Wybór pierścionka zaręczynowego to niełatwe zadanie. Oprócz klasycznego modelu z brylantem, możesz wybrać też pierścionek z rubinem, szafirem albo ametystem. Czy wiesz, jak sprawdzić próbę złota?

Kilka pytań, zanim kupisz

Decyzja o tym, jaki pierścionek wybrać, spędza sen z powiek niejednemu zakochanemu mężczyźnie. Oferta sklepów jubilerskich jest coraz szersza, dopasowanie rozmiaru bez mierzenia wydaje się abstrakcyjne. Pomożemy Ci zorientować się, w czym wybierać i jak wybierać, żeby Twoja ukochana kobieta była zachwycona.

Przed przeczytaniem naszego artykułu, zadaj sobie kilka pytań:

Chcesz wybrać oryginalny pierścionek, ale nie wiesz, czy będzie pasować do stylu Twojej wybranki?
Chciałbyś wygrawerować na pierścionku osobisty napis lub sentencję?

Rodzaje
 

Pierścionek z diamentem

Pierścionek z brylantem, APART
Pierścionek z diamentem, APART
Tradycja zaręczyn sięga czasów starożytnych. W Grecji mężczyzna prosił o rękę rodziców wybranki. W Rzymie ofiarowywał jej monetę, metalowy lub złoty pierścionek. Tradycja ofiarowywania ukochanej kobiecie pierścionka została ugruntowana dzięki austriackiemu księciu Maksymilianowi, który w 1477 roku podarował Marii Burgundzkiej pierścionek z diamentem jako symbol łączącego ich uczucia.

Od tamtej pory przyjęło się, że idealny pierścionek zaręczynowy to pierścionek z diamentem. Ta tradycja ma wymiar praktyczny (diament to najtrwalszy kamień szlachetny) i symboliczny (trwałość diamentu ma symbolizować trwałość uczucia).

Czy wiesz, że… słowo diament pochodzi od greckiego adamas, czyli – niezwyciężony?

Pierścionek z szafirem

W starożytności wierzono, że ziemia jest otoczona przez wielki, niebieski szafir. Tradycyjny szafir mieni się wszystkimi odcieniami niebieskiego dzięki jonom żelaza i tytanu. Nazwa szafir wywodzi się od łacińskiego słowa sappheiros, co oznacza kolor niebieski właśnie.Pierścionek z szafiremi brylantami, APART
Pierścionek z szafirem i brylantami, APART

Szafir jest symbolem pokoju, niezmienności, przyjaźni. To kamień ceniony przez buddystów. Dla wróżbitów jest to kamień magiczny, łączący świat żywych ze światem umarłych. Szafir kojarzy się z kolorem niebieskim, co nie znaczy, że wszystkie szafiry muszą być koniecznie niebieskie. Istnieją też szafiry o odcieniu żółtym, fioletowym, czarnym i pomarańczowym.

Pierścionek z szafirem polecamy panom, których wybranka nosi ubrania i dodatki w zimnych barwach (zielony, niebieski, mlecznobiały).

Pierścionek z rubinem

Pierścionek z rubinem i brylantami, APART
Pierścionek z rubinem i brylantami, APART
Rubin i szafir to kamienie o podobnych właściwościach. Występują w takich samych miejscach, ale rubin nie jest tak powszechny jak szafir. Rubiny są małymi kamieniami, rzadko spotyka się okazy o masie większej niż 5 karatów.

Rubin, dzięki swojej czerwonej barwie, jest symbolem namiętności. Rzymscy wojownicy nosili niegdyś talizmany z rubinami i wizerunkiem Marsa i węża, które miały zagrzewać ich do walki.

Pierścionek z rubinem polecamy panom, których wybranka lubi czerwień i nosi ubrania lub dodatki w ciepłych barwach (żółty, czerwony, pomarańczowy).

Pierścionek ze szmaragdem

Pierścionek z brylantem i szmaragdami, YES
Pierścionek z brylantem i szmaragdami, YES
Szmaragd ma głęboką, zieloną barwę (smaragdos po grecku oznacza właśnie zielony kamień). Stosowano go w jubilerstwie już w czasach starożytnych.

Ten kamień ceni się za niezwykłą barwę, którą określa się jako „szmaragdowa zieleń”. W średniowieczu był uważany za kamień diabelski, ale później stał się talizmanem muzułmanów i Indian z Południowej Ameryki.

Pierścionek ze szmaragdem polecamy panom, których wybranka lubi ubierać się na niebiesko, zielono, pomarańczowo, czerwono lub żółto.

 

Pierścionek z ametystem

Pierścionek z ametystem i brylantami, APART
Pierścionek z ametystem i brylantami, APART

Ametyst to kamień sakralny, jest symbolem czystości i duchowości. Jest fioletowy, jego barwa mieni od odcienia jasnego, wrzosowego aż do głębokiego, ciemnego fioletu.

Ametyst ma symbolizować trwałość uczuć i wierność. Dawniej wierzono, że ametyst traci swoją barwę i blaknie, gdy uczucia darczyńcy słabną.

Jeśli Twoja wybranka podąża za aktualnymi trendami mody i lubi ubierać się na fioletowo, pierścionek z ametystem to wybór dla Ciebie.

Pierścionek z tanzanitem

Pierścionek z tanzanitem i brylantami, APART – cena 2390 zł
Pierścionek z tanzanitem i brylantami, APART – cena 2390 zł
Tanzanit jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych. Jest ponad 1000 razy rzadszy niż diament i występuje jedynie u podnóża Kilimandżaro. Jego złoża wg ekspertów wyczerpią się za 15-20 lat.
Nazwa tanzanit pochodzi od nazwy Tanzanii – jedynego państwa, gdzie występuje kamień. Kamień ten wycenia się wg tych samych zasad co diament (zasada 4C).

Wybierając pierścionek z tanzanitem, decydujesz się na drogi, ale też oryginalny i unikalny prezent. Jego barwa mieni się od niebieskiej, przez fioletową do jasnożółtej, co sprawia, że jest wyjątkowy i pasuje w zasadzie do wszystkiego.

Diament
 

Rodzaje szlifów diamentu

Brylant to nic innego jak diament, który został odpowiednio oszlifowany. Szlif brylantowy, który decyduje o tym, że diament
  
staje się brylantem, to szlif składający się z 58 powierzchni. Jakość szlifu decyduje o wyjątkowym blasku brylantu, czyli jego brylancji.

Oprócz szlifu brylantowego, w jubilerstwie stosuje się też szereg innych szlifów, np. szlif rozetowy (przypomina ułożenie płatków róży), szlif trapowy (kwadratowy) czy wariancje szlifu brylantowego, np. szlif ósemkowy. Niektórzy producenci,  nadają szlifom nazwy własne – szlif „serce”, szlif „gruszka” .

Rodzaje szlifów diamentowych, APART
Rodzaje szlifów diamentowych, APART

Diament po oszlifowaniu traci nawet do 50% swojej masy.

 

Wartość

Brylanty, APART
Brylanty, APART
To, że jeden pierścionek z brylantem kosztuje 500 zł, a inny 30 tysięcy, nie jest przypadkowe. Wycena brylantu to trudna, jubilerska sztuka. Wpływa na nią kilka czynników:

czystość – im mniej inkluzji (znamion wewnętrznych) i skaz (znamion zewnętrznych) ma diament, tym jest on cenniejszy.

Najpopularniejsze są brylanty o czystości SI1 i SI2 (małe inkluzje). VSI oznacza diament o bardzo małych inkluzjach, za to czystość IF oznacza diament wewnętrznie czysty.
 

O ile inkluzje SI, VS i VVS są widoczne dopiero po użyciu specjalnej, powiększające j lupy, o tyle inkluzje z przedziału P1 – P3 są widoczne gołym okiem (dla doświadczonego eksperta).

masa – podawana w karatach. Karat dzieli się na 100 punktów, a jeden karat ma masę 0,2 grama. Brylant 10-punktowy to brylant o masie 0,10 karata. Im większy diament / brylant, tym droższy pierścionek. Masa najmniejszych kamieni to 0,02 – 0,03 karata. Pierścionki z takimi oczkami można kupić już za 500 złotych.

Czy wiesz, że… największym diamentem jest Cullinan, który ma masę 3106 karata (600g)?

barwa – im bliższa bieli, tym brylant cenniejszy. Litera D oznacza wysoką, delikatną biel, F i G – delikatną biel, H – biel. Diamenty oznaczone literą D są najcenniejsze i występują bardzo rzadko. Większość diamentów ma barwę oznaczoną jako H.

Czysty diament jest bezbarwny. To dodatek innych pierwiastków (takich jak – azot, żelazo) nadaje diamentom barwę. Większość diamentów jest biała, z delikatną domieszką żółci, szarości lub brązu. Diamenty o wyraźnym kolorze (np. zielone, niebieskie, różowe) są cenne, bo rzadkie i oryginalne.

O wartości danego brylantu decyduje jakość szlifu, czystość, masa i kolor (zasada 4C – ang. cut, clarity, carat, colour). Wartość taka poświadczana jest odpowiednim certyfikatem. Mniejsze diamenty są certyfikowane przez jubilera lub Wysoką Radę Diamentów z Antwerpii (HRD). Większe diamenty otrzymują certyfikaty wydawane przez IGI (Międzynarodowy instytut Gemmologiczny) lub GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny).
Więcej o certyfikacji diamentów czytaj na stronie Apart i YES.

Uwaga! Jeśli Twój budżet na pierścionek zaręczynowy jest ograniczony, polecamy Ci kupno pierścionka z cyrkonią zamiast brylantu. Cyrkonia to kamień syntetyczny, który blaskiem i estetyką dorównuje brylantowi.

Pierścionek z cyrkonią, W.KRUK
Pierścionek z cyrkonią, W. Kruk

Oprawa brylantu

Brylant osadzony w łapkach, W.KRUK
Brylant osadzony w łapkach, W. Kruk 
Oprawa diamentu spełnia nie tylko zadanie praktyczne (chroni kamień), ale też estetyczne. Pierścionki z pełną oprawą chronią diament, ale przez to, że oprawa osłania go przed dopływem światła, nie uwydatnia jego brylancji (blasku).

Najpopularniejsze są diamenty osadzone w łapkach (krapach) lub koszyczku. Dzięki tak delikatnej oprawie, diament jest odpowiednio wyeksponowany i błyszczy. Krapy sprawiają, że pierścionek jest delikatniejszy. Taką oprawę polecamy kobietom, które lubią delikatne, subtelne ozdoby.

Większość pierścionków zaręczynowych jest wykonana ze złota. Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie złote wyroby mają żółty, połyskujący kolor, jesteś w błędzie. Równie popularne jest obecnie białe złoto, o szaro-białej, platynowej barwie. Dowiedz się, jakie właściwości ma każdy z tych rodzajów złota i zdecyduj, w co powinien być oprawiony Twój pierścionek.

Oprawa pierścionka

Białe złoto jest terminem handlowym. W rzeczywistości, uzyskuje się je przez Pierścionek z białego złota z brylantami, APART
Pierścionek z białego złota z brylantami,
APART
dodanie do złota żółtego niklu i cynku, czasami – srebra i palladu. Białe złoto ma swoim kolorem imitować droższą i bardziej cenioną platynę. Barwa białego złota jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem.

Rodowanie (pokrywanie złota rodem) sprawia, że białe złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli. Takie złoto nie matowieje i nie czernieje. Rod jednak po pewnym czasie ściera się, a złoto zaczyna „szarzeć”.


Rada dla alergików
– białe złoto zawiera domieszkę niklu, który często powoduje uczulenia. Jeśli wiesz, że Twoja wybranka jest uczulona na złoto, możesz kupić pierścionek wykonany z tytanu, znacznie rzadziej powoduje alergie.

Pierścionek z żółtego złota

Żółte złoto zaczęto wydobywać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie w jubilerstwie dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone.

Nie wybieraj pierścionków z żółtego złota, jeśli Twoja wybranka gustuje w srebrnej biżuterii. Białe złoto jest bardziej uniwersalne, pasuje do wszystkiego.

Alternatywą dla panów, którzy nie mogą zdecydować się na jeden rodzaj złota, są pierścionki wykonane z dwóch jego rodzajów.

Pierścionek z żółtego złota z brylantem Pierścionek z żółtego i  białego złota z brylantem
Pierścionek z żółtego złota z brylantem, W.KRUK Pierścionek z żółtego i białego złota z brylantem, YES
Pierścionek z żółtego złota z brylantem, W.Kruk Pierścionek z żółtego i białego złota z brylantem, YES


Próba złota

Pierścionki zaręczynowe wykonuje się ze złota próby 585. Próba złota definiuje zawartość złota w 1000 gramach stopu.

Czy wiesz, że… tradycyjnie, zawartość złota, podaje się w karatach (w skrócie – ct lub k, do początków XX wieku była to jedyna miara). Do dziś często można spotkać się z terminem „złoto 14-karatowe”, który jest odpowiednikiem złota próby 585.

Próba 585 powinna być oznaczona wygrawerowanym na pierścionku symbolem znaczek probierczy 585

Uwaga! Każdy pierścionek, którego masa przekracza 1 gram, powinien mieć wygrawerowaną próbę złotniczą.
Próba złota wpływa na trwałość pierścionka, złoto próby niższej niż 585 jest miękkie i bardziej podatne na uszkodzenia.

Rozmiar

Wybór odpowiedniego rodzaju pierścionka – to jedno. Równie istotne jest wybranie pasującego rozmiaru, a to już zdecydowanie trudniejsze zadanie.

Pierścionek powinien pasować na serdeczny palec lewej ręki
Pierścionek powinien pasować na serdeczny
palec lewej ręki
Coraz popularniejszym zwyczajem staje się wspólna wycieczka do sklepu w celu wybrania pierścionka, który w 100% zadowoli wybrankę. Wciąż jednak popularne są tradycyjne, romantyczne oświadczyny, przy których mężczyzna klęka przed kobietą na jedno kolano i wręczając uprzednio wybrany pierścionek, pyta – Czy wyjdziesz za mnie?

Zwolennicy tradycyjnego wariantu mają jednak jeden, bardzo poważny problem – wybór pasującego rozmiarem pierścionka. Jedynym dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest ustalenie go na podstawie obwodu pierścionka, który przyszła narzeczona nosi na co dzień.

Jeśli uda Ci się „podkraść” swojej wybrance pierścionek, masz dwa warianty:

 • Udanie się z nim do sklepu jubilerskiego, gdzie, za pomocą odpowiedniej miary, jubiler ustali rozmiar. Jeśli chcesz być pewien, że rozmiar jest ustalony prawidłowo, odwiedź nie jeden, ale kilka sklepów i porównaj wyniki. W ten sposób unikniesz  pomyłki.
   
 • Ustalenie rozmiaru na podstawie jednej z dostępnych w internecie miar;
  Zapytaj jubilera, czy istnieje możliwość zwężenia lub poszerzenia pierścionka. Część sklepów oferuje taką usługę bezpłatnie w okresie np. miesiąca od zakupu;

Producenci i ceny

Lista projektantów biżuterii i sklepów jubilerskich, które mają w swojej ofercie biżuterię ślubną bardzo długa. W pierścionek z pewnością zaopatrzysz się u największych polskich producentów biżuterii, takich jak:

 • Apart
 • YES
 • W.Kruk

Warto przyjrzeć się też ofertom jubilerów sprzedających w internecie. Oto kilka przykładów:

 • e-Land Marcin Balcerzak (www.swiatzlota.pl, www.zareczyny.pl)
 • Lisiewski Group (www.sklepjubilerski.pl)
 • MARMACH Marcin Machaj (www.magiazlota.pl)
 • Węc (www.wec.com.pl)
 • Taxor (www.taxor.pl)

Cena pierścionków z diamentem zależy głównie od wartości diamentu (zobacz akapit – wartość diamentu), a w zasadzie od jego masy. Pierścionki z takimi oczkami  0,02 – 0,03 karata można kupić już za 400 złotych. Pierścionki z diamentami o masie 0,80 karata kosztują nawet 20100 złotych.

Jeśli wydaje Ci się, że za pierścionek z kolorowymi kamieniami i brylantem musisz zapłacić dużo więcej niż za pierścionek z samym brylantem, jesteś w błędzie. Ceny zaczynają się już od 400-500 złotych. To, ile musisz zapłacić za dany pierścionek, zależy głównie od ilości i wielkości kamieni.

Dla przykładu  – oto dwa pierścionki z szafirem i brylantami o różnej masie, pochodzące w kolekcji W.Kruk. Spójrz na ilość, wielkość kamieni i zobacz jak przekłada się na różnicę w cenie.

Od lewej - pierścionek z brylantem 0,06 ct i szafirem 0,56 ct, cena 1990 zł, pierścionek z diamentem 0,04 ct i szafirem 0,17 ct, cena 1090 zł.nek z brylantem 0,06 ct i szafirem 0,56 ct, cena 1790 złOd lewej - pierścionek z diamentem 0,04 ct i szafirem 0,17 ct, cena 999 zł, pierścionek z brylantem 0,06 ct i szafirem 0,56 ct, cena 1790 zł
Od lewej – pierścionek z brylantem 0,06 ct i szafirem 0,56 ct, cena 1990 zł,
pierścionek z diamentem 0,04 ct i szafirem 0,17 ct, cena 1090 zł.

Podsumowanie


Chcesz wybrać oryginalny pierścionek, ale nie wiesz, czy będzie pasować do stylu Twojej wybranki?
Wybierając pierścionek pamiętaj o tym, by kierować się nie tyle swoimi preferencjami, co gustem swojej narzeczonej. Co z tego, że podoba Ci się rubin, jeśli Twoja wybranka nie lubi czerwieni? Pierścionek z kolorowym kamieniem powinien być dobrany do kolorystyki ubrań narzeczonej. Np.:

 • Pierścionek z rubinem polecamy panom, których wybranka lubi czerwień i nosi ubrania lub dodatki w ciepłych barwach (żółty, czerwony, pomarańczowy).

 • Pierścionek z szafirem polecamy panom, których wybranka nosi ubrania i dodatki w zimnych barwach (zielony, niebieski, mlecznobiały).

 • Pierścionek ze szmaragdem polecamy panom, których wybranka lubi ubierać się na niebiesko, zielono, pomarańczowo, czerwono lub żółto.

 • Pierścionek z ametystem polecamy panom, których wybrana lubi ubierać się na fioletowo.

Oprócz koloru kamienia, należy zwrócić uwagę na wielkość i ilość oczek. Efektowne pierścionki z dziesięcioma oczkami pasują niestety tylko paniom, które lubią bogato zdobioną biżuterię. Jeśli nie jesteś pewien, czy pierścionek nie będzie dla Twojej wybranki zbyt odważny, wybierz wersję klasyczną – pierścionek z jednym oczkiem.

Chciałbyś wygrawerować na pierścionku osobisty napis lub sentencję?
Coraz popularniejsze staje się grawerowanie na pierścionkach lub obrączkach napisów czy sentencji – dzięki temu każdy model staje się jedyny w swoim rodzaju. W przypadku obrączek napisy mogą być dłuższe (np. Kasia i Marcin, 24.05.2009), pierścionki są zazwyczaj węższe, więc pozwalają na wygrawerowanie jednego, ewentualnie dwóch słów (np. inicjały, data zaręczyn lub poznania).

Jeśli marzy Ci się wygrawerowanie na pierścionku całej sentencji, możesz, podążając za najnowszym trendem, podzielić ją na pół i jedną część zdania umieścić na pierścionku, a drugą na ślubnej obrączce.

Za grawer na pierścionku trzeba zazwyczaj dodatkowo zapłacić. Ceny są różne, zależą od długości napisu i wielkości literek; plasują się w przedziale od 30 do 100 złotych. 

Życzymy, by wybranka na widok pierścionka powiedziała upragnione "tak" 🙂