Dobry odtwarzacz przenośny MP3 lub MP4 zapewni Ci dobrą jakość dźwięku, będzie prosty w obsłudze, a jego bateria będzie wydajna. Kolorowy wyświetlacz zapewni Ci dobrą jakość obrazu, umożliwi oglądanie zdjęć i filmów. Czy wiesz, jakie funkcje dodatkowe może mieć takie urządzenie?

Kilka pytań, zanim kupisz

Jeszcze całkiem niedawno szczytem marzeń każdego miłośnika muzyki był walkman, który wraz z wypieraniem kaset przez płyty CD, zmienił się w równie nieporęczny, okrągły odtwarzacz płyt kompaktowych. Te czasy minęły bezpowrotnie. Wraz z pojawieniem się formatu MP3, powstały odtwarzacze MP3 i MP4, które zastąpiły walkmany i przenośne CD playery. Szukasz urządzenia, które będzie jednocześnie przenośnym odtwarzaczem, albumem ze zdjęciami, pamięcią pen drive, dyktafonem, radiem czy miniaturowym odtwarzaczem filmów? Przeczytaj artykuł, pomożemy Ci dokonać optymalnego wyboru.

Przed przeczytaniem poradnika odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Chcesz odtwarzać przede wszystkim muzykę, czy zależy Ci też na wyświetlaniu filmów i obrazów?
Lubisz słuchać muzyki podczas uprawiania sportu i szukasz odtwarzacza, który będzie wytrzymały i funkcjonalny?

Rodzaje

Rynek RTV jest obecnie pełen odtwarzaczy muzycznych, które mają umożliwić Ci słuchanie muzyki gdzie tylko chcesz – w środkach komunikacji miejskiej, na ulicy, nawet podczas joggingu i jazdy na rowerze. Odtwarzacze różnią się kształtem, wielkością i dostępnymi funkcjami.

W naszym artykule skupimy się na charakterystyce najpopularniejszych z nich – odtwarzaczy MP3 i MP4.

MP3 MP4
Służy wyłącznie do odtwarzania muzyki i odsłuchiwania informacji dźwiękowych np. czytanych książek; Takie urządzenie jest w stanie pomieścić nawet do kilku tysięcy utworów w formacie MP3 lub WMA (w zależności od pojemności pamięci). Odtwarzacz MP3 może być wyposażony w dyktafon, radio cyfrowe FM, albo służyć jako przenośna pamięć pendrive.

 

Taką nazwę noszą odtwarzacze plików MP3 wyposażone w dodatkowe multimedialne funkcje, takie jak: odtwarzanie plików filmowych, przeglądanie zdjęć, wgrywanie plików tekstowych ebook. Odtwarzacz MP4 jest obowiązkowo wyposażony w wyświetlacz LCD (w nowszych modelach – LED a nawet AMOLED) – im większy, tym lepszy komfort oglądania. Jest to wariant dla osób, które chcą, aby ich odtwarzacz był czymś więcej niż tylko urządzeniem do słuchania muzyki.
Odtwarzacz Sony Walkman NWZ-S545BLK Odtwarzacz Creative ZEN MX
Odtwarzacz Sony Walkman NWZ-S545BLK Odtwarzacz IBOX DARK

 

Odtwarzacze MP4 mają  konkurencję. Są nią, coraz popularniejsze, odtwarzacze MP5 i PMP. Dzięki dużej pamięci (zazwyczaj około 4 GB z możliwością rozbudowania), sporemu wyświetlaczowi (nawet 4-5 cali) potrafią wiele, m.in. wyświetlać filmy w popularnym formacie RMVB, robić zdjęcia, kręcić filmy. Służą też jako konsola – za ich pomocą można grać w gry.

Parametry
 

Pamięć

Pojemność pamięci jest bardzo istotna, to od niej zależy ile utworów, filmów, zdjęć zmieścisz w swoim urządzeniu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pamięci stosowane w przenośnych odtwarzaczach:

 • Pamięć flash – wygodna, bo odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc odpowiednia dla osób, które lubią słuchać muzyki podczas uprawiania sportu. Urządzenie wyposażone w pamięć typu flash jest małe i lekkie. Odtwarzacze z taką pamięcią posiadają bardzo mały wyświetlacz, dzięki czemu nie zużywają dużo energii (urządzenie pracuje dłużej). Wadą pamięci flash jest to, że nie jest tak pojemna jak twardy dysk (odtwarzacze z pamięcią flash mają pojemność do 16 GB). Odtwarzacz muzyczny z tego typu pamięcią kupisz już za 40 złotych.
   
 • Twardy dysk (HDD) – wykorzystywany w urządzeniach typu MP4 (lub MP5). Twardy dysk jest pojemniejszy niż pamięć flash – może mieć nawet do 160 GB pamięci, co przekłada się na około 5333 utworów w formacie MP3 (dla porównania – największa pamięć flash to 16 GB). Oczywiście, duża pojemność kosztuje – za najtańszy odtwarzacz z wbudowanym dyskiem musisz zapłacić około 200 złotych. Twardy dysk charakteryzuje się też większym zużyciem energii, przez co czas odtwarzania muzyki w takim urządzeniu się skraca.

Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie urządzenie posiada gniazdo kart pamięci – będziesz mieć możliwość rozbudowania pojemności Twojego odtwarzacza. Jeśli zobaczysz w opisie technicznym oznaczenie „micro SD”, „SD” albo „SDHC”, możesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie model posiada funkcję czytania małych, standardowych kart. Pamiętaj jednak, ze to dodatkowy wydatek – karta o pojemności 4 GB kosztuje około 20 złotych.

Odtwarzane formaty i regulacja dźwięku

Jakość dźwięku świadczy o jakości odtwarzacza. Przeczytaj nasze wskazówki, podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę, wybierając odtwarzacz MP3 lub MP4, który zapewni Ci wysoką jakość odtwarzanej muzyki.

Sprawdź, jakie formaty plików obsługuje wybrany przez Ciebie odtwarzacz. Oprócz standardowego MP3, mogą to być:

 • WMA – popularny format kompresji plików (zapisu danych) wprowadzony przez Microsoft, który pozwala na zmieszczenie nawet dwukrotnie większej ilości utworów niż format MP3.

 • OGG, AAC, ATRAC – nowsze standardy kompresji, które zajmują mało pamięci, co może prowadzić do pogorszenia jakości dźwięku. Jeśli nie zależy Ci na tym, żeby upchnąć na swoim odtwarzaczu jak największą ilość utworów, możesz wybrać stopień kompresji (taka opcja jest dostępna w standardzie ATRAC3).

 • WAV, AIFF, RIFF, PCM – formaty bez kompresji, zajmujące dużo pamięci, ale pozwalające na zapis dźwięku w bardzo wysokiej jakości.

 • FLAC – jeden z najnowszych formatów, który daje możliwość dekompresji (odzyskiwania wszystkich usuniętych dźwięków), a także pozwala kompresować dźwięk bez utraty jakości muzyki. Jakość formatu FLAC jest porównywalna do jakości płyt CD.

 • Audible – format dla miłośników słuchania książek. Umożliwia odtwarzanie książek zapisanych w tym formacie audible.

Sprawdź, w jakie możliwości regulacji dźwięku jest wyposażony Twój odtwarzacz. Niektóre modele posiadają procesor dźwięku przestrzennego (np. X-Fi firmy Creative). Dzięki takiemu trybowi, niezależnie od tego jakiej muzyki słuchasz, uzyskasz wrażenie przestrzenności dźwięku.

Inne odtwarzacze wyposażone są w możliwość korekcji dźwięku, czyli specjalne programy – pop, rock, jazz i tym Odtwarzacz Sony Walkman NWZ-S545 z 5-stopniową regulacją dźwięku
Odtwarzacz Sony Walkman NWZ-S545
z 5-stopniową regulacją dźwięku
podobne, które dostosowują dźwięk do typu odtwarzanego utworu. 

Jeśli lubisz dzielić się swoją muzyką ze znajomymi, wybierz odtwarzacz z wbudowanymi głośnikami (na przykład Lark Style).

Wygodnym rozwiązaniem są funkcje: Smart Volume (funkcja inteligentnego dźwięku) lub AVLS (Autimatic Volume Limit System – Automatyczny System Limitowania Dźwięku), które blokują ustawienie poziomu głośności, mogące stanowić zagrożenie dla Twojego słuchu.

Pamiętaj, że podawane przez producenta dane na temat możliwości zapisu konkretnej ilości utworów w danym odtwarzaczu (np. „do 4000 utworów”) są przybliżone. Na to, ile utworów pomieści Twój odtwarzacz, wpływa w dużej mierze wartość współczynnika bitrate.

Bitrate to wskaźnik ilości bitów, jaka została zużyta do zapisania danego utworu muzycznego w ciągu jednej sekundy (oznaczany jako kbps). Im wyższy, tym jakość dźwięku lepsza i tym więcej pamięci zajmie utwór muzyczny na Twoim odtwarzaczu.

Wybierz dobre słuchawki, bo to głównie od nich zależy jakość dźwięku. Słuchawki dołączane do odtwarzaczy są zazwyczaj kiepskiej jakości, warto dokupić lepszy model. 

Parametry wyświetlacza

Jakość obrazu zależy od parametrów wyświetlacza. Jeszcze całkiem niedawno standardem był ekran czarno-biały lub dwukolorowy. Teraz, nawet najmniejsze 3-wierszowe wyświetlacze, są kolorowe.

Jeśli zależy Ci tylko na słuchaniu muzyki, nie wybieraj dużych i drogich odtwarzaczy z 3-calowym wyświetlaczem (3 cale Odtwarzacz MP3 Cowon X7, ekran 4,3
Odtwarzacz MP3 Cowon X7, ekran 4,3"
oznaczają 3-calową przekątną). Takie wyświetlacze przydają się, gdy chcesz oglądać zdjęcia lub filmy. Wybierz model z mniejszym ekranem lub bez wyświetlacza (PENTAGRAM Mini P 5104) – będzie lżejszy i poręczniejszy.

Coraz więcej odtwarzaczy jest wyposażona w ekrany diodowe LED. Takie rozwiązanie zmniejsza zużycie energii i poprawia kontrast obrazu.

Jeśli chcesz oglądać w odtwarzaczu zdjęcia i filmy, zwróć uwagę na rozdzielczość ekranu (ilość wyświetlanych na ekranie pikseli) i liczbę kolorów. Rozdzielczość 480×270 i 16 milionów kolorów (więcej i tak nie jest w stanie rozróżnić ludzkie oko), to najwyższy standard, który zapewni Ci wysoką jakość oglądania filmów i zdjęć.

Jeśli w specyfikacji znajdziesz informację o tym, że Twój odtwarzacz posiada ekran LCD QVGA oznacza to, że ma rozdzielczość 320×240.

Upewnij się też, jakie formaty obsługuje Twój odtwarzacz. Każdy odtwarzacz MP4 obsługuje format JPEG, czyli standardowy format graficzny (w nim zapisywana jest większość zdjęć i obrazów). Cześć odtwarzaczy (na przykład iRiver E50), obsługuje również mniej spotykane formaty graficzne – BMP,TIFF i GIF.

Jeśli chodzi o filmy, sprawa jest prostsza. Większość odtwarzaczy jest wyposażona w oprogramowanie (tak zwany Fireware), które producent załącza na płycie. Każdy film, który chcesz wgrać do odtwarzacza jest wcześniej formatowany tak, by można było go potem bez przeszkód odtwarzać. Urządzenia typu MP4 odtwarzają pliki w najpopularniejszych formatach, takich jak – AVI, WMV, MPEG-4, DivX, XviD, AVC. Sprawdź, ile z tych standardów obsługuje Twój odtwarzacz. Pamiętaj – im więcej, tym lepiej i wygodniej dla Ciebie!

Wiele osób szuka odtwarzaczy, które oprócz funkcji wyświetlania filmów posiadają też możliwość wgrania pliku tekstowego (w formatach: txt, doc lub pdf), czyli napisów do filmu. Niestety, nie wszyscy producenci oferują w swoich urządzeniach taką możliwość. Jednym z wyjątków jest odtwarzacz Booster firmy Irydi.

Sprawdź, czy Twój odtwarzacz posiada możliwość regulacji jasności wyświetlacza. Obsługę urządzenia ułatwi też ekran dotykowy, dostępny w niektórych modelach (na przykład – iBox Infinity). Jeśli chcesz oglądać filmy i zdjęcia z odtwarzacza na dużym ekranie, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada możliwość podłączenia do telewizora (np. Creative Zen X Fi Style)

Dodatkowe funkcje

Wiesz już co nieco o grafice i dźwięku, orientujesz się, na jakie uwagę parametry odtwarzacza należy zwrócić uwagę. Następnym krokiem przed wyborem odpowiedniego dla Ciebie modelu odtwarzacza jest zwrócenie uwagi na to, w jakie dodatkowe funkcje jest wyposażony.

Przed zakupem trudno sprawdzić, czy oprogramowanie dołączane do urządzenia jest funkcjonalne i Odtwarzacz Sandisk Sansa Fuze + z radiem
Odtwarzacz Sandisk Sansa Fuze + z radiem
czytelne. Zwróć uwagę, czy odtwarzacz jest wyposażony w funkcje, takie jak: programowanie kolejności odtwarzania, odtwarzanie losowe, tworzenie playlisty (listy odtwarzania), sortowanie utworów według albumów lub wykonawców, a wreszcie – funkcję przewijania (bardzo wygodną, dostępną w odtwarzaczu Pentagram Vanquish) lub losowego wybierania utworów.

W odtwarzaczach iPod shuffle wprowadzono funkcję VoiceOver, dzięki której, słuchając utworu, możesz dowiedzieć się, kto go wykonuje. Urządzenie poinformuje Cię o tym głosowo. W podobny sposób odtwarzacz zasygnalizuje konieczność naładowania baterii.

Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w cyfrowy dyktafon (np.Foxda 6602). Pamiętaj jednak, że jakość nagrywania dźwięku w takim urządzeniu jest gorsza niż jakość nagrywania, jaką umożliwiają dobre dyktafony.

Powszechną i – co tu dużo mówić – przydatną funkcją odtwarzaczy MP3 i MP4 jest radio. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy odtwarzacz przenośny radzi sobie z łapaniem fali radiowych przy wzmożonym ruchu, np. podczas biegania, jazdy środkami komunikacji miejskiej. Warto zaopatrzyć się w odtwarzacz wyposażony w radio z RDS – specjalną modulowaną informacją cyfrową umożliwiającą automatyczne dostrajanie radia i wyświetlanie informacji dla słuchaczy (np. nazwy puszczanego w stacji utworu).

Niektóre odtwarzacze (należy do nich iRiver B30), posiadają wbudowany TV Tuner, który pozwala na odbieranie cyfrowej telewizji.

Kolejnymi przydatnymi funkcjami są funkcje kalendarza lub terminarza (seria Zen Mozaic firmy Creative).

Wiadomość dla miłośników „mobilnej rozrywki”– na rynku istnieją też odtwarzacze wyposażone w gry. Jednak jest to raczej domena odtwarzaczy MP5.

Producenci i ceny

Do najpopularniejszych producentów odtwarzaczy muzycznych należą:

 • Apple
 • Creative
 • Iriver
 • Lark
 • Manta
 • Pentagram
 • Philips
 • SanDisk
 • Sony

Ceny odtwarzaczy wahają się między 40 a 600 złotych. Za odtwarzacz MP4 musisz zapłacić więcej. W zależności od parametrów wyświetlacza, pojemności pamięci i renomy marki, cena oscyluje między 60 a 1500 złotych.

Podsumowanie

Chcesz odtwarzać przede wszystkim muzykę, czy zależy Ci też na wyświetlaniu filmów i obrazów?
Jeśli chcesz odtwarzać nie tylko muzykę, ale też obrazy i filmy, wybierz urządzenie z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności minimum 20 GB (alternatywą mogą być odtwarzacze o pamięci flash 16GB, np. Creative Zen lub iPod Nano). Możesz też wybrać odtwarzacz, który posiada gniazdo na karty pamięci (np. Sandisk Sansa Fuze +).

Jeśli zależy Ci jedynie na odtwarzaniu plików muzycznych, nie musisz wybierać drogich i dużych modeli z dyskiem twardym, w zupełności wystarczą Ci te, które są wyposażone w pamięć typu flash.

Lubisz słuchać muzyki podczas uprawiania sportu i szukasz odtwarzacza, który będzie wytrzymały i funkcjonalny?
Kupno wielofunkcyjnego odtwarzacza z dużym wyświetlaczem nie będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Najlepiej wybrać proste w obsłudze urządzanie z niewielkim ekranem. Zwróć uwagę na obudowę. Ważne, żeby była lekka i wytrzymała. Takie możliwości daje aluminium. Metalowe obudowy są zdecydowanie cięższe, a plastikowe – nietrwałe. Sprawdź też wagę urządzenia (waha się od kilku do około 200 g). Upewnij się, że urządzenie jest zaopatrzone w specjalny klips, który możesz przypiąć do bluzy lub spodni.

Na rynku pojawiły się także odtwarzacze przeznaczone specjalnie do uprawiania sportu (np. odtwarzacze Sony Walkman z serii E).

————————————————————————————————————————————————————————————
Konsultacja merytoryczna:
Marcin Piechota
Sieć Avans