Wieża stereo odchodzi do lamusa? Niekoniecznie. Nowe modele potrafią zaskoczyć każdego melomana. Czy wiesz, że wieża może też być wyposażona w dysk twardy lub stację dokującą iPoda?

Rodzaje

Wieże stereo można podzielić ze względu na to, w jaki sposób zostały skonstruowane:

Wieże zintegrowane mini i mikro

Są to niewielkich rozmiarów uniwersalne zestawy muzyczne. Składają się z jednostki głównej oraz dwóch kolumn. W jednostce głównej umieszczone są elementy wieży, dzięki którym można odtwarzać dźwięk: radio, wzmacniacz, odtwarzacz płyt CD lub DVD, dysk twardy, magnetofon kasetowy oraz wejścia dodatkowych nośników muzyki (o nich wszystkich piszemy szczegółowo w kolejnych częściach artykułu).

Oprócz tego jednostka główna zawiera elementy, dzięki którym można urządzeniem sterować i je obsługiwać, czyli wszelkie pokrętła, przyciski oraz wyświetlacz.

Wieże tego typu charakteryzują się dobrą jakością dźwięku i dużą mocą muzyczną (o mocy czytaj w dalszej części artykułu), atrakcyjnym wyglądem oraz dużą ilością odtwarzanych formatów muzycznych. Wieże mini/mikro odznaczają się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu łatwo jest je umieścić np. na regale, półce, komodzie. Wieże mikro i mini nie różnią się znacznie parametrami i do niedawna różnica między nimi leżała jedynie w gabarytach. Teraz wieże mikro coraz częściej stają się stylowymi platformami multimedialnymi zintegrowanymi z nowoczesnym sprzętem przenośnym jak iPod czy tablet.

Wieża mini Wieża mikro
 Wieża Sony MHC-EX700 model mini – Wymiary 210 mm × 312 mm × 375 mm Wieża JVC NX-SA1 model mikro – Wymiary: 162 mm x 330mm x 162mm
Wieża Sony MHC-EC78 model mini –
szer.: 20 cm, wys.: 30.6 cm, głęb.: 41,5 cm
Wieża JVC UX-G210 model mikro –
szer.: 15 cm, wys.: 17,5 cm, głęb.: 21,1 cm

Wieże komponentowe

Amplituner Marantz
Amplituner Yamaha

To wyższej klasy sprzęt grający. Wieże te składają się z poszczególnych modułów, połączonych ze sobą przewodami. Można je dowolnie łączyć ze sobą, niezależnie od marek. W skład podstawowego zestawu wieży wchodzi wzmacniacz stereo, odtwarzacz CD, oraz kolumny głośnikowe. Dodatkowymi segmentami wieży są tuner radiowy i odtwarzacz DVD.

Wieże te charakteryzują się większą niż w wieżach zintegrowanych mocą muzyczną wzmacniacza (do 150 W) i kolumn głośnikowych (do 300 W), wyższą dynamiką dźwięku, bardziej naturalnym dźwiękiem, wyższą jakością wykonania, mniejsza ilością odtwarzanych formatów dźwięku.

Zestawy wieżowe klasy Hi-Fi można kupić w specjalistycznych sklepach Hi-Fi. Cena poszczególnych elementów zaczyna się od około 500 zł do ok. 5000 zł. Zaliczenie zestawu do klasy hi fi, zależy jedynie od jakości dźwięku, jest zatem kwestią umowną.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, w tym artykule skupimy się na wieżach zintegrowanych. Omówimy ich budowę, parametry oraz przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Budowa

Wzmacniacz

Wzmacniacz powoduje wzmocnienie sygnału odtwarzanego ze źródła dźwięku (np. z CD, z pendrive-a, z karty pamięci, z radia) i przeniesienie go na głośniki (zwane też kolumnami).

Odtwarzacz CD/MP3/DVD

Zadaniem odtwarzacza jest zamieniać sygnał cyfrowy, zapisany na nośnikach dźwięku, na analogowy i przekazywać go do wzmacniacza. Odtwarzacze w wieżach stereo mogą odtwarzać nie tylko dźwięk zapisany na płytach CD, ale też muzykę w formacie MP3 (czyli nagraną przy użyciu komputera) oraz płyty DVD. Ta ostatnia opcja daje możliwość wykorzystywania wieży jako urządzenia do oglądania filmów (po podłączeniu sprzętu do telewizora, ale nie tylko, o czym czytaj dalej). Nowoczesne odtwarzacze dają ładny i czysty dźwięk bez zniekształceń i szumów.

Warto zwrócić uwagę na sposób ładowania płyty do odtwarzacza w danym modelu wieży. Zależy od tego zarówno komfort użytkowania, jak i trwałość i bezpieczeństwo zarówno płyty jak i czytnika. Ze względu na tę cechę odtwarzacze dzielą się na takie, w których:

 • płytę ładuje się od góry

Wieża Sony CMT-EH25 z odtwarzaczem otwieranym do góry
Wieża Sharp XL-E1H z odtwarzaczem
otwieranym do góry
W wieżach tego typu na górze znajduje się odtwarzacz z uchylaną do góry pokrywą (np. Sharp XL-E1H) Płytę kładzie się na czytniku i zamyka pokrywę. W przypadku takiego odtwarzacza należy pamiętać o dbaniu o czystość nośnika, ponieważ po otwarciu pokrywy czytnik jest praktycznie odsłonięty, a więc narażony na kurzenie się, brudzenie, ale także na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli taka wieża będzie stała np. na regale, trzeba pamiętać, by zostawić nad nią zapas miejsca. Pokrywa odtwarzacza musi otwierać się bez problemu. Dodatkowo mogą być problemy z odtwarzaniem przy niedokładnym domknięciu pokrywy.

 • płytę ładuje się do wysuwanej szuflady (np. Panasonic SC-AKX14)

Wieża Philips MCD395/12 z szufladą odtwarzacza wysuwaną do przodu
Wieża Panasonic SC-AKX14 z szufladą
odtwarzacza wysuwaną do przodu

To najbezpieczniejszy sposób wyjmowania i wkładania płyt, ponieważ czytnik jest ukryty w głębi odtwarzacza. Wysuwając szufladę nie odsłania się go, nie jest więc narażony na uszkodzenia czy kurzenie tak, jak w odtwarzaczu ładowanym od góry. Płytę łapie się za brzeg, a więc nie naraża się jej na zarysowania i ślady palców. Nie trzeba też przewidywać dodatkowego miejsca, ponieważ szuflada umiejscowiona jest z przodu wieży i wysuwa się do przodu.

 • płytę wsuwa od góry do kieszeni

Kieszeń znajduje się z boku wieży, a płytę wsuwa się do niej pionowo (np. HLX 55W). Jest to najmniej bezpieczny sposób ładowania płyty, ponieważ wkładana do kieszeni płyta jest narażona na zarysowania i odciski palców. W tym przypadku także trzeba pamiętać o tym, by nad wieżą było ostatecznie dużo miejsca, aby wysuwającą się z wieży, w górę płytę można było łatwo wkładać i wyjmować.

 • płytę wkłada się od przodu, w pozycji pionowej

Tak jak w poprzednim wypadku, potrzebne jest miejsce nad wieżą, ponieważ zazwyczaj pokrywa kieszeni wysuwa się do góry. Płytę montuje się na kółku obrotowym, w pozycji pionowej.

Tuner radiowy

Tuner to inaczej radio. We współczesnych wieżach stereo jest to radio cyfrowe. Prawie wszystkie radia w wieżach stereo obecnie posiadają wbudowany system RDS – pozwalający na wyświetlanie nadawanych komunikatów radiowych, a nawet nazw wykonawców utworów. Tunery cyfrowe oferują najbardziej precyzyjny i dokładny sposób wyszukiwania fal radiowych oraz możliwość programowania kanałów. W pamięci wieży wyposażonej w cyfrowy tuner radiowy można zapisać nawet trzydzieści stacji. Dzięki funkcji programowania stacji możliwe jest odsłuchiwanie kolejnych stacji radiowych bez ich wyszukiwania za każdym razem.

Magnetofon

Nie wszystkie wieże stereo go dzisiaj mają, bo producenci powoli odchodzą od tego sposobu odtwarzania muzyki. Jeśli jednak wieża wyposażona jest w magnetofon, to do wyboru masz modele z jedną lub dwiema kieszeniami na kasety magnetofonowe. To rozwiązanie może wydawać się w dzisiejszych czasach archaiczne, ale jeśli posiadasz wieżę z Wieża Philips MCI900/12 z dyskiem twardym 160Gb
Wieża Philips MCI900/12 z dyskiem twardym 160Gb
magnetofonem i archiwum starych kaset z muzyką, będziesz mieć możliwość przypomnienia sobie dawnych, ulubionych przebojów. Ponadto, jeśli wieża posiada wejście mikrofonowe (patrz niżej) – na kasecie możesz zapisać także swój głos, np. podczas zabawy w karaoke. Niestety, pewną niedogodnością jest fakt, że w niektórych modelach magnetofonem nie można sterować za pomocą pilota.

Dysk twardy

Niektóre wieże mają go „w standardzie”. Dysk pozwala przechowywać i odtwarzać do czterdziestu tysięcy utworów muzycznych, podobnie jak w komputerze. Dzięki dyskowi twardemu możesz zgrywać muzykę do pamięci wieży z płyt CD, a także z innych nośników dźwięku, np. z karty pamięci, z podłączonego odtwarzacza MP3, z telefonu komórkowego za pomocą Bluetooth. Możesz także nagrać audycję z radia, a także swój głos (jeżeli wieża ma wejście mikrofonowe). Ilość utworów możliwa do zapisania na dysku zależy od jego pojemności. Największe dyski w wieżach mają pojemność do 160 GB (np. Philips MCI900/12).

Kolumny głośnikowe

Dzięki głośnikom dźwięki z radia, odtwarzacza lub dodatkowych nośników dźwięku stają się słyszalne. Istotnym parametrem jest moc głośników podawana w watach. Zależy ona od tego, jak głośno mogą zagrać. Ilość głośników w kolumnie zależy od jakości i klasy wieży. W najtańszych wieżach jest jeden głośnik średnio-tonowy. W droższych kolumnach umieszczane są dwa lub trzy głośniki (wysokotonowy i niskotonowy).

Najlepsze kolumny wykonane są z drewna i pokryte lakierem fortepianowym (np. w wieżach.Yamaha PianoCraft). Dzięki temu dźwięk jest bardziej czysty. Cena najdroższych głośników tego typu dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych za sztukę. Najtańsze kolumny wykonane są z płyty wiórowej z papierowymi głośnikami. Najwyższej klasy głośniki wykonane są z tworzywa sztucznego i kevlaru (bardzo wytrzymały materiał do produkcji kamizelek kuloodpornych).

Wieża Yamaha MCR 550 PianoCraft z kolumnami krytymi lakierem fortepianowym
Wieża Yamaha MCR 550 PianoCraft z kolumnami krytymi lakierem fortepianowym

Parametry

Moc wieży (W)

Zwróć uwagę na moc, jaką dysponuje wieża, która chcesz kupić. Im większą moc będą posiadały głośniki w wieży, tym głośniej będzie grała. Głośniki w wieży mogą mieć od 3 – 50 W mocy. W przypadku wież wyróżnia się moc nominalną (znamionową) i moc muzyczna (szczytową). Nie sugeruj się jednak nalepkami na urządzeniach w stylu „300 Wat mocy”. Wartość podawana na tego typu nalepkach to moc szczytowa, osiągana w warunkach studyjnych przy produkcji danego sprzętu w krótkim okresie czasu (przez 0,4 sekundy). W normalnych warunkach wieża taka będzie dysponowała mocą nie 300 W, tylko przykładowo 30 W.

Zużycie energii

Ilość energii zużywanej przez wieżę również podaje się w watach (W). Parametr ten mówi ile watów energii będzie zużywała wieża. Z reguły jest to od 5 – 30 W na godzinę.

Odtwarzane formaty dźwięku

Wieża LG CM2521 obsługuje formaty Audio CD, CD-R/RW, MP3/ID3 Tag, WMA
Wieża LG CM2521 obsługuje formaty Audio CD, CD-R/RW, MP3/ID3 Tag, WMA
Wieże dostępne na rynku są w stanie odtwarzać nie tylko dźwięk w formacie CD. Jest wiele urządzeń, które mogą odczytywać muzykę zapisaną w formatach CD-R i CD-RW, czyli pliki nagrane na płytę przy pomocy komputera. Warto również sprawdzić, czy wybrany model jest kompatybilny z formatem MP3 i WMA, co umożliwia słuchanie nagrań w tym formacie zapisanych na płycie. Obecnie, wieże odtwarzają pliki w ogromnej ilości formatów, np. m4a i ogg.

Odtwarzane formaty obrazu

Wieże, które przystosowane są do odczytu płyt DVD (czyli domyślnie obrazem), mogą również być w stanie odczytywać inne formaty obrazu, podobnie jak w przypadku formatów dźwięku, komputerowe. Są to formaty DivX i Avi. Jeśli wybrany przez Ciebie model wieży będzie takie formaty obsługiwał, będziesz mieć możliwość odtworzenia filmów nagranych w komputerze albo np. własną kamerą cyfrową.

Złącza

Wejścia te dają większe możliwości w odtwarzaniu muzyki. Dzięki nim możesz na swojej wieży odtwarzać muzykę z nośników innych niż płyta CD czy DVD. W wieżach montowane są następujące dodatkowe wejścia nośników muzyki:

 • USB – pozwala na podłączenie do wieży pendrive-a z muzyką. W przypadku wieży z taką opcją upewnij się jednak, że umożliwia ona odtwarzanie plików z nośnika w zadanej kolejności, a nie losowo.
 • AUX – pozwala na podłączenie starszych urządzeń audio – są to po prostu stare dobre czincze (np. Sony CMT-MX500i).

Wieża Yamaha PianoCraft E-640 ze stacją dokującą iPoda
Wieża Yamaha PianoCraft E-640 ze stacją
dokującą iPoda

 • Stacja dokująca iPoda – pozwala podpiąć do wieży ten typ odtwarzacza i odtwarzać muzykę bezpośrednio z niego. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Stacja dokująca jest doskonałym uzupełnieniem sprzętu stereo, zmieniającym go w centrum multimedialne. W niektórych wieżach iPod to jedyny nośnik muzyki.
 • Gniazda kart pamięci SD – podobnie jak z pendrive-a możemy za ich pośrednictwem przenosić i odtwarzać muzykę skopiowaną bezpośrednio z komputera.
 • Bluetooth – dzięki temu wejściu możesz odtwarzać muzykę na odległość np. z komputera lub telefonu komórkowego bez użycia kabla (np. Miniwieża Yamaha PianoCraft MCR-550).

 • Możliwość podłączenia do Internetu przez złącze przewodowe i bezprzewodowe sieci LAN – umożliwia słuchanie niezliczonej ilości stacji radiowych w internecie (Denon Ceol).

Funkcje

Korektor graficzny

Jest to funkcja, która dostosowuje ustawienia barwy dźwięku do indywidualnych upodobań. W wieżach występują następujące korektory:

 • posiadające płynną regulację ustawień tonów niskich i wysokich za pomocą pokręteł. Ta opcja występuje w droższych zestawach wież mini i micro (np. Yamaha Paino Craft MCR 940). 
 • oferujące tryb dźwięku przestrzennego (Dolby Surround, Incredible Surround), który tworzy z dwóch kolumn głośnikowych efekt dźwięku dookólnego. Daje to wrażenie podobne do tego, jakie jest w nowoczesnych salach kinowych – masz wrażenie że dźwięk otacza Cię i dobiega z każdej strony (np. LG XD123). 
 • gotowe, wbudowane ustawienia dźwięku, określane w różny sposób, np. rock, pop, jazz, natural. Ten typ korektora pozwala wykorzystać jedno z zaprogramowanych przez producenta ustawień barwy dźwięku. (np. M-Audio CS-525).

Wieża M-Audio CS-525 z dodatkowymi ustawieniami dźwięku
Wieża M-Audio CS-525 z dodatkowymi ustawieniami dźwięku

Wyposażenie

Dodatkowy głośnik basowy (subwoofer)

Wieża Samsung MM-C 550 D z odtwarzaczem DVD i subwooferem
Wieża Samsung MM-C 550 D z odtwarzaczem DVD i subwooferem
Taki dodatkowy, trzeci w zestawie głośnik, powoduje wzmocnienie tonów niskich (tzw. basów).Tworzy dodatkowe efekty dźwiękowe. Używa się go w wieżach z wbudowanym odtwarzaczem DVD, przy oglądaniu filmów, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie efektów jak w kinie domowym (np. HC 700). Głośnik taki nie wymaga specjalnych ustawień. Nie musi on być umieszczony obok wieży lub jej pozostałych głośników, można umieścić w dowolnym miejscu pokoju, np. za zasłoną.

Wejście mikrofonowe

Wejście umożliwiające podłączenie mikrofonu sprawia, że można śpiewać, tworząc np. karaoke (np. Sony CMT-DF1), Jeżeli wieża posiada dysk twardy lub magnetofon – można także nagrywać swój głos.

Zegar i budzik

Właściwie każda wieża wyposażona jest w te dwie funkcje, dzięki którym można zaprogramować urządzenie na samodzielne włączanie i wyłączanie. Dzięki temu możesz zaprogramować wieże, by budziła Cię dźwiękiem z płyty czy radia.

W wieżach z wbudowanym dyskiem twardym możesz również zaprogramować datę i godzinę nagrywania audycji radiowej, której nie możesz wysłuchać w danej chwili (np. w nocy).

Dodatkowe wejścia TV

Wejścia te (Scart, HDMI, komponent) umożliwiają podłączenie urządzenia do telewizora i używania go do odtwarzania filmów.

WiFi

Pozwala na stworzenie bezprzewodowego centrum muzycznego. Producenci wykorzystują WiFi do tworzenia zestawów absolutnie bez kabli (np. Philips WACS7500/12).

Czy wiesz, że są na rynku wieże stereo, które wyposażone są w telewizor LCD?

Gramofon

Jeśli posiadasz w domu kolekcje płyt winylowych, zestaw wyposażony w gramofon może okazać się dobrym rozwiązaniem. Takie urządzenia (np. Elta 2399N) oprócz wszystkich nowoczesnych funkcji posiadają tradycyjny gramofon, dzięki któremu będziesz mieć możliwość odsłuchania nagrań zapisanych na czarnych płytach. Niektórym modelom, zapewne ze względu na obecność gramofonu właśnie, producenci nadali kształt retro (np. Elta 1236).

Wieża z telewizorem Wieża z gramofonem
Wieża Elta 2566 wyposażona w telewizor o przekątnej 7 cali Wieża Elta 1236 z gramofonem
Wieża Elta 2566 wyposażona w telewizor o przekątnej 7 cali Wieża Elta 1236 w stylu retro,
z gramofonem

Producenci i ceny

Wybieraj urządzenia znanych producentów. Ci najbardziej polecani to:

Kupując sprzęt dobrej marki, możesz mieć pewność jakości i trwałości sprzętu.

Ceny wież zintegrowanych mini i mikro zaczynają się już od 200 zł, a kończą na 4500 zł.

Podsumowanie

Decydując się na zakup wieży stereo, musisz zastanowić się nad jej przeznaczeniem, czyli do czego będziesz jej używać oraz lokalizacją, czyli nad tym, gdzie ją postawisz. Zanim więc wybierzesz się do sklepu, pomyśl o następujących kwestiach:

ikona znak zapytania Czy będziesz słuchać przede wszystkim muzyki, czy może głównie radia, a muzyki tylko sporadycznie?
Na podstawie tego, co napisaliśmy wyżej, wiesz już na pewno, że jeśli zamierzasz słuchać muzyki z wielu różnych nośników, musisz rozważyć model wieży, który to umożliwi. Twoja wieża powinna, oprócz odtwarzacza CD/DVD (najlepiej ze zmieniarką), posiadać dodatkowe wejścia nośników dźwięku oraz być kompatybilna z formatami MP3, CD-R i CD-RW.

ikona znak zapytania Czy zamierzasz podłączać wieżę do telewizora i używać jej zamiast kina domowego?
Jeżeli zamierzasz używać wieży do odtwarzania płyt DVD i będziesz ją podłączać do telewizora – rozważ zakup wieży z dodatkowym, trzecim głośnikiem niskotonowym (subwooferem). Zapewni on dodatkowe efekty dźwiękowe podczas oglądania filmów.

ikona znak zapytania Czy masz mały pokój? A może wieża będzie stała w całkiem sporym pomieszczeniu?
Zwróć uwagę na wielkość pokoju, aby moc wzmacniacza i kolumn nie była zbyt duża. Sprzęt o większej mocy jest droższy, a Ty w małym pokoju nie wykorzystasz tego, więc szkoda przepłacać.

Do pokoju ok.10 m2 – wybierz wieżę o mocy kolumn do 20 W. Jeżeli pokój ma 20 m2 – dobrym rozwiązaniem będzie wieża o mocy kolumn do 50 W.

Zastanów się nad gabarytami danego urządzenia, czy będzie ono pasowało do wystroju pokoju i czy kolumny zmieszczą się na półkę. Jeśli planujesz kupić wieżę z ładowanym od góry odtwarzaczem płyt, pamiętaj, że musisz przewidzieć więcej miejsca nad urządzeniem tak, by pokrywa odtwarzacza bez problemu się otwierała.

Przed zakupem po prostu przesłuchaj kilka modeli różnych marek używając tych samych płyt, czy utworów do odsłuchu. Jeżeli jest to sprzęt kupowany w profesjonalnym sklepie – sprzedawca na pewno doradzi i pozwoli umówić się na odsłuch.

Życzymy udanych zakupów i miłego słuchania!