Jeśli jesteś użytkownikiem komputera, z pewnością korzystasz z myszy. W zależności od tego, czy jesteś graczem, grafikiem czy amatorem, potrzebujesz innego rodzaju myszy. Czy wiesz, co to jest mysz hybrydowa?

Kilka pytań, zanim kupisz

Mysz komputerowa stała się tak szeroko używanym narzędziem, że nikt specjalnie nie zastanawia się nad jej rodzajami i ich przeznaczeniem. Jest przy komputerze i tyle. Wbrew pozorom, dobrór odpowiedniej myszy dla różnych odbiorców będzie zupełnie inny.

Czy w pracy zawodowej prowadzisz prezentacje, wykłady lub sympozja?
Czy czujesz, że kabel myszy ogranicza wygodę i swobode Twojej pracy i zabawy?
Czy myszy będziesz używał w pracy przy zaawansowanych projektach graficznych lub architektonicznych?
 

Rodzaje

Mysz mechaniczna (kulkowa)

Mysz kulkowa widziana od spodu
Mysz kulkowa widziana od spodu
Jest pierwszym i najstarszym rodzajem myszy. Istota działania opiera się o metalową kulkę pokrytą gumą, oraz systemu złożonego z dwóch rolek. Przesuwanie urządzenia po powierzchni wprawia w ruch kulkę, ta z kolei porusza rolkami, których ruchy przenoszone są na ekran monitora. Rozwiązanie to jest mało precyzyjne i problematyczne. Nie dość, że wymaga odpowiedniej podkładki, to do poprawnego działania wskazane jest regularne czyszczenie mechanizmu. Myszki kulkowe zostały już prawie całkowicie wyparte z użytku.

Mysz optyczna

Mysz optyczna widziana od spodu
Mysz optyczna widziana od spodu
Myszy optyczne obecnie od kilku lat dominują rynek. Składa się na to kilka powodów. Pierwszym z nich jest zdecydowanie wyższa precyzja niż w przypadku myszy kulkowych. Drugim równie istotnym jest wygoda użytkowania. Dzięki swojej budowie nie wymagają one regularnego czyszczenia mechanizmu, nie są też tak wrażliwe na prace w niezbyt czystym otoczeniu. Sposób ich działania różni się od mechanicznych braci. W tym wypadku w kierunku podkładki lub blatu wysyłany jest sygnał świetlny, który błyskawicznie odbija się od podłoża po czym wraca do miniaturowej kamery zamontowanej w urządzeniu. Dzięki odpowiednim sensorom myszka jest w stanie odczytać zmiany swojej pozycji i odzwierciedlić je na ekranie monitora.

W sklepach spotkać możemy trzy główne typy myszy optycznych:

Diodowe – jako źródło sygnału posiadają diodę LED. Charakterystycznym dla tego typu myszy jest świetlna łuna wydostająca się od spodu. Na niektórych powierzchniach mogą działać niewłaściwie (zbyt błyszczących lub zbyt nierównych). Spośród konstrukcji optycznych charakteryzują się najmniejszą precyzją. Jednak pamiętać należy że większość zadań wcale nie wymaga dużej precyzji.

Laserowe – są technologicznymi następcami myszy diodowych. Charakteryzują się znacznie większą precyzją (według niektórych producentów nawet 20-krotnie większą) niż myszy z diodą LED. Wykazują się lepszym odczytem detali podłoża, dzięki czemu skuteczniej odzwierciedlają ruch myszy na ekranie monitora. Sensor laserowy nadaje się już do stosowania w produktach profesjonalnych. Do niedawna ich największą wadą była cena, jednak w chwili obecnej najtańzze myszki tego typu dostać już można za kilkanaście złotych. Jako, że technologia laserowa nie osiągnęła jeszcze swojego apogeum, użytkownicy miewają wobec niej zarzuty. Zazwyczaj ogranicza się to jednak do enigmatycznego określenia "problematyczna" i nie ręczymy za jej prawdziwość.

Mysz wertykalna V-Mouse
Mysz wertykalna V-Mouse
Podczerwień – stosowany głównie przez firmę Razer. Sensor ten odznacza się wyższymi parametrami niż sensor oparty o standardową diodę LED. Pojawia się w produktach profesjonalnych, jednak ustępuje miejsca technologii laserowej, która w przeciwieństwie do LED ma jeszcze wiele do zaoferowania.

Mysz wertykalna (V-Mouse)

Jest to jedna z najnowszych odmian gryzonia. Wizualnie przypomina długopis i tak też jest trzymana. Pozwala na pracę na miękkich i krzywych powierzchniach, czego tradycyjne myszy nie potrafią. Rzecz jasna jej precyzja jest niższa choćby z powodu sposobu ułożenia w dłoni.

Mysz powietrzna

Mysz powietrzna Logitech MX Air
Mysz powietrzna Logitech MX Air
Jest połączeniem myszy i pilota. W przeciwieństwie do pozostałych konstrukcji, pozwala na sterowanie obrazem nie tylko z użyciem podkładki czy blatu. Można jej używać również w powietrzu, bez kontaktu z żadnym podłożem. Jest nie tylko efektownym gadżetem, ale przydaje się w obsłudze elektronicznych prezentacji multimedialnych czy pokazie slajdów z wakacji. Tak jak w przypadku myszy wertykalnej, w trybie powietrznym jej precyzja i szybkość pozostawiać mogą wiele do życzenia. W tradycyjnym użytku z podkładką zachowuje się ona jak konstrukcja laserowa.

 

 

Mysz komputerowa wynaleziona została przez Douglasa Engelbarta w 1963 roku.

Mysz składana

Jest to nowy, rewolucyjny produkt zaprezentowany przez firmę Microsoft. Chodzi o dwa modele: Arch oraz Arch Touch. Są to modele stworzone do współpracy z laptopami i nettopami, które są użytkowane na konferencjach, w podróżach służbowych czy na różnego rodzaju targach. Z jednej strony myszki te zapewniają doskonały komfort pracy, porównywalny do pełnowymiarowego, dużego urządzenia, z drugiej, po złożeniu zajmują niewiele miejsca, zmieszczą się nawet w małej kieszonce torby na laptopa. Model Arch jest wyposażony w zawiasy i składa się niemal w kulkę. Jeszcze ciekawsze rozwiązania oferuje Arch Touch. W połowie jej konstrukcja jest plastyczna. Kiedy wygniesz myszkę w łuk – jest gotowa do pracy, jeśli ją wyprostujesz, wyłączy się. Dodajmy, że wyprostowana Arch Touch jest niemal doskonale płaska i cienka niczym telefon komórkowy. Swobodnie można ją ukryć w wewnętrznej kieszeni marynarki. Co ciekawe, klasycznego scrolla zastąpiono tutaj panelem dotykowym. Dla wielu osób przyzwyczajonych do klasycznego kółka mogłaby to być zła wiadomość, gdyby nie fakt, że w momencie przewijania np. strony www Arch Touch wydaje dźwięk jak klasyczny scroll zaś panel lekko wibruje imitując tradycyjne kółko. 

Microsoft Arch Microsoft Arch Touch

 

Mysz z tabletem


Genius MousePen i608
Inną interesującą ewolucją myszki komputerowej jest notatnik cyfrowy MousePen. Został wyprodukowany przez firmę Genius i jest połączeniem tabletu graficznego z myszką i penem. Urządzenie kierowane jest do projektantów i grafików. Kreśląc projekty na tablecie, zamiennie można stosować niewielką myszkę i pena. Jesto to urządzenie niezwykle precyzyjne i łatwe w użyciu.

Mysz z kablem

Pierwszym i do niedawna najczęściej spotykanym rodzajem połączenia jest połączenie kablowe. Zapewnia ono najlepszą komunikację między myszą a komputerem. Praktycznie pozbawione jest zakłóceń, a latencja, czyli opóźnienie jest zdecydowanie niższe niż w przypadku innych rodzajów połączeń. W tym wypadku zwrócić należy uwagę na długość kabla, który jak wiadomo jest czynnikiem ograniczającym mobilność. W przypadku zastosowań profesjonalnych dobrze jest też sprawdzić jakim materiałem dany kabel jest izolowany i ile waży. Cienki kabel pokryty śliską izolacją zdecydowanie mniej da się we znaki niż gruby pokryty gumą o znacznej przyczepności (może on ocierać o blat biurka).

Radiowa (najczęściej oparte na technologii Bluetooth)

Mysz można podłączyć również radiowo. Do komputera podpina się wtedy nadajnik, z którym łączy się nasz gryzoń. Dzięki temu nie odczuwamy niedogodności związanych z plączącym się kablem. Minusem takiego rozwiązania jest większe opoźnienie, jednak nieodczuwalne w zastosowaniach domowych czy biurowych. W przypadku tej konstrukcji uciążliwym okazać się może obowiązek regularnej wymiany baterii. Przeciętnie zasięg takich myszy dochodzi do 10 metrów.

Na podczerwień

Zasada działania jest podobna do połączenia radiowego. W przeciwieństwie jednak do niego, koniecznym warunkiem jest kontakt między nadajnikiem a myszką. Oba elementy muszą się "widzieć", czyli na drodze fal, nie może znajdować się żaden przedmiot. Ograniczyłoby to lub nawet uniemożliwiło działanie tego systemu. Jest to wyraźny minus w stosunku do rozwiązania radiowego, dla którego przeszkody tego typu nie istnieją. Jedynym plusem podczerwieni może być niższe niż w przypadku fal radiowych zużycie baterii. Różnica ta jednak może okazać się zupełnie nieodczuwalna. Mysz łącząca się przez podczerwień posiada też wszystkie wady konstrukcji radiowej, takie jak większe opoźnienie i ograniczony zasięg, który w tym wypadku jest niższy od poprzednika i waha się w okolicach 2-4 metrów.

W przypadku obu rozwiązań bezkablowych można spotkać myszy z wbudowanym akumulatorem. Po skończonej pracy mysz odkłada się na specjalną podstawkę ładującą, dzięki temu nie musimy martwić się o wymianę baterii. Myszy bezprzewodowe doskonale sprawdzają się przy komputerach przenośnych, gdzie kabel mógłby być sporą niedogodnością. Coraz częściej producenci wyposażają urządzenia w funkcję oszczędzania akumulatorów/baterii. Zazwyczaj polega to na “uśpieniu” myszy kiedy nie jest aktualnie używana. Dobre akumulatorki umieszczone w urządzeniu oferującym ową funkcję, mogą wytrzymać nawet do 8 miesięcy bez wymiany czy doładowywania.

W przypadku myszy bezprzewodowych pojawia się dodatkowe urządzenie, jakim jest nadajnik. Zdecydowana większość produkowanych dziś gryzoni posiada nadajniki podłączane przez port USB. Kształtem przypominają one przeciętny pendrive (pamięć zewnętrzną) a ich rozmiar waha się od 1 do 6 cm. Oczywiście im mniejszy nadajnik tym wygodniejszy w użytkowaniu (szczególnie w przypadku notebooka podczas podróży). Warto zwrócić uwagę czy ów nadajnik da się przechowywać wewnątrz myszy. Jest to rozwiązanie wygodne i zdecydowanie zmniejsza szanse na zgubienie niedużego nadajnika.

Na rynku jest dostępny model hybrydowy. Razer Mamba ma możliwość podłączenia zarówno przez kabel jak i bez niego, przy czym w trybie bezprzewodowym nie traci na osiągach. Zatem prawdopodobnie niedługo to myszy bezprzewodowe będą wiodły prym, nie ustępując parametrami, a bijąc wygodą myszy kablowe.

Popularne ostatnio stają się zestawy złożone z myszy i klawiatury bezprzewodowej. Oba urządzenia korzystają z tego samego nadajnika, ograniczając ilość zajętych portów a także likwidują problem z wiszącymi kablami. 

Pierwsze seryjne myszy zaczęto dodawać do komputerów dopiero w 1981 roku.

Profesjonalne i amatorskie

W zależności od tego gdzie i w jaki sposób będziemy używać myszy musimy wybrać odpowiedni model.

Amatorskie

Mysz Genius Netscroll T220
Mysz Genius Netscroll T220
Do domu czy biura nadaje się dowolna myszka, wedle uznania. Nie ma sensu kupować profesjonalnej myszy w sytuacji, kiedy ani przez moment nie odczujemy jej jakości, a jedyne co zauważymy to chudszy portfel. Zatem najlepiej zaopatrzyć się w tanią optyczną (zaoszczędzi nam to czasu na czyszczenie) mysz, która nie poczyni spustoszeń w naszej kieszeni a będzie wywiązywać się ze swoich prostych obowiązków. Droższy zakup może być tu jedynie kwestią prestiżu biurowego, kiedy szef chce pokazać się z urządzeniem ładnym i drogim. (przykładowe modele: Logitech RX250, Genius Netscroll)

 

Bezprzewodowa mała mysz Logitech VX Nano
Bezprzewodowa mała mysz Logitech VX Nano

Do notebooka wskazana jest mysz, która mobilnością będzie adekwatna do komputera. Zatem powinna to być mysz najlepiej radiowa, ewentualnie na podczerwień, a w ostateczności posiadająca krótki kabel. Podczas podróży tudzież pracy w niekomfortowych warunkach długi kabel byłby irytującym elementem. Ważne jest również aby mysz mogła pracować na różnych powierzchniach ponieważ nie zawsze będzie dostęp do podkładki. W tym aspekcie radzimy użyć myszy laserowej, która pracuje dobrze nawet na gorszym podłożu, takim jak kanapa w samochodzie czy nawet własne kolano. Sam notebook waży kilka kilogramów, więc lepiej nie obciążać się wielką myszą. Najlepszy będzie wybór małego i lekkiego gryzonia. (przykładowe modele: Genius Traveller, Logitech VX Nano)

Profesjonalne

Jedna z najpopularniejszych myszy dla graczy
Razer Deathadder
Jedna z najpopularniejszych myszy
dla graczy Razer Deathadder
Dla graczy turniejowych oraz dla amatorskich użytkowników którym zależy na precyzji w grach komputerowych, ważne jest aby nabyć mysz z odpowiednimi parametrami. Rozdzielczość powyżej 1600 DPI oraz opóźnienie rzędu 1 milisekundy powinny zapewnić doskonałe efekty. Przydatnym elementem będą też dodatkowe programowalne przyciski (do których przypisać można wybrane funkcje) oraz ślizgacze (najlepiej teflonowe), dzięki którym mysz gładko będzie przemieszczać się po podkładce. Należy pamiętać, że sam sprzęt nie zapewni wygranych i jest tylko dodatkiem do treningu i talentu. (przykładowe modele: Razer Deathadder, SteelSeries IKARI, Logitech G9, Microsoft Sidewinder X5, Roccat Kone)
 

Zaawansowana mysz Logitech MX Revolution
Zaawansowana mysz Logitech MX Revolution

Dla grafików i projektantów zaleca się myszy o dużej precyzji. Są technologicznie podobne do myszy dla graczy, różnią się jedynie szczegółami. Tak jak w przypadku poprzednio omawianych wystarczająca powinna się okazać rozdzielczość 1600 DPI, oczywiście może być więcej i będzie to korzystne. W przeciwieństwie jednak do myszy dla graczy, latencja nie jest tak istotna i można sobie pozwolić na nabycie myszy z większym opóźnieniem. Przydatna natomiast może okazać się większa ilość rolek (scrolli) do przewijania, oraz dodatkowe programowalne przyciski umożliwiające szybsze poruszanie się w programach graficznych. (przykładowe modele: Logitech MX Revolution, według użytkowników w pracy z grafiką sprawdzają się doskonale modele dla graczy)

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie same parametry świadczą o wartości urządzenia. Ważna jest również jakość wykonania, a co za tym idzie cena. Można spotkać stosunkowo tanie myszy o wysokich parametrach, niestety rzadko okazują się one dobrym zakupem. Aby nie pogubić się w gąszczu marek, przygotowaliśmy dla Państwa krótkie omówienie najlepszych producentów. 

Parametry

Rozdzielczość (podawana w DPI lub CPI) – Im większa rozdzielczość tym lepiej dla nas. Wyższa wartość oznacza, że mysz będzie szybsza (mniej ruchów, żeby przebyć daną odległość na ekranie) i bardziej precyzyjna.  Parametr ten ma znaczenie jedynie w zastosowaniach profesjonalnych, czyli głównie dla graczy turniejowych czy projektanów. W przypadku użytku domowego rozdzielczość 1000 DPI to aż nadto i prawdopodobnie nie zauważą Państwo różnicy przy rozdzielczości 400 DPI. W myszach zawodowych wartości te dochodzą nawet do kilku tysięcy.

Częstotliwość raportowania (podawana w Hertz’ach – Hz) – oznacza jak często mysz komunikuje się z komputerem w ciągu sekundy. Wpływa to bezpośrednio na czas reakcji urządzenia. Sprzęt profesjonalny osiąga opóźnienie rzędu 1 milisekundy, natomiast w przypadku użytku amatorskiego, ten parametr nie odgrywa odczuwalnej roli.

Zamiast częstotliwości raportowania producenci najczęściej podają od razu maksymalne opóźnienie danego produktu. W przypadku tanszego sprzętu specyfikacja zazwyczaj nie jest podawana, ponieważ nie jest tak  istotna.

Kilka słów warto poświęcić kształtowi myszy. Dość często jako atut producenci przedstawiają ergonomiczną budowę. Czyli mysz mniej lub bardziej pasującą do anatomicznego kształtu dłoni. Jest to wygodne w przypadku kiedy trafimy akurat na urządzenie które pasuje do anatomii naszej dłoni. Jeśli natomiast okaże się, że nie pasuje, każdego dnia możemy żałować jej zakupu. Każda dłoń jest inna, pod względem rozmiaru i szczegółów budowy, zatem jeśli szukamy właśnie takiej myszy, koniecznie musimy sprawdzić jak leży w dłoni. Ponadto myszki ergonomiczne przystosowane są do dłoni lewej lub prawej. Natomiast jeśli nie chcemy zawracać sobie tym głowy, najlepszym wyborem będzie mysz uniwersalna o kształcie przystosowanym do każdej dłoni.

Akceleracja wsteczna – jest to efekt pojawiający się w myszkach optycznych. Objawia się niedokładnym odwzorowaniem ruchu myszy przy wykonywaniu nią szybkich ruchów. Kursor może niekontrolowanie odskakiwać, spowalniać lub przyśpieszać. Przypadłość ta jest bardzo niepożądana w przypadku urządzeń profesjonalnych i producenci dążą do całkowitej eliminacji tejże. W  myszach najnowszych generacji efekt ten ograniczony jest do minimum. Niemniej nadal jest o co walczyć. Dla ścisłości należy dodać, że w przypadku zastosowań nieprofesjonalnych problem ten nie ma większego znaczenia.

Oprogramowanie i sterowniki

Mimo że system operacyjny zazwyczaj sam wykrywa mysz i umożliwia jej poprawną pracę, producenci często oferują dodatkowe oprogramowanie do swoich urządzeń. Daje ono większe możliwości konfiguracji niż profil w systemie operacyjnym. Przeważnie jest to możliwość przypisywania określonych funkcji lub reakcji do głównych i dodatkowych przycisków myszy, ustawianie czułości (w przypadku produktów zaawansowanych można ustawiać czułość osobno w każdej osi – pionowej/poziomej), ustawienie trybu pracy (w przypadku możliwości ręcznego ustawienia rozdzielczości) czy zapisywaniu profili myszy.

Najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenia, takie jak np.: Razer Mamba wszelkie informacje o swoich ustawieniach zachowują w pamięci wewnętrznej. Dzięki temu po podpięciu do innego komputera, nie trzeba poświecać czasu na ponowne konfigurowanie.

Producenci i ceny

W przypadku myszy jakość najczęściej idzie w parze z marką. Musisz zatem wiedzieć, który producent jest gwarantem dobrego zakupu.

Niekwestionowanymi liderami na rynku są dwie firmy:

  • Razor
  • Logitech

Pierwsza z nich specjalizuje się w produkcji myszek dla graczy natomiast druga oferuje pełną gamę produktów, od amatorskich do profesjonalnych. Jeśli zdecydujemy się na zakup którejkolwiek myszy tych firm, z pewnością nie będziemy żałować. Charakteryzują się doskonałą jakością wykonania i parametrami. Porównywalną jakośc oferuje również firma SteelSeries, jednak jest nieco bardziej niszowa niż dwie wymienione na początku.

Produkty ze średniej półki oferują firmy takie jak:

  • Microsoft
  • Genius
  • Creative

Jeśli zdecydujesz się na zakup myszy tych producentów, nie powinnieneś żałować. Są to producenci od lat będący w branży, przez co oferują urządzenia naprawdę dobrej jakości. Mogą się nie sprawdzić jedynie w przypadku profesjonalnej gry turniejowej. Natomiast w pozostałych aspektach sprawować się będą dobrze.

Jest też grupa producentów aspirujących do miana dobrych. Są to:

  • A4Tech
  • Media-Tech
  • Tracer

Dwie pierwsze firmy próbują swych sił nawet w przypadku myszy dla profesjonalnych graczy, niemniej trzeba zwrócić uwagę na fakt, że różne modele cechują się zmienną jakością. W tym wypadku nie udało się jeszcze wyrobić marki. Żeby być sprawiedliwym, trzeba jednak przyznać, że myszy tych producentów mogą okazać się równie dobrym wyborem, ale pojawia się tu pewien element szczęścia.

Ceny myszy komputerowych rozpoczynają się od 10 zł. Można też kupić myszki o różnych fantazyjnych kształtach, np. modelu samochodu. Takie "zabawkowe" myszki możesz kupić za 40 – 50 zł. Za tyle tez kupisz już optyczną markową mysz. Najlepsze, prezycyjne myszki mogą kosztować nawet 500 zł.

Podsumowanie

Czy w pracy zawodowej prowadzisz prezentacje, wykłady lub sympozja?
Jeśli odpowiedź brzmi: tak, warto zainteresować się myszką powietrzną, którą można operować w powietrzu, bez podkładki, ani nawet jakiegokolwiek blatu.

Czy czujesz, że kabel myszy ogranicza wygodę i swobode Twojej pracy i zabawy?
Wybierz zatem mysz bezprzewodową. Polecamy myszkę w technologii radiowej. Jest to bardzo wygodne, a zasięg działania może wynosić 10 m. 

Czy myszy będziesz używać w pracy przy zaawansowanych projektach graficznych lub architektonicznych?
  W takim razie nie zachęcamy do kupowania taniej myszki. W tym wypadku liczy się precyzja. Warto więc zainwestować nawet kilkaset złotych i kupić sprzęt z najwyższej półki. 

Życzymy zakupu niezniszczalnej myszki!