Rynek monitorów komputerowych zdominowały panele LCD. Mogą mieć proporcje ekranu zbliżone do kwadratu, możesz też wybrać ekran panoramiczny. Ważne, by dopasować rodzaj matrycy użytej w monitorze do zastosowań, którym będzie służyć.

Ewolucja monitorów przebiega bardzo szybko. Żeby znać najnowsze trendy, trzeba stale śledzić serwisy poświęcone komputerom. Przekrój rynku jest ogromny. Przy odrobinie wiedzy, bez problemu można znaleźć najbardziej właściwy dla siebie model. Zapraszamy do lektury. 

Typy

Monitory komputerowe można podzielić na kilka grup:

 • CRT
 • LCD
 • plazmowe
 • OLED
 • 3D
 • LFD
 • PCoIP Cloud Monitor

CRT

Jeśli myśląc o monitorze widzisz wielkie pudło zajmujące połowę biurka, to myślisz o tzw. CRT. To panele kineskopowe o dużych gabarytach i wadze, ale znakomitych właściwościach odwzorowania kolorów. Obecnie ekrany tego typu przeszły już do lamusa. Wyparły je cieńsze i lżejsze ekrany ciekłokrystaliczne (monitory LCD). Jeszcze kilka lat temu można było mówić o walce dwóch technologii. Dzisiaj panele CRT, ze względu na idealne odwzorowywanie kolorów, znajdują zastosowanie w zasadzie wyłącznie w pracy grafików. Monitory CRT trudno znaleźć obecnie w ofertach sprzedaży. Co prawda, na aukcjach internetowych jest ich nadal bardzo dużo, ale największe sieci sklepów RTV wycofały się już całkowicie z tej technologii.

Dlatego też w dalszej części tekstu skupimy się więc głównie na technologii LCD.

LCD


LG E42 series, monitor LCD z podświetleniem LED
Głównymi zaletami paneli LCD są ich wymiary. Panele LCD nie mają w sobie kineskopu i lampy elektronowej, jak ekrany CRT, przez co mogą być o wiele bardziej płaskie i znacznie lżejsze. Inne cechy w specyfikacjach „na papierze” mogą wydawać się gorsze od starszych CRT. Wiele paneli LCD ma gorsze kąty boczne (obraz traci jakość, gdy patrzysz nań pod dużym kątem), wymagają podświetlania, więc czerń bywa często szara, mają wolniejszy czas reakcji (co może przeszkadzać profesjonalnym graczom) i muszą pracować w natywnej rozdzielczości matrycy. Ostatnia cecha jest bodaj najważniejsza. Więcej na ten temat czytaj w dalszej części artykułu. 

Tyle teorii. W praktyce technologia LCD w XXI wieku nie jest tą z początków ciekłych kryształów. To znacznie wydajniejsze rozwiązania dorównujące już jakością dawnym pomysłom. To także ekrany zdrowsze, emitujące mniejsze promieniowanie i bardziej energooszczędne (szczególnie z podświetlaniem diodami LED, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu). Koniec końców panele LCD dominują na rynku.

Ważne jest też, by zaznaczyć, że wiele z ich wad dla przeciętnego użytkownika nie będzie miało znaczenia. Przykładowo, zawodowi gracze żyjący z turniejów gier wideo mogą narzekać na wolniejszy czas reakcji matrycy LCD. W ich przypadku liczy się każdy ułamek sekundy. Jeśli jednak traktujesz gry jako hobby, nie będzie to dla Ciebie miało najmniejszego znaczenia.

Plazma

Panele plazmowe podajemy w artykule o monitorach komputerowych tylko jako uzupełnienie informacji. Trudno nazwać plazmy wyborem odpowiednim dla posiadaczy komputerów. Głównym powodem jest ich wielkość. Ze względu na użytą technologię panele PDP (Plasma Display Panel) nie są produkowane w małych rozmiarach. Najmniejsze, dostępne mają 32 cale przekątnej.

Panele plazmowe nie wymagają dodatkowego podświetlania więc mają znakomitej jakości czerń. Są też szybsze niż LCD, więc dobrze radzą sobie z dynamicznym obrazem. Jednak ich rozmiary oraz fakt, że nie radzą sobie tak doskonale z obrazem z komputera jak LCD (w natywnej rozdzielczości matrycy) sprawiają, że ekranów do komputera tego typu po prostu nie ma.
Wykonany w technologii OLED, 25-calowy
SONY PVM – 2541 kosztuje za oceanem ponad 6 tys. dolarów
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by komputer podłączyć do plazmowego telewizora, jeśli potrzebujesz dużej przekątnej, np. do prezentacji wyświetlanych w sali konferencyjnej.

OLED

OLED to technologia, która dopiero wchodzi na rynek. Organiczne diody elektroluminescencyjne to, jak sama nazwa wskazuje, diody LED wytwarzane ze związków organicznych.

Panele tego typu charakteryzują rewelacyjne współczynniki kontrastu (nawet 1 000 000:1), niesamowicie cienkie wymiary (kilka milimetrów) i krystalicznie czysty obraz. Póki co technologia ta jest potwornie droga. Firma Sony ma w swojej ofercie monitory wykonane w technologii OLED. Są jednak słabo dostępne w kraju ze względu na ogromne koszty. Na zakup takiego sprzętu mogą pozwolić sobie co najwyżej profesjonaliści zawodowo zajmujący się obróbką obrazu. Niektóre modele potrafią za oceanem kosztować blisko 20 tys. USD. Należy też brać poprawkę na fakt, że w Polsce sprzęt elektroniczny jest znacznie droższy niż w Stanach Zjednoczonych.

Niemniej warto zapamiętać tę technologię. Za 5-10 lat jeszcze nie raz o niej usłyszysz.

3D


Samsung 3D LED S27A950D, 27 cali
Technologia 3D szturmem wkroczyła do kin, później do telewizji. Nadszedł również jej czas w monitorach komputerowych. Podstawą są monitory LCD podświetlane diodami LED lub w eksperymentalnych ultra drogich egzemplarzach diodami OLED. Żeby w pełni korzystać z dobrodziejstw "trzech wymiarów" należy dozbroić się w specjalne okulary, dzięki którym będziesz w stanie jeszcze głębiej wejść w fabułę gry lub filmu DVD. Są też modele, do których okulary nie są potrzebne. Obecnie na rynku jest już obecnych kilkaset tytułów gier, które pozwalają cieszyć się bardzo realnym głębokim obrazem.

LFD

Monitor tego typu raczej nie przyda Ci się w domu. Inna nazwa to "wielkoformatowe monitory ciekłokrystaliczne". Charakteryzują się bardzo niewielkimi rozmiarami ramki (2 – 4 mm) otaczającej wyświetlacz, dzięki czemu niczym z klocków z kilku monitorów
Schemat działania monitorów typu PCoIP
można zbudować jeden ekran o przekątnej kilku, a nawet kilkunastu metrów. Dlatego znajdują one zastosowanie głównie w centrach handlowych i konferencyjnych, podczas targów oraz koncertów.

PCoIP Cloud Monitor

Skończyły się czasy, kiedy w dużych firmach na każdym biurku potrzebny był osobny komputer PC lub laptop. Dzisiaj wystarczą urządzenia typu PCoIP Cloud Monitor. Skrót oznacza Personal Computer over IP, czyli tłumacząc na polski, komputer przez łącze internetowe. Wystarczy odpowiedni monitor (oferują je niemal wszyscy producenci) podłączony do sieci, mysz i klawiatura. Nie potrzebny jest twardy dysk, pamięć itp. Wszystkie procesy zachodzą na serwerze.

Rodzaje matryc LCD

TN i TN+ (Twisted Nematic)

To najbardziej popularna, a co za tym idzie, także najtańsza technologia tworzenia matryc LCD. Poza niską ceną monitorów opartych na matrycach TN, charakteryzuje je szybka reakcja pikseli czyli właściwość niezbędna, jeśli jesteś fanem gier wideo.

Niestety matryce typu TN słabiej radzą sobie z naturalnym odwzorowaniem kolorów i kątami bocznymi.

Nadają się one zazwyczaj idealnie do zastosowań rozrywkowych (filmy, gry) oraz biurowych. Jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne (praca z grafiką), nie jest to najlepszy wybór.

MVA/PVA (Multi Domain Vertical Aligment)

To matryca mająca swój początek w laboratoriach firmy Fujitsu. Inny układ pikseli sprawia, że ewentualne wystąpienie tak zwanych „martwych pikseli” (piksel ekranu, który nie świeci, lub świeci cały czas tylko jednym kolorem) będzie mniej widoczne.

Matryce MVA wyświetlają więcej kolorów niż TN i mogą mieć dużo większy kontrast. Niestety, cierpią też na efekt smużenia wynikający ze słabego współczynnika czasu reakcji. Rekompensatą tego mogą być dobre kąty boczne.

Matryce MVA i PVA są ciekawym rozwiązaniem jeśli jesteś w stanie wydać kilka złotych więcej, a Twój ekran nie musi być super szybki (np. nie grasz zawodowo w gry). 

IPS (In-Plane Switching)


LG, seria IPS6 to monitory łączące
matryce IPS i podświetlenie LED
W matrycach IPS ciekłe kryształy są ułożone równolegle do powierzchni. Dzięki temu ekrany tego typu posiadają znakomite kąty boczne. Niestety cierpi na tym kontrast. W ekranach z matrycą IPS potrzebne jest znacznie silniejsze podświetlanie matrycy. Niektóre marki zdecydowały się więc na połączenie dwóch technologii IPS i LED, przez co udało się rozwiązać problem mocnego, równomiernego podświetlenia.

Poza szerokimi kątami bocznymi matryce IPS mają jeszcze jedną zaletę – bardzo naturalne odwzorowanie kolorów. Monitory oparte na tej technologii to zdecydowani faworyci, jeśli szukasz ekranu LCD do pracy z grafiką lub potrzebujesz sprzętu do montażu wideo.

Monitory LCD IPS są niestety droższe niż konkurencyjne technologie. Można je dostać za ok. 2000 zł, ale ceny profesjonalnych paneli dochodzą nawet do 40 tys. zł. 

Parametry

Proporcje matrycy i przekątna

Przed zakupem ekranu zastanów się, jakie są Twoje wymagania, jeśli chodzi o wielkość i proporcje ekranu. Dawniej ekrany miały proporcje wyłącznie 4:3 lub 5:4. Dzisiaj panoramiczne ekrany 16:9 i 16:10 są coraz popularniejsze. Zapewniają więcej miejsca oraz lepszą obsługę multimediów (szczególnie filmów i gier). Co do wielkości ekranów, to zaczynają się one od przekątnej 15 cali, ale tak małe matryce są już raczej znakiem przeszłości. Coraz więcej producentów inwestuje prawie wyłącznie w matryce ponad  20 cali. Górna granica jest wyznaczona w zasadzie wyłącznie przez zasobność portfeli klientów.

Do zadań czysto biurowych wystarczy nawet klasyczny ekran o proporcjach 4:3 lub 5:4 (bliskie kwadratu) i przekątnej 17 cali. Jeśli jednak lubisz gry wideo, filmy lub po prostu chcesz mieć na pulpicie więcej miejsca, być może warto zainwestować w panel panoramiczny (proporcje 16:9 lub 16:10) o przekątnej od 21 cali. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z wielkością. Ekran komputerowy to nie telewizor, od którego siedzi się w odległości kilku metrów. 24-calowe ekrany prezentują się znakomicie, ale przed kupnem sprawdź w sklepie, czy nie będzie to panel zbyt duży.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu to ilość pikseli, jakie ekran posiada w pionie i poziomie. Najpopularniejsze rozdzielczości w proporcjach ekranu 4:3 lub 5:4 to 1024×768, 1280×1024 i 1600×1200 pikseli. Ekrany panoramiczne o proporcjach 16:9 i 16:10 to przeważnie rozdzielczości w okolicach 1366×768 lub 1440×900 pikseli. Wyświetlacze Full HD, o których mówi się dużo w kontekście kina domowego, to rozdzielczość 1920×1080 pikseli.

Według badania internautów przeprowadzonego w styczniu 2010 roku przez W3Schools 76% internautów używa już dzisiaj rozdzielczości wyższych niż 1024 x 768 pikseli. W styczniu 2000 roku było to zaledwie 4%, a królowały wyświetlacze o rozdzielczości 800×600 pikseli (56%). Obecnie, dwa lata po wspomnianych badaniach za standard uchodzi już rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 px.

Wysoka rozdzielczość matrycy to więcej elementów na jednym ekranie, większa precyzja w odwzorowywaniu szczegółów, a także zdrowszy tryb pracy (mniejsza rozdzielczość sprawia, że ludzki wzrok się „rozleniwia” patrząc na duże elementy, pamiętaj jednak, że bardzo wysoka rozdzielczość może być też niewygodna np. przez bardzo małe czcionki). To jednak także większe wymagania systemowe, jeśli chcesz na przykład grać w gry wideo w natywnej rozdzielczości matrycy (wyższa rozdzielczość wymaga silniejszych podzespołów, takich jak karta graficzna czy procesor).

Do zastosowań biurowych, przeglądania stron internetowych, edycji tekstu i tym podobnych zastosowań optymalna wydaje się rozdzielczość w okolicach 1280 x 800 pikseli (proporcje 16:10). Jeśli szukasz ekranu do pracy z grafiką lub montażem wideo, może warto zainwestować w coś bliższego Full HD (1920 x 1080 pikseli).

W przypadku ekranów CRT rozdzielczość ma mniejsze znaczenie, bo ekrany te radzą sobie dobrze z różnymi ustawieniami. Jeśli jednak decydujesz się na panel LCD, to pamiętaj, że wszelkie zmiany w stosunku do natywnej rozdzielczości ekranu będą wpływały bezpośrednio na jakość obrazu.

Jeśli producent podaje, że natywna (nominalna) rozdzielczość jego ekranu to np. 1920 x 1080 pikseli, to nie znaczy to, że np. nie włączysz gry w niższej rozdzielczości. Gra się włączy, ale jakość obrazu spadnie. Bez wdawania się w szczegóły warto pamiętać, że natywna rozdzielczość panelu LCD jest jego „jedyną słuszną” rozdzielczością. To ważne gdy np. kupujesz monitor do gier (wyższa rozdzielczość wymaga lepszej karty graficznej, procesora itd.).

Kontrast i jasność

Mówiąc prosto kontrast to współczynnik odpowiadający za jasność bieli i ciemność czerni. Jego jak najwyższa wartość gwarantuje ostry obraz. Kontrast jest opisywany dwoma liczbami (np.: 1000:1), które oznaczają, o ile jaśniejsze jest światło przy wyświetlaniu najjaśniejszej bieli, w stosunku do światła przy absolutnej czerni. Parametry te podają producenci monitorów. Monitory LCD mają już na tyle wysokie współczynniki kontrastu, że nie musisz bać się o jakość obrazu.

Jasność to z kolei wartość mówiąca o tym, na jak bardzo nasycone barwy i wyrazisty obraz możesz liczyć. Jasność podaje się w liczbie kandeli na metr kwadratowy (cd/m²) i również jest dostępna w oficjalnych specyfikacjach monitorów udostępnianych przez producentów.

W obydwu przypadkach zasada „im więcej tym lepiej” wydaje się sprawdzać, chociaż należy pamiętać, że im wyższa jasność matrycy, tym odwzorowanie naturalnego koloru czarnego może być gorsze (może przechodzić w odcienie szarości).

Pamiętaj, że do pracy biurowej nie musisz inwestować w bardzo zaawansowane modele (w zupełności wystarczy kontrast 800:1 i jasność około 300 cd/m2. Wyższe współczynniki są istotne dla osób pracujących z grafiką i graczy.

Czas reakcji matrycy LCD

Czas reakcji matrycy LCD dotyczy pikseli. Jest to współczynniki liczony w milisekundach, który określa czas, jaki potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie. Mówiąc prościej, to po prostu wskaźnik tego, jak dany ekran będzie radził sobie z dynamicznym obrazem.

Najszybszy czas reakcji (najniższa wartość w ms) jest szczególnie istotny, jeśli planujesz bawić się z grami wideo. W ich przypadku zmiany obrazu są bardzo dynamiczne i wymagają szybkiej reakcji matrycy. W takim przypadku szukaj paneli z czasem reakcji 4 ms lub niższym. Najszybsze monitory legitymują się czasem reakcji na poziomie 1 ms.

W przypadku zastosowań biurowych wartość ta nie ma większego znaczenia.

Kąt widzenia

Współczynnik kąta widzenia określa, czy na dany monitor będziesz musiał patrzeć bezpośrednio z przodu, czy lekkie odchylenie się w pionie lub poziomie nie wpłynie na jakość obrazu. Tutaj znów stosuj zasadę „im więcej tym lepiej”. Szerszy kąt widzenia w pionie i poziomie sprawia, że obraz pozostaje niezmiennie dobry bez względu na to, pod jakim kątem patrzysz na ekran. 178 stopni to już dzisiaj standard. Przy takiej wartości patrząc na monitor LCD z boku lub z góry obraz powinien być niezmiennie dobry.

W praktyce producenci nie podają jednak, jak zmienia się obraz przy odchyleniach, więc najlepiej przed zakupem danego modelu sprawdź kąty boczne osobiście lub przeczytaj szczegółowe testy. Słabe kąty boczne objawiają się zanikaniem obrazu lub zmianami odcieni kolorów.

Ilość kolorów

Dla przeciętnego użytkownika ilość kolorów wyświetlana przez ekran nie powinna mieć większego znaczenia. Praktycznie wszystkie nowe ekrany LCD dostępne na rynku oferują dzisiaj wyświetlanie dziesiątków milionów kolorów. Dla użytku biurowego lub domowego wartości te są w zupełności wystarczające.

Co innego jeśli jesteś zawodowym grafikiem i kolory to Twoja codzienność w pracy. W tym przypadku szukaj paneli z jak największym pokryciem palety barw RGB i NTSC. Dla przykładu profesjonalne monitory Eizo oferują niemal 100-procentowe pokrycie palety barw Adobe RGB (standard firmy Adobe z 1998 roku zawierający około 50% wszystkich widzianych kolorów).

Złącza

Złącza w monitorach, to cyfrowe DVI (Digital Video Interface) i analogowe D-Sub. Coraz częściej można spotkać też znane z kin domowych cyfrowe złącza dźwięku i obrazu HDMI.

Szukając odpowiedniego dla siebie monitora kieruj się jedną, prostą zasadą – im więcej złącz, tym lepiej.

Jeśli monitor ma być używany tylko jako urządzenie biurowe – nie ma to znaczenia. Wystarczy jedno złącze zgodne z tym co oferuje Twój komputer. Jeśli jednak planujesz podłączenie monitora do kilku źródeł (komputer, odtwarzacz DVD/Blu-ray, konsola do gier), to bogaty zestaw złącz pomoże w bezproblemowym połączeniu wszystkich gadżetów elektronicznych.

Przed kupnem monitora sprawdź, jakimi złączami dysponują Twoje urządzenia i pamiętaj o tym szukając ekranu. Odtwarzacze Blu-ray mają złącza HDMI, a w DVD możesz liczyć na złącze komponentowe. W przypadku komputerów sprawdź, co oferuje karta graficzna, którą posiadasz.

Coraz częściej w monitorach montowane są nowoczesne złącza USB 3.0, przez które może współpracować z komputerem lub innymi urządzeniami, jak np. kamera lub aparat fotograficzny.

Funkcje dodatkowe

Funkcja Pivot

Monitor Eizo z funkcją Pivot
Monitor Eizo z funkcją Pivot
Jest to przydatna funkcja, jeśli pracujesz z tekstem/grafiką i chcesz zmieniać proporcje ekranu. Pivot pozwala na obracanie ekranu o 90 stopni i zmianę poziomego wyświetlacza w pionowy. Może to na przykład pomóc przy podglądzie dokumentu do druku.

Tuner telewizyjny

Dodatek dla fanów oglądania telewizji na komputerze. Wbudowany tuner telewizyjny pozwala na odbiór telewizji bez konieczności włączania komputera. Wbudowany tuner telewizyjny ma na przykład kosztujący około 900 zł model LG M2094D-PZ.

 

Polska jest właśnie na drodze ku cyfryzacji telewizji. Oznacza to, że nie później niż w dniu 31 lipca 2013 roku wyłączone zostaną analogowe nadajniki telewizyjne i przejdziemy całkowicie na naziemny sygnał cyfrowy. Jeśli nie korzystasz z usług nadawcy satelitarnego lub kablowego, pamiętaj, że od tego momentu do odbioru telewizji naziemnej potrzebny będzie odbiornik zgodny ze standardem DVB-T MPEG4. Jeśli chcesz kupić monitor z cyfrowym tunerem naziemnej telewizji, zadbaj o to by był on zgodny z tym standardem. Tylko tuner DVB-T MPEG4 pozwoli ci odbierać naziemną telewizję cyfrową po 31 lipca 2013 roku.

Podświetlanie LED

Tradycyjne monitory LCD posiadają najczęściej podświetlanie CCFL (fluorescencyjne z zimną katodą). Nowsze, bardziej energooszczędne i wydajniejsze rozwiązanie to diody LED. Diody podobne do tych, które możesz znaleźć w latarkach i oświetleniu nowego rodzaju, mogą służyć też do podświetlenia matrycy LCD. Stosuje się je już w nowoczesnych telewizorach HD, ekranach laptopów i monitorach dla komputerów stacjonarnych.

LED jest wydajniejszy niż starsze typy podświetlania. Czerpie mniej energii, a siatka takich diod na całej matrycy LCD równomiernie podświetla ekran (bez jaśniejszych i ciemniejszych fragmentów, co jest częstym problemem starszych LCD).

Jeśli masz możliwość kupna ekranu podświetlanego diodami LED – zrób to. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że jakość kolorów i kontrast będą stały na wyższym poziomie, a zużycie prądu będzie niższe.

Wbudowane głośniki, kamera, czytnik kart pamięci i wejście słuchawkowe

To drobne dodatki, które mogą, ale nie muszą się przydać. O ich wyborze niech zdecydują Twoje preferencje użytkowe (co robisz najczęściej) oraz możliwości urządzeń, które podłączasz do monitora. Wbudowane głośniki mogą wydawać się interesujące, ale jeśli komputer podłączasz do zewnętrznego zestawu, to nie powinny mieć wpływu na twoją decyzję. Podobnie rzecz się ma z czytnikiem kart pamięci. Jeśli zamiana ekranu na cyfrową ramkę do zdjęć wydaje się dla Ciebie interesująca – poszukaj modelu z czytnikiem. W innym wypadku takimi dodatkami nie zawracaj sobie głowy.

Głośniki to dodatek przydatny, jeśli inwestujesz w monitor z tunerem telewizyjnym albo jeśli nie masz zestawu głośników w komputerze. Pamiętaj jednak, że jakość głośników w monitorze nie będzie rzucała na kolana.

Kamera internetowa przyda się, jeśli korzystasz z internetowych komunikatorów wideo.

Modelem posiadającym wszystkie te gadżety jest na przykład 22-calowy monitor LG W2271TC za ok. 900 zł.  

Różne podstawy

Niektórzy producenci oferują różne rodzaje podstaw („nóżek”) monitora. To wybór drugorzędny, ale warto wiedzieć, że zróżnicowanie w tej kwestii istnieje. Przykładowo Eizo oferuje tradycyjne, nieruchome podstawki HighAdjustable, w których ekran obracamy w kilku kierunkach na "zawiasach" przy wyświetlaczu. Z kolei podstawki typu EzUp pozwalają na złożenie ekranu w kilku miejscach co może ułatwić na przykład transport.

POdstawki firmy Eizo
Podstawki firmy Eizo

Czujnik natężenia światła


Komunikat EyeCare Managera Eizo na ekranie
Wbudowany czujnik mierzący poziom natężenia światła pozwala na automatyczne dostosowanie jasności ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu. Podobne funkcje oferują już dzisiaj niektóre telewizory i telefony komórkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie dostosowuje siłę podświetlania obrazu do warunków otoczenia, a przez to może czerpać mniej energii i mniej męczyć wzrok.

Firma Eizo proponuje użytkownikom swoich monitorów funkcję, która nazywa się EyeCare Manager. Jej zadaniem jest co jakiś czas przypominać osobie pracującej przy monitorze o konieczności przerwania pracy, aby jej wzrok mógł odpocząć.

Producenci i ceny

Jeśli chcesz zdecydować się na monitor renomowanego producenta zwróć uwagę na marki takie jak:

 • Eizo
 • Iiyama
 • HP
 • NEC
 • Dell

Musisz jednak liczyć się z faktem, że ceny ich produktów będą dość wysokie. Najtańsze modele to koszt ok. 500 zł. Średnia półka: od tysiąca w górę. Bez problemu znajdziesz też zaawansowane monitory w cenie od ok. 8 tys. zł. 

Inni producenci z równie ciekawą ofertą to między innymi:

 • Acer
 • Belinea
 • BenQ
 • LG
 • Samsung
 • Sony

Ceny od 200 zł do 3000 zł. Za monitor 3D zapłacisz od 1000 zł w górę. 

Podsumowanie

Wybierając ekran do komputera musisz postępować tak, jak przy wyborze prawie każdego urządzenia elektronicznego – odpowiedzieć sobie na pytania, jakie masz oczekiwania i do czego będziesz używał monitora. Po sprecyzowaniu tych podstawowych parametrów z łatwością dobierzesz urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb.  

Wybór monitora dla zastosowania biurowego jest najprostszy. Kupując monitor do pracy z pakietami biurowymi nie musisz przejmować się szybkością matrycy czy idealnym odwzorowaniem kolorów. Wybierz więc tanie modele z matrycami TN. Wielkość matrycy dobierz do konkretnych zadań. Nie warto schodzić poniżej 20 cali, monitory tej wielkości są już tanie i dobre.

Nie należy jednak również przesadzać w drugą stronę. Jeśli szukasz monitora wyłącznie do edycji tekstu, nie inwestuj w 24 cale i więcej, chyba że zamierzasz używać bardzo wysokiej rozdzielczości i mieć wiele elementów otwartych naraz.

Jeśli potrzebujesz monitora do domu – do pracy i rozrywki (gier, filmów) – zdecyduj się na nowoczesny model LCD podświetlany diodami LED o rozdzielczości Full HD i przekątnej ekranu powyżej 20 cali. Chcesz, żeby monitor pełnił również rolę telewizora? Proszę bardzo, musisz jednak wybrać model z tunerem TV

Praca z grafiką i obrazem wideo wymaga doskonałego odwzorowania kolorów. Poszukaj zatem drogiego monitora z matrycą LCD IPS lub OLED. Możesz też rozpocząć łowy na portalach aukcyjnych w poszukiwaniu używanego monitor CRT o dużej przekątnej ekranu.