Dobra wanienka sprawi, że kąpiel będzie komfortowa dla rodzica i atrakcyjna dla dziecka. Ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju, rozmiaru i zwrócenie uwagi na elementy budowy wanienki. Czy wiesz, że coraz popularniejsze staje się kąpanie dziecka w wiaderku?

 

Rodzaje wanienek – rozmiar

Wanienki można podzielić ze względu na rozmiar:

Mała wanienka

Decydując się na zakup wanienki zastanów się, ile masz miejsca w mieszkaniu. Niektóre modele, np. komody kąpielowe (omówione w dalszej części artykułu) będą zabierały o wiele więcej miejsca niż mała wanienka, którą łatwo schowasz w łazience.

Typowa mała wanienka to taka o wymiarach 80x54x24 cm. Zazwyczaj producenci nie określają, do jakiego wieku dziecka jest ona przeznaczona. Niemniej wielu rodziców wypowiada się, że sprawdza się ona co najwyżej do 6 miesiąca.
Wanienka z hamakiem Fisher Price Akwarium J7813

Jeśli obawiasz się pierwszej kąpieli niemowlaka możesz rozważyć zakup małej wanienki. Stabilne utrzymanie chwiejnej główki noworodka i niezamoczenie gojącego się pępka może stanowić nie lada wyzwanie. Pomocne rozwiązanie, to hamak zakładany na wanienkę (np. w wanience Fisher Price Akwarium J7813 zastosowano hamak) lub wkład, który dokupuje się i wkłada do wewnątrz wanienki. Mają one na celu podtrzymanie główki i ciała dziecka, aby było jak najbardziej stabilne i nie ześliznęło się do wody.

Zalety Wady
łatwiej wykąpiesz w niej niemowlaka zazwyczaj wystarcza dziecku do ok. 6 miesięcy, później trzeba będzie rozważyć zakup większej wanienki, czyli nastawić się na kolejny wydatek
zajmuje mało miejsca

Duża wanienka

Większe wanienki są wygodniejsze i obszerniejsze, mają zazwyczaj ok. 100 cm długości. Przeznaczone są dla dzieci od 0 do ponad 12 miesięcy. W wielu z nich znajdziesz korek, zamykany na kluczyk ułatwiający opróżnianie wanienki z wody i utrzymanie jej w czystości. Przed zakupem sprawdź, czy dany model wanienki można łączyć ze specjalną wkładką do kąpania niemowląt, będzie to pomocne szczególnie przy pierwszych kąpielach dziecka (np. wanna niemowlęca Okbaby Laguna).Przestronna wanienka Laguna OkBaby

Przestronna wanienka

Okbaby Laguna

Zalety Wady
dłuższe użytkowanie potrzebne jest nieco więcej miejsca w łazience
zazwyczaj jednorazowy wydatek pierwsze kąpiele bez dodatkowego wkładu mogą wymagać od Ciebie nieco więcej wprawy
wygodniejsza kąpiel dla rosnącego dziecka
można dokupić wkładki, które sprawią, że kąpiel niemowlaka nie będzie nastręczała Ci trudności

 

Wielu rodziców wypowiada się, że w praktyce lepiej sprawdzają się większe wanienki.

Możesz przyjąć zasadę – im większą wanienkę kupisz, tym dłużej Ci posłuży.

Komoda kąpielowa

Komoda kąpielowa Brevi AcquaWanienki stanowiące część komody kąpielowej zabiorą najwięcej miejsca w pomieszczeniu, ale rozwiązanie to łączy w sobie wiele funkcji i mogą okazać się bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Komody kąpielowe wielu producentów zalicza do mebli. Wyposażone są one w wanienkę o pojemności od 17 do 25 litrów (która ma własny odpływ i zazwyczaj jest wyprofilowana), przykrytą zazwyczaj jest od góry podnoszonym, miękkim przewijakiem). W dolnej części, w zależności od modelu, komoda ma trzy lub cztery półki.

Przed zakupem komody zastanów się, na jakiej wysokości będzie Ci najwygodniej kąpać dziecko. Na rynku znajdziesz komody o bardzo różnych wysokościach, np.: 84, 86, 95, 100, 101, 102, 103,5 cm.

Komody posiadają kółka obrotowe, co sprawia, że szybko i bezpiecznie możesz je przesunąć. Konstrukcje wykonane są z rurki stalowej lub mają modułowy stelaż bez śrub, co umożliwia szybki montaż; użyte materiały gwarantują lekkość i stabilność.

Komoda kąpielowa Brevi IdeaNa rynku są również komody, które tylko z pozoru wyglądają jak zwykły mebel z pokoju dziecinnego. W komodzie pod unoszonym przewijakiem ukryta jest wanienka. Do ustawienia wanienki na czas kąpieli służy specjalny stojak, który po kąpieli przysuwa się do komody. Dzięki takiemu rozwiązaniu komoda zajmuje dokładnie tyle miejsca co zwykły mebel tego typu, natomiast podczas kąpieli podwaja swoją szerokość. Zazwyczaj takie rozwiązania są przeznaczone dla dzieci od urodzenia do wagi ok. 15 kg (np. komoda kąpielowa Brevi Idea).

Przy zakupie zwróć uwagę na to, aby komoda miała dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym Twoje dziecko w czasie kąpieli będzie bezpieczne.

Najczęściej spotykane zabezpieczenia w komodach kąpielowych:

  • metalowe prowadnice z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe odczepienie wanienki od komody
  • zawias przeciwko przypadkowemu złożeniu się przewijaka znajdujący się z tyłu komody
  • zabezpieczenia brzegów przewijaka
  • 4 lub 6 obrotowych kółek z blokadami

Według opinii konsultantów handlowych wśród kupujących rodziców dużą popularnością ostatnio cieszą się komody. Pomimo wyższej ceny, przeważa komfort użytkowania.

Zalety Wady
dodatkowe półki i przewijak sprawią, że masz zawsze pod ręką to, czego potrzebujesz – środki do pielęgnacji, ubranka, ręczniki, pieluszki itd. Nie musisz biegać od pokoju do łazienki po zapomniane rzeczy komody kąpielowe traktowane są jako produkt komfortowy, łączący w sobie kilka akcesoriów, stąd wyższa cena, niektóre kosztują nawet ok. 700 – 800 zł
bezpieczeństwo – powierzchnia przewijaka jest tapicerowana, dlatego wystarczy przetarcie go lekko wilgotną ściereczką, by był czysty. Jego brzegi mają zabezpieczenie – są lekko uchylone ku górze, by dziecko z niego nie spadło. Odpowiednio profilowane boki przewijaka chronią dziecko przed wypadnięciem
wyjmowana wanienka z odpływem wody ułatwia zaprowadzenie porządku po kąpieli
można dokupić wkładki, które sprawią, że kąpiel niemowlaka nie będzie nastręczała Ci trudności

Rodzaje wanienek – sposób montowania

Wanienki montowane na wannie

Wanienka nakładana na wannę TegaJeśli masz małą łazienkę, dobrym wyborem dla Ciebie może okazać się wanienka montowana na zwykłej wannie. Nadaje się ona do zamontowania na każdej standardowej wannie. Niektórzy producenci zaznaczają, iż wymiary otworu mają mieć zakres 52 cm – 62 cm. Wanienka może być mała o wymiarach zbliżonych do kwadratu 79×67 cm, lub nieco większa – o szerokości 104 cm, głębokości 73 cm, wysokości 73 cm. (np. wanienka nakładana na wannę Tega).

Jeśli szukasz kilku akcesoriów w jednym, dobrym wyborem dla Ciebie może być zestaw kąpielowy montowany na wannę. W skład zestawu z wanienką wchodzi przewijak, schowki albo, jak w niektórych modelach, siatka do suszenia zabawek.Zestaw kąpielowy Bebe Confort Amplitude

Zestaw kąpielowy Bebe Confort Amplitude

Niezmiernie ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę, czy wanienka tego typu posiada blokady, które przy rozłożeniu wanienki są automatycznie zamykane na wspornikach. Wanienka ma być stabilna, bo od tego zależy bezpieczeństwo dziecka.

Ponadto w codziennym użytkowaniu, gdy z łazienki korzysta więcej osób, ważne jest, czy taka wanienka wyposażona jest w prosty system rozkładania i demontażu. (np. zestaw kąpielowy Bebe Confort Amplitude).

Wanienki na stojaku

Jeśli podczas kąpieli dziecka odczuwasz ból pleców, wanienkę możesz ustawić na stabilnym stoliku lub biurku, jednak wygodniejszym rozwiązaniem będzie stojak. Zazwyczaj stojak dokupuje się osobno. Wielu producentów oferuje dodatkowe akcesoria do danego modelu wanienki, w tym właśnie stojak. Możesz dokupić również stojak innego producenta, ale upewnij się wówczas, że na pewno będzie on pasował do Twojej wanienki.

Stojak doskonale spełnia swoje zadanie w niewielkich pomieszczeniach. Może być w krótkim czasie złożony i schowany.

Stojak do wanienki OkBaby

Stojak do wanienki OkbabyProducenci proponują też rozwiązania 3 w 1, czyli wanienka, stojak i przewijak. Takie produkty zalicza się zazwyczaj do komód kąpielowych (omówionych wyżej).

Najprostszy model stojaka możesz dostać już za ok. 60 zł.

Jeśli będziesz stojak rozkładać na różnych powierzchniach, w tym śliskiej, jak płytki w łazience, rozważ zakup takiego, który ma przeciwpoślizgowe nóżki. Wiele stojaków dla zapewnienia stabilności wanienki wyposażono jest również w antypoślizgowy dywanik ( np. stojak do wanienki Okbaby).

Jeśli chcesz zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a sobie spokój, wybierz model, w którym słyszalne kliknięcie podpowie Ci, że stojak jest prawidłowo rozłożony.

Stojak do wanienki Amplitude Bebe Confort

Stojak do wanienki

Bebe Confort Amplitude Przy zakupie sprawdź, czy stojak ma możliwość regulacji wysokości, niektóre firmy proponują zakres zmiany ustawienia ok. 10 cm.

Wielu rodziców uważa za stabilny i bezpieczny stojak na wanienkę Amplitude (Bebe Confort – na zdjęciu)

Zalety Wady
dzięki stojakowi nie będziesz nadmiernie obciążać swojego kręgosłupa podczas kąpieli dziecka kiedy Twoje dziecko zacznie siedzieć, może okazać się, ze stojak jest mało stabilny, podczas wychylania się dziecka, prób wstania itp.
stojak zazwyczaj składa się na płasko i złożony zajmuje mało miejsca

Nietypowe wanienki

Nadmuchiwana wanienka podróżna

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem, a potrzebne akcesoria zajmują Ci cały bagażnik w samochodzie, rozważ zakup nadmuchiwanej wanienki.

Przy zakupie takiej wanienki zwróć uwagę, aby miała bardzo pomocną wkładkę dla noworodka, ułatwiająca kąpiel dzieci, które same nie siedzą. Kiedy ją wyjmiesz powstanie minibasenik dla starszego dziecka. Możesz kupić też taką, która ma dno zapobiegające się ślizganiu dziecka.

Wanienka nadmuchiwana z wkładką Jane 40520

Wanienka nadmuchiwana

z wkładką Jane 40520

Przeważnie takie wanienki przewidziane są dla dzieci od 0 (ale tylko w przypadku jeśli mają specjalną wkładkę) do 9 – 12 miesięcy. Ich kształt może być standardowy, jak małe baseniki, albo bardziej wyszukane w kształcie np. kaczuszki, która podczas kąpieli kwacze.

Zalety Wady
zajmuje mało miejsca, łatwo ją przewieźć nieco mniej stabilna od tradycyjnej wanienki
dziecko nie uderzy się o żadną twardą powierzchnię

 

Krzesełko kąpielowe

Jeśli Twoje dziecko dobrze już siedzi, możesz zastanowić się nad zakupem krzesełka do kąpieli. Rodzice często kupują takie krzesełka, przestawiając dziecko z kąpieli w wanience do dużej wanny łazienkowej.

Krzesełko do kąpieli OkBaby Flipper

Krzesełko do kąpieli

Okbaby Flipper

Krzesełka zazwyczaj są przeznaczone dla dzieci od 6 – 7 miesiąca do 15 – 16 miesiąca życia, maksymalnie do 13 kg. Bywają zrobione z miękkiej gumy o anatomicznym kształcie. Zaokrąglony kształt delikatnie podtrzymuje dziecko. Krzesełka mają przeważnie antypoślizgową powierzchnię, podłokietniki i wysokie oparcie pod plecki, co zapewnia dziecku bezpieczeństwo i wygodę podczas kąpieli. Zamontowany mocny system przyssawek trzyma krzesełko przyklejone do powierzchni dużej wanny. Może posiadać wskaźnik napełnienia wanny wodą do bezpiecznego poziomu, a także być wyposażone w termometr (np. krzesełko Okbaby Flipper).

Krzesełka tego typu nie są przewidziane dla dzieci umiejących wstawać – mogą one próbować wydostać się z krzesełka i z wanny (np. krzesełko Dreambaby PCR610, zalecane przez producenta dla dziecka, które potrafi siedzieć od ok. 5 miesiąca do ok. 10 miesiąca życia).

 

Zalety Wady
łatwa instalacja cena: 50 – 100 zł
łatwo utrzymać je w czystości cena a czas użytkowania – produkt nie jest przeznaczony dla dzieci umiejących wstawać i próbujących wydostać się z wanny, a ceny kształtują się w granicach 50 – 100 zł. Tak naprawdę nie wiesz, jak wcześnie Twoje dziecko zacznie wstawać i ile miesięcy posłuży Ci krzesełko
zazwyczaj produkt stanowi całość – nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych akcesoriów według opinii niektórych rodziców zdarza się, że dziecko nie lubi mieć skrępowanych ruchów i nie chce siedzieć w takim krzesełku

 

Wiaderko do kąpieli

Wiaderko kąpielowe Tummy Tub 4852

Wiaderko kąpielowe

Tummy Tub 4852Jeśli Twoje dziecko boi się zwykłej wanienki, zakup wiaderka kąpielowego może okazać się trafną decyzją.

W takim wiaderku możesz kąpać dziecko już od pierwszych dni do, jak zapewniają producenci, 3 roku życia. W takiej „wanience” dziecko jest zanurzone w wodzie w pozycji embrionalnej.

Przy zakupie zwróć uwagę, czy wiaderko posiada hamulec antypoślizgowy w postaci gumowego pierścienia na dnie. Dobrze, by było wykonane z przezroczystego materiału, ponieważ wówczas widzisz swoje dziecko z każdej strony (np. wiaderko do kąpieli Tummy Tub 4852).Wiaderko na podstawce Tummy Tub 4852

Wiaderko na podstawce

Tummy Tub 4852

Zalety Wady
dziecko jest do ramion zanurzone w wodzie, dzięki czemu nie wychładza się pełen zestaw z podstawką to wydatek ok. 260 zł
wiaderko zajmuje mało miejsca dla dziecka, które z wiekiem lubi mieć coraz więcej swobody takie ograniczenie może się nie sprawdzić, tym bardziej że producent poleca wiaderka aż do trzeciego roku życia
łatwo możesz je ze sobą zabrać, kiedy wyjeżdżasz dziecko nie ma możliwości zabawy, brak miejsca na zabawki

 

Aby zobaczyć, jak wygląda kąpiel dziecka w wiaderku, obejrzyj poniższy film:

 

Wyposażenie

Wyprofilowane dno i guma przeciwpoślizgowa

Jeśli często będziesz kąpać dziecko samodzielnie, dobrym rozwiązaniem zakup wanienki z wyprofilowanym dnem. Dodatkowy pomocny element wyposażenia to guma przeciwpoślizgowa zastosowana na siedzeniu. Wanienka tego typu jest tak wymodelowana, aby pomieścić dziecko w pozycji leżącej od 0 – 6 miesiąca i pozycji siedzącej od 6 do lub ponad 1 roku.

Niektóre modele wanienek mają tzw. trzy punkty wspierające dziecko w wanience, czyli dziecko leży pomiędzy trzema punktami oparcia, dwoma pod pachami i jednym między nóżkami. Dzięki temu dziecko po prostu nie może się wyślizgnąć. Takie rozwiązanie zastosowano np. w modelach firmy Okbaby: Onda Evolution, Onda i Buddy.Wanna z punktami wspierającymi dziecko Onda Evolution

Wanna z punktami wspierającymi dziecko

Okbaby Onda Evolution

Zalety Wady
z pełnym spokojem samodzielnie wykąpiesz dziecko

cena wyprofilowanych wanienek jest wyższa (np. Okbaby Onda Evolution ok. 130 zł), od tradycyjnej wanienki (np. wanienka Ikea Lattisam 25 zł)

pełne bezpieczeństwo podczas kąpieli, szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka  

 

Przegródki na mydło i myjkę

Wanienka z przegródkami na mydło OKbaby Onda

Wanienka z przegródkami na mydło

OKbaby OndaPrzy kąpieli musisz mieć pod ręką mydełko, myjkę, czy szampon, więc kąpiel usprawnią dodatkowe przegródki w wanience, (np. w wanience Cam Ninfea i Okbaby Onda)

Korek do spuszczania wody

Przeniesienie wanienki pełnej wody z łazienki do pokoju wymaga nie lada akrobacji. Jeśli bolą Cię plecy lub nie możesz dźwigać, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zaopatrzenie się w wanienkę z korkiem. Taką wanienkę możesz przenieść do pokoju bez wody i napełnić stopniowo wiaderkiem. Korek jest bardzo pomocny również wtedy, kiedy dziecko chcesz spłukać bezpośrednio w wanience.

Kupując wanienkę przyjrzyj się, jak jest montowany korek. Wielu rodziców skarży się, że po nawet krótkim okresie użytkowania korek robi się nieszczelny i przecieka. Korek powinien być tak zabezpieczony, by dziecko manipulując przy nim, nie było w stanie go wyjąć. W niektórych wanienkach zastosowano otwór odpływowy z korkiem spustowym blokowanym kluczykiem. Kluczyk ten służy również do prawidłowego założenia korka do wanienki.

Weź pod uwagę, że standardowy korek w wanience budzi ogromne zainteresowanie u nieco starszego dziecka, które potrafi już siedzieć. Często wyciągnięcie go nie sprawi malcowi żadnej trudności. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców i w niektórych wanienkach zastosowali zintegrowany system odpływu, umieszczając korek w termometrze (o wbudowanych termometrach czytaj dalej) i dziecko nie ma do niego dostępu. Kiedy zechcesz wylać wodę z takiej wanienki, należy podnieść termometr, aż do usłyszenia kliknięcia, a woda wypłynie rurką do wiaderka (rurkę możesz dodatkowo dokupić do takiej wanienki). Przykładem takiej wanienki jest termowanna firmy BebeJou, która ma korek zamontowany w termometrze.

Wkład do wanienki

Dzięki specjalnemu wkładowi do wanienki podczas kąpieli będziesz czuć się komfortowo, nie obawiając się, że dziecko może się ześliznąć. Wkłady takie zaprojektowane są zazwyczaj na pierwsze miesiące życia dziecka, niektórzy producenci podają, że od 0 do nawet 8 miesięcy, do maksymalnie 8 kg. Często ich powierzchnia pokryta jest antypoślizgową gumą. Wkłady są tak wyprofilowane, iż kąpiel niemowlaka nie nastręcza trudności. Niektóre z wkładów można stosować zarówno w wanience, jak i w zwykłej, domowej wannie dzięki systemowi przyssawek. Spotykane wygięcie formy w okolicy zagłówka umożliwia jego zaczepienie o brzeg wanienki co gwarantuje odpowiednią stabilizację wkładu. Niektórzy producenci polecają używania wkładu jako leżaczka do pielęgnacji lub masażu (np. wkład Okbaby Buddy).Wkład do wanienki lub wanny OkBaby Buddy

Wkład do wanienki lub wanny

Okbaby Buddy

Pamiętaj! Kupując wanienkę rozważ, czy będziesz używać wkładu, większość z nich jest dobierana na zasadzie kompletu. Nie każdy wkład może pasować do wanienki, którą masz.

Zalety
wygodna kąpiel noworodka, bo dzięki wkładowi dziecko nie ześlizguje się
produkt higieniczny – łatwo go utrzymasz w czystości ze względu na materiał, z jakiego został wykonany

Położne i lekarze nie zalecają używania gąbkowych wkładów, które ciężko utrzymać w czystości czy dobrze wysuszyć – ma to szczególne znaczenie, jeśli Twoje dziecko ma skłonność do alergii bądź problemy skórne. Aby zapobiec ześlizgiwaniu się dziecka podczas kąpieli, możesz mu podłożyć po prostu zwykłą pieluchę tetrową.

Wmontowany termometr, pojemniki na mydło

Kąpiąc dziecko zapewne często zastanawiasz się, czy woda ma odpowiednią temperaturę, czy nie poparzysz dziecka lub czy nie zmarznie.

By zawsze wiedzieć, jaką temperaturę ma woda w wanience, możesz kupić termometr, który przy każdej kąpieli będziesz wrzucać do wanienki, albo zdecydować się na wannę z wbudowanym termometrem. Te ostatnie są sporym ułatwieniem przy kąpieli – dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stale kontrolować temperaturę.

Dodatkowe udogodnienia stosowane w wannach to pojemniki/ dozowniki na mydło lub szampon. Mając tego typu wanienkę masz poczucie komfortu, nie zostawiasz dziecka w kąpieli samego nawet na chwilę, by po coś sięgnąć, bo wszystko masz w zasięgu ręki.Termowanna BebeJou

Termowanna BebeJou

Często bywa tak, że nie musisz wybierać czy chcesz wbudowany termometr czy pojemniki, możesz kupić wanienkę, która posiada kilka akcesoriów.

Na rynku możesz spotkać tzw. termowanny z wbudowanym termometrem. W swoim wyposażeniu mają dodatkowo pojemniki na szampon i mydło, zintegrowany system odpływu, a korek zamontowany został w termometrze. Ciekawostką jest również, fakt, iż wiaderko, które możesz dokupić do takiego zestawu, pomieści tylko taką ilość wody, jaką może unieść kobieta, osłabiona tuż po porodzie (np. termowanna firmy BebeJou).

Termometr kąpielowy Baby Ono

Termometr kąpielowy

BabyOno

 

Zalety Wady
łatwość odczytu temperatury, termometr zawsze pod ręką, bo wbudowany na stałe cena wanienki to ok. 160 zł – zwykły termometr dla dziecka do wanienki kupisz już za ok. 6 zł
pojemniki znacznie usprawnią kąpiel niemowlaka – nie trzeba pamiętać o przyniesieniu mydła itp.

Dodatkowe wyposażenie

Zabawki

O ile kąpiel noworodka sprowadza się praktycznie do umycia go, o tyle nieco starszemu niemowlęciu warto umilić te codzienne czynności poprzez zabawki do kąpieli. Wystarczy trochę Twojej inwencji, aby dziecko polubiło kąpiel, a zarazem rozwijało się poprzez zabawę.

Na rynku jest bardzo szeroki wybór zabawek do kąpieli, począwszy od gumowych kaczuszek (np. kaczuszka kąpielowa Fisher Price) poprzez interaktywne zabawki (np. zabawka interaktywna do kąpieli K’s Kids Głodny Pelikan). Te ostatnie zazwyczaj kupuje się dziecku ok. 12 miesiąca. Rozwijają one u dziecka zdolność myślenia poprzez pokazanie np. zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem. Zabawka interaktywna K's Kids Głodny Pelikan

Zabawka interaktywna

K’s Kids Głodny Pelikan Takie zabawki rozwijają również w dziecku ruchy precyzyjne, koordynacje i ćwiczą wyobraźnię.

Rondo kąpielowe Bebe Confort

Rondo kąpielowe

Jeśli Twoje dziecko wzbrania się przed kąpielą, a zwłaszcza przed myciem główki, rozważ zakup ronda kąpielowego. Zakłada się je na głowę, jak rondo kapelusza. Dzięki niemu szampon nie dostaje się do oczu dziecka.

Mata kąpielowa antypoślizgowa

Taki zakup przyda Ci się szczególnie, kiedy zamierzasz zacząć kapać dziecko w „dorosłej” wannie.

Mata antypoślizgowa Canpol Babies

Mata antypoślizgowa Canpol BabiesAntypoślizgowa mata zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku dziecka podczas kąpieli. Przy zakupie zwróć uwagę, czy mata ma perforowaną strukturę, która zapewnia łatwy przepływ wody, a także specjalne przyssawki, które dają dobrą przyczepność do dna wanny.

W zależności od rozmiaru maty, możesz ją stosować w wanience dziecięcej, w dużych wannach, oraz kabinach prysznicowych. Najczęściej spotykane maty dziecięce to tradycyjne prostokątne o wymiarach 34×55 cm, albo mniejsze, o owalnym kształcie i wymiarach 25×40 cm, mają też zabawne kształty np. stóp (np. mata antypoślizgowa Chicco).

Zalety
nie powoduje poślizgu
dzięki przyssawkom idealnie trzyma się podłoża
łatwa do utrzymania w czystości

Pamiętaj: przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem, aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Uważaj, zanim włożysz dziecko do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Ze względów higienicznych najlepiej matę używać kilka tygodni, a potem wymienić na nową.

Bezpieczeństwo dziecka

Często po wejściu do sklepu oglądając wanienki zwraca się uwagę na kolor, kształt, dodatkowe akcesoria. Lecz, gdy w grę wchodzi zdrowie Twojego dziecka, nie wolno przeoczyć ważnej kwestii.

Pamiętaj – wybierając wanienkę sprawdź, z jakich materiałów została wykonana. Zobacz, czy znajduje się na niej logo „Produkt z atestem”. Atest ten, wydany przez ekspertów PZH, świadczy o tym, iż dany produkt został oceniony pod względem składu chemicznego i stwierdzono, że nie ma negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Wanienki posiadają również atesty „Bezpieczny dla dziecka”, jak również Instytutu Matki i Dziecka.

Pamiętaj – dzieci są z natury ciekawskie, każdego dnia uczą się czegoś nowego. Ich pomysłowość często przekroczy Twoją wyobraźnię. Według statystyk każdego roku w Polsce około miliona dzieci ulega urazom, a większość z nich ma miejsce w domu. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli. Dla bezpieczeństwa swojego dziecka dowiedz się, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, poznaj i zapisz sobie numery alarmowe i poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy.

Producenci i ceny

W zależności od rodzaju i wyposażenia za wanienkę możesz zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wśród producentów polecanych przez sprzedawców wymienia się:

Podsumowanie

Odpowiednia wanienka to bezpieczna, relaksująca kąpiel dla Twojego dziecka. Chociaż wybór jest tak szeroki, zastanów się, co będzie optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego dziecka.

ikona znak zapytania Czy obawiasz się pierwszej kąpieli albo ogranicza Cię metraż mieszkania?

Jeśli obawiasz się pierwszej kąpielialbo ogranicza Cię w wyborze metraż mieszkania, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie mała wanienka z hamakiem, specjalnym wkładem albo wanienka nakładana na wannę.

ikona znak zapytania Czy będziesz często kąpać dziecko samodzielnie?

Jeżeli często będziesz kąpać dziecko samodzielnie, szczególnie noworodka, rozważ zakup wanienki z wyprofilowanym dnem.

ikona znak zapytania Czy masz problemy z kręgosłupem?

Kiedy dokucza Ci ból pleców, na pewno w Twoim wypadku sprawdzi się stojak do wanienki albo komoda kąpielowa.

ikona znak zapytania Czy planujesz częste podróże z dzieckiem?

Jeśli planujesz częste podróże z dzieckiem, a masz i tak mnóstwo rzeczy do zabrania, świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji nadmuchiwana wanienka.

ikona znak zapytania Czy planujesz zakup samej wanienki czy też dodatkowo przewijaka oraz mebelka, który pomieści najbardziej potrzebne przedmioty?

Jeśli planujesz zakup przewijaka, wanienki oraz mebelka, który pomieści najbardziej potrzebne przedmioty dla Twojego maluszka, jak kosmetyki pielęgnacyjne, pieluchy czy bielizna, przemyśl czy nie lepiej zaopatrzyć się w komodę z przewijakiem.

Życzymy Twojemu dziecku przyjemnej kąpieli!

Zobacz też artykuł >> Jakie krzesełko do karmienia kupić?