Jesteś rodzicem wcześniaka? Twoje dziecko jest niejadkiem i martwisz się, czy waży wystarczająco dużo? W takim razie potrzebujesz dobrej wagi, która nie tylko dokona właściwego pomiaru, ale sprawi, że ważenie będzie łatwe i przyjemne.

Rodzaje
 

Podział ze względu na wiek dziecka

Waga dla niemowlaków Waga dla młodszych i starszych dzieci
Dla niemowlaków, Medivaser Mebby Baby&Child, waga dla młodszych i starszych
Medivaser waga niemowlęca Mebby Baby&Child

 

Wagi dla niemowlaków

Większość wag dla dzieci to modele przeznaczone dla najmłodszych: noworodków i niemowlaków. Wszystko dlatego, że pierwsze lata, a szczególnie pierwsze miesiące przybierania na wadze, mają kluczowe znaczenie dla późniejszego rozwoju dziecka. Jeśli Twój niemowlak ma problemy z odżywianiem, zakup wagi to w zasadzie konieczność.

Dobra waga dla najmłodszych dzieci ma bezpieczną szalkę z podwyższanymi bokami do ważenia w pozycji leżącej lub w przypadku niektórych modeli – siedzącej. Dużą zaletą jest dokładność pomiaru: 5-gramowa podziałka pozwala na dokładną kontrolę przyrostu masy ciała. 

Waga dla starszych dzieci

Wiele modeli wag dla niemowląt jest "długoterminowa": mogą służyć zarówno małym, jak i starszym pociechom. Wszystko dzięki zdejmowanej lub wymiennej szalce, która przekształca wagę niemowlęcą w urządzenie do ważenia większych dzieci. Niektóre modele umożliwiają pomiar nawet do 50 kilogramów. Czym różnią się od wag dla dorosłych? Są dużo dokładniejsze, co sprawia, że kontrola nad przyrostem masy dziecka jest precyzyjna.

Podział ze względu na zasadę działania
 

Waga mechaniczna Waga elektroniczna
Waga mechaniczna, ADE M10310 Topcom Digital baby Scale
ADE M10310 Topcom Digital baby Scale

Wagi mechaniczne

Jeszcze niedawno było ich sporo, teraz ustępują miejsca praktyczniejszym w użytku domowym wagom elektrycznym. Obecnie wagi mechaniczne produkuje się przede wszystkim dla branży medycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawić sobie takie urządzenie. Plusy: brak konieczności wymiany baterii, trwały mechanizm. Minusy: mniej dokładny pomiar, ograniczona oferta.

Wagi elektroniczne

Stanowią zdecydowaną większość wag dla dzieci przeznaczonych do użytku domowego. Wagi elektroniczne to takie, które zamiast klasycznej podziałki mają elektroniczny wyświetlacz. Plusy: są dokładne, posiadają różne dodatkowe funkcje pomiarowe i użytkowe, minusy: konieczność pamiętania o wymianie baterii albo podłączeniu do prądu, większa awaryjność.
Najbardziej zaawansowane wagi elektroniczne to wagi cyfrowe, które posiadają specjalne programy do pomiarów, umożliwiają zapamiętywanie i analizę wyników.

Zdecydowana większość wag dla dzieci to modele służące do kontroli przyrostu masy niemowlaków. W ofercie są też jednak wagi przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci: umożliwiają pomiar w pozycji leżącej i stojącej. Przykład: BabyOno 291.

Parametry
 

Dokładność pomiaru

Pierwszym parametrem, jaki koniecznie musisz sprawdzić wybierając wagę, jest dokładność pomiaru, czyli precyzyjność urządzenia. Ma ona duże znaczenie przy ważeniu noworodków.

W ofercie są wagi ważące z dokładnością od 50 do 5, a nawet 2 gramów. Kupując wagę, sprawdź jej klasę dokładności, może być oznaczana symbolami od I do IIII (I to symbol wag najdokładniejszych, natomiast IIII – najmniej dokładnych). Do powszechnego użytku przeznaczone są wagi o zwykłej klasie dokładności (IIII), natomiast do użytku lekarskiego i domowego – wagi o  średniej klasie dokładności (III).

Jeśli jesteś rodzicem noworodka, który ma problemy z wahaniami wagi, wybierz model z dokładnością pomiaru 2-5 g. Do rutynowych pomiarów dzieci bez problemów z odżywaniem i wahaniami wagi, wystarczy dokładność 50-10-gramowa.

Waga z podziałką 5-gramową Waga z podziałką 10-gramową
   
 Fawag Bobas 2  Beurer BY20

Zakres pomiaru

Oprócz dokładności, ważny jest też zakres pomiaru i maksymalne obciążenie (nośność), jakie jest w stanie wytrzymać waga. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ważenia większych dzieci.

Zakres pomiaru wag niemowlęcych waha się do 10 gramów do nawet 50 kilogramów. Jeśli potrzebujesz wagi dla niemowlaka, górna granica zakresu pomiaru nie jest dla Ciebie najważniejsza. Ma za to znaczenie, jeśli szukasz wagi dla większego dziecka (do ważenia w pozycji stojącej).

Niektóre wagi (np. Topcom Digital Baby Scale) sygnalizują przeciążenie.

Waga własna (waga netto)

Jeśli zamierzasz często przenosić wagę z miejsca na miejsce, wybierz model, którego waga własna nie będzie dla Ciebie zbyt duża.

Waga własna wag niemowlęcych waha się od 1,5 do 8 kilogramów.

Budowa i wykonanie
 

Szalka

To bardzo ważny element wagi, od którego zależy przede wszystkim komfort Twojego dziecka. Sprawdzając jakość szalki, musisz zwrócić uwagę na:

 • materiał, z którego jest zrobiona
 • kształt i wykonanie

Zacznijmy od materiału. Pamiętaj, że jeśli waga nie ma funkcji tarowania, czyli pomiaru w ubraniu (więcej na ten temat przeczytasz w akapicie Charder Medical Angelina
Charder Medical Angelina,
waga z materiału reagującego na ciepło ciała dziecka
"Funkcje"), dziecko powinno być ważone nago, dzięki temu wynik jest dokładny. Żeby ważenie nie było dla dziecka koszmarem, szalka powinna być wykonana z materiału przyjemnego dla skóry. W ofercie są wagi z szalką pokrytą frottą, ceratką, bawełną i modele wykonane z tworzywa sztucznego reagującego na temperaturę dziecka (Charder Medical Mensor WE20P2
Mensor WE20P2,
waga umożliwiająca ważenie w pozycji siedzącej
Angelina
). Wagi z szalkami metalowymi czy stalowymi mogą być zimne, nieprzyjemne dla skóry dziecka.

Kształt wagi ma znaczenie szczególnie dla najmłodszych, kilkumiesięcznych dzieci. W tym wypadku ważna jest ergonomia, która wpływa na bezpieczeństwo i komfort. Dobra waga to taka, z której dziecko nie ma prawa wypaść, mimo tego, że porusza się na szalce. Podwyższone boki to konieczność, niektóre są tak wyprofilowane, że umożliwiają ważenie dziecka w pozycji siedzącej (np. Mensor PE20P2).

W ofercie są wagi w kształtach przyciągających uwagę dziecka, np. przypominające zwierzątko (waga Medivaster).

Podziałka i wyświetlacz

Waga Mebby Baby&Child, waga z czytelnym wyświetlaczem
Waga Mebby Baby&Child,
waga z czytelnym wyświetlaczem 
Nawet w przypadku dokładnego pomiaru, waga nie sprawdzi się, jeśli odczyt wyniku nie będzie prosty. Dlatego pamiętaj, że:

 • dobra waga mechaniczna powinna mieć czytelną, dużą podziałkę (np. w kształcie zegara), która umożliwi Ci odczyt nawet najmniejszych wahań pomiaru.
   
 • wyświetlacz wag elektronicznych powinien być duży i podświetlany, to zapewni komfortowy odczyt wyników pomiaru.

 • jeśli producent zapewnia, że waga dokonuje pomiaru z dokładnością do 5 lub 10 gramów, upewnij się, że waga umożliwia również  tak dokładny odczyt (dotyczy to szczególnie wag mechanicznych).

Stabilność

W ofercie są wagi do ustawiania na stole, podłodze lub przewijaku. Możesz też spotkać się z wagami hakowymi (podwieszanymi) wyposażonymi w specjalny temblak: są bardzo dokładne, ale odradzamy używania ich w domu ze względu na bezpieczeństwo dziecka (lepiej, żeby używali ich specjaliści).

Podstawowym kryterium wyboru wagi dla dziecka jest jej stabilność – nie powinna się chwiać i chybotać, musi mieć solidną postawę, w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojego dziecka. Poniżej znajdziesz przykłady dobrze wykonanych wag:

Marsden MS-4101 Abakus Baby
Marsden MS-4101 Abakus Baby

Certyfikacja

Żeby ostatecznie upewnić się, czy waga będzie bezpieczna dla dziecka, warto sprawdzić certyfikację, którą każde dobre urządzenie tego typu powinno posiadać.

Oto kilka przykładów oznaczeń, jakie może posiadać dobra jakościowo waga:

– znak metrologiczny, który oznacza legalizację wagi. Zgodnie z prawem unijnym, każda waga używana w branży medycznej (a takie modele możesz kupić też do użytku domowego) musi być legalizowana. Jest to wyznacznikiem dokładności i trwałości urządzenia.
  – certyfikat europejski potwierdzający zgodność wagi z normami europejskimi.
ISO – certyfikaty ISO, które oznaczają, że produkt spełnił normy produkcyjne.
– symbol określający klasę dokładności wagi

Wagi medyczne powinny mieć dodatkowe oznaczenie, poświadczające spełnianie norm dyrektyw 90/384/EEC i 90/384/EEC.

Funkcje

Wagi elektroniczne mogą mieć przeróżne funkcje i akcesoria ułatwiających pomiar. Zobacz, która z nich może Ci się przydać:
Waga elektroniczna BabyOno z funkcją tarowania,
pamięcią ostatniego pomiaru i wskaźnikiem zużycia baterii

 • Funkcja tarowania – to jedna z bardziej praktycznych funkcji, która pozwala na ważenie dziecka owiniętego w ręcznik, kocyk lub ubranego. Wystarczy najpierw zważyć odzienie wierzchnie, wcisnąć odpowiedni przycisk i urządzenie samo odejmie wagę ubioru od wagi dziecka. Taką funkcję ma waga ADE M12010.
 • Funkcja hold – pozwala na ważenie dzieci, które lubią się wiercić (ruchliwość nie wpływa na pomiar). Taką funkcję posiada m.in. model Charder Medical Angelina.
 • Funkcja zapamiętywania wyników – zapamiętuje i porównuje wyniki dokonywanych pomiarów (w niektórych modelach jest to tylko ostatni pomiar). To funkcja zaawansowanych wag cyfrowych, np. Mebby Baby&Child.
 • Pomiar wskaźnika BMI – pozwala w szybki sposób sprawdzić, czy dziecko nie ma nadwagi albo niedowagi. Waga ze wskaźnikiem BMI to np. ADE M12010.
 • Pomiar wzrostu – dzięki specjalnej podziałce na wadze, możesz nie tylko zważyć, ale też zmierzyć swoje dziecko. W taką podziałkę jest wyposażona waga Mensor WE15P2.
 • Różne jednostki ważenia – pozwalają na przykład zamienić kilogramy na funty i odwrotnie. Taką funkcję ma np. waga ADE M10010.
 • Drukowanie wyników – przydatna funkcja, która pozwala na drukowanie i analizę wyników pomiaru i zabranie ich, na przykład do lekarza. Posiada ja np. model Radwag WPT 10/20.
 • Automatyczny wyłącznik – wyłącza nieużywane urządzenie po kilkunastu-kilkudziesięciu sekundach. Funkcja dla zapominalskich. Jest w nią wyposażona miedzy innymi waga elektroniczna Chicco.
 • Zasilanie bateryjne / akumulatorowe – niektóre wagi wymagają podłączenia do prądu, co może być problematyczne, dlatego wiele modelu umożliwia też zasilanie bateryjne i akumulatorowe. Należy do nich np. waga Ariete 8410.
 • Wskaźnik poziomu zużycia baterii – jeśli kupujesz wagę zasilaną bateryjne, przyda się wskaźnik poziomu zużycia baterii. Znajdziesz go między innymi w modelu wagi elektronicznej BabyOno.
 • Funkcja melodyjki – umila dziecku ważnie. Przyda się tym maluchom, które nie przepadają za tą czynnością. Funkcję melodyjki posiada między innymi Medivaster.

Producenci i ceny

Wagi dla niemowląt do użytku domowego znajdziesz między innymi w ofercie firm:

 • Abakus Baby
 • Ariete
 • BabyOno
 • Beurer
 • Chicco
 • HB Polska
 • MEDEL S.p.A (Mebbyl)
 • Petit Terraillon
 • Topcom

Bardzo dokładne wagi medyczne znajdziesz w ofercie:

 • ADE Germany
 • Charder Medical
 • Fawag
 • Marsden
 • Medivaster
 • Seca
 • Radwag

Wagę dla swojego dziecka kupisz możesz kupić już za 150 zł. Najbardziej zaawansowane modele medyczne kosztują nawet kilka tysięcy złotych. W tabeli poniżej zamieściliśmy trzy przykłady dobrych jakościowo wag z różnych przedziałów cenowych.

Budżet do 200 zł Budżet do 350 zł  Budżet nieograniczony
 HB SBBC 203,do 200 zł  Mebby Baby&Child, do 350 zł  Seca 834, nieograniczony
HB SBBC 203 Mebby Baby&Child Seca 834
Opis: dokładność: 10 g, maksymalne obciążenie: 20 kg, 4 pozycje pamięci, wyświetlacz; Opis: dokładność 5 g, maksymalne obciążenie 20 kg, mata frotte, wyświetlacz, funkcja tarowania, funkcja hold; Opis: dokładność 5 g, maksymalne obciążenie 20 kg, mata frotte, wyświetlacz, funkcja tarowania, funkcja hold, cena ok. 1200 zł;

Podsumowanie

Dobra waga dziecięca to wydatek przynajmniej 150 złotych. Jeśli chcesz dokonać przyszłościowego zakupu, możesz od razu wybrać wagę ze zdejmowaną albo wymienną szalką, dzięki czemu czasem urządzenie posłuży też starszemu dziecku.

Jeśli kupujesz wagę dla niemowlaka, pamiętaj, żeby sprawdzić materiał, z którego wykonana jest szalka (jeśli waga nie ma funkcji tarowania, powinien być przyjazny dla skóry dziecka, ciepły w dotyku), upewnij się, że jest wyprofilowana. Zobacz, czy podziałka lub wyświetlacz umożliwia bezproblemowy odczyt wyników pomiaru i sprawdź wszystkie funkcje dodatkowe (dobrze się zastanów, które z nich Ci się przydadzą). Certyfikaty CE i ISO są gwarancją, że kupujesz dobry jakościowo produkt, legalizacja (M) to oznaczenie dokładności.

Życzymy zakupu urządzenia, dzięki któremu zyskasz kontrolę nad wagą swojego dziecka!

Poradniki, które warto sprawdzić

 • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?