Fotografujesz, kręcisz filmy i często jesteś w podróży? Fotobank to niezbędne urządzenie dla Ciebie. Dzięki niemu komunikat o pełnej karcie pamięci nie będzie już Twoją zmorą. Wystarczy jeden przycisk i dane lądują na dysku.

Fotobanki coraz rzadziej pojawiają się na półkach sklepowych i nie spotkamy ich jako nowość na stronach producentów. Z powodu dużej ilości kart pamięci o ogromnych pojemnościach, tabletów, iPhone’ów i innych nośników danych, powoli odchodzą do lamusa. Jednak na długie eskapady w amazońską dżunglę czy na alpejskie wspinaczki, podczas których nie będziemy mieć stałego dostępu do źródeł energii, żeby przeglądać nasze fotograficzne arcydzieła, fotobank będzie idealnym rozwiązaniem.

Rodzaje

Wśród dostępnych na rynku fotobanków, można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

 • fotobanki bez możliwości przeglądania zdjęć
 • fotobanki multimedialne

Najprostsze modele fotobanków nie umożliwiają przeglądania przegranych na nie zdjęć. Takie fotobanki są najczęściej wyposażone w jedno- lub kilkukolorowy wyświetlacz, na którym widać stan naładowania baterii lub szybkość transferu danych z karty pamięci na dysk.

Fotobank z podstawowym wyświetlaczem Fotobank z multimedialnym wyświetlaczem
 fotobank z prostym wyświetlaczem, Digimate III hi-speed  fotobank z multimedialnym wyświetlaczem, Vosonic VP8860
Digimate III hi-speed
Vosonic VP8860

 Canon Media Storage M80
Canon Media Storage M80

Bardziej zaawansowane są fotobanki multimedialne, które umożliwiają nie tylko zgrywanie i przechowywanie w pamięci dysku zdjęć i filmów, ale też oglądanie ich na wielokolorowym wyświetlaczu. Niektóre fotobanki multimedialne umożliwiają też podłączenie słuchawek i odtwarzanie dźwięku.

Obsługiwane standardy kart

Różnica między przenośnym dyskiem twardym a fotobankiem jest taka, że fotobank oprócz wejścia USB, posiada również wbudowane czytniki kart pamięci.

Interfejsów obsługujących różne standardy może być kilka, najbardziej zaawansowane fotobanki obsługują wszystkie dostępne na rynku karty pamięci.

Przed zakupem fotobanku koniecznie ustal, z jakich standardów kart korzystasz / będziesz korzystać w przyszłości i wybierz model, który obsługuje takie karty (możesz też przeczytać artykuł Jaką kartę pamięci?).

Najpopularniejsze standardy to:

 • Memory Stick – standard kart stosowany w aparatach, kamerach Sony, telefonach Sony Ericsson i konsolach PlayStation;
 • SD (Secure Digital) – popularny standard kart stosowany przede wszystkim w amatorskich aparatach cyfrowych i kamerach. Pojemność kart SD dochodzi do 4 GB;
 • SDHC (Secure Digital High Capacity) – równie popularny co SD. Karty SDHC mają większą pojemność, która dochodzi do 32 GB;
 • MMC (MultiMediaCard) – standard, którego używało się w starszych modelach aparatów. Był stosowany w aparatach producentów takich jak Canon, Nikon, Samsung, Panasonic, Casio, Pentax, Kodak. MMC posiada taki sam interfejs jak SD i SDHC;
 • CF I / CF II (CompactFlash) – używany w aparatach profesjonalnych, bardzo szybki;

Fotobank obsługujący wszystkie standardy kart
Fotobank obsługujący wszystkie karty, Jobo Giga V Sonic
Jobo Giga Vu Sonic

Parametry dysku

Obecnie do wyboru masz fotobanki z dyskami o pojemności od 30 do 1000 GB. Większa pamięć przyda się szczególnie osobom, które zamierzają przechowywać w pamięci fotobanku nie tylko zdjęcia, ale też filmy.

Wybierając dysk fotobanku:

 • sprawdź, czy możesz zorganizować na nim dane, np. podzielić dysk na partycje (wydzielone obszary pamięci) lub w przypadku fotobanków multimedialnych – zarządzać przechowywanymi na dysku folderami i plikami (zmieniać ich nazwy, wyszukiwać zdjęcia, nadawać im kategorie);
 • zobacz, czy masz możliwość wymiany dysku. Dzięki temu, nawet jeśli kupujesz fotobank z dyskiem o pojemności pamięci 30 GB, możesz wymienić go w razie potrzeby na większy;
Fotobank z dyskiem 30 GB Fotobank z dyskiem 320 GB Fotobank z dyskiem 500 GB
Canon Media Storage M30, dysk 30 GB Digimate IIIx Vosonic VP8860, dysk 500 GB
Canon Media Storage M30 Digimate IIIx Vosonic VP8860

Parametry wyświetlacza

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na przechowywaniu danych z kart pamięci i nie zamierzasz oglądać przegrywanych zdjęć i filmów na wyświetlaczu, w zupełności wystarczy Ci fotobank z niewielkim jedno- lub kilkukolorowym wyświetlaczem.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój fotobank był multimedialny, wybierz model z wielokolorowym wyświetlaczem. Decydując się na takie urządzenie, zwróć uwagę na:

 • typ – oprócz popularnych wyświetlaczy LCD, możesz wybrać fotobank z oszczędzającymi energię wyświetlaczami LED i OLED lub TFT, która pozwala na wyświetlanie najwyższej jakości obrazów;
 • wielkość – oscyluje między 3,7 cali (9,4 cm) a 4,8 cali (12,2 cm). Oczywiście, im większy ekran, tym bardziej komfortowe przeglądanie zdjęć, ale też – szybsze zużywanie akumulatora;
 • rozdzielczość – im większa, tym lepsza jakość wyświetlanych zdjęć. Najlepsze fotobanki mają rozdzielczość od 640×480 do 800×480 (Vosonic VP8860).
 • kolory – ilość kolorów nie jest dobrym wyznacznikiem jakości, jako że standard wyświetlanych przez multimedialne fotobanki kolorów to 16,77 milionów. Lepiej zwrócić uwagę na przestrzeń barwną, jaką wyświetla ekran. W większości urządzeń jest to popularny standard sRGB. Jeśli fotobank wyświetla kolory z palety Adobe98, możesz mieć pewność, że będą wyjątkowo wyraźne i żywe. Paletę barw Adobe98 wyświetla m.in. Epson P-6000.

Warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe wyświetlacza, takie jak możliwość ustawiania jasności czy kontrastu. Takie opcje znajdziesz w fotobanku Digimate V max SATA.

Wyświetlane formaty plików

Kolejnym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę wybierając fotobank mulimedialny są formaty plików, jakie wyświetla dany model.

 • Jeśli multimedialny fotobank ma Ci służyć jedynie do przechowywania zdjęć, wystarczy urządzenie wyświetlające podstawowe formaty obrazu, takie jak JPG, RAW i BMP.
 • Jeśli multimedialny fotobank ma Ci służyć nie tylko do przechowywania zdjęć, ale też plików video, powinien wyświetlać formaty takie jak AVI, MPEG, MOV, WMV.
 • Jeśli chcesz, żeby fotobank odtwarzał nie tylko pliki video, ale też dźwięk, wybierz model odtwarzający formaty audio (WAVE, MP3, AAC).

DigiMate V max, fotobank wyświetlający e-booki
DigiMate V max

Przed wyborem modelu fotobanku sprawdź, w jakim formacie są zapisywane pliki na Twoim aparacie lub w Twojej kamerze.

Niektóre fotobanki multimedialne umożliwiają wyświetlanie plików tekstowych (TXT), np. e-booków. Należy do nich DigiMate V max.

Szybkość transferu

Nie wszyscy producenci fotobanków podają informację na temat prędkości transferu danych z karty pamięci do fotobanku i z fotobanku na komputer. Jeśli jednak uda się znaleźć taki parametr, warto zwrócić na niego uwagę.

Należy przy tym pamiętać, że dane podawane przez producentów są jedynie orientacyjne, a prędkość transferu zależy nie tylko od prędkości własnej fotobanku, ale też od prędkości samej karty pamięci i wbudowanego dysku.

Można przyjąć, że średnia prędkość zgrywania plików z kart pamięci na fotobank wynosi, w zależności od rodzaju karty, od 3 do 7 MB/s.

Oznacza to, że na zgranie 700 MB plików (np. jeden film w standardzie AVI) będziesz potrzebować od 1,5 do 3 min.
Jeśli chodzi o prędkość zgrywania zdjęć z pamięci fotobanku na komputer wynosi średnio ok. 1020 MB/s.

Oznacza to, że zgranie 700 MB plików zajmie Ci średnio około 0,51 min.

Producent fotobanku Hyperdrive Colorspace UDMA, firma Sanho, szczyci się tym, że prędkość zgrywania danych z karty na dysk twardy urządzenia wynosi nawet 40 MB/s. To imponujący wynik, należy jednak pamiętać, że prędkość przegrywania plików zależy też od prędkości karty, a prędkość transferu 40 MB/s osiągają tylko najlepsze standardy.

Zasilanie

Kolejną rzeczą, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając fotobank dla siebie jest rodzaj zasilania zastosowany w urządzeniu.

Standardem jest zasilanie akumulatorowe z zastosowaniem baterii litowo-jonowej. Taka bateria po naładowaniu wystarczy na zgranie od kilkunastu (DigiMate III Hi-Speed) do Terabajta danych (!) (Sanho Hyperdrive Colorspace UDMA).

Sanho Hyperdrive Colorspace UDMA
Sanho Hyperdrive Colorspace
UDMA o pojemności 1Tb
Warto wybrać fotobank, który, oprócz zasilania akumulatorowego, jest również zasilany przez USB. Dzięki temu, zgrywając pliki na komputer, jednocześnie ładujesz urządzenie. Takie rozwiązanie jest zastosowane w większości fotobanków (wyjątkiem są fotobanki multimedialne firmy Epson).

Niektóre fotobanki posiadają także sieciowe zasilanie zewnętrzne lub dołączoną do zestawu ładowarkę samochodową (Sanho HyperDrive Colorspace UDMA).

Zwróć też uwagę na rozwiązania pozwalające oszczędzać energię, np. samoczynne wyłączanie się urządzenia po 30 sekundach bezczynności (funkcja auto-off). Jeśli wybierasz fotobank multimedialny, przyda się funkcja automatycznego wyłączania ekranu podczas zgrywania danych z karty.

Dodatkowe funkcje

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj fotobanku, zobacz, jakie dodatkowe funkcje oferują Ci producenci:

 • TV-out – specjalne wyjście umożliwiające podłączenie do telewizora i przeglądanie zdjęć na dużym ekranie znajdziesz m.in. w fotobanku Vosonic VP8860.
 • PictureBridge – złącze umożliwiające podłączenie urządzenia bezpośrednio do drukarki i wydrukowanie nagranych na dysku zdjęć umożliwia np. fotobank Epson P-6000 Multimedia Storage Viewer.
 • Histogram – jeśli chcesz nie tylko przeglądać zgrane na fotobank zdjęcia, ale też sprawdzić jego jakość, wybierz fotobank pozwalający na wyświetlanie histogramu zdjęć, np. fotobank Canon Media Storage M80.
 • Radio – taki dodatkowy gadżet znajdziesz m.in. w urządzeniu Vosonic VP8860.
 • Prywatne zdjęciajeśli nie chcesz, żeby Twoje zdjęcia były dostępne dla wszystkich użytkowników fotobanku, możesz chronić dostępu do wybranych fotografii hasłem. Umożliwia to fotobank Canon Media Storage M80.
 • Pilot – jeśli chcesz obsługiwać fotobank z odległości, wybierz model sterowany na pilota, np. DigiMate V max.

Producenci i ceny

Fotobanki znajdziesz w ofercie producentów takich jak:

 • Canon
 • DigiMate
 • Emtec
 • Epson
 • Jobo
 • Qcool
 • Sanho
 • Vosonic
 • Nikon

Owszem, za multimedialne fotobanki musisz zapłacić ok. 2000 – 2500 złotych, ale najtańsze urządzenia tego typu, które nie umożliwiają przeglądania zdjęć możesz mieć już za 400 złotych.

Podsumowanie

Fotobank ma Ci służyć jedynie do przechowywania zdjęć czy zamierzasz kręcić także filmy?
Jeśli fotobank jest Ci potrzebny tylko do przechowywania zdjęć, nie musisz wybierać urządzenia z dyskiem twardym o pojemności 250 GB. Dokładnie oblicz sobie, ile GB pamięci będzie Ci potrzebne (zsumuj pojemność używanych kart pamięci) i nie wybieraj fotobanku z dyskiem, którego możliwości i tak nie będziesz w stanie wykorzystać.

Inaczej rzecz ma się w przypadku osób, które oprócz plików zdjęciowych, zamierzają przechowywać w pamięci fotobanku także pliki filmowe. W takim wypadku przydadzą się duże, kilkusetgigabajtowe dyski.

Zależy Ci na szybkiej i prostej obsłudze czy na możliwości zarządzania zgrywanymi folderami?
Każdy fotobank umożliwia przegrywanie zdjęć z kart pamięci za pomocą jednego przycisku. Jeśli nie chcesz podczas podróży grupować folderów czy zarządzać zdjęciami, wystarczy Ci fotobank bez możliwości przeglądania zdjęć.

Jeśli boisz się, że prostsze modele fotobanków nie dają możliwości grupowania danych, jesteś w błędzie. Większość takich urządzeń tworzy (i numeruje) nowe foldery za każdym razem, kiedy przegrywasz dane z karty na twardy dysk.

Oczywiście, jeśli zależy Ci na zaawansowanym zarządzaniu danymi, usuwaniu poszczególnych plików, zmienianiu nazw folderów, musisz zainwestować w fotobank multimedialny.

  Podróżujesz w ekstremalnych warunkach i zależy Ci na tym, żeby fotobank był wyjątkowo wytrzymały?
Zwróć uwagę na obudowę. Plastik na pewno nie jest dobrym wyborem dla Ciebie, lepiej wybierz obudowę z elementami metalu (DigiMate III), aluminiową (Qcool 2242) lub wykonaną ze stopów magnezu (Canon Media Storage M80).

Przydatny może się okazać także futerał dołączany do niektórych fotobanków (np. modeli firmy Canon).

Życzymy setek udanych zdjęć i filmów!