Mysz komputerowa zazwyczaj jest w stanie działać na blacie biurka czy kartce papieru. Jednak aby zapewnić jej możliwość wykorzystania parametrów oraz poprawne działanie, jak najbardziej wskazana jest podkładka pod mysz.
Rodzaje
Podkładki miękkie / elastyczne („szmaciaki”, syntetyki, żelowe i tekturopodobne)

Miękka podkładka Razer Sphex Na rynku dostępne są droższe wersje miękkich podkładek, skierowane do profesjonalnych użytkowników. Charakteryzują się one odpowiednimi właściwościami ślizgowymi oraz należytą kontrolą nad myszką. Niestety, mimo zwiększonej wytrzymałości w stosunku do zwykłych szmacianych podkładek, zachowują ich wszystkie wady. Podkładki tego typu wybierane są przez graczy-amatorów jako tania alternatywa dla droższych produktów stworzonych z innych materiałów. W sieci pojawiają się głosy, że podkładki tego typu potrafią sprawnie funkcjonować nawet przez 2-3 lata, jednak równie dużo jest głosów przeciwnych mówiących o kilku miesiącach. Zatem dużo zależy od stylu i częstotliwości użytkowania, od tego, czy użytkownikowi pocą się ręce i kilku innych drobiazgów.
Wśród popularnych modeli tego typu wymienić można podkładki: Steelseries Qck, Razer Goliathus, Sharkoon Gaming Mat, Mionix Alioth, Corepad EYEpad, Razer Sphex.
Podkładki metalowe (metalowe, metalowo-syntetyczne)
Podkładki tego typu tworzone są z różnych stopów lub odpowiednio preparowanych metali bądź bardzo twardego tworzywa sztucznego. Producenci prześcigają się w osiąganiu powierzchni o lepszych właściwościach ślizgowych eksperymentując z teflonem, aluminium i mieszankami. Podkładki tego typu charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością, ale też adekwatną do nich ceną. Gwarantują doskonale gładką taflę spełniając oczekiwania profesjonalnych graczy, grafików i projektantów. Przez zawodowców cenione są znacznie wyżej niż podkładki miękkie i dlatego są przez nich najczęściej wybierane. Przyjemność taka kosztuje od kilkudziesięciu do prawie 200 złotych.
Bardzo dobrej jakości metalowa podkładka
Razer Scarab Wśród wad w przypadku podkładek teflonowych wymienia się stopniowe ścieranie warstwy teflonu (co wpływa na zwiększenie tarcia). Natomiast zarzutem wobec wszystkich podkładek metalowych jest ich „ślizgaczożerność", czyli stopniowe ścieranie „nóżek" myszy. W tym wypadku zaleca się stosowanie dodatkowych ślizgaczy, którymi podkleja się te fabryczne. Ślizgacze dostępne są w formie plasterków lub taśmy. Znacznie przedłużają one żywotność myszy, a także poprawiają jej właściwości ślizgowe. Przy niektórych podkładkach metalowych są one wręcz konieczne. Niektórzy użytkownicy narzekają na to, że metalowa powierzchnia jest chłodna, szczególnie gdy w pomieszczeniu temperatura nie jest zbyt wysoka, jest to jednak marginalny problem.
Podkładki szklane
Szklana podkładka SteelseriesCharakteryzują się ślizgiem porównywalnym z podkładkami metalowymi (według fanów lepszym). Zapewniają nie tylko doskonale gładką powierzchnię ale i wytrzymałość. Są produkowane z hartowanego szkła, dzięki temu są w stanie bez uszczerbku znieść nawet upadek z biurka. Są łatwe w czyszczeniu, ponieważ można je myć tak jak okna lub nawet pod bieżącą wodą. Nadmienić warto, że prezentują się znakomicie i mogą być ciekawym elementem wystroju gabinetu.
Zarówno podkładki metalowe, jak i szklane doskonale odwzorowują ruchy myszki idealnie sprawdzając się w użytku profesjonalnym. Jeśli dysponujesz dobrą myszką, koniecznie zaopatrz się w tego typu podkładkę. Jeśli posiadasz gorszą myszkę, należy sprawdzić, czy będzie ona współpracować z podkładką. Należy pamiętać również, że jeśli posiadasz słabą myszkę nie odczujesz jakości takiej podkładki, więc szkoda na nią pieniędzy.
Ślizg i kontrola
Im lepszy ślizg, tym mysz pracuje szybciej, bardziej równomiernie, gładko i bez przeskoków. Wpływa to oczywiście na jakość pracy. W przypadku grafiki, projektowania czy gier gwarantuje to pożądaną precyzję. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej podkładki. Nawet najlepsza mysz, jeśli nie będzie pracowała na odpowiedniej powierzchni, nie osiągnie tego do czego została zaprojektowana.
Aby poprawić właściwości ślizgowe myszy, można zakupić dodatkowe taśmy lub podkładki (najczęściej z teflonu). Dla profesjonalistów są one wręcz obowiązkowe.
Jaka dla kogo?
Podkładka do domu
.jpg)
Podkładka pod mysz 4 WORLD – Piękny Widok
Podkładka do biura

Tania i wygodna podkładka żelowa pod mysz
z poduszką pod nadgarstek – Tracer GelPrzede wszystkim powinna być wygodna. Dość dobrym rozwiązaniem okazać się mogą podkładki żelowe z poduszeczką na nadgarstek. Daje to możliwość komfortowej pracy przez dłuższy czas bez zbytniego obciążania stawów. Poduszeczki takie można dokupić osobno i używać z większością podkładek.
Podkładka dla graczy
Podkładka dla grafików i projektantów

Podkładka pod mysz i klawiaturę firmy Ratscar prowadzenia myszy jest również przyczepność podkładki, ponieważ przesuwająca się wraz z myszą nie spełni Twoich oczekiwań. Aby umożliwić płynne rysowanie długich linii lub przeciąganie elementów w dużym projekcie, potrzebujesz podkładki o dużej powierzchni. Wystrzegaj się tych z rodzaju mini. Rozmiary w okolicach 35 x 25 cm powinny okazać się wystarczające, co nie zmienia faktu, że większa może być jeszcze wygodniejsza. Dostępne są także podkładki pod mysz i klawiaturę, dzięki którym zyskujemy ogromną powierzchnię dla myszy.
Producenci i ceny
- 4world
- Activejet
- Hama
- Kensington
- Revoltec
- Tracer
Bardziej zaawansowane podkładki dla graczy znajdziesz w ofercie firm takich jak:
- Corepad
- Sharkoon
- Steelseries
- Razer
Podsumowanie
Życzymy udanego wyboru i kontroli nad komputerową myszką.
Polecam podkładkę z żelowym czymś pod nadgarstek. Mi się to super sprawdza.