Miska ustępowa ze spłuczką jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Wybór najbardziej odpowiedniej do konkretnej toalety wcale nie jest łatwy. Jeśli nie chcesz, by podjęcie decyzji stało się utrapieniem, możesz ułatwić sobie zadanie, sugerując się poradami zawartymi w naszym przewodniku.

Poszukiwania miski ustępowej warto rozpocząć już na etapie projektowania mieszkania. Będziesz mieć wtedy znacznie więcej możliwości. Nie oznacza to jednak, że w zaaranżowanej już łazience nie możesz wprowadzić zmian, dzięki którym podniesiesz estetykę pomieszczenia i zaoszczędzisz na wodzie. Oferta producentów jest bardzo szeroka i stwarza ogromne możliwości. Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela i fantazji. Ale zacznijmy od początku…

Rodzaje

Podstawowy podział wc sedesów wygląda następująco:

 • sedes kompaktowy
 • sedes podwieszany
 • miska ustępowa z górnopłukiem lub dolnopłukiem
Kompakt Podwieszany Z dolnopłukiem
sedes kompaktowy President P010 firmy cersanit Sedes podwieszany delfi firmy Cersanit Miska lejowa z dolnopłukiem Nova Top Junior firmy Koło
Cersanit President P010
Cersanit Delfi
Koło Nova Top Junior

Sedes kompaktowy

Sedesy kompaktowe to urządzenia typu „2 w 1”. Miska ustępowa jest w nich zintegrowana z ceramicznym zbiornikiem na wodę o pojemności 6, rzadziej 9 litrów.

W kompaktach system spłukujący jest zazwyczaj wyposażony w jeden z dwóch systemów oszczędzania

 • start/stop
 • mechanizm dwóch przycisków – 3 i 6 litrów

W przypadku start/stop pierwsze przyciśnięcie przycisku rozpoczyna spłukiwanie, a drugie w dowolnym momencie pozwala je zakończyć.

Przy mechanizmie dwóch przycisków w zależności od potrzeby spłukujemy 3 bądź 6 litrami wody.

Niektóre kompakty są przygotowywane w zestawie składającym się z muszli, zbiornika, śrub mocujących i czasami deski. Jest to bardzo wygodny sposób na transportowanie kompaktów i magazynowanie ich. Zwiększa także prawdopodobieństwo, że wszystkie elementy doskonale będą do siebie pasowały.

Ceramika „z wyższej półki” z reguły sprzedawana jest w częściach. Dzięki temu możemy do muszli dobrać zbiornik z optymalnym dla nas systemem spłukującym.

Sedes podwieszany

Sedesy podwieszane to zestawy składające się ze stelaża do zabudowy lekkiej bądź ciężkiej (pod płytę kartonowo-gipsową lub do zabudowy w cegłach), przycisku spłukującego, miski podwieszanej, deski i opcjonalnie wsporników dystansowych oraz maty wygłuszającej. Są estetyczne, bo podłączenia i spłuczka znajdują się pod tynkiem – widać tylko sedes i przycisk. Łatwo też je utrzymywać w czystości, gdyż dużo wygodniej myje się podłogę niż w przypadku modeli stojących. Spłuczka i mechanizmy spłukujące należą do najtrwalszych, a ponieważ zbiornik jest zabudowany nie zajmuje dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Podwieszana miska powiększa też pomieszczenie optycznie.

Elementem stelaża najbardziej narażonym na zniszczenie są uszczelki, które po wielu latach użytkowania mogą stracić swoje właściwości. Jednak nie tylko to decyduje o jakości zestawu.

Mechanizm spłukujący powinien być zrobiony z elementów plastikowych i miedzianych, a nie tylko plastikowych. Zapewni to większą wytrzymałość.

Przy zakupie zwróć uwagę na to, które systemy spłukiwania pracują głośniej, a które ciszej.Jeśli nie przewidujesz przebudowy instalacji, musisz zrezygnować z zestawu podwieszanego na rzecz kompaktu lub miski ustępowej z dolnopłukiem lub górnopłukiem.

Stelaże, zarówno do zabudowy lekkiej, jak i ciężkiej, wytrzymują bardzo duże obciążenia. Niektóre nawet powyżej 400 kg.

Miska ustępowa z dolnopłukiem lub górnopłukiem

To wariant najtańszy. Osobno kupujesz muszlę ceramiczną i plastikowy zbiornik, który możesz zamontować tuż nad sedesem bądź wysoko nad nim. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie muszli najbliżej ściany, dzięki czemu zyskujemy kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni.

Dolnopłuki i górnopłuki mają kilka zalet, którymi górują nad zbiornikami ceramicznymi:

 • mogą być wykonane z polipropylenu, tworzywa o dobrych właściwościach chemicznych. Mimo upływu lat, nie żółkną, a jeśli są wyposażone w osłonę styropianową – ciszej pracują, co docenisz zwłaszcza podczas korzystania z tych urządzeń w nocy
 • mogą być bardzo wąskie, nawet 10-centymetrowe, co sprawia, że stanowią idealne rozwiązanie do małych łazienek
 • są tanie, choć dolnopłuki znanych producentów mogą zbliżyć się cenowo do zbiorników ceramicznych
 • mają zazwyczaj pojemność 9 litrów i różne systemy oszczędzania wody

Przewaga kompaktów i muszli podwieszanych nad miskami ustępowymi z dolnopłukiem lub górnopłukiem polega przede wszystkim na tym, że w przypadku tych ostatnich widoczne są rury łączące sedes ze spłuczką.

Rozwiązania techniczne

W przypadku wszystkich rodzajów muszli mamy do czynienia z różnymi rozwiązaniami, których wybór zależny jest od naszych potrzeb i upodobań lub wymogów technicznych.

Typ

Kompakt narożny Koło Nova Top Pico
Kompakt narożny Koło Nova Top Pico
Najczęściej spotykanym typem muszli jest typ klasyczny. Możemy jednak wybrać również miskę ustępową, w której znajduje się półka. Jest to wersja wychodząca powoli z użycia. Ciężej utrzymać ją w czystości, ale za to półka zapobiega chlapaniu podczas korzystania. Nieczystości nie spadają wprost do wody, tylko zatrzymują się na specjalnym występie (czyli tzw. półce), po czym są spłukiwane do kanalizacji. Trzecim typem jest sedes krótki, czyli „junior” – dla dzieci, lub po prostu „krótki” (do 50 cm) – do małych łazienek. W przypadku kompaktów możemy spotkać urządzenia narożne, ze specjalnie wyprofilowanym zbiornikiem. Dostępne są także sedesy dla niepełnosprawnych, które różnią się rozmiarami – tak, by łatwiej było przemieścić się z wózka.

Alternatywą dla specjalnych sedesów dla dzieci i niepełnosprawnych są różnego rodzaju nakładki.

Nakładka dla dzieci Nakładka dla niepełnosprawnych
Nakładka na sedes dla dzieci Nakładka na sedes dla niepełnosprawnych
Teletubbies Tega Baby Mobilex

 

Rodzaj odpływu

Miski różnią się typem podłączenia, dlatego należy wybrać taką, która będzie pasowała do podejścia kanalizacyjnego w Twojej łazience. Jeśli podejście jest umiejscowione w ścianie, należy wybrać miskę z odpływem poziomym (czyli tzw. poznańską). Jeśli podejście jest umiejscowione w podłodze, powinniśmy wybrać miskę z odpływem pionowym (tzw. warszawską). W tym przypadku należy dopilnować, by odległość podejścia od ściany była dostosowana do wymiarów muszli. Przy zbyt dużej spłuczka nie będzie przylegała do ściany, przy zbyt małej może się zdarzyć, że urządzenia nie będzie można w ogóle zamontować.

Możesz się wtedy ratować podłączając krótszą miskę typu poznańskiego za pomocą rury schodzącej do odpływu w podłodze (co nie każdemu może się podobać, gdyż podłączenie będzie widoczne) lub wybierając trzeci rodzaj miski – z odpływem uniwersalnym.

Sposób spłukiwania muszli

Najbardziej polecanym i coraz bardziej obecnie powszechnym systemem opłukiwania muszli jest tzw. kropelkowy (otwory znajdują się dookoła miski). Ponadto możemy spotkać się ze spłukiwaniem z czterech lub z dwóch stron.

Ten ostatni system jest najmniej wydajny i może się okazać, że jednorazowe spuszczenie wody nie zawsze oczyści sedes.

Sposób mocowania

Kompakt i sedes z dolnopłukiem lub górnopłukiem możesz zamontować do podłogi, przykręcając miskę od góry, jednak trzeba wtedy więcej uwagi poświęcić utrzymaniu czystości, gdyż na małej powierzchni między muszlą a podłogą szybko gromadzi się brud. Możesz jednak wybrać miskę z systemem montażu ukrytym w obudowie. Miejsce mocowania będzie wtedy całkowicie zasłonięte przez plastikową zaślepkę.

Podwieszana miska ustępowa opiera się, wraz z ciężarem siedzącej na niej osobie, na wbudowanym w ścianę stelażu. Jest to gotowy system konstrukcyjny ze stalowych rur, które przytwierdza się do ściany i podłogi za pomocą śrub. Na stelażu montuje się miskę ustępową i rezerwuar, przy czym rezerwuar musi być obłożony powłoką izolacyjną, która nie dopuści do skraplania się wody na elementach zestawu. Następnie konstrukcję zamurowuje się lub pokrywa płytami kartonowo-gipsowymi, a na powstałej w ten sposób ścianie układa się płytki ceramiczne. Spośród elementów konstrukcyjnych zestawu z podwieszanym sedesem na powierzchni ściany widoczne są tylko wisząca miska ustępowa i przycisk spłuczki podtynkowej.

Jakie dla kogo

Jeśli nie remontujesz łazienki od podstaw, wybór miski ustępowej musisz dopasować do warunków technicznych pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że trzeba zrezygnować z walorów estetycznych. Liczba dostępnych na rynku urządzeń pozwoli na połączenie wymogów z twoimi upodobaniami. Zerknij na poniższą tabelkę – ułatwi Ci ona orientację i udane zakupy.

Warunki, potrzeby, upodobania Wybór urządzenia
Mała powierzchnia łazienki
 • miska ustępowa z dolnopłukiem lub górnopłukiem
 • krótki kompakt
 • kompakt narożny
Średnia lub duża łazienka. Remont od podstaw, łącznie z przebudową instalacji
 • pełna swoboda aranżacji
Podejście pionowe, otwór odpływu w podłodze
 • muszla z odpływem pionowym (tzw. warszawska)
Podejście poziome, otwór odpływu w ścianie
 • muszla z odpływem poziomym (tzw. poznańska)
Oszczędność wody
 • zbiornik z systemem oszczędzania – start/stop lub 3/6 l wody
 • muszla z wydajnym systemem spłukiwania – najlepiej kropelkowym
Walory estetyczne
 • zakup wszystkich urządzeń (muszla, umywalka, wanna) tego samego producenta
 • dopasowanie wymiarów muszli do powierzchni pomieszczenia
 • dobór ciekawego wzoru i kolorów

Producenci i ceny

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oferta kompaktów i misek ustępowych jest ogromna. Najbardziej popularni producenci to:

 • Cersanit
 • Roca
 • Koło
 • Villeroy&Boch
 • Hybner

Jeżeli pozwala na to Twój budżet, możesz zdecydować się na droższe urządzenia sanitarne takich firm jak:

 • Karemag
 • Art Cream

Jeśli wybierzesz wersję najtańszą, kompakt lub miskę ustępową z dolnopłukiem lub górnopłukiem, możesz je kupić już za około 100 – 150 złotych, a sedes podwieszany ze stelażem i przyciskiem spłukującym za nie więcej niż 500 złotych. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę jakość wykonania i funkcjonalność cena zaczynie rosnąć, zwłaszcza kiedy będziesz sugerować się najnowszymi trendami. W tym ostatnim przypadku Twój wymarzony zestaw może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Przycisk spłukujący do systemu zabudowanego można kupić już za 30 złotych, ale jeśli szukasz czegoś specjalnego możesz wydać nawet ponad 3 tysiące

Firma Imax Regio ma w swojej ofercie sedes za 6,5 tysiąca dolarów. Jest on podgrzewany, posiada system dezynfekujący po każdym użyciu, ma też wbudowany odtwarzacz MP3. Muszla natomiast wykonana jest z ceramiki Tokoname, jednego ze starszych i bardziej znanych producentów ceramiki w Japonii.

Możesz również sprawić sobie sedes na zamówienie. W internecie jest spory wybór ręcznie malowanych sedesów meksykańskich. Ich cena nie przekracza 2,5 tysiąca złotych, ale dochodzi opłata za przesyłkę zza oceanu.

 Muszla klozetowa ręcznie zdobiona  Miska ustępowa z odtwarzaczem mp3
 Ręcznie malowany
sedes meksykański
Inteligentny system toaletowy
Imax Regio

Propozycją dla ceniących sobie nietypowe rozwiązania może być ława z miską ustępową SmartBench z serii CityLife. Jest to drewniany mebel, który kryje w sobie ceramiczną toaletę, widoczną jedynie wtedy, gdy uniesiesz pokrywę. Wybierając ten „niewidzialny sedes” wpiszesz się w najnowsze trendy, musisz jednak przygotować na jego zakup ponad 10 tysięcy złotych.

Innym przykładem innowacyjnego designu jest umywalka zintegrowana z podwieszaną miską WC Roca W+W. Odznacza się ona futurystyczna formą, która dzięki połączeniu dwóch urządzeń pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience. Nie pozwala jednak na oszczędności w budżecie. Cena może bowiem odstraszyć, ok. 12 tys. zł.

Podsumowanie

Wybierając sedes do swojej łazienki, zwróć uwagę jaki masz rodzaj odpływu (poziomy czy pionowy) i jak dużą przestrzenią dysponujesz. Zastanów się również nad najwygodniejszym dla ciebie systemem oszczędzania wody i sposobem spłukiwania muszli. Unikaj przy tym zbiorników pozbawionych takich funkcji oraz muszli spłukiwanych jedynie z dwóch stron.

Sedes jest przede wszystkim urządzeniem użytkowym, ale nawet w przypadku tego typu zakupów ostateczną decyzję podejmujemy na podstawie własnego poczucia estetycznego. Tutaj też masz spore pole do popisu, przede wszystkim, jeśli chodzi o wzory. Nieco trudniej natomiast o muszlę w ulubionym kolorze – są one bardzo rzadkie i droższe od ceramiki białej.

Przy zakupie sprawdź, czy powierzchnia muszli nie ma zarysowań lub pęknięć.

Życzymy udanego zakupu!

Poradniki, które warto przeczytać

 • Jaką wagę łazienkową wybrać? – Chcesz kontrolować, ile ważysz, ale nie wiesz, która waga dokona dokładnego pomiaru? A może marzy Ci się urządzenie, które nie tylko waży, ale też mierzy poziom wody w organizmie i grubość tkanki tłuszczowej?