Kupując aparat fotograficzny, rzadko kiedy otrzymujesz w zestawie pasek. Jest to element wyposażenia, który trzeba sobie dokupić. Nic prostszego? Na pewno? Naszym zdaniem przed wydaniem pieniędzy warto dowiedzieć się jaki masz wybór i jakiego paska potrzebujesz. I temu ma służyć nasz poradnik.

Pasek do aparatu ma spełniać kilka wymogów: musi być mocny, wygodny dla użytkownika i dobrany do wagi sprzętu fotograficznego. Bo tak naprawdę nie ma większego sensu kupno paska przeznaczonego dla ciężkich, profesjonalnych lustrzanek, aby używać go z kompaktem o rozmiarach i wadze karty kredytowej. Zatem co masz do wyboru?

Rodzaje pasków

Paski można podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, w jaki sposób swój aparat chcesz nosić. Producenci oferują paski na:

 • szyję
 • ramię
 • nadgarstek
 • dłoń
 • biodrowe

Damski pasek na ramię UltraFit Sling Strap
Damski pasek na ramię UltraFit Sling Strap
Paski na szyję jeśli się uprzesz możesz nosić również na ramieniu. Warto jednak wiedzieć, że kilka firm postarało się i wypuściło na rynek rewelacyjne paski przystosowane do noszenia aparatu na ramieniu. W dodatku są modele dla kobiet i mężczyzn, które uwzględniają różnice anatomiczne płci i zapewniają maksymalny komfort użytkowania.

Jest kilka modeli, które można określić mianem rewolucyjnych.

Przykładem może być UltraFit Sling Strap marki Joby.

Jednym ruchem można dopasować go do ciała. Kolejny ruch uwalnia klamrę paska i pozwala na jego wydłużenie i zrobienie zdjęcia w ciągu sekund.

Kolejny model wart uwagi to R-Strap marki BlackRapid. Aparat umocowany jest do klamry, która swobodnie przesuwa się niemal wzdłuż całego paska. Dzięki temu z łatwością możesz przesunąć aparat na biodro lub plecy, aby w ciągu bardzo krótkiego czasu mieć sprzęt ponownie gotowy do strzału. Pasek na ramię R-Strap
Pasek na ramię R-Strap

3 Way Camera Strap
3 Way Camera Strap
Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie paska na szyję, ramię i nadgarstek. 3-Way Camera Strap to znowu propozycja marki Joby. Pasek mocowany jest do aparatu identycznie jak statyw – jest przykręcany. Obok śruby zamontowany został system, który pozwala na wydłużenie paska w ciągu sekund. I tak masz do dyspozycji szeroki pasek na nadgarstek, a po uwolnieniu jednym przyciskiem mechanizmu i wyciągnięciu dodatkowej linki zamienia się w pasek na ramię lub szyję.

Typowe paski na nadgarstek skierowane są raczej do posiadaczy małych kompaktów. Paski na dłoń to już wybór osób, które zrosły się ze swoim aparatem i chcą być gotowe do zrobienia zdjęcia w każdej sytuacji, jednocześnie mając pewność, że aparat nie spadnie na ziemię.

Paski biodrowe częściej używane są do akcesoriów, aniżeli do samych aparatów. Nosi się na nich pokrowce z obiektywami i
Aparat z mocowaniem B-Grip
na pasku biodrowym

lampami. Pojawiły się jednak paski biodrowe przeznaczone głównie do aparatów.

Przykład to B-Grip. Nie jest to pasek, lecz specjalne mocowanie do aparatu, które możesz umieścić za paskiem i poczuć się jak John Wayne w westernie. Przykręcane jest ono podobnie jak statyw do aparatu. Daje możliwość założenia aparatu i bezpiecznego przenoszenia go nawet za paskiem plecaka.

Profesjonaliści, fotoreporterzy mają do wyboru cały szereg szelek i uprzęży, do których z łatwością można podpiąć nawet kilka aparatów plus całą masę różnego rodzaju akcesoriów.

Są też specjalne paski na szyję i ramię, które pozwalają na podpięcie do nich dwóch aparatów, co ułatwia pracę w terenie.

Dostępne są jeszcze paski na plecy – służą one głównie do przenoszenia statywu.

Jeszcze nie wiesz, jaki rodzaj paska kupić? Podpowiedzi w tabeli.

Rodzaj paska Zastosowanie
Na szyję Do wszystkich rodzajów aparatów, najbardziej klasyczny
Na ramię Do większych kompaktów i lustrzanek. Dla osób aktywnych i modnych, osobne modele dla kobiet i mężczyzn,
Na nadgarstek Do małych aparatów kompaktowych
Na dłoń Do lustrzanek cyfrowych, dla osób aktywnych dużo fotografujących
Biodrowy Do lustrzanek cyfrowych oraz na akcesoria

Jeśli uważasz, że szare i czarne paski do aparatów jedynie z nadrukiem marki są nudne, możesz zdecydować się na tzw. paski designerskie. Ozdabiane są przeróżnymi wzorami we wszystkich kolorach, jakie jesteś sobie w stanie wymyślić.

Pasek IdeaPix
Pasek IdeaPix zaprojektowany przez Dorotę Stańczyk

Materiały

Pasek na szyję Aircell
Pasek na szyję wykonany częściowo
z neoprenu w technologii Aircell
Zanim kupisz pasek do aparatu, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Najczęściej stosowane są tworzywa sztuczne, a wśród nich prym wiodą:

 • nylon
 • neopren

Nylon jest bardzo wytrzymałym materiałem, który służy m.in. to szycia toreb podróżnych. Jest odporny na rozerwanie, warunki atmosferyczne, nie wchłania wody i jest łatwy do utrzymania w czystości.

Neoprenu używa się m.in. do szycia pianek do uprawiania sportów wodnych. Jest bardzo lekki, elastyczny, miękki i przyjemny dla skóry.

Warto wspomnieć o stosowanym dość szeroko systemie firmy Aircell. Opiera się on na neoprenowych komórkach wypełnionych powietrzem. Dzięki temu np. naramienniki wykonane w tym systemie są bardzo wygodne.  

Producenci bardzo często łączą oba materiały. Sam pasek zrobiony jest z nylonu, zaś z neoprenu wykonano tylko naramiennik (swojego rodzaju poduszkę), który sprawia, że pasek nie wrzyna się w ciało.

W paskach wyposażonych w systemy antykradzieżowe często wykorzystuje się także linki stalowe jako wzmocnienia. Takiego paska nie da się zerwać ani przeciąć.

Rodzaje mocowań

Pasek może być przymocowany do aparatu na wiele sposobów. Najprostszym jest zwykła nylonowa pętelka, którą przeciąga się przez oczko mocowania aparatu. Takie rozwiązania stosuje się jednak głównie przy małych i lekkich kompaktach. Większe aparaty wymagają bardziej wyrafinowanych rozwiązań.

Pasek może być wpleciony wprost w oczka aparatu i zabezpieczony specjalnymi klamrami. Jest to rozwiązanie stosowane przez wielu producentów.

Popularne są również różnego typu mocowania na klamry, bloczki i karabinki.


Mocowanie B-Grip i jedno z jego zastosowań

Ostatnio coraz częściej stosowane są zapięcia oparte na wkrętlikach mocowanych do korpusu aparatu tak jak statyw czy battery grip.


Capture Clip System
A oto inny przykład tego rodzaju rozwiązania – Capture Clip System. Składa się z dwóch części. Jedną możesz przymocować do jakiegokolwiek paska – przy spodniach czy do paska przy plecaku, drugą przykręcasz do aparatu. Jednym ruchem wpinasz jedną część w drugą i bezpiecznie mocujesz aparat do paska. Wystarczy nacisnąć przycisk i aparat jest na powrót uwolniony. Polecamy!

Na co zwrócić uwagę

Wybierając pasek do swojego aparatu sprawdź:

 • mocowanie – czy pasuje do Twojego modelu aparatu
 • jakość i materiał mocowania – jeżeli zostało ono zrobione z kiepskiego plastiku jest ryzyko, że nie wytrzyma obciążenia
 • jakość wykonania – czy nie strzępi się nitka oraz czy wszystko zostało estetycznie wykończone
 • udźwig – zwłaszcza jeśli zamierzasz fotografować z dużym teleobiektywem; paski mają swoje ograniczenia
 • wewnętrzną cześć paska – dobrze jeśli jest antypoślizgowa, wykończona np. elementami silikonowymi lub gumą
 • możliwość regulacji długości – dzięki temu łatwiej dopasujesz pasek do swoich potrzeb
 • gwarancję – pasek powinien mieć przynajmniej dwa lata gwarancji producenta

Producenci i ceny

Produkcją pasków do aparatów zajmują się marki oferujące sprzęt fotograficzny. Dzięki masz możliwość kupienia paska przystosowanego idealnie do danego modelu aparatu. Jeśli chcesz zaufać marce, szukaj pasków z nadrukiem logo:

 • Canon
 • Nikon
 • Pentax
 • Olympus
 • Sony
 • Casio
 • FujiFilm

Oprócz tego do wyboru masz całą masę firm specjalizujących się właśnie w paskach i innych akcesoriach do aparatów. Ich rozwiązania często przewyższają pomysłowością i jakością wykonania oryginały do aparatów Canona czy Nikona. A przy tym kuszą konkurencyjną ceną. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego sprawdź ofertę firm:

 • Aircell
 • B-Grip
 • BlackRapid
 • Crumpler
 • JJC
 • Joby
 • Kata
 • Lowepro
 • National Geographic
 • Novoflex
 • OP/Tech
 • Pacsafe
 • Reporter

Ceny pasków do aparatów nie są bardzo wysokie. Najtańsze kosztują od 50 zł. Za najdroższe z nowoczesnymi systemami mocowania przyjdzie Ci zapłacić do 300 zł. Średnia cena to ok. 100 – 150 zł.

Podsumowanie

Sprzęt fotograficzny nie należy do najtańszych, warto więc go zabezpieczyć solidnym paskiem, który w dodatku będzie wygodny dla Ciebie. Jasne, można zrezygnować z paska i sprawa załatwiona. Uwierzcie nam jednak na słowo, razem z nim fotografowanie będzie łatwiejsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla aparatu.

Wybór jest obecnie naprawdę ogromny, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć egzemplarz w sam raz dla siebie. Nie warto też kupić pierwszego lepszego i później żałować. Najlepiej pasek przymierzyć, dopasować do siebie, aby później czerpać radość ze strzelania kolejnych zdjęć.

Życzymy zakupu mocnego, wygodnego i niedrogiego paska. I oczywiście jak najwięcej idealnych ujęć!