Nawigacja przyda Ci się nie tylko w podróży samochodem, ale też wtedy, gdy będziesz jeździć na motorze, chodzić po górach czy pływać po jeziorze. Czy wiesz, czym jest zewnętrzny odbiornik GPS?

Kilka pytań, zanim kupisz

W XXI wieku wybór sprzętu do pozycjonowania satelitarnego nie jest już tak prosty jak dawniej. Do dyspozycji masz szereg rozwiązań. Każde z nich ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Żeby sprecyzować swoje potrzeby, odpowiedz na poniższe pytania.

Samochód, motocykl, rower, a może łódź?
Najczęściej podróżujesz po utwardzonych drogach czy raczej po bezdrożach?
Czy chcesz mieć zawsze GPS pod ręką?
 Szukasz nawigacji czy multimedialnego centrum rozrywki?

Rodzaje

Wyróżniamy następujące typy nawigacji satelitarnej:

 • tradycyjna nawigacja samochodowa i motocyklowa
 • nawigacja turystyczna
 • nawigacja w komórce
 • zewnętrzny odbiornik GPS
 • nawigacja morska

Nawigacja samochodowa

Sprzęt najbardziej kojarzący się z GPS-em, to tradycyjne urządzenia przeznaczone do wykorzystania w samochodzie. Widzisz je często przyczepione do przedniej szyby aut za pomocą dodatkowych uchwytów (o dodatkowych akcesoriach czytaj w dalszej części artykułu).

Samochodowa nawigacja GPS wygląda jak palmtop lub duża komórka. Wielkości takich urządzeń zależą głównie od przekątnej ekranu. To on zajmuje całą przednią część urządzenia pozwalając na nawigację w menu i zarządzanie systemem przez dotyk. Standardowe wielkości ekranów to około 4 – 5 cali. Są jednak urządzenia zarówno większe – np. modele NavRoad NR750F i Mio Moov S760 z ekranami 7 cali), jak i mniejsze (np. Garmin Nüvi 255 czy Moov M300 z ekranami o przekątnej 3,5 cala). Pod względem grubości praktycznie wszystkie urządzenia można zaliczyć do kategorii kieszonkowych.

Ze względu na komunikację dotykową interfejs samochodowego GPS-u musi być dostosowany do obsługi palcem. Wyświetlane ikony są duże umożliwiając wygodną kontrolę podczas jazdy. Są to urządzenia większe niż na przykład telefony komórkowe, przez co mniej mobilne (zwłaszcza modele z bardzo dużymi ekranami). Trudności z przenoszeniem w kieszeni rekompensuje większa powierzchnia mapy.

Jedną z wad tego typu rozwiązania, która może, ale nie musi wystąpić, jest cena. Szukając nawigacji samochodowej z najwyższej półki musisz przygotować się na wydatek powyżej 1000 złotych. Na przykład model Garmin Nüvi 5000 z 5,2 calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości 800×480 pikseli, może kosztować nawet 2000 złotych. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że cena jest Twoim indywidualnym wyborem. Przytoczona nawigacja Garmina należy do jednej z najdroższych. Po drugiej stronie listy są takie urządzenia, jak polska Manta GPS 440, które możesz bez problemu kupić już za 200 – 300 złotych.Nawigacja samochodowa GARMIN Nüvi 255W
Nawigacja samochodowa
Garmin Nüvi 255W

Zalety Wady
prostota obsługi cena urządzenia
wielkość ekranu wielkość (np. w stosunku do komórki), jeśli bierzemy pod uwagę przenoszenie sprzętu, np. by nie zostawiać go w zamkniętym samochodzie
wbudowany odbiornik GPS

 

 

 

 

Nawigacja motocyklowa

Nawigacja na motocykl TomTom Rider Pro Europe
Nawigacja na motocykl
TomTom Rider Pro Europe
Szczególnym rodzajem GPS-ów „na drogę” jest nawigacja dla motocyklistów. Takie modele ma w swojej ofercie chociażby firma Garmin (zūmo 550) czy TomTom (Rider Europa). Ze względu na specyficzne wykorzystanie, nawigacje gps tego typu są zamknięte w silnych, odpornych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne obudowach. W zestawie z nimi często znajdziesz uchwyt motocyklowy, a samą nawigację można połączyć bezprzewodowo (technologią Bluetooth) ze słuchawką umieszczoną w kasku motocyklisty, by wyraźnie słyszeć komunikaty głosowe. Istotną różnicą w stosunku do nawigacji samochodowej jest uproszczone menu, ograniczające się do podstawowych komend. Poza tym inny jest interfejs. Ikony w nawigacjach motocyklowych powinny być odpowiednio większe, aby bez problemu urządzenie można było obsługiwać bez zdejmowania rękawic. Niestety za dobre rozwiązania trzeba płacić. Podstawowa nawigacja motocyklowa może być nawet dwa razy droższa od podstawowego modelu samochodowego. Trend ten stara się przełamać firma Lark, która zaprezentowała w 2011 roku, nawigację Lark Freebird 35AT, przystosowaną do potrzeb motocyklistów, za cenę zbliżoną do cen standardowych nawigacji samochodowych.

Nawigacja turystyczna

Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych czy rowerowych wycieczek, zastanów się nad przenośnymi GPS-ami turystycznymi. Od nawigacji samochodowych różnią się one dodatkowymi funkcjami i przystosowaniem do zmiennych warunków pogodowych.

Producenci przenośnych GPS-ów bardzo często zamykają je w obudowach odpornych na wodę, kurz i uszkodzenia mechaniczne (np. model Garmin eTrex H). Jego dodatkową zaletą jest praca na zwykłych bateriach AA (grube paluszki). Ich wymiana w trasie będzie znacznie prostsza niż doładowanie nietypowego akumulatorka.

Ze względu na swoje zastosowanie odbiorniki tego typu oferują też dodatkowe funkcje zaprojektowane specjalnie z myślą o pieszych czy rowerowych wędrówkach. Nie są to tylko mapy dostosowane do takich szlaków (te są dostępne także w innych urządzeniach), ale także:

 • bezprzewodowa komunikacja z miernikami tętna (taki miernik to np. Garmin ForeRunner 305 kosztujący około 600 zł),
 • silniejsze anteny zapewniające komfortową pracę w trudnych warunkach (zachmurzenie, skały itp.)
 • pomiar ciśnienia, temperatury i wysokości.

Często do modeli tego typu (np. Garmin Colorado 300 TOPO) dodawane są mapy topograficzne oferujące trójwymiarowy podgląd rzeźby terenu.

Ostatnim, ciekawym elementem przenośnych GPS-ów są dodatkowe akcesoria do ich przenoszenia. Na pieszą wycieczkę w górach warto zabrać smycz na rękę lub karabińczyk umożliwiający podczepienie nadajnika pod plecak lub ubranie. Na potrzeby wycieczek rowerowych producenci oferują też uchwyty na kierownicę.

Urządzenie przenośne Colorado 300 TOPO
Urządzenie przenośne
Colorado 300 TOPO
W przypadku nawigacji turystycznej przedział cenowy jest bardzo szeroki. Ceny tego typu sprzętu wahają się od kilkuset złotych do nawet 2500 zł. Dla użytku osobistego powinien wystarczyć budżet do 1000 złotych. Droższe modele oferują najczęściej więcej map (np. całej Europy, a nawet świata) i takie dodatki jak dwa akumulatory czy komunikacja bezprzewodowa z innymi urządzeniami.

Zalety Wady
mobilność mapy przystosowane do użytku pieszego/rowerowego, a brak map dla kierowców
często (ale nie zawsze!) bardziej wytrzymała i odporna na kurz oraz wodę obudowa w przypadku modeli najbardziej zaawansowanych – cena
dodatkowe opcje

GPS w komórce

Zamiast dodatkowego, dedykowanego GPS-owi urządzenia, za Twój ekran na satelitarny świat może posłużyć telefon komórkowy. Producenci często instalują już w swoich telefonach odbiorniki GPS. Nie jest on jednak niezbędny. Bez wbudowanego w komórce odbiornika GPS możesz dokupić dodatkowy, dość tani (ceny zaczynają się od 30 – 40 zł) odbiornik łączony z telefonem bezprzewodową technologią Bluetooth (patrz kolejny punkt artykułu).

Jeśli jednak planujesz kupno nowego telefonu, to wygodniej będzie wybrać model z już wbudowanym odbiornikiem GPS. Takie telefony to na przykład dotykowa Nokia 5800, Sony Ericsson W995, HTC Hero lub Samsung i900 Omnia.

Podstawową zaleta GPS-u w komórce jest to, że masz go zawsze przy sobie. Ekrany wielu telefonów są małe, ale oferują rozdzielczości wystarczające do wygodnego korzystania z GPS-u (rozdzielczość QVGA – 240×320 pikseli wydaje się racjonalnym minimum). Komórki bez ekranu dotykowego pozwalają na obsługę map zdefiniowanymi klawiszami i klawiaturą numeryczną.

Spore znaczenie ma tu też cena. Wiele nowych telefonów komórkowych ma już odbiornik GPS. Komórki takie jak Nokia 6220 czy Sony Ericsson C903 możesz kupić na w sklepach internetowych już od 500 złotych. Co prawda, tradycyjną nawigację samochodową możesz kupić jeszcze taniej (chociażby wspomniane odbiorniki polskiej firmy Manta), jednak jeśli wybierasz właśnie dla siebie nowy telefon, to nie zapomnij o GPS-ie. Upieczesz dwie pieczenie na jednym wyświetlaczu.

Telefon Nokia 5800 z wbudowanym odbiornikiem GPS
Telefon Nokia 5800
z wbudowanym odbiornikiem GPS

Zalety Wady
mobilność – GPS masz zawsze przy sobie mała przekątna ekranu
cena niska rozdzielczość wyświetlacza
duże możliwości zmian oprogramowania i poszerzania opcji szybkie zużycie baterii

 

 

 

 

 

W telefonach słabszych technicznie problemem może być też wolniejsze działanie oprogramowania. Zależy to już jednak od danego modelu telefonu, a konkretnie jego procesora, systemu operacyjnego i ilości dostępnej pamięci. Każdy model warto przetestować osobiście przed zakupem. Różnice mogą pojawiać się nawet pomiędzy produktami tej samej marki. Na szczęście większość nowych telefonów komórkowych posiada na tyle silne podzespoły, że nie musisz przejmować się tym, czy program z mapami będzie na nich działał płynnie.

Zewnętrzny odbiornik GPS

Czwartą metodą uzyskania dostępu do globalnego systemu nawigacji satelitarnej jest połączenie ze wspomnianym już wcześniej zewnętrznym odbiornikiem GPS. Odbiorniki tego typu są sercem każdego GPS-a. Odbierają sygnały z satelitów i posiadając zapisane dane na temat ich położenia określają pozycję. Te dane pozwalają na określenie pozycji na mapie, którą widzimy na ekranie komórki, palmtopa czy innego urządzenia.

Odbiornik GPS Pentagram
Odbiornik GPS Pentagram
Jeśli twój telefon, palmtop czy komputer nie posiadają wbudowanego odbiornika GPS, możesz skorzystać z urządzeń zewnętrznych czyli odbiorników. Producenci programów nawigacyjnych, takich jak TomTom czy Automapa, dostarczają różne wersje swoich programów (o oprogramowaniu czytaj w dalszej części artykułu). Windows Mobile, Symbian, Palm OS, Android – wszystkie te systemy operacyjne pozwalają na wgranie i obsługę map GPS.

Odbiorniki wyglądają zazwyczaj jak czarne pudełeczka wielkości paczki zapałek. Na ich obudowie producenci umieszczają najczęściej kolorowe diody informujące o stanie załadowania baterii i połączeniu bezprzewodowym Bluetooth. Takie odbiorniki produkują na przykład firmy Pentagram, MSTAR czy QSTARZ. Możesz je kupić w cenach od 50 złotych wzwyż w sklepach RTV, sklepach internetowych, komisach komórkowych itp.

Przed zakupem jakichkolwiek map upewnij się, z jakiego systemu operacyjnego korzysta Twój sprzęt oraz jakie są wymagania systemowe konkretnego programu lub czy nawigacja pozwala zainstalować mapy od innego producenta (np. otwarty system operacyjny NavRoad).

Nawigacja morska

Urządzenia do nawigacji na wodzie są podobne do tradycyjnej nawigacji samochodowej. Różnią się jednak funkcjami oraz oczywiście zastosowaniem. Ich głównym przeznaczeniem jest pomoc w podróżowaniu wodą.

Nawigacja wodna Garmin GPSMAP 5012
Nawigacja morska
Garmin GPSMAP 5012
Nawigacje tego typu mogą mieć o wiele większe ekrany niż w przypadku nawigacji samochodowej (np. 12,1 cala w modelu Garmin GPSMAP 5012). Często pozwalają też na pracę w sieci, czyli zbiorze kilku połączonych ze sobą urządzeń. Dzięki temu możliwości urządzenia można poszerzyć o echosondę czy radar. Podstawowe informacje, jakie udziela wodny GPS, to np. informacje o portach, głębokości, znakach nawigacyjnych itp.

Niektóre modele (np. Garmin GPSMAP 76Cx) mają formę ręcznej komunikacji (podobnej kształtem do nawigacji turystycznej) i są zamknięte w wodoszczelnej i pływającej obudowie. Trudno w ich przypadku mówić o zaletach i wadach. Są to urządzenia o konkretnym zastosowaniu.

Parametry

Ekran

Aristo Voyager S700
Aristo Voyager S700
Może być dotykowy (np. w nawigacjach samochodowych) lub nie (w niektórych komórkach). Może mieć także dwa rodzaje proporcji: 4:3 zbliżone do kwadratu oraz 16:9 z układem bardziej prostokątnym. W zależności od oprogramowania ekran GPS-u można czasem przełączać między orientacją pionową a poziomą. Wybór zależy w pełni od Twoich preferencji.

Bateria

Nawigacja mobilna może korzystać zarówno z własnego rodzaju akumulatorka, jak i zwykłych baterii. W przypadku nawigacji samochodowej, motocyklowej i komórek są to prawie zawsze wbudowane akumulatory. Do każdej nawigacji używanej w trasie możesz dokupić ładowarkę z wtyczką podłączaną do wejścia na zapalniczkę. Dzięki temu nawet na najdłuższej trasie nie musisz przejmować się zasilaniem. Na podobnej zasadzie możesz doładowywać odbiorniki zewnętrzne. Są one najczęściej wyposażone w złącze miniUSB lub inne, do którego podłącza się ładowarkę sieciową lub samochodową.

Oprogramowanie

Dobre mapy to podstawa. Nawet najszybszy procesor i największy ekran nic nie pomogą, jeśli mapy będą nieprecyzyjne lub rzadko aktualizowane. Być może warto kupić nieco droższe oprogramowanie renomowanych firm takich jak TomTom lub Automapa, by mieć pewność, że częste aktualizacje zapewnią Ci precyzyjne kierowanie po miejskim gąszczu. Zazwyczaj sprzedawcy oferują możliwość wyboru regionu świata, który ma zostać objęty mapami. Im większy obszar, tym droższe mapy.

W zestawie z mapami dostaniesz zazwyczaj około roku darmowych aktualizacji. Po upływie tego czasu będziesz musiał wykupić nową wersję lub zapłacić za aktualizację.

Przed zakupem map sprawdź nie tylko opinie na ich temat, ale także ceny aktualizacji. Dobra nawigacja, to aktualne mapy. Upewnij się, ile będziesz musiał zapłacić za aktualizację po upłynięciu okresu trwania licencji. Większość producentów w celu zatrzymania klienta oferuje promocyjne ceny na przedłużenie licencji. Najczęściej wahają się one w granicach kilkudziesięciu do 150 złotych na rok (np. w TomTom to 9,95 euro za cztery aktualizacje w roku). Pamiętaj, że kupno całego, nowego pakietu map to dużo większy wydatek (najczęściej kilkuset złotych). To ważna informacja, jeśli planujesz kupno samego urządzenia bez jakichkolwiek map.

Szczegółowe informacje na temat oprogramowania i producentów oferujących mapy do nawigacji GPS znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wejście na karty pamięci

Nawigacja z własną pamięcią wewnętrzną Mio Moov M300
Nawigacja z własną pamięcią wewnętrzną
Mio Moov M300
Nowe mapy i oprogramowanie będziesz przechowywać na kartach pamięci. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. W zależności od urządzenia mogą to być karty różnego rodzaju. W urządzeniach dedykowanych GPS-owi najczęściej stosowanym nośnikiem są karty SD. W telefonach komórkowych wiodącym standardem są teraz małe wersje tych kart – microSD. W niektórych modelach firmy Sony można spotkać wejście na karty pamięci tego producenta – MemoryStick.

Niektóre urządzenia (jak np. model Mio Moov M300) posiadają własną pamięć wewnętrzną (w przypadku Mio to 1 GB), ale nie mają wejścia na karty pamięci. Lepszym wyborem będzie jednak GPS oferujący obsługę kart. Umożliwia on bezproblemowe rozbudowanie zasięgu map o dowolną wielkość bez strachu, że w pewnym momencie zacznie ograniczać Cię brak miejsca w pamięci.

Funkcje

Podstawowe funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze GPS-u, to:

Komunikaty głosowe – GPS będzie nie tylko pokazywał trasę na wyświetlaczu, ale także informował Cię głosowo o manewrach.

Obraz 2D i 3D – funkcja 2D symuluje tradycyjną mapę pokazując trasę z lotu ptaka. Tryb 3D prezentuje trasę w trójwymiarowym rzucie bliższym rzeczywistości.

Trójwymiarowe budynki – dodatkowa funkcja, która w widoku 3D nie tylko imituje rzut trójwymiarowy, ale nakładana na niego także trójwymiarowe modele niektórych budynków. Taką funkcję oferuje Automapa, MapaMap i GPMapa.

POI (Point Of Interest) – Punkty Zainteresowania to pomoc GPS przy szukaniu hotelu, kina, teatru, apteki, stacji kolejowej itp. Punkty POI można najczęściej włączyć lub wyłączyć, a także określić, które z nich nawigacja ma pokazywać.

Informacje o ruchu drogowym – nowoczesne programy nawigacyjne oferują często aktualne informacje o ruchu drogowym. Dla przykładu, nawigację TomTom możesz połączyć ją z telefonem komórkowym, który przez pakietową transmisję danych GPRS będzie pobierał informacje o ruchu drogowym.

AV-IN – wejście AV pozwalające na podłączenie do nawigacji samochodowej dowolnego urządzenia i m.in. oglądanie na jej ekranie filmów. AV-IN ma np. Aristo Voyager S500i.

Host USB – dodatkowa funkcja pozwalająca odczytywać pliki z przenośnych pamięci USB (dysk, pendrive). Ma ją na przykład wspomniany wcześniej Aristo Voyager M700 z 7-calowym ekranem o rozdzielczości 800×480 pikseli.

Ostrzeżenia o fotoradarach – funkcja wskazuje miejsca, w których możesz zrobić sobie zdjęcie… niekoniecznie zamierzone. Mapy zawierają listę fotoradarów (dostępną nawet na stronach policji, więc w pełni legalną) i ostrzegają o ich obecności dźwiękiem i/lub obrazem.Nawigacja GoClever GC-350 z bazą fotoradarów na terenie Europy
Nawigacja Goclever GC-350
z bazą fotoradarów w Europie

Tryb nocny – przełącza nawigację w tryb nocny zmniejszając intensywność podświetlania lub/i zmieniając barwy wyświetlanych map na mniej rażące.

Komputer pokładowy – podaje takie informacje, jak prędkość poruszania się, przewidywany czas dotarcia do celu, odległość czy ograniczenia na danym odcinku.

Wyznaczanie trasy – zwróć uwagę na dostępność takich praktycznych opcji jak możliwość wytyczenia różnego rodzaju tras (np. najszybsza, najkrótsza), możliwość wskazania punktów pośrednich (jeśli np. nie jedziemy najkrótszą trasą do miasta X, bo po drodze zabieramy jeszcze znajomego), a także automatyczne wytyczenie trasy powrotnej. Przydaną funkcją jest też zapamiętywanie najczęściej wybieranych adresów i tras. To bardzo przydatne funkcje w codziennym użytkowaniu GPS-a.

Dodatkowe funkcje, jakie można spotkać w tego typu urządzeniach, to:

 • obsługa multimediów (zdjęcia, muzyka mp3, filmy),
 • wgrane do pamięci gry, kalkulator,
 • książka adresowa
 • zapamiętywanie trasy, do której można później przyporządkować na komputerze zdjęcia
 • funkcja odczytywania przychodzących na telefon SMS-ów.

Nie są one niezbędne do korzystania z map, a ich użyteczność musisz ocenić sam.

Oprogramowanie

Wybierając GPS, należy pamiętać o rozróżnieniu kwestii sprzętu (hardware) i oprogramowania (software). To tak jak z komputerem osobistym. Kupując PC decydujemy się na system operacyjny Windows lub Linux. Wybierając produkty Apple stawiamy na Mac OS. Oczywiście możliwe jest kupno komputera (sprzętu dla GPS) od razu z oprogramowaniem. Większość klasycznych nawigacji GPS jest sprzedawanych z pakietami map. Jednak możliwe jest też kupno samego oprogramowania. To dobre rozwiązanie, jeśli dysponujesz telefonem, który pozwoli na obsługę map i chcesz zaoszczędzić na cenie sprzętu lub gdy masz już nawigację, ale chcesz poszerzyć jej możliwości o mapy nowych obszarów.

Dobry GPS to jak najlepsze podzespoły i możliwości techniczne, ale przede wszystkim jak najbardziej szczegółowe mapy, częste aktualizacje oprogramowania i dodatkowa funkcjonalność.

Z oprogramowaniem do GPS jest zazwyczaj tak, że kupując nową mapę masz najczęściej opłacony rok subskrypcji. W ramach tej subskrypcji przysługuje Ci kilka kolejnych aktualizacji. Wydawcy robią przeważnie cztery duże aktualizacje w roku, ale nie jest to regułą. Po upływie roku możesz przedłużyć subskrypcję na kolejny rok. Czasem można też wykupić jednorazową aktualizację.

Na czyje produkty należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Automapa

Idealne oprogramowanie, jeśli zamierzasz podróżować wyłącznie w granicach Polski. Automapa ma prawie stuprocentowe pokrycie polskich dróg (100% dróg prowadzących do miejsc zamieszkania i populacji miejskiej objętej planami nawigacyjnymi), oferuje punkty POI, ostrzeganie przed fotoradarami, a nawet głos Krzysztofa Hołowczyca mówiący do nas z głośnika.

Automapa – widok z obrysem budynków

Automapa – widok z obrysem budynków

MapaMap

Kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie do podróżowania w kraju. MapaMap oferuje 2,4 miliona punktów adresowych, ponad 3000 planów miast, punkty POI i zarysy budynków 3D w 16 miastach.

 

Mapa Map – widok z budynkami 3D

MapaMap – widok z budynkami 3D

TomTom

Uznana marka międzynarodowej nawigacji satelitarnej z takimi funkcjami, jak spis fotoradarów, punkty POI, komunikaty głosowe i wiele więcej. Największą zaletą TomToma jest dostępna baza map. Obejmują one tak wielki obszar, że zapewne nie wystarczyłoby Ci życia, by przetestować je wszystkie..

 

Mapa TomTom na modelu TomTom Go 950 Traffic
Mapa TomTom na modelu TomTom Go 950 Traffic

NaviExpert

NaviExpert to ciekawe rozwiązanie, jeśli szukasz mapy na krótki okres. Mapy Navi można wykupić na rok czy dwa lata, ale można też wykupić abonament 24-godzinny. NaviExpert jest przeznaczony dla telefonów komórkowych. Mapy oraz informacje o ruchu są ściągane przez telefon na bieżąco (przez technologie GPRS, EDGE, UMTS oraz HSDPA).

Aplikacja Navi Expert
Aplikacja NaviExpert

Funkcje dodatkowe

Wiele funkcji nowoczesnego sprzętu GPS nigdy Ci się nie przyda. Jest jednak kilka takich, których nie może zabraknąć w Twoim GPS-sie. Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie i oprogramowanie?

Wejście na karty pamięci

Jak już wspomnieliśmy wyżej, to najprostsza i najmniej problematyczna metoda poszerzania możliwości GPS-u. Nowe mapy czy aktualizacje wgrywasz na kartę pamięci, a tę instalujesz w urządzeniu. Szybko, prosto i bez problemu.

Panoramiczny ekran

Jeśli zdecydujesz się na używanie bardzo popularnego widoku 3D, to na ekranie panoramicznym (proporcje 16:9) widać więcej. W przypadku używania wyłącznie map 2D nie jest on tak niezbędny.

Jasność i rodzaj ekranu

Czynnikami znacznie ważniejszymi niż proporcje ekranu są jasność matrycy i jej rodzaj – błyszcząca lub matowa. Przed zakupem sprawdź konkretny model w bardzo silnym, bezpośrednim świetle. Najlepiej naturalnym. Błyszczące matryce LCD oferują często lepszej jakości kolory, ale silnie odbijają promienie słoneczne. Być może matowa matryca będzie lepszym wyborem? Drugi czynnik to jasność matrycy. Silniejsze podświetlenie szybciej zużyje baterię, ale podczas podróży najważniejsze jest to, by mapę widzieć bez problemu.

Wersja językowa

Upewnij się, że nawigacja, którą wybrałeś, posiada komunikaty w języku polskim. To podstawa do wygodnego poruszania się po zatłoczonych ulicach.

Bluetooth

Funkcja nie jest niezbędna, ale jeśli urządzenie w nią wyposażone nie będzie o wiele droższe, to warto ją mieć. Usługi aktualizacji danych o ruchu drogowym na żywo rozwijają się. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz potrzebował podłączyć komórkę do nawigacji. A wygodniej robić to bezprzewodowo, przez Bluetooth.

Ułatwienia wyznaczania trasy

Warto zwrócić uwagę na funkcje, które ułatwią i przyspieszą wyznaczanie trasy. Mogą to być na przykład znikające litery na klawiaturze ekranowej pozostawiające tylko te symbole, które są potrzebne. Przydatna jest też funkcja zapamiętywania tras, automatyczne wytyczanie trasy powrotnej, podpowiadania adresów przy ich wyszukiwaniu i informacje o konkretnych adresach (wraz z numerami domów), a nie tylko nazw ulic.

Większość dużych, markowych map oferuje takie możliwości. Podobnie jest ze sprzętem. Przed kupnem warto jednak wpisać na próbę kilka adresów, by sprawdzić, na ile wygodne są dane rozwiązania.

Producenci i ceny

Pomijając producentów telefonów komórkowych na polskim rynku bez problemu znaleźć można nawigacje takich producentów jak:

 • Garmin
 • TomTom
 • GoClever
 • Mio
 • Lark
 • NavRoad
 • Becker
 • Navigon
 • Medion
 • Manta

Praktycznie każdy producent oferuje urządzenia w bardzo szerokich przedziałach cenowych. Od 300 – 400 złotych do nawet 2500 złotych. Należy jednak zawsze pamiętać, że najtańsze urządzenia oferują prawie zawsze najtańsze i najmniej dokładne mapy. Często ich poszerzenie do wersji droższych lub kupno zupełnie nowych map może przekroczyć nawet wartość urządzenia.

Podsumowanie

Podsumowując – wybierz GPS odpowiedni dla swoich potrzeb i okoliczności, w których będziesz go używać.

Samochód, motocykl, rower a może łódź?
Jeśli potrzebujesz głównie nawigacji do samochodu, być może nie warto kombinować. Tradycyjna nawigacja samochodowa spełni wszystkie Twoje potrzeby. Są osoby, które takich urządzeń używają również jeżdżąc motocyklem. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo na motorze łatwo nawigację samochodową uszkodzić. Jeśli potrzebujesz nawigacji do jazdy motorem lub rowerem, kup tą przeznaczoną dla jednośladów. Jeżeli bardziej niż korki na drogach, interesują Cię mielizny na Adriatyku, kup nawigację morską.

Najczęściej podróżujesz po utwardzonych drogach czy raczej po bezdrożach?
Jeśli zamiast samochodu osobowego wolisz wycieczkę pieszą albo ekstremalne wyprawy samochodem terenowym, poszukaj nawigacji turystycznej w obudowie odpornej na wilgoć, kurz i uszkodzenia mechaniczne.

Czy chcesz mieć zawsze GPS pod ręką?
Wybierz telefon komórkowy z opcją GPS.

 Szukasz nawigacji czy multimedialnego centrum rozrywki?
Przed wyborem nawigacji zastanów się: czy ma ona być inteligentną mapą zamkniętą w małym pudełku czy też ma zastąpić Ci zestaw głośnomówiący, przenośny odtwarzacz filmów lub odtwarzacz muzyki. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na urządzeniu, które będzie wskazywać Ci drogę – zrezygnuj z dodatków.

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, żeby nigdy nie wierzyć ślepo wskazaniom elektronicznej mapy. Już niejeden posiadacz GPS-u wylądował przez ślepą ufność w jeziorze.

Życzymy udanych podróży z finałem u zaplanowanego celu.

—————————————————————————————————————————————————————————————-

Konsultacja merytoryczna:
Jarosław Schroeder
GPSblog.pl