Kaganiec powinien mieć każdy właściciel psa. Mimo iż kojarzy się on ze zniewoleniem, brakiem wygody, wcale nie musi tak być. Wystarczy wybrać model funkcjonalny i bezpieczny, a przy tym dopasowany, pozostawiający psu swobodę, pozwalający mu dyszeć, otwierać pysk. Jak to zrobić? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Polskie prawo nakazuje zakładać psu kaganiec w środkach komunikacji miejskiej, szczegółowe regulacje należą do przewoźników. Każde miasto, każda gmina ma własne przepisy wobec właścicieli czworonogów, przeważnie zakazane jest Znak pies w kagańcu
Znak nakazujący założenie psu kagańca
spuszczanie psa bez kagańca ze smyczy.

Te przepisy mogą wydawać się uciążliwe dla właścicieli łagodnych, niewielkich psów, ale nie raz zdarzało się, że przyjaźnie nastawione do drugiego człowieka czworonogi reagowały w nowych dla nich sytuacjach agresją.

Kaganiec jest więc bardzo istotny dla bezpieczeństwa, a poza tym przydaje się też w bardziej prozaicznych sytuacjach. Większość właścicieli wie, jak to jest, kiedy pies ma spacerze wyrywa się, żeby powąchać, a w najgorszym razie spróbować „przysmaków” leżących gdzieś na poboczu. Kaganiec pomaga zapobiec nieplanowanym posiłkom na spacerach, przydaje się też w wielu innych sytuacjach. O tym, jak go wybrać, na co zwrócić uwagę, jak dopasować rozmiar do kufy i rasy psa, przeczytasz w tym artykule.

Rodzaje
 

Kaganiec metalowy

Model metalowy firmy Kaganiec
Model metalowy firmy Kaganiec
Można go nazwać kagańcem klasycznym, chociaż jego popularność ostatnio znacznie spadła na rzecz modeli z tworzywa sztucznego i materiałowych. Nie do końca słusznie, bo metalowy gryf kagańca ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala psu swobodnie oddychać, otwierać kufę (pysk), co jest bardzo istotne szczególnie podczas upałów. Taki kaganiec umożliwia też swobodne picie, łatwo utrzymać go w czystości.

Są też minusy. Kaganiec metalowy jest ciężki, dlatego nie nadaje się dla małych psów. Może przyczynić się do bólu, a w najgorszym przypadku skaleczeń, szczególnie jeśli pies nie jest przyzwyczajony do noszenia kagańca i próbuje go zdjąć z pyska, szarpiąc druty. Zimą, szczególnie przy kontakcie ze śniegiem, metal staje się bardzo zimny, co może powodować odmrożenia. Niektóre tańsze modele kagańców metalowych rdzewieją po kontakcie z wodą.

Dla jakich psów? Dla psów średnich i większych, dla ras agresywnych.

Kaganiec skórzany

Wśród skórzanych kagańców możesz znaleźć:

 • klasyczny (nitowany, gwoździowany) – jego gryf składa się z połączonych skórzanych pasków, co pozwala psu na swobodne oddychanie, otwieranie kufy. To uniwersalny kaganiec.
   
 • zabudowany  – z pełnym, skórzanym gryfem, w którym znajdują się dziurki umożliwiające wentylację. To dobry tylko dla psów agresywnych, taki kaganiec ogranicza swobodę zwierzaka.
Kaganiec klasyczny Kaganiec zabudowany
 
Kaganiec gwoździowany, Dino 3201  Dingo Sport 14

Kaganiec skórzany ma kilka zalet. Przede wszystkim jest lekki, klasyczna konstrukcja pozwala psu oddychać, swobodnie otwierać pysk. Problemem jest jego nietrwałość. Nawet najlepiej zaimpregnowana skóra niszczy się z czasem pod wpływem wody, deszczu. Taki kaganiec jest też stosunkowo drogi, chociaż można kupić też tańsze wersje produkowane z tak zwanej „skóry ekologicznej”, czyli imitacji, zazwyczaj jest to skaj.

Dla jakich psów? Nadaje się do nauki noszenia kagańca, sprawdza się w przypadku psów średniej wielkości i większych. Wersję zabudowaną mogą wybrać właściciele psów z ras agresywnych.

Kaganiec z tworzywa sztucznego

Kaganiec plastikowy, Tetrapet
Kaganiec plastikowy, Tetrapet
Zwane potocznie kagańcami plastikowymi. Stanowią imitację, zastępstwo kagańców metalowych. Są od nich lżejsze, bardziej elastyczne, łatwo je czyścić, nie reagują na niską temperaturę tak jak kagańce metalowe.

Stanowią dobrą alternatywę klasycznych kagańców z metalu dla mniejszych psów. Oczywiście, tworzywo jest mniej trwałe niż metal, dlatego z czasem przeciera się i niszczy. Trzeba się liczyć z tym, że kaganiec trzeba będzie po jakimś czasie wymienić.

Dla jakich psów? Przede wszystkim dla mniejszych, ale też średnich, łagodnych.

 

Kaganiec z materiału

Kaganiec nylonowy, Chaba
Kaganiec nylonowy, Chaba
Ostatnio bardzo popularny, chociaż w rzeczywistości daleko mu do klasycznego kagańca, zarówno jeśli chodzi o funkcje, jak i wygodę psa. Może być wykonany z nylonu lub ortalionu, ma kształt tuby dopasowanej do szerokości psiej kufy. Dobranie odpowiedniego rozmiaru takiego kagańca to podstawa, w przeciwnym razie pies będzie czuł się mało swobodnie, może nawet cierpieć. Tuba nie zapewnia ochrony przed lizaniem, pogryzaniem, co może być uciążliwe podczas spacerów, za to skutecznie utrudnia psu otwieranie pyska i dyszenie, a to bardzo istotne, szczególnie latem (w ten sposób pies się chłodzi). Taki kaganiec ciężko też utrzymać w czystości. Zaletą takiego kagańca jest lekkość i niska cena.

Dla jakich psów? Do stosowania okazjonalnego, np. podczas wizyty u weterynarza.

Kaganiec fizjologiczny


Kaganiec fizjologiczny, CHOPo
To stosunkowo nowy rodzaj kagańca, za to doskonale dopasowany do potrzeb psa. Jest trwały, a jednocześnie pozostawia psu pewną swobodę, pozwala mu otwierać pysk, ziać. Wykonuje się go z elastycznych metalowych prętów, ocynkowanych lub pokrytych gumoplastikiem. jest dość spory, większy niż klasyczny, kanciasty, ale taka wielkość zapewnia odpowiednią ochronę. Poza tym, ma wiele zalet. Nie reaguje na zimno, jest odporny na zniszczenie, lekki, a pokrycie z gumy amortyzuje potencjalne uderzenia. Minusem jest to, że nie w każdym sklepie można kupić kaganiec fizjologiczny. Na szczęście jego popularność rośnie.
Halti firmy the Company of Animals

Dla jakich psów? Kaganiec fizjologiczny nadaje się dla każdego psa.

Kupując kaganiec możesz spotkać się z określeniami halter, kantarek, halti. Jest to rodzaj obroży uzdowej, która ma na celu nauczenie psa chodzenia na smyczy. Nie powinno się jej jednak używać jako kagańca, nie chroni przed ugryzieniem!

Sposób wykonania

Sposób wykonania kagańca wpływa na jego trwałość i funkcjonalność. Kupując każdy rodzaj kagańca, musisz zwrócić uwagę na co innego:Kaganiec metalowy ze skórzanym zabezpieczeniem, Milan Zbigniew Malinowski
Kaganiec metalowy
ze skórzanym zabezpieczeniem,
Milan Zbigniew Malinowski

 • Jeśli wybierasz kaganiec metalowy, upewnij się, że jest zabezpieczony przed rdzewieniem, czyli pokryty powłoką galwaniczną. Ważne, żeby posiadał filcowo-skórzany pasek, który ochroni kufę psa przed kontaktem z metalem. Absolutnie należy wystrzegać się kagańców emaliowanych. Emalia nie jest wytrzymała, odpada, istnieje ryzyko, że pies ją zje, a to może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu.
   
 • Jeśli decydujesz się na kaganiec skórzany, sprawdź, jak połączone są ze sobą poszczególne jego elementy. Klasycznym sposobem wykonywania skórzanych kagańców jest nitowanie oraz gwoździowanie. Pierwszy sposób jest popularniejszy i bardziej wytrzymały, nity są szersze niż gwoździe. Najlepsze skórzane kagańce produkowane są ręcznie, masowa produkcja sprawia, że mocowania nie są dokładne.
   
 • Jeśli wybierasz kaganiec z tworzywa sztucznego, sprawdź jakość łączenia gryfu kagańca z paskami mocującymi. To bardzo ważne, żeby w tym miejscu tworzywo było możliwie jak najmocniejsze.
   
 • Jeśli postanawiasz kupić kaganiec z materiału, zobacz, czy jest z jednej strony wyłożony siateczką, która zapewnia odpowiednią wentylację. Ważna jest też odpowiednia regulacja, którą umożliwia specjalny rzep. Ortalion sprawdza się lepiej niż nylon, nie przepuszcza wody.
   
 • Jeśli decydujesz się na kaganiec fizjologiczny, wybierz taki, który jest dodatkowo pokryty gumą, gumoplastikiem. Taki materiał chroni psa przed odmrożeniami na skutek kontaktu z zimnym metalem i amortyzuje potencjalne uderzenia.

Pełne mocowanie, kaganiec Trixie dla dużych psów
Pełne mocowanie,
kaganiec Trixie dla dużych psów
Bardzo istotny jest też sposób mocowania kagańca na głowie psa. Niektóre kagańce, np. nylonowe, mocowane są wyłącznie za pomocą jednego regulowanego paska, inne (np. skórzane) posiadają nawet trzy paski połączone obrożą, którą zapina się z tyłu głowy. Jeśli jesteś właścicielem psa dużego, agresywnego albo takiego, który często próbuje zdejmować sobie kaganiec, wybierz model z obrożą i dużą ilością pasków mocujących. Dodatkowy pasek zakładany na głowę zwiększa wytrzymałość konstrukcji.

Jeśli szukasz kagańca na trening i zależy Ci na tym, by móc go szybko zdejmować z głowy psa, zaopatrz się w model z paskiem bocznym odpinanym i zapinanym za pomocą karabińczyka (zobacz zdjęcie).

Dopasowanie rozmiaru

Dopasowanie rozmiaru kagańca jest bardzo ważne, od niego zależy, czy pies będzie się w nim dobrze czuł, czy nie ściągnie go z głowy.

Producenci starają się ułatwić wybór kagańca, wprowadzając systemy rozmiarowe. Najpopularniejsze są dwa sposoby oznaczania rozmiarów: za pomocą cyfr i liczb, za pomocą rozmiarów od X do X…L. Inni zamiast rozmiaru podają jedynie rasę psa, dla której przeznaczony jest dany model kagańca.

Uwaga, to ważne! Cyfra czy liczba, którą oznacza rozmiar kagańca jeden producent wcale nie musi być tożsama z taką samą cyfrą lub liczbą użytą w rozmiarówce innego producenta. Przed zakupem koniecznie wejdź na stronę domową firmy produkującej wybrany kaganiec i sprawdź, dla jakich ras psa przeznaczony jest model oznaczony daną cyfrą. Jeśli kupujesz w sklepie stacjonarnym, koniecznie poradź się sprzedawcy.

Podstawą dopasowania rozmiaru kagańca do kufy psa jest jej odpowiednie wymierzenie. Najbardziej istotne są dwa wymiary:

 • Długość kufy – w tym celu należy zmierzyć odległość od czubka nosa do punktu między oczami psa, czyli do nasady pyska.
   
 • Obwód kufy – mierzy się go w najszerszym miejscu, czyli około 0,5-1,5 centymetra od oczu psa. Do wyniku należy dodać od1 do 2,5 centymetra, w zależności od wielkości psa. Dzięki temu kaganiec będzie umożliwiał swobodne dyszenie, ziewanie.

Wymiary, kaganiec CHOPo
Wymiary, kaganiec CHOPo
Często zamiast obwodu kagańca producent podaje dwa inne parametry: szerokość i Wymiary kagańca, Dingo
Wymiary kagańca, Dingo
wysokość. Dokonując pomiaru szerokości i wysokości kufy, nie zapomnij dodać do wyniku 2-3 centymetrów, które pozwolą psu otwierać pysk.

Niektórzy producenci podają jeszcze inne wymiary, np. długość paska bocznego i długość paska na głowie (kagańce Trixie, Dingo). W takim wypadku zmierz odległość od nasady kufy do punktu za guzem potylicznym, raz prowadząc taśmę przez głowę psa, a raz z boku, pod uszami.

Ostatecznym sposobem na sprawdzenie, czy kaganiec leży idealnie na kufie psa jest upewnienie się, że:

 • nos psa nie znajduje się w odległości 1-2 centymetry od kagańca;
 • między kufą psa a kagańcem jest taka odległość, że może on swobodnie otworzyć pysk;
 • paski utrzymują kaganiec na głowie psa, ale nie powodują nadmiernego ucisku;
 • między oczami psa a nasadą kagańca jest odległość 1-2 centymetrów, w przeciwnym razie kaganiec może drażnić psa, zakłócać mu pole widzenia;

Jeśli po założeniu kagańca, pies panicznie próbuje się go pozbyć, zdjąć, może to być dla Ciebie znak, że leży on nieodpowiednio, uciska go w którymś miejscu.

Jaki dla jakiego psa?

Wybór idealnego kagańca to nie tylko dopasowanie rozmiaru, ale też dobranie go wielkości psa, kształtu jego kufy, rasy i temperamentu.

Właściciele psów rasowych mają zdecydowanie ułatwione zadanie. Na rynku nie brakuje kagańców dla jamników, buldogów, bokserów, rottweilerów. Zdarza się, że są one dodatkowo podzielone ze względu na płeć: inny kształt ma kaganiec dla suki, inny dla psa. Każdy jest tak skonstruowany, żeby pasować kształtem do pyska, pozwalać mu swobodnie dyszeć. Jest też wykonany z materiału, który najlepiej pasuje do temperamentu danej rasy. W tabeli poniżej znajdziesz kilka przykładów:

Kaganiec dla boksera  Kaganiec dla owczarka niemieckiego
 Dino 3321, dla boksera  Tetrapet kaganiec metalowy dla owczarka
  Dino 3321  Tetrapet kaganiec metalowy dla owczarka
Kaganiec dla yorkshire terriera Kaganiec dla jamnika
 Model dla yorka, firma Kaganiec  Kaganiec dla jamnika, Tetrapet
 Model dla yorka, firma Kaganiec
 Kaganiec dla jamnika, Tetrapet
Kaganiec dla rottweilera Kaganiec dla dobermana
 Kaganiec dla rotweilera, Dino 3319  Kaganiec dla dobermana, Tetrapet
 Kaganiec dla rottweilera, Dino 3319  Kaganiec dla dobermana, Tetrapet

Właściciele kundelków, oprócz dokładnego dopasowania rozmiaru do kufy psa, powinni wziąć pod uwagę temperament i wielkość pupila.

 • Dla dużych, agresywnych psów najlepsze będą kagańce metalowe i fizjologiczne.
 • Dla średnich i dużych łagodnych psów wystarczą kagańce skórzane i plastikowe.
 • Psy mniejsze, ale drażliwe, powinny nosić kagańce skórzane, fizjologiczne.
 • Małe i łagodne psy wystarczy ubrać w kaganiec plastikowy lub skórzany.

Do kagańca można psa przyzwyczajać już w okresie szczenięcym, ale z codziennym noszeniem lepiej odczekać aż piesek skończy 4-6 miesiące.

Producenci i ceny

Kagańce mają w swojej ofercie firmy produkujące zwierzęce akcesoria. Oto przykłady:

 • Chaba
 • ChOPo s. r. o. (kagańce fizjologiczne)
 • Dingo
 • Dino
 • Kaganiec
 • Kynologprofi
 • Milan Zbigniew Malinowski
 • Pet’s Pro
 • Tetrapet
 • Wiesław Gniadzik Z.P.H. (kagańce na zamówienie)
 • Zolux

Za kaganiec musisz zapłacić od 6 do 100 złotych. Najtańsze są modele nylonowe, ortalionowe, kosztują od 6 do 15 złotych, ale nie nadają się do codziennego użytku.
Za kagańce z tworzywa sztucznego, skaju musisz zapłacić od 10 do 20 złotych. Kagańce metalowe to koszt od 10 do 50-60 złotych, a skórzane od 20 do 100 złotych. Za kagańce fizjologiczne zapłacisz 40-45 złotych.

Podsumowanie

Zakup kagańca to obowiązek każdego właściciela, bez względu na stopień agresywności psa i jego temperament. Tłumaczenie, że „pies jest przecież łagodny” nie ochroni przed grzywną w środkach komunikacji miejskiej. Podstawą udanego zakupu jest dokładne wymierzenie kufy psa. Masz do wyboru udanie się z pupilem do sklepu stacjonarnego i przymierzenie kagańca albo zakup w sieci poprzedzony dokładnym wymierzeniem pyska Twojego psa.
Pamiętaj, że kagańce z materiału, czyli nylonowe i ortalionowe tuby, oraz tak zwany halti, czyli psia uzda, nie zastąpią klasycznego kagańca. Warto wybrać model fizjologiczny, który jest bezpieczny, a zarazem pozostawia psu najwięcej swobody.
Pozostaje ostatni krok – przyzwyczajenie pupila do kagańca. Bywa, że jest to najtrudniejszy etap, ale i są na to sposoby, często ilustrowane filmami, wystarczy poszukać w Internecie.