Windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, skuter wodny – nieważne, który z wymienionych sportów jest Twoją pasją, w polskich warunkach klimatycznych bez odpowiedniego ubioru daleko nie dopłyniesz, bo dopadnie Cię hipotermia. Najlepszym zabezpieczeniem przed zimnem jest pianka. Nasz artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni kombinezon.

Aura nas nie rozpieszcza. Przez pół roku o swobodnym uprawianiu sportów wodnych można zapomnieć. Bałtyk oraz rodzime jeziora nie należą do najcieplejszych wód, co nie oznacza, że własne pasje należy powiesić na piwnicznym kołku i czekać na zapowiadane przez ekologów ocieplenie klimatu. Na szczęście na rynku nie brakuje ubrań, w których można komfortowo pływać choćby w przerębli w okolicach koła podbiegunowego. Podstawa to kombinezon neoprenowy, czyli pianka do pływania. Od Twoich potrzeb zależy, czy potrzebne będą dodatkowe akcesoria: kaptury, rękawice, buty. Rodzaj sportu oraz temperatura, w jakich jest uprawiany, podyktują wybór najlepszego dla Ciebie rodzaju skafandra.

Rodzaje

Pianki do pływania dzieli się przede wszystkim ze względu na temperaturę, w jakiej będą używane. Do wyboru masz:

 • suche (ciepłe)
 • półsuche (ciepłe)
 • mokre (letnie)
Sucha Półsucha Mokra
 Suchy skafander do nurkowania Waterproof Aquila  Półsucha pianka do pływania Camaro Stingray  Damska, pianka mokra z krótkim rękawem i nogawkami Aqualung Mahe Shorty
Waterproof Aquila Camaro Stingray Aqualung Mahe Shorty

 

Suche

Są to kombinezony przeznaczone przede wszystkim dla płetwonurków nurkujących w wodach zimnych. Mogą je również wybrać kitesurferzy oraz windsurferzy, którym nie wystarczy pływanie tylko w letnich miesiącach i chcą przedłużyć sezon także o jesień i zimę. Sucha pianka całkowicie izoluje ciało od wody. Wyposażona jest w manszety (rodzaj opaski) uszczelniające kołnierz, rękawy i nogawki. Od strony ciała materiał manszetu jest gładki. Pod wpływem ciśnienia jest dociskany do skóry, przez co pianka idealnie się uszczelnia. Istotnym elementem jest również wodoodporny i gazoszczelny zamek. Suche pianki do nurkowania posiadają również zawory – dodawczy i spustowy – do wyrównywania ciśnień pod wodą.

Skafandry suche, pomimo swoich walorów cieplnych, są wykorzystywane niemal wyłącznie przez nurków, choć sporadycznie używają ich także windsurferzy, zwłaszcza doświadczeni, którzy podwyższając sobie poprzeczkę, postanawiają zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Pianki suche chronią przed wyziębieniem w temperaturach bliskich 0oC.

Suchego skafandra do nurkowania nie zakłada się bezpośrednio na ciało. Przedtem należy założyć ocieplacz, czyli swojego rodzaju termoaktywną bieliznę. Jej gramatura zależna jest od temperatury wód w jakich zamierzasz nurkować: wody zimne – 300 – 500 g/m2, wody ciepłe – ok. 100 g/m2.

Półsuche

Teoretycznie jest to produkt pośredni – między pianką mokrą a suchą. W praktyce nazwa „półsucha” to zabieg czysto marketingowy. Bliższa prawdzie byłaby nazwa „pianka półmokra”. Nurkowanie w takim skafandrze w wodzie o temperaturze kilku stopni bez wątpienia zakończyłoby się hipotermią, czyli wyziębieniem organizmu. Lepiej nie próbuj. Natomiast jeżeli potrzebujesz kombinezonu do pływania w miesiącach letnich, a nawet późną wiosną i wczesną jesienią na skuterze wodnym lub windserfingu, pianka półsucha jest trafionym wyborem.

Pianki półsuche wykonane są z neoprenu grubości od 3 do 5 mm (np. korpus – 5 mm, rękawy i nogawki – 4 mm, wykończenia – 3 mm), dodatkowo wyposażone w manszety uszczelniające kołnierz, nogawki i rękawy. Dzięki temu woda nie ma łatwego dostępu pod piankę i co za tym idzie, w mniejszym stopniu wychładza organizm. Charakterystyczny dla tego typu kombinezonów jest szczelny zamek, umieszczony poprzecznie do długości ciała na linii barków oraz specjalne wstawki pod zamkiem od strony wewnętrznej. Zadaniem tych elementów jest minimalizowanie ilości wlewającej się do środka zimnej wody. Niektórzy producenci oferują również pianki bez zamka. Są szczelniejsze, ale trudniej je założyć.

Pamiętaj, że pianka półsucha nie izoluje cię całkowicie od wody, a jedynie minimalizuje jej wymianę. Pianki półsuche stosuje się w temperaturach 10-20 stopni.

Pianka półsucha, mimo że nie zapewnia 100-procentowej izolacji od wody, często w nomenklaturze windsurfingowej nazywana jest pianką suchą. Zdarza się nawet, że producenci windsurfingowych kombinezonów, posługując się naciąganą marketingową nomenklaturą, nadużywają określenia „pianki suchej” dla swoich najcieplejszych wyrobów półsuchych. Nie daj się zatem nabrać. Pianka półsucha, nie uchroni Cię przed kroplami zimnej wody za kołnierzem.

Mokre

Jeśli dopiero zaczynasz zabawę ze sportami wodnymi, może ci się wydawać, że nie ma potrzeby używania pianek, kiedy jest gorąco. Nic bardziej mylnego. Nawet latem pianka zapewnia osłonę przed chłodnym wiatrem, szokiem termicznym i… słońcem, które na wodzie z łatwością może spalić Twoją skórę.

Pianki używane w sezonie letnim są wykonane z neoprenu o grubości od 2 do 3 mm. Możesz, w zależności od potrzeb i upodobań, wybrać wersję długą lub shorty, czyli z krótkimi rękawami i nogawkami. Są także stosowane rękawy dopinane. Pianki te są zwykle ze strechu, a w okolicach klatki piersiowej mają naklejoną warstwę gumy.

W przypadku pianek do pływania i nurkowania można zastosować jeszcze jeden podział: ze względu na płeć. Oczywiste różnice anatomiczne znalazły odbicie także w projektach skafandrów. Producenci zauważyli również, że coraz częściej rodzice starają się zaszczepić własne pasje u swoich pociech, stąd osobne linie pianek skierowanych właśnie do najmłodszych amatorów sportów wodnych.

Damska Męska Dziecięca
     
Oceanic Diving Suit X7 Lady Cressi Castoro 2 Bare Attack Short Junior

Budowa i materiał

Rozwiązania, jakie zastosowano przy produkcji pianki do pływania decydują o jej parametrach i przeznaczeniu. Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość materiału. Pianki letnie (mokre) są cienkie i mają 2 do 3 mm, natomiast pianki ciepłe, stosowane w chłodniejszych wodach, od 3 do 6 mm.

Poszczególne stroje również mają różne kombinacje grubości. Tors, który najbardziej narażony jest na wychłodzenie, wymaga pokrycia najgrubszą warstwą. Nieco cieńszą stosuje się dla rękawów i nogawek. Ze względu na nieustanne doskonalenie technologii wykorzystanych przy produkcji, pianki do pływania są coraz bardziej elastyczne, ciepłe i odporne na uszkodzenia.

Pianki są z jednej (od wewnątrz) lub z obu stron wyłożone jersejem lub nylonem. Te pierwsze z zewnątrz są gumowane, dzięki czemu są cieplejsze, ale z reguły ciężej się je wkłada. Te drugie nieco mniej krępują ruchy i wkłada się je łatwiej, nie mają jednak tak dobrych właściwości termicznych.

Do produkcji skafandrów suchych używa się nieco innych materiałów. W przypadku najlepszych modeli mogą być na zewnątrz powleczone kevlarem, zaś od wewnątrz wyściełane GoreTex-em. Dzięki temu są lekkie, niezwykle wytrzymałe i nie krępują ruchów. Są przy tym bardzo drogie. Cena 5 – 6 tys. zł nie powinna nikogo zaskakiwać. Najczęściej używają ich profesjonaliści do nurkowania technicznego. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją nurkową przygodę, takie wyposażenie możesz odłożyć na przyszłe lata, kiedy Twoje umiejętności osiągną odpowiedni poziom.

Bardziej popularne materiały do produkcji skafandrów suchych to nylon, Cordura (wewnątrz) oraz poliester (na zewnątrz).

Dostępne są również kombinezony suche wykonane podobnie jak pianki mokre i półsuche z neoprenu o grubości 3 – 6 mm. Manszety stanowiące barierę dla wody najczęściej zrobione są z lateksu.

Istotnym elementem decydującym o warunkach, w jakich możesz używać pianki są również szwy, jakimi połączono poszczególne płaty neoprenu:

 • płaskie
 • ukryte
 • ukryte taśmowe

Ścieg płaski

Zwany też ściegiem płaskim zamkniętym flatlock – zalecany w piankach mokrych. Wygląda jak tory kolejowe i z obu stron (wewnątrz i na zewnątrz) jest podobny – splot nici wiodącej przebiega w taki sam sposób, przy czym wewnętrzny ścieg jest nieco bardziej płaski, a tym samym bardziej wygodny w kontakcie ze skórą niż ściegi usztywniające połączenia.

Ścieg ukryty

Stosowany w piankach długich. Zalecany jest do chłodniejszej wody. W tym przypadku izolacja jest lepsza, ponieważ szwy są zakryte gumą. Wygląd szwu przypomina ścieg płaski, jest jednak nieco węższy. Przenikanie wody jest w tym przypadku utrudnione, lecz wciąż możliwe.

Ścieg ukryty taśmowy

Zalecany jest do ekstremalnie niskich temperatur (10oC lub mniej). Ściegi są dodatkowo wzmocnione i „kryte”. Najczęściej oklejone na gorąco z obu stron specjalną wodoodporną taśmą. Taki ścieg w jeszcze większym stopniu chroni przed przenikaniem wody.

Jaką wybrać?

Mokra pianka o grubości 5mm
Długa pianka mokra
o grubości 5 mm firmy Bare
Wybór pianki zależy przede wszystkim od rodzaju sportu oraz miejsca w jakim zamierzasz go uprawiać. Warto też pamiętać o tym, że z czasem jeden strój może nie wystarczyć. Jeśli, np. maszjuż duże doświadczenie w pływaniu na windserfingu i zechcesz przedłużyć sezon, musisz przygotować się na różne warunki atmosferyczne i dużą rozpiętość temperatur. Warto więc kupić dwie pianki: mokrą i suchą (lub półsuchą).

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w okresie wiosenno-jesiennym są pianki długie o grubości 3/4/5 mm z akcesoriami ocieplającymi, takimi jak buty, skarpety, kaptury, opaski, czy rękawiczki. Dodatkowo pod długą piankę możesz stosować krótkie spodenki i koszulki neoprenowe. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z grubością, bo wpłynie to niekorzystnie na komfort i swobodę ruchów. 

Latem podczas upałów lepszym wyborem będzie oczywiście pianka w wersji shorty, czyli z krótkimi rękawami i nogawkami lub po prostu koszulka z lycry i spodenki neoprenowe.

Zwróć uwagę czy strój dobrze przylega do ciała, nie powodując jednocześnie ucisku, zwłaszcza szyi. Właściwie dobrana pianka musi być idealnie dopasowana do twojej budowy. Nie może być za luźna, żeby nie nabierać niepotrzebnie wody, nie powinna też być zbyt obcisła, bo ograniczy swobodę ruchów.

Zanim dokonasz zakupu, oceń ogólną precyzję wykonania, jakość szwów i ich wykończeń na łączeniach. Sprawdź również, czy pianka ma właściwe wzmocnienia na kolanach.

Pianka neoprenowa to nie tylko jeden z elementów wyposażenia amatorów (i zawodowców) sportów wodnych. Chroniąc przed wyziębieniem w wodzie i promieniami słonecznymi na lądzie, jest również doskonałym strojem dla dzieci, które uwielbiają zabawę na plaży. Pianka może się także przydać podczas nauki pływania, gdyż zwiększa wyporność.

Konserwacja

Pianki neoprenowe ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Już po kilku latach widać pierwsze różnice w elastyczności, z czasem pojawia się także efekt wykruszania pianki spod tkanin lub spękania powierzchni. Efekt ten przyśpiesza działanie promieni słonecznych, nieprawidłowe przechowywanie stroju lub wpływ silnych środków chemicznych używanych do czyszczenia.

By strój służył jak najdłużej, postaraj się przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • nie susz jej bezpośrednio na słońcu;
 • nie używaj suszarek ani innych urządzeń przyspieszających odparowywanie wody;
 • pierz piankę w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu;
 • przechowuj strój w ciemnym pomieszczeniu na wieszaku o odpowiedniej wielkości – aby uniknąć rozciągania i pękania pianki
 • po harcach w słonej wodzie przepłucz strój wodą słodką;
 • nie zamykaj zabrudzonego piaskiem lub glonami zamka – łatwo go wtedy uszkodzić;

Kostium najlepiej jest trzymać w domu. W garażu czy w piwnicy pianka może być narażona na wilgoć, niskie temperatury a nawet zęby gryzoni.

Producenci i ceny

Do znanych i popularnych producentów pianek i akcesoriów do pływania należą między innymi:

 • Ascan
 • Bare
 • Camaro
 • Cressi
 • Eques
 • Gaastra
 • ION
 • Mares
 • Mystic
 • Neil Pryde
 • Roxy
 • Santi
 • Scubapro
 • Quicksilver
 • Waterproof

Kupując piankę do pływania wydasz od niespełna 200 złotych za najprostsze modele w wersji shorty do nawet kilku tysięcy złotych, jeśli potrzebujesz kombinezonu zapewniającego komfort cieplny podczas nurkowania w ekstremalnych warunkach.

W poniższej tabeli znajdziesz przykładowe ceny:

Rodzaj Pianka mokra Mokra shorty Pianka półsucha Skafander suchy
Model
Waterproof W2

Cressi Shorty One Lady

Ascan c3 Titan 4
Waterproof Cetus
Cena 1 200,00 zł 199,00 zł 499,00 zł 3 931,00 zł

Podsumowanie

Wybór pianki do pływania musisz poprzedzić kilkoma niezwykle ważnymi ustaleniami. W naszych warunkach klimatycznych najbardziej uniwersalnym strojem z pewnością będzie kostium długi mokry lub najlepiej półsuchy, choć podczas największych upałów kusić może wersja shorty z krótkimi rękawami i nogawkami. Jeśli jednak zamierzasz każdą wolną chwilę spędzać nad wodą i jak najdłużej cieszyć się sezonem, jedna pianka może nie wystarczyć. Musisz więc rozważyć, kiedy i w jakich warunkach będziesz pływać.

Szczególnej ostrożności wymaga również zakup konkretnego modelu. By nie żałować zainwestowanych pieniędzy, należy starannie dobrać kostium do budowy własnego ciała. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania.

Rękawiczki z pianki neoprenowej
Rękawice firmy Aqualung
Poza piankami do pływania, które bez wątpienia są najistotniejszym elementem wyposażenia poprawiającego komfort termiczny podczas uprawiania sportów wodnych, producenci zapewniają cały asortyment akcesoriów dodatkowych. Do tych, którymi warto zainteresować się w pierwszym rzędzie należą przede wszystkim buty oraz rękawice.

Co prawda wielu np. windsurferów woli pływać boso, bo w ten sposób lepiej wyczuwa się deskę, często jednak jest zbyt zimno, by rezygnować z butów, nie narażając na szwank swego zdrowia. W niższych temperaturach możesz używać również rękawic, kaptura, opaski na uszy, czy dodatkowych ocieplaczy, krótkich spodenek i koszulek neoprenowych.

Życzymy udanych zakupów i bezpiecznej zabawy w wodzie!

Przygotowując artykuł, korzystaliśmy m.in. z informacji zawartych na stronie www.piankineoprenowe.pl