Sprzęt fotograficzny może kosztować tyle, co nowy samochód. Nie warto zatem oszczędzać na jego ochronie. I nie chodzi tutaj o oddział osiłków w przyciemnianych okularach, lecz o dobrej klasy torbę.

Często kupno jednej rzeczy pociąga za sobą kolejne wydatki. Tak jest w przypadku aparatu fotograficznego. Kiedy staniesz się już posiadaczem wymarzonej lustrzanki lub kompaktu, konieczne będzie kupno pokrowca lub torby.

Rodzaje

Jest kilka rodzajów opakowań chroniących aparat i możemy je podzielić następująco:

 • pokrowce
 • torby
 • plecaki
 • skrzynie
 • walizki

Pokrowce

To najprostsza forma ochrony aparatu. Kupisz pokrowiec zarówno na lustrzankę z zoomem jak i na najmniejszy cyfrowy kompakt. Kształty i materiały są bardzo różne, od najprostszej czarnej kabury w kształcie prostokąta, przez zdobione, dziewczęce etui po profilowane futerały na lustrzanki. Mogą też być przeciwdeszczowe, wykonane z przeźroczystej folii. Oprócz aparatu niewiele do nich schowasz, najwyżej drobiazgi typu baterie, dodatkową kartę (w przypadku rozbudowanych modeli).

Skórzany futerał Pokrowiec nylonowy Z tworzywa sztucznego Na aparaty kompaktowe
z dużym zoomem
Skórzany futerał Canon DCC 1400 dedykowany do aparatu Canon S90 Pokrowiec nylonowy Case Logic DCB-16 Futerał z tworzywa sztucznego Hama Carbon Style 60H Pokrowiec na aparat kompaktowy z dużym zoomem lowepro Rezo 60
Canon DCC 1400
na aparat Canon S90
Case Logic DCB-16 Hama Carbon Style 60H Lowepro Rezo 60

 

Zupełnie osobną kategorię, o której warto wspomnieć, są silikonowe zbroje na aparat. Ściśle przylegają do korpusu i dzięki temu chronią go przez otarciami, zarysowaniami, kurzem i wilgocią. Dedykowane są dla poszczególnych modeli aparatów.

Torby

Można podzielić je na biodrowe i naramienne. Pierwsze charakteryzują się tym, że są umocowane na pasie, który zapniesz wokół talii. Drugie – tradycyjnie, przewiesisz na pasku przez ramię. Torby są większe od pokrowców. Wnętrze poprzedzielane jest przegrodami, które – w wielu modelach – można dowolnie aranżować, ponieważ mocowane są na rzepy. W ten sposób masz szansę na rozmieszczenie korpusu lub korpusów aparatów oraz obiektywów w sposób jak najbardziej wygodny dla Ciebie. Poza tym w torbach znajdziesz wiele kieszonek zapinanych na rzepy lub zamki błyskawiczne. Schowasz do nich dodatkowe karty pamięci, filtry, a także klucze, komórkę i dokumenty. Na rynku są również torby fotograficzne z dodatkową przegroda na laptopa.

Mała torba biodrowa Pojemna
torba naramienna
Mała
torba naramienna
Pojemna torba biodrowa
z dopinanym pasem na ramię
Niewielka torba biodrowa Lowepro Inverse 100 AW Pojemna torba naramienna Tamrac System 3 Niewielka torba naramienna National Geographic z serii Earth Explorer Pojemna torba biodrowa z dopiętym paskiem naramiennym
Lowepro Inverse 100 AW Tamrac System 3 National Geographic
Earth Explorer
Kata DW-493

 

Jeżeli zdecydujesz się na torbę biodrową, zwróć uwagę, czy otwiera się do wewnątrz, czy na zewnątrz. Bardziej praktyczną opcją jest „na zewnątrz”, czyli od ciała. Po otwarciu torby nie musisz przytrzymywać klapy, masz wolne obie ręce, więc znacznie łatwiej wydobędziesz aparat. Poza tym zapięcie zlokalizowane od strony ciała skutecznie utrudni życie amatorom cudzej własności. 

Plecaki

Plecaki to najbardziej komfortowa forma przenoszenia sprzętu fotograficznego, zwłaszcza jeżeli dźwigasz ze sobą kilka obiektywów, dodatkowe body i cały zestaw „trochę” waży. Oczywiście jest kilka typów plecaków do wyboru:

 • Wielokomorowe – mają osobny, podzielony przegrodami przedział na sprzęt fotograficzny i bardzo często osobny na laptopa.

Wielokomorowy plecak z przegrodą na laptopa Neneu K4L
Wielokomorowy plecak z przegrodą na laptopa Neneu Pro K4L

 

 • Typu sling – trzymają się na jednej profilowanej szelce. Największą zaletą tego typu plecaka jest możliwość przesunięcia go z pleców na bok, otwarcie komory i wyjęcie aparatu w ciągu sekund bez konieczności zdejmowania z pleców.

Instrukcja używania plecaka typu Sling
Instrukcja jak szybko wyjąć aparat z plecaka typu sling

 • Pływające – są to plecaki z całkowicie wodoodporną komorą na sprzęt foto. Nie toną, nawet kiedy są w pełni załadowane. Jedyną ich wadą jest cena – ok. 1000 zł. Kalkulując jednak możliwość zatonięcia sprzętu za kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy złotych, wydatek rzędu tysiąca złotych jak najbardziej się opłaci. Zatem jeżeli zamierzasz fotografować regaty albo wyruszyć w rejs, w który zabierzesz sprzęt foto, być może jest to plecak dla Ciebie. 

Dobierając plecak dla siebie zwróć uwagę, czy jest wyposażony w regulowane szelki oraz profilowaną tylną cześć, co ułatwi przepływ powietrza między plecami a plecakiem. Od tego zależeć będzie komfort użytkowania.

Skrzynie

Skrzynia transportowa HPRC 2300
Skrzynia HPRC 2250
Nie ma lepszego sposobu na zabezpieczenie sprzętu fotograficznego. Ultrawytrzymały materiał daje gwarancję ochrony, nawet kiedy ktoś przejedzie po skrzyni półciężarówką. Profesjonalne skrzynie są całkowicie wodoodporne i pyłoodporne, a nawet pływające. Wyposażone są w zawór wyrównujący ciśnienie wewnątrz walizki z tym na zewnątrz. Stosowane są przez profesjonalistów i przez armię do przenoszenia czułych i delikatnych instrumentów.

Topowym producentem tego rodzaju skrzyń jest firma Peli. Testy przeprowadzane na ich produktach działają na wyobraźnię. Skrzynia był topiona, zrzucana z dużej wysokości, Walizka na kółkach Lowepro Pro Roller x300
Walizka Lowerpro Pro Roller x300
rozjeżdżana 2,5 tonową amerykańską terenówką oraz strzelano do niej z shotguna. Za każdym razem zawartość pozostawała w doskonałym stanie.

Walizki

Wyglądają zupełnie jak walizki podróżne, w zdecydowanej większości spełniające standardy wymiarów wymaganych przez linie lotnicze dla bagażu podręcznego. Bardzo często wyposażone są w kółka oraz w wysuwany uchwyt. Tego rodzaju walizki zmieszczą i pozwolą na bezpieczny transport wszystkiego, czego potrzebuje w podróży fotograf – łącznie z laptopem i statywem.

Zapięcia

Wodoodporny zamek błyskawiczny firmy Neneu
Wodoodporny zamek firmy Neneu
Zapięcia są bardzo ważne. Istnieje kilka sposobów zapinania toreb na aparaty:

 • na rzepy
 • na klamry
 • na zamek błyskawiczny

Rodzaj zapięcia zależy od zawartości pokrowca lub torby. Jeśli masz mały i lekki aparat kompaktowy, rzep będzie rozwiązaniem wystarczającym. Może być jednak za słaby w przypadku dużych, zaawansowanych kompaktów lub lustrzanek cyfrowych w dolnym pułapie cenowym. W takim wypadku lepiej wybrać co najmniej podwójne zamknięcie – rzep plus klamra. Zamek błyskawiczny, asekurowany rzepem będzie idealny dla drogich, ciężkich aparatów z magnezową obudową. Na pewno nie wzbudziłoby to Twojego zachwytu, gdyby „kilka tysięcy” roztrzaskało się o chodnik albo kamienie. Zadbaj więc o torbę z solidnym zapięciem.

Klamry i zamki błyskawiczne mogą być wykonane z metalu albo plastiku. Wybierając torbę z zapięciami metalowymi wydłużysz jej żywotność i nieznacznie zwiększysz wagę. 

Materiały

Do wykonania powłoki zewnętrznej pokrowców, toreb, walizek i skrzyń stosuje się kilka sprawdzonych i wytrzymałych materiałów:

 • nylon
 • skóra
 • poliester
 • kopolimer polipropylenowy
 • neopren

Poniżej krótka charakterystyka wspomnianych materiałów.

Nylon

Podstawowym materiałem używanym do produkcji toreb na sprzęt foto jest nylon. To właśnie z tej sztucznej tkaniny zrobione są plecaki, torby, etui, pokrowce, a nawet walizki.

Jest to tkanina stosowana m.in. do wyrobu lin, sieci rybackich, spadochronów, strun gitarowych, poduszek powietrznych w autach i… pończoch.

Tak szerokie zastosowanie świadczy o jednym – materiał jest niezwykle wytrzymały, a przy tym lekki. Możesz więc ze spokojnym sumieniem zdać się na torbę wykonaną z nylonu.

Wiele firm daje na wykonane z nylonu produkty nawet dożywotnią gwarancję. Takie gwarancje należy traktować jako typowy chwyt marketingowy. W rzeczywistości, po latach użytkowania bardzo rzadko dochodzi do uznania gwarancji.Skórzane etui na aparat kompaktowy Case Logi
Skórzane etui
na aparat kompaktowy Case Logic
 W rozumieniu producenta, dożywotnia gwarancja kończy się wraz z zakończeniem produkcji danego modelu. Dlatego lepiej wybierać gwarancję określoną w latach (są marki dające gwarancję na 25, a nawet na 99 lat). Nie spodziewaj się jednak, że jeśli w 25-letnim okresie gwarancyjnym, rozerwiesz torbę, producent bezproblemowo Ci ją wymieni. Gwarancja z reguły udzielana jest na szycia, zamki itp. 

Skóra

Jest bardzo trwała i elegancka. Skórzany futerał doskonale ochroni Twój aparat przed czynnikami zewnętrznymi, a przy tym będzie bardzo stylowy. Dobrze zaimpregnowana skóra jest również wodoodporna.

Poliester

Materiał bardzo szybko schnący i łatwy do wyczyszczenia, a przy tym bardzo wytrzymały i tańszy niż nylon. Z powodzeniem stosowany przez wiele firm produkujących torby i pokrowce do sprzętu foto.

Kopolimer polipropylenowy

Wysokogatunkowe tworzywo sztuczne odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki chemiczne i warunki atmosferyczne. Stosowane jest do wyrobu skrzyń ochronnych na sprzęt elektroniczny, fotograficzny i broń. Gwarancja dożywotnia.

Materiał jest wykorzystywany np. do produkcji rur kanalizacyjnych z gwarancją 50-letniej żywotności instalacji pod ziemią.

Neopren

Jest to syntetyczny kauczuk o wysokiej odporności. Używany jest do produkcji uszczelek w skrzyniach transportowych oraz do powlekania pasków do aparatów lub toreb na ramię (dzięki temu nie ześlizgują się).

Wnętrze torby

Torby i pokrowce wewnątrz powinny być wysłane miękkim, delikatnym materiałem, który nie porysuje wyświetlacza aparatu ani obiektywów. Może to być np. trykot lub mikrofibra.

Ścianki pokrowców i toreb dla asekuracji wypełnia pianka poliuretanowa. Przegrody powinny być wykonane z tworzywa, które nie pyli.  

Skrzynie do transportu często wypełnione są gąbką, którą możesz wyprofilować według własnych potrzeb. Może to być kształt aparatu z dużym zoomem albo sztucera z celownikiem optycznym.

Dno torby

Powinno być całkowicie wodoodporne. Dobrze jeśli ma metalowe lub plastikowe nóżki. Dzięki temu nie przemoknie, kiedy w czasie reporterskiej zawieruchy postawisz torbę na mokrym chodniku. 

Jeżeli ekologia znaczy dla Ciebie więcej aniżeli reklamowy slogan i zależy Ci na ochronie planety, możesz wybrać ekoprodukty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Przykładem jest zaprojektowana na 40-lecie firmy Lowepro linia Primus lub cała linia toreb i plecaków National Geographic Earth Explorer, w których zastosowano tylko naturalne materiały.

Nawet zastosowanie najlepszych materiałów nie daje gwarancji trwałości produktu, jeżeli jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Zwróć uwagę, czy krawędzie torby są starannie obszyte, wykończone lamówkami i nie strzępią się, czy nie strzępią się paski. Ścianki i dno powinny być z jednej strony usztywnione, z drugiej miękkie, aby nie uszkodzić sprzętu. Sprawdź też, czy uchwyty zamków wewnątrz są zabezpieczone i nie porysują aparatu. 

Wyposażenie

Projektanci toreb dbają o to, aby efekty ich pracy nie tylko cieszyły oko, ale przede wszystkim były praktyczne. Stąd cała masa dodatków, które sprawiają, że wzrasta komfort pracy fotografa, a sprzęt fotograficzny transportowany jest w lepszych Wodoodporny pokrowiec na plecak na sprzęt foto
Wodoodporny pokrowiec
na plecak na sprzęt foto
warunkach. Oto kilka przykładów:

 • pokrowiec przeciwdeszczowy
 • szelki
 • wodoodporne zamki błyskawiczne
 • kółka, wysuwane uchwyty
 • szlufki na pasek
 • dopinany pas na ramię/biodrowy
 • kieszonki, dodatkowe komory
 • mocowanie statywu

Pokrowiec przeciwdeszczowy

Jeśli futerał został wykonany z materiału, który nie jest wodoodporny lub ma zamki, które mogą przeciekać, zwróć uwagę, czy został wyposażony w zewnętrzny pokrowiec, który uchroni Twój sprzęt przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Np. firma Lowepro oferuje wiele produktów oznaczonych symbolem AW (all weather – każda pogoda), wyposażonych w taki pokrowiec. Nie jest konieczny, jeśli nie będziesz użytkować aparatu w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Szelki

Naramienne torby na sprzęt foto można przetransformować w plecaki. Wystarczy dokupić specjalne szelki.

Wodoodporne zamki błyskawiczne

Specjalna konstrukcja zamka błyskawicznego zapewniająca mu szczelność pozwala na jeszcze skuteczniejszą ochronę.

Kółka, wysuwane uchwyty

Jeśli nie lubisz dźwigać ciężkiego bagażu, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Wystarczy wysunięcie rączki i masz poręczny bagaż na kółkach. Rozwiązanie dostępne jest w plecakach i walizkach na sprzęt fotograficzny.

Szlufki na pasek

Stosowane są najczęściej w kaburach i etui (spotykane również w torbach naramiennych). Dzięki nim łatwo przytwierdzisz etui do paska, co zwiększy swobodę ruchu, co nie pozostaje bez znaczenia choćby w trakcie wspinaczki.

Dopinany pas na ramię/biodrowy

Dodatkowy pas zwiększy stabilność i zapewni większe bezpieczeństwo przenoszonego sprzętu. Dotyczy toreb naramiennych, biodrowych jak i plecaków.

Kieszonki, dodatkowe komory

Zwiększają funkcjonalność torby/plecaka/futerału. Dzięki nim możesz zabrać ze sobą więcej sprzętu lub rzeczy osobiste i przekąskę bez noszenia dodatkowych pakunków, ograniczających swobodę ruchu.

Mocowanie statywu

Najczęściej są to dodatkowe paski, za pomocą których przytroczysz statyw do plecaka/torby.

Jeśli zdecydujesz się na plecak lub torbę i jednocześnie uważasz, że w przyszłości będziesz potrzebować nieco większej pojemności, sprawdź czy w danym modelu istnieje możliwość rozbudowy – przytroczenia dodatkowych pokrowców na aparat lub obiektywy.

Producenci i ceny

Na rodzimym rynku mamy dostęp do produktów światowych marek. Poniżej lista części z nich:

 • Case Logic
 • Crumpler
 • Golla
 • Hama
 • HPRC (skrzynie ochronne)
 • Kata
 • Lowepro
 • Naneu
 • National Geographic
 • Nikon
 • Peli (skrzynie ochronne)
 • Samsonite
 • Tamrac

Crumpler Banana System-S
Crumpler Banana System-S
Torby niektórych firm są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. I to nie z powodu logo, lecz charakterystycznego, wypracowanego stylu. Przykładem są torby, a raczej torebki Golla. To Golla Nicole
Golla Nicole
produkty typowo damskie, w pastelowych kolorach, z kwiatowymi wzorami. Linię dziewczęcych, ozdobnych toreb wypuściła też Hama. Łatwo można ulec wrażeniu, że zamiast aparatu w środku znajdzie się szminka i puder. Zmyłka dla złodziei.

Drogą kamuflażu poszła też inna firma: Neneu. Tutaj idea jest taka, aby produkować torby i plecaki, które nie będą rzucać się w oczy z informacją: „mam w środku drogą lustrzankę i kilka jeszcze droższych obiektywów”. Może to być decydujące w wielu zakątkach świata.

Kolejna marka, której torby są natychmiast rozpoznawalne to Crumpler. W tym przypadku doskonale pasuje anglojęzyczne określenie „funky style”. Całe linie produktów skierowane są do młodego, aktywnego odbiorcy. Scharakteryzować je można krótko: nowoczesne, kolorowe, zabawne i z doskonałych materiałów.

Stylowa klasyczny pokrowiec National Geographic Explorer Camera Pouch
National Geographic
Explorer Camera Pouch
Na przeciwnym biegunie odnajdziesz torby sygnowane szyldem National Geographic. Klasycznym stylem odwołują się do etosu trapera i odkrywcy. W kolorach piaskowych lub khaki, jakby wyjęte z kosza z rekwizytami filmu „Indiana Jones”. Również zastosowane materiały nawiązują do tradycji – zaimpregnowane przed wodą bawełna i konopne płótno.Plastikowe klamry zastąpiono sprzączkami z patynowanego mosiądzu.

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Najtańszy pokrowiec na niewielkie cyfrówki to wydatek 30–50 zł. Ceny futerałów na lustrzankę cyfrową zaczynają się już poniżej 100 zł i szybują do kilkuset złotych. Pojemne torby i plecaki – od 200 zł w górę. Skrzynie transportowe kosztują od ok. 200 zł do grubo ponad tysiąca. Podobnie walizki.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozrzedził nieco mgłę niezdecydowania i pozwolił na wyraźniejsze określenie własnych potrzeb. Na koniec kilka ostatnich porad.

Jeśli Twój fotograficzny „inwentarz” uległ rozmnożeniu, warto zainwestować w dużą torbę lub plecak, które pozwolą Ci na zabranie ze sobą kilku obiektywów, filtrów, dodatkowych kart pamięci/filmów, akumulatorów i… drugiego śniadania.

Jeżeli razem z aparatem chcesz przenosić laptopa, warto rozpatrzyć kupno plecaka lub walizki. Wiele modeli wyposażono w dodatkową komorę, w której komputer przenośny będzie bezpieczny.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób aktywnych jest plecak lub torba biodrowa. Nie ograniczają swobody ruchów. Rozwiązaniem może być również torba naramienna z dodatkowym pasem biodrowym.

Jeżeli wybierasz komfort, zainwestuj w plecak. Kilogramy sprzętu najmniej będą ciążyć rozłożone na dwóch barkach. Kolejną opcją jest walizka na kółkach. Jest użyteczność jest jednak bardzo zawężona, nie zabierzesz jej bowiem na wędrówkę po górach albo wycieczkę szutrowym traktem. Pomostem między wygodą, a szybkim dostępem do aparatu zdaje się być plecak typu sling. Jego budowa gwarantuje wygodę użytkowania oraz dobranie się do zawartości w ciągu sekund. Kiedy jednak decyduje prędkość, zdecyduj się na torbę naramienną.

Życzymy najlepszej ochrony aparatu oraz wspaniałych fotografii!

—————————————————————————————————————————————————————————

Konsultacja merytoryczna:
Cyfrowe.pl
www.cyfrowe.pl