Kiedyś standardem były pamięci USB o pojemności 2-3 GB, dziś bez problemu można kupić małe, mobilne urządzenia, które pomieszczą 32,64, a nawet 256 GB danych. Jeśli nie wiesz, jaki pendrive wybrać, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Parametry

Pendrive Sony, 32 G
Pendrive Sony, 32 G

Pojemność

Na rynku dostępne są urządzenia o pamięci od 1 GB do 256 GB, a ich ceny wahają się od 15 do 300 zł (można też trafić na dużo droższe urządzenia, ale to wyjątki). W przypadku tego typu urządzeń pojemność jest parametrem najistotniejszym. W końcu to od niej zależy, ile danych uda się zgromadzić i przenieść. Jako rozsądne minimum do zastosowań uniwersalnych uznać można pamięć o rozmiarze 8 GB. Pozwoli ona na zgromadzenie praktycznie nieograniczonej ilości dokumentów tekstowych, ewentualnie kilkuset zdjęć lub kilku większych plików.

Pendrive Kingston Data Traveller 310 o pojemności 256 GB
DataTraveler HyperX 3.0 o pojemności 256 GB
Obecnie standardem jest kupowanie pamięci w rozmiarze zbliżonym do płyty DVD, czyli około 5-8 GB. Dzięki temu można mieć pendrive porównywalny z pojemnością płyty, ale umożliwiający większą prędkość transmisji danych, a przede wszystkim : wielokrotny użytek. Większe (powyżej 16 GB) rozmiary pamięci służyć mogą jako archiwum zdjęć czy dokumentów, ewentualnie jako kopia bezpieczeństwa najważniejszych danych, jakie posiadasz na dysku twardym komputera. Jednak jeśli masz potrzebę zgromadzenia większej ilości danych, nie ma problemu. W sprzedaży są już pamięci o pojemności 256 GB.

 

Prędkość

Transcend JetFlash 620 Hi-Speed
Transcend JetFlash 620
Prędkość podawana jest w megabajtach na sekundę, zatem jeśli masz do czynienia z przykładową prędkością zapisu 15 MB/S, w łatwy sposób można obliczyć ilość czasu potrzebną na przegranie pliku. Przy podanej przez nas wysokości transferu, plik o przykładowym rozmiarze 150 MB kopiować się będzie około 10 sekund. Producenci zazwyczaj sami oznaczają swoje produkty jako szybkie. Tak jest na przykład w przypadku serii Hi-Speed firmy Transcend.

Istotne jest, aby pendrive posiadał obsługę portu USB 2.0 lub USB 3.0: takie standardy stosuje się w komputerach już od jakiegoś czasu. Port ten zapewnia odpowiednio szybki transfer danych. Port USB 1.1 jest sporo wolniejszy, co istotnie wpłynie na transmisję danych. Sprawdź jednak, czy pendrive jest kompatybilny z tym rodzajem portu: może się zdarzyć, że komputer, z którego będziesz korzystać, będzie wyposażony w takie złącze.

Port Transfer
USB 1.1 1.5 MB/S
USB 2.0 60 MB/S
USB 3.0 600 MB/S

Budowa

Poza parametrami technicznymi dość istotne okazują się cechy obudowy. Jako że pendrive jest urządzeniem przenośnym, musi wykazać się wytrzymałością, a jego wygląd może uczynić z niego efektowny breloczek, a nawet pełnić funkcję biżuterii. Na co zatem zwracać uwagę?

Kingston DataTraveler Vault — Privacy Managed, w aluminiowej i wodoodpornej obudowie
Kingston DataTraveler Vault — Privacy Managed,
w aluminiowej i wodoodpornej obudowie

Wytrzymałość 

Będzie szczególnie istotna, jeśli pamięć używana będzie intensywnie i w mało sprzyjających warunkach. Aby zabezpieczyć urządzenia przed uszkodzeniem, producenci często stosują  aluminiową obudowę, która znacznie zwiększa odporność pendrive’a, a przy okazji pełni też funkcję estetyczną. Do użytku ekstremalnego (np. w podróży czy na biwaku) producenci oferują produkty w wodoszczelnej obudowie – jeśli jest gumowa, doskonale tłumi wszelkie wstrząsy i uderzenia. Często podawany jest parametr dotyczący temperatury, w której można przechowywać pamięć USB (przykład: Kingston Data Traveler Vault – Privacy Managed: temperatura eksploatacyjna: 0°C ÷ 60°C, temperatura przechowywania: –20°C ÷ 85°C).
Tracer Cow
Tracer Cow

Design

Obudowy przybierają różne formy. Można spotkać pendrive’y w formie patyczków, pocisków, różnych figurek czy maskotek. Z drugiej strony w ofercie producentów znaleźć można eleganckie, stylowe obudowy, które mogą stać się efektownym gadżetem dla biznesmena czy kierownika firmy (np. pendrive w obudowie ze skórzanymi elemenatmi z oferty Super Talent czy modele ze srebra wysadzane szlachetnymi kamieniami firmy Defa). W tym wypadku ciężko doradzić konkretny wybór, a jedynym kryterium mogą być osobiste preferencje i praktyczność: niektóre pendrive nadają się do zawieszenia na breloczku od kluczy, inne są wielofunkcyjne i służą także jako latarka czy … otwieracz do piwa.

Mały i cienki dysk Pico firmy Super Talent
Trudny do
zgubienia pendrive-długopis, Super Talent

Wielkość

Pamięci przenośne potrafią znacznie różnić się rozmiarami, zatem przed wyborem warto zmierzyć np.: kieszonkę albo przegródkę w portfelu, w której planujesz nosić urządzenie. Z pewnością jednak można stwierdzić, że 99% produktów tego typu spokojnie zmieści się w przeciętnej kieszeni. W ofercie są też specjalne, większe, wielofunkcyjne pamięci dla osób, które często gubią małe urządzenia. Przykład można zobaczyć na zdjęciu po lewej. Producenci mają fantazję: panie mogą wybrać pendrive-naszyjnik z bursztynem, a panowie pamięć, która znajduje się w spinkach do mankietów (Defa).

Funkcje dodatkowe

Poza główną funkcją przenoszenia danych, urządzenia tego typu wyposażone są w różne inne funkcje. Napiszemy tutaj kilka słów o najpopularniejszych i najbardziej przydatnych z nich.

Fabryczny antywirus

Taką opcję posiadają niektóre modele dostępne na rynku. Jest to o tyle korzystne, że nie musisz obawiać się podłączenia pendrive’a do nieznanego komputera. Nawet jeśli taki komputer jest zainfekowany, antywirus zatrzyma inwazję, a urządzenie pozostanie bezpieczne. Jest to szczególnie istotne, jeśli pamięć używana jest w wielu miejscach, a tym bardziej w wielu niepewnych miejscach. Zapewni to bezpieczeństwo danym oraz zapobiegnie infekowaniu kolejnych maszyn. Jest jednak małe "ale". Każdy antywirus potrzebuje regularnej aktualizacji w celu zapewnienia maksymalnej ochrony i aktualizowania bazy wirusów. Niestety, taka usługa  jest po jakimś czasie płatna.

PC Lock

Funkcja ta polega na używaniu pendrive’a jako klucza do firmowego lub domowego komputera. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu komputer będzie zablokowany dopóki nie "otworzysz go", czyli nie umieścisz pendrive’a w porcie USB. Może być to wygodne rozwiązanie dla komputerów firmowych, gdzie trzymane są ważne dane.

Ochrona i szyfrowanie danych

W trosce o bezpieczeństwo danych zawartych w pamięci pendrive’a, niektórzy producenci wprowadzili opcję szyfrowania zawartych na nich danych. Nie uzyskasz do nich dostępu bez podania odpowiedniego hasła. Jest to rozwiązanie doskonałe przy przechowywaniu cennych firmowych danych. W połączeniu z fabrycznym antywirusem czyni z pendrive’a prawdziwy informatyczny sejf.Pendrive który sprawdzi odcisk palca, zanim udostępni dane
Pendrive, który sprawdzi odcisk palca, zanim udostępni dane

Najciekawszym chyba rozwiązaniem jest zastosowanie w urządzeniach czujnika rozpoznającego odcisk palca (np.: Transcend JetFlash 220). Dzięki temu masz pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do Twoich danych. Niemniej, podobną pewność możesz mieć przy zastosowaniu tradycyjnego hasła i szyfrowania.

Pamięć z systemiem Windows

Takie rozwiązanie oferuje duży producent: firma Kingston. Opcja potwierdza zgodność z funkcją Windows® To Go, która jest kluczowa dla systemu Windows 8 Enterprise. Windows To Go to w pełni zarządzalny obszar roboczy systemu Windows 8, który został umieszczony na pamięci USB. Komu jest potrzebna? Umożliwia bezproblemową obsługę typowego dla pracowników mobilnych modelu pracy polegającego na przenoszeniu na pendrive zawartości komputera, a także, jak twierdzi producent, obsługę pracowników tymczasowych, którzy potrzebują dostępu do środowiska firmowego, bez konieczności obniżenia poziomu zabezpieczeń.

Dożywotnia gwarancja

Wielu  producentów oferuje dożywotnią gwarancję. Warto zatem sprawdzić, czy wybrany model posiada takową. W razie awarii nie musisz się martwić o zakup nowego, dzięki czemu i koszta i zmartwienia masz z głowy.

Niektóre rodzaje oprogramowania w pendrive’ie mogą wymagać aktywacji przez internet, zatem bez dostępu do sieci się nie obejdzie. Koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie pamięć również tego wymaga.

Jeśli posiadasz kartę SD, pilnie potrzebujesz pendrive’a, a fundusze masz gorzej niż ograniczone, możesz zakupić odpowiedni czytnik, aby zamienić swoją kartę SD w pamięć przenośną. Karta SD wkładana jest do czytnika, który przez port USB podłącza się do komputera. Czytniki takie spotkać można już w cenie od złotówki, zatem dla budżetu to obciążenie mniejsze niż bochenek chleba. Wadą takiego rozwiązania jest jego wieloczęściowość, a w związku z tym możliwość zgubienia lub uszkodzenia któregoś z elementów.

Producenci i ceny

Jeśli chcesz wydać pieniądze na niezawodny pendrive najwyższej jakości, najlepiej wybrać produkt znanej i cenionej marki. W tym wypadku będą to:

  • Kingston
  • Transcend
  • Tracer
  • Emtec
  • Toshiba
  • SanDisk
  • Sony
  • Super Talent

Jeśli jednak najwyższa jakość nie jest dla Ciebie priorytetem, możesz kupić dowolny produkt, biorąc pod uwagę podane przez nas kryteria.

Ceny pendrive`ów rozpoczynają się od 15-40 zł za pojemność 1-2 GB. Pamięć 8 GB to wydatek 20-60 zł, 16 GB: 30-70 zł . Za 90 zł kupisz już dobrą pamięć 32 GB, a za 150 zł z groszami 64 GB! Cena jest w dużej mierze uzależniona od jakości obudowy: te ze szlachetnymi kamieniami, wykonane ze srebra stanowią fajny gadżet, ale trzeba za nie zapłacić nawet do półtora tysiąca złotych.

Podsumowanie

Pendrive to bardzo przydatne urządzenie. Aby bezpiecznie przetransportować ważne dane nie potrzebujesz już płyt, a ogromne pojemności pamięci USB pozwalają na przenoszenie dużych plików bez konieczności ich dzielenia. 

Do jakiego rodzaju plików zamierzasz używać pendrive`a?
Jeśli głównie przenosić będziesz pliki tekstowe i pojedyncze fotografie, nie potrzebujesz inwestować w dużą pamięć, 5-8 GB swobodnie zaspokoi Twoje potrzeby. Transportowanie dużych prezentacji, plików video zapisanych w HD wymaga zakupu pendrive`a o pojemności minimum 8 GB, a przenoszenie danych z dysku może wymagać droższego pendrive o pojemności nawet 256 GB.

Czy pedrive będzie Ci służyć do magazynowania i przenoszenia ważnych i tajnych danych biznesowych?
W takiej sytuacji możesz zdecydować się na kupno urządzenia z szyfrowanym dostępem, albo nawet z czytnikiem linii papilarnych. 

Czy będziesz podłączał urządzenie do komputerów, co do których nie masz pewności, że są odpowiednio chronione przed wirusami?
Rozwiązaniem może być fabrycznie zainstalowany w pendrivie antywirus. Pamiętaj jednak, że baza szkodliwego oprogramowania zmienia się bardzo szybko, konieczne będzie zatem uaktualnianie oprogramowania antywirusowego.

Życzymy udanych zakupów i bezpiecznego użytkowania pendrive`a.