Monitor oddechu (ruchu) ma zapobiegać Zespołowi Śmierci Łóżeczkowej u niemowląt – śmierci zdrowych dzieci podczas snu, najczęściej w pierwszym roku życia. To urządzenie może uratować życie Twojego dziecka. Czy wiesz, jak działa monitor?

Internet jest pełen stron o SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), artykułów o monitorach i o potrzebie ich kupowania. Po lekturze takich stron wiele osób może nie zasnąć. Nie należy bezkrytycznie podchodzić do tego tematu i kupować monitor tylko dlatego, że wszystkie znane Ci mamy mają takie urządzenie. Neonatolodzy wyodrębnili czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo bezdechu. Jeśli:

 • Twoje dziecko jest wcześniakiem i ważyło za mało
 • paliłaś tytoń w ciąży
 • kładziesz dziecko do spania na plecach
 • u innych Twoich dzieci występował problem bezdechu

to warto się zastanowić nad zakupem monitora oddechu. Oczywiście występowanie któregoś z tych czynników nie oznacza, że problem bezdechu dotknie również Twoje dziecko. Na pewno warto zachować równowagę w tej kwestii i zasięgnąć opinii specjalisty.

Rodzaje

Monitory oddechu można podzielić na:

 • stacjonarne – czujniki są umieszczane w łóżeczku pod materacem, sygnał z czujników jest przekazywany do stacji (odbiornik) analizującej liczbę oddechów na minutę. Jeśli liczba spadnie poniżej 10, włącza się alarm. Stacja może być zawieszona w łóżeczku lub stać na komodzie obok łóżeczka (np. Angelcare).
 • przenośne – przypinane do pieluszki lub ubranka dziecka (jak najbliżej pępka) pozwalają kontrolować oddech dziecka podczas snu poza łóżeczkiem. Czujnik jest równocześnie analizatorem liczby oddechów dziecka na minutę. Nie wymagają włączania/wyłączania urządzenia przy wyjmowaniu dziecka z łóżeczka (w stacjonarnych natychmiast uruchamia się alarm).

Większość urządzeń dostępnych na rynku jest przystosowana do monitorowania oddechu dziecka podczas snu w łóżeczku. W swojej ofercie monitory przenośne ma Respisense i Snuza.

 Monitor oddechu stacjonarny Nanny BM-02  Monitor oddechu przenośny Respisense
 Monitor oddechu stacjonarny Nanny BM-02  Monitor oddechu przenośny Respisense

Parametry

Liczba oddechów krytycznych

W zależności od modelu urządzenie może włączać alarm, jeśli liczba oddechów na minutę spadnie poniżej dziesięciu (np. Babysense C U – 100 / 2 TYP BF) lub ośmiu (np. Nanny BM-02). Różnica między liczbą oddechów jest niewielka, ale warto przemyśleć, co dla Ciebie oznacza liczba oddechów krytycznych.

Liczba sekund bezdechu uruchamiających urządzenie

Zazwyczaj w modelach stacjonarnych jest to 15 sekund – po tym czasie bezdechu włącza się alarm krótki, po kolejnych 5 sekundach – alarm długi. Modele przenośne mają albo alarm po 20 sekundach (np. Respisense) lub możliwość ustawienia alarmu: 15, 18, 20 sekund (np. Snuza)

Rodzaje alarmów

Wszystkie monitory mają dwa rodzaje alarmów:

 • dźwiękowy – zazwyczaj są dwa rodzaje sygnału: krótki i długi. Krótki w modelach stacjonarnych ostrzega, że dziecko od 15 sekund nie oddycha. Natomiast w modelach przenośnych alarm krótki sygnalizuje spadek liczby oddechów poniżej 8 na minutę lub informuje o kilku skutecznych próbach wznowienia oddechu). Alarm długi w urządzeniach przenośnych i stacjonarnych oznacza to samo – brak oddechu dziecka przez 20 sekund.
 • wizualny – maksymalnie monitor może mieć trzy wskaźniki:

  • rejestracji ruchów oddechowych,
  • alarmu,
  • zużycia baterii.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązanie alarmu wizualnego w urządzeniu przenośnym Snuza Halo:

Rodzaj wskaźnika Kolor Charakterystyka
rejestracji ruchów oddechowych   ruchy oddechowe w normie
  słabe ruchy oddechowe (płytki oddech)
 dioda czerwona oddech nie był wykryty przez 15 sekund, po pobudzeniu wibracjami oddech był ponownie wykrywany
alarmu  dioda czerwona brak oddechu dziecka przez 15 lub 20 sekund
zużycia baterii   bateria ok
  bateria bliska wyczerpania
 dioda czerwona bateria wyczerpana

Alarm wizualny i dźwiękowy może występować równocześnie – np. czerwona lampka i krótki alarm wibracyjny oznaczają brak oddechu przez 15 sekund. Ale czerwona lampka i długi alarm oznaczają, że dziecko nie oddycha od 20 sekund.

Rodzaj zasilania

Zarówno stacjonarne jak i przenośne monitory oddechu są zasilane bateriami AA (tzw. paluszki). Baterie w zależności od modelu, czasu pracy i zgodnie z opisem producentów mogą mieć żywotność od 3 do 12 miesięcy.

W niektórych starszych modelach przenośnych monitorów ruchu baterię może wymienić tylko autoryzowany serwis – zwróć na to uwagę przed zakupem.

Poziom hałasu

Zazwyczaj poziom hałasu w przenośnych i stacjonarnych monitorach ruchu jest podobny – oscyluje w granicach 85 d(B)A. Dźwięk na tym poziomie jest wystarczający, żeby usłyszeć alarm z drugiego pokoju.

Co ciekawe, dwóch producentów przenośnych monitorów ruchu podaje dwie różne informacje o poziomie hałasu: Respisense mówi o poziomie poniżej 86 dB(A) i argumentuje to dobrem dziecka (dbałością o słuch), natomiast Snuza zwraca uwagę na to, że poziom powyżej 86 dB(A) daje Ci pewność, że usłyszysz alarm.

Waga i wymiary

Monitory oddechu stacjonarne ważą do 1,5 kg (np. Nanny BM-02), a odbiornik ma wymiary 135 x 70 x 35 mm. Natomiast przenośny monitor oddechu (np. Snuza Halo) waży 30 g i ma wymiary: 6,0 x 4,5 x 2,0 cm.

Funkcje

Wybór sposobu monitorowania oddechów dziecka

Monitory oddechu zapewniają Ci dwie opcja kontroli dziecka: możesz słyszeć każdy oddech swojego dziecka (wtedy rozlega się „tik”) lub zostawić tylko alarm wizualny, który informuje, że dziecko oddycha prawidłowo (zielona lampka).

Pozostawienie alarmu wizualnego nie wyklucza alarmu dźwiękowego, gdy oddech dziecka stanie się zbyt rzadki lub zaniknie całkowicie.

System ostrzegania o zbyt niskiej liczbie ruchów oddechowych

Jeśli liczba oddechów spadnie poniżej ośmiu, urządzenie ostrzega rodziców o grożącym dziecku niebezpieczeństwie. Taką funkcję mają wszystkie monitory przenośne i niektóre stacjonarne (np. Nanny BM-02).

Możliwość podłączenia do monitora audio/video

Monitory ruchu mają możliwość podłączenia do niań elektronicznych i do odbiorników video. Dzięki temu rodzice mogą nie tylko słyszeć swoje dziecko będąc w innym pomieszczeniu, ale też obserwować je na ekranie kamery. Funkcja ta jest dostępna we wszystkich przenośnych i stacjonarnym Reer.

Niektórzy producenci (np. Angelcare, Reer) oferują zestaw niania elektroniczna + monitor. Możesz również dokupić nianię osobno (zobacz artykuł Jaką nianię elektroniczną wybrać?).

Regulacja czułości (monitory stacjonarne)

Monitory stacjonarne ustawione są automatycznie, ale jeśli okaże się, że monitor łapie wszystkie dźwięki z pokoju dziecka, można ustawić urządzenie inaczej.

Wibracyjne przywracanie oddechu (monitory przenośne)

Po 15 sekundach bezdechu monitor zaczyna wibrować i pobudza w ten sposób dziecko do oddychania.

System informowania o zbyt płytkim oddechu (monitory przenośne)

Jeśli dziecko oddycha, ale zbyt płytko, zaświeci się dioda, która będzie o tym informować.

Wyposażenie

Certyfikaty

Warto, podobnie jak przy zakupie zabawki, warto sprawdzić wszelkie dostępne informacje o certyfikatach. Podstawowy z nich to CE (poświadczenie producenta, że jego wyrób jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej odnoszącymi się do danego wyrobu), dodatkowo monitor może mieć certyfikat bezpieczeństwa, certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub pozytywne opinie PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego) oraz TÜV Rheinland.

Zabezpieczenia

W stacjonarnych monitorach ruchu czujnik znajduje się z dala od dziecka, więc nie ma ono możliwości przypadkowego wyłączenia urządzenia. Natomiast w monitorach przenośnych przycisk jest tak umiejscowiony, by był jak najmniej dostępny dla dziecka (Respisense ma przycisk z boku, a Snuza proponuje rozwiązanie, które polega na równoczesnym wciśnięciu dwóch przycisków).

Producenci i ceny

Ceny monitorów ruchu wahają się w granicach od 350 do 500 zł, przy czym te najdroższe to modele przenośne lub w pakiecie z nianią elektroniczną. Poniżej w tabeli przedstawiamy producentów wraz z rodzajami monitorów:

Producent Rodzaj monitora oddechu (ruchu)
stacjonarne przenośne
Angelcare +  
Apneal +  
Babysense – sprawdź ceny>> +  
Nanny +  
Reer +  
Respisense   +
Snuza – sprawdź ceny>>   +

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego monitora oddechu (ruchu) zależy od znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytanie: jaki monitor oddechu kupić: przenośny czy stacjonarny?
Producenci monitorów przenośnych zachwalają ich mobilność, niezawodne działanie przy ruchliwym maluszku czy wibracyjne pobudzanie oddechu dziecka po 15 sekundach bezdechu. Dodatkowo monitory przenośne nie wymagają włączania/wyłączania urządzenia przy wyjmowaniu dziecka z łóżeczka (w stacjonarnych natychmiast uruchamia się alarm). Stacjonarne monitory oddechu są przystosowane do kontroli dziecka w łóżeczku – czyli tam, gdzie dziecko śpi najczęściej.

Poniżej przedstawiamy zestawienie funkcji w obu rodzajach monitorów ruchu:

Funkcje Rodzaj monitora oddechu
stacjonarne przenośne
Monitorowanie oddechu dziecka + +
Wibracyjne pobudzanie oddechu +
System ostrzegania o płytkim oddechu +
System ostrzegania o zbyt małej liczbie ruchów oddechowych –/+ +
Możliwość podłączenia do monitora audio/video –/+ +

 

Dobrym rozwiązaniem może być też wypożyczenie monitora oddechu na okres 3 – 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Koszt takiego wypożyczenia sprzętu to mniej więcej połowa ceny nowego urządzenia. Niektórzy dystrybutorzy oferują możliwość wypożyczenia ich sprzętu – np. Apneal, Babysense.

Życzymy Ci, by monitor oddechu nigdy nie musiał się włączyć.

Poradniki, które warto sprawdzić

 • Jakie łóżeczko niemowlęce kupić? – Niemowlę sypia bardzo dużo, a sen ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Łóżeczko dla niego może być tradycyjne, drewniane, lub bardziej mobilne, turystyczne. Niektóre modele łóżeczek mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego. Czy wiesz, co to jest kosz Mojżesza?
 • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?