Czytniki ebooków znajdują w Polsce coraz więcej zwolenników, na co rynek odpowiada cyklicznym rozszerzeniem wachlarza dostępnych modeli. Żeby znaleźć odpowiedni czytnik dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak wielkość ekranu czy skala szarości.

Ortodoksyjni czytelnicy twierdzą jednoznacznie: żaden elektroniczny gadżet nie jest w stanie zastąpić książki, zapachu świeżo zadrukowanych kartek, szelestu przewracanych stron, godzin spędzonych na lekturze w łóżku czy przy kominku podczas długich zimowych wieczorów. Z drugiej strony istnieje opinia, że e-booki są boczną furtką, przez którą do czytelniczego grona uda się wprowadzić ludzi młodych, z palcami przyklejonymi do klawiatury telefonu komórkowego i zakodowanym, szkolnym wstrętem do słowa drukowanego. Dlatego jeżeli chcesz zachęcić do czytania kogoś bliskiego, kto ma wyraźną awersję do wynalazku Gutenberga, możesz zaryzykować prezent pułapkę – czytnik e-booków. Zawsze jest szansa, że „ofiara” wpadnie w zastawione sidła. Poza tym czytnik e-book ma jeszcze jedną zaletę. Nawet jeżeli wolisz obcować z literaturą w tradycyjny, papierowy sposób, docenisz zalety czytnika w podróży. Zamiast „kilogramów” literatury, wystarczy, że do walizki spakujesz jedno urządzenie, które w pamięci ma setki książek i jednocześnie waży niewiele więcej aniżeli telefon komórkowy.

Parametry

Czytniki e-booków, jak każde urządzenia elektroniczne, różnią się od siebie parametrami, które decydują o komforcie użytkowania. W przypadku czytników najistotniejsze są:

 • wyświetlacz
 • pamięć wewnętrzna
 • obsługa kart pamięci
 • rozmiary i waga
 • wydajność baterii

Wyświetlacz

Czytniki ebooków różnią się od pozostałych urządzeń elektronicznych technologią zastosowaną do wyświetlania tekstu. Tak jak w przypadku palmtopów czy tabletów PC najczęściej stosowana jest technologia LCD, tak w przypadku czytników e-booków, dla komfortu czytelników, przyjęto technologię e-papieru. E-papier nie emituje własnego światła, dzięki czemu nie męczy wzroku.

Wyświetlacz jest najważniejszym elementem e-czytnika. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na:

 • rozmiar wyświetlacza
 • rozdzielczość
 • liczbę odcieni szarości


PocketBook Pro 912 z wysokiej jakości
wyświetlaczem o rozdzielczości 9,7 cala
Rozmiar wyświetlacza. Od tego parametru zależy wygoda czytania. Im ekran większy, tym lepiej. Przyczyna jest oczywista, na dużym wyświetlaczu zmieści się więcej tekstu, który w powiększeniu gwarantuje komfortowe czytanie. Przekątna ekranu czytników waha się w granicach 5 – 10 cali. Na 5-calowych ekranach, przy odpowiednim powiększeniu, mieści się ledwie część strony, wyświetlacz 10-calowy mieści już całą stronę. Oczywiście większy ekran to wyższa cena i waga. Coś za coś.

 


BeBook Pure oferuje
wyświetlanie w 16 odcieniach szarości
Rozdzielczość. Najczęściej jest podawana na dwa sposoby – w pikselach*) oraz w dpi*). Wartości te należy rozpatrywać podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, które służą do zapisu, druku bądź wyświetlania obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsze odwzorowanie szczegółów oraz bardziej komfortowe czytanie. Najczęściej spotykana rozdzielczość w czytnikach e-booków to: 800 x 600 pikseli. Spotykane są jednak urządzenia, których wyświetlacz ma np.1200 x 825 pikseli. Jeśli chodzi o wartości podawane w dpi, wahają się one w przedziale 160 – 200, co można porównać do przyzwoitej jakości druku.

Liczba odcieni szarości. E-papier ma to do siebie, że wyświetla obraz w odcieniach szarości. Owocuje to tym, że biel nigdy nie jest idealnie biała, a czerń idealnie czarna. Im więcej odcieni szarości, tym lepszy obraz wyświetlanej grafiki. Najprostsze czytniki wyświetlają 4, ale obecny standard to 16 odcieni szarości. W niektórych zaawansowanych urządzeniach tekst wyświetlany jest w 4, zaś grafika w 16 odcieniach szarości. Oczywiście są urządzenia pośrednie, które wyświetlają obraz np. w 8 odcieniach szarości. Nie ma co się łudzić, nawet przy 16-stopniowej skali odcieni szarości, wyświetlanie stron www lub grafiki pozostawia wiele do życzenia. Pamiętaj jednak, że czytnik e-booków został stworzony głównie do wyświetlania tekstu.

Większość czytników e-książek ma bardzo przydatną funkcję, która pozwala czytać tekst, trzymając urządzenie zarówno w pionie jak i w poziomie. W zależności od modelu, ustawienie strony odbywa się automatycznie bądź manualnie. Automatyczna zmiana położenia strony z pionu do poziomu i na odwrót następuje w e-czytnikach wyposażonych w żyroskop.


Kindle Touch z ekranem dotykowym,
i 4 GB pamięci
Jeszcze do niedawna ekran dotykowy był w e-czytnikach zjawiskiem nowym i wyjątkowym. Obecnie to niemal standard. Każdy z producentów oferujących tego typu urządzenia ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model, w którym nawigacja odbywa się właśnie poprzez ekran dotykowy. 

Podświetlenie ekranu. Co jest podstawową zaletą czytników e-książek, bywa również ich wadą. Brak podświetlenia ekranu sprawia, że podczas czytania oczy nie męczą się, ale za to przy słabym oświetleniu czytanie jest niemożliwe. Problem ten rozwiązała firma Kobo wypuszczając na rynek czytnik Kobo Glo. Zastosowano w nim technologię ComfortLight, która sprawia, że podświetlenie ekranu skierowane jest do środka urządzenia, a nie na twarz użytkownika. Dzięki temu wzrok się nie męczy, a podświetlenie o regulowanej mocy umożliwia użytkowanie także po zmroku bez dodatkowego źródła światła. Jedno drobne ulepszenie okazało się rewolucyjne. Sprawiło, że czytniki stały się jeszcze bardziej przyjazne użytkownikom. 


Kobo Glo, czytnik z technologią ComfortLight

Oczywiście konkurencja nie śpi. Zaraz po Kobo Glo na rynku pojawiły się kolejne czytniki wyposażone w podświetlenie ekranu – Kindle Paperwhite oraz Nook Simple Touch with Glowlight

Pamięć wewnętrzna

Pliki e-book zajmują niewiele miejsca, więc teoretycznie pamięć wbudowana nie jest parametrem najważniejszym. Niemniej jednak, większość tego typu urządzeń oferuje nieco więcej niż wyświetlanie tekstu, choćby odtwarzanie plików mp3 lub JPG. Dlatego dobrze jeśli czytnik ma przynajmniej 2 GB pamięci wewnętrznej. To wystarczy, żeby pomieścić tysiąc plików książkowych. Zdarzają się urządzenia, które mają mniej –  512 MB. Z reguły są to czytniki poprzedniej generacji. Trzeba też mieć świadomość tego, że ok. 700 – 800 MB pamięci wewnętrznej zabiera system i aplikacje zainstalowane w urządzeniu.

Obsługa kart pamięci

Jeśli potrzebujesz więcej pamięci, wybierz model, który daje możliwość jej rozszerzenia za pośrednictwem dodatkowej karty pamięci – najczęściej microSD. Niektóre czytniki obsługują karty do 32 GB! To wystarczy, żeby pomieścić w formie elektronicznej zasoby niejednej miejskiej biblioteki publicznej, (na 32 GB w przybliżeniu można zapisać w formie e-booka ok. 24 tys. książek).

Niektóre firmy dokładają kartę pamięci w komplecie. Sprawdź, czy interesujący Cię model zawiera dodatkową kartę.

Rozmiary i waga

Podstawowa zaleta czytników e-booków to niewielkie rozmiary i waga, co czyni to urządzenie niezastąpionym w podróży. Wielkość zależy od rozmiaru wyświetlacza, jednak nigdy nie jest większa od kartki książki średniego formatu (nawet w
Nook Simple Touch ma doskonałą baterię,
na której może pracować nawet powyżej 2 miesięcy
przypadku urządzeń z 10-calowym wyświetlaczem). Waga czytników waha się w granicach od 150 g do 500 g. Musisz zdecydować, czy ważniejsze dla Ciebie są minimalne rozmiary i waga czy komfort czytania.

Wydajność baterii

Jest to kolejny z atutów czytników e-książek. W urządzeniach elektronicznych najbardziej łasym na energię elementem jest wyświetlacz. Jako że w czytnikach e-booków nie emituje on własnego światła, zużycie energii jest niewielkie. Dzięki temu w pełni naładowana bateria może zaspokajać Twój apetyt na literaturę przez długie tygodnie. Rozpatrując kwestię energii od technicznej strony, producenci podają pojemność baterii lub jej wydajność. Pojemność mierzona jest w miliamperogodzinach (mAh) zaś wydajność w tysiącach wyświetlonych stron. Najmocniejsze akumulatory w czytnikach e-booków (1400 – 1800 mAh) są w stanie „przeżyć” nawet 14 tys. odświeżeń strony. Przekładając na polski – na jednej baterii jesteś w stanie wyświetlić nawet 14 tys. stron. Jeżeli bateria w wybranym przez Ciebie urządzeniu ma pojemność ok. 1000 mAh i pozwala Ci na przeczytanie 6 – 8 tys. stron, to nie ma się czym martwić – są to wartości bardzo dobre.

Odczytywane formaty

Zgodnie z przeznaczeniem czytników e-booków najistotniejsze są możliwości obsługiwania formatów, w których zapisane są iRiver Cover Story obsługuje szeroki zakres formatów e-booków oraz plików graficznych i dźwiękowych
iRiver Cover Story obsługuje
większość formatów e-książek
oraz pliki graficzne jpg, bmp, gif
i dźwiękowe mp3, wma, ogg
książki elektroniczne. Oto stosowane obecnie formaty zapisu e-booków:

 • txt
 • html
 • PDF
 • ePUB
 • FictionBook
 • MobiPocket
 • wol
 • rtf
 • lit
 • doc
 • djvu
 • chm
 • fb2
 • Kindle AZW
 • ECL

Najważniejsze formaty to ePUB i PDF. To właśnie te rozszerzenia pozwalają na odczytywanie polskich znaków. Choć nawet przy najpopularniejszych formatach mogą być z tym problemy. Jeśli zależy Ci na komforcie czytania dzieł w języku polskim, zanim kupisz czytnik e-book, upewnij się, że urządzenie nie będzie miało problemów z polskimi znakami.

Warto też sprawdzić, czy jest możliwość zmiany wielkości czcionki.

Możesz też spotkać się z oznaczeniami typu: obsługiwane formaty ePUB (z DRM), PDF (z DRM). Skrót DRM oznacza, że urządzenie może odczytywać pliki zabezpieczone kodem przez wydawcę, chroniącym prawa autorskie do danego dzieła.

Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez Ciebie model obsługuje pliki zarchiwizowane, np. w formacie rar. Dzięki temu łatwiej będzie przechowywać książki w pamięci urządzenia. Ponadto po ściągnięciu z sieci nie będziesz musiał ich najpierw rozpakowywać na komputerze i dopiero później eksportować do pamięci czytnika.

Czytniki e-książek to jednak nie tylko urządzenia do czytania. Wiele modeli przystosowano również do słuchania muzyki podczas śledzenia losów bohaterów literackich. W tym wypadku możliwości czytników są dość ograniczone. Najczęściej odczytywane pliki to mp3. Zdarzają się też urządzenia, które mogą odtwarzać pliki z rozszerzeniem:

 • wma
 • wav
 • ogg

Na większości e-czytników obejrzysz również grafikę. Jeśli zależy Ci na tej funkcji sprawdź, czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest w stanie odczytać pliki z rozszerzeniem:

 • bmp
 • jpg
 • tif
 • gif
 • png

Są też czytniki e-book, które wyświetlają grafikę tylko w dedykowanym dla danego urządzenia formacie, wtedy konieczna jest konwersja danego pliku.

Funkcje dodatkowe

Wiele czytników e-booków wyposażono w szereg ułatwiających życie funkcji dodatkowych. Oto najczęściej spotykane:

 • wyświetlacz dotykowy
 • interaktywny indeks
 • zakładka
 • wyszukiwarka słów kluczowych
 • obsługa darmowych słowników
 • text to speech (TTS)
 • dyktafon

Wyświetlacz dotykowy


Onyx Boox M92, ekskluzywny czytnik
z rozbudowaną paletą funkcji dodatkowych
W zasadzie czytniki e-booków można podzielić na te z wyświetlaczem dotykowym, z klawiszem funkcyjnym i z klawiaturą. Pierwsze często doposażane są w funkcję robienia rysikiem adnotacji na marginesie, podkreślania fragmentów tekstu, do których w dowolnym momencie można wrócić. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla studentów i uczniów, którzy mogą zaznaczyć ważny fragment i wrócić do niego np. podczas pisania pracy semestralnej, licencjackiej czy magisterskiej.

 

Interaktywny indeks

Ta funkcja umożliwia dostęp do dowolnego rozdziału książki w ciągu sekund.

Zakładka

Urządzenie wyposażone w tę funkcję zapamięta stronę i akapit, w którym czytanie zostało zakończone i po ponownym uruchomieniu wróci do danego punktu.

Wyszukiwarka słów kluczowych

Funkcja ta przydatna jest zwłaszcza dla osób korzystających często ze słowników.

Obsługa darmowych słowników

Oprogramowanie zawiera słowniki, np. StarDict, z których użytkownik może nieodpłatnie korzystać.

Text to speech

Jest to oprogramowanie, dzięki któremu urządzenie może przeczytać daną książkę za Ciebie, także w języku polskim. Funkcja dla miłośników audiobooków.

Niektóre urządzenia mają możliwość odczytywania również tekstu samodzielnie zapisanego. Do tej funkcji należy jednak podchodzić dość sceptycznie. Oprogramowanie nie ma zdolności aptekarza i trudno od niego oczekiwać rozpoznawania różnych charakterów pisma.

Komunikacja

Jak większość współczesnych urządzeń elektronicznych czytnik e-book, aby mógł spełniać swoją rolę, musi komunikować się z innymi urządzeniami lub siecią Internet. Dlatego czytniki mogą być wyposażone w:

 • slot kart microSD
 • złącze microUSB
 • wejście słuchawkowe
 • kartę Wi Fi
 • Modem 3G
 • Bluetuth
 • IrDA

Obecnie większość czytników wyposażono w kartę Wi Fi, a do rzadkości należy wmontowany modem internetu mobilnego 3G. Często jest to wyposażenie opcjonalne.

Zaznaczenia wymaga również fakt, że nie wszystkie, które mają bezprzewodowy dostęp do internetu gwarantują nieskrępowane możliwości serfowania po sieci.

Na rynku są również czytniki z nieograniczonym dostępem do sieci. Pamiętaj jednak, że jakość przeglądania stron www podobnie jak grafiki będzie mocno odbiegać od standardów znanych z monitorów komputerowych, ponieważ e-papier wyświetla obraz w odcieniach szarości.

Modele i ceny

Czytnik e-book z założenia ma być urządzeniem niedrogim, na które pozwolić sobie może średnio zarabiająca osoba. I jeśli przyjrzymy się cenom za oceanem, tak jest w istocie. Większość czytników można bowiem kupić poniżej 100 USD. Tylko lepsze modele wyposażone np. w modem 3G są droższe i mogą kosztować nawet 200 USD. Najlepsze, najdroższe i najbardziej wypasione urządzenia nie należą już do tanich, np. Onyx Boox M92 Black Pearl kosztuje 299 USD. Oczywiście do ceny nalezy doliczyć koszty przesyłki do Polski. Jeśli ktoś obawia się zakupów za granicą lub nie posiada karty kredytowej, zawsze może zrobić zakupy w kraju. Trzeba jednak mieć świadomość, że w Polsce cena każdego czytnika będzie w przeliczeniu droższa o ok. 100 zł. Warto kupować bezpośrednio od sieci księgarni, dla których dany czytnik został wyprodukowany, np. Amazon, Nook, Onyx.

Podsumowanie

Jeżeli decyzja została podjęta i zamierzasz kupić czytnik e-book, pamiętaj o jednym: nie jest to urządzenie na miarę netbooka czy tabletu i służy przede wszystkim do czytania książek. Wyświetlacz wykonany w technologii e-papieru nie pozwala na wiele więcej. Jeśli zależy Ci na komfortowym przeglądaniu stron www lub zdjęć w pełnym kolorze, od razu zrezygnuj z zakupu. W przypadku czytnika e-book najważniejsze jest poprawne odczytywanie różnych formatów e-książek, polskich znaków i łatwy dostęp do zbiorów księgarni i bibliotek. Kupowanie urządzenia za kilka tysięcy złotych mija się z celem, ponieważ za kilkaset złotych można już otrzymać czytnik o podobnych właściwościach.

Według zestawienia portalu pcpro.co.uk, lista najlepszych modeli czytników e-książek na 2013 rok przedstawia się następująco: Kobo Arc (160 $), Kindle Fire HD (199 $), Nook HD (199 $), Kindle (59 $), Kindle Paperwhite (119 $), Kobo Glo (140 $), Kobo Mini (94 $), Nook Simple Touch with Glowlight (119 $). Przy czym trzy pierwsze z wymienionych czytników wyposażone są w ekran LCD o rozdzielczości HD.

Wybór należy jednak do Ciebie.

Życzymy przeczytania wielu fascynujących lektur.