Mocny kołowrotek dobrej marki to inwestycja na wiele lat, która odpłaci się bezawaryjnym użytkowaniem i zapewni przyjemność komfortowego łowienia ryb. I wcale nie musisz wydawać majątku.

Niektóre metody wędkowania nie wymagają używania kołowrotka, inne wręcz na nim się opierają. Większość wędkarzy jednak ich używa.

Rodzaje

Do wyboru masz kilka rodzajów kołowrotków. Jedne mają bardziej uniwersalny charakter, inne są dedykowane ściśle do danego rodzaju wędkarstwa.

Podstawowy podział dotyczy szpuli, na którą nawija się żyłka. I tak do wyboru są kołowrotki:

 • z ruchomą szpulą
 • ze stałą szpulą

Oś kołowrotka z ruchomą szpulą ułożona jest prostopadle do wędziska. Są to konstrukcje bardzo proste i mocne. Ten rodzaj kołowrotków używany jest do wędkarstwa spławikowego, gruntowego, muchowego oraz morskiego (multiplikatory). Obecnie najczęściej używane są przez muszkarzy i wędkarzy morskich.

Kołowrotki muchowe przeznaczone są tylko do jednego rodzaju połowów – na muchę. Są prostsze w budowie od kołowrotków tradycyjnych. Multiplikatory są to potężne kołowrotki do tzw. wędkarstwa castingowego, jerkingowego oraz morskiego. Są znacznie większe, pozwalają na nawinięcie dużej ilości żyłki lub plecionki. Są również trudniejsze w obsłudze. Montuje się je nie od dołu wędki, lecz odwrotnie – u góry. Są to konstrukcje bardzo mocne, z łatwością znoszące duże obciążenia. Służą do połowów słodkowodnych dużych ryb drapieżnych oraz do wędkowania morskiego.

Oś kołowrotka ze stałą szpulą ułożona jest równolegle do wędki. Kołowrotki ze stałą szpulą mają bardzo szerokie zastosowanie od wędkarstwa spławikowego po morskie.

Z ruchomą szpulą Ze stałą szpulą
Kołowrotek z ruchomą szpulą Kołowrotek ze stała szpulą
Abu Garcia Diplomat Shimano Twin Power CI 4 RA

Kolejny podział dotyczy tzw. hamowania. Hamulec w kołowrotku jest rozwiązaniem, które pomaga uniknąć zerwania się ryby. W momencie, kiedy zdobycz nie daje za wygraną i mocno walczy, kołowrotek powoli wypuszcza żyłkę. Masz do wyboru kołowrotki:

 • z przednim (górnym) hamulcem
 • z tylnym (dolnym) hamulcem

Kołowrotki z górnym i dolnym hamulcem różnią się budową. Pierwszy ma blokadę umiejscowioną z przodu i hamuje bezpośrednio szpulę, drugi zaś z tyłu w mechanizmie, w przekładniach. Która konstrukcja jest lepsza? Zdania wędkarzy są podzielone. Zwolennicy przedniego hamulca chwalą sobie precyzję i możliwość łatwej regulacji. Są to konstrukcje prostsze i lżejsze, co nie jest bez znaczenia np. przy spinningu. Podstawową zaletą dolnego hamulca jest przede wszystkim niezawodność i łatwość regulacji podczas holu ryby. Jeżeli zamierzasz łowić duże okazy, np. dorsze na morzu, lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie hamulec dolny.

Przedni hamulec Tylny hamulec
 Kołowrotek z przednim hamulcem Okuma Motion Kołowrotek z tylnim hamulcem Dragon Destiny RD 600i
 Okuma Motion FD Dragon Destiny RD 600 i

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kołowrotek z górnym czy z dolnym hamulcem, możesz wybrać sprzęt wyposażony w tzw. wolny bieg. To inaczej rozłączenie mechanizmu ze szpulą. Przy włączonym wolnym biegu żyłka może swobodnie rozwijać się ze szpuli. Jest to funkcja bardzo przydatna przy połowach dużych karpi, kiedy przy braniu konieczne jest popuszczenie żyłki. Są też kołowrotki wyposażone w tzw. hamulec walki. Jest to przełącznik, za pomocą którego zmniejsza się błyskawicznie tarcie hamulca i ryba wysnuwająca żyłkę trafia na mniejszy opór. Urządzenie to sprawdza się zwłaszcza przy połowach sandaczy, ale także przy holu innych okazowych ryb.

Z wolnym biegiem Z hamulcem walki
 Kołowrotek z wolnym biegiem Robinson Freerunner  Kołowrotek z hamulcem walki Daiwa Procaster X
 Robinson Freerunner  Daiwa Procaster X

Parametry

Wbrew pozorom, kołowrotki to nie tylko korbka i szpulka do nawijania żyłki. Niektóre z nich to skomplikowane konstrukcje. Świadczą o tym choćby parametry. Oto najważniejsze z nich:

 • przełożenie
 • ilość łożysk
 • pojemność szpuli
 • masa

Przełożenie – od tego parametru zależy, jak szybko nakręcać się będzie żyłka na szpulę. Określa ilość obrotów szpuli po jednym obrocie korbki.

Na przykład, jeśli znajdziesz oznaczenie 5.2:1, oznaczać ono będzie 5.2 obrotu szpuli w trakcie jednego obrotu korbką.

Kołowrotki o różnych prędkościach sprawdzają się w różnych rodzajach wędkowania.

Jeśli łowisz głównie metodą gruntową i spławikową potrzebujesz kołowrotka z przełożeniami poniżej 5.0, jeśli szykujesz się na rybę drapieżną i spinning to poszukaj sprzętu z przełożeniem 5.0 lub wyższym. Kołowrotki z przełożeniami 6.0 i więcej doskonale sprawdzą się w wędkarstwie matchowym.

Ilość łożysk – to parametr chętnie wspominany przez specjalistów od marketingu. 10 łożysk nie oznacza wcale, że kołowrotek będzie lepszy od tego z 2 łożyskami. Bardziej skomplikowane, nie zawsze oznacza lepsze. Bardzo drogie multiplikatory mają po 3 – 4 łożyska i stanowią konstrukcje tak doskonałe, że można na nie wyholować nawet pokaźnych rozmiarów rekina.

Pojemność szpuli – to bardzo istotny parametr, dzięki któremu dowiesz się, ile żyłki możesz zmieścić na kołowrotku. Wartość ta podawana jest w metrach albo w jardach (0,91 m) i dla różnych grubości żyłki.

Należy również pamiętać o tym, że na szpulę nawiniesz o 15 – 25 proc. mniej plecionki, aniżeli żyłki o tej samej grubości.

Masa – ma również bardzo duże znaczenie. W przypadku połowów karpi, kiedy wędkę spokojnie oprzesz na podpórce możesz sobie pozwolić na ciężki kołowrotek, tym bardziej, że wymaga tego metoda wędkowania. Potrzebna jest duża szpula, aby możliwe były jak najdalsze wyrzuty. Taki kołowrotek może ważyć grubo ponad pół kilograma.

Inaczej rzecz przedstawia się jeśli wybierasz metodę spinningową. Podczas połowów dużo trzeba pracować i wędką i kołowrotkiem. Im więcej waży cały sprzęt, tym gorzej dla Ciebie. Po kilku godzinach spinningowania możesz stracić czucie w rękach. Dlatego do tej metody warto wybrać lekki kołowrotek, który będzie ważył w granicach 250 – 350 gramów.

Najcięższa artyleria to multiplikatory na połowy morskich potworów. Masywne i potężne potrafią ważyć nawet 4 kg! Jeśli jednak zamierzasz wyholować 150-kilogramową rybę, taki sprzęt jest niezbędny.

Materiały

Najczęściej stosowane przy produkcji kołowrotków są takie materiały jak:

 • grafit
 • aluminium
 • duraluminium

Kołowrotek zabezpieczony przed korozją platynową powłoką: Accurate Platinum Twin Drag ATD 130
Powlekany platyną
Accurate Platinum Twin Drag ATD 130
Kołowrotki zbudowane z aluminium są najbardziej pożądane przez wędkarzy. Charakteryzują się niską wagą i wysoką trwałością. Poza tym są nierdzewne. Elementy mechanizmów w dobrych kołowrotkach zrobione są ze stali nierdzewnej. Rolka może być powleczona kewlarem, a w niektórych nawet złotem lub platyną. Cena jest wtedy oczywiście odpowiednio wysoka – nawet do 10 tysięcy złotych. Ponadto w dobrych kołowrotkach wędkarskich stosowane są powłoki ceramiczne, chromowe i niklowe.

Można również znaleźć kołowrotki zrobione z tworzyw sztucznych. Im więcej plastikowych elementów tym dla wędkarza gorzej. Przekładnie, zębatki mechanizmu szybko się wyrobią i kołowrotek będzie nadawał się do wyrzucenia.

O sukcesie danego modelu decyduje materiał i staranność wykonania kołowrotka. Przed zakupem dokładnie obejrzyj kołowrotek, sprawdź, jak spasowane są poszczególne elementy, czy łatwo pracuje kabłąk, jak obraca się sam mechanizm i jak działa hamulec. Najlepsze kołowrotki są lekkie, wykonywane ręcznie, np. z kutego aluminium. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli zapragniesz takiego cacka i zdecydujesz się na jego zakup, z portfela ubędzie ponad 2 tys. złotych.

Funkcje dodatkowe

Wydawałoby się, że funkcje kołowrotka są dość mocno ograniczone: do rozwijania i nawijania żyłki. Tymczasem niektóre rozwiązania stosowane w kołowrotkach mogą naprawdę zaskoczyć. Oto kilka z nich:

 • elektroniczny licznik głębokości
 • silnik elektryczny
 • sygnalizator brań

Elektroniczny licznik głębokości przydaje się zwłaszcza podczas połowów morskich, kiedy konieczne jest podanie przynęty na konkretną głębokość. Poinformuje Cię o niej licznik, który w metrach lub w jardach poda Ci informację o długości rozwiniętej żyłki.

Shimano Dendou Maru 4000 HPA, elektryczny kołowrotek z licznikiem głębokości oraz sygnalizatorem brań
Shimano Dendou Maru 4000 HPA,
elektryczny kołowrotek z licznikiem
głębokości oraz sygnalizatorem brań
Silnik elektryczny, najczęściej 12-woltowy, podpinany do akumulatora. Potrafi zwijać 160 metrów żyłki na minutę. Wbrew pozorom nie jest to sprzęt stworzony z myślą o najbardziej leniwych wędkarzach, lecz raczej dla osób niepełnosprawnych. Bez takiego wynalazku, wędkarstwo było sportem niedostępnym dla osób bez jednej ręki. Teraz elektryczny kołowrotek daje im taką możliwość.

Sygnalizator brań najczęściej objawia się pod postacią delikatnego alarmu akustycznego. Kiedy zmieni się napięcie żyłki, sygnalizator Cię o tym poinformuje.

Producenci i ceny

Do najczęściej spotykanych producentów kołowrotków na rynku polskim należą:

Ceny kołowrotków są bardzo różne. Najtańsze modele o ruchomej szpuli można już kupić za ok. 20 zł. Bardzo dobry kołowrotek z ruchomą szpulą to już wydatek pięciokrotnie większej sumy. Najdroższe kosztują w granicach 300 – 400 zł.

Za tradycyjny, karpiowy kołowrotek z wolnym biegiem, szeroką szpulką i tylnym hamulcem zapłacisz ok. 100 zł. Będzie to model zupełnie przeciętny. Dolna półka to kołowrotki za 50 – 60 zł. Górna to nawet 2 – 3 tys. złotych.

Jeżeli chcesz wyposażyć wędzisko w „wypasiony” multiplikator przygotuj się na poważne wydatki. Są to kołowrotki niezniszczalne, ale za to rujnujące budżet. Najtańszy to wydatek rzędu 100 zł. Dalej ceny rosną skokowo. Za średni multiplikator dobrej marki zapłacisz od 200 do 500 zł. Jeśli chcesz, żeby miał takie bajery jak zwijaną elektrycznie żyłkę, czy licznik głębokości, przygotuj się na wyłożenie 2 – 3 tys. zł.

Zakup dość rzadko spotykanych na naszym rynku super wytrzymałych multiplikatorów powlekanych platyną może wymagać zaciągnięcia kredytu. Można bowiem zamówić sobie np. multiplikator Accurate Platinum Twin Drag ATD 130-L Reel, który w Stanach Zjednoczonych kosztuje, bagatela 2 tys. dolarów.

Mocne i lekkie kołowrotki do spinningu kupisz już za 80 zł. Jeśli jednak chcesz sprzęt bardzo dobrej jakości zarezerwuj na kołowrotek 500 – 600 zł. Sprzęt najlepszy kosztuje w granicach 2,5 tys. zł.

Podsumowanie

Wędkowanie może dostarczyć bardzo wiele radości. I wcale nie chodzi tutaj o bicie rekordów, lecz o przyjemność spędzania czasu na łonie przyrody. Oczywiście, jeśli trafi się większa sztuka, satysfakcja jest proporcjonalnie większa.
Jeżeli zamierzasz wędkować metodą spławikową lub z gruntu, wybierz duży kołowrotek tzw. karpiowy. Warto jest w taki sprzęt zainwestować z kilku powodów. Po pierwsze, można nań nawinąć wystarczająco dużo żyłki, żeby zarzucić przynętę naprawdę daleko od brzegu, lub umieścić ją w wodzie na tzw. wywózkę. Poza tym taki kołowrotek ma najczęściej funkcję wolnego biegu i tylny hamulec, dzięki czemu będziesz móc zmierzyć się z dużymi wodnymi przeciwnikami.
Jeśli chcesz zasadzić się na drapieżniki – okonie, szczupaki – wybierz lekki kołowrotek do spinningu. Do łowienia największych sztuk są multiplikatory.
Jeśli chcesz łowić w słodkich wodach – rzekach, jeziorach, wybierz jakikolwiek kołowrotek ze stałą szpulą. Multiplikatory i kołowrotki muchowe są skierowane do fachowców, którzy na łowiskach spędzili długie lata i wyholowali z wody dziesiątki kilogramów ryb. Multiplikatory są może prostsze w budowie, ale za to trudniejsze w obsłudze.

Życzymy złowienia taaakiej ryby!

—————————————————————————————————————————————————————————-

Konsultacja merytoryczna:
Marek Kluczek, zastępca redaktora naczelnego, redaktor prowadzący Wiadomości Wędkarskich
www.ww.media.pl