Postanawiasz karmić swego kota suchą karmą, ale on grymasi i domaga się czegoś innego? Wydaje Ci się, że karmienie „suchym”’ jest dla kota monotonne? Dobrą opcją będzie karma wilgotna, chociażby jako dodatek do podstawowej diety. Czy wiesz, jak odróżnić wartościowy gotowy posiłek od kociego fast foodu?

Karmy wilgotne są często stosowane przez właścicieli kotów jako dodatek do podstawowego pożywienia kota, którym zazwyczaj jest sucha karma. Niektóre koty, nie przyzwyczajone od małego do suchego pokarmu, niechętnie go jedzą. Podawanie mokrej karmy jest w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem, ponieważ można nią zastąpić suche granulki (czego na dłuższą metę jednak nie polecamy). Można również mieszać mokry pokarm z suchym, zachęcając tym samym zwierzę do jedzenia tego ostatniego.

Zwolennicy mokrego pożywienia dla kotów wskazują również na fakt, że w przypadku kotów, które miewają często problemy z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego i nerek, bardzo ważne jest, aby zwierzęta te piły odpowiednio dużo wody. Nie wszystkie koty o tym wiedzą i niedostatecznie często korzystają z miseczki z wodą, a mokra karma jest dodatkowym źródłem wody w diecie.

Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci dopasować cechy karm do różnych potrzeb Twojego zwierzęcia – do jego wieku, trybu życia i stanu zdrowia. Dowiesz się też, jak odróżnić wysokogatunkową karmę od produktu o niskiej jakości.

Skład

Na opakowaniu każdej karmy znajdziesz informacje o tym, kto jest jej producentem, dla jakiego zwierzęcia jest przeznaczona (wiek, ewentualne problemy zdrowotne) oraz jak ją dawkować. Jedną z najistotniejszych informacji zawartych na opakowaniu karmy jest lista składników. Jeśli wiesz, jak czytać tę listę i na co zwracać uwagę, będziesz w stanie ocenić, czy karma, którą chcesz kupić swojemu kotu, jest dobrej jakości.

Analizując listę składników karmy warto wiedzieć, że składnik otwierający listę to ten, którego w produkcie jest procentowo najwięcej. Kolejne składniki, których jest odpowiednio mniej, zajmują następne pozycje na liście.

Mięso

Koty, jako zwierzęta mięsożerne, mają ściśle określone potrzeby żywieniowe, a podstawowa zasada dotycząca żywienia kotów brzmi:

Im więcej mięsa w pożywieniu kota, tym lepiej.

Dlatego, gdy zapoznajesz się z listą składników karmy, zwróć uwagę na to, ile zawiera ona mięsa. Zawartość mięsa w karmie podawana jest zazwyczaj w procentach. Jeśli producent nie podaje składu procentowego, a często tak się zdarza, najlepiej, by było ono pierwszym składnikiem na liście.

Czytając listę składników napotkasz różne sposoby określania rodzaju mięsa użytego do produkcji karmy. W przypadku karm mokrych na liście składników znajdziesz następujące opcje:

 • mięso (np. kurczak, indyk, wołowina)
 • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (lub: mięso i zwierzęce produkty uboczne)
 • ryby i pochodne ryb (np. tuńczyk, łosoś, makrela, krewetki)

Zasada jest taka sama, jak w przypadku karm suchych – im więcej mięsa w składzie karmy, tym wyższej jest ona jakości.

Przykładowa lista składników karmy wilgotnej o dużej zawartości mięsa:
Mięso i zwierzęce produkty uboczne: 85% wołowiny, 15% kurczaka, 4% dziczyzny, substancje mineralne.

Przykładowa lista składników karmy wilgotnej o niewielkiej zawartości mięsa:
Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym wołowina 4%), roślinne ekstrakty białkowe, ryby i produkty rybne, składniki mineralne, cukry, miedź (siarczan miedzi).

Inne składniki karmy

Wiele wilgotnych karm dla kotów zawiera zboża. Na listach składników karm mokrych producenci często nie wymieniają, jakie konkretnie zboża wchodzą w ich skład. Niektórzy jednak informują swoich klientów, że w skład ich karmy wchodzi np. ryż. Często na etykiecie przeczytasz też, że dany posiłek zawiera produkty pochodzenia roślinnego lub roślinne ekstrakty białkowe. Specjaliści uważają, że karmy bez składników roślinnych są bardziej wskazane dla kotów-mięsożerców, dlatego warto szukać takich, które tego dodatku nie zawierają.

Niektóre karmy wilgotne zawierają warzywa, np. dynię i marchewkę. Jak łatwo się domyślić, warzywa to dobry dodatek. Podwyższają one wartość odżywczą karmy, dostarczają przede wszystkim witamin, są też źródłem błonnika pokarmowego, składnika wspomagającego proces trawienia.

Są również na rynku karmy z dodatkiem jajek. To także wartościowy składnik, jajka są bowiem naturalnym i łatwo przyswajalnym źródłem białka zwierzęcego. Ważne jednak, by były ugotowane na twardo, bo surowe białko jaja jest dla kotów szkodliwe. W niektórych puszkach, jak np. w widocznym na zdjęciu poniżej produkcie marki Miamor, jajko (w tym przypadku przepiórcze, na twardo) podane jest w całości, nie ma więc ani cienia wątpliwości, że karma faktycznie taki dodatek zawiera.

Karma o dużej zawartości mięsa z kurczaka (75%) z dodatkiem ryżu (6%) Almo Nature Kitten Chicken Karma o dużej zawartości mięsa z kurczaka (50%), z dodatkiem dyni (25%) Applaws Kurczak i Dynia Karma o wysokiej zawartości tuńczyka (90%) z jajkiem przepiórczym (10%) Miamor Feine Filets
Karma o dużej zawartości mięsa z kurczaka (75%) z dodatkiem ryżu (6%) Almo Nature Kitten Chicken Karma o dużej zawartości mięsa z kurczaka (50%), z dodatkiem dyni (25%) Applaws Kurczak i Dynia Karma o wysokiej zawartości tuńczyka (90%) z jajkiem przepiórczym (10%) Miamor Feine Filets

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat innych komponentów karm, jakie napotkasz czytając listy składników:

Składnik Rola
Olej rybi (tran),
olej słonecznikowy
zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, mające korzystny wpływ na rozwój mózgu, funkcjonowanie układu odpornościowego, stawów, stan skóry i okrywy włosowej oraz mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
L-karnityna związek chemiczny przeciwdziałający odkładaniu się tłuszczu; ważne dla kotów ze skłonnością do nadwagi
Tauryna aminokwas naturalnie występujący w mięsie, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania serca kota. Jego organizm sam jej nie wytwarza, dlatego kot musi dostarczać sobie taurynę jedząc bogaty w mięso pokarm.
Inulina prebiotyk, wspomaga trawienie
Witamina E naturalna substancja konserwująca i przeciwutleniacz
Siarczan miedzi substancja konserwująca
Cukry poprawiają smak – lepiej szukać karm, które ich nie zawierają

 

Rodzaje – konsystencja i opakowanie

W przypadku karm suchych wielkiego wyboru formy tego produktu nie ma. Poszczególne karmy różnią się minimalnie jedynie wielkością i kształtem granulek. Rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku karm wilgotnych. To do wyboru są:

 • puszki
 • saszetki
 • tacki

Puszki

W puszkach znajdziesz przeważnie tak zwany pasztet, czyli produkt, którego składniki zostały dokładnie zmielone i połączone ze sobą. Taka konsystencja karmy ma swoje zalety i wady. Pasztet jest łatwy do pobierania zarówno dla kociąt, jak i dla starszych kotów. Z drugiej strony jednak patrząc na taką karmę, nie jesteś w stanie stwierdzić, co tak naprawdę zawiera, czy na przykład są w niej deklarowane na etykiecie kawałki mięsa. Wszystko jest bowiem dokładnie wymieszane.
Są również na rynku puszki z karmą, która konsystencją przypomina swojską konserwę turystyczną. W ich przypadku dużo łatwiej ocenić, czy do ich produkcji rzeczywiście wykorzystano mięso.
Bardzo dobrym wyborem w przypadku puszkowych karm są dania rybne, ponieważ bardzo często zawierają filety ryb takich, jak tuńczyk, łosoś czy makrela oraz dodatki – krewetki, a nawet kalmary zanurzone w galaretce. W takim przypadku nie ma żadnych wątpliwości, że karma jest wysokiej jakości – widać to gołym okiem.

Wielu specjalistów twierdzi, że nadmiar ryb w kociej diecie może być szkodliwy, zwłaszcza dla kastratów. Ryby bogate są w składniki mineralne, które mogą przyczyniać się do odkładania się kryształów w pęcherzu moczowym, a kastrowane koty płci męskiej są na problemy z pęcherzem szczególnie podatne. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem kastrowanego kocurka, skonsultuj najlepszą dla niego dietę ze swoim weterynarzem.

Karma typu pasztet Purina Gourmet Gold Mus z Tuńczykiem Karma typu konserwa, o wysokiej zawartości mięsa (ok. 80%) Animonda Carny Karma z całymi kawałkami ryby i całymi krewetkami Gimpet Shiny Cat z tuńczykiem i krewetkami
Karma typu pasztet Purina Gourmet Gold Mus z Tuńczykiem Karma typu konserwa, o wysokiej zawartości mięsa (ok. 80%)
Animonda Carny
Karma z całymi kawałkami ryby i całymi krewetkami Gimpet Shiny Cat z tuńczykiem i krewetkami

 

Warto wiedzieć, ze karma dostępna jest w puszkach o różnych pojemnościach. Puszka 70- ,85- i 100-gramowa to właściwy wybór, jeśli karmisz jednego kota i chcesz zużyć jej zawartość na raz, góra dwa razy. Niektóre koty niechętnie bowiem jedzą wcześniej otwarty, przechowywany w lodówce pokarm. Jeśli natomiast musisz zapewnić posiłek kilku kotom i jedzą one tę samą karmę, ekonomiczniej będzie wybrać puszki o pojemności 200 lub nawet 400 g.

Animonda Brocconis Wołowina i Drób – pojemność 400 g Almo Nature Pierś z Kurczaka – pojemność 70 g
Animonda Brocconis Wołowina i Drób
– pojemność 400 g
Almo Nature Pierś z Kurczaka
– pojemność 70 g

Saszetki

Saszetka to dobry wybór dla wygodnych lub zabieganych właścicieli kotów. Można ją otworzyć jednym ruchem ręki, a następnie zawartość wycisnąć do miseczki, bez konieczności manipulowania łyżką czy widelcem.

Wewnątrz saszetki znajdziesz zazwyczaj karmę składającą się z kawałków zanurzonych w sosie lub galaretce.

Pamiętaj jednak, ze w większości przypadków kawałki te to nie są kawałki mięsa, nawet jeśli producent określił je na opakowaniu jako „mięsne kawałki”.

Składniki, z których wyprodukowano karmę zmielono nadając im jednolitą konsystencję i z masy tej uformowano łatwe do pogryzienia, podobne do siebie kształtem kawałeczki. Zawartość mięsa w tych produktach jest niewielka – od 4% (np. Whiskas, Kitekat) do ok. 20% (np. Animonda Rafine Soupe).
W sklepach zoologicznych znajdziesz też saszetki, których zawartość to drobno pokrojone mięso kurczaka lub filety ryb – tuńczyka czy łososia. Takie produkty mają w swej ofercie np. Miamor i Applaws. Zawartość mięsa jest w nich imponująca – dochodzi nawet do 90% i gołym okiem widać, że faktycznie jest to mięso, a nie zmielona niezidentyfikowana masa.

Zawartość saszetki z zawartością w postaci kawałków

Zawartość wysokogatunkowej saszetki z filetem ryby
Zawartość saszetki
z zawartością w postaci kawałków
Zawartość wysokogatunkowej saszetki
z filetem ryby

 Znakomita większość saszetek dostępnych na rynku ma pojemność 100 g. Zdarzają się też mniejsze, 85-gramowe.

Karma dla kociąt z kurczakiem i wątróbką Vitakraft

Koktail z owocami morza Sheba
Karma dla kociąt z kurczakiem i wątróbką Vitakraft Koktail z owocami morza Sheba

 

Dawkowanie

Koty domowe nierzadko zmagają się z problemem nadwagi i otyłości. Często wynika to z nieświadomości właścicieli, którzy nieprawidłowo dawkują swoim zwierzętom pokarm i w rezultacie je przekarmiają.

Jeśli zdecydujesz się karmić kota tylko karmą wilgotną i wybierzesz jeden jej rodzaj, dawkowanie nie będzie stanowiło problemu. Na każdym opakowaniu znajdziesz instrukcję, ile puszek, saszetek lub tacek danego produktu należy dziennie dać kotu, w zależności od jego wagi.

Wskazówki dotyczące dawkowania karmy – saszetka Animonda Rafine Soupe

Wskazówki dotyczące dawkowania karmy – saszetka Felix
Wskazówki dotyczące dawkowania karmy
– saszetka Animonda Rafine Soupe
Wskazówki dotyczące dawkowania karmy – saszetka Felix

Jeśli natomiast dajesz kotu mokrą karmę jako dodatek do podstawowej diety składającej się z suchych granulek, pamiętaj, że musisz odpowiednio zredukować dzienną dawkę suchego pokarmu tak, aby zwierzę, jedząc sucha i mokrą karmę, nie dostawało za dużo pożywienia. Niestety producenci nie informują na etykietach, jak odpowiednio zbilansować suchy i mokry pokarm, musisz więc samodzielnie ocenić, ile mniej granulek podać kotu, by go nie przekarmić.

Rodzaje – wiek i zdrowie

Producenci karm starają się odpowiadać na specyficzne potrzeby kotów w różnym wieku, prowadzących określony tryb życia i odznaczających się takim czy innym stanem zdrowia. Składniki karm są inaczej dobrane w zależności od tego, jakie są potrzeby danego kota.
Podstawowy podział karm dla kotów to podział na karmy dla kotów zdrowych (tzw. karmy bytowe) i dla kotów chorych (tzw. karmy/diety weterynaryjne). Karmy dla kotów zdrowych, czyli karmy bytowe, dzieli się przede wszystkim ze względu na wiek.

Koty zdrowe – wiek

Organizm kota ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze na kolejnych etapach życia. W ramach tego podziału dostępne są następujące produkty:

Karma dla… Jakie to koty i czym się charakteryzują Jaka powinna być karma dla tych kotów Oznaczenia karm dla tych kotów Przykładowa karma dla tych kotów
kociąt (1-12 miesiąc życia)

rosną, rozwijają się zarówno fizycznie, jak i psychicznie

bardzo aktywne i ruchliwe

wysokokaloryczna – aktywny kociak potrzebuje dużo energii Kitten
Baby Cat
Junior
Saszetka Iams Kitten
Saszetka Iams Kitten
 
kotów dorosłych
(1-7 rok życia)

koty o normalnej aktywności

nie mają nadwagi ani innych problemów zdrowotnych

podstawowa karma bytowa Adult Saszetka Animonda Rafine Soupe Adult
Saszetka Animonda Rafine Soupe Adult
kotów starszych
(od 7 roku życia)

mogą mieć tendencję do tycia

mają wolniejszą przemianę materii

o obniżonej kaloryczności

zawiera L-karnitynę, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu

Senior Saszetka Royal Canin Instinctive +7
Saszetka Royal Canin Instinctive +7

 

 

Koty zdrowe – specjalne potrzeby

W tej kategorii mieszczą się karmy dla kotów, które mają specjalne potrzeby żywieniowe ze względu na stan zdrowia lub tryb życia. Producenci karm mają w swojej ofercie produkty dla kotów z nadwagą, sterylizowanych i tych o wrażliwych żołądkach. O karmy mokre dopasowane do bardziej złożonych problemów zdrowotnych tych zwierząt pytaj swojego lekarza weterynarii, który dobierze Twojemu zwierzakowi odpowiednią mokrą dietę weterynaryjna (o czym piszemy dalej).

Karma dla… Jakie to koty i czym się charakteryzują Jaka powinna być karma dla tych kotów Oznaczenia karm dla tych kotów Przykładowa karma dla tych kotów
kastrowanych z powodu kastracji zagrożone problemem kamicy moczowej

mają skłonność do nadwagi 

ma niską zawartość magnezu i fosforu by zapobiegać tworzeniu się kamieni w pęcherzu moczowym i utrzymywać optymalne pH moczu

ma obniżoną kaloryczność

Sterilised Urinary
Struvite

Ale też:
Light
Ultra Light
Weight Control
High Fibre

Saszetka Iams Kitten
Kattovit Urinary – karma o niskiej zawartości magnezu
 
z nadwagą mało aktywne

często nie wychodzą z domu

mogą być zagrożone kamica moczową ma obniżoną kaloryczność

ma obniżoną kaloryczność

z niską zawartością fosforu i magnezu, aby zapobiegać powstawaniu kryształów w pęcherzu moczowym i utrzymywać optymalne pH moczu

Light
Ultralight
Weight Control
High Fibre
karma o obniżonej kaloryczności Royal Canin Ultra Light
karma o obniżonej kaloryczności Royal Canin Ultra Light
niewychodzących
z domu
załatwiają się do ustawionej w domu kuwety

mało aktywne, więc narażone na nadwagę i otyłość

zawiera składniki wspomagające trawienie, np. inulinę, mające sprawić, że zapach odchodów jest mniej intensywny

ma obniżoną kaloryczność

Indoor

Ale też:
Light
Ultralight
Weight Control
High Fibre

Vitakraft Vitalife dla dorosłych kotów niewychodzących
Vitakraft Vitalife dla dorosłych kotów niewychodzących
 
o wrażliwym żołądku często cierpią na dolegliwości żołądkowe i alergie pokarmowe zawiera jedno źródło białka (np. indyk, jagnięcina), nie zawiera uczulającego mięsa z kurczaka

źródłem węglowodanów są w niej ryż lub ziemniaki

Sensitive
Gastro
Intestinal
Animonda Integra Sensitive z indykiem i ryżem, jagnięcina i ryżem lub indykiem i ziemniakami
Animonda Integra Sensitive z indykiem i ryżem, jagnięcina i ryżem lub indykiem i ziemniakami
aktywnych lub w okresie rekonwalescencji mają większe zapotrzebowanie na składniki dostarczające energii wysokoenergetyczna High Performance Kattovit High Performance – karma o podwyższonej wartości odżywczej
Kattovit High Performance – karma o podwyższonej wartości odżywczej

 

Koty chore

Zdarza się, że koty chorują. Leczenie wielu chorób, na które cierpią, można wspomóc podając odpowiedni pokarm. Służą do tego karmy zwane dietami weterynaryjnymi, których skład został tak opracowany, by nie tylko odżywiać, ale też leczyć. Przeznaczone są one dla kotów cierpiących z powodu:

 • otyłości
 • kamicy moczowej
 • niewydolności nerek
 • cukrzycy
 • zaburzeń jelitowo-żołądkowych
 • nadwrażliwości pokarmowej
 • chorób wątroby
 • chorób serca
 • chorób skóry i alergii
 • a także będących w trakcie rekonwalescencji lub po operacji.

Wiodące marki diet weterynaryjnych to Eukanuba, Hill’s, Royal Canin i Trovet.

Pamiętaj! Diety weterynaryjne kupuje się u lekarza weterynarii i podaje się je ściśle według jego wskazań. Na podstawie badania i postawionej diagnozy lekarz dobiera odpowiedni rodzaj pokarmu oraz sposób jego dawkowania. Nie ordynuj więc swojemu kotu diety weterynaryjnej bez konsultacji z lekarzem.

Producenci i ceny

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele bardzo różnych wilgotnych karm dla kotów. By ułatwić Ci poruszanie się w gąszczu ofert i dokonanie właściwego wyboru, przygotowaliśmy poniższą tabelę. Znajdziesz w niej najpopularniejsze marki karm (w porządku alfabetycznym), przegląd produktów w ramach danej marki oraz informację, gdzie kupić karmę tej marki. W tabeli umieściliśmy również informacje o procentowej zawartości mięsa deklarowanej przez producentów oraz orientacyjne ceny wybranych produktów.

Marka Dla jakich kotów Deklarowana na etykiecie zawartość mięsa Średnia cena (zł) Gdzie kupisz
Almo Nature Dla kociąt, kotów dorosłych Ok. 75 % 4,50 (puszka 70 g) W sklepie zoologicznym
Animonda Dla kociąt, kotów dorosłych i starszych,
otyłych, o wrażliwym żołądku,
z problemami z układem moczowym, cierpiących na cukrzycę

Ok. 80% (puszki z serii Carny)

Ok. 30% (saszetki z serii Rafine Soupe)

Ok. 30% (tacki z serii Vom Feisten)

Ok. 8% (puszki z serii Brocconis)

4,00 (puszka 200 g)

2,50 (saszetka 100 g)

2,50 (tacka 100 g)

3,50 (puszka 400 g)

W sklepie zoologicznym
Applaws Dla kociąt i kotów dorosłych Ok. 70% 4,20 (puszka 70 g) W sklepie zoologicznym
Felix Dla kociąt, kotów dorosłych i starszych Ok. 4% 2,00 (saszetka 100 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Gimpet Dla kociąt i kotów dorosłych Ok. 40% 8,00 (puszki dwupak 2x85g) W sklepie zoologicznym
Gourmet Dla kotów dorosłych Ok. 50% (puszki z serii Gourmet Diamant)

Ok. 8% (puszki z serii Gourmet Gold)

Ok. 4% (saszetki z serii Gourmet Perle)

3,50 (saszetka 85 g)

3,00 (puszka 85 g)

3,60 (puszka 85 g)

W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Hill’s Dla kociąt, kotów dorosłych

Specjalistyczne karmy weterynaryjne
dla kotów chorych

Ok. 30% (puszka)

Ok. 30% (saszetki Tender Chunks z kurczakiem)

5,00 (puszka 156 g)

4,00 (saszetka 100 g)

W sklepie zoologicznym

U weterynarza

Iams  Dla kociąt, kotów dorosłych i starszych  Ok. 30% 4,00
(saszetka 100 g)
W sklepie zoologicznym
Kattovit Dla kotów z nadwagą, z problemami ze strony układu moczowego, ze skłonnością do alergii pokarmowych, o wrażliwym żołądku, w okresie rekonwalescencji lub bardzo aktywnych Nie podano 2,60 (puszka 85 g) W sklepie zoologicznym
Kitekat Dla kotów dorosłych  Ok. 4% 1,50 (saszetka 100 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Miamor Dla kociąt i kotów dorosłych Ok. 90% (puszki z serii Feine Filets)

Ok. 90% (tacki z serii Milde Mahlzeit)

Ok. 90% (saszetki z serii Feine Filets)

4,00 (puszka 100 g)

4,00 (tacka 100 g)

4,00 (saszetka 100 g)

W sklepie zoologicznym
Perfect Fit Dla kociąt,
kotów niewychodzacych z domu i aktywnych
Ok. 14% 2,70 (saszetka 85 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Royal Canin Dla kociąt, kotów dorosłych, starszych,
z nadwagą, wrażliwych

Specjalistyczne karmy weterynaryjne
dla kotów chorych

Nie podano 3,50 (saszetka 85 g) W sklepie zoologicznym

U weterynarza

Sheba Dla kotów dorosłych Ok. 40% (tacki z serii Filets) 4,00 (tacka 80 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Vitakraft Dla kociąt, kotów dorosłych i starszych Ok. 8% 3,00 (tacka 100 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Whiskas Dla kociąt, kotów dorosłych i starszych Ok. 4% 2,00 (saszetka 100 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie

 

Podsumowanie

Twój kot to zwierzę mięsożerne. Aby jego organizm funkcjonował prawidłowo, powinien dostawać pożywienie bogate w mięso. Dlatego kupując mokrą karmę dla niego zawsze uważnie czytaj listę składników. Im więcej mięsa producent deklaruje w składzie karmy, tym jest ona bardziej wartościowa. Staraj się wybierać produkty z jak największą zawartością tego składnika.

Pamiętaj, że „mięsne kawałki w sosie” deklarowane na opakowaniu to nie to samo co kawałki mięsa. Procentowa zawartość mięsa to najbardziej wiarygodna informacja o jakości karmy.

Kupując kotu mokrą karmę bierz zawsze pod uwagę jego wiek oraz tryb życia i stan zdrowia. Kocięta potrzebują karmy wysokokalorycznej, bo rosną, koty starsze – wręcz przeciwnie, bo mniej się ruszają i mogą mieć skłonność do nadwagi.

Pamiętaj, że koty domowe niewychodzące i wykastrowane miewają tendencję do tycia. Jeśli Twój kot waży zbyt dużo, podawaj mu karmę o obniżonej kaloryczności (light). Koty wykastrowane powinny dostawać karmę o niskiej zawartości minerałów (urinary, struvite). Uchroni je to przez chorobami układu moczowego, na które kastraty są szczególnie podatne.

Nie kupuj kotu specjalistycznych diet weterynaryjnych bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Podając karmę wilgotną jako dodatek do suchej zawsze redukuj dzienną dawkę tej ostatniej, by nie przekarmiać swojego zwierzęcia.

Życzymy Twojemu kotu smacznego!