Nowoczesny odtwarzacz DVD to rodzinne centrum multimedialne. Możesz na nim słuchać muzyki z płyt CD, oglądać filmy zapisane w wielu formatach oraz obejrzeć pokaz zdjęć z ubiegłorocznych wakacji. Czy wiesz co oznacza określenie full HD?

Jakość dźwięku i obrazu, jaka płynie z zapisu DVD, znacznie przewyższa wcześniejsze formy zapisu, dlatego płyty z taką łatwością wyparły z rynku kasety wideo. Warto jednak wiedzieć, że odtwarzacze dvd przystosowane są do odczytywania wielu innych formatów zapisu danych. Dotyczy to zarówno obrazu jak i dźwięku. Przeczytaj nasz poradnik, a wszytskie skomplikowane skróty z opisów technicznych staną się proste i jasne.

Formaty

Odtwarzacze DVD należy podzielić ze względu na odtwarzane formaty obrazu i dźwięku. Im więcej nośników potrafi obsłużyć odtwarzacz, tym lepiej.

Obraz

Filmy dostępne na płytach zapisywane są w następujących standardach:

Odtwarzacz DVD 1940 firmy Denon, jako jeden z wielu odtwarza format VCD oraz SVCD
Odtwarzacz Sony DVP-SR100 jako jeden z wielu odtwarza
format VCD oraz SVCD
DVD Video – najczęściej spotykany standard. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku. Jak można domyślić się na podstawie nazwy, każdy odtwarzacz jest go w stanie obsłużyć.

VCD i SVCD – filmy nagrywane na płycie CD. Są tanie i powszechnie dostępne, jednak ich jakość jest stosunkowo niska. Porównać ją można do jakości obrazu oferowanego przez kasety VHS (magnetowidowe). Filmy w tym formacie najczęściej można spotkać na płytach dołączanych do gazet.

DivX, Xvid – mocno kompresowany obraz o znacznie zmniejszonej objętości. W związku ze swoimi rozmiarami, standard ten jest najpopularniejszy w rozpowszechnianiu internetowym. Wraz z kompresją degradowana jest jakość obrazu, jednak nadal pozostaje lepsza niż w standardzie VCD a nawet niewiele ustępuje DVD Video.

Odtwarzacz DVD Phillips HDMI 1080p, DivX Ultra DVP3360/58, z popularną funkcją odtwarzania plików DivX, WMV oraz AVI
Odtwarzacz DVD Philips DVP3860/58 z popularną funkcją
odtwarzania plików DivX, WMV oraz AVIWMV i AVI –
standard jakością porównywalny do DivX
WMV i AVI – standard jakością porównywalny do DivX.

Poza odtwarzaniem filmów, odtwarzacz DVD oferuje często możliwość przeglądania zdjęć. Zdjęcia najczęściej zapisywane są w formacie JPG i jeśli odtwarzacz będzie obsługiwał ten format, pokaz wakacyjnych zdjęć na ekranie telewizora będzie w Twoim zasięgu.

Jeśli chciałbyś samodzielnie nagrać film, zdjęcia lub muzykę na płytę, dowiedz się koniecznie, jakie rodzaje nośników obsługuje odtwarzacz. Najczęściej spotykane to: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R DL. W tej chwili większość odtwarzaczy na rynku radzi sobie z każdym z wyżej wymienionych typów, jednak nie zaszkodzi się upewnić.

R – oznacza pusty nośnik do jednorazowego nagrania
RW – nośnik do wielokrotnego nagrywania
DL – nośnik dwuwarstwowy (czyli podwójna ilość danych) 

Dźwięk

Podobnie jak obraz, dźwięk również zapisywany jest w różnych formatach, które różnią się jakością i możliwościami. W tej części przybliżymy możliwości, jakie stoją przed Tobą i Twoim potencjalnym odtwarzaczem w kwestii dźwięku.

Dźwięk z odtwarzacza może płynąć w dwojaki sposób – jako integralna część filmu lub zupełnie niezależnie. W tym drugim przypadku odtwarzacz może stać się substytutem np. miniwieży stereo. Od tego, jakie formaty dźwięku jest w stanie obsłużyć odtwarzacz, będzie bezpośrednio zależała jakość dźwięku generowanego przez głośniki. Jeśli dźwięk jest dla Ciebie ważnym parametrem, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie standardy dźwieku odtwarza interesujący Cię model.

Standardy zapisu dźwięku to:

Odtwarzacz DVD Manta 058, z możliwością odtwarzania muzyki wformacie CD Audio.
Odtwarzacz Toshiba SD1010KE z obsługą dźwięku Dolby Digital
CD Audio – najczęściej spotykany format stereofoniczny. Jeśli kupiłeś w życiu choć jedną płytę z muzyką, miałeś do czynienia właśnie z tym formatem. Dźwięk oferowany przez CD Audio jest wysokiej jakości i jak do tej pory żadnemu innemu formatowi nie udało się przejąć rynku muzyki rozprowadzanej na nośnikach fizycznych. Praktycznie każdy odtwarzacz jest w stanie odtworzyć dźwięk w tym formacie.

DVD Audio – w przeciwieństwie do CD Audio, oferuje dźwięk przestrzenny. Dzięki dzieleniu nagrania na kilka kanałów, jest w stanie symulować przebywanie wśród prawdziwych instrumentów. 

MP3, WMA – formaty opierające się na kompresji dźwięku CD Audio, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca na płycie. Popularność tych formatów przypisać można internetowi i łatwości, z jaką za jego pomocą rozpowszechniać można nagrania tego typu. Wadą kompresji jest niższa niż w przypadku CD Audio jakość dźwięku.

SACD – połączenie właściwości CD Audio oraz DVD Audio. Pozwala na odtwarzanie dźwięku stereofonicznego oraz wielokanałowego w zależności od potrzeb. 

HDCD – mało popularny standard będący rozszerzeniem CD Audio. Według jego twórców cechuje się lepszymi parametrami dźwięku. Nie znalazł jednak szerszego zastosowania w branży rozrywkowej.

Odtwarzacz DVD – JVC XV-N682SE, z obsługą dźwięku Dolby Digital
Odtwarzacz DVD – JVC XV-N682SE, z obsługą dźwięku Dolby Digital
Dolby Digital – standard bardzo popularny w ostatnich latach. Tak jak DVD Audio, pozwala na odtwarzanie dźwięku wielokanałowego, różni się jednak tym, że stosuje się go w filmach, a nie w produkcjach muzycznych. [Dźwięk przestrzenny 5.1 (5 głośników + 1 głośnik niskotonowy)]

Dolby True HD – rozwinięcie Dolby Digital. Cechuje się brakiem lub znikomą kompresją, dzięki czemu dźwięk jest bardzo wysokiej jakości. [Dźwięk przestrzenny 7.1 (7 głośników + 1 głośnik niskotonowy)]

Dolby Digital Plus – ulepszone Dolby Digital. Daje dźwięk lepszy niż Dolby Digital, ale przez kompresję daleko mu do  Dolby True HD. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

DTS – porównywalny do Dolby Digital, jednak dzięki mniejszej kompresji i szybszemu przesyłowi danych cechuje się wyższą jakością dźwięku. Z powodzeniem stosowany jest w wielu salach kinowych. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

DTS-HD – rozwinięcie DTS. Jednak dzięki znikomej kompresji przebija go jakością brzmienia. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

Pamiętaj, że aby wykorzystać wymienione standardy, możesz potrzebować dodatkowych urządzeń, takich jak amplituner wielokanałowy, wzmacniacz,  i dedykowane zestawy głośnikowe (dwu, pięcio- lub siedmiokanałowe).

Informację o tym, jakie formaty obrazu i dźwięku obsługuje dany model odtwarzacza, znajdziesz zazwyczaj na jego obudowie (nazwy standardów są na niej wyszczególnione) oraz oczywiście w instrukcji obsługi urządzenia.

Parametry

Wąski (26cm) odtwarzacz Phillips DVP1033/58
Mały odtwarzacz DVD Samsung H 1080
ma zaledwie 26,5 cm szerokości
i nietypowy kształt.
Wybierając odtwarzacz do swojego mieszkania, zastanów się, jaką formę urządzenia wybrać i gdzie je postawić. Postaraj się, aby wokół niego było co najmniej 10-20 cm przestrzeni (szczególnie od góry i od tyłu). Jako, że jest to urządzenie długo pracujące, będzie się nagrzewać. Jeśli nie zapewni się mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, sprzęt może się przegrzać. W najlepszym wypadku wyłączy się, w najgorszym będziesz musiał kupić nowy.

Płaski (3.5
cm) i szeroki (46 cm) odtwarzacz LG DVX480
Płaski (3.5 cm) i szeroki (46 cm) odtwarzacz LG DVX480
Odtwarzacze cechują się różnymi gabarytami, w zależności od modelu i producenta. Większość jednak mieści się w pewnych ramach. Zazwyczaj wysokość waha się w granicach 3 – 15 cm, szerokość 15 – 50 cm oraz głębokość 15 – 40 cm
Nietypowyodtwarzacz DVD LG DVS450H
Nietypowy odtwarzacz
z możliwością zawieszenia na ścianie Scott DMX 25 HRD

Najpopularniejsze odtwarzacze to takie, w których szufladka na płytę znajduje się z przodu urządzenia. Spotkać można jednak produkty o nietypowej budowie, takie jak na przykład cała seria odtwarzaczy dvd firmy Scott. Mogą one pracować w pozycji poziomej jak i pionowej. Daje to większe możliwości umieszczenia go w miejscach niedostępnych dla typowych odtwarzaczy. Można je postawić na wąskiej półce, czy na stoliku telewizyjnym, tuż obok telewizora.

Odtwarzaczprzenośny Philips PET944/12
Odtwarzacz przenośny Philips PD9030/12

Warto wiedzieć, że istnieją również odtwarzacze przenośne. Wyposażone są w ekran, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do telewizora. Cechują się również małymi gabarytami, przez co mogą okazać się wygodne w podróży.

 

 

Funkcje dodatkowe

Większość odtwarzaczy DVD dostępnych na rynku posiada szereg dodatkowych funkcji. Niektóre z nich warto rozważyć planując zakup tego urządzenia.

Funkcja przewijania obrazu i wyszukiwania fragmentów – pozwala przewijać film do przodu lub do tyłu płynnie, lub przeskakiwać do wybranych części, na które każdy film DVD jest podzielony. Opcja ta dostępna jest obecnie praktycznie w każdym odtwarzaczu.

Wybór kąta kamery – w niektórych filmach wybrane sceny można obejrzeć z kilku różnych ujęć. Ta funkcja umożliwi Ci wybór ujęcia.

Wybór formatu obrazu – pozwala na wybór formatu tradycyjnego 4:3 lub panoramicznego 16:9.

Blokada rodzicielska – umożliwia uruchomienie blokady zapobiegającej odtworzeniu niepożądanych płyt lub po prostu włączenie odtwarzacza, dopóki nie zostaną wykonane odpowiednie czynności odblokowujące. Jeśli posiadasz kolekcję brutalnych filmów sensacyjnych, a nie chcesz, aby dobrały się do nich Twoje dzieci, ta funkcja będzie dla Ciebie idealna.

Menu w języku polskim
– zazwyczaj odtwarzacze mają tak intuicyjne menu, że można je obsłużyć nawet bez znajomości angielskiego. Jednak dla osób, które nie znają angielskiego, menu w rodzimym języku będzie pożądane. Opcja ta dostępna jest w prawie każdym odtwarzaczu na naszym rynku.

TV Virtual Surround – funkcja, która pozwala na symulowanie dźwięku przestrzennego za pomocą głośników wbudowanych w telewizor. Niestety, efekty uzyskane w ten sposób są dużo gorsze niż w prawdziwym systemie dźwięku przestrzennego.

Obecnie najbardziej popularną funkcją w odtwarzaczu DVD jest wejście USB do odtwarzania filmów z pendrive-a, oraz wejście HDMI pozwalające przesłać cyfrowo obraz i dźwięk do telewizora. Zwróć więc uwagę, czy Twój odtwarzacz będzie to posiadał.

Napisy i polska czcionka. Filmy w formacie DivX mają zazwyczaj dołączone pliki z napisami. Jeśli chcesz z nich skorzystać, konieczny będzie odtwarzacz obsługujący formaty, w których zostały zapisane. Istnieje kilkanaście formatów plików z napisami, jednak najlepiej, jeśli odtwarzacz obsługuje napisy w formacie TXT. Dzięki temu nie spotkają Cię problemy z wyświetlaniem polskiej czcionki, a ponadto w internecie znajdziesz łatwo i szybko napisy (właśnie w tym formacie) do tysięcy filmów.

W przypadku braku kompatybilności z TXT, proponujemy wybrać model z opcją aktualizacji oprogramowania. W razie problemów z innymi formatami napisów, poprawka oprogramowania może zlikwidować niedogodności.

Złącza

Żeby połączyć odtwarzacz z telewizorem, amplitunerem, głośnikami i każdym innym urządzeniem, musisz skorzystać z odpowiednich złącz. Niektóre ze złącz różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale i jakością sygnału oraz maksymalną rozdzielczością. W tym dziale spróbujemy przybliżyć tę wbrew pozorom skomplikowaną kwestię.

Zanim zajmiemy się opisem konkretnych złącz warto zapoznać się również z listą rozdzielczości. Pomoże Ci ona określić, jaka jakość obrazu dostępna jest dla danego złącza:

 • 480i
 • 480p
 • 576i
 • 576p
 • 720p (HD Ready)
 • 1080i (HD)
 • 1080p (Full HD)

Warto wiedzieć, że im wyższa wartość, tym lepsza jakość obrazu. A co oznaczają litery p oraz i?

p – (progressive scan – skanowanie progresywne) – linie nieparzyste i parzyste wyświetlane są jednocześnie, co owocuje lepszą jakością obrazu. Mówiąc konkretnie, dzięki tej funkcji nie doświadczysz smużenia na ekranie. Obraz będzie bardziej dynamiczny i szczegółowy. Pamiętaj, że aby doświadczyć dobrodziejstw skanowania progresywnego, jakie daje Ci odtwarzacz, musisz mieć również telewizor obsługujący taką funkcję.

i – (interlaced – obraz dzielony) – linie nieparzyste i parzyste wyświetlane są naprzemiennie, co owocuje migotaniem obrazu i pogorszeniem jego jakości dla obiektów poruszających się pionowo.

Im wyższa możliwa rozdzielczość tym lepiej. Wraz ze wzrostem rozdzielczości poprawia się jakość obrazu. Niektóre odtwarzacze DVD np. Samsung 1080, potrafią podnosić rozdzielczość do 1080 linii, dzięki czemu obraz jest bardziej szczegółowy.

Wtyczka typu Scart
Wtyczka typu Scart
Wyjście Scart (Euro) – analogowe złącze, które spotkać można praktycznie w każdym obecnie produkowanym odtwarzaczu i telewizorze. Przy transmisji sygnału, który wcześniej był cyfrowy, musisz się liczyć ze stratami jakości, wynikającymi właśnie z tej konwersji (złącze Euro, jako analogowe, nie jest w stanie transmitować sygnału cyfrowego, w związku z czym musi nastąpić zmiana sygnału na analogowy). Jakość przesyłanego obrazu i dźwięku jest przeciętna. Można spotkać złącze Euro w wersji z usprawnioną transmisją kolorów – złącze Euro RGB. [Maksymalnie 576i]

Kabel komponentowy firmy Hama
Kabel komponentowy firmy Hama

Component Video (Wyjście komponentowe)
– złącze oferujące lepszą jakość obrazu niż w przypadku Euro i Euro RGB. Każdy kanał RGB przesyłany jest osobnym kablem z wtyczką typu cinch. Lepiej prezentują się kolory oraz ostrość. Wyjście komponentowe daje możliwość wykorzystania funkcji skanowania progresywnego (o ile telewizor posiada je również). Wyjście komponentowe nie przesyła dźwięku. Dodatkowo trzeba dokupić kable cinch stereo [Maksymalnie 1080p].

Kabel HDMI firmy Vivanco
Kabel HDMI firmy Vivanco

Wyjście HDMI
– cyfrowe złącze przesyłające sygnał bez strat jakości wynikającej z konwersji (która występuje np. w złączu Euro). Brak strat gwarantuje Ci obraz zgodny z tym zapisanym na nośniku. Jakość odtwarzanego filmu z pewnością spełni kryteria nawet wymagających użytkowników. Jego rozdzielczość może dochodzić do 1080 linii, podczas gdy łącze analogowe pozwoli Ci na przekazanie obrazu w rozdzielczości około 576 linii. Przy użyciu tego złącza uzyskasz obraz bardzo szczegółowy, z dużą głębią i gamą kolorów.  [Maksymalnie 1080p]

Kabel S-Video firmy Hama
Kabel S-Video firmy Hama

Wyjście S-Video
– rodzaj złącza jakością porównywalny z Euro.

Wyjście kompozytowe/RCA (pojedynczy cinch) – złącze oferujące najniższą jakość obrazu. Bardzo podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Występuje w starych telewizorach kineskopowych. Używać tylko w razie konieczności. Wygląda jak kabel komponentowy ograniczony do jednej wtyczki.
 

Wtyczki optyczne firmy Hama
Wtyczki optyczne firmy Hama
Wyjścia optyczne i koaksjalne (światłowód) – typy złącz służących do przesyłania dźwięku. Ich jakość jest bezstratna, stosuje się je zamiennie. Najczęściej służą do łączenia odtwarzacza DVD z amplitunerem.

Liniowe wyjście audio  – popularny rodzaj złącza, spotykany praktycznie w każdym odtwarzaczu. Używany do transmisji dźwięku stereo do głośników innych niż te wbudowane w telewizorze.

Złącze USB – przydaje się do odtwarzania filmów bezpośrednio z pendrive’a lub słuchania muzyki bezpośrednio z odtwarzacza MP3.

Wyjście 5.1 lub 7.1 kanałowe – pozwala osiągnąć dźwięk przestrzenny (kino domowe). Łączy się je ze amplitunerem mającym adekwatne wejścia typu 5.1 lub 7.1.

Wyjście słuchawkowe – jak nietrudno się domyślić, umożliwia ono podpięcie słuchawek. Przydaje się, kiedy chcesz obejrzeć coś w nocy, nie budząc domowników.

Dobór kabla

Wiele niezorientowanych osób robi błąd kupując odtwarzacz i licząc na to, że wszystkie kable znajdą w opakowaniu. Niestety często kończy się to kolejną wizytą w sklepie w celu zakupu odpowiednich kabli.

Zazwyczaj w opakowaniu nie znajdziesz kabla do połączenia odtwarzacza z telewizorem.

Sprawdź, jakie złącza ma dany odtwarzacz i Twój telewizor. Zazwyczaj będziesz miał wybór między kilkoma różnymi, ale nie musisz kupować kabli od razu do wszystkich złącz. Wybierz ten rodzaj kabla, który oferuje najlepszą jakość, np. jeśli Twój telewizor i odtwarzacz jako najlepsze złącze posiadają złącze typu HDMI, wybierz właśnie taki kabel.

W przypadku telewizorów kineskopowych, prawie na pewno będziesz potrzebować kabla typu Euro (Scart), natomiast w przypadku telewizorów LCD oraz plazmowych najlepszym rozwiązaniem będzie kabel HDMI, dla którego złącze montowane jest w zdecydowanej większości telewizorów tego typu.

Producenci i ceny

Pomocne powinno okazać się zestawienie producentów uważanych za godnych zaufania. Według konsultantów handlowych i specjalistów, największym uznaniem cieszą się marki:

 • Philips
 • Panasonic
 • Sony
 • Onkyo
 • Toshiba
 • Yamaha
 • Samsung
 • Denon
 • JVC
 • Harman-Kardon
 • Teac
 • Cambridge Audio
 • Pioneer

Aby ułatwić wybór produktu zgodnie z możliwościami Twojego portfela, stworzyliśmy listę uwzględniającą wiele marek i modeli. Dzięki niej wybór stanie się znacznie prostszy.

Wybór ekonomiczny (do 200 zł) Wybór dobry (od 200 do 500 zł) Wybór od 500 zł +
Korr 2268 – 170 zł Toshiba SD 510KE – 250 zł Teac DV-3800 – 600 zł
Manta DVD 064 – 80 zł Sony DVP PR30 – ok. 280 zł Onkyo DV-SP405E – 700 zł
Philips DVP 3113 – 100 zł Panasonic DVD S58 – 250 zł Yamaha DVD-S663 – 900 zł
Samsung DVD-C510 – 150 zł Samsung DVD H 1080 – 250 zł Cambridge Audio DVD 89 – 700 zł
LG DVX492 – 130 zł Manta DV 056 – 200 zł Denon DCD 710 – 1200 zł
Korr 2238 – ok. 150 zł Sony DVP NS 708H – 450 zł Toshiba HD-E1 – 1000 zł
Korr 2238 – ok. 110 zł Panasonic DVD-S54 – 450 zł NAD T585 – 4000 zł
Toshiba SD 190 EKE – 170 zł Onkyo DV-SP406 – 599 zł Sony DVP-S7700 – 2300 zł
Manta DVD 050 – ok. 130 zł Yamaha DVD-S661 – 490 zł Denon DVD-3930 – 3300 zł
  Ferguson HDplayer 110 – 490 zł Primare DVD 26 – 6000 zł
  Ferguson HDplayer 110 – 490 zł Harman Kardon DMC 1000 – 8500 zł
  Sherwood VD 4502 – 495 zł NAD M55 – 10 000 zł
    Onkyo DV-SP1000E – 18 000 zł

 

Podsumowanie

Przy zakupie zwróć uwagę na to aby odtwarzacz obsługiwał jak najwięcej formatówzarówno obrazu, jak i dźwięku i aby był wyprodukowany przez renomowaną firmę. Dzięki temu jego funkcjonalność będzie możliwie wysoka. Nie zapomnij sprawdzić, jakie wejścia ma Twój telewizor, by nie natrafić na problemy podczas podłączania do niego odtwarzacza Przypominamy: niektóre kable trzeba dokupić osobno. Pamiętaj też, że nie ma sensu kupować drogiego odtwarzacza, jeśli nie wykorzystasz jego funkcji. Szkoda pieniędzy, które lepiej wydać na kilka dobrych filmów do kolekcji.

————————————————————————————————————————————————————————————
Konsultacja merytoryczna:
Marcin Piechota
Sieć Avans