Rynek sprzętu komputerowego jest olbrzymi i rozwija się z miesiąca na miesiąc. Do wyboru masz nettopy, klasyczne pecety oraz ultra mocne „reaktory” z wielordzeniowymi procesorami. Wybór zależy od przeznaczenia komputera. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, co oferuje rynek.

Zakup komputera stacjonarnego to spory wydatek. Ze sprzętu będziesz korzystać przez kilka kolejnych lat. Wybór wiec powinien być trafny. Zanim zdecydujesz się na konkretny model lub zestaw, określ zakres własnych potrzeb. Czy będziesz używać komputera do pracy biurowej, grafiki, edycji dźwięku i wideo, serfowania w sieci, a może do grania w najnowsze gry?

Typy komputerów PC

 

Tradycyjny desktop

Najczęściej zamknięty jest w obudowie typu tower, którą ustawisz pionowo pod lub na biurku. Taki zestaw daje duże możliwości rozbudowy – np. dołożenie dodatkowego dysku twardego, zainstalowanie dwóch napędów optycznych, albo (o ile płyta główna posiada dodatkowe sloty) kolejnej karty graficznej. 

W użytku biurowym często spotyka się PC w obudowach leżących lub inaczej – poziomych. Ich zalety to małe gabaryty – taki komputer możesz ustawić pod monitorem. Wady to ograniczone możliwości rozbudowy lub ich zupełny brak.

W tego rodzaju obudowy najczęściej zamknięte są komputery użytkowane w domu – do gier, przeglądania stron internetowych, plików multimedialnych oraz do pracy.

Nettop – zestaw dla estety

Jeśli znudziła Ci się stojąca pod biurkiem tradycyjna skrzynka z masą kabli i podzespołów w środku, postaw na swoim biurku komputer zupełnie wyjątkowy z klasy, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych zupełnie niedawno. Chodzi o nettopy lub komputery klasy barebone.

Zotac Zbox D525
Zotac Zbox D525
z procesorem Intel Atom D525 1.8 GHz
Od tradycyjnych komputerów stacjonarnych różnią się przede wszystkim rozmiarami i estetyką (producenci dbają o bardzo atrakcyjny wygląd). Cały system zamknięty jest najczęściej w niewielkiej obudowie zbliżonej kształtem do sześcianu lub płaskiej niczym tablet. Tego rodzaju komputery nie pozwalają właścicielowi na rozbudowę. W ich skromnych trzewiach zamknięto wszystko, co potrzebne jest do pracy z programami biurowymi, do oglądania filmów, (nawet w full HD) oraz serfowania w sieci. Są skonstruowane w taki sposób, aby można je było schować w szufladzie, postawić obok monitora, przykręcić za monitorem albo powiesić na ścianie. Jeśli nie potrzebujesz komputera do grania i obsługi programów graficznych, powyższe zestawy zaspokoją nie tylko Twoje wymagania sprzętowe, ale również będą cieszyć oko.

Komputery typu nettop, ze względu na zintegrowany układ zużywają znacznie mniej energii aniżeli klasyczni przedstawiciele „pecetów”. Jest to więc interesujące rozwiązanie dla ekologów.

Wada nettopów to bardzo ograniczone możliwości rozbudowy – co najwyżej zwiększenie pojemności pamięci RAM oraz ewentualne podłączenie przez port USB dodatkowego napędu optycznego, np. nagrywarki Blu-Ray. Ogromną zaletą jest stosunkowo niska cena. Za 1500 zł można kupić już naprawdę niezłego nettopa o przyzwoitych parametrach, a nawet z iMac, komputer i monitor w jednym
Wszystko w jednym, czyli komputer
spod znaku nadgryzionego jabłka – iMac
napędem Blu-Ray.

All-in-one, czyli wszystko w jednym

Najbardziej popularnym przedstawicielem tego rodzaju komputerów jest iMac firmy Apple. Wszystkie komponenty zamknięto w estetycznie wykonanym monitorze. Sprzęt Apple starają się kopiować też inni producenci, z lepszym, bądź gorszym skutkiem. Zgromadzenie na niewielkiej powierzchni wszystkich podzespołów komputera może zakończyć się np. pominięciem napędu optycznego, na co Apple sobie nie pozwala. Komputery All-in-one są dość drogie.

Parametry

Najistotniejsze parametry, którymi warto kierować się przy zakupie to taktowanie procesora oraz ilość rdzeni w nim zastosowanych, pamięć RAM, pojemność twardego dysku i typ karty graficznej.

Procesor

To serce komputera. Im ma wyższe taktowanie zegara, tym lepiej, bo jego możliwości obliczeniowe będą większe. Przekłada się to bezpośrednio na jakość pracy. Minimum w tej chwili to 2 GHz, ale w niewielkich zestawach (nettopach) spotykane są też o niższej prędkości np. przeznaczone dla komputerów mobilnych układy Intel Atom o taktowaniu zegara 1.6 lub 1.8 GHz. Maksimum to ok. 3,5 GHz.

opakowanie procesora Intel Core i7 3960X
Demon wydajności:
Intel Core i7 3960X
Obecnie standardem są procesory dwurdzeniowe lub czterordzeniowe. Najmocniejsze mają taktowanie zegara powyżej 3 GHz i nawet osiem rdzeni (np. AMD X8 FX-8150).

Jeśli zamierzasz używać komputera do projektowania grafiki, obróbki ciężkich plików video na kilku programach równocześnie, zdecyduj się na zakup sprzętu z jak najmocniejszym procesorem. Wielordzeniowe układy sprawią, że wszelkie procesy w Twoim komputerze będą zachodziły płynnie i bez najmniejszych przeszkód. Musisz
jednak wiedzieć, że za najnowocześniejsze i najszybsze rozwiązania trzeba słono płacić. Jedynie sam procesor z najnowszej kolekcji Intela ze znaczkiem X (Extreme) potrafi kosztować ponad 4000 złotych. Ponadto wymaga bardzo kosztownych innych podzespołów – jak np. odpowiedniej płyty głównej. Tylko za cenę wspomnianego procesora możesz mieć już bardzo dobrą pełną jednostkę razem z monitorem, która spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Gracze oraz graficy powinni zwrócić uwagę na procesory Intela, których oznaczenie kończy się na literę X lub K. Oznacza to, że mają one odblokowany mnożnik. Co za tym idzie? Otóż, przy odpowiedniej konfiguracji z płytą główną oraz wydajnym chłodzeniu można je stabilnie podkręcać – np. z fabrycznej wartość 3,3 GHz do 4,5 GHz.


Do domowego użytku wystarczy komputer z dwurdzeniowym procesorem, obsługującym jednocześnie cztery wątki, a przy tym nawet kilkukrotnie tańszy (procesory dwurdzeniowe serii i5 oraz i3).

Można również postawić na ekonomiczną wersję komputera – z procesorem AMD. Procesory AMD są również oferowane w wersjach z dwoma, czterema, sześcioma a nawet ośmioma rdzeniami. Jeśli chodzi o wydajność, układy AMD pozostają w cieniu rywali z Intela. Mają jednak jedną ogromną zaletę. Cenę. Kiedy za najnowszego sześciordzeniowca Intela przyjdzie Ci zapłacić ponad 4 tys. zł, za ośmiordzeniowy procesor AMD X8 FX-8150 nieco ponad 1000 zł. Różnice w wydajności są dość duże, jednak dla przeciętnego użytkownika widoczne jedynie na testowych wykresach. Po co zatem przepłacać? Mniej zapłacisz też za płytę główną przygotowaną pod procesor AMD.

Pamiętaj, im procesor mocniejszy, tym łatwiej poradzi sobie ze złożonymi aplikacjami i z nowoczesnymi grami.

Niektóre procesory, zarówno od Intela jak i AMD, wyposażono w funkcję Turbo (AMD Turbo Core, Intel Turbo Boost), która pozwala na podniesienie taktowania zegara. Jak to działa? Na przykład, taktowanie zegara wielordzeniowego procesora AMD wynosi 3,0 GHz. Kiedy komputer obsługuje aplikację, która nie wymaga użycia wszystkich sześciu rdzeni, system Turbo Core przy większym obciążeniu może podbić taktowanie tych pracujących do 3,5 GHz.

Pamięć RAM

Nawet jeśli Twój komputer zostanie wyposażony w najmocniejszy procesor, to nie poradzi sobie z obsługą wymagających programów, jeśli nie będzie miał wystarczającej pojemności pamięci RAM. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pamięci: DDR2 oraz DDR3. Druga z wymienionych jest nowocześniejsza, szybsza i współpracuje z najnowszymi procesorami. Jest za to droższa.

2 GB pamięci RAM to minimum. Jeśli do tego lubisz pograć w najnowsze gry, lub zajmujesz się obróbką zdjęć, doradzalibyśmy sprzęt z pamięcią 4 GB RAM. Im więcej tym lepiej. Pamiętaj jednak, aby wykorzystać 4 GB pamięci RAM (i więcej), potrzebujesz 64-bitowego systemu operacyjnego, np. Windows 7.

Dysk twardy

Poszukując komputera zwróć również uwagę na pojemność dysku twardego (HDD). Obecnie minimum to 250 GB. To wystarczy, żeby zmagazynować dziesiątki tysięcy plików danych. Standard zaś to 1TB (1000 GB). Kupując komputer z większym dyskiem, będziesz mieć spokojną głowę na wiele miesięcy, a nawet lat, bo taka powierzchnia pozwoli Ci na skatalogowanie np. ćwierć miliona zdjęć o wysokiej rozdzielczości.

Nowością są komputery z dyskami SSD. Nośniki te, w porównaniu do HDD mają znacznie mniejszą pojemność (do 480 GB), są za to o wiele bardziej wydajne, o wiele szybsze i trwalsze. Nowoczesne konfiguracje komputerów stacjonarnych są często wyposażane w oba rodzaje nośników danych – np. dwa dyski SSD o pojemności 120 GB, gdzie zainstalowany jest system i najczęściej używane aplikacje; dodatkowo, napęd HDD o pojemności 2 TB stanowi olbrzymią przestrzeń do archiwizowania plików wideo, mp3 i zdjęć.

Napędy optyczne

Nagrywarka Blue-Ray firmy LG
Nagrywarka zewnętrzna
Blu-ray LG BE08LU20
Warto, żeby w komputerze znajdowała się nagrywarka DVD, a nawet odtwarzacz lub nagrywarka Blu-ray. Dzięki temu możesz zmienić swojego PC w kino domowe, nagrywać muzykę na CD, kopiować płyty z danymi, katalogować na płytach zdjęcia itd. Pojemność płyty DVD to ok. 4,7 GB zaś Blu-ray – 25 GB (w przypadku zapisu dwuwarstwowego – dwa razy więcej).

Firma TDK opracowała technologię, dzięki której na krążku Blu-ray można zapisać 320 GB danych, po 32 GB na dziesięciu warstwach.

Więcej na temat odtwarzaczy Blu-ray czytaj w artykule Jak kupować odtwarzacz Blu-ray?

Jeszcze dekadę temu standardem był napęd Floppy, (czyli stacja dyskietek) do odczytu 3,5 calowych dyskietek o pojemności 1,4 MB. Został on całkowicie wyparty przez lepsze i bardziej pojemne nośniki danych.

Karta graficzna

Karta graficzna jest odpowiedzialna za przeniesienia obrazu na ekran monitora. I tu powtarza się wymieniona wcześniej reguła: im karta ma większą pojemność pamięci, tym lepiej. Łatwiej sobie poradzi z filmami w wysokiej rozdzielczości oraz z płynnym przekazywaniem obrazu 3D w grach komputerowych. Do wyboru są karty graficzne oparte na procesorze ATi  (Radeon) lub NVidia (GeForce).

Według specjalistów, nowocześniejsze i bardziej wydajne są karty ATi, a przy tym często tańsze, niemniej karty NVidia z powodzeniem spełnią swoje zadanie.

Najmocniejsze obecnie karty są wyposażone w pamięć o pojemności 4 GB 256 bit GDDR5.

Ciekawostką w kartach ATi jest system Eyefinity, który za pośrednictwem jednej karty graficznej pozwala na obsługę nawet sześciu monitorów równocześnie. Każdy może działać w innej rozdzielczości i mieć odmienne ustawienia kolorów.

Karta graficzna MSI Radeon 6990 4GB
MSI Radeon 6990 4GB
Oto zestawienie kilku obecnie najlepszych kart graficznych:

 • MSI Radeon 6990 4GB
 • Radeon HD 7970
 • Gigabyte GeForce GTX 580 SOC
 • MSI GeForce GTX 570 TwinFrozr III PE/OC

Problem w tym, że większość wymienionych kart kosztuje ponad 2000 zł. Nie oznacza to, że nie da się kupić karty, która poradzi sobie z nowoczesnymi grami i jednocześnie nie doprowadzi kupującego do ruiny. Oto zestawienie bardzo dobrych kart graficznych w cenie poniżej tysiąca zł.

 • Sapphire Radeon 6870 OC
 • MSI Radeon 6850 Cyclone OC
 • Sapphire Radeon 6790
 • Palit GeForce GTS 450
 • Gigabyte Radeon 6570 OC

Grafika zintegrowana

W ofertach sklepów ze sprzętem komputerowym dostępne są także komputery, które układ graficzny mają zintegrowany z płytą główną. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz, jednak nie pozwoli ono na zabawę z najnowczymi grami. Jeśli jednak nie interesują Cię gry, nie ma powodu, aby nie brać tej opcji pod uwagę.

Komputer ze zintegrowaną kartą graficzną z powodzeniem może służyć do obsługi edytora tekstu, surfowania po sieci, katalogowania zdjęć, ich prostej obróbki, oglądania filmów itp. Taki sprzęt z dwurdzeniowym procesorem AMD, dyskiem twardym do 250 GB i 2 GB RAM można kupić już za niewiele ponad 1000 złotych. I to jest konkretny argument.

Dźwięk i sieć

Karta dźwiękowa Sound Blaster X-Fi Titanium
Creative Sound Blaster X-Fi Titanium
Większość komputerów posiada karty sieciowe i dźwiękowe zintegrowane z płytą główną. Sieciówki są wystarczająco dobre, aby obsługiwać szybki szerokopasmowy Internet i nie ma potrzeby inwestowania w dodatkową kartę sieciową.

Natomiast zintegrowane karty dźwiękowe z reguły nie są najlepszej jakości i warto dokupić nową. Nawet tania karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Audity SE za 70 zł będzie lepsza od tej zintegrowanej na płycie. Oczywiście, jeśli zaliczasz siebie do melomanów, możesz zdecydować się na coś lepszego, nawet za kilkaset złotych – np. Creative Sound Blaster X-Fi Titanium (ok. 300 zł). Pod takim urządzeniem Twoje kino domowe zabrzmi znacznie lepiej.

Złącza

Współczesny pecet ze względu na współpracę z wieloma urządzeniami peryferyjnymi potrzebuje różnego rodzaju slotów, wejść i portów.

USB

Najczęściej używane jest złącze USB. To właśnie dzięki niemu możesz zgrać z komputera muzykę na odtwarzacz mp3, podłączyć dodatkowy zewnętrzny dysk twardy i myszkę.

Standardowo PC powinien mieć do dyspozycji użytkownika co najmniej sześć portów USB 2.0. Właśnie przez USB podłącza się drukarki, skanery i inne tego rodzaju urządzenia.

Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie np. dwóch wejść USB na przednim panelu. Z tyłu podłączasz urządzenia które współpracują z komputerem na stałe, zaś z przodu z łatwością możesz podpiąć „empetrójkę” lub telefon, kiedy tylko tego potrzebujesz, bez konieczności nurkowania pod biurko i wyszukiwania w gąszczu kabli wolnego portu USB.

FireWire

To złącze do szybkiego przesyłu dużych plików danych, np. kilku gigabajtów z kamery do komputera. Jeśli zamierzasz zajmować się filmowaniem i obróbką obrazu DVD, kupując komputer sprawdź, czy ma takie złącze.

HDMI/DVI/D-SUB

Są to wyjścia karty graficznej.

 • HDMI pozwala na podłączenie komputera do telewizora i oglądania filmów DVD na dużym ekranie w doskonałej jakości.
 • DVI jest złączem do nowoczesnych monitorów, istnieje możliwość podłączenia przejściówki HDMI.
 • D-SUB to analogowe gniazdo umożliwiające podłączenie monitora starszych typów

Czytnik kart pamięci

Jeżeli jesteś zwolennikiem cyfrowej fotografii, warto, aby Twój nowy komputer posiadał czytnik kart pamięci flash. Najlepiej, aby obsługiwał kilka formatów, np. Compact Flash, miniSD, microSD, czy Memory Stick, lub wszystkie możliwe. Wtedy taki czytnik nosi nazwę all-in-one.

Producenci i ceny

Na rodzimym rynku można kupić gotowe komputery takich renomowanych firm jak:

Ceny komputerów wymienionych firm są zbliżone. Za ok. 3 tys. złotych można kupić nowoczesny PC z czterordzeniowym procesorem, dużym twardym dyskiem, wydajną kartą graficzną i dużym zapasem RAM. Logo renomowanego producenta gwarantuje, że złożony układ podzespołów został przetestowany i zoptymalizowany. Połowa tej kwoty również pozwoli na zakup w miarę dobrego sprzętu z procesorem AMD i bez zainstalowanego systemu operacyjnego.

Pamiętaj jednak, że decydując się na markowy sprzęt z półek sieci wielkich marketów jest bardzo duża szansa, że w promocji kupisz przestarzałego PC. Ewolucja sprzętu komputerowego następuje błyskawicznie. Zanim duża firma wystawi na sprzedaż nową linię komputerów, zastosowane w nim podzespoły będą już jedno pokolenie do tyłu.

Za podobne pieniądze możesz zamówić znacznie lepszy komputer, z nowszymi komponentami w mniejszych sklepach, które same budują zestawy na zlecenie. Sam wiesz najlepiej do czego będzie używany i jakie wymogi powinien spełniać Twój PC.

Podsumowanie

Jedno jest pewne, im mocniejszy sprzęt kupisz, tym dłużej pozostanie on aktualny na rynku komputerów, których ewolucja następuje w błyskawicznym tempie. Jednak jak już wspomnieliśmy, należy przeliczać parametry na potrzeby o możliwości. Po co Ci megakomputer, jeśli będziesz używać zaledwie kilka procent jego możliwości?

Jeśli lubisz grać zdecyduj się na komputer z mocnym procesorem dwu lub czterordzeniowym (2,5-3,3 GHz), mocną kartą graficzną (1 – 3 GB) i minimum 4 GB pamięci RAM.

Jeśli zamierzasz oglądać na telewizorze filmy DVD wyjście HDMI będzie bardzo przydatne. 

Do obróbki zdjęć i projektowania grafiki 2 i 3D potrzebny będzie mocny procesor i minimum 4 GB RAM-u. Niektóre profesjonalne zestawy mają zainstalowane nawet dwa czterordzeniowe procesory.

Komputer do typowego domowego użytku – do katalogowania zdjęć, przygotowywania pokazów slajdów, surfowania po sieci, obsługi Excela i edytora tekstu nie musi mieć wyśrubowanych parametrów. Zintegrowana karta graficzna, 1 GB RAM (w przypadku Windowsa XP) oraz dysk twardy ok. 250 GB i nawet jednordzeniowy procesor od 1,5 GHz w górę (dostępne jedynie używane egzemplarze) zupełnie wystarczą.

Jeśli zamierzasz w przyszłości zmodernizować swój zestaw, unikaj komputerów typu nettop, all-in-one oraz gotowych zestawów renomowanych marek (są zaplombowane – w wielu wypadkach otworzenie obudowy równa się utracie gwarancji). Kup sprzęt z nowym procesorem z aktualnej linii danego producenta, aby jego możliwości były do przyjęcia przez kilka kolejnych lat, wyposażony w pamięć DDR3.

Kartę graficzną w każdym momencie możesz wymienić na lepszą. Poproś o płytę główną z dodatkowym slotem na kartę graficzną. Dokupienie drugiej karty wzmocni Twój komputer.

Ogranicza Cię niewielka przestrzeń? Rozwiązaniem mogą być nettopy lub komputery klasy all-in-one, albo komputer w obudowie poziomej. Jeśli jednak miejsca masz pod dostatkiem klasyczna wieża będzie lepsza.

Życzymy owocnego korzystania z komputera!