Nie lubisz półśrodków? Interesują cię za to wrażenia dźwiękowe z najwyższej półki? W przypadku audiofila szukającego najwyższej klasy sprzętu do słuchania muzyki sprawa jest prosta: wystarczy wzmacniacz. Ale jeśli jesteś słuchaczem, który lubi sam decydować o ustawieniach albo kompletujesz kino domowe czy stanowisko do grania na komputerze – poszukaj wielofunkcyjnego amplitunera.

Dlaczego amplituner? Zacznijmy, przewrotnie, od wyjaśnienia czym jest wzmacniacz. Kupujesz go, gdy potrzebujesz przede wszystkim mocy i tylko to cie interesuje. Krótko mówiąc, na wzmacniacz decydują się głównie audiofile, którzy nie mają zwyczaju ingerować w dostarczony na ścieżce dźwięk. Ma być dokładnie taki, jak zaplanował inżynier dźwięku. Zwłaszcza sprzęt wysokiej klasy w ogóle pozbawiony jest możliwości regulacji barwy.

Amplituner jest więc wzmacniaczem, który ma coś jeszcze. A tego czegoś może być naprawdę dużo. Pierwsze skojarzenie, to radio (tuner). I oczywiście każdy jest w nie wyposażony. To jednak tylko kropla w morzu dodatkowych funkcji. Masz na przykład możliwość podłączenia się do sieci, korektor dźwięku czy funkcję konwersji obrazu.

Podział

Pierwsze pytanie, jakie musisz zadać sobie przed zakupem amplitunera brzmi: „Do czego będę go używał?”. Są dwie podstawowe możliwości:

 • Do słuchania muzyki
 • Do multimediów (kino domowe, gry wideo)

Jeśli amplituner jest ci potrzebny do wzmocnienia muzyki, wybierz sprzęt stereo.

Jeśli natomiast rozbudowujesz kino domowe lub chcesz cieszyć się przestrzennym dźwiękiem płynącym z wirtualnego świata gier, poszukaj amplitunera wielokanałowego (liczba kanałów: patrz niżej).

A co jeśli myślisz o wszechstronnym zastosowaniu? I np. głównie chcesz słuchać muzyki, ale od czasu do czasu obejrzeć też film, ciesząc się dobrym dźwiękiem? W takim wypadku poleca się zainwestować w bardzo dobry sprzęt stereo. Podczas słuchania muzyki będziesz miał dźwięk najwyższej klasy, a oglądając filmy też będzie nieźle, choć bez efektu przestrzenności.

Parametry

Liczba kanałów

Jak pisaliśmy wyżej, do słuchania muzyki wystarczy stereo, umożliwiające podłączenie dwóch kolumn. Prawdziwa „zabawa” zaczyna się, kiedy myślisz o amplitunerze do zastosowań multimedialnych. Najpopularniejszym zestawem wciąż pozostaje 5.1 – czyli sześć kanałów (subwoofer i pięć głośników). Jeśli jednak szukasz bardziej wyszukanych wrażeń i nie straszne ci są zaawansowane systemy, możesz zdecydować się na na sprzęt siedmio-,ośmio- czy nawet 10-kanałowy, czyli 6.1, 7.1 i 9.1.

Najkrócej mówiąc, to ile kanałów zapewni ci amplituner, decyduje o tym, ile będziesz mógł podłączyć głośników, na które zostanie rozbity dźwięk. Ale uwaga! 7.1 to niewątpliwie krok w przyszłość, ale obecnie możesz mieć problem ze znalezieniem treści dostosowanych do tego systemu. Większość wciąż jest dostępna jedynie ze ścieżką dźwiękową w wersji 5.1. Oczywiście jeszcze słabiej pod tym względem wypada mało na razie popularny standard 9.1.

W standardzie 5.1 dwie kolumny umieszcza się przed słuchaczem po lewej i prawej stronie (plus pośrodku subwoofer) i dwie za plecami.

Standard 7.1 umożliwia ustawienie dwóch dodatkowych kolumn po bokach.

Moc

Możesz spotkać się z podawanymi przez producentów dwoma rodzajami mocy:

Moc muzyczna – to parametr, który często brzmi doskonale. Jest więc chętnie wykorzystywany jako chwyt marketingowy. Nie ma jednak żadnego znaczenia. Jest to moc maksymalna, chwilowa, uzyskana w bardzo krótkim czasie.

Moc znamionowa (RMS) – to moc, którą sprzęt może być obciążony w sposób ciągły bez narażenia na uszkodzenie. Tym właśnie parametrem powinieneś kierować się, szukając odpowiedniego dla siebie sprzętu.

A jakiej mocy szukać? To zależy od powierzchni pomieszczenia, w którym sprzęt będzie służył. Zakłada się, że na 20 metrach kwadratowych powinien pracować amplituner o mocy około 400 W, przy czym wartość ta jest sumą wszystkich kanałów. Jeśli jednak ta moc wyniesie 250 W to także powinno wystarczyć.

A co jeśli pokój jest większy? Do każdych kolejnych 5 m² dodajesz kolejne 50 W.

Uwaga! Zadbaj też o to, by kolumny współpracujące z amplitunerem były o 10-30 proc. silniejsze.

Impedancja

To bardzo ważny parametr, na który musisz zwrócić uwagę, podłączając do amplitunera kolumny. Impedancję podaje się w omach (najczęściej spotykane wartości to 4, 6 i 8 Ω). Uwaga! Impedancja głośników musi być równa lub większa impedancji amplitunera. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia sprzętu. Czyli jeśli masz amplituner o impedancji 6 Ω, kolumny mogą mieć 6 lub 8 Ω (albo więcej), ale na pewno nie 4.

Dekoder dźwięku

Dekoder umożliwia odczytanie dźwięku cyfrowo zapisanego na nośniku (np. na płycie). Najpopularniejsze dekodery to: DTS, DTS-ES, Dolby Digital, Dolby Prologic II, DTS-HD Master Audio czy Dolby True HD.

Funkcje

Skaler

Jest to funkcja, dzięki której rozdzielczość obrazu, np. SD, zostanie powiększona (w tym przypadku do HD). Jakość nie będzie idealna, ale z pewnością lepsza. Obecnie są także skalery konwertujące obraz do 4K Ultra HD.

Autokalibracja

W tę funkcję jest obecnie wyposażona większość amplitunerów. Dzięki temu nie musisz ręcznie kalibrować sprzętu do parametrów pomieszczenia i układu kolumn. Zrobi to za ciebie dołączony przy zakupie mikrofon, który należy umieścić w miejscu odsłuchu. Reszta zrobi się sama. Jak to się dzieje? System kalibracyjny „zbiera” dane: charakterystykę kolumn i akustykę pomieszczenia, po czym wprowadza odpowiednie korekty.

Bluetooth i Wi-Fi

Łączność bezprzewodowa. Możesz słuchać ulubionej muzyki, którą masz akurat na smartfonie, tablecie czy laptopie. Bez potrzeby łącznia się przewodami. Ale uwaga! W tańszych modelach to raczej rzadkość.

Funkcja poprawy dźwięku

Przydaje się zwłaszcza podczas odtwarzania skompresowanych plików (np. MP3).

Cyfrowy procesor dźwięku

Zmienia sygnał cyfrowy na postać analogową. Ale na tym nie koniec. Nadaje mu też odpowiednie brzmienie, które możesz ustawiać w zależności od pożądanego w danej chwili efektu.

Regulacja barwy dźwięku

Umożliwia korektę tonów niskich i wysokich. Na barwę ma też wpływ filtr loudness (podbicie tonów niskich i wysokich przy cichym odsłuchu) i korektory dźwięku.

Uwaga! Regulacja barwy jest mocno krytykowaną praktyką w środowisku audiofilskim. Dlaczego? Bo to, co uda się przy pomocy regulacji usunąć (np. szum), nie pozostaje bez konsekwencji – powoduje bowiem inne, dodatkowe zniekształcenia. Oczywiście mogą to być niuanse dla przeciętnego słuchacza nie do wychwycenia.

Pilot

Amplituner poza przyciskami na panelu może być obsługiwany pilotem. Niektóre z nich obsługują różne sprzęty, ale tylko rodzimej marki. Inne są uniwersalne.

Gniazda

Gniazdo antenowe. Amplituner to wzmacniacz plus radio. Nic więc dziwnego, że każdy wyposażony jest w gniazdo antenowe.

Analogowe wejścia/wyjścia audio. Zwykle jest ich kilka. Połączenie umożliwia przewód z końcówkami typu cinch.

Analogowe wejścia i wyjścia SD. Korzysta się z nich coraz rzadziej, ale amplitunery wciąż są w nie wyposażane. Są to gniazda S-Video i kompozytowe. Przenoszą wyłącznie wizję. Dźwięk musi być przeniesiony oddzielnym przewodem.

HDMI. To obecnie obowiązkowy standard. Przesyła sygnały audio-wideo o wysokiej rozdzielczości. Na ogół są to dwa lub trzy wejścia i jedno-dwa wyjścia.

Zaciski na głośniki. Do nich podłączysz kolumny. Każda będzie połączona dwoma przewodami.

Analogowe wejścia sygnału wideo HD. Po co? Może się przydać do podłączenia DVD bez portu HDMI.

Gniazdo sieciowe. To już w sprzęcie wyższej klasy. Taki amplituner może pobierać pliki multimedialne z sieci.

Cyfrowe wejścia/wyjścia audio.

Wyjście subwoofera. Głośnik niskotonowy ma zwykle własny wzmacniacz, wobec czego nie podpinamy go, jak zwykłą kolumnę, ale do specjalnego gniazda.

USB. Umożliwia podłączenie pendrive’a. Albo innego sprzętu zewnętrznego.

Producenci i ceny

Na rynku nie brakuje firm oferujących amplitunery, a niektóre z nich to od dawna wytrawni i powszechnie znani w tym sektorze gracze. Wystarczy wymienić takie marki jak:

 • Pioneer
 • Yamaha
 • Sony
 • Denon
 • Onkyo
 • Marantz
 • Technics
 • Harman
 • JBL

Ceny sprzętu nie są niskie. Ale stawiając efektom dźwiękowym pewne wymagania, nie da się obejść posiadania wzmacniacza lub wielofunkcyjnego amplitunera. Ile w takim razie trzeba przygotować gotówki, by myśleć o zakupie takiego sprzętu? Najprostsze modele kosztują nieco mniej niż 800 złotych. Czasem można skorzystać z promocji i zaoszczędzić kolejne 100-200 zł. Jeśli jednak celujesz w sprzęt zapewniający trochę większą liczbę funkcji, musisz liczyć się z wydatkiem do 2000 zł lub ewentualnie nieco więcej. W tym przedziale powinien znaleźć coś dla siebie każdy, kto nie pretenduje do miana bezkompromisowego audiofila. Oczywiście warto też pamiętać, że nie ma sensu wydawać ogromnych sum na potężne wzmocnienie, jeśli nie dysponujesz dużym pomieszczeniem. Górna granica? Trudno ją określić. Wysokiej klasy sprzęt potrafi kosztować kilkanaście tysięcy. Jeśli jednak nie masz ograniczeń finansowych i po prostu interesują cię najnowsze technologie z najwyższej półki, możesz znaleźć amplitunery nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. Technics SE-R1 kosztuje ok 55 tys. zł).

Podsumowanie

Pamiętaj o podstawowym podziale, który stawia granice między sprzętem do słuchania muzyki (stereo) i do zastosowań multimedialnych (sprzęt wielokanałowy). Jeśli chcesz używać amplitunera i do słuchania muzyki, i do oglądania filmów czy grania – musisz zdecydować się na kompromis (zaleca się raczej dobrej klasy stereo).

Dobierając do amplitunera kolumny zwróć uwagę na ich moc (musi być o 10-30 proc większa niż moc amplitunera) i impedancję (kolumny o tej samej lub wyższej impedancji niż amplituner).

Zapomnij o krzykliwie eksponowanej przez producentów mocy muzycznej. Kieruj się mocą RMS, dobierając ją do swoich potrzeb.

Mając nieco więcej gotówki warto trochę dołożyć i zainwestować w lepszy amplituner, pamiętając, że będzie on służył przez wiele lat. Możliwe, że zdążysz w tym czasie wymienić już cały sprzęt na nowy: komputer zestarzeje się szybko, nośniki zmieniają się nieustannie, co kilka-kilkanaście lat. Tymczasem amplitunery, choć również są coraz nowocześniejsze, mogą służyć naprawdę długo, spełniając swoje podstawowe (i nie tylko) funkcje.

Przede wszystkim jednak kieruj się własnymi potrzebami i upodobaniami.

Życzymy udanych zakupów. I nieziemskich doznań dźwiękowych.