Ręczny czy elektryczny? To pytanie, które zadaje sobie każda mama przed zakupem laktatora. Przy wyborze okazuje się jednak, że istotny jest nie tylko mechanizm działania, ale też budowa lejka, materiał, z którego wykonane jest urządzenie i wiele innych czynników, o których przeczytasz w tym artykule.

Rodzaje

Laktatory najczęściej dzieli się na:

 • laktatory ręczne
 • laktatory elektryczne

Laktator ręczny

Służy do manualnego odciągania mleka. Ma kilka typów:

 • laktator gruszkowy – najprostszy, najstarszy model laktatora. Mleko odciąga się w nim za pomocą gruszki. Jej nacisk powoduje zasysanie brodawki i odciąganie mleka.

 • laktator tłokowy – podobnie jak gruszkowy, wymaga pracy dwóch rąk. Jedną ręką przytrzymuje się przy piersi lejek, a drugą naciska miarowo tłok i w ten sposób – odciąga mleko do butelki.

 • laktator z pompką – do jego obsługi wystarczy jedna ręka. Za jej pomocą przytrzymuje się lejek i jednocześnie odpompowuje pokarm do butelki.

Zalety Wady
 • cicha praca
 • niska cena
 • możliwość użycia w każdym miejscu;
 • jego obsługa może być dla niektórych problemem;

 

Laktator gruszkowy Laktator tłokowy Laktator z pompką
laktator gruszkowy Canpol babies 9/200 laktator tlokowy Simed Lakta Plus laktator z pompka Medela Harmony
Canpol babies 9/200 Simed Lakta Plus Medela Harmony

 
Laktator elektryczny

Laktator elektryczny Tomme Tippee Close to nature
Laktator elektryczny Tomme Tippee Close to nature

Służy do automatycznego odciągania mleka. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, wykonuje pracę za mamę i ściąga pokarm z piersi do butelki.

Większość laktatorów elektrycznych jest wyposażona w regulację siły ssania. Część urządzeń posiada dwa tryby (inaczej – dwie fazy) pracy, które naśladują naturalny rytm ssania dziecka.

Niektóre laktatory elektryczne są zasilane bateryjnie. Taka opcja przydaje się mamom, które odciągają pokarm w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.

 

Zalety Wady
 • łatwa obsługa
 • nadaje się zarówno do codziennego, jaki i okazjonalnego odciągania pokarmu
 • możliwość regulacji siły ssania
 • wysoka cena
 • głośny tryb pracy

Uwaga! Należy pamiętać, że laktatory elektryczne dość głośne i nie nadają się do użycia w miejscach, w których wymagana jest cisza.

Obsługa

Wiele mam przed zakupem laktatora zadaje sobie pytania:

 • Czy będę w stanie obsłużyć urządzenie?
 • Czy odciąganie pokarmu nie będzie dla mnie problematyczne?

Nie łatwo odpowiedzieć na te pytania przed zakupem urządzenia. Zarówno laktatory ręczne – tańsze i bezgłośne – jaki i te zautomatyzowane – elektryczne – mają wśród mam swoje zagorzałe zwolenniczki i przeciwniczki.

Jedno jest pewne – obsługa laktatora ręcznego przysparza niektórym mamom problemów.

Jeśli masz jakiekolwiek kłopoty z karmieniem (mała ilość pokarmu, zapalenie piersi), najlepiej zainwestuj w laktator elektryczny, opanowanie jego obsługi jest łatwiejsze dla większości mam.

Budowa

Zarówno laktatory elektryczne, jaki i ręczne, powinny składać się z:

 • butelki – może mieć różny kształt i wielkość (standardowo jest to 125 ml). Niektóre laktatory są wyposażone w specjalny adapter, który umożliwia ściągnięcie pokarmu do butelki o innym kształcie (np. takiej, która ma cieńszą szyjkę). Do butelki często dołączany jest smoczek (o smoczkach do butelek czytaj też tu);

 • nakrętki – dzięki nim możesz zamknąć butelkę i przechować mleko do czasu, w którym będziesz go potrzebować. Większość laktatorów posiada również specjalny dysk zabezpieczający, który umożliwia szczelne zamknięcie butelki i zamrażanie mleka;

 • kapturek ssący (lejek) – to bardzo istotny element laktatora. Dobry, wygodny lejek sprawia, że odciąganie pokarmu jest komfortowe i proste. Wiele laktatorów posiada kapturek wykonany z silikonu. Dzięki temu jest delikatny i nie podrażnia piersi mamy;

Nakładka Philips AVENT
Nakładka Philips AVENT
Firma Philips Avent produkuje laktatory z nakładkami, które posiadają w lejku pięć owalnych płatków masujących pierś podczas ściągania pokarmu. To symulacja naturalnego ssania piersi przez dziecko. Może się jednak zdarzyć, że mleko dostanie się pod nakładkę i zacznie chlupotać. Wówczas zmniejsza się przepustowość lejka, co może być szczególnie uciążliwe dla Pań o większych brodawkach.

Wybierając laktator dowiedz się, czy masz możliwość dokupienia do niego części zamiennych. Niektóre z elementów (dysk, kapturek ssący) mogą się z czasem zużyć. Ważne, żeby dokupienie tych części było możliwe.

Poza tym, w niektórych zestawach możesz znaleźć:

 • podstawkę – dzięki niej możesz po użyciu odstawić laktator na półkę;
 • przyrząd do regulacji – dołączany do laktatorów elektrycznych, dzięki niemu w prosty sposób włączysz / wyłączysz urządzenie i ustawisz odpowiedni tryb pracy;
 • wkładki laktacyjne – nakłada się je na piersi podczas dociągania pokarmu albo karmienia piersią. Zapobiegają pękaniu brodawek;
 • sterylizator butelek – służy do dezynfekowania butelek;

Funkcje

Podstawową funkcją laktatorów jest oczywiście odciąganie pokarmu. Jedną z najważniejszych cech dodatkowych, której szuka większość mam stojących przed zamiarem zakupu laktatora, jest regulacja siły ssania (odciągania pokarmu).

W przypadku laktatorów ręcznych sprawa jest prosta – w większości modeli to mama decyduje o intensywności i sile odciągania zwiększając lub zmniejszając siłę, z jaką przyciska rączkę, gruszkę lub pompkę.

Niektóre laktatory ręczne są wyposażone w regulację siły ssania. Do takich urządzane należy Mini Lactaset firmy Medela.
Większość laktatorów elektrycznych jest wyposażona w elektryczną regulację siły ssania. Dzięki niej możesz dopasować intensywność pracy urządzenia do swoich potrzeb.

Część laktatorów (dotyczy to zwłaszcza urządzeń elektrycznych) naśladuje naturalny rytm ssania piersi przez niemowlę. Niektóre firmy stosują własne systemy, które mają oddać trzy naturalne fazy ssania: fazę uwalniania, fazę ssania i fazę relaksacji, nazywając je systemem dwufazowym (Medela) lub systemem odpowietrzania (BabyOno). Warto zwrócić uwagę, czy wybierany model posiada taką funkcję. Dzięki niej pierś jest stymulowana do laktacji, a odprowadzanie pokarmu jest prostsze.

Laktator z pełną regulacją siły ssania  Laktator naśladujący rytm ssania dziecka
Laktator z pełną regulacją siły ssania Tufi Spectra Mini Laktator naśladujący rytm ssania dziecka Medela Harmony
Tufi Spectra Mini Medela Harmony

Jaki dla kogo?

Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze laktatora jest tryb życia mamy. To, jak często i gdzie będziesz używać laktatora, determinuje wybór konkretnego rodzaju urządzenia.

Żeby pomóc Ci wyborze odpowiedniego typu laktatora, przygotowaliśmy tabelę:

Jeśli… Typ laktatora dla Ciebie to…
zdarza Ci się okazyjnie pominąć karmienie (wieczór poza domem, nagły wyjazd) laktator ręczny
planujesz odciągać pokarm w miejscach publicznych, gdzie niewskazany jest hałas laktator ręczny
pracujesz na pół etatu laktator ręczny lub bateryjno-sieciowy
pracujesz na pełny etat laktator elektryczny
planujesz dłuższą rozłąkę z dzieckiem laktator elekryczny
dużo podróżujesz laktator bateryjno-sieciowy

Laktator podrny Medela Pump In Style
Torba chłodzenia pokarmu w podróży, Medela 

Jeśli często podróżujesz, możesz zaopatrzyć się w specjalną chłodziarkę do odciągniętego mleka. Znajdziesz ją w ofercie wielu producentów akcesoriów dla mam i dzieci.

Producenci i ceny

Laktatory produkują m.in.:

Większość z wymienionych wyżej producentów ma w swojej ofercie zarówno laktatory ręczne, jak i elektryczne. Wyjątkiem jest firma Simed, która produkuje wyłącznie laktatory ręczne.

Bardzo ważnym czynnikiem przy zakupie laktatora jest cena, która jest bardzo zróżnicowana. Odciągacze mleka potrafią kosztować od 15 (laktatory ręczne) do nawet 1500 złotych (zestawy laktatorów). Przyzwoity model laktatora ręcznego można kupić już za 40-60 zł, natomiast elektrycznego: za 130-150 złotych.

Cena do 50 złotych Cena od 50 do 150 złotych Cena ponad 150 złotych
 do 50 zl, Baby Ono 048  Cena od 50 do 300 złotych, NUK 252.021  Cena ponad 300 złotych, Medela Swing
 Laktator ręczny, Baby Ono 048  NUK Sensitive
 Medela Swing

 
Podsumowanie

Wiesz już jak wybrać laktator? Jeśli wciąż się wahasz, przeczytaj nasz pomocny FAQ.

Twoim problemem jest zbyt duża ilość pokarmu i chcesz kupić laktator do odciągania nadmiaru mleka, czy masz niewiele mleka i potrzebujesz laktatora, który poradzi sobie ze ściąganiem pokarmu?
Mamom, które potrzebują laktatora jedynie do odciągania nadmiaru pokarmu, poleca się niedrogie laktatory ręczne. Kupno modelu elektrycznego możesz rozważyć wtedy, kiedy obsługa ręcznego okaże się dla Ciebie niemożliwa do opanowania.

Jeśli Twoim problemem jest niewielka ilość pokarmu, warto, żebyś zdecydowała się na zakup laktatora elektrycznego. Jego obsługę łatwiej opanować, a nowoczesne systemy naśladują naturalne ssanie piersi przez dziecko.

Jesteś mamą bliźniąt i zastanawiasz się, jaki laktator będzie odpowiedni dla Ciebie?
Producenci i tu znaleźli rozwiązanie dla Ciebie. Jest nim laktator podwójny, składający się z dwóch butelek i kapturków, dzięki któremu możesz odciągnąć mleko z dwóch piersi jednocześnie. Taki laktator to np. Medela Mini Electric Plus.

Chciałabyś kupić laktator elektryczny, ale jest dla Ciebie zbyt kosztowny?
Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z jednej z wypożyczalni laktatorów, znajdującej się w każdym większym polskim mieście. Prowadzą je zazwyczaj lokalne poradnie laktacyjne (np. Mleczna Droga w Poznaniu).

Życzymy Ci zakupu idealnego laktatora dla Ciebie!