Komputery przenośne z roku na rok zyskują coraz większy udział w rynku. Klasyczne “pecety” powoli odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca wygodniejszym i równie wydajnym komputerom przenośnym. Jeśli zatem masz w planach zakup laptopa, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Laptop laptopowi nierówny. Rozmiar ekranu, wytrzymałość baterii, możliwości procesora i karty graficznej  – wszystko to ma wpływ na Twój wybór, a także na przydatność komputera do różnych zadań.  Żeby określić własne potrzeby, nalezy dowiedzieć się, jaki wpływ na użytkowanie komputera mają jego parametry. Zachęcamy do lektury.

Typy

Komputery przenośne występują pod kilkoma nazwami. Aby mieć jasność, wyjaśnimy te najczęściej spotykane.

Laptop/notebook – jest to komputer przenośny. Nieduże urządzenie, które bez problemów można przenosić w torbie, a w razie potrzeby użyć, kładąc na kolanach. Według niektórych źródeł, nazwa notebook miała dotyczyć mniejszych i lżejszych komputerów przenośnych. Dziś jednak laptop i notebook oznaczają to samo, dlatego też w tekście będziemy używać tych terminów zamiennie.

Netbook – jest to stosunkowo nowa forma komputera przenośnego. Od wyżej wymienionych różni się gabarytami i możliwościami. Głównym zadaniem (co zresztą wynika z nazwy: net – sieć) jest umożliwienie komfortowego dostępu do internetu. Jest znacznie mniejszy od standardowych laptopów, przez co doskonale sprawdza się w podróży. Plusy – małe rozmiary i długie działanie baterii. Wśród minusów wymienić można brak napędu optycznego oraz mniejsza wydajność. Oczywiście możliwe jest podłączenie zewnętrznego napędu. Obecnie netbooki zostały niemal całkowicie wyparte przez tablety.

Ultrabook – mobilność, moc i długie działanie na baterii. To stosunkowo nowy rodzaj laptopów, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (13 – 14 cali) i doskonałymi parametrami. Poza tym zapewniają bardzo długie działanie na jednym ładowaniu baterii – nawet do 10 godzin. Jest to sprzęt polecany profesjonalistom, którzy potrzebują nowoczesnych rozwiązań w każdej sytuacji. Wada jest jedna – cena.

Komputery mobilne można również podzielić pod kątem odbiorcy, do którego są adresowane. Zapewne poszukując sprzętu dla siebie zetkniesz się z określeniami: notebook biznesowy i notebook konsumencki. Na pierwszy rzut oka parametry są bardzo podobne, kiedy jednak sprawdzisz cenę zobaczysz diametralną różnicę. Skąd się ona bierze? Linie laptopów biznesowych mają się nie tylko świetnie się prezentować, ale też robić to przez lata. Dlatego też tego rodzaju komputery wykonane są z najwyższą starannością ze świetnych materiałów. Zamiast trzeszczących plastików, uginającej się klawiatury i klapy matrycy, a takie spotkasz w komputerach konsumenckich, zastosowano tutaj najwyższej jakości tworzywa sztuczne, stopy magnezu czy aluminium, a to kosztuje. Możesz jednak mieć pewność, że inwestycja się opłaci.

Podzespoły

W tym akapicie omówimy najistotniejsze podzespoły komputera przenośnego, odpowiadające za jego najważniejsze parametry. W przeciwieństwie do typowego PC-ta nie ma tu tak dużych możliwości konfiguracyjnych. Producenci laptopów często oferują po prostu kilka różnych wersji jednego modelu. Różnią się one na przykład mocą procesora, ilością pamięci RAM, czy pojemnością dysku twardego. Poniższe omówienie będzie zatem pomocne w dobraniu odpowiedniej wersji konkretnego laptopa, nie zaś w dobieraniu podzespołów samych w sobie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni model, a specyfikacja podzespołów stanie się bardziej przystępna.

Procesor

Procesor to jedna z głównych części komputera. To układ, w którym odbywają się wszelkie obliczenia, spływające tu z pozostałych podzespołów (karty graficznej, dźwiękowej, płyty głównej). Dzięki procesorowi możliwa jest praca urządzenia i
Lenovo ThinkPad X230
z bardzo mocnym procesorem Intel Core i7-3520
jego sprawne działanie. Wydajność procesora określana jest w gigahercach (GHz). Im większa wartość tym procesor bardziej wydajny.

Nowoczesne procesory składają się z dwóch, trzech, czterech, a nawet sześciu rdzeni. Zasada jest prosta: więcej rdzeni to większa moc komputera. W laptopach standardem pozostają procesory dwurdzeniowe. Komputer uruchamia się i pracuje nieobciążony – przy użyciu jednego rdzenia w procesorze. Jeżeli włączysz dodatkowe programy (np. graficzne), procesor zostaje obciążony, spada wydajność i moc obliczeniowa komputera. Wówczas zostaje uruchomiony drugi rdzeń procesora, przywracając płynność i szybkość pracy komputera. W sprzedaży dostępne są już laptopy wyposażone w procesory czterordzeniowe, są one jeszcze bardziej wydajne niż wcześniej wspomniane dwurdzeniowe.

Z tygodnia na tydzień, w sklepach można nabyć coraz bardziej wydajne procesory, zatem ciężko polecić określone modele czy prędkości. 99% dostępnych na rynku procesorów wyprodukowały firmy Intel i AMD. Niektórzy specjaliści uważają, że można dopatrzeć się różnic w użytkowaniu procesorów obu firm. W związku z tym zalecają stosowanie procesorów Intela tam, gdzie wymagania są większe, np. do najnowszych gier, obróbki video, grafiki itp. Obecnie najbardziej pożądane są procesory seri i5 albo i3. W najmocniejszych notebookach montowane są nawet procesory oznaczone jako i7. Odnośnie procesorów AMD panuje opinia, że są one nieco mniej wydajne, ale najnowsze produkty firmowane tą marką doganiają już niedoścignione układy czterordzeniowe firmy Intel. Tym bardziej, że AMD posiada w swojej ofercie mocne trzy i czterordzeniowce. Jest jeszcze jeden duży plus: laptopy wyposażone w procesor AMD są sporo tańsze i to może również decydować o wyborze. Ponadto komputery klasy netbook coraz częściej wyposażane są w układ AMD Vision oparty na procesorze Athlon II Neo, który jest jeśli nie bardziej, to równie wydajny, co analogiczne układy Intel Atom.

Jeśli nie planujesz wykonywać na komputerze żadnych obciążających procesor operacji, jak granie w najnowsze gry, czy używanie programów graficznych, spokojnie możesz wybrać laptopa z procesorem z dolnego przedziału cenowego.

Jeśli grasz w aktualnie wychodzące gry, im mocniejszy procesor będziesz mieć, tym lepiej. Zatem warto wydać tyle, na ile pozwala portfel. To samo rozwiązanie proponujemy w wypadku używania programów architektonicznych, graficznych czy muzycznych.

Pamięć RAM

Ilość pamięci RAM jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na wydajność i szybkość komputera. Obecnie absolutnym minimum będzie 2 GB pamięci RAM, natomiast 3 GB pamięci RAM będzie już całkiem komfortowym rozwiązaniem, zapewniającym płynną pracę w większości dostępnych programów. Większe ilości pamięci przydać się mogą do specjalistycznych zadań, takich jak projektowanie, grafika, czy realizacja nagrań dźwiękowych. Rozwój w tej materii następuje niezwykle szybko. Już teraz standardem jest pamięć na poziomie 4, 6 a nawet 8 GB.

Zwróć uwagę, czy laptop posiada możliwość dołożenia kości pamięci, a tym samym zwiększenia jego wydajności w razie potrzeby. Możliwość rozbudowy przyda się, kiedy będziesz potrzebować do pracy lub zabawy wyższych parametrów.

Dysk twardy

W przypadku dysków twardych najistotniejszym parametrem jest pojemność.


Ultramobilny Samsung NP900X3C
z dyskiem SSD o pojemności 128 GB
Pojemność – od niej zależeć będzie jak wiele danych będzie można zgromadzić na dysku. Obecnie w laptopach instalowane są dyski na tyle duże, że nie trzeba się martwić o ich szybkie zapełnienie. Praca biurowa, granie, czy surfowanie po sieci nie wymaga dużych ilości wolnego miejsca i nawet 40 GB przestrzeni dyskowej może się okazać wystarczające. W nowych laptopach takiego małego dysku jednak nie znajdziesz. Większość maszyn na rynku ma już ponad 320 GB, a w niektórych montowane są dyski osiągające 2 TB.

Wciąż standardem w dyskach twardych pozostaje napęd HDD. Nie oznacza to jednak, że nie masz wyboru, bowiem rynek szturmują już laptopy z dyskami SSD (Solid State Drive), którym bliżej do pamięci Flash, aniżeli do tradycyjnego dysku. Pamięci SSD mają z reguły mniejszą pojemność (standard to 128 GB), jednak pozbawione są większości wad napędu HDD. Zapewniają szybszy i bardziej płynny dostęp do danych, potrzebują o wiele mniej miejsca (laptop jest cieńszy i znacznie lżejszy), nie są podatne na wstrząsy, dzięki czemu łatwo nie stracisz zapisanych zasobów oraz zużywają znacznie mniej energii, co bezpośrednio przekłada się na długość działania baterii. Największa wada to cena.

Bez problemu znajdziesz również laptopa, który ma w obudowie dwa dyski – SSD – jako dysk systemowy – oraz dużo większy HDD do przechowywania danych.

Karta graficzna

Jest komponentem o dużym znaczeniu, ale jedynie w przypadku gier komputerowych, oglądania filmów w technologi HD oraz przy niektórych rodzajach prac graficznych (np.: przy grafice 3D). W innym wypadku wybór modelu z zaawansowaną kartą może okazać się niepotrzebnym wydatkiem.


Stworzony z myślą o graczach Dell Alienware
z dwoma kartami graficznymi NVidia –
GeForce GTX 660M oraz GeForce GTX 675M.
Każda po 2 GB pamięci.
Jak zatem wybrać kartę graficzną adekwatną do potrzeb? Dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z recenzjami konkretnych produktów.

Istotnym parametrem określającym jakość karty jest pamięć operacyjna, w jaką została ona wyposażona (od 256 MB do 2 GB). Z reguły pamięć karty w najprostszych modelach laptopów jest pobierana z pamięci głównej, a sama karta jest zintegrowana z płytą główną. Najczęściej takie układy nie są zbyt wydajne i komputery w nie wyposażone nie podołają obciążeniom, jakie niosą najnowsze gry czy zaawansowane programy do obróbki plików graficznych lub video. W takim wypadku należy szukać laptopa z grafiką dedykowaną. Najczęściej w komputerach przenośnych można znaleźć układy graficzne ATI lub nVidia. 

Jeśli nie zamierzasz grać w najnowsze tytuły gier lub pracować nad grafiką lub animacją 3D, możesz swobodnie zdecydować się na laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną. Z powodzeniem wystarczy Ci do przeglądania sieci, a współczesne układy z powodzeniem poradzą sobie z filmami w rozdzielczości Full HD.

 
Chcesz mieć laptopa ze zoptymalizowanym
zużyciem energii, szukaj urządzenia z takim symbolem
Jeśli zdecydujesz się na komputer przenośny z dedykowaną kartą graficzną, musisz liczyć się ze zwiększonym zużyciem energii, co owocuje krótszą pracą na baterii. Producenci znaleźli rozwiązanie tej bolączki. Na rynku są już laptopy wyposażone w dwa układy graficzne: zintegrowany i dedykowany. W momencie dużego obciążenia uruchamiana jest karta zewnętrzna, kiedy nie ma takiej potrzeby, laptop pracuje na układzie zintegrowanym, optymalizując zużycie energii w zależności od potrzeb. Technologię taką oferuje firma NVidia. Jej nazwa to NVidia Optimus.

Napęd

Aby móc odczytywać i nagrywać płyty, laptop musi być wyposażony w odpowiedni napęd.
W tej chwili niemal wszystkie modele komputerów przenośnych wyposażone są w napędy zdolne do obsługi płyt DVD. Jedynie w netbookach rezygnuje się z napędów w celu zmniejszenia gabarytów urządzenia.

Standardem w laptopach jest już też napęd BluRay. Jest on w stanie odtworzyć płyty o dużo większej pojemności niż standardowe DVD. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat BluRay stanie się standardem, wypierając z rynku DVD.

DVD BluRay
4.7 GB dla płyty jednowarstwowej 25 GB dla płyty jednowarstwowej
8.5 GB dla płyty dwuwarstwowej 50 GB dla płyty dwuwarstwowej

W przypadku BluRay produkuje się nawet płyty 8-warstowe, których pojemność sięga 200 GB. W planach jest już produkcja płyt 16-warstwowych, o pojemności dochodzącej do 400 GB. Jak widać, standard ten jest bardzo rozwojowy.
W tabeli przedstawiliśmy jedynie zależność, jaka zachodzi między pojemnościami obu standardów. Nie zamieszczaliśmy natomiast wszystkich dostępnych pojemności.

Ekran

Rozdzielczość matrycy – jest to parametr określający ilość pikseli, jaka zmieści się na ekranie . Szczególnie istotne jest to przy projektowaniu, grafice, czy wszelkich pracach, w których zależy Ci na tym, aby zmieścić na ekranie jak najwięcej szczegółów. Wysoka rozdzielczość jest jednak bez sensu przy zastosowaniu matryc o niedużej wielkości (przekątnej), ponieważ widoczne szczegóły mogą okazać się za małe. Przedstawiamy tabelę, dzięki której możesz zorientować się, jakie maksymalne rozdzielczości dostępne są dla konkretnych przekątnych. Dodatkowo zapoznać się możesz z symbolem danego standardu.

Przekątna
Rozdzielczość
Standard
14″-15.4″
1024×768
XGA
15.4″
1280×800
WXGA
15.4″
1280×800
SXGA
15.4″
1400×1050
SXGA+
15.4″
1680×1050
WSXGA+
15.4″
1920×1200
WUXGA
17″
1680×1050
WSXGA+
20″
1680×1050
WSXGA+
20″
1920×1200
WUXGA

Litera W w symbolu standardu oznacza ekran o nietypowej rozdzielczości (W – Wide – szeroki). Czasem nazywane są one ekranami panoramicznymi. Komfort pracy na takich matrycach jest kwestią gustu i przyzwyczajenia. Jeśli masz wątpliwość, czy jest to ekran dla Ciebie, poproś sprzedawcę o pokazanie komputera i zapoznaj się z nim.

Do prac zaawansowanych (grafika, projektowanie itd) zaleca się matryce w standardzie od WSXGA+ w górę.
Do zadań domowych wybrać należy matrycę wedle własnego uznania.

Tabela ta odnosi się jedynie do laptopów, ponieważ netbooki dysponują znacznie mniejszymi przekątnymi, a sam wybór matrycy nie jest tak istotny.

Wielkość matrycy – szczególnie ważna przy zastosowaniu wyższych rozdzielczości i przy zastosowaniach profesjonalnych, takich jak projektowanie, tworzenie grafiki czy obsługa programów do obróbki dźwięku. W zastosowaniach amatorskich duża matryca doskonale sprawdzi się przy oglądaniu filmów. Wielkość ekranu jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wielkość całego laptopa, zatem do mobilnej pracy nie są polecane matryce od 17 cali wzwyż (w zastosowaniach domowo-biurowych nie ma przeciwwskazań).

Zużycie baterii a matryca – należy pamiętać, że im większa matryca, tym więcej energii będzie zużywać. Zatem wraz ze zwiększaniem się jej rozmiarów, spada potencjalny czas pracy komputera. Dlatego też w netbookach montowane są dużo mniejsze ekrany, charakteryzujące się niższym komfortem użytkowania, ale w znacznym stopniu ograniczające zużycie baterii w stosunku do tradycyjnych matryc.

Laptop Lenovo Thinkpad serii SL z matową powłoką Antiglare
Laptop Lenovo Thinkpad serii L
z matową powłoką Antiglare
Błyszcząca / matowa matryca– istnieją dwa rodzaje pokrycia ekranu. Najpopularniejsze obecnie – błyszczące matryce – zapewniają bardzo dobre, nasycone kolory i większy kontrast obrazu. Niestety, ich największym mankamentem są refleksy, które uniemożliwiają pracę np. w słoneczny dzień. Powierzchnia matowa zapewnia mniejszy kontrast oraz gorszą jakość kolorów niż ekran błyszczący, natomiast w dużo mniejszym stopniu doskwierać będą refleksy świetlne.

Ekran dotykowy – odkąd zadebiutował system operacyjny Windows 8 na rynku pojawiły się też laptopy z ekranem dotykowym. Są wyposażone w tradycyjną klawiaturę oraz ekran, który można obsługiwać podobnie jak te w tabletach.

Bateria

Bateria jest jednym z najważniejszych komponentów laptopa. To, jak długo będzie ona pracować, zdeterminuje sposób, w jaki będzie można wykorzystać komputer. Jeśli planujesz pracować podczas dłuższej podróży lub jeśli często zdarza Ci się używać notebooka z dala od źródeł prądu, koniecznie wybierz urządzenie pozwalające na odpowiednio długą pracę. Co to znaczy długą? To już musisz określić sam w zależności od potrzeb.

Dane co do maksymalnego czasu pracy na baterii podane są przez producenta. Z reguły bateria w laptopie wytrzymuje 3 – 4 godziny. W netbookach jest to nawet dwanaście godzin. Pamiętać należy, że maksymalny czas osiągnięty został w warunkach laboratoryjnych, przy możliwie najniższym obciążeniu.

Jeśli laptop używany będzie w domu, a co za tym idzie, będzie cały czas podpięty do sieci, nie musisz się martwić czasem działania baterii.

Warto wiedzieć, że bateria traci swoją moc w zależności od tego, z jaką intensywnością używasz laptopa. Jeżeli jest to codzienna praca na baterii – traci ona swoją moc (5%) już po dwóch miesiącach. Przy takim użytkowaniu, po roku trzeba wymienić baterię. Przy normalnym, naprzemiennym używaniu baterii i sieci, bateria powinna wytrzymać dwa lata. Po roku zazwyczaj traci około 40% swojej mocy.

Poniższa lista przedstawia różne operacje wykonywane na laptopie, posegregowane od najmniej, do najbardziej zużywającej baterię. Może okazać się przydatna w doborze odpowiedniej baterii.

Skala obciążenia baterii Rodzaj czynności
1 Przy wyłączonym ekranie podczas ściągania z Internetu.
2 Przy włączonym wygaszaczu podczas ściągania z Internetu.
3 Jeżeli masz podłączony zewnętrzny monitor i wyłączysz ekran w laptopie.
4 Proste operacje wykonywane na laptopie np.: pisanie, korzystanie z Internetu, przy parametrach ekranu ustawionych na minimum i minimalnym obciążeniu procesora.
5 Przeglądanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości.
6 Nagrywanie płyt CD/DVD.
7 Oglądanie filmów, słuchanie muzyki.
8 Obsługa programów graficznych.
9 Użycie kilku programów jednocześnie (Internetu, nagrywania, otwarcie kilku dużych plików na raz).
10 Korzystanie z gier o dużej rozdzielczości i o dużych wymaganiach sprzętowych. Podczas jednoczesnego obciążenia obu rdzeni procesora i intensywnym wykorzystaniu karty graficznej. Przy zużyciu dużej ilości pamięci RAM oraz monitora ustawionego w tryb wysokiej jasności.

 

 Złącza

Laptop, jako urządzenie multimedialne, zazwyczaj posiada wiele wejść i wyjść, dzięki którym łączy się z innymi urządzeniami. Omówimy teraz najpopularniejsze z nich:

USB – jedno z najbardziej podstawowych gniazd. Jest obecnie standardem i koniecznie należy zwrócić uwagę na ilość portów USB w komputerze. Zalecane minimum to trzy porty. Dzięki niemu podłączysz klawiaturę, myszkę, pendrive’a i wiele innych urządzeń. Obecnie standardem jest USB 3.0. Nie oznacza to jednak, że urządzenia wyposażone w wejścia USB 2.0 nie będą z laptopem współpracować – standard wyższy jest kompatybilny z niższym.

LAN – wejście sieciowe. Pozwala na podłączenie typowego kabla sieciowego, umożliwiając szybkie i stabilne połączenie z internetem.

Wi-Fi – pozwala łączyć się z siecią lokalną lub internetem. Od LAN różni się tym, że jest bezprzewodowe. Daje to większą mobilność (chodzenie po mieszkaniu), możliwość korzystania z miejskich Hot Spotów (punktów darmowego dostępu do internetu) oraz nie niesie ze sobą konieczności plątania się w kablach. Posiada jednak równie istotne wady, takie jak łatwiejszy dostęp niepożądanych osób do komputera (łatwiej włamać się przez sieć bezprzewodową) oraz mniej stabilne połączenie (przy większych odległościach i przeszkodach terenowych takie połączenie może być niestabilne). Warto też zwrócić uwagę na standard WiFi, zwłaszcza w starszych komputerach. Nowe laptopy powinny obsługiwać standardy WiFi IEEE 802.11 b/g/n. Przy czym standard “n” gwarantuje najszybszy przesył danych. Starsze standardy mogą nie obsługiwać najnowszych najszybszych łącz internetowych. I tak przy łączu 60 Mb/s, komputer, w którym WiFi nie obsługuje 802.11n będzie mógł obsłużyć jedynie 54 Mb/s.

Intel WiDi – jest to nowy interfejs Intela. Komputery wyposażone w ten system mogą bezprzewodowo komunikować się z telewizorami. Dzięki temu możesz bez plątaniny kabli oglądać na dużym ekranie filmy bez utraty jakości. Konieczne jest jednak podłączenie specjalnego adaptera do odbiornika tv.

FIREWIRE (IEEE1394) – bardzo szybkie i stabilne łącze. Wykorzystywane przy podłączaniu profesjonalnych interfejsów audio, zgrywaniu danych, czy materiału z kamer video.

TV-Out – pozwala na połączenie laptopa z telewizorem, dzięki temu telewizor staje się substytutem monitora. Jest to popularny sposób oglądania filmów czy zdjęć, ponieważ telewizor zazwyczaj oferuje zdecydowanie większy obraz niż komputer.

HDMI – nowocześniejsze niż TV-Out połączenie z telewizorem lub monitorem. Oferuje te same możliwości, jednak w wyższej jakości. Dzięki wejściu HDMI notebook sam dopasowuje rozdzielczość podłączanego telewizora.

eSATA – wyjście dzięki któremu podłączysz zewnętrzny dysk twardy. Często stanowi jeden port z gniazdem USB. Dzieki temu masz dwa porty w jednym.

Wyjścia/Wejścia Audio – standardowy zestaw wejść i wyjść pozwalający na podłączenie słuchawek czy mikrofonu. Wejścia tego typu są w każdym laptopie i nie musisz się martwić o to, czy znajdziesz je w swoim.

iRDA – pozwala na łączność bezprzewodową z urządzeniami takimi jak klawiatury, myszki i telefony komórkowe. Wadą tej technologii jest konieczność „widzenia się” urządzeń. Znaczy to tyle, że nic nie może stać na drodze między komputerem a urządzeniem, ponieważ fale nie będą w stanie pokonać przeszkody.

Bluetooth – pozwala na łączność (krótkodystansową) z urządzeniami bezprzewodowymi również obsługującymi tę technologię. Do najczęściej spotykanych należą klawiatury, myszki czy telefony komórkowe. W przeciwieństwie do iRDA, urządzenia nie muszą mieć „kontaktu wzrokowego”. Skutecznie działają do kilkunastu metrów.

Czytnik kart pamięci – wejście, które pozwala na odczyt kart pamięci z aparatów cyfrowych czy telefonów. Dzięki niemu nie musisz dokupować osobnego czytnika.

Adapter FireWire w formie PC Card
Adapter FireWire w formie PC Card
PCMCIA/PC Card – gniazdo, w które wyposażony jest właściwie każdy obecnie produkowany notebook. Pozwala na podłączenie kart rozszerzeń, dzięki którym zwiększyć można funkcjonalność komputera. Najczęściej są to karty pełniące funkcje modemu, karty sieciowej lub dodatkowego dysku twardego. Warto wiedzieć, że karty PCMCIA mogą rozszerzać ilość wtyków w komputerze. Gdy nie masz złącza FireWire – a potrzebujesz – możesz uzyskać je za pomocą odpowiedniego adaptera PCMCIA.


ExpressCard
– standard wypierający gniazdo PCMCIA. Przeznaczony jest on do tych samych co PCMCIA celów.

Warto zwrócić uwagę na to, z której strony znajdują się gniazda. Najkorzystniejsze będą te umieszczone po bokach notebooka. Zdecydowanie odradzamy wyjścia umieszczone z przodu (uniemożliwi to korzystanie z niektórych podstawek do laptopów lub trzymanie urzadzenia na kolanach), również niezbyt wygodne będą gniazda umieszczone z tyłu obudowy.

Zwróć też uwagę na to, aby poszczególne porty nie znajdowały się zbyt blisko siebie, ponieważ może to uniemożliwić podpięcie kilku urządzeń na raz. Jeśli chciałbyś korzystać na przykład z modemu w formie pendrive’a, tuż obok wpiąć mysz, a jeszcze obok klawiaturę, może okazać się ze wtyczki są zbyt szerokie i nie będzie możliwości podpięcia ich wszystkich.

Waga i rozmiary

Dla laptopów ważnymi parametrami są również waga i wielkość. W zależności od przekątnej matrycy, waga laptopa może się wahać nawet o kilka kilogramów.

Dla netbooka o matrycy ok. 11 cali może to być 1,4 kg, natomiast dla zaawansowanego laptopa o matrycy 17 cali około 5 kg.

Ciężar notebooka dobierz adekwatnie do swoich możliwości. Chyba, że dysponujesz samochodem, w tym wypadku waga gra mniejszą rolę.

Nie tylko waga może utrudnić przenoszenie komputera. Duże gabaryty, najczęściej związane z dużymi matrycami, mogą sprawić, że urządzenie będzie niewygodne w transporcie. Dla skromnych netbooków wymiary w żadnej płaszczyźnie mogą nie przekroczyć nawet 30 cm, ale już w przypadku sprzętu wyposażonego w matrycę 18,4 cala może to być prawie pół metra szerokości. Urządzenie tej wielkości nie wejdzie tak łatwo do walizki czy plecaka turystycznego.

Zastanów się, czy mobilny komputer, który z powodu swoich gabarytów przestaje być mobilny, jest tym czego szukasz?

Wyposażenie

Poza klawiaturą laptop musi być wyposażony w system pozwalający na sterowanie kursorem. Wyróżnia się trzy podstawowe typy urządzeń sterujących, wbudowanych w notebooka:

Touchpad – jest najpopularniejszym systemem sterowania. Ma on formę prostokąta o niedużej powierzchni, po którym przesuwa się palcem lub wskaźnikiem. Ruchy palca odzwierciedlane są na monitorze poprzez przesuwanie się kursora. Wadą takiego rozwiązania jest mała precyzja.

Trackball – konstrukcyjnie przypomina myszkę komputerową, jednak w przeciwieństwie do niej kulka znajduje się u góry a nie od spodu. W tym wypadku poruszasz kulką, co owocuje przesuwaniem się kursora. Precyzja nieco większa niż w przypadku touchpada.

Trackpoint – najrzadziej spotykane rozwiązanie, prawdopodobnie z powodu niskiej praktyczności i małego komfortu użytkowania. Jest to malutki joystick wciśnięty między klawisze. Operowanie nim jest trudne i niewygodne, praktycznie nie spotyka się już urządzeń wyposażonych w taki system.

Ze względu na niską precyzję i niewygodę wszystkich wbudowanych systemów, zaleca się używanie dodatkowej myszy komputerowej. Oferuje ona nieporównywalnie większy komfort oraz jakość pracy. Najbardziej polecane do laptopów są myszy bezprzewodowe.

Jeśli nie wiesz, jaką mysz wybrać, przeczytaj artykuł Jak kupować mysz komputerową?


Apple Macbook Pro z wbudowaną
kamerą internetową i mikrofonem
Coraz popularniejsze stają się nowoczesne formy komunikacji elektronicznej, takie jak telekonferencje czy telefonia internetowa. Wraz z rozwojem takich technologii, musi iść w parze wyposażenie komputerów. W tym wypadku mogą przydać się dwa urządzenia:

Wbudowany mikrofon – umożliwi nie tylko nagranie Twojego głosu, ale pozwoli prowadzić rozmowy przez internet. Jest niezbędnym narzędziem, jeśli chcesz korzystac z programów takich jak Skype.

Wbudowana kamera – nie jest to urządzenie, dzięki któremu nagrasz film, ale z pewnością przyda się do przeprowadzania wideokonferencji. Jeśli masz rodzinę za granicą i nie masz możliwości spotykania się z nimi, a jednocześnie bardzo zależy Ci, żeby porozmawiać z nimi „twarzą w twarz”, będzie to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Jeżeli potrzebujesz laptopa, który zapewni Ci podwyższony poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych, szukaj komputerów z czytnikiem linii papilarnych lub oprogramowaniem rozpoznającym twarz. Wtedy tylko Ty będziesz mieć możliwość uruchomienia notebooka.

Producenci i ceny

Marka laptopa jest bardzo istotna. Bezwzględnie należy wystrzegać się wszelkich produktów o podejrzanym pochodzeniu lub nieznanej marce. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych marek laptopów należą:

  • Apple
  • Asus
  • Sony
  • Acer
  • Toshiba
  • HP
  • Fujitsu-Siemens
  • Dell
  • Lenovo

Która marka najlepsza? Trudno wyrokować, jednak miernikiem jakości jest bezawaryjność. Wybierając komputer, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, czy wygina się klawiatura albo obudowa matrycy itp.

W tej chwili w Unii Europejskiej standardem jest gwarancja producenta na 24 miesiące. Zalecamy zatem wybór komputera co najmniej z takim okresem darmowego serwisu. Coraz częściej w sklepach można dokupić dodatkową gwarancję, przedłużając ją nawet o trzy lata. Z racji tego, że laptopy używane są w warunkach mniej sprzyjających niż komputery stacjonarne, są też bardziej narażone na usterki. Dwuletnia lub dłuższa gwarancja zapewni spokój, przynajmniej w tym okresie.

Przedział cenowy laptopów jest olbrzymi. Najtańsze są komputery spod znaku netbook. Już poniżej tysiąca złotych można kupić przyzwoity sprzęt, który całkowicie wystarczy do serfowania w sieci oraz prac biurowych, kiedy jesteś w trasie. Warto jednak zastanowić się, czy w takim wypadku nie lepiej zainwestować w tablet.
Komputer do użytku biurowego z dwurdzeniowym procesorem, sporym dyskiem twardym i minimum 3 GB pamięci operacyjnej to wydatek rzędu 2000 zł. Za przenośnie centrum multimedialne z dedykowaną kartą graficzną, na którym równie dobrze można obejrzeć film DVD i pograć w najnowsze gry trzeba zapłacić od 2500 zł w górę. Komputery przenośne z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka to wydatek od 4 tys. zł w górę. Najmocniejsze laptopy kosztują powyżej 5 tys. zł. Najmocniejsze komputery przenośne dla graczy potrafią kosztować 10 tys, zł. Na biznesowego ultrabooka przygotuj przynajmniej 3500 zł.

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć sprzęt, na którym da się pograć w najnowsze tytuły, nie masz co liczyć na wersję budżetową. Mocny procesor i karta graficzna to konieczność. Minimum 4 GB pamięci RAM również. A to kosztuje. Najlepiej, żeby laptop do gier miał matrycę o dużej przekątnej: przynajmniej 17 cali. Oglądanie filmów ułatwi wyjście HDMi. Dzięki temu podłączysz laptopa do telewizora. Zwolennicy formatu Blue Ray mogą znaleźć notebooka właśnie z takim napędem. Generalnie, droga zabawka.

Jeśli poszukujesz komputera bardzo mobilnego, lekkiego i łatwego do przenoszenia, postaw na ultrabooki z małymi matrycami, lekkie, cienkie i z wydajną baterią. Każdy producent ma obecnie do zaproponowania taki sprzęt.

Jeśli laptop ma służyć, jako narzędzie do obróbki plików wideo lub dużych, ciężkich fotografii, nie oszczędzaj. Tutaj zasada jest podobna, jak w przypadku laptopów do gier. Mocny procesor jest niezbędny. Ważna jest również pamięć, w przypadku aplikacji graficznych i video, zalecamy minimum 8 GB. Im więcej, tym łatwiej będzie Ci pracować.

Jeśli potrzebujesz laptopa do biura, możesz wybrać najtańszą opcję. Nie potrzebujesz wiele: zintegrowana grafika i ilość RAM-u pozwalająca na uruchomienie systemu operacyjnego w zupełności wystarczy. Warto również rozpatrzyć zakup komputera stacjonarnego. Wyjdzie na pewno taniej.

Życzymy udanego wyboru!