Blu-ray to nowy rodzaj nośnika optycznego (CD, DVD), który oferuje większą pojemność, a co za tym idzie: możliwość nagrania filmu w wyższej rozdzielczości. Na telewizorze Full HD różnicę w stosunku do DVD widać gołym okiem. Tylko jaki odtwarzacz kupić, by była ona jak największa?

Rodzaje

Stacjonarny

Blu-ray Samsung BD-D5100 z dostępem do You Tube
Blu-ray Samsung BD-D5100

Zalety takiej konstrukcji to wygoda obsługi i jakość. Sytuacja jest adekwatna do tej z rynku stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Fani kin domowych nie zadowolą się odtwarzaniem ulubionych filmów z komputera. Jeśli cenisz sobie jakość,  powinieneś inwestować w rozwiązania stacjonarne. Oferują one znakomite możliwości komunikacji z telewizorem przez złącza HDMI i/lub komponent, często są w stanie podnosić jakość materiałów w niższych rozdzielczościach (np. filmy na DVD), a coraz więcej odtwarzaczy oferuje też rozbudowane możliwości internetowe, np. system All Share umożliwiający przesyłanie plików między urządzeniami.

Stacjonarne odtwarzacze Blu-ray na początku kosztowały krocie. Dzisiaj możesz dostać je od ok. 200 zł (np. LG BP125) . Oczywiście przedziały cenowe są bardzo rozległe. Dla przykładu odtwarzacze firny Marantz osiągają ceny wysokości 20000 zł.

Komputerowy

Nagrywarka komputerowa LG GGW-H20L
Nagrywarka komputerowa
LG BH10LS30

Komputerowy Blu-ray to dokładnie to samo, co napęd CD/DVD, lecz w nowym wydaniu. Zalety takiego rozwiązania to możliwość odtwarzania wszelkich formatów, opcja nagrywarki pozwalającej na „wypalanie” na jednym, dwuwarstwowym krążku Blu-ray nawet 50 GB danych i wreszcie cena.

Napędy Blu-ray dla komputerów możesz dziś kupić już za dwieście złotych (SAMSUNG SH-B083L/RSBP). Nagrywarki są nadal droższe, ale możesz je dostać od około 280 zł (np. model Pioneer BDR-207DBK).

 

Uwaga! Mimo że nagrywarki Blu-ray do komputerów tanieją, to czyste płyty są nadal dość drogie. W tradycyjnych sklepach jednowarstwowe płyty Blu-ray o pojemności 25 GB potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. W internecie ceny są niższe, ale nadal dość wysokie (np. płyty Verbatim Blu-ray 25 GB 6x w wersji do nadruku za 20 zł za sztukę).

Zewnętrzny napęd Blu-ray LG BE08LU20
Zewnętrzny napęd Blu-ray
LG BE12LU3

Komputerowy Blu-ray to jednak nie tylko komputery stacjonarne. Coraz więcej producentów laptopów oferuje modele z wbudowanym czytnikiem Blu-ray. Nagrywarki tego formatu dla laptopów nie są jeszcze zbyt popularne.

Pamiętaj, że Blu-ray w laptopie ma zalety, jeśli wybierzesz model z ekranem o wysokiej rozdzielczości. Filmy na Blu-ray są zapisane w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.
 

Pamiętaj, że Blu-ray w laptopie ma zalety, jeśli wybierzesz model z ekranem o wysokiej rozdzielczości. Filmy na Blu-ray są zapisane w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Możliwe jest też dokupienie zewnętrznego napędu. Firma LG oferuje chociażby model BE12LU30 kosztujący około 630 zł. To zewnętrzny napęd Blu-ray/DVD (odtwarzacz i nagrywarka) podłączany do komputera przez USB.

Przenośny

BDP-SX1 Przenośny odtwarzacz Blu-ray Disc od Sony
BDP-SX1, Przenośny odtwarzacz
Blu-ray Disc od Sony

Przenośne odtwarzacze nowego formatu dopiero raczkują. Technologia ta jest jeszcze dość droga i nadal się popularyzuje. Są już jednak pierwsze modele odtwarzaczy Blu-ray, które można zabrać na wycieczkę. To chociażby odtwarzacz BDP-SX1 firmy Sony, w cenie ok. 1100 zł.

Innym rozwiązaniem na przenośne kino HD może być laptop z napędem Blu-ray. Takie komputery mają w swojej ofercie chociażby Sony, HP czy Acer. Wspominaliśmy już o nich w poprzednim akapicie.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście mobilność.

Pamiętaj jednak, że ekran przenośnych odtwarzaczy Blu-ray raczej nie będzie miał rozdzielczości Full HD (wspomniany Panasonic DMP-B15 oferuje 1024x 600 pikseli). Zastanów się też, czy na pewno będziesz zabierał w podróż swoją kolekcję filmów na Blu-ray.

Parametry – standardy obrazu

Standardy dźwięku i obrazu opisywaliśmy już szczegółowo w poradniku Jak kupować odtwarzacz DVD. Poniżej przypominamy więc tylko, w czym rzecz i dodajemy informacje o standardach szczególnych dla Blu-ray.

DVD Video i BD Video

Podstawowe standardy filmów na płytach DVD i Blu-ray.

VCD i SVCD

Starszy format sięgający jeszcze czasów płyt CD. Dzisiaj już mniej istotny.

DivX, Xvid

Standardy popularne w dystrybucji filmów w internecie. Duża kompresja obrazu i dźwięku sprawia, że jakość tych parametrów spada. Pliki z filmami są jednak mniejsze. Jeśli posiadasz wiele kopii cyfrowych swoich oryginalnych filmów, to kupując odtwarzacz Blu-ray zwróć uwagę, czy odtwarza on następujące formaty z płyt DVD lub/i dysków oraz pendrive’ów podłączanych przez USB: AVII, WMV, MKV, MOV.

AVII, WMV, MKV, MOV

To formaty plików filmowych bardzo popularne w cyfrowej dystrybucji materiałów tego typu. W przypadku Blu-ray, który będzie wykorzystywany do odtwarzania cyfrowych kopii filmów w wysokiej rozdzielczości, istotna jest obsługa formatu MKV. To właśnie on króluje w świecie cyfrowych kopii filmów w wysokich rozdzielczościach.

AVCHD

Dość nowy standard stworzony z myślą o zapisie obrazu przez kamery cyfrowe. Jeśli posiadasz takową i materiał z niej chcesz oglądać bez wstępnej obróbki na odtwarzaczu Blu-ray, to przed kupnem sprawdź czy dany model obsługuje Advanced Video Codec High Definition.

JPEG

Mówiąc prosto to odpowiednik DivX i XviD w świecie grafiki (jpg). W przypadku odtwarzaczy Blu-ray warto, byś zwrócił uwagę czy odtwarza on pliki graficzne w wysokich rozdzielczościach (JPEG HD) i czy zdjęcia można odtwarzać tylko z płyt, czy także pamięci podłączanej pod port USB.

Różne nośniki

Najpopularniejsze nośniki CD, DVD i Blu-ray to:

  • tradycyjne płyty (litera R w nazwie, w przypadku Blu-ray to 25 GB miejsca),
  • dwuwarstwowe płyty o większej pojemności (DL, w Blu-ray to 50 GB)
  • i płyty wielokrotnego zapisu (RW).

Różne standardy wytworzyły różne rodzaje nośników. Warto by twój nowy odtwarzacz Blu-ray radził sobie z płytami: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R DL, BD-ROM, BD-RE, BD-RE DL, BD-R, BD-R D.

Parametry – standardy dźwięku

CD Audio i DVD Audio

Te dwa formaty to w zasadzie już standard. Są to formaty muzyczne dla melomanów. Wersja DVD zapewnia dźwięk przestrzenny, ale typowe „płytki” muzyczne kupujesz raczej na CD.

MP3, WMA

Yamaha PianoCraft MCR-940 może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które wolą dźwięk nad obraz
Yamaha PianoCraft MCR-940 to ciekawe rozwiązanie
dla osób, które przedkładają dźwięk nad obraz
Warto by Twój nowy odtwarzacz Blu-ray radził sobie też z formatami muzycznymi charakterystycznymi dla internetu i przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Niektóre odtwarzacze oferują także wejście na iPody. Na przykład mini wieża Yamaha PianoCraft MCR-940, która poza napędem Blu-ray z wyjściem HDMI ma na panelu górnym także stację dokującą dla iPoda.

Dźwięk przestrzenny

Dolby Digital (5.1), Dolby True HD (7.1), Dolby Digital Plus (5.1), DTS (5.1) i DTS-HD (5.1) to najpopularniejsze standardy dźwięku przestrzennego. Większa cyfra na początku wskazuje ilość głośników tradycyjnych, a cyfra „1” głośnik niskotonowy (tzw. subwoofer). Najlepszą jakość dźwięku zapewniają Dolby True HD oraz DTS-HD. Zwróć uwagę by Twój odtwarzacz je obsługiwał, a dodatkowy sprzęt (wzmacniacz lub amplituner, zestaw głośników itd.) wystarczały do cieszenia się krystalicznie czystym dźwiękiem przestrzennym.

Jeśli planujesz kupno zestawu głośników 7.1 wyłącznie do zastosowania z filmami, sprawdź najpierw, czy Twoje ulubione tytuły wspierają taki rodzaj dźwięku przestrzennego. Wiele wydań filmów na Blu-ray ogranicza możliwości wyłącznie do dźwięku 5.1 (np. DTS-HD). W przypadku polskich ścieżek dźwiękowych często jest to „tylko” Dolby Digital 5.1.

Złącza

W przypadku odtwarzaczy Blu-ray masz do czynienia z obrazem w wysokiej rozdzielczości i lepszym dźwiękiem. To znacznie więcej danych do przesłania z odtwarzacza do telewizora. Dlatego kable starszego rodzaju (np. popularne SCARTy – tzw. eurozłącza) nie mają prawa bytu. W przypadku Blu-ray dostępne i jedyne słuszne złącza to:

HDMI

High Definition Multimedia Interface (multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości) to standardowy obecnie rodzaj złącza i kabli do obsługi telewizorów i odtwarzaczy wysokiej rozdzielczości. Złącze to pojawia się też coraz częściej w komputerach i konsolach do gier.

Przewód HDMI na licencji CC D-Kuru Wikimedia
Przewód HDMI
(fot.na licencji CC D-Kuru Wikimedia)
HDMI to interfejs cyfrowy przenoszący zarówno dźwięk jak i obraz bez kompresji. Aktualnie najnowsza wersja standardu to HDMI 1.3, którą posiada większość stacjonarnych i przenośnych odtwarzaczy Blu-ray oraz laptopów wyposażonych w taki napęd.

Na horyzoncie widać już też standard HDMI 1.4 wspierający między innymi obraz 3D, kanał Ethernet, zwrotny kanał audio i rozdzielczości Ultra HD (4 tysiące pikseli w poziomie i 2 tysiące w pionie), ale póki co w Blu-ray wystarczy HDMI 1.3.

Komponent

Wyjście komponent w odtwarzaczu na licencji CC E3uematsu Wikimedia
Wyjście komponent w odtwarzaczu
(fot. na licencji CC E3uematsu Wikimedia)
Tego typu złącze to analogowy standard wychodzący już z użycia na rzecz przesyłu cyfrowego. Kabel komponentowy to trzy osobne kable, z których każdy odpowiada za przesłanie informacji o osobnym kolorze. Dodatkowymi dwoma kablami trzeba też przesłać dźwięk. Odtwarzacze Blu-ray posiadają najczęściej jedno wyjście tego typu.

Wyjścia optyczne i koaksjalne (światłowód)

To idealne rozwiązanie dla melomana. Jeśli kupujesz Blu-ray zarówno dla obrazu w rozdzielczości HD, jak i krystalicznie czystego dźwięku, to zapewne swój odtwarzacz będziesz chciał podłączyć do amplitunera takimi przewodami. Oferują one bezstratną transmisję danych.

Port sieci Ethernet

Odtwarzacze Blu-ray oferują coraz częściej możliwości internetowe (czytaj dalej), oraz aktualizację oprogramowania. Dla obydwu tych możliwości warto, by Twój odtwarzacz posiadał port sieci Ethernet. Po podłączeniu odtwarzacza do modemu lub routera internetowego zwykłym kablem sieciowym, uzyskasz dostęp do nowych możliwości.

Uwaga! Nie wszystkie odtwarzacze Blu-ray oferują rozbudowane możliwości internetowe. Przed kupnem sprawdź, jakie z nich posiada wybrany przez Ciebie model.

USB

Złącze wejścia USB w odtwarzaczu Blu-ray może, ale nie musi być dla Ciebie sporym plusem. Po pierwsze należy pamiętać, że sama obecność tego złącza wcale nie świadczy o tym, że będziesz mógł odtwarzać filmy z pendrive’a. Dzisiaj już jednak odtwarzanie formatów DivX, XviD, MPEG4 i plików MKV staje się standardem w przypadku odtwarzaczy Blu-ray.

Odtwarzacz LG BD390
Odtwarzacz LG BD390
Bardzo ważne jest też to, by wybrany przez Ciebie Blu-ray odczytywał dyski sformatowane nie tylko w standardzie FAT, ale także NTFS. To istotne, ponieważ tylko NTFS pozwoli na zapisanie plików mających np. 8 GB. W przypadku materiału Full HD to wcale nie tak dużo. Zwróć uwagę, czy dany odtwarzacz odczytuje pliki powyżej 4 GB.

Dodatkowe funkcje


Funkcje smart View i sterowanie przez telefon

Producenci prześcigają się w łączeniu funkcjonalności wielu urządzeń w jednym. Coraz więcej odtwarzaczy jest wyposażonych w funkcję Smart View umożliwiającą odtwarzanie filmów na Smartfonie. Niektóre odtwarzacze (jak LG HR720T), oferują funkcję sterowania przez Smartfon.

BD-Live

Funkcja coraz częściej wykorzystywana w wydaniach filmów na nośniku Blu-ray. BD-Live to dodatkowe możliwości internetowe, z których możesz skorzystać podczas seansu, jeśli Twój odtwarzacz obsługuje BD-Live i jest podłączony do sieci. Może to być na przykład dostęp do zwiastunów filmów, dodatkowe informacje o filmie, ale także coś tak egzotycznego, jak spotkanie z twórcami na żywo. Takie spotkanie miało miejsce w USA 5 grudnia 2009 roku. Posiadacze filmu Terminator 4 na Blu-ray mogli połączyć się z serwerem BD-Live Warner Bros i posłuchać komentarza reżysera na żywo.

Uwaga! BD-Live wymaga, by odtwarzacz posiadał własną pamięć. Nie musi jej być dużo (np. 1 GB), ale jest potrzebna. Jeśli dany player nie posiada wbudowanej pamięci, możesz użyć kart pamięci (jeśli odtwarzacz ma na nie wejście) lub pendrive’a (jeśli ma port USB). Natomiast korzystanie ze smart TV wymaga telewizora z tą samą funkcją.

Dodatkowe oprogramowanie

Rozdzielczość Full HD to nie jedyna nowość w odtwarzaczach Blu-ray. Opcje internetowe to kolejny krok milowy. Powyżej wspomnieliśmy o BD-Live. Poza nim zwróć też uwagę na inne funkcje sieciowe. Może to być na przykład dostęp do serwisu You Tube czy Flickr.

Funkcje internetowe oferuje na przykład odtwarzacz LG BD390 wyposażony dodatkowo w kartę WiFi do bezprzewodowej komunikacji z internetem.

Dodatkowe oprogramowanie to także kwestia bardzo istotna w przypadku napędów Blu-ray dla komputerów. W tym wypadku sam napęd to tylko narzędzie. Potrzebny jest jeszcze program, który obsłuży filmy Blu-ray, a którego producenci często nie dodają do zestawu.

Znane i dobre programy do obsługi filmów Blu-ray to między innymi:

  • AnyDVD HD
  • Power DVD 9
  • Win DVD Pro 2010

Podnoszenie jakości obrazu

Odtwarzacz Panasonic DMP-BDT500 obsługuje też BD-Live, karty pamięci SDHC  i multimedia z USB (MP3, JPEG DivX)
Odtwarzacz Panasonic DMP-BDT500
obsługuje też BD-Live, karty pamięci SDHC
i multimedia z USB (MP3, JPEG DivX)

Filmy zapisane na nośniku Blu-ray mają natywną (bazową) rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Filmy na DVD to zaledwie 720 x 576 pikseli. Na szczęście nie oznacza to, że musisz wyrzucić kolekcję filmów DVD do śmieci.

Wiele odtwarzaczy Blu-ray oferuje konwersję obrazu do Full HD, konwersję 2D – 3D i systemowe podnoszenie jakości obrazu (LG BP220). Sztucznie polepszony obraz z DVD nigdy nie będzie tak dobry jak ten z Blu-ray, ale dobrze opracowany upscaling (podnoszenie jakości) potrafi zdziałać cuda.

Funkcję konwersji 2D – 3D oferuje większość markowych odtwarzaczy Blu-ray, na przykład kosztujący około 1250 zł Panasonic DMP-BDT500.

Wbudowany dysk twardy

Odtwarzacz LG HR400 posiada dysk 160 GB
Odtwarzacz Samsung BD-E8300, posiada dysk 320 GB
Stacjonarne odtwarzacze z wbudowanym dyskiem są droższe niż tradycyjne modele, ale pozwalają na nagrywanie materiału z telewizji wprost do pamięci playera. Własny dysk posiada na przykład model Samsung BD-E8300 z dyskiem o pojemności 320 GB.

Dodatkowe wyposażenie

Telewizor/ekran HD

Bez względu na to czy chcesz korzystać z odtwarzacza stacjonarnego czy stacji dysków w komputerze pamiętaj, że posiadanie Blu-ray ma sens tylko wtedy, jeśli Twój telewizor/ekran oferuje wysoką rozdzielczość. Idealna rozdzielczość dla Blu-ray to Full HD czy 1920×1080 pikseli. Na panelach HD ready (minimum 1280×720 pikseli) też zobaczysz różnicę w stosunku do DVD.

O tym, jak kupić płaski telewizor, czytaj w artykule LCD czy plazma – jak kupowac płaski telewizor?

Zestaw surround

Dźwięk przestrzenny nie jest konieczny, by cieszyć się Blu-ray, ale pomaga. Pamiętaj, że same głośniki nie wystarczą. Najprawdopodobniej będziesz musiał też kupić amplituner.

Producenci i ceny

Sony

Znany i szanowany producent elektroniki. Telewizory LCD Bravia są jednymi z lepszych na rynku, podobnie akcesoria Blu-ray. Sony oferuje „niebieski format” w swojej konsoli stacjonarnej Playstation 3 (koszt około 1000 zł), laptopach z serii Vaio (modele z Blu-ray można dostać już poniżej 3000 zł).

Panasonic

Panasonic ma w swojej ofercie bardzo klasyczne odtwarzacze stacjonarne Blu-ray (na polskiej witrynie producenta można znaleźć informacje o dwóch z nich DMP-BD80 i DMP-BD60) z możliwościami podnoszenia jakości obrazu i odczytywaniem (niestety ograniczonym) multimediów z kart pamięci i pamięci USB. Panasonic ma też w ofercie pierwszy na świecie przenośny odtwarzacz Blu-ray DMP-B15 (w sklepach internetowych jego cena to około 3000 zł).

LG

LG ma ciekawą ofertę głównie w kategorii odtwarzaczy stacjonarnych. Producent ten nie boi się oferowania bogatej obsługi standardów cyfrowych kopii filmów w DivX, XviD czy formatach MKV i MOV. Kosztujący około 900 zł odtwarzacz BD390, o którym wspominaliśmy już w tekście, to jeden z najbardziej wielozadaniowych odtwarzaczy Blu-ray na rynku.Nietypowy wygląd i ciekawe funkcje - Samsung BD-P4600
Ekologiczny odtwarzacz BD-ES5000
oszczędza energię i wygląda nietypowo

Samsung

Podobnie jak LG, Samsung także nie boi się nietypowych standardów. Odtwarzacz BD-ES5000 z 1 GB własnej pamięci dla BD-Live i adapterem WiFi obsługuje także pliki w formacie MKV z pamięci USB i oddaje dostęp do serwisu YouTube. Inny player, BD-P4600, oferuje to samo, a dodatkowo ma jedną z najciekawiej zaprojektowanych obudów na rynku.

Philips

Większość odtwarzaczy tego producenta nie zachwyca pod względem wzornictwa, ale zdarzają się wyjątki. Przykładowo model Philips BDP9500 (ok. 1700 zł) wygląda lepiej niż jego starsi bracia, a do tego oferuje obsługę multimediów z USB (w tym MKV, AVCHD, DivX i WMV) oraz obudowę wykonaną z 3-milimetrowego aluminium.

Manta

Polski producent elektroniki ma w swojej ofercie póki co tylko jeden, stacjonarny odtwarzacz Blu-ray. Model BHD-01 obsługuje dźwięk Dolby True-HD i DTS-HD oraz pliki MP3 i JPEG z płyt CD/DVD/BR. Odtwarzacz przykuwa uwagę głównie ceną. Można go kupić za 400 zł.

Podsumowanie

Blu-ray to technologia dość wymagająca. Jej fan musi zainwestować nie tylko w odtwarzacz, ale także telewizor i droższe niż w przypadku DVD filmy. Jednak po podłączeniu dobrego odtwarzacza do telewizora Full HD docenisz wyższą rozdzielczość. Pamiętaj tylko, by przy wyborze odtwarzacza kierować się zdrowym rozsądkiem, zimną kalkulacją i odpowiedzią na trzy podstawowe pytania.

Potrzebujesz Blu-ray tylko w domu czy także w podróży?

Jeśli Blu-ray ma być naturalnym następstwem w rozwoju kina domowego, to wybór jest prosty – odtwarzacz stacjonarny. Dobrze dobrany sprzęt zaoferuje znakomita jakość i wygodę obsługi. Innym rozwiązaniem może tu być komputer stacjonarny z napędem Blu-ray. To komplet tańszy i bardziej wielozadaniowy. Ale także mniej wygodny.

Do podróży możesz wybrać Blu-ray przenośny, ale póki wybór jest znikomy, a ceny potwornie wysokie. Być może lepiej zainwestować w laptopa z napędem Blu-ray i matrycą ekranu o rozdzielczości Full HD?

Będziesz oglądać tylko filmy z płyt Blu-ray/DVD czy chcesz także mieć możliwość odtwarzania multimediów z dysków i pendriveów podłączanych przez USB?

Jeśli nie zamierzasz oglądać cyfrowych kopii swoich filmów, to szukaj odtwarzacza z jak najlepszymi parametrami dźwięku i obrazu, systemem podnoszenia jakości niższych rozdzielczości i nie zawracaj sobie głowy formatami MKV, DivXem czy XviDem.

W innym wypadku zwróć baczną uwagę na dwie najważniejsze rzeczy: szeroką gamę obsługiwanych formatów (w tym popularne w internecie pliki w formacie MKV) oraz bezproblemową obsługę polskich napisów.

Coraz więcej odtwarzaczy stacjonarnych oferuje takie opcje multimedialne. Przed zakupem poczytaj jednak recenzje i opinie użytkowników. Często specyfikacje widoczne na papierze w rzeczywistości nie sprawdzają się tak idealnie jak chcieliby wmówić nam producenci.

Czy opcje internetowe są dla Ciebie istotne?

Blu-ray w komputerach stacjonarnych i przenośnych to tylko dodatek. Tam możliwości internetowe są na wyciągnięcie myszki. W odtwarzacza stacjonarnych z kolei możesz liczyć póki co na dostęp do popularnych serwisów internetowych takich jak You Tube, oraz interaktywnych możliwości jakie oferuje Blu-ray Live. Opcji nie ma póki co zbyt wiele i nie licz na to, że Twój stacjonarny odtwarzacz zastąpi komputer lub komórkę w kwestii przeglądania ulubionych stron www. Warto jednak pamiętać, że Blu-ray to format, który będzie nam towarzyszył jeszcze wiele lat. Opcje internetowe będą się rozwijać. Pytanie tylko czy Ci na nich zależy? Do podziwiania obrazu w rozdzielczości 1920×1080 pikseli sieć nie jest potrzebna.

Życzymy Ci niezapomnianych wrażeń podczas seansów filmowych w formacie Blu-ray!