Układanka zwana zdrowiem jamy ustnej potrzebuje kilku elementów. Odrobiny dobrych chęci, szczoteczki oraz pasty do zębów. Chęci kupić się nie da, o kupowaniu szczoteczek już pisaliśmy, nadszedł zatem moment, aby pod lupę wziąć pasty. Zachęcamy do lektury.

Próchnica zębów jest naszą narodową chorobą. Ocenia się, że nawet 90 proc. Polaków ma z nią problemy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ma ona zły wpływ na zdrowie całego organizmu, nie tylko jamy ustnej. Aby z próchnicą walczyć należy raz na pół roku odwiedzać dentystę oraz prawidłowo dbać o higienę. Bardzo pomocne jest odpowiednie dobranie pasty lub nawet past do zębów. Nie wystarczy w supermarkecie wziąć z półki pierwszą lepszą pastę, ale chwilę zastanowić się, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Trzeba mieć jednak wiedzę, która pozwoli na właściwy wybór.

Rodzaje

Najczęściej spotykane są pasty uniwersalne, dla całej rodziny. Mają zrównoważony skład, który ma zapewnić wielokierunkową ochronę zębów – zwalczać próchnicę, usuwać płytkę nazębną, pielęgnować szkliwo i dziąsła oraz zapewnić świeży oddech. Znajdziesz je na półkach każdej drogerii i niemal w każdym większym sklepie, który posiada odpowiednie stoisko. Stanowią one jednak tylko niewielką część tego, co w kwestii higieny jamy ustnej oferuje rynek. Dzięki temu Twój wybór może być bardziej spersonalizowany, odpowiadający rzeczywistym potrzebom Twoich zębów i dziąseł. Oto różne rodzaje past:

 • dla dzieci
 • bez fluoru
 • wybielające
 • dla palaczy
 • do aparatów ortodontycznych
 • zwalczające kamień nazębny
 • remineralizujące
 • do zębów nadwrażliwych
 • odświeżające
 • antyseptyczne
 • na podrażnione dziąsła
 • przeciwpróchnicze

Dla dzieci

Kolorowe pudełko pasty do zębów
Elmex Kids z niewielką zawartością fluoru
Są to pasty, które nie zawierają fluoru lub zawierają niewielką dawkę tego pierwiastka (ok. 250– 500 ppm; w paście dla dorosłych: 1200 do 1450 ppm). Zdarza się, że najmłodsi połykają pastę, zaś fluor w nadmiernych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia. Poza tym pasty dla dzieci są wzbogacane substancjami smakowymi, np. owocowymi, które sprawiają, że mycie zębów nie jest przykrym obowiązkiem i wykonywane jest z przyjemnością.

Uwaga! Jeżeli pasta dla dzieci zawiera fluor, szczotkowanie zębów powinno odbywać się przy asyście dorosłych. Truskawkowy smak może bowiem zmylić dziecko i w efekcie doprowadzić do tego, że pastę połknie.

Bez fluoru

Tubka pasty do zębów z niebieskim paskiem i złotozielonym napisem Dentolis
Dentolis Gum Protection,
bez fluoru
Od kilkunastu lat coraz donośniej rozbrzmiewa głos przeciwników fluoru jako pierwiastka zbawiennego dla szkliwa zębów (wśród nich znajdują się poważne autorytety naukowe). Biorąc pod uwagę ich punkt widzenia, fluor wyrządza więcej szkód, aniżeli dobra. Wypłukuje wapń oraz znacznie utrudnia wchłanianie magnezu. Oba pierwiastki są zaś niezbędne dla zdrowych, wolnych od próchnicy zębów. Dlatego coraz szerzej dostępne są pasty do zębów bez fluoru. Właściwości terapeutyczne opierają się w nich o składniki naturalne – zioła, porosty, minerały itp.

Wybielające

Tubka oraz pudełko pasty do zębów ze zdjęciem przedstawiającym uśmiech i białe zęby
Biała Perła, wybielająca
W większości przypadków ich działanie oparte jest o środki ścierne w formie mikroskopijnych kuleczek i granulek, które usuwają przebarwienia z zębów i w efekcie je wybielają. Niektóre pasty działają inaczej – rozpuszczając i usuwając organiczne przebarwienia za pomocą zastosowanych składników, czasami tylko i wyłącznie naturalnych, np. stosowanych od stuleci do czyszczenia zębów przez Eskimosów porostów. Niektóre pasty zawierają wyciąg z cytryny lub sodę oczyszczoną. W obu przypadkach mamy do czynienia z właściwościami wybielającymi.

Dla palaczy

Palacze tytoniu oraz miłośnicy kawy muszą liczyć się z przebarwieniami uzębienia. Dlatego też skomponowane dla nich pasty mają mocniejsze działanie i z jeszcze większą dokładnością ścierają przebarwienia. Podobnie jak pasty wybielające zawierają dużo substancji ściernych.

Jeśli nie masz problemu z mocnymi przebarwieniami zębów, stosowanie pasty wybielającej lub dla palaczy jest zupełnie zbyteczne. Jasne, każdy chciałby mieć śnieżnobiałe zęby. Należy jednak pamiętać o tym, że środki ścierne oprócz tego, że usuwać będą przebarwienia mogą doprowadzić do zarysowania szkliwa.

Do aparatów ortodontycznych

tubka oraz pudełko pasty do zębów
Curaprox Curasept ADS 705
z chlorheksydyną
Osoby, które noszą aparaty nazębne, mają implanty albo przeszły operację lub poważniejszy zabieg w jamie ustnej muszą kłaść większy nacisk na higienę jamy ustnej. Jeżeli jesteś w jednej z wymienionych grup, możesz wybrać specjalnie skomponowane pasty, które w składzie zawierają związki antyseptyczne oraz wyciągi z ziół zapewniające lepszą pielęgnację dziąseł i zębów.

Zwalczające kamień nazębny

Tubka pasty do zębów
ApaCare, remineralizująca,
zwalczająca kamień nazębny
pasta z hydroksypatytem
Takie pasty skierowane są do odbiorców, u których bardzo szybko odkłada się płytka nazębna. Kamień składa się w dużej mierze z bakterii oraz ich produktów przemiany materii. Stąd pasty zwalczające kamień często zawierają środki antybakteryjne oraz substancje tworzące ochronną, antybakteryjną barierę dla zębów. Zawierają też dużo środków ściernych usuwających płytkę nazębną.

Remineralizujące

Szczotkowanie zębów oraz zachodzące w jamie ustnej procesy chemiczne powodują niewidoczne gołym okiem zarysowania i ubytki szkliwa. Pasty remineralizujące zawierają mikrocząsteczki o identycznym składzie mineralnym jak powierzchnia zębów. Wnikają one w powstające rysy i wypełniają je, dzięki czemu powierzchnia zębów zostaje naprawiona. W ten sposób zamykana jest droga dla próchnicy. Tego rodzaje pasty skierowane są do osób starszych, choć nie oznacza to, że nie mogą ich stosować dzieci. Dostępne są także pasty remineralizujące bez związków fluoru.

Do zębów wrażliwych

Każdy kto odczuwa przeszywający ból po wypiciu zimnego napoju albo jedzeniu gorących lub Tubka pasty do zębów
BioRepair Sensitive, do zębów wrażliwych
słodkich posiłków doskonale wie, jak bardzo uciążliwa może być nadwrażliwość zębów. Dolegliwość ta powstaje u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, którymi przebiegają kanaliki przewodzące w zębach ból. Zetknięcie z zimnym, gorącym, słodkim lub kwaśnymi smakiem może spowodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Pasty do zębów nadwrażliwych zamykają kanaliki nerwowe np. przy pomocy chlorku stontu, azotanu potasu lub hydroksypatytu, który stanowi mineralne rusztowanie kości oraz zębów.

Odświeżające

Tubka oraz pudełko pasty do zębów
Air-Lift, pasta odświeżająca
Nieświeży oddech może być równie uciążliwy co ból zębów. Pasty odświeżające mają zwalczać wywołujące nieprzyjemny zapach w ustach bakterie. Zawierają też wyciągi z mięty i innych ziół, które po umyciu zębów pozostawiają świeży zapach i smak. Dostępne są również specjalne pasty na noc, które ograniczają namnażanie się bakterii podczas snu.

Antyseptyczne

Pasty zawierające chemiczne lub naturalne związki bakteriobójcze. Przeznaczone dla osób, które w szczególny sposób powinny dbać o higienę jamy ustnej – dla cukrzyków, dla ludzi po poważnych zabiegach dentystycznych, z implantami, aparatami ortodontycznymi itp.

Na podrażnione dziąsła

pudełko pasty do zębów
Blend-a-med Pro Expert
Paradontoza jest schorzeniem dotykającym wiele osób. Krwawiące, wrażliwe dziąsła potrafią skutecznie zniechęcać do szczotkowania zębów. Kolejną nieprzyjemną dolegliwością są powstające w jamie ustnej afty. Pasty na podrażnione dziąsła działają łagodząco, dzięki zawartym w nich enzymom. Zapewniają naturalne środowisko w jamie ustnej oraz redukują liczbę nieprzyjaznych bakterii. Receptury takich past komponowane są na bazie kojących i działających przeciwzapalnie ziół, np. szałwii, rumianku, aloesu. Mogą też zawierać środki antybakteryjne.

Przeciwpróchnicze

Działanie przeciwpróchnicze powinny wykazywać wszystkie pasty. Ich zadaniem jest wzmocnienie szkliwa oraz redukcja powodujących próchnicę bakterii. Najważniejszym składnikiem przeciwpróchniczym są w pastach związki fluoru.

Wiele past można zakwalifikować do kilku rodzajów. Pełnią np. rolę odświeżającą, przeciwpróchniczą i antyseptyczną.

Na rynku jest również sporo past, które przygotowano na bazie jedynie naturalnych składników, ziół, porostów, minerałów. Jest to doskonała opcja dla osób, które postanowiły żyć w zgodzie z naturą. Kupując pastę, warto również zwrócić uwagę na opakowanie. Nie ma potrzeby, aby szczelnie zamknięta tuba była pakowana do kartonikowego pudełka. Osoby zwracające podczas zakupów uwagę na ekologię, zdecydowanie wybiorą pastę, na której opakowanie nie zużyto więcej surowców i energii aniżeli to konieczne.

Niektóre pasty – np. zawierające podwyższoną dawkę środków antyseptycznych albo dużą dawkę fluoru – można stosować okresowo lub raz na jakiś czas. W przeciwnym razie będą szkodzić, zamiast pomagać. Najlepiej o stosowanie past specjalistycznych zapytać dentystę.

Skład

Jeśli zastanawia Cię, co znajduje się w tubce pasty do zębów, możesz zdziwić się informacją, że podstawowym składnikiem jest woda. Terapeutyczne działanie zawdzięczamy jednak innym składnikom. Oto one:

 • składniki aktywne
 • środki ścierne
 • środki przeciwbakteryjne
 • środki pieniące
 • zagęszczacze
 • konserwanty
 • witaminy
 • inne dodatki

Składniki aktywne

Podstawowym składnikiem aktywnym większości past do zębów jest fluor. Wchodzi on bowiem w reakcję ze szkliwem i uodparnia je na działanie powodujących próchnicę bakterii. Fluor występuje w różnych pastach w różnym stężeniu i pod różnymi postaciami. W składzie pasty możesz znaleźć:

 • fluorek sodu
 • monofluorofosforan sodu
 • fluorek glinu
 • aminofluorek (I)
 • aminofluorek (II)

Fluor oprócz tego, że zbawiennie działa na zęby równocześnie pozbawia je wapnia. Stąd też kolejnym składnikiem past jest właśnie ten pierwiastek.

W przypadku past bez fluoru, działanie przeciwpróchnicze, odświeżające i antyseptyczne uzyskuje się stosując składniki naturalne – wyciągi z ziół, alg, porostów, sole morskie, glinki białą i zieloną, olejek cytrynowy, olejek karwonowy czy olejek goździkowy.

Środki ścierne

Zajmują w składzie pasty od 20 do 60 procent. Im więcej środków ściernych, tym skuteczniej usuwane są z zębów przebarwienia i kamień. Wykorzystywane w pastach środki ścierne to:

 • krzemionka
 • węglan wapnia
 • hydroksypatyt
 • związki glinu
 • związki cyrkonu

Wykorzystywane są również związki organiczne, wspomniany już wyciąg z porostów, glinka zielona, glinka biała.

Kupując pastę do zębów warto zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Współczynnik ten w europejskich pastach nie powinien przekraczać 100. Jednak w najsilniejszych pastach dla palaczy może wynosić nawet 145. Jeśli masz wrażliwe zęby i odsłonięte szyjki zębowe wybierz pastę z jak najmniejszym RDA – od 15 do 70.

Środki przeciwbakteryjne

Wiele past zawiera powszechnie używane w medycynie antyseptyki – np. chlorheksydynę lub metronidazol. Używanie takich past z wyższym stężeniem wspomnianych farmaceutyków powinno być kontrolowane przez dentystę.

Wielu producentów wykorzystuje antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości wyciągów z ziół, np. szałwii lub rumianku.

Kolejnym naturalnym zabójcą bakterii jest ksylitol, czyli cukier pochodzenia naturalnego, który niszczy bakterie powodujące próchnicę oraz zwiększa przyswajanie wapnia i magnezu. Stosowany jest również w cukierkach.

Środki pieniące

Także odgrywają istotną rolę – pomagają lepiej czyścić i usuwać z zębów resztki pokarmów.

Zagęszczacze

Inaczej środki formujące. Ich zadaniem jest nadanie paście odpowiedniej konsystencji.

Konserwanty

Bez nich nie byłoby możliwe utrzymanie długiego okresu przydatności pasty do użycia.

Witaminy

Stanowią bardzo istotny składnik. Spełniają rolę ochraniającą i wzmacniającą. Najczęściej w paście do zębów znajdziesz witaminy A, C, D, E, PP.

Inne dodatki

To substancje słodzące, substancje zapachowe, smakowe i barwniki. Decydują o tym, jaki pasta ma smak, zapach i kolor.

Stosowany jako barwnik tlenek tytanu ma również właściwości wybielające. Stąd chętnie jest stosowany w pastach wybielających.

Producenci i ceny

Na rodzimym rynku znajdziesz pasty sygnowane znakami handlowymi następujących marek:

 • Ajona
 • Aquafresh
 • Apacare
 • Beyond
 • Biała Perła
 • Biocosmetics
 • Biodent
 • Biorepair
 • BlanX
 • Blend-a-med
 • BreathRx
 • Clinomyn
 • Colgate
 • Colodent
 • Curaprox
 • Denivit
 • Elgydium
 • Elmex
 • GUM Butler
 • Himalaya
 • L’Angelica
 • Lacalut
 • Meridol
 • Oral-B
 • Ortho Salvia
 • Parodontax
 • Sensodyne
 • Signal
 • Yotuel
 • Ziaja

Za najtańsze pasty do zębów zapłacisz w granicach 5 zł. Markowe zagraniczne pasty uniwersalne kosztują 7 – 10 zł. Cena past specjalistycznych rozpoczynają się od 10 zł. Najlepsze pasty do zębów kosztują od 20 do 35 zł. Za pasty wykonane całkowicie lub częściowo ze składników naturalnych zapłacisz od 7 zł nawet do 50 zł. 

Podsumowanie

Wybierając pastę do zębów, nie należy kierować się reklamami, ale własnymi potrzebami. Jeśli nie palisz papierosów, nie pijasz kawy, to nie ma potrzeby aby kupować mocną pastę wybielającą, która zawiera bardzo dużo środków ściernych. Wybielanie za wszelką cenę może w większym stopniu zaszkodzić aniżeli pomóc. Osoby z wrażliwymi zębami mają spory wybór. Dobrze dobrana pasta pomoże wyeliminować ból podczas jedzenia zimnych, gorących oraz słodkich i kwaśnych posiłków. Dla dzieci należy kupować pasty bez fluoru lub z jego niewielką zawartością. Na podrażnione dziąsła i paradontozę dobrym rozwiązaniem są pasty zawierające łagodzące wyciągi ziołowe oraz środki antyseptyczne.

Życzymy zdrowych zębów i pięknego, białego uśmiechu!