodzie (np. Steiner Commander XP 7×50). Większość producentów ma też w swojej ofercie lornetki „morskie” 7×50 dodatkowo wyposażone w kompas (np. Praktica Marine 7×50).Lornetka Alpen Optics Apex 8,5x50
Lornetka Alpen Apex 8,5×50

Lornetki idealne dla żeglarzy to: Steiner Navigator 7×50, Delta Optical Sailor 7×50 czy Nikon 7×50 CF WP.

ikona znak zapytania Co charakteryzuje lornetkę uniwersalną?
Za uniwersalną lornetkę „do wszystkiego” uznaje się instrument o parametrach 10×50, a coraz częściej również lornetkę 10×42.Faktycznie, można nimi równie skutecznie obserwować w dzień, jak i w nocy, podziwiając górskie widoki czy wypatrując w lesie dzika. Zbierają one dostatecznie dużo światła, a jednocześnie charakteryzują się wagą pozwalającą na komfortową pracę w większości warunków.

Do obserwacji z ręki, prowadzonych z dalekich odległości, które są stosowane przez miłośników lotnictwa czy na przykład przez inżynierów, do inspekcji drobnych szczegółów architektonicznych, najlepiej wybrać instrument o dużym powiększeniu. Problem w tym, że przy obserwacjach „z ręki" nie zaleca się używania powiększeń większych niż 12x, ponieważ obraz będzie drgać. Najbardziej trafnym wyborem będzie lornetka o parametrach 12×50 lub droższe, bardziej luksusowe wyposażone w stabilizację obrazu, które pozwalają na komfortowe obserwacje bez statywu z powiększeniami 12 – 20 razy (np. Canon 18×50 IS)

Lornetki idealne do wszystkiego: Alpen Apex 8.5×50, Celestron UpClose 10×50, Dorr Alpina Pro 10×50 GA, Nikon Action EX 10×50 CF czy Vortex Viper 10×50.

Życzymy Ci udanych obserwacji!

————————————————————————————————————————————————————————————–

Konsultacja merytoryczna:
Mariusz Buratowski
Lornetki.pl
www.lornetki.pl

Tabele producentów

Aby ułatwić znalezienie marki/producenta, którzy mają w swojej ofercie konkretny, wybrany typ lornetki, przygotowaliśmy tabelę:

Producent prosta pryzmatyczna Podział lornetek według zastosowania
Porro dachowa (Roof) teatr nocne ornitologia, myślistwo dzienne turystyka żeglarstwo dla każdego
Alpen   + +      +      +
Atn   +     + + + +  
Barska + + + + + + + + +
Braker Optical + +   +   + + +  
Bresser Meade + + + + + + + + +
Browning     +     +     +
Brunton     +       +    
Burris Optics     +     +     +
Bushell     +     +     +
Bynolyt   + + + + + + + +
Canon     +        +    
Carl Zeiss   + +   + +      
Celestron   + + + + + +   +
Delta Optical   + + + + + + + +
Docter   + + + + + +    
Door + + + +         +
Ecotone   + +     +   + +
Eschenbach + + + + + + +   +
Exakta + + + +   + + + +
Fomei   + +     + + + +
Fujinon   + +   + + + + +
Hawke + + + + + + + + +
IOR     +      + +    +
Kahles     +     +      
Konica Minolta   + +       +   +
Kowa     +     +     +
Leica     + + + + +   +
Leidory   +     +        
Leupold   + +   + + +   +
Meade Bersser + + + + + + + + +
Meopta     +     + +   +
Minox   + + + + + +   +
Monk Optics   + +   + + + +  
Nikon   + + + + + + + +
Norconia + + + +   +   + +
Oberwerk   +     + + + + +
Olympus   + + +   + +   +
Opticron   + +     + + + +
Optisan   + +           +
Optolyth   + + + + + +   +
Orion   + +   + + +   +
Pentax   + + + + + +   +
Praktica + +   + +   + + +
PZO   +     +        
Simalux     +     +      
Simmons   +       + + + +
Soligor   + +       +   +
Steiner   + +   + + + +  
Swarovski   + +   + + +   +
Swift Optics   + +     +      
Tasco   +       + +   +
Vanguard   + +     + + +  
Vixen   + +   + + +    
Vortex   + +     + +   +
Weaver     +     + +   +
William Optics   + +   + + + + +
Winchester   + +       +   +
Yukon   +     +     + +
Zhumell + +   + +   + + +