Mysz komputerowa zazwyczaj jest w stanie działać na blacie biurka czy kartce papieru. Jednak aby zapewnić jej możliwość wykorzystania parametrów oraz poprawne działanie, jak najbardziej wskazana jest podkładka pod mysz.

Rodzaje

 

Podkładki  miękkie / elastyczne („szmaciaki”, syntetyki, żelowe i tekturopodobne)

Są to podkładki znane praktycznie wszystkim: wyprodukowane są zazwyczaj z pianki lub gumy, którą pokrywa się warstwą materiału. Znajdują się w większości domów. Są tanie (ceny już od złotówki), lekkie i stosunkowo wygodne, dlatego też zyskały taką popularność. Mają jednak również wady. Łatwo się brudzą, strzępią się im krawędzie i nie można o nich powiedzieć, że są wytrzymałe. Z racji niskiej ceny, ich wymiana nie jest żadnym problemem.
 
Miękka podładka Razor Sphex
Miękka podkładka Razer Sphex 
Na rynku dostępne są droższe wersje miękkich podkładek, skierowane do profesjonalnych użytkowników. Charakteryzują się one odpowiednimi właściwościami ślizgowymi oraz należytą kontrolą nad myszką. Niestety, mimo zwiększonej wytrzymałości w stosunku do zwykłych szmacianych podkładek, zachowują ich wszystkie wady. Podkładki tego typu wybierane są przez graczy-amatorów jako tania alternatywa dla droższych produktów stworzonych z innych materiałów. W sieci pojawiają się głosy, że podkładki tego typu potrafią sprawnie funkcjonować nawet przez 2-3 lata, jednak równie dużo jest głosów przeciwnych mówiących o kilku miesiącach. Zatem dużo zależy od stylu i częstotliwości użytkowania, od tego, czy użytkownikowi pocą się ręce i kilku innych drobiazgów.
 

Wśród popularnych modeli tego typu wymienić można podkładki: Steelseries Qck, Razer Goliathus, Sharkoon Gaming Mat, Mionix Alioth, Corepad EYEpad, Razer Sphex.

Podkładki metalowe (metalowe, metalowo-syntetyczne)

Podkładki tego typu tworzone są z różnych stopów lub odpowiednio preparowanych metali bądź bardzo twardego tworzywa sztucznego. Producenci prześcigają się w osiąganiu powierzchni o lepszych właściwościach ślizgowych eksperymentując z teflonem, aluminium i mieszankami. Podkładki tego typu charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością, ale też adekwatną do nich ceną. Gwarantują doskonale gładką taflę spełniając oczekiwania profesjonalnych graczy, grafików i projektantów. Przez zawodowców cenione są znacznie wyżej niż podkładki miękkie i dlatego są przez nich najczęściej wybierane. Przyjemność taka kosztuje od kilkudziesięciu do prawie 200 złotych.

Bardzo dobrej jakości metalowa podkładka Razer Scarab
Bardzo dobrej jakości metalowa podkładka
Razer Scarab
 
Wśród wad w przypadku podkładek teflonowych wymienia się stopniowe ścieranie warstwy teflonu (co wpływa na zwiększenie tarcia). Natomiast zarzutem wobec wszystkich podkładek metalowych jest ich „ślizgaczożerność", czyli stopniowe ścieranie „nóżek" myszy. W tym wypadku zaleca się stosowanie dodatkowych ślizgaczy, którymi podkleja się te fabryczne. Ślizgacze dostępne są w formie plasterków lub taśmy. Znacznie przedłużają one żywotność myszy, a także poprawiają jej właściwości ślizgowe. Przy niektórych podkładkach metalowych są one wręcz konieczne. Niektórzy użytkownicy narzekają na to, że metalowa powierzchnia jest chłodna, szczególnie gdy w pomieszczeniu temperatura nie jest zbyt wysoka, jest to jednak marginalny problem.

Wśród popularnych modeli tego typu wymienić można podkładki: Razer Scarab, Steelseries 4HD, Razer Ironclad.
 

Podkładki szklane

Szklana podkładka Steelseries
Szklana podkładka Steelseries
Charakteryzują się ślizgiem porównywalnym z podkładkami metalowymi (według fanów lepszym). Zapewniają nie tylko doskonale gładką powierzchnię ale i wytrzymałość. Są produkowane z hartowanego szkła, dzięki temu są w stanie bez uszczerbku znieść nawet upadek z biurka. Są łatwe w czyszczeniu, ponieważ można je myć tak jak okna lub nawet pod bieżącą wodą. Nadmienić warto, że prezentują się znakomicie i mogą być ciekawym elementem wystroju gabinetu.

Wśród popularnych modeli tego typu wymienić można podkładkę Steelseries Experience.

 
Zarówno podkładki metalowe, jak i szklane doskonale odwzorowują ruchy myszki idealnie sprawdzając się w użytku profesjonalnym. Jeśli dysponujesz dobrą myszką, koniecznie zaopatrz się w tego typu podkładkę. Jeśli posiadasz gorszą myszkę, należy sprawdzić, czy będzie ona współpracować z podkładką. Należy pamiętać również, że jeśli posiadasz słabą myszkę nie odczujesz jakości takiej podkładki, więc szkoda na nią pieniędzy.

Ślizg i kontrola

Im lepszy ślizg, tym mysz pracuje szybciej, bardziej równomiernie, gładko i bez przeskoków. Wpływa to oczywiście na jakość pracy. W przypadku grafiki, projektowania czy gier gwarantuje to pożądaną precyzję. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej podkładki. Nawet najlepsza mysz, jeśli nie będzie pracowała na odpowiedniej powierzchni, nie osiągnie tego do czego została zaprojektowana.

Aby poprawić właściwości ślizgowe myszy, można zakupić dodatkowe taśmy lub podkładki (najczęściej z teflonu). Dla profesjonalistów są one wręcz obowiązkowe.

Kiedy mysz przemieszcza się po podkładce, konieczne jest, aby przesuwała się tylko o tyle o ile chcesz, czyli żeby idealnie się prowadziła. W profesjonalnych produktach kontrola nad myszką będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku tanich amatorskich. Niestety, nie jest to mierzalny parametr i trzeba tu zaufać osobom, które już daną podkładkę testowały albo uwierzyć na słowo producentom. Często producenci dedykują podkładki do zadań wymagających wysokiej kontroli, dlatego warto zwrócić uwagę, jakie cechy wyeksponowane są na opakowaniu.

Jaka dla kogo?

Podkładka do domu

Podkładka pod mysz 4 WORLD – Piękny Widok
Podkładka pod mysz 4 WORLD – Piękny Widok
Tutaj wszystko zależeć będzie od tego, w jaki sposób używasz myszy. Jeśli komputer służy jedynie do przeglądania wiadomości oraz sprawdzania poczty, wybierz najtańszą podkładkę, szkoda pieniędzy na zabawki, których i tak nie wykorzystasz. Jeśli jednak korzystasz z komputera w sposób właściwy dla biura czy zawodowego gracza, sprawdź następne podpunkty.

 

Podkładka do biura

Tania i wygodna podkładka żelowa pod mysz z poduszką pod nadgarstek – Tracer Gel
Tania i wygodna podkładka żelowa pod mysz
z poduszką pod nadgarstek – Tracer Gel
Przede wszystkim powinna być wygodna. Dość dobrym rozwiązaniem okazać się mogą podkładki żelowe z poduszeczką na nadgarstek. Daje to możliwość komfortowej pracy przez dłuższy czas bez zbytniego obciążania stawów. Poduszeczki takie można dokupić osobno i używać z większością podkładek.
 
Tutaj warto zwrócić uwagę na podkładki produkowane niekoniecznie przez producentów sprzętu komputerowego, ale na przykład sprzętu biurowego, takiego jak Fellowes.


Podkładka dla graczy

Ważnym aspektem będzie tu ślizg i kontrola, dzięki czemu z precyzją Terminatora i szybkością Obcego można unicestwiać przeciwników. Poza tym należy zwrócić uwagę na grubość podkładki, ponieważ im cieńsza, tym wygodniej będzie się z niej korzystało. Natomiast podczas intensywnych i gwałtownych ruchów podkładka może się przemieszczać, dlatego należy dobrać taką, która od spodu pokryta będzie jakimś przyczepnym materiałem lub zaopatrzona będzie w specjalne stópki mające utrzymać ją w miejscu.
 
Wśród popularnych i cenionych modeli dedykowanych do takich zastosowań wymienić można: Steelseries 9 HD, Razer Scarab, Razer Goliathus.
 

Podkładka dla grafików i projektantów

Tak jak produkty dla graczy, tak i te dla grafików i projektantów muszą cechować się wysoką kontrolą. Ważną dla precyzyjnego Podkładka pod mysz i klawiaturę firmy Ratscar
Podkładka pod mysz i klawiaturę firmy Ratscar
prowadzenia myszy jest również przyczepność podkładki, ponieważ przesuwająca się wraz z myszą nie spełni Twoich oczekiwań. Aby umożliwić płynne rysowanie długich linii lub przeciąganie elementów w dużym projekcie, potrzebujesz podkładki o dużej powierzchni. Wystrzegaj się tych z rodzaju mini. Rozmiary w okolicach 35 x 25 cm powinny okazać się wystarczające, co nie zmienia faktu, że większa może być jeszcze wygodniejsza. Dostępne są także podkładki pod mysz i klawiaturę, dzięki którym zyskujemy ogromną powierzchnię dla myszy.
 
Wśród popularnych i cenionych modeli dedykowanych do takich zastosowań wymienić można Razer Ironclad lub odpowiednie rozmiarowo modele dla graczy.
 

Producenci i ceny

Do najpopularniejszych producentów podkładek pod mysz należą:
 
  • 4world
  • Activejet
  • Hama
  • Kensington
  • Revoltec
  • Tracer

Bardziej zaawansowane podkładki dla graczy znajdziesz w ofercie firm takich jak:

  • Corepad
  • Sharkoon
  • Steelseries
  • Razer
Ceny są zróżnicowane i zależą od materiału, z którego wykonana jest podkładka, jej ślizgu i kontroli. Najtańsze podkładki miękkie możesz kupić już za złotówkę. Najdroższe podkładki przeznaczone dla graczy kosztują około 160 – 250 złotych.
 

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na wyciśnięciu z myszy tego, co jej fabryka dała, musisz dać jej gryzoniową autostradę w postaci porządnej podkładki. Jeśli jednak nie korzystasz z myszy w sposób wymagający dobrej podkładki, nie przepłacaj i kup taką, która nie obciąży Twojego budżetu. Jeśli jesteś użytkownikiem myszy kulkowej, najlepszym wyborem będzie podkładka miękka, która powinna najlepiej współpracować z kulką. W przypadku myszy optycznych i laserowych sprawdzić się powinny wszystkie typy podkładek, a problem współpracy z błyszczącymi powierzchniami (bardzo powszechny jeszcze kilka lat temu) został praktycznie wyeliminowany.

Życzymy udanego wyboru i kontroli nad komputerową myszką.