Podobno tylko 5% kobiet potrafi dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza. Dobry stanik jest jak druga skóra, w zależności od potrzeb, uwydatnia lub podtrzymuje biust. Czy wiesz, komu poleca się bardotki, komu staniki typu „push-up” i co to jest biustonosz „multiway”?

Rodzaje

Bardotka (balkonetka) – to stanik, który charakteryzuje się tym, że górna linia miseczek biegnie poziomo w poprzek biustu. Ramiączka umieszczone są szerzej niż w innych typach staników, co razem z kształtem miseczek daje w efekcie dekolt w kształcie kwadratu (stąd też nazwa tego typu stanika). Miseczki mają najczęściej fiszbiny, często są też usztywnione.

Biustonosz typu plunge – słowo plunge po angielsku znaczy zanurzyć się, a biustonosz typu plunge to taki, który ma za zadanie wyrzeźbić piękny, głęboki dekolt. Ma miseczki o skośnych cięciach, nisko wycięte, ich linia biegnie skośnie przez piersi, są połączone wąskim łączeniem na mostku. Biustonosze typu plunge mogą być usztywnianie lub nie.

Biustonosz push-uppush-up znaczy po angielsku dosłownie popychać do góry, więc push-up to stanik, którego zadaniem jest podniesienie biustu. Efekt taki możliwy jest dzięki temu, że biustonosz wyposażony jest w umieszczone w dolnej części miseczek kieszonki, w które wsuwa się niewielkie poduszki, bądź posiada specjalne usztywnienie w tej właśnie części. Push-upy posiadają fiszbiny.

Biustonosz z pełną miseczką (ang: full-cup) – to stanik o miseczkach mocno zabudowanych, którego zadaniem jest zapewnić piersiom dobre podtrzymanie. Miseczki mają poziome cięcia biegnące w poprzek piersi i zakrywają ich większą część. Połączenie między miseczkami jest szerokie, podobnie jak ramiączka.

Bardotka  Biustonosz typu "plunge"  Push-up  Biustonosz z pełną miseczką (full-cup
 stanik bardiotka Ewa Bień Rea  stanik plunge Panache Tango 3256 stanik push-up Gorsenia 442 stanik full-cup Panache Harmony 4035
 Ewa Bień Rea  Panache Tango
 Gorsenia 442
 Panache Harmony 4035


Biustonosz z uformowaną miseczką
– to biustonosz o usztywnionej miseczce z fiszbinami, uformowanej z jednego kawałka materiału, bez cięć. Dzięki temu miseczki nie posiadają szwów i biustonosz nie odznacza się pod obcisłą bluzką lub sukienką.

Minimizer – to stanik, którego miseczki skonstruowane są w taki sposób, by pomniejszać biust, a dokładniej mówiąc, sprawiają, że piersi bardziej przylegają do klatki piersiowej, zamiast wystawać do przodu. Efekt taki uzyskuje się dzięki temu, że miseczka ma nieco większą średnicę niż zwykły stanik w danym rozmiarze, ale jest płytsza. Miseczki często są bezszwowe.

Miękki / nieusztywniany – to stanik pozbawiony zarówno usztywnienia miseczek, jak i fiszbin. Wybierają go panie uprawiające sport i takie, które nie przepadają za krępowaniem biustu.

Staniki miękkie to dobry wybór dla kobiet karmiących piersią. Biustonosze dla młodych mam wyposażone są w odpinane patki na miseczkach, które umożliwiają karmienie dziecka bez konieczności zdejmowania lub przesuwania stanika.

Bez ramiączek – posiada usztywniane lub miękkie miseczki i silikonowe wykończenie po wewnętrznej stronie obwodu, które „przykleja” się do skóry. Dzięki temu masz pewność, że stanik nie będzie się zsuwał. Staniki bez ramiączek bądź modele z odpinanymi ramiączkami przydadzą się każdej kobiecie, która nosi bluzki, sukienki odkrywające ramiona.

Biustonosz z uformowaną miseczką Minimizer Biustonosz miękki Biustonosz bez ramiączek
Hanna Style Minimizer, Triumph Comfort Minimizer miękki Sealine Larisa Basic bez ramiączek, Panache Superbra Porcelain Strapless
Hanna Style
Triumph Comfort Minimizer Sealine Larisa Basic Panache Superbra Porcelain Strapless

Biustonosze dla Amazonek. Na rynku są dostępne specjalne biustonosze-gorsety przeznaczone dla pań, które przeszły mastektomię. Umożliwiają komfortowe noszenie protezy (miseczki są zabudowane i przytrzymują biust).

Biustonosz samonośny, Julimex
Biustonosz samonośny, Julimex

Paniom, które nie przepadają za stanikami nie lubią ich nosić, polecamy plastry lub żelowe osłonki przykrywające brodawki.

 

Ramiączka i zapięcie
 

Ramiączka

Ramiączka stanika są bardzo istotne, wraz z pasem tworzą system regulacyjny.

Kobiety mają tendencję do kupowania staników w niewłaściwym rozmiarze, a następnie korygowania rozmiaru ramiączkami. Warto pamiętać, że jeśli są zbyt mocno naciągnięte, sprawiają że pas podchodzi do góry i miseczki nie leżą właściwie.

Ramiączka biustonosza mogą mieć różne ułożenie:

 • ramiączka klasyczne – dzięki nim ciężar biustu opiera się na ramionach;
 • ramiączka skrzyżowane na plecach – sprawiają, że możesz nosić bluzki mocno wycięte po bokach;
 • ramączka zawiązywane na szyi – stosuje się je przede wszystkim w biustonoszach od strojów kąpielowych;

Do staników można dokupić specjalny ściągacz (lub klips), który krzyżuje ramiączka na plecach.

Ściągacz do ramiączek, Julimex
Ściągacz do ramiączek, Julimex
Na rynku dostępne są staniki wyposażone w ramiączka, które można układać w dowolny sposób (np. w pasie). Nazywają się multiway (dosłownie: na wiele sposobów). .

Ramiączka można też do stanika dokupić. W ofercie są zarówno przezroczyste ramiączka silikonowe, jak i modele ozdobne.

Zapięcie

W biustonoszach stosuje się dwa rodzaje zapięć:

 • tylne – najpopularniejsze, znajduje się na plecach;
 • przednie – znajduje się między miseczkami;

Zapięcie tylne, w przeciwieństwie do przedniego, daje możliwość regulacji (posiada zazwyczaj dwa-trzy rzędy haftek).

Przedłużacz, Julimex
Przedłużacz, Julimex

Pas biustonosza
może mieć od jednej do trzech haftek, dzięki którym można zapiąć go w różnych miejscach i ścisnąć mocniej lub słabiej (w zależności od szerokości obwodu pod biustem). Jeśli pas okaże się z czasem zbyt ciasny, można do niego dokupić specjalny przedłużacz.

Materiał

Kupując stanik należy zwrócić uwagę na materiał, to od niego zależy komfort noszenia. Warto wiedzieć, jakie właściwości mają tkaniny i dzianiny, z których wykonuje się biustonosze:

 • Bawełna – bawełna jest naturalna, nie uczula, pozwala skórze oddychać. Staniki bawełniane są wygodne, poleca się je paniom, które uprawiają sport.
 • Elastan (elastik) – wykonuje się z niego biustonosze bezszwowe, które idealnie nadają się do dla Pań prowadzących aktywny tryb życia. Wadą elastanu jest to, że słabo przepuszcza powietrze.
 • Gipiura – lniano-bawełniana koronka. Biustonosze z niej wykonane są eleganckie i kuszące.
 • Jedwab – biustonosze jedwabne uchodzą za ekskluzywne. Rzeczywiście – jedwab jest drogi, a do tego ma wyjątkowe właściwości – jest elastyczny, nie rwie się i nie mechaci, ma piękny połysk. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji bielizny ślubnej.
 • Mikrofibra – jest cienka, gładka, lekka, ale też bardzo wytrzymała. Często łączy się ją z elastanem. Dzięki takiemu połączeniu bielizna jest gładka i zachowuje się na ciele jak „druga skóra”.
 • Nylon (poliamid) – wytrzymały materiał syntetyczny. Bielizna intymna, która jest wykonana z nylonu ma lekkość jedwabiu, ale jest od niego bardziej wytrzymała, nie ulega odkształceniom. Nylon łatwo się pierze.
 • Poliester – sztuczna tkanina, która jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i zniszczenie. Staniki poliestrowe nie są rozciągliwe.
 • Rayon – tańsza wersja jedwabiu. Niestety, bielizna wykonana z rayonu ma tendencje do gniecenia się i kurczenia w praniu.
 • Satyna – z satyny produkuje się ekskluzywną bieliznę. Jest to gładka, połyskliwa tkanina, która odbija światło. Wygląda bardzo efektownie.
 • Spandeks (lycra) – sztuczna tkanina, wytrzymała, rozciągliwa i obcisła. Dodaje się go do mniej elastycznych materiałów, takich jak: jedwab, bawełna. Może być używany jako gładki materiał, albo mieć postać elastycznej koronki.
 • Szyfon – podobny do satyny, ale bardziej przezroczysty. Używa się go do szycia bielizny ekskluzywnej (np. ślubnej).
 • Żorżeta – matowa, ziarnista tkanina o delikatnej fakturze. Jest podobna do szyfonu, ale bardziej przezroczysta.
Stanik bawełniany  Stanik z elastanem  Stanik z nylonem
 Atlantic LBR360/75BSZMS1   Atlantic, z elastanem   Atlantic, stanik z nylonem
 Atlantic, stanik ciązowy
 Atlantic
 Atlantic

 

Rozmiar

Aby dobrze określić rozmiar biustonosza, trzeba zmierzyć się w dwóch miejscach.

Pomiar pod biustem

Najpierw zmierz obwód pod biustem, koniecznie na wydechu. Otrzymany wynik zaokrąglij w dół, do pełnej piątki lub dziesiątki. Dlaczego? Obwód stanika musi być jak najciaśniejszy, ponieważ zbyt luźny biustonosz nie będzie dobrze podtrzymywał biustu. Dodatkowo, tkanina, z której jest zrobiony, podczas noszenia zawsze trochę się rozciąga, a pamiętaj, że pomiaru dokonujesz nierozciągliwą, sztywną miarką. Przykładowo więc, jeśli obwód pod biustem wyniesie 79 cm, przyjmij, że rozmiar stanika w obwodzie to maksymalnie 75.

Pomiar w biuście

Drugi pomiar to obwód w biuście, który pozwoli określić wielkość miseczki. Tym razem należy objąć się miarką luźno, nie ściskając piersi, na wysokości brodawek, a otrzymany wynik zapisać, nie zaokrąglając w żadną stronę. Będzie on potrzebny do ustalenia ostatecznego rozmiaru biustonosza według tabeli.

Tabela i kalkulator rozmiarów

Tabele (lub kalkulatory) rozmiarów dostępne są na stronach producentów oraz dobrych internetowych sklepów z bielizną. Umożliwiają klientkom ustalenie, na podstawie wykonanych wcześniej pomiarów, jaki rozmiar biustonosza powinny kupić.

Jak korzystać z tabel i kalkulatorów? W przypadku tabeli, w kolumnie po lewej stronie należy odszukać określony wcześniej rozmiar obwodu biustonosza (uwaga, mówimy o zaokrąglonej w dół liczbie, nie o rzeczywistym obwodzie zmierzonym miarką!), a następnie w rubryce przypisanej temu obwodowi znaleźć zmierzony (rzeczywisty) obwód biustu. Litera widoczna nad wartością równą lub przybliżoną do Twojego obwodu biustu określa właściwy rozmiar miseczki dla Twojego obwodu stanika.

W kalkulatorze rozmiarów musisz wypełnić dwa pola: w pierwszym polu wpisz swój rzeczywisty obwód pod biustem (nie zaokrąglony w dół), w drugim natomiast wartość odpowiadającą obwodowi w biuście. Na podstawie tych liczb kalkulator wyliczy prawidłowy rozmiar Twojego biustonosza.

Przykładowy kalkulator znajdziesz tu.

Rozmiarówki biustonoszy różnych producentów mogą mniej lub bardziej różnić się od siebie. Na różnice w oznaczeniach rozmiarów natkniesz się również w przypadku bielizny zagranicznych, na przykład brytyjskich, marek. Dlatego, jeśli określiłaś już swój rozmiar, przed dokonaniem ostatecznego zakupu porównaj rozmiarówkę producenta wybranego przez Ciebie biustonosza z wykonanymi wcześniej pomiarami.

Żeby dowiedzieć się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, zmierz obwód pod biustem i w biuście. Wynik pomiaru obwodu pod biustem zaokrąglij w dół.

Przykład – jeśli wg pomiaru Twój obwód pod biustem to 73, wybierz stanik o obwodzie 70. Jeśli Twój wynik to 84, wybierz obwód 80.

Następnie zajrzyj do tabeli, z której dowiesz się, jakie rozmiar będzie najlepszy dla Ciebie.

Rozmiarówka brytyjska różni się od polskiej. Różnice wynikają stąd, że miseczki biustonoszy brytyjskich zwiększają sie wraz z wzrostem obwodu o cal, czyli o 2,5 (a nie tak jak w rozmiarówce polskiej czy niemieckiej – o 2 cm). Panie, które chcą znaleźć swój brytyjski rozmiar odsyłamy do specjalnej tabeli.

Błędy w doborze rozmiaru

Powszechnym błędem popełnianym zarówno przez klientki, jak i personel niektórych sklepów z bielizną, jest wybieranie biustonosza o zbyt szerokim obwodzie i zbyt małej miseczce. Wydaje im się, że obwód stanika powinien być dokładnie taki, jak obwód pod biustem zmierzony w centymetrach. Faktycznie natomiast musi on być ciaśniejszy, ponieważ to na nim, nie jak się zwykło sądzić, na ramiączkach, spoczywa odpowiedzialność za podtrzymywanie biustu.

Dodatkowo, wiele kobiet sądzi, że wielkości miseczek oznaczone literami: A, B, C, D itd. są takie same dla każdego obwodu biustonosza. Wydaje im się więc, że miseczka B jest taka sama w staniku o obwodzie 70, jak i w tym, którego obwód wynosi 80. W rzeczywistości wielkość miseczki oznaczonej daną literą zmienia się w zależności od obwodu biustonosza, czyli miseczka B dla obwodu 70 będzie mniejsza od miseczki B dla obwodu 80.

Osobom, które chcą dowiedzieć się jeszcze więcej o rozmiarach staników, polecamy liczne fora poświęcone tematyce biustonoszów. Najpopularniejsze z nich to Lobby Biuściastych i Lobby Małobiuściastych.

Producenci i ceny
 

Producenci

By ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych marek bielizny, zarówno polskich, jaki i zagranicznych. Marki oznaczone gwiazdką mają w swej ofercie biustonosze dla pań o dużych biustach.

Polskie marki bielizny Zagraniczne marki bielizny
Atlantic Curvy Kate*
Comexim* Intimissimi
Corin Freya
Ewa Bień Fantasie
Esotiq Fauve
Gorteks Belle Femme Gossard
Gorsenia Lejaby
Gracya Miss Mandalay
Konrad Panache*
Kostar Playtex
KrisLine* Ruby Pink*
Nipplex Triumph
Milena Bonprix
Róża  
Samanta  

Kupowanie w internecie? Zaletą sklepów internetowych jest to, że ma on w swej ofercie bieliznę marek niedostępnych na tradycyjnym rynku. Wśród klientek bieliźnianych sklepów w sieci dużym powodzeniem cieszą się na przykład biustonosze brytyjskich marek, takich jak Freya, Panache, Fantasie i Curvy Kate, które można już kupić również w polskich sklepach internetowych.

Ceny

Rozpiętość cenowa biustonoszy jest spora. Wpływają na to przede wszystkim jakość materiału i renoma marki.

Oto kilka przykładów staników z różnych przedziałów cenowych:

 Cena do 60 złotych Cena do 150 złotych  Cena ponad 150 złotych
 Ava 734, biustonosz do 60 zł  Triumph New Desire, biustonosz do 130 zł  Felina Conturelle
Ava 734
Triumph New Desire
Felina Conturelle

 
Podsumowanie

Wiesz już, jak dobrać rozmiar stanika, orientujesz się, jakie są rodzaje biustonoszy i z czego się je wykonuje? Jeśli masz jeszcze wątpliwości, przejrzyj nasze podsumowanie.

Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu biustu, polecamy wybór stanika typu push-up, który podnosi biust i nadaje mu kształt. Odpowiednim wyborem będzie też unosząca biust bardotka. Jeśli chcesz po prostu podtrzymać biust, polecamy staniki typu plunge (zbierają biust i nadają mu kształt) i full-cup (dobrze przytrzymują). Paniom, które mają szeroko rozstawione piersi, polecamy bardotkę. Jej miski są nisko wycięte i tworzą kwadratową linię, więc biustonosz tego typu będzie doskonale nadawał się do poziomych (kwadratowych) dekoltów. Jeśli karmisz piersią, wybierz stanik z odpinaną miseczką, najlepiej bez fiszbin (ewentualnie z fiszbinami elastycznymi). Ważne, żeby był wykonany z miękkiego, najlepiej naturalnego materiału.

Koniecznie dobierz odpowiednią miseczkę i obwód korzystając z naszych porad w akapicie "Rozmiar". Możesz poradzić się sprzedawczyni, jeśli sklep oferuje usługi z  zakresu brafittingu.

Pamiętaj, że sklepy internetowe umożliwiają zakup staników o rozmaitych nietypowych rozmiarach, o które nierzadko nie ma nawet sensu pytać w zwykłym sklepie. Wiele sklepów w sieci ma w swojej ofercie biustonosze o obwodach i wielkościach miseczek daleko odbiegających od wszechobecnego w tradycyjnych sklepach rozmiaru 75B.

Życzymy Ci zakupu stanika, który będzie jak druga skóra!