Pokazuje czas, ale to nie jedyna jego funkcja. Zegarek to przede wszystkim dodatek podkreślający prestiż noszącego go mężczyzny. Dobra marka nie wystarczy, model trzeba dobrać do stroju i okazji. Jak to zrobić, żeby nie popełnić zbrodni przeciwko modzie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Niektórzy twierdzą, że zakup drogiego, markowego zegarka to po prostu snobizm i wybór, który nie ma praktycznego uzasadnienia. Zasady dobierania zegarka męskiego, szczególnie tego wizytowego i wieczorowego, są jednak równie istotne jak zasady dobierania krawatu czy garnituru. Na pewne okazje, do pewnych eleganckich strojów zwyczajnie nie wypada założyć pewnych rodzajów zegarków. Z kolei poranny jogging z eleganckim zegarkiem na ręku można także uznać za naruszenie modowego kodeksu.

Żeby wybrać dobry zegarek męski trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego funkcjonalność, jak i wygląd. Mówi się, że najważniejszą cechą męskiego zegarka jest jego „dusza”. Czym jest owa „dusza”? Jak wybrać idealny zegarek dla siebie? Co znaczą pojęcia takie jak chronograf, chronometr, suwak logarytmiczny? To wszystko wyjaśnimy Ci w tym artykule.

Rodzaje

Zegarek wizytowy

Audemars Piquet Selfwinding Royal Oak, zegarek wizytowy 
Audemars Piquet Selfwinding
Royal Oak

Spotkanie biznesowe, podpisanie ważnego kontraktu, rozmowa i pracę – to okazje, na które z pewnością przyda Ci się dobry, wizytowy zegarek. Nazwa „wizytowy” wiąże się nierozłącznie z klasycznym, wizytowym strojem, czyli garniturem o klasycznym kroju, najlepiej w kolorach: granatowym, szarym, brązowym, beżowym.

Zegarek wizytowy to także model klasyczny, najlepiej na skórzanym pasku, z czytelną tarczą. Powinien być stylowy, a jednocześnie wygodny, to podstawa. Elementy ozdobne, bardzo rzucające się w oczy są w przypadku takiego zegarka niewskazane.

 Zegarek wieczorowy

Longines Les Grandes Classiques de Longines, zegarek wieczorowy
Longines Les Grandes
Classiques de Longines
Eleganckie przyjęcie, ceremonia, ślub – na takie okazje wkłada się pełny, trzyczęściowy garnitur i elegancki, wieczorowy zegarek. Powinien się wyróżniać: klasyczny styl, ale oryginalna, ozdobna forma. Wszelkie zdobienia są jak najbardziej na miejscu, pod warunkiem, że pasują do stroju, nie gryzą się z nim.

Praktyczna funkcja takiego zegarka jest na drugim planie, stanowi on przed wszystkim ozdobę, efektowny dodatek, podkreślający wagę okazji, ale też status społeczny noszącego go mężczyzny. Tarcza może być większa niż klasyczna, liczy się raczej materiał, z jakiego jest wykonana, najbardziej szlachetne jest złoto.

Zegarek sportowy

Timex Ironman Dress Dual Lap 50, zegarek sportowy
Timex Ironman Dress Dual Lap 50

Styl „casual”, sportowy tryb życia, jogging – sportowy zegarek przyda się każdemu, kto uprawia sport i nosi się na sportowo. Niestandardowy kształt koperty, elektroniczna tarcza, pasek z tworzywa sztucznego, a przy tym wodoodporna i wstrząsoodporna obudowa.

Zegarki sportowe powinny być przede wszystkim wytrzymałe i praktyczne. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, np. chronometr (czasomierz), miernik pulsu. Trzeba pamiętać, że zegarek sportowy nadaje się wyłącznie do sportowego, nieformalnego stroju. Komponowanie go z klasycznym garniturem jest zdecydowanie źle widziane.

Zegarek do noszenia na co dzień

Chciałoby się powiedzieć „model uniwersalny”, ale tak naprawdę nie istnieje zegarek, który można nosić do wszystkiego. Zegarek do noszenia na co dzień ciężko zdefiniować, wszystko zależy od indywidualnego stylu, tego, co nosi się na co dzień. Jeśli w Twoim biurze obowiązuje klasyczny dress code, powinieneś wybrać standardowy zegarek klasyczny, wizytowy, najlepiej na skórzanym pasku, elegancki, nie rzucający się w oczy.

Jeśli na co dzień ubierasz się na sportowo, możesz wybrać bardziej nieformalny model, np. na stalowym, tytanowym pasku, z niestandardową kopertą. Zegarek do noszenia na co dzień powinien być bardzo wygodny, współgrać ze stylem życia i charakterem noszącego.

Mechanizm

Mechanizm zegarka nazywany jest też jego sercem. To dzięki niemu zegarek działa, a jego rodzaj wpływa na dokładność pokazywania czasu, użyteczność danego modelu. Do wyboru masz:

Mechanizm klasyczny

Wciąż popularny i stosowany w męskich zegarkach na rękę, mimo iż pojawiły się już nowe technologie. We wnętrzu takiego zegarka znajduje się tak zwany wychwyt, a głównym elementem jego konstrukcji jest regulator balansowy, czyli odpowiednik wahadła w klasycznych, dużych zegarach. Dzięki jego mechanicznej pracy wychwyt może sterować wskazówkami. Zegarek mechaniczny nakręca się ręcznie, za pomocą tak zwanej koronki, czyli pokrętła umieszczonego z boku koperty. Zegarki mechaniczne mogą posiadać dodatkowe funkcje, które w ich wypadku nazywa się komplikacjami.

Jak rozpoznać mechanizm klasyczny? Na tarczy zegarka przeważnie umieszczona jest informacja na temat ilości łożysk (kamieni, ang. jewels) użytych w zegarku.

Dla kogo? Dla koneserów, którzy przedkładają tradycję nad dokładność i funkcjonalność zegarków.

Mechanizm automatyczny

IWC Portuguese Automatic, zegarek z mechanizmem automatycznym
IWC Portuguese Automatic,
zegarek z mechanizmem automatycznym

To w rzeczywistości mechanizm klasyczny, który działa dzięki automatycznemu naciągowi. Wyjaśnijmy tę różnicę. Zegarki mechaniczne trzeba nakręcać za pomocą koronki, natomiast mechanizm automatyczny „nakręca się sam”, a wszystko dzięki ruchom ręki noszącego zegarek mężczyzny.

Wahnik, który na te ruchy reaguje, napędza mechanizm, dzięki temu zegarek działa. Dziesięć godzin noszenia takiego zegarka zapewnia jego działanie przez około dobę.

Jak rozpoznać mechanizm automatyczny?
Na tarczy zegarka powinien znajdować się napis „automatic”.

Dla kogo? Dla osób, które noszą zegarek często, cenią sobie mechanizm klasyczny, ale nie chcą codziennie pamiętać o nakręcaniu zegarka.

Mechanizm elektroniczny (kwarcowy)

Kwarc to minerał wykorzystywany nie tylko do wyrobu damskiej biżuterii. Mechanizm kwarcowy zegarka działa dzięki zjawisku elektrycznemu zachodzącemu w rezonansie kwarcowym, którego podstawą jest właśnie kryształ kwarcu, stabilizujący przepływ prądu. Ważną różnicą między mechanizmem klasycznym a kwarcowym jest też to, że ten drugi pracuje dzięki baterii, którą trzeba co jakiś czas wymieniać.
W ofercie są też zegarki elektroniczne sterowane systemem radiowym. Wykorzystują one sygnał zegara wzorcowego, aby dokładnie mierzyć czas. W Europie najpopularniejszy zegar wzorcowy znajduje się w Mainflingen nad Menem. Mechanizm z sygnałem radiowym jest bardzo dokładny.

Jak rozpoznać mechanizm kwarcowy?
Na tarczy zegarka z mechanizmem kwarcowym często umieszcza się symbole „quartz”.

Dla kogo? Dla osób, które cenią sobie wytrzymałość, trwałość i dokładność zegarka.

Mechanizm kwarcowy z baterią słoneczną

Jughans Milano Solar, zegarek z baterią słoneczną
Jughans Milano Solar
z baterią słoneczną

Kolejnym typem mechanizmu, który w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, jest klasyczny mechanizm kwarcowy napędzany baterią słoneczną, która wykorzystuje światło do wytwarzania energii, kumulując ją w akumulatorze. Poza rodzajem baterii, zegarek działa zupełnie tak samo jak kwarcowy, ma więc podobne parametry. Nosząc zegarek z takim mechanizmem, należy pamiętać o konieczności dopływu światła do tak zwanego fotoogniwa umieszczonego na tarczy zegarka.

Jak rozpoznać mechanizm kwarcowy z baterią słoneczną? Na tarczy powinno znaleźć się fotoogniwo lub określenie „solar”, „ecodrive”.

Dla kogo? Dla osób, które cenią sobie ekologię, ochronę środowiska, często noszą zegarek.

Mechanizm automatyczno – kwarcowy (hybrydowy)

Taki mechanizm łączy w sobie cechy mechanizmu kwarcowego (posiada prądnicę) i mechanizmu automatycznego (posiada wahnik). Prądnica zasila akumulator, który odpowiada za pracę zegarka. Zamiast baterii, pracę mechanizmu hybrydowego napędzają ruchy nadgarstka noszącego go mężczyzny. W zegarku z mechanizmem hybrydowym nie trzeba więc wymieniać baterii, czasem może pojawić się konieczność wymiany akumulatora.

Jak rozpoznać mechanizm hybrydowy? Oznacza się go na tarczy jako „kinetic”, „megaquartz”, „autoquartz”.

Dla kogo? Dla osób, które noszą zegarek często, a przy tym cenią sobie dokładność i funkcjonalność. Dla tych, którzy żyją szybko i nie chcą pamiętać o wymianie baterii w zegarku.

Dokładność pomiaru czasu

Z rodzajem mechanizmu zastosowanym w zegarku nierozłącznie wiąże się jego dokładność. W zależności od zastosowanego mechanizmu (klasyczny lub kwarcowy):

 • Zegarki z mechanizmem elektronicznym (kwarcowym) są bardzo dokładne, odchylenia wynoszą od 0,3 do 0,6 sekundy na dobę. Najbardziej dokładne są zegarki kwarcowe sterowane sygnałem radiowym, można powiedzieć, że ich dokładność jest niezawodna.
 • Zegarki z mechanizmem klasycznym (mechaniczne, automatyczne) nie są tak dokładne jak te z mechanizmem elektronicznym, ich tolerancja dokładności chodu wynosi około kilku sekund na dobę w przypadku lepszych, nowszych modeli, do nawet kilkudziesięciu sekund w przypadku modeli gorszych, starszych. Zegarki mechaniczne z czasem tracą dokładność, „starzeją się”.

Chronometr Omega Planet Ocean Chrono
Chronometr
Omega Planet Ocean Chrono
Omawiając dokładność zegarków, koniecznie należy wspomnieć o tak zwanych chronometrach, czyli czasomierzach bardzo dokładnych, odpornych na czynniki atmosferyczne, warunki pracy. Aby zegarek mógł być chronometrem, musi przejść specjalne testy, po których otrzymuje specjalny certyfikat COSC wydawany przez szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych. Chronometrami mogą być zarówno zegarki z mechanizmem klasycznym, jak i kwarcowe, np. te sterowane sygnałem radiowym.

Inną grupą dokładnych zegarków są zegarki antymagnetyczne, czyli takie, które są odporne na ziemski magnetyzm.

Koperta i ramka

Koperta zegarka to element budowy, w którym znajduje się jego mechanizm, natomiast ramka, zwana tez lunetą, to pierścień, który łączy szkiełko zegarka z kopertą. Razem te dwa elementy tworzą szkielet zegarka, bardzo istotny zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i jakość wykonania.Prostokątna tarcza, Casio Collection
Casio Collection,
zegarek z prostokątną kopertą

Kształt

Klasyczne i tradycyjne koperty zegarka są okrągłe, taki właśnie kształt miały pierwowzory dzisiejszych zegarków na rękę, czyli zegarki kieszonkowe. Oczywiście to nie jedyny kształt, jaki obecnie można znaleźć w ofercie producentów. Bardzo popularne są też zegarki z kopertami kwadratowymi, prostokątnymi (tak zwane tank watch) lub beczkowatymi, owalnymi, czyli tonneau.

Wielkość koperty zegarka należy dopasować do wielkości swojego nadgarstka. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest przymierzenie danego modelu i sprawdzenie, czy nie wygląda na ręce zbyt masywnie albo czy nie wydaje się zbyt mały, niepozorny.

Obrotowa tarcza od Jaeger-LeCoultre? Każdy sportowiec wie, jak problematyczne jest czasem noszenie zegarka podczas meczu. Dzięki modelom Reverso produkowanym w manufakturze Jaeger-LeCoultre ten problem znika. Mają one bowiem obrotową kopertę, którą można jednym ruchem ręki odwrócić i dzięki temu zabezpieczyć szkiełko przed stłuczeniem.

Materiał

Jakość zegarka to w dużej mierze materiał, z którego wykonana jest koperta i ramka. Materiały używane do wyrobu tych elementów to:Zegarek ze stalową ramką, Jaeger-LeCoulture
Jaeger-LeCoulture Master Chronograph,
zegarek ze stalową ramką

 • złoto – to klasyczny materiał, z niego wykonywało się pierwsze modele zegarków. Obecnie traci na popularności ze względu na wysoką cenę. Ramy wykonane ze złota (białego, żółtego lub różowego) są wytrzymałe i bardzo trwałe.
 • platyna – jeszcze droższa niż złoto, ale za to trwała i wytrzymała. No i oczywiście prestiżowa.
 • tytan – to przede wszystkim materiał hipoalergiczny, przyjazny dla skóry. Jest lekki, a przy tym wytrzymały. Wykonuje się z niego głównie ramy zegarków sportowych.
 • stal – bardzo popularny i cieniony materiał. W zależności od rodzaju metali użytych do stopu, może mieć różną jakość i wytrzymałość, ale przeważnie ma dobre parametry, szczególnie jeśli wybiera się zegarek z wyższej półki. U niektórych może powodować uczulenie,  zwłaszcza jeśli zawiera nikiel.
 • ceramika – stosowana w niewielu zegarkach. Stopy ceramiczne są bardzo wytrzymałe, wykonuje się z nich np. ostrze noży. Niestety, mają poważną wadę – mogą się stłuc.
 • tworzywo sztuczne – domena najtańszych zegarków. Tworzywa sztuczne są przede wszystkim nietrwałe.

Zegarki z wyższej półki mają koperty i lunety w całości wykonane ze złota, platyny, tytanu lub stali. Powłoki są stosowane w zegarkach ze średnich i wyższych półek. Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej naniesiona powłoka z czasem się wyciera, co w przypadku zegarka nie wygląda estetycznie i może powodować alergiczne reakcje.

Jeżeli już wybierasz zegarek z powłoką, upewnij się, że jest gruba i trwała. Grubość powłok nanoszonych metodą galwaniczną określa się symbolem μm, czyli w mikronach. Najwyższy standard to 9-10 μm. Jeśli kupujesz zegarek ze złotą powłoką, sprawdź, czy jest ona nanoszona metodą PVD (Physical Vapour Deposition), co zapewnia jej trwałość, odporność na korozję.

Szukasz zegarka wodoszczelnego? W takim razie sprawdź jego klasę wodoszczelności, czyli odpowiednie oznaczenie w atmosferach (ATM), barach (Bar) lub metrach (m) znajdujące się na tarczy lub deklu (tylnej stronie koperty) zegarka. Jeśli widzisz oznaczenie „waterproof” nie znaczy to, że zegarek przetrwa kąpiel w wodzie, a jedynie zachlapania. Prawdziwa wodoodporność oznaczona jest jako 10 ATM, 10 Bar albo 100 m (WTR100m). Niższe wartości, szczególnie w przypadku tańszych zegarków, nie gwarantują, że kąpiel z zegarkiem na nadgarstku będzie bezpieczna.

Tarcza i szkiełko

Szkiełko

Szkiełka zegarków mają bardzo ważne zadanie – chronią tarczę. Od niego w dużej mierze zależy wytrzymałość danego modelu.
Dobre szkiełko to twarde szkiełko.

Twardość podaje się w skali Mohsa. Najtwardsze szkła zegarków z najwyższej półki mają twardość 8 – 9, natomiast najtańsze, z najniższej półki – 1.

Audemars Piguet Selfwinding Royal Oak, szkło szafirowe
Audemars Piguet Selfwinding Royal Oak,
zegarek ze szkiełkiem szafirowym

Jeśli szukasz najlepszego standardu, zobacz, czy zegarek ma szkiełko wykonane z szafiru. Co prawda w tym wypadku stosuje się szafir syntetyczny, ale jego twardość jest podobna do twardości naturalnego, czyli około 8-9 w skali Mohsa (dla porównania, diament ma twardość 10). Szafirowe szkiełka mają zegarki z wyższej półki.

Zegarki ze średniej półki mają przeważnie szkiełka mineralne. Są uznawane za dobre jakościowo, ich twardość wynosi około 5 w skali Mohsa.

Zegarki z najniższych półek to takie, które mają nietrwale szkła wykonane z syntetycznego szkła, hesalitu, plexi. Ich odporność i twardość to jedyne 1 w skali Mohsa.

Tarcza

Na ten element zegarka będziesz patrzyć najczęściej, w końcu to na tarczy znajduje się pierścień godzinny, który pokazuje Ci Timex Men's Elegant Collection, zegarek z dużą, czytelną tarczą
Timex Men’s Elegant Collection,
zegarek z dużą, czytelną tarczą
aktualny czas i dodatkowe funkcje, np. kalendarz czy stoper.

Wybierając formę tarczy, zwróć uwagę na jej czytelność. Standardowe, klasyczne zegarki mają na tarczy cyfry rzymskie lub arabskie, ale dokładniejsze odczytanie godziny gwarantują indeksy, czyli kropki i kreski. Oczywiście, najlepiej, jeśli jest ich dokładnie 60, wtedy pomiar jest najbardziej wiarygodny.

Bardzo ważne jest też podświetlenie. Jeśli ma się taką możliwość, warto sprawdzić, czy można odczytać godzinę przy słabym świetle. Na pewno pomocnym dodatkiem są wskazówki fosforyzujące w ciemności. Zegarki sportowe z wyświetlaczami cyfrowymi można z kolei przetestować w świetle słonecznym. Tarcze niektórych modeli mogą być w takich warunkach nieczytelne.

Miłośnicy luksusu mogą rozważyć zakup zegarka z tarczą i lunetą (pierścień mocujący tarczę do koperty) ozdobioną drogimi kamieniami, np. diamentami. Taki zegarek to model wieczorowy z najwyższej półki.

Bardzo popularne są zegarki z tak zwaną tarczą open – heart. Posiada ona okienko, które umożliwia obserwowanie mechanizmu zegarka. Jeszcze bardziej przezroczysty jest skeleton-watch, czyli zegarek z widocznymi „wnętrznościami”, które przykrywa jedynie pierścień godzinowy.

Pasek i bransoleta

To, czy zegarek będzie dobrze leżał na Twoim nadgarstku, zależy w dużej mierze od paska lub bransolety.

Bransolety zegarków wykonuje się z takich samych materiałów co tarcze, przede wszystkim z odpornego na zarysowania i drogiego złota, szlachetnej platyny, lekkiego, antyalergicznego tytanu i z metalowych stopów, np. ze stali.

Paski mogą być z kolei wykonane ze skóry lub tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze syntetyki używane do wykonywania pasków to: guma, silikon, kauczuk.

A oto kilka wskazówek dobierania pasków do zegarka:Master World Geographic Jaeger Le-Coultre, zegarek z paskiem ze skóry aligatora
Master World Geographic Jaeger Le-Coultre,
zegarek z paskiem ze skóry aligatora

 • Marzy Ci się luksus i najwyższy standard? Zainwestuj w zegarek z bransoletą ze złota lub platyny. Złote powłoki też się sprawdzą, ale tylko wtedy, kiedy mają odpowiednią grubość (przypomnijmy: 9-10 μm), lub są nanoszone metodą PVD.
 • Szukasz klasycznego zegarka? Wybierz taki, którego pasek jest wykonany ze skóry. Koniecznie impregnowanej. Dobre jakościowo paski wykonuje się ze skóry cielęcej, bydlęcej, najlepsze to te ze skóry krokodyla i aligatora (uwaga, dużo kosztują!).
 • Zależy Ci na funkcjonalnym, trwałym modelu? Wybierz bransoletę z metalu. Można ją nazwać półformalną, sprawdzi się podczas mniej oficjalnych spotkań, na wieczór lepiej wybrać coś bardziej eleganckiego.
 • Szukasz modelu sportowego? Wybierz zegarek z bransoletą z tytanu – jest elegancka lub po prostu – z paskiem z tworzywa sztucznego. Pamiętaj, że zegarki z gumowymi czy silikonowymi paskami nadają się tylko na nieformalne okazje.

Dodatkowe funkcje

Męskie zegarki, oprócz pokazywania czasu, „potrafią” też wiele innych rzeczy, dlatego kupując zegarek koniecznie zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje (w przypadku zegarków mechanicznych nazywane komplikacjami). Oto najważniejsze z nich:Master World Geographic Jaeger Le-Coultre, zegarek z paskiem ze skóry aligatora
Tissot T-Touch Expert, zegarek z wieloma funkcjami,
m. in. termometrem, barometrem, wysokościomierzem

 • różne strefy czasowe (GMT) – bardzo popularną funkcją zegarków jest możliwość obserwowanie godziny w dwóch lub więcej miejscach na świecie. Taką funkcję ma m. in. model Adriatica 8125.
 • datownik – zegarki korzystają najczęściej z funkcji kalendarza wiecznego (automatycznie przystosowującego się do ilości dni w miesiącu i roku). Wieczny zegar znajdziesz m. in. w kwarcowym modelu sportowym Jacques Lemans 1-1586E.
 • stoper – przyda się każdemu sportowcowi. Zegarki analogowe z funkcją stopera określa się terminem chronograf. Chronografem jest np. zegarek Versace Rêve Carré Chrono.
 • split-second – funkcja stopera z dwoma wskazówkami, który pozwala na jednoczesny pomiar dwóch przedziałów czasu. Przydaje się np. podczas zawodów. Taką funkcję znajdziesz m.in. w zegarku
 • sygnał dźwiękowy (repetier) – to nic innego jak dźwięk zwiastujący nastanie pełnej godziny bądź kwadransa. Mają go m.in. zegarki firmy Audemars Piguet.
 • rezerwa napędu – dotyczy zegarków mechanicznych. Jest to czasomierz, który informuje o konieczności nakręcenia zegarka. Taką funkcję ma m.in. IWC Portofiono.
 • suwak logarytmiczny – na pierścieniu (lunecie) niektórych zegarków znajduje się praktyczny suwak, spełniający rolę kalkulatora i przelicznika (np. z mil na kilometry i tak dalej). Posiadają go m.in. modele firmy Breitling.
 • budzik – znajdziesz go m. in. w modelu Edifice EKW.
 • auto-illuminator – podświetlenie tarczy. Ma je np. Timex Ironman.
 • wstrząsoodporność – to cecha dobrych sportowych zegarków, np. Casio G-shock.
 • kompas – przyda się każdemu podróżnikowi. Znajdziesz go w modelu Tech40 Traileader Pro.
 • funkcje pogodowe – coś, co łączy niektóre zegarki ze stacjami pogody. Niektóre sportowe modele mają m.in. wbudowany termometr, barometr czy np. informację o fazach księżyca, a nawet alarm burzowy!
 • funkcje wysokościomierza – znajdziesz je w sportowych zegarkach z wyższej półki, np. Suunto. Obejmują np. pomiar różnicy wysokości i zapamiętywanie wyników, nawet do 7 dni.
 • zegar binarny – jeśli nie zadowala Cię standardowy odczyt czasu i chcesz, żeby na tarczy wyświetlała się godzina w systemie binarnym, bez problemu znajdziesz coś dla siebie, wystarczy, że obejrzysz ofertę firmy LED Watch.
 • jumping hour – zegarek z okienkiem, z którego można odczytać godzinę i standardowym minutnikiem ze wskazówką. Takie połączenie ma np. zegarek Alpha Jump Hour.

Polecane produkty

Producenci i ceny

Producent zegarka ma duże znaczenie, szczególnie jeśli szukasz zegarka z wyższej półki. Jeśli tak, zajrzyj do oferty firm:

Najlepszą renomą cieszą się zegarki szwajcarskie, najlepsze z nich oznacza się jako swiss made. Taki symbol na zegarku oznacza, że przynajmniej 50 % jego części zostało wyprodukowanych w Szwajcarii, jest to w zasadzie certyfikat jakości.

Jeśli nie chcesz wydawać majątku na zegarek, możesz kupić go od producentów:

Jeśli chodzi o ceny, to temat rzeka. Męski zegarek można oczywiście kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale zegarki z wyższej półki to koszt nawet kilkunastu – kilkuset tysięcy złotych! Można powiedzieć, ze jeśli zależy Ci na dobrym zegarku, musisz na niego przeznaczyć kilkaset złotych (ceny najtańszych, cenionych marek zaczynają się mniej więcej od 300-400 złotych).
Zegarek to taki dodatek, przy którym warto zainwestować w lepszą markę – oznacza ona nie tylko prestiż, ale też dobre parametry, wytrzymałość. Znawcy tematu podkreślają, że dobry zegarek przeżyje swojego właściciela, jest to więc opłacalna, długoterminowa inwestycja.

Podsumowanie

Zakup zegarka to jeden z tych kroków w życiu mężczyzny, który decyduje o jego dojrzałości: tak mawiają niektórzy. Żeby jednak nie popaść w zbyt wzniosły ton, warto skupić się na najważniejszym: jak wybrać idealny model. W dużym skrócie: powinien on pasować wielkością do nadgarstka, a wykonaniem, stylem do okazji, do stroju, jaki zakładasz. W przypadku zegarków niestety, podobnie jak w przypadku zasad dress code’u, łatwo popełnić błąd, który znawca – koneser bez problemu wychwyci.
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, wybierz takie, z których rzeczywiście będzie się korzystać. Nie ma co kupować zegarka z binarną tarczą, jeśli nie potrafi się jej czytać, i tak dalej.
No i na końcu – zegarek powinien Ci się przede wszystkim podobać, pasować do Twojego temperamentu.

Życzymy udanego zegarka, który będzie Ci służyć na zawsze!