Kot drapał, drapie i drapać będzie. Wszelkie próby oduczenia zwierzęcia tej czynności skończą się podobnie jak próby oduczenia psa szczekania, czyli spektakularną porażką. Lepiej zatem wydać parę złotych na drapak, niż pewnego dnia zastać świeżo zakupioną sofę z postrzępioną tapicerką.

Choć prawdopodobnie i tak kot wybierze sofę lub krzesło, to jednak warto uzbroić się w niewyczerpane pokłady wiary w to, że podopieczny skupi swoją uwagę na drapaku i wybrać się na zakupy. Albo zrobić drapak samodzielnie.

Na co zwrócić uwagę?

Drapak powinien spełniać kilka wymogów, aby Twój Mruczek mógł bezpiecznie go niszczyć, ostrząc sobie pazury. Oto one:

 • stabilność
 • odpowiedni rozmiar
 • bezpieczne materiały

Stabilność

Od stabilności zależy bezpieczeństwo kota. Jeżeli masz dużego kota, to mały i lekki drapak będzie pomyłką. Wysoki i ciężki drapak o małej, niestabilnej postawie może zaś przewrócić się na niego, powodując obrażenia. Ważne zatem, aby drapak miał podstawę o dużej powierzchni, która zapewni odpowiednie oparcie. Bardzo wysokie, rozbudowane drapaki mogą być dodatkowo mocowane do sufitu.

Na rynku dostępne są również specjalne uchwyty, które pozwalają na zamocowanie drapaków do ściany.

Odpowiedni rozmiar

Wiąże się również ze stabilnością. Jak już wspomnieliśmy, mały drapak kupiony dla dużego kota nie spełni swojej roli. Ważne aby kot, wbijając pazury, mógł się rozciągnąć na całą długość.

Jeżeli masz kilka kotów, możesz zdecydować się na mocno rozbudowane konstrukcje. Niektóre to prawdziwe kocie wesołe miasteczka.

Bezpieczne materiały

Z reguły drapak stanowi słupek z grubego kartonu z drewnianą podstawą, ciasno owinięty sizalem, czyli bardzo mocnym sznurkiem z włókien agawy. Niektórzy producenci w ekskluzywnych modelach stosują też trawę morską. Może to być też deska opleciona sizalem lub sizalowa mata.

Rozbudowane zestawy mogą mieć wyplatane z wikliny lub drewniane budki, w których kot może się schować.

Dodatkowo często tego rodzaju zestawy mają elementy obite miękkimi materiałami lub gąbką, aby kot mógł wygodnie się położyć.

Jeżeli nie chcesz kupować drapaka, możesz z powodzeniem samodzielnie przygotować takie kocie narzędzie. Co może za nie posłużyć? Oto pomysły zaczerpnięte z sieci:

 • nieokorowane pnie
 • gruba lina zawieszona pionowo
 • kawałek tektury
 • zawieszony na ścianie lub rozciągnięty na podłodze fragment grubego materiału tekstylnego (np. kawałek wykładziny)
 • karton
 • deska

Oczywiście wykonany własnoręcznie drapak może być równie pomysłowy i estetyczny, co ten zakupiony w sklepie zoologicznym. Osoby, które nie zamierzają bawić się w Adama Słodowego, a perspektywa postawienia pieńka prosto z lasu w salonie wiąże się dla nich z estetyczną katastrofą, powinny skupić się jednak na drapakach już gotowych.

Ilość modeli i rodzajów jest na tyle duża, że z powodzeniem każdy znajdzie coś, co będzie cieszyć nie tylko kocie oczy, ale też oczy właściciela.

Rodzaje

Poziomy - Imperial Cat Zen Scratch
Poziomy – Imperial Cat Zen Scratch
Kocie drapaki możemy podzielić na:

 • poziome (leżące)
 • pionowe (stojące, wiszące)

W niektórych sklepach spotkasz się też zapewne z podziałem ze względu na wysokość. Wyróżnia się drapaki:

 • małe (do 100 cm)
 • średnie (od 100 do 160 cm)
 • wysokie (od 160 cm nawet do sufitu)

Reszta to kwestia wzornictwa. A tutaj już ludzka wyobraźnia sięga tam, gdzie się nawet kotom nie śniło. Przykłady? Proszę bardzo.

Drapaki designerskie

Cat Scratch DJ to drapak dla kota, który uwielbia muzykę w stylu rap. Ma kształt adaptera, zaś płyta jest wykonana z sizalowego sznurka. Raczej łatwo nie da się jej zarysować. Czy wyzwala w kotach twórczą pasję? Z tym bywa różnie, co można zobaczyć na filmie poniżej.

Drapacz chmur do drapania dla kota? Dlaczego nie? Oto przykłady – The Sky Scracher: New York, który jest modelem Empire State Building, albo żywcem wyjęty z filmu o Godzilli – Cats Attack.

Cat Attack Sky Scratcher NYC
Cat Attack Sky Scratcher NYC

Często drapaki poziome mają formę wyplecionej z sizalu wielkiej myszy. A skoro można drapać mysz, to dlaczego bezkarnie Drapak Company of Pets
Drapak Company of Pets
nie drapać odwiecznego kociego wroga, czyli psa? Zrobiono zatem drapaki w kształcie tych czworonogów.

Drapaki z innymi funkcjami

Mistrzowie wzornictwa głowią się nie tylko po to, aby przyciągnąć naszą uwagę wyglądem drapaka, ale też, żeby stworzyć przedmiot jak najbardziej funkcjonalny. Wiele dostępnych Kocia wieża firmy Armarkat
Kocia wieża firmy Armarkat
na rynku drapaków może również pełnić funkcję zabawki czy legowiska, kociego schronienia.

Najprostsze są oczywiście drapaki z przyczepioną do nich na sznurku piłeczką lub myszką. Te najbardziej rozbudowane mogą stanowić prawdziwy koci lunapark z dużą ilością drabinek, kryjówek i półek do wylegiwania się.

Jeśli masz więcej niż jednego kota, to warto zainwestować w taką kocią wieżę, gdzie Twoi czworonożni przyjaciele będą mogli się bawić.

Warto też wspomnieć o drapakach zaprojektowanych po to, aby bez wstydu postawić je na honorowym miejscu w mieszkaniu. Niektóre to prawdziwie piękne przedmioty, które mogą bez kompleksów pełnić funkcje mebli nawet w mieszkaniach osób o bardzo wyszukanym guście.

Designerskie drapaki ze studia CatWorks
Designerskie drapaki ze studia CatWorks

Jak przekonać kota do drapaka?

Nawet jeśli zakupisz najwspanialszy i najdroższy drapak z możliwych, nie oznacza to, że Twojemu
kotu również przypadnie on do gustu. Jest duże prawdopodobieństwo, że wręcz przeciwnie – Twój podopieczny nadal będzie uważał, że najlepszą ostrzałką pazurów jest stołowa noga w jadalni albo oparcie Twojego ulubionego skórzanego fotela. Czy to wystarczający powód, aby odesłać drapak z reklamacją? Niezupełnie. Kota trzeba przekonać, że drapak to najlepszy przedmiot w mieszkaniu, na którym z radością może realizować swoją niszczycielską pasję. A jak to zrobić? Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, a jeszcze lepiej na sukcesach. Zaczerpnęliśmy więc kilka porad z bloga Kocia Natura.

Jeden z moich kotów, jak tylko zaczynał drapać cokolwiek, od razu był stawiany na drapaku. Załapał w mig 😉 Drugi, starszy wtedy od niego o 3 miesiące, przyglądał się, ale nie powtarzał. Kupiłam więc kocimiętkę i posypałam nią drapak. Co prawda najpierw się po nim turlał, tarzał, wywracał, ale potem chętnie wracał. I za każdym razem kiedy zaczynał próbę drapania czegokolwiek w domu – stawiałam go na drapaku i poruszałam łapkami, upodabniając ruch do drapania. Nauczył się.

Producenci i ceny

Na rynku jest cała masa producentów, którzy wytwarzają akcesoria dla zwierząt domowych. Poniżej przedstawiamy kilka firm produkujących drapaki dla kotów:

Najprostsze maty i deski do drapania kosztują niewiele – kupisz je już za kilkanaście złotych. Nieco więcej przyjdzie Ci zapłacić za proste drapaki stojące – od ok. 30 do 100 zł. Kocie wieże to już większy wydatek – w zależności od rozmiarów od nieco ponad 100 zł do grubo ponad 1000 zł.

Designerskie kocie meble to już inna bajka. Tutaj ceny mogą zaskoczyć. Przykładowo czeskie drapaki ze studia Catworks w kształcie liter kosztują ok. 500 euro za sztukę.

Podsumowanie

Jeżeli już zdecydowałeś się na zaproszenie kota do swojego mieszkania, musisz liczyć się z tym, że kociej natury nie pokonasz. Nie przypadkowo mówi się, że koty chadzają własnymi ścieżkami. I jeśli uważasz, że pewne nawyki jesteś w stanie wyplenić, np. drapanie, lepiej od razu kup sobie rybki.

Natomiast kiedy już oswoisz się z myślą, że kot drapie, szybko przekonasz się też, że drapak to wyposażenie niezbędne. Biorąc pod uwagę rozbudowaną ofertę rynku, nie mamy wątpliwości, że pod tym względem zaspokojone mogą zostać wszelkie gusta – zarówno kocie jak i kocich właścicieli.