Zastanawiasz się, co kupowałby Twój kot, gdyby mógł wybrać sobie jedzenie? Sucha karma dla kota może być dopasowana do jego wieku, odpowiadać na specjalne potrzeby zwierzęcia, a nawet wspomagać leczenie. Czy wiesz, dlaczego do karm dla zwierząt mięsożernych, takich jak kot, dodaje się warzywa i owoce?

Koty, jako zwierzęta mięsożerne, mają ściśle określone potrzeby żywieniowe, a podstawowa zasada dotycząca żywienia kotów brzmi:

Im więcej mięsa w pożywieniu kota, tym lepiej.

Decydując się na żywienie kota suchą karmą, zapewne zdajesz sobie sprawę, że nie będzie ona składała się tylko i wyłącznie z mięsa. Takie karmy byłby raczej niemożliwe do wyprodukowania. Są jednak na rynku produkty, których skład zapewnia kotu dietę zaspokajającą jego naturalne potrzeby.

Skład

Na opakowaniu każdej karmy dla kotów znajdziesz informacje o tym, kto jest jej producentem, dla jakiego zwierzęcia jest przeznaczona (o podziale karm ze względu na wiek, styl życia i stan zdrowia powiemy dalej) oraz jak ją dawkować. Jedną z najistotniejszych informacji zawartych na opakowaniu karmy jest lista składników. Wiedząc, jak czytać tę listę i na co zwracać uwagę, będziesz w stanie ocenić, czy karma, którą chcesz kupić swojemu kotu, jest dobrej jakości.

Co jest na pierwszym miejscu

Analizując listę składników karmy warto wiedzieć, że podając skład produktu wszyscy producenci karm powinni stosować się do jednej prostej zasady – składnik otwierający listę to ten, którego w produkcie jest procentowo najwięcej. Kolejne składniki, których jest odpowiednio mniej, zajmują następne pozycje na liście.

Ile mięsa w karmie

Zawartość mięsa podawana jest zazwyczaj w procentach, a informacja ta jest powiązana z nazewnictwem stosowanym przez większość producentów karm. Z poniższej tabeli dowiesz się, jak interpretować nazwę karmy i łączyć ją z procentową zawartością mięsa.

Procentowa zawartość mięsa wg listy składników Nazwa stosowana przez większość producentów Przykład nazwy
mniej niż 4% Karma o smaku mięsa karma o smaku kurczaka
[chicken flavour / chicken flavoured]
4-14% Karma z mięsem karma z kurczakiem
[with chicken]
14-26% Karma bogata w mięso karma bogata w kurczaka
[rich in chicken]
powyżej 26% Karma mięsna *)

 

Jak już ustaliliśmy, koty potrzebują diety składającej się przede wszystkim z mięsa. Dlatego zapoznając się z listą składników karmy zwróć uwagę na to, ile zawiera ona mięsa. Jeśli producent nie podaje składu procentowego (często tak się zdarza) najlepiej, by było ono pierwszym składnikiem na liście.

Jakie mięso

Czytając listę składników napotkasz różne sposoby określania rodzaju mięsa użytego do produkcji karmy. Będą to np.:

 • świeże mięso (np. świeże mięso z kurczaka)
 • mięso (np. kurczak)
 • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego
 • suszone mięso
 • dehydratyzowane mięso
 • mączka mięsna (np. mączka z kurczaka)
 • mięso wstępnie trawione enzymami

Generalna zasada jest taka, że im więcej mięsa i świeżego mięsa w składzie, tym wyższej jakości jest karma.

Inne składniki karmy

Opakowania suchych karm dla kotów Acana Provincial i Orijen
Karmy Acana Provincial i Orijen – ich producent
deklaruje, że nie zawierają zbóż
Większość karm dostępnych na naszym rynku zawiera zboża – pszenicę, kukurydzę i ryż. Specjaliści uważają, że karmy nie zawierające zbóż są bardziej wskazane dla kotów-mięsożerców, jednak produktów zupełnie pozbawionych tego dodatku jest w sklepach niewiele. Dlatego w przypadku karm mających w swym składzie zboża lepiej wybierać te, których producenci deklarują, że zawierają pełne ziarno, nie mączkę. Uważa się też, że na potrzeby pokarmowe kota lepiej będą odpowiadać te karmy, w skład których nie wchodzi białko roślinne, czyli gluten (np. gluten kukurydziany). Teoria ta odwołuje się znowu do natury kota-mięsożercy – do odżywiania organizmu potrzebuje on białek pochodzenia zwierzęcego (zawartych w mięsie), nie białek roślinnych.

Zwróć uwagę, czy karma zawiera warzywa i owoce (np. ziemniaki, groszek, marchew, dynię, jabłka). Zarówno jedne, jak i drugie podwyższają jej wartość odżywczą. Dostarczają przede wszystkim witamin, są też źródłem błonnika pokarmowego, składnika wspomagającego proces trawienia.

W składzie niektórych karm znajdziesz taurynę. Jest to aminokwas naturalnie występujący w mięsie. Tauryna jest kotu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania serca, ale  jego organizm sam jej nie wytwarza. Dlatego kot musi dostarczać sobie taurynę jedząc odpowiedni, bogaty w mięso pokarm.

Czy wiesz, że niektórzy specjaliści uważają jednak, że na liście składników karm o wysokiej zawartości mięsa tauryny być nie powinno? Dlaczego? To proste – ilość mięsa w nich zawarta powinna w zupełności zaspokajać zapotrzebowanie kota na taurynę tak, aby nie trzeba jej już do karmy dodawać.

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat innych komponentów karm, jakie napotkasz czytając listy składników i roli, jaką pełnią w żywieniu zwierzęcia.

Składnik Rola
Olej rybi (olej rybny, z ryb) zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, mające korzystny wpływ na rozwój mózgu, funkcjonowanie układu odpornościowego, stawów, stan skóry i okrywy włosowej oraz mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Glukozamina i siarczan chondroityny substancje wpływające korzystnie na stan chrząstki stawowej; ważne dla kotów starszych i dużych ras (np. Maine Coon)
(Poli)fosforan sodu związek chemiczny, który wchodzi w reakcję z minerałami obecnymi w ślinie, zapobiegając odkładaniu się ich w postaci kamienia nazębnego
Fruktooligosacharydy (FOS) prebiotyki, czyli naturalne substancje stymulujące rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit
L-karnityna związek chemiczny przeciwdziałający odkładaniu się tłuszczu; ważne dla kotów ze skłonnością do nadwagi
Witamina E Naturalna substancja konserwująca i przeciwutleniacz

Przykładowa lista składników:

Kurczak (min 46% kurczaka, min 61% kurczaka i indyka łącznie), mączka z kurczaka i indyka, śruta ryżowa, śruta kukurydziana, kukurydziana mączka glutenowa, tłuszcz zwierzęcy, jaka w proszku, olej roślinny, podroby, mączka z tuńczyka, chlorek potasu, DL-metionina, sól, węglan wapnia, tauryna, witaminy i pierwiastki śladowe. Konserwowane naturalnie mieszaniną tokoferoli, kwasu cytrynowego i wyciągiem z rozmarynu.

Rodzaje

Młody kot
Kocięta, takie jak to, potrzebują innego
rodzaju karmy niż koty dorosłe.
By wybrać dla swojego kota odpowiednią karmę, musisz nie tylko umieć poprawnie interpretować listę składników. Zapewne wiesz, że istnieją różne karmy dla różnych kotów. Producenci starają się odpowiadać na specyficzne potrzeby kotów w różnym wieku, prowadzących określony tryb życia i odznaczających się takim czy innym stanem zdrowia. Składniki karm są inaczej dobrane w zależności od tego, jakie są potrzeby danego kota.

Podstawowy podział karm suchych dla kotów to podział na karmy dla kotów zdrowych (tzw. karmy bytowe) i dla kotów chorych (tzw. karmy/diety weterynaryjne). Suche karmy dla kotów zdrowych, czyli karmy bytowe, dzieli się według dwóch kryteriów – ze względu na wiek i na specjalne potrzeby zwierzęcia.

Koty zdrowe – Wiek

Organizm kota ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze na kolejnych etapach życia. W ramach tego podziału dostępne są następujące produkty:

 Karma dla … Jakie to koty
i czym się charakteryzują
Jaka powinna być karma
dla tych kotów
Oznaczenia karm
dla tych kotów*)
Przykładowa karma
dla tych kotów

kociąt
(1-12 miesiąc życia)

rosną, rozwijają się zarówno fizycznie, jak i psychicznie

bardzo aktywne i ruchliwe

wysoka zawartość białka (min. 30–40%) – bo organizm rozwija się i buduje tkanki

wysokokaloryczna – aktywny kociak potrzebuje dużo energii

zawiera DHA – kwas tłuszczowy z grupy Omega-3 – ma on wpływ na prawidłowy rozwój mózgu

małe granulki – łatwe do gryzienia

Kitten
Baby Cat
Junior

 

Opakowanie suchej karmy dla kociąt Iams Kitten&Junior
Karma dla kociąt Iams Kitten&Junior
kotów dorosłych
(1-7 rok życia)
koty o normalnej aktywności

nie mają nadwagi ani innych problemów zdrowotnych

podstawowa karma bytowa Adult Opakowanie suchej karmy dla dorosłych kotów Hills Science Plan
Karma dla kotów dorosłych Hill’s Science Plan
kotów starszych
(od 7 roku życia)
mogą mieć tendencję do tycia

mają wolniejszą przemianę materii

mają słabsze stawy

zawartość tłuszczu jest niższa niż w karmie dla kotów dorosłych (w zależności od producenta od 30 do 50%)

zawiera L-karnitynę, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu

zawiera glukozaminę i siarczan chondroityny, które wzmacniają stawy

Senior
Mature
Opakowanie karmy dla starszych kotów Royal Canin Indoor Mature 
Karma dla kotów starszych Royal Canin Indoor Mature

 

Ważne! Karmy przeznaczone dla kociąt podaje się również kotkom ciężarnym i karmiącym.

Koty zdrowe – specjalne potrzeby
W tej kategorii mieszczą się karmy dla kotów dorosłych i starszych, które mają specjalne potrzeby żywieniowe ze względu na określone czynniki związane ze stanem zdrowia lub trybem życia. Te czynniki to na przykład kastracja (zwiększa ryzyko otyłości oraz tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym), wrażliwa skóra (podatność na alergie i podrażnienia), wrażliwy żołądek i skłonność do odkładania się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. 

W ramach tego podziału dostępne są następujące produkty:

Karma dla kotów … Jakie to koty
i czym się charakteryzują
Jaka powinna być karma dla tych kotów Oznaczenia karm
dla tych kotów
Przykładowa karma
dla tych kotów
wykastrowanych z powodu kastracji zagrożone problemem kamicy moczowej

mają skłonność do nadwagi

ma niską zawartość magnezu i fosforu, by zapobiegać tworzeniu się kamieni w pęcherzu moczowym

ma obniżoną kaloryczność

Sterilised Cat
Neutered Cat
Urinary Tract Health

Light
Fit
Weight Management

Opakowanie suchej karmy dla kotów Purina ProPlan After CarePurina Pro Plan After Care
z nadwagą mało aktywne
często nie wychodzą z domu

często są wykastrowane, a więc zagrożone problemem kamicy moczowej

zawartość tłuszczu jest niższa niż w karmie dla kotów dorosłych (w zależności od producenta od 30 do 50%)

ma niską zawartość magnezu i fosforu, by zapobiegać tworzeniu się kamieni w pęcherzu moczowym

zawiera L-karnitynę, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu

Light
Fit
Weight Management

 

Sterilised Cat
Neutered Cat
Urinary Tract Health

Opakowanie suchej karmy dla kotów Profilum Weight Management
Profilum Weight Management
niewychodzących
z domu
załatwiają się do ustawionej w domu kuwety

mało aktywne

często są wykastrowane więc zagrożone problemem kamicy moczowej

zawiera składniki wspomagające trawienie (fruktooligosacharydy, błonnik) mające sprawić, że zapach odchodów jest mniej intensywny

zawartość tłuszczu jest niższa niż w karmie dla kotów dorosłych (w zależności od producenta od 30 do 50%)

ma niską zawartość magnezu i fosforu by zapobiegać tworzeniu się kamieni w pęcherzu moczowym

Indoor Cat
House Cat
In Home

Light
Fit
Weight Management

 

Sterilised Cat
Neutered Cat
Urinary Tract Health

Opakowanie suchej karmy dla kotów Perfect Fit In-Home
Perfect Fit In-Home
mających problemy
z osadzaniem się
kamienia nazębnego
mają większą niż inne koty skłonność do osadzania się kamienia nazębnego zawiera polifosforan sodu przeciwdziałający odkładaniu się płytki nazębnej Oral
Oral Care
 Opakowanie suchej karmy dla kotów Royal Canin Oral Sensitive
Royal Canin Oral Sensitive
o wrażliwej skórze mają łuszczącą się, swędzącą skórę

mają problemy z jakością włosa; jest on matowy, łamliwy i wypada

zawiera kwasy Omega-3 poprawiające stan skóry
nie zawiera uczulających składników, np. ryb, kurczaka i pszenicy
Sensitive Skin
Hair & Skin
Opakowanie suchej karmy dla kotów Hill's Science Plan Sensitive Skin
Hill’s Science Plan Sensitive Skin
o wrażliwym żołądku często cierpią na dolegliwości żołądkowe i alergie pokarmowe nie zawiera uczulających składników, np. ryb, kurczaka i pszenicy

zawiera fruktooligosacharydy – prebiotyk wspomagający rozwój pożytecznych bakterii jelitowych

Sensitive
Sensitive Stomach
Sensible
Digestive Comfort
Opakowanie suchej karmy dla kotów Royal canin Digestive Comfort 
Royal Canin Digestive Comfort
mających problemy
z zaleganiem kul włosowych
w przewodzie pokarmowym
długowłose, ale nie tylko

niektóre krótkowłose koty też mają skłonność do zalegania sierści połkniętej podczas wylizywania się w przewodzie pokarmowym

zawiera dodatkowe źródła włókna pokarmowego, np. celulozę, które ułatwiają wydalanie zalegających w przewodzie pokarmowym kul włosowych Hairball
 
Opakowanie suchej karmy dla kotów Iams Hairball Control
 Iams Hairball Control

Pamiętaj! Zwierzę karmione suchą karmą musi mieć stały dostęp do czystej wody do picia.

Koty chore

Opakowanie suchej karmy dla kotów Hill's i/d
Hill’s i/d – dla kotów
z problemami żołądkowymi
Zdarza się, że koty chorują. Leczenie wielu chorób, na które cierpią, można wspomóc podając odpowiedni pokarm. Służą do tego karmy zwane dietami weterynaryjnymi, których skład został tak opracowany, by nie tylko odżywiać, ale też leczyć. Przeznaczone są one dla kotów cierpiących z powodu:

 • otyłości
 • kamicy moczowej
 • niewydolności nerek
 • cukrzycy
 • zaburzeń jelitowo-żołądkowych
 • chorób wątroby
 • chorób skóry
 • chorób dziąseł
 • a także będących w trakcie rekonwalescencji lub po operacji.

Diety weterynaryjne kupuje się u lekarza weterynarii i podaje się je ściśle według jego wskazań. Na podstawie badania i postawionej diagnozy lekarz dobiera odpowiedni rodzaj pokarmu oraz sposób jego dawkowania.

Producenci i ceny

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele bardzo różnych suchych karm dla kotów. By ułatwić Ci poruszanie się w gąszczu ofert i dokonanie właściwego wyboru przygotowaliśmy poniższą tabelę. Znajdziesz w niej najpopularniejsze marki karm (w porządku alfabetycznym), przegląd produktów w ramach danej marki, średnią procentową zawartość mięsa (tam, gdzie jest to podane), średnią cenę za kilogram oraz informację, gdzie kupić karmę tej marki.

Marka Dla jakich kotów (podział karm w ramach marki) Średnia cena za kg (zł) Deklarowana zawartość mięsa*) W jakim sklepie jest dostępna
Acana – jeden produkt dla wszystkich kotów w kilku wariantach smakowych (z różnych rodzajów mięsa) 14 40% zoologiczny
Hill’s – kocięta
– dorosłe
– wykastrowane
– z nadwagą
– niewychodzące
– z problemem kul włosowych
– z problemem kamienia nazębnego
– o wrażliwym żołądku
– o wrażliwej skórze
– starsze
18 ok. 50% zoologiczny
Iams – kocięta
– dorosłe
– z nadwagą
– z problemem kul włosowych
– starsze
16 26% zoologiczny
Kitekat – dorosłe 9 4% spożywczy
hipermarket
zoologiczny
 
Perfect Fit – kocięta
– aktywne
– niewychodzące
– wrażliwe
19 ? spożywczy
hipermarket
zoologiczny
Profilum – kocięta
– dorosłe
– z nadwagą
– starsze
15 ? zoologiczny
Orijen – jeden produkt dla wszystkich kotów w dwóch wersjach smakowych (z mięsa i z ryb) 19 75% zoologiczny
Purina Cat Chow – kocięta
– dorosłe
– wykastrowane
– z problemem kul włosowych
9 ? spożywczy
hipermarket
zoologiczny
Purina One – kocięta
– dorosłe
– wykastrowane
15 16% spożywczy
hipermarket
zoologiczny
Purina ProPlan – kocięta
– dorosłe
– z nadwagą
– wykastrowane
– niewychodzące
– wrażliwe i wybredne
17 ok. 20% zoologiczny
Royal Canin – kocięta
– dorosłe
– z nadwagą
– niewychodzące
– wykastrowane
– wybredne
– z problemem kul włosowych
– z problemem kamienia nazębnego
– starsze
– wybrane koty rasowe
19 ? zoologiczny
Whiskas – kocięta
– dorosłe
– starsze
10 4% spożywczy
hipermarket
zoologiczny

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przeczytawszy artykuł wiesz już, jaką karmę powinien dostawać Twój koci przyjaciel. Podsumujmy najważniejsze informacje za pomocą kilku pytań:

Ikona znak zapytania Czy Twój kot jeszcze rośnie, czy to już dorosłe zwierzę? A może to koci senior?
Dla kociąt wybierz karmę z dużą zawartością białka, przeznaczona dla kociąt. Jeśli masz dorosłego kota, kupując karmę dla niego weź pod uwagę jego stan zdrowia, wagę, oraz to, czy jest wykastrowany. Dla kociego seniora wybierz karmę o obniżonej zawartości tłuszczu, ze składnikami wspomagającymi chrząstkę stawową.

Ikona znak zapytania Czy Twój kot wychodzi na dwór, czy jest niewychodzącym kanapowcem, na dodatek kastrowanym? Czy ma prawidłową wagę, czy też lekką nadwagę? A może jest otyły?
Jeśli Twój kot wychodzi na dwór, ma dużo więcej ruchu, niż domowy kanapowiec. Koty wychodzące znacznie rzadziej mają problem z utrzymaniem prawidłowej wagi, dlatego w ich przypadku karma dla kotów z tendencją do nadwagi nie jest konieczna. Koty domowe niewychodzące mogą mieć skłonność do tycia, dlatego od małego dbaj o to, by nie przekarmiać swojego zwierzęcia, a jeśli mimo to lekarz stwierdzi, że waży ono zbyt dużo, podawaj mu karmę o obniżonej zawartości tłuszczu (typu light). Zarówno wychodzące, jak i niewychodzące koty wykastrowane powinny dostawać specjalną karmę o niskiej zawartości minerałów – fosforu i magnezu. Uchroni je to przez chorobami układu moczowego, na które kastraty są szczególnie podatne.

Ikona znak zapytania Czy miewa problemy związane z wrażliwym żołądkiem, skórą lub zalegającymi kulami włosowymi? A jego zęby – czy nie osadza się na nich nadmiernie kamień?
Jeśli wiesz już, że karmy dla swojego kota będziesz szukać wśród produktów zaspakajających specjalne potrzeby żywieniowe tych zwierząt, określ dokładnie problem, z jakim się boryka i dopasuj odpowiednią karmę. Pamiętaj, jeśli mimo stosowania np. karmy bytowej dla kotów o wrażliwych żołądkach jego dolegliwości utrzymują się, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Może się okazać, że trzeba zastosować dietę weterynaryjną lub bardziej złożoną terapię.

Ikona znak zapytania Czy jest ogólnie zdrowy, czy też choruje na coś i jest pod stałą opieka weterynaryjną?
Jeśli Twój kot nie cierpi na żadne poważne dolegliwości i jest ogólnie zdrowy, wybieraj karmę dla niego spośród tak zwanych karm bytowych, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Bierz wówczas pod uwagę jego wiek oraz kondycję fizyczną. Jeśli jednak zauważysz u swojego kota problemy ze zdrowiem, np. z żołądkiem, skórą lub inne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który, oprócz tradycyjnej terapii farmakologicznej, może zalecić specjalną dietę weterynaryjną.

Życzymy Twojemu kotu smacznego!