Wielu właścicieli psów karmi swoje zwierzęta suchą karmą. Co jednak zrobić, jeśli pies niechętnie ją je, Ty chcesz zapewnić mu wartościową dietę, a nie masz ochoty codziennie gotować? Warto wówczas rozważyć karmę w puszkach. Czy wiesz, jak odróżnić wysokogatunkowy posiłek dla psa od „fast foodu”?

Prawidłowe żywienie psa może czasem nastręczać trudności jego właścicielowi. Nie wszystkie psy chcą jeść suchą karmę, która przez wielu lekarzy weterynarii polecana jest jako najlepszy wybór.

Gotowanie psu posiłków też nie zawsze się sprawdza. Przeszkodą może być czas, a raczej jego brak, oraz niedostateczna wiedza właściciela na temat zasad psiej dietetyki. W rezultacie gotowane posiłki mogą nie być odpowiednio zbilansowane i nie będą dostarczać psu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Warto wówczas rozważyć podawanie psu karm mokrych. Dobra mokra karma zapewni psu odpowiednio zbilansowaną dietę, a mieszana stopniowo z suchym pokarmem może również służyć jako zachęta do jedzenia tego ostatniego. W mokrej karmie łatwiej jest również podawać psu leki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci odróżnić wysokogatunkową karmę od produktu o niskiej jakości. Dowiesz się też, jak dopasować cechy karm do różnych potrzeb Twojego zwierzęcia – do jego wieku i stanu zdrowia.

Skład

Na opakowaniu każdej karmy znajdziesz informacje o tym, kto jest jej producentem, dla jakiego zwierzęcia jest przeznaczona (wiek, ewentualne problemy zdrowotne) oraz jak ją dawkować. Jedną z najistotniejszych informacji zawartych na opakowaniu karmy jest lista składników. Wiedząc, jak czytać tę listę i na co zwracać uwagę, będziesz w stanie ocenić, czy karma, którą chcesz kupić swojemu psu, jest dobrej jakości.

Analizując listę składników karmy warto wiedzieć, że składnik otwierający listę to ten, którego w produkcie jest procentowo najwięcej. Kolejne składniki, których jest odpowiednio mniej, zajmują następne pozycje na liście.

Mięso

Psy to zwierzęta mięsożerne, ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia białek i tłuszczy pochodzących z mięsa. Dlatego podstawowa zasada dotycząca żywienia tych zwierząt brzmi:

Im więcej mięsa w pożywieniu psa, tym lepiej.

Dlatego, gdy zapoznajesz się z listą składników karmy, zwróć więc przede wszystkim uwagę na to, ile zawiera ona mięsa. Jego zawartość w karmie podawana jest zazwyczaj w procentach. Jeśli producent nie podaje składu procentowego, najlepiej, by było ono pierwszym składnikiem na liście.

Czytając listę składników napotkasz różne sposoby określania rodzaju mięsa użytego do produkcji karmy. W przypadku karm mokrych na liście składników znajdziesz następujące opcje:

 • mięso (np. kurczak, indyk, wołowina, królik, dziczyzna, ale także mięso kangura, strusia)
 • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (lub: mięso i zwierzęce produkty uboczne)
 • ryby i pochodne ryb (np. łosoś, sardynka, makrela)

Zasada jest taka sama, jak w przypadku karm suchych – im więcej mięsa w składzie karmy, tym wyższej jest ona jakości.

Inne składniki

Mokre karmy dla psów dostępne na naszym rynku mogą zawierać zboża – pszenicę, kukurydzę, soję. Służą one głównie za wypełniacz i czynnik poprawiający strukturę karmy. Specjaliści uważają, że karmy zawierające zboża nie są wskazane dla psów, ponieważ zboża nie są ich naturalnym pokarmem i są dla psów trudno przyswajalne albo wręcz psy ich nie trawią.

Lekarze weterynarii zwracają również uwagę, by wybierać karmy, w których skład nie wchodzi białko roślinne – gluten, zwłaszcza gluten pszeniczny. Jest to bowiem czynnik silnie uczulający, podawany regularnie psom podatnym na alergie może wywołać reakcję uczuleniową.

Jeśli decydujesz się karmić swojego przyjaciela karmą z dodatkiem zboża, wybierz taką, w której jedynym składnikiem zbożowym jest ryż. Ryż, w przeciwieństwie np. do pszenicy, jest dla psa łatwo przyswajalny, dostarcza mu węglowodanów będących źródłem energii oraz włókna pokarmowego. Bardzo często dodawany jest do karm przeznaczonych dla psów cierpiących na alergie pokarmowe (czytaj niżej).

Karmy mokre dla psów mogą zawierać warzywa, np. marchewkę, groszek, ziemniaki. Warzywa to dobry dodatek. Podwyższają one wartość odżywczą karmy, dostarczają przede wszystkim witamin, są też źródłem błonnika, składnika wspomagającego proces trawienia (patrz tabela poniżej).

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat innych komponentów karm, jakie napotkasz czytając listy składników i roli, jaką pełnią w żywieniu zwierzęcia.

Składnik Rola
Olej rybi (tran),
olej słonecznikowy
zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, mające korzystny wpływ na rozwój mózgu, funkcjonowanie układu odpornościowego, stawów, stan skóry i okrywy włosowej oraz mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
L-karnityna związek chemiczny przeciwdziałający odkładaniu się tłuszczu; ważne dla psów ze skłonnością do nadwagi
Inulina prebiotyk, wspomaga trawienie
Włókno / błonnik wspomaga prawidłowe trawienie
Witamina E naturalna substancja konserwująca i przeciwutleniacz
Zioła (np. szałwia, rozmaryn) przynoszą ulgę w niestrawności, szałwia dodatkowo ma działanie przeciwzapalne
Wodorosty / algi źródło witamin i minerałów
Yucca schidigera wyciąg z tej rośliny sprzyja prawidłowemu trawieniu i zmniejsza nieprzyjemny zapach odchodów
Zmielone kości źródło minerałów, głównie wapnia i fosforu
Glukozamina i chondroityna składniki wpływające korzystnie na kondycje stawów; występują raczej w karmach suchych; dodawane do nielicznych karm mokrych
Cukry poprawiają smak – lepiej szukać karm, które ich nie zawierają


Przykładowa lista składników karmy o wysokiej zawartości mięsa, bez dodatków:

Mięso i zwierzęce produkty uboczne (84% wołowiny, 9% indyka, 5% kaczka), substancje mineralne

Przykładowa lista składników karmy o dużej zawartości mięsa, z warzywami i ryżem:
Świeży kurczak 71%, brązowy ryż 17%, groszek, marchewka, zioła, olej z łososia, wodorosty, minerały, witaminy, glukozamina i chondroityna

Przykładowa lista składników karmy o niskiej zawartości mięsa (zwróć uwagę, że na pierwszym miejscu listy składników są zboża!):
Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 20% mięsa, min. 4% kurczaka, min. 4% jagnięciny, min. 4% świeżego mięsa), oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, roślinne ekstrakty białkowe, substancje mineralne

Rodzaje – konsystencja i opakowanie

W przypadku karm suchych wielkiego wyboru formy tego produktu nie ma. Poszczególne karmy różnią się minimalnie jedynie wielkością i kształtem granulek. Rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku karm wilgotnych. To do wyboru są:

 • puszki
 • saszetki
 • tacki

Puszki

W puszkach znajdziesz między innymi karmę uformowaną w kawałki zanurzone w sosie lub galarecie.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze kawałki te są faktycznie kawałkami mięsa.

To, czy Twoje zwierzę znajdzie w puszce kawałki mięsa zależy od tego, jak duży jest procentowy udział tego składnika w karmie. W karmach o niskiej zawartości mięsa wszystkie składniki, z których ją wyprodukowano, zmielono nadając im jednolitą konsystencję i z masy tej uformowano łatwe do pogryzienia, podobne do siebie kształtem kęsy. Jeśli natomiast na etykiecie czytasz, że mięsa drobiowego jest w danej karmie 80%, a wołowiny 20%, możesz przypuszczać, ze kawałki, jakie znajdziesz w opakowaniu, rzeczywiście będą kawałkami mięsa.

Puszki mogą zawierać również karmę w postaci pasztetu, czyli produktu, którego składniki zostały zmielone i połączone ze sobą. Patrząc na taką karmę przeważnie nie będziesz w stanie ocenić, co faktycznie zawiera, wszystko jest bowiem dokładnie wymieszane.

Są również na rynku puszki z karmą, która konsystencją przypomina swojską konserwę turystyczną. W ich przypadku dużo łatwiej ocenić, czy do ich produkcji rzeczywiście wykorzystano mięso.

Puszki dla psów dostępne są w kilku różnych pojemnościach, od małych około 100-gramowych (np. Almo Nature 95 g), przez około 200- i 400-gramowe (np. Rinti 390 g) do ponad kilogramowych (np. Animonda Brocconis 1240 g). Jeśli masz małego psa, do 10 kg, lub podajesz psu mokrą karmę jako dodatek do podstawowego, suchego pokarmu, kupuj mniejsze puszki. Podasz wówczas psu całą zawartość puszki na jeden raz, bez konieczności przechowywania resztek. Jeśli jesteś właścicielem psa rasy dużej, oczywistym jest, że sensowniej i ekonomiczniej będzie zaopatrywać go w puszki o większych pojemnościach.

Karma w puszce Evanger’s z całymi udkami z kurczaka Karma w puszce Animonda Brocconis Karma w puszce Dr. Clauders z wołowiną
Karma w puszce Evanger’s z całymi udkami z kurczaka Karma w puszce Animonda Brocconis Karma w puszce Dr. Clauders z wołowiną

Saszetki

Saszetki to dobry wybór, jeśli zależy Ci na wygodnym opakowaniu. Saszetkę otworzysz jednym ruchem ręki, a następnie zawartość wyciśniesz do miski, bez konieczności manipulowania łyżką czy widelcem.

Jeśli chodzi o zawartość, to rzecz ma się podobnie jak w przypadku puszek. Im więcej procent mięsa zadeklarowano na etykiecie, tym większą możesz mieć pewność, że kawałki, które czujesz pod palcami rozważając zakup saszetki tej czy innej marki, będą rzeczywiście mięsem, nie sztucznie uformowanymi kęsami składającymi się głównie ze zbóż i innych dodatków.

Saszetki mają przeważnie 150 g, ale są na naszym rynku również większe, 300-gramowe opakowania.

Karma w saszetce Applaws kurczak i warzywa Karma w saszetce Almo Nature z kurczakiem Karma w saszetce Rinti z kurczakiem i szynką
Karma w saszetce Applaws kurczak i warzywa Karma w saszetce Almo Nature z kurczakiem Karma w saszetce Rinti z kurczakiem i szynką

 

Tacki

W sklepach zoologicznych dostępne są dwa rodzaje tacek dla psów. Pierwsze to aluminiowe opakowania o pojemności około 150 g, z łatwym do oderwania aluminiowym wieczkiem, np. Animonda Vom Feisten, Vitakraft. Ze względu na pojemność, będą dobrym wyborem dla psów ras małych, jak yorki, jamniki, Westie itp.

Drugie to znacznie większe, około 400-gramowe plastikowe tacki z foliowym zamykaniem np. Nature Diet i Nature’s Harvest. Jak informują producenci tych karm, nadają się one do podgrzewania. Opakowanie produktów tej drugiej marki zamknięte jest przezroczystą folią, dzięki czemu widać konsystencje karmy – grubo mielony pasztet z ziarenkami brązowego ryżu i widocznym dodatkiem oleju (wg informacji na etykiecie – olej z łososia).

Karma na tacce Vitakraft indyk i królik Karma na tacce Nature’s Harvest ryby oceaniczne i ryż Karma na tacce Animonda Vom Feisten Light Indyk z serem
Karma na tacce Vitakraft indyk i królik Karma na tacce Nature’s Harvest ryby oceaniczne i ryż Karma na tacce Animonda Vom Feisten Light Indyk z serem

Tacki 400-gramowe to dobry wybór, jeśli karmisz psa większej rasy. W zależności od wagi zwierzęcia, jedna do półtorej takiej tacki wystarcza na jeden posiłek (dokładne informacje o dawkowaniu znajdziesz na opakowaniach).

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej karmy dla swojego psa w sytuacji, gdy nie wiesz, czego spodziewać się wewnątrz opakowania, zrobiliśmy zdjęcia wybranych karm w różnych opakowaniach i o różnej zawartości mięsa.

Karma na tacce typu pasztet z galaretką, zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym 5% indyka i 5% królika, dokładna całościowa zawartość mięsa nie zadeklarowana. Nie zawiera zbóż. W karmie nie widać kawałków mięsa, zawartość jest dokładnie zmielona. Karma na tacce typu pasztet z galaretką, zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym 5% indyka i 5% królika, dokładna całościowa zawartość mięsa nie zadeklarowana. Nie zawiera zbóż. W karmie nie widać kawałków mięsa, zawartość jest dokładnie zmielona.
Karma w puszce typu kawałki w sosie, zawiera 20% mięsa, zawiera zboża, w tym 4% pszenicy. Kawałki są do siebie podobne kształtem i wielkością. Karma w puszce typu kawałki w sosie, zawiera 20% mięsa, zawiera zboża, w tym 4% pszenicy. Kawałki są do siebie podobne kształtem i wielkością.
Karma na tacce typu pasztet, zawiera 78% mięsa z kaczki, 17% brązowego ryżu, marchewkę oraz groszek. Nie zawiera glutenu. Mięso jest grubo zmielone, widać ziarna ryżu i kawałki warzyw. Karma na tacce typu pasztet, zawiera 78% mięsa z kaczki, 17% brązowego ryżu, marchewkę oraz groszek. Nie zawiera glutenu. Mięso jest grubo zmielone, widać ziarna ryżu i kawałki warzyw.
Karma w saszetce typu kawałki w galaretce, zawiera 80% kurczaka i 20% tuńczyka. Nie zawiera zbóż. Kawałki widoczne po otwarciu saszetki to białe mięso. Karma w saszetce typu kawałki w galaretce, zawiera 80% kurczaka i 20% tuńczyka. Nie zawiera zbóż. Kawałki widoczne po otwarciu saszetki to białe mięso.
Karma w puszce typu konserwa, zawiera 84% wołowiny, 9% indyka i 5% kaczki. Nie zawiera zbóż. Konsystencja karmy pozwala stwierdzić, ze faktycznie została ona wyprodukowana z mięsa Karma w puszce typu konserwa, zawiera 84% wołowiny, 9% indyka i 5% kaczki. Nie zawiera zbóż. Konsystencja karmy pozwala stwierdzić, ze faktycznie została ona wyprodukowana z mięsa

 

Dawkowanie

Psy nierzadko zmagają się z problemem nadwagi i otyłości. Niektóre rasy, zwłaszcza duże, jak labradory, rottweilery oraz psy wykastrowane, mają szczególne tendencje do przybierania na wadze. Często kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi psy zawdzięczają swoim właścicielom, którzy, nieświadomi wagi problemu, nieprawidłowo dawkują swoim zwierzętom pokarm i w rezultacie je przekarmiają.

Jeśli zdecydujesz się karmić psa tylko karmą wilgotną i wybierzesz jeden jej rodzaj, dawkowanie nie będzie stanowiło problemu. Na każdym opakowaniu znajdziesz instrukcję, ile puszek, saszetek lub tacek danego produktu należy dziennie dać zwierzęciu, w zależności od jego wagi.

Jeśli natomiast dajesz psu mokrą karmę jako dodatek do podstawowej diety składającej się z karmy suchej, pamiętaj, że musisz odpowiednio zredukować dzienną dawkę suchego pokarmu tak, aby zwierzę, jedząc suchą i mokrą karmę, nie dostawało za dużo pożywienia.

Nieliczni producenci, np. producent wspomnianych wyżej tacek Nature’s Harvest, przypominają na etykietach swoich produktów o konieczności redukowania dawek pokarmu, jeśli karmy sucha i mokra podawane są razem. Niestety producenci nie informują, jak dokładnie bilansować suchy i mokry pokarm i w jakich proporcjach go podawać, musisz więc samodzielnie ocenić, ile mniej granulek lub mokrego podać, by psa nie przekarmić.

Rodzaje – wiek i specjalne potrzeby

Producenci karm starają się odpowiadać na specyficzne potrzeby psów w różnym wieku i odznaczających się takim czy innym stanem zdrowia. Składniki karm są inaczej dobrane w zależności od tego, jakie są potrzeby danego zwierzęcia.
Podstawowy podział karm wilgotnych dla psów to podział na karmy dla psów zdrowych (tzw. karmy bytowe) i dla psów chorych (tzw. diety weterynaryjne). Karmy dla psów zdrowych podzielone są przede wszystkim ze względu na wiek zwierzęcia. Oprócz tego wyróżnia się karmy odpowiadające na specjalne potrzeby żywieniowe psów. Przeznaczone są one dla psów cierpiących na nadwagę oraz dla tych o wrażliwych żołądkach, mających skłonność do alergii pokarmowych.

Psy zdrowe – wiek

Na różnych etapach życia psy mają zróżnicowane potrzeby. Muszą je zaspokajać jedząc odpowiedni pokarm. W ramach tego podziału dostępne są następujące produkty:

Karma dla… Jakie to psy i czym się charakteryzują Jaka powinna być karma dla tych psów Oznaczenia karm dla tych psów Przykładowa karma dla tych psów
szczeniąt (1-12 miesiąc życia)

rosną, rozwijają się zarówno fizycznie, jak i psychicznie

bardzo aktywne i ruchliwe

jest wysokokaloryczna

ma zwiększoną zawartość białka

Puppy
Junior
Karma dla szczeniąt Rinti Junior z wołowiną
Karma dla szczeniąt Rinti Junior z wołowiną
 
psów dorosłych
(1-7 rok życia)

psy o normalnej aktywności

normalna karma bytowa Adult Karma dla dorosłych psów Nature Diet z królikiem, indykiem i warzywami
Karma dla dorosłych psów Nature Diet z królikiem, indykiem i warzywami
psów starszych
(od 7 roku życia)

mogą mieć tendencję do tycia z powodu wolniejszej przemiany materii niskokaloryczna

zawartość tłuszczu jest niższa niż w karmie dla psów dorosłych

Senior Karma dla psów starszych Animonda Gran Carno Senior kurczak i serca indyka
Karma dla psów starszych Animonda Gran Carno Senior kurczak i serca indyka
 

 

Specjalne potrzeby

W tej kategorii mieszczą się karmy dla psów, które mają specjalne potrzeby żywieniowe ze względu na swój stan zdrowia. Producenci karm mają w swojej ofercie produkty dla psów cierpiących na nadwagę oraz dla zwierząt mających skłonność do alergii pokarmowych. O karmy mokre (dopasowane do bardziej złożonych problemów zdrowotnych) pytaj swojego lekarza weterynarii, który dobierze Twojemu psu odpowiednią mokrą dietę weterynaryjną (o czym piszemy dalej).

Karma dla… Jakie to psy i czym się charakteryzują Jaka powinna być karma dla tych psów Oznaczenia karm dla tych psów Przykładowa karma dla tych psów
z nadwagą

mało aktywne

czasem wykastrowane, co sprzyja tyciu

ich tendencja do tycia może być genetycznie uwarunkowana (konkretne rasy, np. labrador, rottweiler)

niskokaloryczna, zawartość tłuszczu i białka jest niższa niż w zwykłej karmie bytowej dla psów dorosłych

z L-karnityną, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu

Light Karma light Natures Menu,kurczak i królik z warzywami i ryżem
Karma Light Natures Menu, kurczak i królik z warzywami i ryżem
o wrażliwym żołądku / skłonnych do alergii pokarmowych częściej niż inne cierpią na dolegliwości żołądkowe i alergie pokarmowe, które objawiają się biegunką, wymiotami, ale też zmianami skórnymi

Zawiera jedno wyselekcjonowane źródło białka zwierzęcego, np. tylko jagnięcinę, kaczkę lub ryby, zamiast uczulającego kurczaka.

Nie zawiera uczulającego glutenu pszenicznego. Jedynym składnikiem zbożowym jest w niej łatwo przyswajalny ryż.

Sensitive
Sensible
Karma dla psów wrażliwych Christopherus z jagnięciną i ryżem
Karma dla psów wrażliwych Christopherus z jagnięciną i ryżem

 

Psy chore

Psy cierpią na różne schorzenia. Leczenie wielu z tych chorób można wspomóc podając im odpowiedni pokarm. Służą do tego karmy zwane dietami weterynaryjnymi, których skład został tak opracowany, by nie tylko odżywiać, ale też leczyć. Przeznaczone są one dla psów cierpiących z powodu:

 • otyłości
 • kamicy moczowej
 • niewydolności nerek
 • cukrzycy
 • zaburzeń jelitowo-żołądkowych
 • chorób wątroby
 • chorób skóry
 • chorób stawów
 • a także będących w trakcie rekonwalescencji lub po operacji i mających zwiększone zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze..

Wiodące marki diet weterynaryjnych to Eukanuba, Hill’s, Royal Canin i Trovet.

Pamiętaj! Diety weterynaryjne kupuje się u lekarza weterynarii i podaje się je ściśle według jego wskazań. Na podstawie badania i postawionej diagnozy lekarz dobiera odpowiedni rodzaj pokarmu oraz sposób jego dawkowania. Nie podawaj więc swojemu psu diety weterynaryjnej bez konsultacji z lekarzem.

Producenci i ceny

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych mokrych karm dla psów. By ułatwić Ci poruszanie się w gąszczu ofert i dokonanie właściwego wyboru przygotowaliśmy poniższą tabelę. Znajdziesz w niej najpopularniejsze marki karm (w porządku alfabetycznym), przegląd produktów w ramach danej marki oraz informację, gdzie kupić karmę tej marki. W tabeli umieściliśmy również informacje o procentowej zawartości mięsa deklarowanej przez producentów oraz orientacyjne ceny wybranych produktów.

Marka Dla jakich psów
(podział karm w ramach marki)
Deklarowana na etykiecie zawartość mięsa Średnia cena (zł) Gdzie kupisz
Almo Nature – sprawdź ceny >> Dla szczeniąt i psów dorosłych

Ok. 50%

Ok. 60%

10,00
(puszka 400 g)

6,00
(saszetka 150 g)

W sklepie zoologicznym
Animonda – sprawdź ceny >> Dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych Ok 90% (linia Animonda Gran Carno)

4% (linia Animonda Brocconis)

 

4,50
(puszka 400 g)

8,00
(puszka 1240 g)

W sklepie zoologicznym
Applaws – sprawdź ceny >> Dla psów dorosłych Ok. 45%
(puszka)

Ok. 50%
(saszetka)

6,00 (puszka 156 g)

6,00
(saszetka 150 g)

W sklepie zoologicznym
Bozita  Dla psów dorosłych Nie podano 8,00 (puszka 635 g) W sklepie zoologicznym
Canine Porta Dla psów dorosłych Ok. 40% 6,00 (puszka 156 g) W sklepie zoologicznym
Christopherus Dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych, wrażliwych Nie podano 6,00 (puszka 400 g) W sklepie zoologicznym
Dr Clauders Dla psów dorosłych Ok. 20% 8,00 (puszka 400 g) W sklepie zoologicznym
Evanger’s – sprawdź ceny >> Dla psów dorosłych 100% (całe kawałki kurczaka i ryby) 12,00 (puszka 369 g) W sklepie zoologicznym
Gimborn Dla psów dorosłych Ok. 40% 10,00 (dwupak puszka 2×85 g) W sklepie zoologicznym
Granata Pet Dla szczeniąt i psów dorosłych oraz dla psów z nadwagą Ok. 70% 13,00 (puszka 800 g) W sklepie zoologicznym
Hill’s Dla szczeniąt, psów dorosłych i starszych

Specjalistyczne diety weterynaryjne

Nie podano 10,00 (puszka 370 g) W sklepie zoologicznym
Nature Diet Dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych, z nadwagą i wrażliwych Ok. 60% 6,00 (tacka 390 g) W sklepie zoologicznym
Nature’s Harvest Dla szczeniąt, psów dorosłych i starszych Ok. 65% 5,50 (tacka 395 g) W sklepie zoologicznym
Natures Menu Dla szczeniąt, dorosłych, starszych, z nadwagą Ok. 60% 8,00 (saszetka 300 g) W sklepie zoologicznym
Pedigree – sprawdź ceny >> Dla szczeniąt i psów dorosłych Ok. 20% 4,00 (puszka 400 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie
Platinum Edition Dla szczeniąt i psów dorosłych 100% (mięso klasy human grade – karma powstała z mięsa dopuszczonego do spożycia przez ludzi) 7,00 (puszka 375 g) W sklepie zoologicznym
Rinti Dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych i wrażliwych Ok. 30 % (linia Kennerfleish w puszkach)

Ok. 90% (linia Filet w saszetkach)

Ok. 90% (linia Sensible w puszkach)

5,00 (puszka 400 g)

5,00 (saszetka 150 g)

7,00 (puszka 390 g)

W sklepie zoologicznym
Vitakraft Dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych i wrażliwych Ok. 10% 3,00 (tacka 150 g) W sklepie zoologicznym
W supermarkecie

 

Podsumowanie

Pies to zwierzę mięsożerne. Aby jego organizm funkcjonował prawidłowo, powinien dostawać pożywienie bogate w mięso. Dlatego kupując mokrą karmę dla niego zawsze uważnie czytaj listę składników. Im więcej mięsa producent deklaruje w składzie karmy, tym jest ona bardziej wartościowa. Staraj się wybierać produkty z jak największą zawartością tego składnika.

Pamiętaj, że „mięsne kawałki” deklarowane na opakowaniu nie zawsze muszą okazać się faktycznymi kawałkami mięsa. Procentowa zawartość mięsa, podana na etykiecie, to najbardziej wiarygodna informacja o jakości karmy.

Kupując swojemu psu mokrą karmę bierz zawsze pod uwagę jego wiek oraz stan zdrowia. Szczenięta potrzebują karmy wysokokalorycznej, bo rosną, psi seniorzy – wręcz przeciwnie, bo mniej się ruszają i mogą mieć skłonność do nadwagi.

Pamiętaj, że niektóre psy mają tendencję do tycia, uwarunkowaną genetycznie (określone rasy) lub wynikającą z kastracji. Jeśli Twój pies ma nadwagę, podawaj mu karmę o obniżonej kaloryczności (light). Jeśli natomiast jesteś właścicielem psa o wrażliwym żołądku, mającego skłonność do alergii pokarmowych, wybieraj dla niego karmy przeznaczone dla takich zwierząt (sensitive). Jest w nich tylko jedno źródło białka zwierzęcego (np. jagnięcina lub kaczka) oraz łatwo przyswajalny ryż.

Nie kupuj psu specjalistycznych diet weterynaryjnych bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Podając karmę wilgotną jako dodatek do suchej zawsze redukuj dzienną dawkę tej ostatniej, by nie przekarmiać swojego zwierzęcia.

Życzymy Twojemu psu smacznego!