Fotelik samochodowy jest obowiązkowym zakupem każdego zmotoryzowanego rodzica. Niestety, źle wykonany fotelik może tylko zaszkodzić Twojemu dziecku. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na certyfikaty i testy zderzeniowe. Czy wiesz, jak działa system Isofix?


Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Powszechnie wiadomo, że na drodze, w czasie podróży samochodem, czyha na nas i nasze dzieci szczególnie dużo zagrożeń. Wybór odpowiedniego fotelika to inwestycja w bezpieczeństwo dziecka. Warto więc dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i czym sugerować się przy zakupie.

Rodzaje

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego fotelika dla Twojego dziecka jest jego wiek, wzrost, a przede wszystkim – waga.
Foteliki są podzielone według pięciu kategorii wagowych. Oto najczęściej spotykany podział:

grupa 0 Foteliki dla niemowląt ważących do 10 kg (czyli mających około 6-9 miesięcy).

Takie foteliki montuje się tyłem do kierunku jazdy.
wielofunkcyjne – mogą służyć jako kołyska lub gondola do wózka.

 Bebe Confort Pebble
Bebe Confort Pebble
grupa 0+

Foteliki dla niemowląt ważących do 13 kg (w wieku od 12 do 15 miesięcy).

Te foteliki też montowane są tyłem do kierunku jazdy.

Posiadają regulację, umożliwiającą bezpieczną jazdę dzieciom ważącym aż do 13 kilogramów.

 Graco Junior BabyGraco Junior Baby
grupa 1

Foteliki dla dzieci ważących 9-18 kg (w wieku do 4 lat).

Takie foteliki montuje się przodem lub tyłem do kierunku jazdy (testy zderzeniowe pokazują, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są dla dziecka bezpieczniejsze).

 Römer Safefix Plus
 
Römer Safefix Plus
grupa 2

Foteliki dla dzieci ważących 15-25 kg (w wieku od 4 do 6 lat).

Foteliki te montuje się przodem do kierunku jazdy.

 Römer KIDFIX ClassicLine
Römer KIDFIX ClassicLine
grupa 3

Foteliki dla dzieci ważących 22-36 kg (w wieku od 6 do 12 lat)

Montowane są przodem do kierunku jazdy.

Umożliwiają wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu.

Posiadają możliwość zdemontowania oparcia, dzięki czemu nawet kiedy Twoje dziecko wyrośnie z fotelika, będzie mogło podróżować bezpiecznie na fotelikowej bazie podwyższającej.

Oprócz standardowych grup, na rynku istnieją też grupy łączone. Tak też, grupa 2+3 oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci od 15 do 36 kilogramów, a 1+2+3 – dla dzieci ważących od 9 do 36 kilogramów.

Foteliki z grup 2 i 3 występują zazwyczaj w wersji 2+3 (są przeznaczone dla dzieci ważących od 15 do 36 kilogramów). Podobnie jest z grupą 0/0+.

Fotelik dla niemowlaka

Przede wszystkim musisz zrozumieć, dlaczego kupowanie fotelików ustawianych tyłem do kierunku jazdy ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego dziecka.

Fotelik dla niemowlaka, Cybex Aton
Fotelik dla niemowlaka,
Cybex Aton
Testy zderzeniowe wykazały, że przy bardzo silnym, czołowym zderzeniu, głowa siedzącego przodem do kierunku jazdy pasażera jest wyrzucana do przodu z bardzo dużą siłą. Biorąc pod uwagę fakt, że ważące mniej niż 13 kilo dziecko ma bardzo miękki szkielet i kruchą czaszkę, można się domyślić, że uraz głowy w jego przypadku może być szczególnie niebezpieczny.

Idea sadzania najmłodszych dzieci tyłem do kierunku jazdy, ma swoje początki w Szwecji, jej prekursorem był profesor Bertil Aldman, który wymyślił foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, opierając się na przeprowadzonych badaniach i wzorując na siedzeniach wykorzystywanych w promach kosmicznych przez astronautów.

Statystyki wykazują, że używanie fotelików ustawianych tyłem do kierunku jazdy jest dużo bezpieczniejsze. W USA i Skandynawii takie foteliki są stosowane również dla starszych dzieci, niestety większość europejskich samochodów nie jest przystosowana do mocowania większych modeli.

Dla niemowlaka przeznaczone są foteliki-kołyski (zdjęcie), czyli takie, które po wyniesieniu z auta stają się bardzo praktycznym nosidełkiem. W foteliku-kołysce dziecko leży, a jego nóżki i plecki są delikatnie uniesione w górę. Według lekarzy taka pozycja jest dla niego najbezpieczniejsza i najwygodniejsza.

Oto, na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla niemowlaka:

 • Sprawdź, jak wygląda tak zwana skorupa (korpus) wybranego przez Ciebie modelu. To od niej zależy, jak bardzo zabezpieczone będzie ciało Twojego dziecka podczas jazdy samochodem. Dobra skorupa jest twarda, głęboka i masywna, najlepiej, żeby była dwuwarstwowa.

 • Dobrze, żeby fotelik był wyposażony w system ochrony główki (SPS, Safe Side, ASP, SIP), czyli – system umocnionych boków, który dodatkowo chroni głowę niemowlaka przed urazami.

 • Paski powinny być 5-punktowe (zdjęcie). Pasy 3-punktowe nie są tak bezpieczne i powoli odchodzi się od ich stosowania w fotelikach.

 • Każdy pasek powinien być zabezpieczony warstwą miękkiego materiału, który chroni przed otarciami.

 • Sprawdź, jak wygląda regulacja pasów. To ważne, bo pasy reguluje się codziennie, w zależności od tego, w co jest ubrane Twoje dziecko (gruba kurtka czy bawełniana koszulka).

 • Sprawdź koniecznie, czy fotelik jest wyposażony w dodatkową wkładkę dla niemowlaka. Taką wkładkę umieszcza się pod pupą dziecka. Można ją wyjąć, gdy dziecko podrośnie.

 • Regulowany zagłówek sprawi, że fotelik będzie można bez problemu zmienić w leżaczek.

 • Sprawdź, czy fotelik można zamontować w rozkładanych spacerówkach. Czasami umożliwia to specjalny adapter. Jest to ekonomiczne rozwiązanie – nie musisz wówczas kupować dwóch sprzętów – fotelika i wózka.

Pamiętaj! Niemowlak jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju urazy, jego główka jest duża w stosunku do reszty ciała, a kości – słabo rozwinięte. Fotelik dla niemowlaka musi więc być wyjątkowo wytrzymały!

Ceny fotelików dla niemowlaków ważących do 13 kilogramów wahają się w granicach 100 – 1300 złotych. Wysoka cena oznacza często dobrą jakość materiału i zabezpieczeń. 

Fotelik dla starszego dziecka (od 9 do 36 kilogramów)

Jeśli główka Twojej pociechy zaczyna wystawać ponad oparcie fotelika, albo gdy maluch zaczyna się wiercić i domagać się oglądania widoków za oknem, pora na zastanowienie się nad wymianą fotelika na większy.

Ważne, by nie przekraczać limitu wagi podanego przez producenta, zapewni to Twojemu dziecku bezpieczeństwo. Pamiętaj, że każdy fotelik jest poddawany testom bezpieczeństwa, które określają, jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać.

Oczywiście, zmiana fotelika z montowanego tyłem do kierunku jazdy na model, który wymaga montowania przedniego, ma swoje minusy. Przede wszystkim, jazda przodem jest mniej bezpieczna dla dziecka, bo w przypadku zderzenia, cierpi przede wszystkim główka (w przeciwieństwie do modeli montowanych tyłem, w których siła zderzenia rozkładana jest równomiernie na plecy).

Dziecko należy więc przewozić w fotelikach-kołyskach najdłużej, jak to możliwe. Uwaga! Nigdy nie próbuj mocować odwrotnie fotelików przystosowanych do jazdy przodem do kierunku jazdy – jest to niebezpieczne.

Kupując fotelik dla starszego dziecka, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

System zabezpieczający szczególnie narażoną na urazy główkę dziecka. Możesz się spotkać z różnymi nazwami zabezpieczeń – SPS, Safe Side lub ASP (Recaro, zdjęcie), SIP (Per Perego).

 • Sprawdź koniecznie, czy materiał, z którego wykonany jest fotelik, zapewni skórze dziecka wentylację (bardzo dobra i sprawdzona jest pozwalająca skórze oddychać mikrofibra).
 • Dziecko często je w samochodzie, może więc pobrudzić fotelik, dlatego ważne, by obicie fotelika można było zdjąć i uprać. 
 • Wybierz model z 5-punktowymi pasami, jest dużo bezpieczniejszy niż fotelik wyposażony w 3-punktowe pasy.
 • Sprawdź, czy regulacja pasów jest prosta w obsłudze, ułatwi Ci to znacznie proces sadzania Twojego malucha w foteliku. 
 • Pasy powinny być pokryte miękkim materiałem chroniącym przed obtarciami.
 • Ważne jest, aby siedzisko było szerokie, dzięki temu nawet ubrane w zimową kurtkę dziecko bez problemu zmieści się foteliku.
 • Sprawdź, czy zagłówek posiada możliwość regulacji. Dzięki niej możesz odchylić w tył główkę śpiącego dziecka i sprawić, że jego podróż stanie się bardziej komfortowa.
 • Dobrze, żeby fotelik posiadał kieszenie po bokach, można umieścić w nich butelkę z piciem lub przekąskę.

Recaro - zagłówek
Recaro – zagłówek

Uwaga! Zanim dokonasz zakupu w Internecie, odwiedź razem dzieckiem jeden ze sklepów z fotelikami i zwyczajnie – posadź go w nim. Dzięki temu dowiesz się, czy wybrany model ma rzeczywiście odpowiednią wielkość.

Oferta fotelików dla dzieci, które ważą więcej niż 9 kilo jest bardzo szeroka, dlatego tak istotne jest zdobycie wiedzy, na co i dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę. Różne są też ceny –120 nawet do 2300 złotych (Recaro Monza Setfix Exclusive). Wybierając, kieruj się komfortem i bezpieczeństwem dziecka. Niestety, niska cena oznacza często przeciętną jakość fotelika.

Montaż

Dla bezpieczeństwa Twojego dziecka liczy się nie tylko model fotelika, jaki wybierzesz, ale też miejsce, w jakim go zamontujesz. Małe kołyski dają możliwość montażu na przednim siedzeniu, ale taki fotelik możesz zamontować z przodu tylko wtedy, gdy siedzenie dla pasażera nie posiada poduszki powietrznej (poduszka ochrania dorosłego, który siedzi przodem do kierunku jazdy, ale stanowi zagrożenie dla dziecka, które podróżuje tyłem).

Bardzo bezpiecznym i sprawdzonym miejscem montażu fotelika jest środek tylnego siedzenia. Zazwyczaj foteliki montuje się za pomocą pasów samochodowych, ważne więc, aby sprawdzić, czy tylne siedzenie jest wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa (przekładany przez ramię).

Pamiętaj, aby zobaczyć, w jakie możliwości montażu fotelika jest wyposażony Twój samochód. Znacznie ułatwi Ci to wybór odpowiedniego modelu. Niestety, nie wszystkie samochody umożliwiają montaż fotelika za pomocą nowoczesnych zaczepów ISOFIX (przed zakupem fotelika z bazą Isofix sprawdź, czy Twoje auto umożliwia jego montaż).

Baza Isofix, Römer
Baza Isofix, Römer
 
ISOFIX to system mocowań, który zyskuje coraz większą popularność, bo testy zderzeniowe wykazały, że jest bardzo bezpieczny. Dzięki specjalnej bazie ISOFIX fotelik jest wczepiany do tylnej kanapy za pomocą umieszczonych w siedzeniu zaczepów. Dodatkową podporę i umocnienie stanowi opierany na podłodze auta, dolny pałąk. Fotelik może być też zaopatrzony w specjalny, górny pasek, nazywany z angielskiego top tether, który stanowi dodatkową podporę.

Po co mi ISOFIX?

System mocowań ISOFIX już od tego roku, według nowo wprowadzonych w życie przepisów, ma znajdować się w każdym nowo wyprodukowanym aucie.

Pamiętaj jednak, że taki system mocowań sprawia, że fotelik jest droższy – za bazę ISOFIX musisz dodatkowo dopłacić około 600 złotych. Poza tym, fotelik z bazą ISOFIX jest większy, a co za tym idzie – zajmuje więcej miejsca na tylnim siedzeniu (sprawi to, że pozostali pasażerowie mogą odczuwać dyskomfort podróży).

Przed dokonaniem wyboru ustal, jaki typ montażu umożliwia Twój samochód i uwzględnij to, że ISOFIX jest systemem przyszłościowym i bardzo bezpiecznym.

Akcesoria

Do fotelika możesz też dokupić kilka praktycznych gadżetów, takich jak:

Budka przeciwsłoneczna, Maxi-Cosi
Budka przeciwsłoneczna, Maxi-Cosi

 • Wkładka przeciwpotna ochroni dziecko latem od nadmiernego pocenia, koszt – około 20 złotych, produkowana między innymi przez AeroSleep.

 • Budka na fotelik – ochroni dziecko przed wiatrem (z okien samochodu) i słońcem, kosztuje około 80 złotych (np. Red Castle, Maxi-Cosi).

 • Pokrowiec frotowy – ochroni tapicerkę fotelika przed plamami, dużo łatwiej go zdjąć i uprać (cena ok. 80 złotych, Maxi-Cosi, Bebe Confort).

 • Zabawki – na przykład – pałąki z zabawkami, zabawkowa kierownica lub karuzelę dla niemowlęcia?)

 • Pluszowe zagłówki (Disney, Tiny Love, K’s Kids, cena – około 30 złotych).

Producenci i ceny

Do producentów fotelików należą firmy, takie jak:

Ceny fotelików wahają się od 100 do 4500 złotych. Cena zależy od wykonania, dlatego należy oszczędzać „z głową".

 A może fotelik używany?

Jak już wiadomo, fotelik to dość kosztowny zakup. Nic dziwnego, że wielu rodziców sięga po tańsze używane modele. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup używanego fotelika, zastanów się, czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie Twojego dziecka.

Specjaliści zalecają używanie fotelików nie dłużej niż przez pięć lat. W późniejszym okresie użytkowania fotelik zwyczajnie „zużywa się”. Nie istnieje żaden skuteczny system, który pomógłby sprawdzić, w jakim stopniu dany fotelik się zużył, co dodatkowo utrudnia zakup dobrego jakościowo używanego modelu.

Naszym zdaniem lepiej wydać więcej, ale na nowy model, który jest objęty gwarancją, dzięki której można bez problemu naprawić zepsuty czy zużyty fotelik. Pamiętaj, że zniszczonych i naderwanych elementów, takich jak paski i szelki, nie możesz dokupić oddzielnie!

Bezpieczny zakup

Przed dokonaniem zakupu, warto przejrzeć dostępne w Internecie testy zderzeniowe, które pokazują, który fotelik sprawdza się w momencie wypadku bardziej, a który mniej. Takie testy są przeprowadzane, między innymi, przez niemiecki automobilklub ADAC. Ostatnie były przeprowadzane w maju 2011.

Wysoka ocena otrzymana w niezależnym teście zderzeniowym jest gwarancją bezpieczeństwa. Testy homologacyjne, na podstawie których przyznaje się poszczególnym modelom fotelików certyfikaty, nie są przeprowadzane tak dokładnie. Regulamin homologacji ECE R44 nie jest doskonały, a do takich testów używa się manekinów, które nie posiadają czujników pozwalających na pomiar obciążeń działających na brzuch podczas wypadku. Najnowszą, najbardziej rygorystyczną normą bezpieczeństwa, jest norma ECE R44/04

O tym, czy dany model fotelika spełnia europejskie normy bezpieczeństwa, świadczy znak „E”. W każdym europejskim państwie dodaje się do niego inną cyfrę, w Polsce jest to „20”. Homologację wydaje Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMot). Foteliki z homologacją zagraniczną mogą być sprzedawane w Polsce, ale nie są przez PIMot dodatkowo certyfikowane.

Podsumowanie

Wybierając fotelik, pamiętaj przede wszystkim o tym, że podstawą jest dopasowanie go do wieku dziecka – temu służy oznaczenie grupy, do której należy dany model. Warto wybrać fotelik montowany za pomocą bazy Isofix – obecnie jest już standardem, są do niej przystosowane wszystkie nowe modele aut. I pamiętaj, żeby przed zakupem przejrzeć testy zderzeniowe – pomogą dokonać dobrego wyboru.

Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!