Czytnik kart umożliwia szybki transfer danych z kart pamięci o różnych standardach. W zależności do tego, ile i jakich kart używasz, potrzebny Ci inny model czytnika. Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się m.in. dlaczego nie warto ufać deklaracjom prędkości transferu i przekonasz się, który czytnik będzie dla Ciebie idealny.

Zgrywając zdjęcia z aparatu, można posłużyć się zwykłym kablem USB. Taki proces jest jednak czasochłonny, a bateria aparatu dużo szybciej się rozładowuje. Podobnie jest z każdym urządzeniem, w którym dane przechowuje się na karcie pamięci.

Rozwiązaniem jest kupno czytnika kart pamięci, dzięki któremu dokonasz transferu danych dużo szybciej. Przed zakupem, koniecznie przeczytaj ten poradnik.  

Podział ze względu na liczbę obsługiwanych kart
 

Czytniki dedykowane

Są to czytniki kart przystosowane do obsługiwania jednego standardu kart. Oto najpopularniejsze obsługiwane formaty:

 • Memory Stick – standard kart stosowany w aparatach, kamerach Sony, telefonach Sony Ericsson i konsolach PlayStation;

 • SD (Secure Digital) – popularny standard kart stosowany przede wszystkim w amatorskich aparatach cyfrowych i kamerach. Pojemność kart SD dochodzi do 4 GB;

 • SDHC (Secure Digital High Capacity) – równie popularny co SD. Karty SDHC mają większą pojemność, która dochodzi do 32 GB;

 • SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – pojemny i szybki (ok. 100 MB/s) standard kart SD. Ich pojemność dochodzi do 2 TB (terabajtów). Używa się go w aparatach cyfrowych (głównie profesjonalnych) i kamerach video;

 • MMC (MultiMediaCard) – standard, którego używało się w starszych modelach aparatów. Wcześniej stosowany w aparatach producentów takich jak Canon, Nikon, Samsung, Panasonic, Casio, Pentax, Kodak. MMC posiada taki sam interfejs jak SD i SDHC;

 • CF I / CF II (CompactFlash) – stosowany w aparatach profesjonalnych, umożliwia bardzo szybki transfer (ok. 100 MB/s);

 • Micro SD / Micro SDHC / Memory Stick Micro (M2) / micro SDXC – standardy kart stosowane w telefonach komórkowych;

 • SxS – najnowszy standard stosowany są w sprzęcie profesjonalnym;

Dla kogo czytnik dedykowany? Jeśli używasz aparatu, telefonu lub innego urządzenia, które obsługuje tylko jeden rodzaj kart i nie zamierzasz w najbliższej przyszłości go zmieniać, czytnik dedykowany to wybór dla Ciebie. Do jego zalet należą na pewno niewielkie wymiary i niska cena.

 

Czytniki uniwersalne (all-in-one)

Są to czytniki obsługujące więcej niż jeden standard kart. Najbardziej zaawansowane urządzenia są przystosowane do obsługiwania wszystkich typów kart dostępnych na rynku.


Typy wejść dla odczytywanych formatów kart
na przykładzie czytnika uniwersalnego
Kingston USB 3.0 Media Reader

 • Jeśli czytnik jest Ci potrzebny do przegrywania danych z aparatu kompaktowego, wystarczy Ci taki, który obsługuje standardy SD, SDHC, SDXC i MemoryStick (Sony);
 • Jeśli czytnik jest Ci potrzebny do przegrywania danych z lustrzanek, najlepiej, jeśli wybierany przez Ciebie model będzie obsługiwał karty o standardzie SD, SDHC, CF i MemoryStick (Sony);

Oprócz tych popularnych standardów czytniki obsługują również: microSD, microSDHC, MultiMediaCard, MMCplus, MMCmobile, RS-MMC, Memory Stick PRO, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, xD, xD Type M, xD Type M+, xD Type H i wiele innych;

Czytniki mogą odczytywać dane z kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu standardów kart. Oto przykłady:

Czytnik obsługujący kilka rodzajów kart Czytnik obsługujący wszystkie najpopularniejsze karty
 Hama 6w1 USB 2.0  Tracer All-in-one C14
Hama Czytnik 6w1 USB 2.0 Czytnik zewnętrzny Tracer

Uwaga! Część czytników wymaga stosowania specjalnego adaptera do niektórych standardów kart. Takie czytniki są mniejsze i poręczniejsze, ale nie należy zapominać, że używając kilku standardów kart, trzeba zawsze mieć przy sobie adapter. Może to być uciążliwe.

Dla kogo czytnik uniwersalny? Taki czytnik jest idealny dla osób, które często korzystają z urządzeń obsługujących różne formaty kart.

Podział ze względu na interfejs

Czytniki USB

To największa grupa czytników, które komunikują się z komputerem za pomocą złącza USB. Mogą być wyposażone w specjalny kabel lub wtyczkę USB. Czytniki USB są uniwersalne, możesz ich używać do wymiany danych z laptopami i komputerami stacjonarnymi. Czytnik i-tec ALL-IN-ONE + 3PORT HUB
Czytnik i-Tec ALL-IN-ONE + 3PORT HUB

Na rynku istnieją czytniki wyposażone w więcej niż jedno wejście USB (tzw. HUB). Dzięki temu możesz taki czytnik podłączyć jednocześnie np. do komputera i drukarki. Czytniki HUB ma w swojej ofercie m.in. firma Hama.

Na rynku dostępne są też czytniki, które są jednocześnie przenośną pamięcią Pendrive. Mogą obsługiwać od kilku do kilkudziesięciu rodzajów kart (w takim wypadku niezbędny jest adapter). Ich plusem są niewielkie rozmiary.

Czytniki Expresscard / PCMCIA (adaptery)

Czytnik z wyjściem ExpressCard SanDisk Extreme Pro
Czytnik z wyjściem ExpressCard SanDisk Extreme Pro
Takie czytniki są przeznaczone do laptopów. Podłącza się je bezpośrednio do gniazda Expresscard (w starszych modelach – PCMCIA). Adaptery mogą być dedykowane do jednego lub wielu standardów kart.

Czytniki ExpressCard, które są standardem stosowanym we wszystkich modelach laptopów, dzielą się na:

 • ExpressCard / 34 (o szerokości 34 mm)
 • ExpressCard / 54 (o szerokości 54 mm)

Czytniki ExpressCard / 54 są przystosowane do obsługi większej ilości standardów kart.

Kupując czytnik-adapter, koniecznie sprawdź, jakie wejście posiada Twój laptop – PCMCIA (w starszych modelach), czy Expresscard (we wszystkich nowych modelach laptopów).

Dla kogo czytniki Expresscard? To dobre rozwiązanie dla osób, które używają do transferu danych jedynie laptopów.

Czytniki FireWire

Czytnik SanDisk FireWire
Czytnik SanDisk FireWire
Czytniki Fire Wire są przystosowane do komputerów stacjonarnych i laptopów wyposażonych w wejście IEEE1394 (inaczej – Fire Wire 400 lub Fire Wire 800). Takie czytniki obsługują karty CF I i CF II (CompactFlash). Ich zaletą jest bardzo duża prędkość transferu.

Dla kogo czytnik FireWire? To czytnik dla osób, które używają aparatów profesjonalnych, wyposażonych w karty o standardzie CF.

Czytniki wewnętrzne

Czytnik wewnętrzny to taki, który jest wbudowany w komputer. Możesz go znaleźć w niektórych modelach laptopów (m.in. Asus, Acer, Dell, HP). Zazwyczaj są to czytniki obsługujące jeden, ewentualnie kilka formatów kart.

Jeśli jesteś posiadaczem komputera stacjonarnego, możesz kupić czytnik, który instaluje się w kieszeni znajdującej się w obudowie. Takie czytniki są zazwyczaj uniwersalne.

Parametry
 

Szybkość transferu

Szybkość transferu danych zależy przede wszystkim od standardu karty i rodzaju złącza, jakim czytnik komunikuje się z komputerem.

Czytniki podłączane do złącza USB 2.0 powinny teoretycznie osiągać maksymalną prędkość transferu 60 MB na sekundę (480 Mb/s). Zazwyczaj prędkość rzeczywista oscyluje między 30-40 MB/s. Natomiast czytniki wyposażone w złącze USB 3.0 osiągają teoretycznie prędkość dziesięciokrotnie większą, do 5 Gb/s (ponad 600 MB/s), w praktyce jest to ok. 300 MB/s.

Czytniki Expresscard osiągają zazwyczaj prędkość dwa razy większą nić czytniki USB. Wynosi ona około 133 MB/s (maksymalna prędkość złącza Expresscard to 250 MB/s).

Czytniki FireWire, w zależności od typu złącza, mogą osiągać prędkość:

 • dla złącza FireWire 400 – około 50 MB/s (mniej niż w przypadku USB);
 • dla złącza FireWire 800 – około 100 MB/s;

Jak to wygląda w praktyce? Pamiętaj, że prędkość czytnika zależy też od prędkości karty. Dlatego, jeśli nie używasz bardzo szybkich kart, takich jak SDXC czy CF, nie ma sensu inwestować w najszybszy dostępny na rynku czytnik, bo i tak nie wykorzystasz jego możliwości.

Wymiary

Kupując czytnik USB, warto wziąć pod uwagę jego wymiary. Zastanów się, czy będziesz używać urządzenia jedynie w domu, czy zamierzasz zabierać je ze sobą na eskapady. W zależności od indywidualnych potrzeb, masz do wyboru urządzenia o różnych gabarytach. Oto kilka przykładów:

 Hama 00055348 SanDisk MobileMate Micro SDDR-121-E11M   i-Tec MMC/SD Bardzo mały czytnik ExpressCard firmy Transcend (model TS-RDF1)
 Hama 00055348
(97x57x17 mm)
SanDisk MobileMate Micro SDDR-121-E11M
(wielkości pendrive’a)
i-Tec MMC/SD
(70x43x12 mm)
Bardzo mały czytnik ExpressCard firmy Transcend (model TS-RDF1)

Zwróć uwagę na długość kabla. Ma ona znaczenie, jeśli zamierzasz zgrywać dane na komputer stacjonarny, którego złącze USB znajduje się z tyłu jednostki centralnej. W takim wypadku będziesz potrzebować kabla co najmniej półmetrowego.

Sterowniki

Niektóre czytniki wymagają instalacji sterowników, które są dołączane na specjalnej płycie, inne to urządzenia typu Plug & Play, które nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania (np. czytniki Hama).

Jeśli zamierzasz korzystać z różnych komputerów i wiesz, że nie zawsze będziesz mieć możliwość instalacji oprogramowania, wybierz urządzenie typu Plug & Play.

Producenci i ceny

Do największych producentów czytników do kart należą:

 • Hama
 • i-Tec
 • Kingston
 • Lexar
 • Polaroid
 • SanDisk
 • Tracer
 • Transcend
 • Unitek
 • Verbatim

Jeśli szukasz czytnika FireWire, znajdziesz go w ofercie firm Lexar i SanDisk.
Czytniki ExpressCard i PCMCIA produkują m.in. 4World, Delock, Kingston, Lindy, Pretec, Transcend.

Jeśli wydaje Ci się, że kupno czytnika to duże obciążenie dla Twojego budżetu, jesteś w błędzie. Najtańsze, najmniejsze czytniki dedykowane możesz kupić już za 5 złotych (takie urządzenia trudno jednak nazwać demonami szybkości). Jeśli szukasz czytnika uniwersalnego, wydasz średnio 30-40 złotych (za tą cenę dostaniesz już urządzenie typu all-in-one, czytające wszystkie standardy kart). Droższe modele posiadają różne udogodnienia, np. dodatkowy stojaczek, na którym możesz ustawić czytnik (Hama).
Adaptery kosztują średnio około 40-50 złotych. Za najszybsze czytniki typu FireWire musisz zapłacić najwięcej, około 200 – 300 złotych.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wybór czytnika powinien być zdeterminowany tym, ile i jakie karty pamięci zamierzasz czytać. Jeśli używasz wielu stadardów kart, potrzebny Ci czytnik uniwersalny, który obsługuje kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt rodzajów. W innym wypadku możesz kupić zwykły czytnik dedykowany.
Jeśli posiadasz laptop, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup czytnika-adaptera. Jest mały, poręczny, a szybkość transferu jest stosunkowo duża. Jeśli zamierzasz właśnie kupić laptop i możesz wybrać model z wbudowanym czytnikiem kart (może być dedykowany albo uniwersalny).
Pamiętaj, że szybkość transferu podawana przez producenta jest wyłącznie orientacyjna.

Życzymy udanego zakupu i szybkiego transferu!

———————————————————————————————————————————————————————–

Konsultacja merytoryczna:
Cyfrowe.pl
www.cyfrowe.pl