Jakie zabawki kupić dwuletniemu dziecku? Jeśli nie masz pomysłu lub nie wiesz, co kupić, zapoznaj się z tabelą. Przedstawiono w niej umiejętności rozwijane przez dziecko w kolejnych miesiącach życia i zabawki, które pomagają rozwijać te umiejętności.

Wiek dziecka Zdolności poznawcze dziecka  Proponowane zabawki
2-3 lata

Dziecko rozwija spostrzegawczość, powiększa zasób słów, rozróżnia kolory, ćwiczy rękę rysując coraz precyzyjniej kółka, zaczyna próby rysowania prostych kresek i krzyżyków.

Rozwija wyobraźnię (może mieć niewidzialnego przyjaciela) i odgrywa role dorosłych (pani w sklepie, przedszkolanka, pan strażak itp.), może zacząć naukę liczenia (między 28. a 30. miesiącem może nauczyć się liczyć do 3) i rozpoznawania liter (O, A, S), rozróżnia kolory.

Dziecko uczy się jeździć na rowerku, potrafi ze sobą zsynchronizować słowa i gesty.

klocki (np. lego duplo), zabawki edukacyjne do sortowania według kolorów i kształtów, malowanki, kredki ołówkowe (zabawki plastyczne), domek dla lalek, zabawki do pchania i ciągnięcia, puzzle, proste łamigłówki, zestawy do budowania, wiaderko z łopatką, drewniany pociąg, farby do malowania palcami*, ciastolina*, modelina*, plastelina*, rowerek, proste gry planszowe (np. ćwiczące pamięć) i karciane, zabawki ćwiczące synchronizację słów i gestów

Źródło: opracowanie własne na podstawie
www.babyonline.pl, www.mediweb.pl, www.fisher-price.com/pl.