Jakie zabawki kupić czteroletniemu dziecku? Jeśli nie masz pomysłu lub nie wiesz, co kupić, zapoznaj się z tabelą. Przedstawiono w niej umiejętności rozwijane przez dziecko w kolejnych miesiącach życia i zabawki, które pomagają rozwijać te umiejętności.

Wiek dziecka  Zdolności poznawcze dziecka  Proponowane zabawki
4-5 lat

Dziecko ma bardzo dobrze rozwiniętą sprawność ruchową (bez problemu radzi sobie z jazdą na rowerze, skokami na trampolinie (sprawdź poradnik – jaką trampolinę wybrać?) czy wchodzeniem na szczebelki drabinek).

Rysunki zawierają coraz więcej szczegółów.

Dziecko nabiera umiejętności posługiwania się nożyczkami, ołówkiem, pędzelkiem.

Szybko rozwija się zasób słów i pojęć.

farby, pędzle, wycinanki*, plastelina*, modelina*, zestawy kreatywne*, zestawy interaktywne (np. książki, kolorowanki), zabawki do ciągnięcia i popychania, samochody, w których dziecko może jeździć, klocki (powyżej 10 elementów np. lego duplo), tablice do rysowania, pieczątki, puzzle, misie, lalki poruszające rękami i nogami, plastikowe laptopy, zabawkowe zegary, wielofunkcyjne kalkulatory, plastikowe sprzęty domowe*, wiaderka, łopatki, foremki, gry planszowe, karciane, układanki, rowerki, zabawki rozwijające wyobraźnię, książki z historiami rozwijającymi zachowania społeczne i emocjonalne, zabawki przypominające zwierzęta, zestawy do zabawy w zawody wykonywane przez dorosłych, piłki, skakanki, kręgle, zestawy do nauki pisania i czytania

Źródło: opracowanie własne na podstawie
www.babyonline.pl, www.mediweb.pl, www.fisher-price.com/pl.