Żeby uniknąć kolek czy infekcji u dziecka i zapobiec bólom kręgosłupa, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę, która umożliwi karmienie w dogodnej pozycji bez wysiłku. Którą wybrać i na co zwrócić uwagę? Przekonaj się.

Rodzaje
 

Poduszka klasyczna Poduszka niestandardowa
W kształcie fasolki, litery „U” lub „C” albo nerki, charakterystycznie wygięta. Podczas karmienia owija się nią talię, dzięki czemu dziecko ssie pierś w dogodnej pozycji, a mama nie musi przeciążać ramion. w ciągu dnia poduszka-fasolka może służyć dziecku jako wygodny leżaczek, w nocy służy mamie jako poduszka ciążowa, ułatwiająca spanie w dogodnej pozycji. Wypełniona silikonem, styropianem, otoczona naturalnym materiałem, najczęściej bawełnianą tkaniną.  Najczęściej prostokątna lub kwadratowa, kładzie się ją na kolanach, na przykład siedząc po turecku. W ofercie są też niestandardowe poduszki do karmienia w kształcie węża czy wygiętej w kształcie fasolki kury – innymi słowy, do wyboru do koloru. Oryginalne, zabawne kształty mogą zachęcić dziecko do karmienia, niestety może się też okazać, że nie są do końca praktyczne, dlatego warto sprawdzić ich użyteczność jeszcze przed zakupem.
 Ceba Cebuszka, poduszka klasyczna  Poduszka niestandardowa,  Kura czerwona, La Millou
 Ceba Cebuszka  Kura czerwona, La Millou

 

Poduszka do karmienia bliźniąt, My Brest Friend
Poduszka do karmienia bliźniąt,
My Brest Friend

Poduszka ciążowa a poduszka do karmienia. Jeśli dopiero raczkujesz w temacie i nie do końca wiesz, jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami poduszek, spieszymy z wyjaśnieniem: poduszka ciążowa pomaga przyjmować odpowiednią pozycję podczas snu w zaawansowanej ciąży i po urodzeniu, szczególnie po cesarskim cięciu. Poduszka do karmienia może spełniać funkcję poduszki ciążowej, jeśli jest odpowiednio wyprofilowana (powinna mieć klasyczny kształt fasolki, rogala). Oznacza to tyle, że poduszkę do karmienia możesz kupić już 7-8 miesiącu ciąży, a następnie używać jej do podawania dziecku mleka.

Poduszka dla bliźniąt? Jednoczesne karmienie dwóch niemowlaków to prawdziwe wyzwanie dla mamy. Wybierając poduszkę przystosowaną do układania bliźniąt, znaczenie ułatwisz sobie tę czynność, a jednocześnie ochronisz kręgosłup.

Materiał

Wypełnienie

To od niego zależy komfort karmienia, wygoda mamy i dziecka oraz jakość poduszki. Dobra poduszka nie powinna być ani za miękka, ani za twarda i tak wypełniona, żeby idealnie przytrzymywać główkę i ciało dziecka. Okazuje się, że wybór nie jest wcale prosty. 

Poduszka do karmienia wypełniona styropianem

Jeszcze niedawno podstawowy materiał do wypełniania poduszek, ostatnio ustępuje nowszym i skuteczniejszym materiałom. Jego zaletą jest z pewnością to, że dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie odpowiedniej twardości, kusi też niska cena styropianowych poduszek.

Niestety, są też minusy: przede wszystkim styropian ma tendencję do przemieszczania się, tworząc w poduszce rowki i dziury. Poza tym, w porównaniu z innymi wypełnieniami, nie oddycha, co nie jest korzystne ani dla dziecka, ani dla matki. Niektórych może irytować charakterystyczny szelest, który takie wypełnienie wydaje podczas przemieszczania się dziecka.

Poduszka do karmienia wypełniona poliestrem

Poliestrowy granulat czy poliestrowe włókna to popularny syntetyczny materiał stosowany w wielu poduszkach do karmienia. Dlaczego? Przede wszystkim takie wypełnienie gwarantuje dobre dopasowanie do kształtu głowy, ciała dziecka. Poza tym, poduszki wypełnione poliestrem są elastyczne i sprężyste, zapewniają odpowiednią twardość (chociaż uwaga – wiele zależy w tym wypadku od ilości zastosowanego materiału).

Silikonowy granulat, Poofi
Wypełnienie z silikonu, Poofi
Warto dodać, że poduszki wypełnione włóknami z kanalikami powietrznymi są bardziej sprężyste niż te z granulatem. 
 

Poduszka do karmienia wypełniona silikonem

Zamiast poliestru, często stosuje się też wypełnienia z silikonu. Dlaczego? To materiał o dobrych parametrach, pokryty śliską warstwą zapewniającą sprężystość i wyjątkową trwałość. Poza tym – co bardzo istotne – silikon zapewnia dobrą wentylację.

Podobnie jak w przypadku wypełnień z poliestru, silikon może mieć postać granulatu lub włókien z kanalikami powietrznymi. Te drugie zapewniają najlepszą sprężystość i elastyczność, poza tym – co ważne – przepuszczają powietrze.

Poduszka wypełniona pianką

Piankę stosuje się między innymi do wypełniania dobrych jakościowo materacy, w przypadku poduszek do karmienia sprawdza się równie dobrze.

Przede wszystkim stanowi stabilne oparcie dla dziecka. Jest dość twarda, ale wygodna. Jeśli chodzi o rodzaj, od pianki poliuretanowej lepiej sprawdza się termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała dziecka. Pianka poliuretanowa zapewnia z kolei idealną wentylację.

Istotnym minusem poduszek do karmienia z wypełnieniem z pianki jest ich cena – trzeba za nie zapłacić o kilkadziesiąt złotych więcej. Nie nadają się też do używania jako poduszki ciążowe czy leżaczki. 

Jeśli nie masz pewności, czy kupujesz bezpieczną poduszkę wykonaną z dobrego materiału, sprawdź atesty. Najczęściej jest to certyfikat jakości PZH albo OKO TEX Standard, czasami atest „Bezpieczny dla dziecka”.

Materiał wierzchni

Poduszka z pokryciem z bawełny, Motherhood
Poduszka z pokryciem z bawełny,
Motherhood
Jest bardzo istotny, to od niego zależy dużej mierze komfort dziecka. Dobra poduszka powinna być pokryta naturalną bawełnianą tkaniną, na przykład welurem, koniecznie pierwszego gatunku.

Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał wierzchni można zdjąć i uprać: to bardzo praktyczne rozwiązanie, a przy małym dziecku, nie oszukujmy się, wręcz konieczne.

Można też spojrzeć na to, czy pokrowiec nadaje się do prania w wysokich temperaturach: dzięki temu będzie go można skuteczniej prać.

Niektóre poduszki posiadają podwójny pokrowiec, np. jeden bawełniany, a drugi wykonany z folii PCV. Zewnętrzna część jest w takim wypadku zdejmowana, ma to ułatwić utrzymanie higieny.

Wyprofilowanie i dopasowanie

Na początku należy sprecyzować, co to znaczy, że poduszka do karmienia jest komfortowa i odpowiedzieć na pytanie: po co w ogóle ją kupować?

Odpowiedź jest prosta: pozycja, jaką niemowlak przyjmuje na właściwie wyprofilowanej poduszce, może zminimalizować ryzyko kolek, gazów czy infekcji. Jak to możliwe? Wszystko dzięki temu, że dziecko leży na niej pod niewielkim kątem, a jego główka znajduje się wyżej niż reszta ciała.

Dobra poduszka sprawdza się zarówno podczas karmienia piersią, jak i podawania mleka z butelki. Może z niej korzystać każdy – mama, tata, opiekun.

Jeszcze jedna ważna uwaga: dobra poduszka to taka, która idealnie opina talię rodzica – nie zsuwa się, nie przemieszcza, pozwala swobodnie sięgnąć po butelkę czy chusteczki. Pod żadnym pozorem nie powinna wymagać dodatkowego przytrzymania ręką. Innymi słowy: jest wymyślona po to, by pomagać, a nie stanowić dodatkowe utrudnienie.

Poduszka z wypełnieniem z pianki  powinna być specjalnie wyprofilowana, Fiki Miki
Poduszka z wypełnieniem z pianki
powinna być specjalnie wyprofilowana, Fiki Miki
Oto przykłady praktycznych rozwiązań stosowanych przez producentów:

  • Odpowiedni profil – stosuję się go w twardszych poduszkach z pianki. Specjalne wgłębienie w mało elastycznym materiale sprawia, że leżenie i karmienie są dla dziecka bardziej komfortowe.

  • Wiązanie – dzięki niemu rodzic może zawiązać poduszkę wokół talii i nie martwić się o przy. Czy to praktyczne rozwiązanie? Trudno powiedzieć, zdania są podzielone. Niektórzy cenią sobie taki dodatek, inni twierdzą, że jest zbędny i czasochłonny.

  • Usztywnienie wewnętrznej części – dzięki niemu poduszka trzyma się stabilnie wokół talii rodzica. To bardzo istotne dla komfortu zarówno osoby karmiącej, ale też dla niemowlaka, który czuje się dzięki takiemu usztywnieniu bezpiecznie.

  • Kieszonka – niektóre poduszki posiadają specjalną kieszonkę na drobiazgi, która umożliwia przechowywanie pod ręką niezbędnych do karmienia akcesoriów: smoczka, chusteczek.

  • Elementy przykuwające uwagę – może to być grzechotka, bajkowa aplikacja, albo wystająca postać z bajki, która zainteresuje dziecko i sprawi, że karmienie będzie mu się kojarzyć pozytywnie.

Poduszka z parawanem do karmienia w miejscach publicznych? Niektórzy producenci zagraniczni stosują takie rozwiązanie – jest popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zasłonce, można zakryć karmione dziecko i uniknąć dyskomfortu. Takie poduszki możesz znaleźć w Internecie. 

 

Jaka dla kogo?

Wiesz już, jakie rodzaje poduszek do karmienia oferują producenci? Pora dobrać model idealny dla siebie. Pomoże Ci w tym tabela.

Poduszka do naturalnego karmienia Jeśli zamierzasz karmić piersią, poduszka musi przede wszystkim idealnie przylegać do talii i być tak wyprofilowana, by leżące na nim dziecko swobodnie dosięgało do sutka. Zwróć koniecznie uwagę na stabilność poduszki – to w tym wypadku podstawa!
Poduszka do karmienia z butelki Karmienie z butelki nie wymaga tak dobrego dopasowania do talii – powinna być ona tak wyprofilowana, by osoba karmiąca mogła przynajmniej ułożyć ją na kolanach. 
Poduszka do leżenia Każda poduszka do karmienia w kształcie rogala, szerokimi, miękkimi bokami, może służyć jako leżak dla dziecka. Maluchy uwielbiają spać w takiej pozycji!
Poduszka do nauki siedzenia Poduszka do karmienia może być świetną pomocą do nauki siedzenia dla dziecka. Wystarczy, żeby miała kształt fasolki czy rogala – maluch będzie miał idealną podpórkę, która sprawi, że siedzenie wyda mu się łatwiejsze i bezpieczniejsze. 
Poduszka ciążowa / do karmienia Rodzajem poduszek, które nadają się zarówno do karmienia, jak i wsparcia podczas snu dla mam przed i zaraz po porodzie, są klasyczne fasolki, rogale, księżyce. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent przewidział taką funkcję. 
Poduszka do usypiania Poduszka z wibracjami? Czemu nie. Delikatne drgania sprawiają, że dziecko wycisza się, a karmienie kojarzy mu się wyłącznie z relaksem. Model idealny do usypiania to Mombo Taggis Deluxe Pillow.

 

Poduszka do karmienia / poduszka ciążowa Poduszka do karmienia / leżaczek dla dziecka 
Poduszka do karmienia / poduszka ciążowa, Dreamgenii Poduszka do karmienia / leżaczek dla dziecka, Poofi
Dreamgenii Poofi 

 

Producenci i ceny

Poduszki do karmienia kupisz od producentów, takich jak:

Za poduszkę do karmienia zapłacisz od 40 do 300 złotych. Za około 100 złotych możesz już kupić model naprawdę dobry jakościowo, chwalony przez rodziców-forumowiczów. Koszt zależy od materiału, wypełnienia, ale też wyprofilowania i udogodnień. Na poduszce z pewnością nie warto oszczędzać.

Podsumowanie

Na koniec warto zadać sobie ważne pytanie: po co kupować poduszkę do karmienia? Nie wystarczy zwykły jasiek? Z pomocą przychodzą nam forumowicze:

„U nas była bardzo przydatna, zwłaszcza na początku. Potem już mogłam byle co podłożyć jak córka była większa, ale sama mi przynosiła "banana" i gramoliła się do posiłku. Tak jak piszą dziewczyny, później przydawała się do podpierania podczas prób samodzielnego siedzenia, służyła jako barierka, podczas gdy mała spała na dużym łóżku” – pisze @taszkin.

Prawda jest taka, że dobra poduszka – nie rujnując domowego budżetu – może się okazać prawdziwym wybawieniem dla rodzica. W przeciwieństwie do jaśka, nie wymaga przytrzymywania, umożliwia swobodne karmienie i jest wyjątkowo komfortowa dla dziecka. Poza tym, przydaje się do nauki siedzenia, służy jako podpórka, leżaczek.

Bardzo dobra poduszka powinna idealnie przylegać do talii, posiadać wypełnienie z granulatu lub mikrowłókien (najlepiej silikonowych), ewentualnie pianki. Musi umożliwiać dziecku swobodne leżenie i sprawić, że karmienie będzie przyjemnością. Funkcja wibracji czy kolorowe aplikacje to dodatki, które mogą zachęcić niemowlaka do jedzenia. 

Życzymy udanego wyboru i przyjemnego, komfortowego karmienia!

Poradniki, które warto sprawdzić

  • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?
  • Jaką poduszkę do spania kupić? – Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem klasycznej poduszki do spania, ale nie wiesz co wybrać to zapraszamy na poradnik zakupowy na stronie sypialnia.info