Wydając sporo pieniędzy na rakietę do tenisa lub rakietę do squasha, każdy chciałby, aby służyła jak najdłużej i jak najlepiej. W końcu sprzęt sportowy zachowany we wzorowym stanie to już część sukcesu. Jeśli zatem chcesz chronić swoje rakiety przed niekorzystnymi czynnikami, zainwestuj w dobrą torbę.

Każdy kto gra w tenisa lub squasha wie doskonale o tym, że dobrze dobrana torba na rakiety znacznie ułatwia życie. W końcu na kort zabierasz ze sobą obok rakiet także odzież na zmianę, ręcznik, kosmetyki, buty, piłki, przekąski i napoje. Świetnie byłoby zatem zabrać to wszystko w jednym pakunku. Niezależnie od tego, czy jesteś tylko okazjonalnym graczem, czy doświadczonym w bojach czempionem, dopasowanie pokrowca do swoich potrzeb,  pomoże Ci w transporcie tego wszystkiego na kort i z powrotem do domu. A jaki jest wybór? Dowiesz się z dalszej lektury.

Rodzaje

Thermobag Head Tour Combo
Thermobag Head Tour Combo
Zacznijmy od rzeczy najważniejszych. Zapewne obiła Ci się o uszy nazwa pokrowiec termiczny albo torba termiczna (z angielskiego thermobag). Wiele osób zastanawia się pewnie: po co tenisiście pokrowiec z izolacją termiczną? Przecież nie będzie pakował do niej mrożonek albo zimnego piwa? Otóż duże wahania temperatury mogą mieć negatywny wpływ na rakiety.

Pół biedy, kiedy podobna temperatura panuje na zewnątrz i na korcie. Wtedy nie ma najmniejszego znaczenia, czy Twoja torba ma termoizolacyjną wyściółkę, czy nie. Natomiast jeśli na zewnątrz jest mróz, a na krytym korcie panuje temperatura pokojowa, albo zanim trafisz na kort, musisz przebić się przez coraz częściej występujące na naszej szerokości geograficznej tropikalne upały, jedyną słuszną odpowiedzią jest torba termiczna.

Zacznijmy od wpływu zimna na rakietę. Kiedy w mroźny dzień wyjdziesz bez odpowiedniej odzieży na zewnątrz, Twoje ciało zareaguje w specyficzny sposób – zesztywniejesz i skurczysz się w sobie. Podobnie będzie z naciągiem rakiety – zesztywnieje, stanie się twardy i bardziej podatny na uszkodzenia.

Analogicznie można przedstawić sprawę z upałami. Kiedy słupek rtęci wskazuje grubo ponad 30oC, masz wrażenie jakby Twoje ciało się rozpływało. Tak samo zareaguje Twoja rakieta do tenisa – naciąg stanie się luźniejszy i również bardziej podatny na uszkodzenia.

Nie warto tutaj oszczędzać. Skoro na rakietę poszło już kilkaset złotych, warto zadbać o to, aby była transportowana w najlepszych możliwych warunkach, a takie właśnie gwarantują torby z termoizolacyjną wyściółką.

Wybierając torbę na rakiety, trzeba też zwrócić uwagę na jej pojemność. W końcu po co Ci walizka na dwanaście rakiet, jeśli posiadasz tylko jedną?

Na rynku dostępne są pokrowce i torby na:

 • jedną rakietę
 • trzy rakiety (pro bag)
 • sześć rakiet (combi bag)
 • dwanaście rakiet (supersix albo supercombi)

Torba na trzy rakiety firmy Yonex
Torba na trzy rakiety firmy Yonex
Torba na jedną rakietę to wybór dla tenisistów okazjonalnych, którzy trafiają na kort najwyżej kilka razy w miesiącu, albo po prostu dla zawodników początkujących. Jeśli jesteś właścicielem jednej lub dwóch rakiet tenisowych, lepsza będzie torba na trzy rakiety. Znajdziesz w niej wystarczająco dużo miejsca na sprzęt i dodatkowe drobiazgi.

Duże torby na sześć rakiet to już wybór dla poważniejszego gracza, który lubi mieć pod ręką kilka rakiet na wypadek, gdyby któraś uległa w czasie gry uszkodzeniu. Poza tym przyda się przestrzeń na dodatkową parę butów, ubranie na zmianę, przekąski i kilka innych przedmiotów.

Babolat Pure Drivers na 12 rakiet
Babolat Pure Drivers na 12 rakiet
W końcu torby na dwanaście rakiet to coś dla najbardziej zaawansowanych zawodników, którzy na kort trafiają kilka razy w tygodniu. Z reguły w takiej torbie znajdują się trzy komory, które mieszczą po cztery rakiety. Rzecz jasna nikt nie będzie woził ze sobą tuzina rakiet, niemniej jednak trzy, czy cztery rakiety już tak. Wolne komory przydadzą się na wszystkie inne przedmioty.

Można spotkać też torby na dziewięć, dziesięć, a nawet piętnaście rakiet.

Podobnie jak w innych dziedzinach życia, tak i w sporcie dużą rolę odgrywa moda i zróżnicowane wzornictwo. Dlatego torby na rakiety również mogą być bardzo różne. Na sklepowych półkach znajdziesz:

 • klasyczne torby
 • plecaki
 • damskie torebki na ramię
 • torby podróżne na kółkach

Klasyczne torby kształtem przypominają rakietę. Mają różną pojemność – od jednej do dwunastu rakiet. Mniejsze modele – na jedną rakietę – mogą obejmować całą rakietę lub tylko jej główkę (w taki sposób, że rączka będzie wystawała na zewnątrz).

Plecaki podobnie – niektóre modele pomieszczą jedynie główkę rakiety, inne – całą, razem z rączką. Plecaki przewidziane są raczej na 2 – 3 rakiety. Dla wielu osób największą ich zaletą będzie zapewne fakt, że ciężar rozkłada się na oba ramiona i plecy.

Dla kobiet producenci sprzętu sportowego mają specjalne produkty. Dotyczy to również toreb na rakiety. Mają inne kolory, są bardziej stylowe, a nawet niektóre przypominają wyglądem zwykłą damską torebkę na ramię.

Wyjeżdżasz na turniej, obóz szkoleniowy albo po prostu na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rakiety i w wolnych od zwiedzania chwilach pograć? Ciekawym rozwiązaniem są torby podróżne albo walizki przystosowane to przewozu rakiet. Z zewnątrz wyglądają jak zwykłe walizki, w środku mają jednak izolowane termicznie przegrody na rakiety.

Klasyczna torba Plecak Damska torebka na ramię  Torba podróżna
Oliver Babolat Wilson Hope Wilson Tour
Oliver Babolat Wilson Hope Wilson Tour

Materiały

Torby na rakiety z reguły wykonane są z kilku materiałów:

 • nylonu
 • syntetycznej skóry
 • gąbki
 • folii aluminiowej

Nylon jest materiałem trwałym i wodoodpornym, co zapewnia odpowiednią ochronę rakiet przed otarciami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mogą być również stosowane inne tkaniny z włókien sztucznych, które charakteryzują się podobnymi właściwościami.

Syntetyczna skóra jest lekka, mocna, elastyczna i bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Najczęściej są z niej zrobione torby z wyższej półki.

Gąbka służy często za wyściółkę. Dodatkowo usztywnia ścianki torby i stanowi ochronę przed uderzeniami i dodatkową barierę termiczną.

Folia aluminiowa jest stosowana do izolacji termicznej. Nie chodzi oczywiście o folię podobną do tej używanej w kuchni, lecz raczej o taką, z której produkowane są koce termiczne, będące na wyposażeniu jednostek ratowniczych.

Bardzo istotne jest to, aby torba była wodoodporna, podobnie jak przegrody w jej wnętrzu. Wilgoć lepiej trzymać z daleka od rakiet. Dlatego, kiedy włożysz to torby mokry ręcznik i przepoconą koszulkę, lepiej żeby grodzie oddzielające komory nie przemakały. 

Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób materiały zostały połączone. Niedbałe wykonanie nie wróży zbyt długiego życia torby.

Producenci i ceny

Jeśli chcesz kupić torbę naprawdę dobrej jakości, zwróć uwagę na następujące marki:

 • Adidas
 • Asics
 • Babolat
 • College Gear
 • Dunlop
 • Fila
 • Gamma
 • Head
 • Harrow
 • Karakal
 • Nike
 • Oliver
 • Pacific
 • Prince
 • ProKennex
 • Tecnifibre
 • Volkl
 • Wilson
 • Yonex

Ceny toreb na rakiety są dość zróżnicowane. Najtańsze i najprostsze, bez izolacji termicznej można kupić już za ok. 20 zł. Porządne torby na trzy rakiety kosztują od 100 zł w górę. Im większa pojemność, tym wyższa cena. Topowe modele najlepszych firm potrafią kosztować 400 – 500 zł.

Podsumowanie

Tecnifibre Pro ATP z szelkami do noszenia na plecach
Tecnifibre Pro ATP z szelkami
do noszenia na plecach
Jedno jest pewne – nie warto wydawać pieniędzy na półśrodki. Dobre rzeczy kosztują nieco więcej, ale na pewno będą spełniały swoją rolę. Tak też jest z torbami do rakiet.

Pamiętaj, wybrany model powinien spełniać kilka wymogów: mieć termiczną wyściółkę, dodatkowe kieszenie na piłki, napoje i inne drobiazgi, odpinany pasek na ramię lub szelki do noszenia jak plecak i zamki z dwoma suwakami (żeby móc je rozpinać w dwóch kierunkach). To wszystko znacznie ułatwi Ci życie i sprawi, że rakiety będą transportowane we właściwych warunkach.