Jesteś jedną z wielu osób, które postanowiły pożegnać się z kineskopem i sprawić sobie płaski telewizor? Nic dziwnego – taki odbiornik gwarantuje nową, lepszą jakość obrazu. LCD, plazma, LED, a może 3D lub laserowy? Jeśli nie wiesz, na czym polega różnica między tymi technologiami, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.

Jeszcze całkiem niedawno jedynym dostępnym na rynku telewizorem był telewizor kineskopowy. Pierwsze telewizory z
płaskim ekranem były tak drogie, że tylko niektórzy użytkownicy mogli sobie pozwolić na ich zakup.

Teraz ich ceny są przystępne, a wybór bardzo szeroki. Postaramy się wyjaśnić Ci skomplikowane opisy techniczne i na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki typ telewizora będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Rodzaje

Telewizor LCD

Telewizor LCD, Funai LT840-M19
Telewizor LCD, Funai LT840-M19

Najmniejszymi elementami ekranu LCD są piksele. Mają kształt kwadratów lub prostokątów, nie emitują własnego światła i wymagają podświetlenia. Oświetlają je umieszczone za ekranem lampy, które świecą światłem zbliżonym do białego na wielowarstwową płaską strukturę złożoną ze specjalnych filtrów, kolorowej mozaiki oraz ciekłych kryształów.

Zadaniem specjalnych filtrów jest przygotowanie światła tak, by przechodząc przez kolorową mozaikę, trafiając na ciekły kryształ, możliwa była zmiana jasności poszczególnych kolorowych pikseli. W takim procesie możemy regulować jasność poszczególnych kolorowych pikseli i uzyskiwać pożądany obraz.

Tajemnicą producentów ekranów jest skład chemiczny ciekłego kryształu, ponieważ to od niego zależy szybkość reakcji matrycy wyrażana w milisekundach, a co za tym idzie – zdolność zmiany jasności poszczególnych pikseli.

Telewizor plazmowy (plazma, PDP)

Telewizor plazmowy LG 3D 50PZ950S
Telewizor plazmowy LG 3D 50PZ950S

Pierwsza matrycę plazmową stworzyła firma Fujitsu, a pierwszy plazmowy ekran trafił do sprzedaży w latach ’90 ubiegłego stulecia. Piksele matrycy plazmowej, w przeciwieństwie do pikseli ekranu LCD, emitują własne światło. Działają na zasadzie miniaturowych fluorescencyjnych lamp, świecących w 3 podstawowych kolorach RGB. Świecenie miniaturowych kolorowych pikseli wywołuje zjawisko fizyczne nazywane „plazmą”. Ponieważ w ekranie plazmowym świecą pojedyncze kolorowe piksele pokryte luminoforem, co w swej konstrukcji i finalnej kolorystyce świecenia jest zbliżone do działania kineskopu, można stwierdzić, że gama widzianych przez ludzkie oko barw w obydwu przypadkach jest zbliżona.

Główną wadą ekranów plazmowych jest powstawanie lokalnych, najczęściej odwracalnych wypaleń na powierzchni ekranu, czego powodem może być zbyt długie eksponowanie tego samego białego logo stacji telewizyjnych. Producenci plazm chcą zapobiec temu zjawisku stosują powolne, praktycznie nie zauważalne dla odbiorcy przesuwanie całego obrazu. Do niedawna najsilniejszym atutem ekranów plazmowych była możliwość idealnego odwzorowania czerni i innych ciemnych kolorów oraz krótki czas reakcji matrycy. Jednak pojawienie się ekranów LCD z podświetleniem LED wyraźnie pokazało, że mocne strony plazmy zaczynają się stawać domeną konkurencyjnych LCD.

Telewizor LED (LED TV)

Telewizor LED, Samsung UE55ES8000S
Telewizor LED, Samsung UE55ES8000S

Pojawiły się na rynku polskim w kwietniu 2009 roku (wprowadziła je firma Samsung). Ekran telewizorów typu LED jest podświetlany za pomocą półprzewodnikowych diod elektroluminescencyjnych (świecące diody usytuowane są na obrzeżach matrycy). Sposób działania diod, szerokie spektrum barw i łatwe procedury ich sterowania sprawiają, że obraz jest niezwykle wyraźny a odwzorowanie barw, czerni, szarości i półcieni jest niezwykle realistyczne.

Dodatkową zaletą telewizorów wykonanych w technologii LED jest wysoka stabilność obrazu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie telewizory LED wykonane w technologii SLIM, które są bardzo cienkie, a co za tym idzie, lekkie.

Zużycie energii w TV typu LED jest wyraźnie niższe, a trwałość ekranów z podświetleniem LED wyraźnie lepsza od trwałości LCD. Teoretycznie, element półprzewodnikowy powinien działać w ruchu ciągłym bez zmian przez co najmniej 100-150 tys. godzin, co przy typowym domowym użytkowaniu sprawia, że telewizor jest w stanie wytrzymać 10-15 lat.

Jak pokazuje praktyka elektroniczna wiele diod świecących wykonanych w starej technologii świeci do dziś i ma się dobrze, więc należy przypuszczać, że ekrany LED nie będą odbiegać trwałością od ich starszych poprzedników i przekroczą ostrożne czasowe szacunki producentów. Obecnie, oprócz firmy Samsung, telewizory LED produkują miedzy innymi LG, Sharp i Philips.

Należy zwrócić uwagę na to, że istnieją dwa rodzaje telewizorów LED – Full LED i LED krawędziowe. Telewizory Full LED posiadają diody podświetlające rozmieszczone pod całą powierzchnią ekranu, natomiast ekrany LED krawędziowe są podświetlane tylko wzdłuż krawędzi ekranu. Częściej spotykane i tańsze są LED krawędziowe. W dodatku podświetlenie krawędziowe daje możliwość tworzenia bardziej smukłych telewizorów. Technologia Full LED dodatkowo pomniejsza głębię czerni i zwiększa pobór energii telewizora. Problem ten został wyeliminowany przez wprowadzenie technologii Full LED ze strefowym wygaszaniem, dzięki któremu czernie są głębokie a pobór energii niższy niż w przypadku typowych Full LED. Technologia LED ze strefowym wygaszaniem jest niestety stosowana tylko w bardzo drogich modelach.

Telewizor 3D

Wraz z popularyzacją kina 3D, przyszła pora na wprowadzenie trzech wymiarów także w zwykłych telewizorach.15 maja 2010 roku Canal + i firma LG zaprezentowały w Polsce nowy standard telewizji – 3D TV. Na rynku dostępne są też odtwarzacze Blu-Ray w technologii 3D. Telewizorami 3D mogą być odbiorniki LCD lub plazmy. Mają je w swojej ofercie m.in. firmy LG, Samsung i Panasonic, Toshiba i inne. Na rynku pojawiły się już telewizory 3D nie wymagające zakładania okularów przez widza (Toshiba 55ZL2). Jednak wciąż niewiele firm ma je w swojej ofercie.

Telewizor Panasonic Viera
Telewizor Panasonic Viera

Telewizor laserowy

Telewizor laserowy, Mitsubishi LaserVue
Telewizor laserowy, Mitsubishi LaserVue

Telewizory laserowe to nowość, która ma się kiedyś stać alternatywą dla plazm i monitorów LCD. Pierwszy telewizor laserowy wypuściła na rynek firma Mitsubishi, a największy (o przekątnej 120 cali) został wyprodukowany przez chińską firmę SYCO. Światło laserowe wyświetla o 200% szerszą gamę kolorów niż ma to miejsce dotychczas w technologii LCD, co sprawia, że kolory są tak żywe, iż zdaniem niektórych aż nieautentyczne, a sam obraz jest wyjątkowo wyraźny.

Według przybliżonych szacunków konstrukcja telewizora laserowego w normalnym cyklu produkcyjnym pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów i zmniejszenie konsumpcji energii.

W tym artykule skupimy się na telewizorach plazmowych, LCD i LED. Opisując poszczególne parametry telewizorów, porównamy obydwie technologie, dzięki czemu sam będziesz mógł zdecydować, która z nich jest dla Ciebie odpowiedniejsza.

Telewizor LCD, Sony Bravia
Telewizor LCD, Sony Bravia

Wielkość ekranu i format obrazu

Specyfikacje i opisy techniczne telewizorów koncentrują się wokół ekranu i dźwięku. Ocena jakości wyświetlanego obrazu i walorów dźwiękowych telewizora na podstawie parametrów nie jest łatwym zadaniem, dlatego tak istotna jest umiejętność rozszyfrowywania skomplikowanych danych technicznych poszczególnych modeli telewizorów.

Wybór wielkości ekranu zależy od Twoich potrzeb, preferencji i miejsca, w którym zamierzasz umieścić odbiornik telewizyjny.

Wielkość przekątnej obrazu w odbiornikach podaje się w calach (1”= 2,54 centymetra).

Telewizory LCD mają ekrany o wielkości od 4” do nawet 84”. W telewizorach plazmowych przekątne ekranów telewizorów zaczynają się od 37” (cali) a kończą na nawet 150”. Telewizory z podświetleniem LED mają przekątne od 11” do 65 cali.

Wielkość ekranu i przekątna odbiornika wpływa bez wątpienia na komfort oglądania. Pamiętaj, że telewizor należy dobrać do wielkości pomieszczenia.

W dużym uproszczeniu, jeśli np. przyjmiemy, że telewizor ma przekątną 42” (cale), to stawiając umowny przecinek pomiędzy dwiema cyframi (4,2), możemy założyć, iż maksymalna odległość oglądającego od TV powinna wynieść 4,2 m. Przeszacowanie lub niedoszacowanie odległości, z jakiej oglądamy obraz, może powodować zmęczenie, ból i zawroty głowy, niekorzystne samopoczucie wywołane zmianami jasności obrazu itd. Jak pokazują badania, oglądanie obrazu na ekranach od 32” z odległości 1,7 m wpływa niekorzystnie na jakość oglądania.

Kupując telewizor, zwróć uwagę na format obrazu, jaki obsługuje dany odbiornik:
Telewizor Cinema 21:9, Philips_58PFL9956H
Telewizor Cinema 21:9,
Philips_58PFL9956H

 

format panoramiczny – 16:9 – w takim formacie wyświetlane są filmy i niektóre programy telewizyjne. Jeśli proporcje ekranu wynoszą 16:9, obraz nadawany z tymi samymi wymiarami zajmuje całą jego powierzchnię. W przypadku, gdy na ekranie z proporcjami 16:9 będziemy wyświetlać obraz 4:3, z lewej i prawej strony pojawią się czarne pionowe pasy. Gdy na ekranie z proporcjami 16:9 pojawi się obraz o wymiarach 14:9 (lub inny z gamy formatów kinowych), czarne pasy pojawią się na górze i na dole.

format tradycyjny – 4:3 – w takim formacie wyświetla się większość tradycyjnych programów telewizyjnych. Jeśli proporcje ekranu wynoszą 4:3, obraz nadawany z tymi samymi wymiarami zajmuje cała jego powierzchnię. W przypadku gdy na ekranie z proporcjami 4:3 będziemy wyświetlać obraz 16:9 lub 14:9, u góry i dołu ekranu pojawią się czarne poziome pasy.

format kinowy – 21:9 – dzięki niemu, oglądając film w domu, możesz poczuć się jak w kinowej sali. Należy jednak pamiętać, że jest to telewizor dedykowany dla w/w formatu i wyświetlanie obrazu o proporcjach 4:3, 16:9 lub innych może powodować powstawanie czarnych pasów u góry, u dołu lub po bokach ekranu. Ustawienie manualne lub automatyczne powodujące sztuczne rozciągnięcie obrazu na cała powierzchnię może skutkować zniekształceniami obrazu.

Ponieważ większość obecnie produkowanych TV posiada funkcje manualnej lub automatycznej zmiany rozmiaru wyświetlanego obrazu, możemy doprowadzić do sytuacji, że odbierany obraz, niezależnie od wymiarów, zawsze będzie zajmował całą powierzchnię ekranu. Pamiętajmy jednak, że ubocznym efektem tego stanu rzeczy jest czasami utrata części brzegowych obrazu.

Wszystkie telewizory LCD o przekątnej większej niż 20” mają ekrany panoramiczne, a w przypadku plazmy zaczynają się one od 37”. Telewizory LED standardowo wyświetlają obraz w formacie 16:9.

Rozdzielczość matrycy

Rozdzielczość matrycy to parametr precyzujący liczbę pikseli obrazu, jakie wyświetla ekran danego telewizora. Określa się ją za pomocą dwóch liczb – pierwsza oznacza ilość pikseli w pionie, a druga – w poziomie.

Przykład – rozdzielczość matrycy 1920×1080 (Full HD) oznacza, że dany ekran jest w stanie wyświetlić 1920 pikseli w pionie i 1080 w poziomie. Sumaryczna ilość pikseli wynosi 2 073 600. Dla porównania – w odbiornikach HD Ready ilość pikseli wynosi 1 049 088, a w SD (Standard Definition) tylko 414 720.

Zasada jest prosta – im większa rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz wyświetlany na ekranie. Od tego parametru zależy jakość tego, co oglądasz, a dokładnie, ile jesteś w stanie zobaczyć szczegółów obrazu.

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać?

Przed dokonaniem wyboru, należy dowiedzieć się co nieco o sygnale telewizyjnym. Sygnał analogowy jest  wypierany przez nowszy i lepszy – High Definition (czyli HD). Telewizja HD wykorzystuje transmisję cyfrową, dzięki czemu otrzymujesz dobry jakościowo, wyraźny obraz bez zniekształceń.

Jeśli Twój dostawca telewizji kablowej stosuje standard HD, potrzebny Ci odbiornik o rozdzielczości 1920×1080, 1280×720, 1366×768 lub 1024×768.

Ponieważ dostawcy telewizji kablowej w celu dostarczenia indywidualnemu odbiorcy sygnału HDTV stosują różne dekodery lub po prostu „czarne skrzynki”, sprawdź, czy taki sprzęt posiada wyjście sygnału analogowego COMPONENT (R-Y, B-Y) i cyfrowego HDMI. Spytaj też, czy Twój pakiet uaktywnia wymienione wyjścia sygnału, ponieważ tylko one są w stanie przesłać do Twojego telewizora sygnał HDTV.

Rozdzielczość – co to jest Full HD i HD Ready?

Kupując telewizor plazmowy lub LCD, możesz natknąć się na określenia Full HD lub HD Ready. Co kryją te nazwy? Obydwa określenia oznaczają, że Twój telewizor jest przystosowany do wyświetlania obrazu w standardzie High Definition. Większość dostępnych obecnie na rynku telewizorów to odbiorniki typu HD Ready. Takie odbiorniki mają zazwyczaj słabszą rozdzielczość, tj. 1366×768, pikseli i nie są w stanie wyświetlić wszystkich szczegółów obrazu w systemie HDTV.

Standard Full HD pozwala na wyświetlanie maksymalnej dostępnej ilości szczegółów i kolorów nadawanych w systemie HDTV. Rozdzielczość 1920×1080 pozwala na wyświetlanie bardzo wyraźnego obrazu bez zniekształceń przy zachowaniu szerokiej gamy kolorystycznej.

Obecnie większość programów telewizyjnych nadawana w formacie 16:9 jest tylko platformą HDTV, do której konwertuje się obraz telewizyjny wyprodukowany w niskiej rozdzielczości. Skutkiem tego, odbiornik wyświetla standard HDTV 1080, natomiast finalna jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście, pojawiają się też materiały spełniające parametry HDTV, dzięki którym widz widzi obraz w najwyższej jakości, ale na razie jest ich niewiele.

Na dzień dzisiejszy żadna europejska stacja telewizyjna nie nadaje sygnału Full HD z dostępnością poprzez tradycyjną antenę napowietrzną. Tak więc telewizor Full HD przyda się tylko osobom posiadającym satelitarne tunery HD, dekodery kablowe lub tym, którzy chcą oglądać filmy odtwarzane z BluRay.

Zwróć uwagę na format sygnału, jaki wyświetla Twój telewizor. Obecnie, stosowane są formaty 480i, 480p, 576i, 720p, 1080p i 1080i (trzy ostatnie dotyczą telewizji w standardzie HD). Skrót „i” pochodzi od angielskiego “interlaced”, co oznacza “z przeplotem”. Sygnał TV nadawany z przeplotem charakteryzuje się dobrą tolerancją szybkiego ruchu w obrazie, natomiast gorzej wygląda obraz wolny lub statyczny, ponieważ może być „nieostry”. Skrót „p” pochodzi od słowa “progressive scan” (przebieg kolejno-liniowy). Sygnał nadawany jako kolejno-liniowy charakteryzuje się dobrym przetwarzaniem wolnego lub statycznego obrazu, natomiast gorzej sobie radzi z szybkim ruchem ponieważ może być „nieostry”.

Kupując plazmę, pamiętaj, że technologia plazmowa nie pozwala na redukcję pikseli poniżej pół milimetra, a co za tym idzie – niemożliwe jest wyprodukowanie małego telewizora plazmowego (o przekątnej mniejszej niż 31”). Maksymalna rozdzielczość (1080 linii poziomych) jest więc niezbędna, by obraz był dobrej jakości. Obraz w plazmie najlepiej oglądać z odległości kilku metrów, w przeciwnym razie wzrok może się męczyć.

Martwe piksele, czyli ile czasu wytrzymuje telewizor

Ten, który myśli, że jego odbiornik telewizyjny będzie mu służył wiecznie, myli się – telewizory plazmowe, LCD i LED mają ograniczoną żywotność.


Problemem matryc LCD i plazm są martwe piksele. Martwy piksel to taki, który na szarym tle ekranu świeci białym światłem lub jest zupełnie czarny. W matrycach LCD wypalają się zazwyczaj pojedyncze piksele, podczas gdy w plazmach są to całe grupy. Producenci obecnie wprowadzili w niektórych modelach TV serwisową funkcję regulacji sąsiednich aktywnych pikseli w stosunku do martwych, aby martwe piksele były jak najmniej widoczne.

W telewizorach plazmowych kolory mogą z czasem blaknąć. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem lat zużywa się stosowany w plazmie luminofor. Obecnie stosuje się nowoczesne luminofory, które korygują ten efekt.

Pamiętaj! Nigdy nie wieszaj telewizorów LCD w nieogrzewanych pomieszczeniach – matryce ciekłokrystaliczne są wyjątkowo wrażliwe na temperaturę (kryształ w niskiej temperaturze krzepnie).

Kontrast, jasność i kąt widzenia

 

Współczynnik kontrastu

Wybieranie odpowiedniego modelu telewizora nie ogranicza się do sprawdzenia rozdzielczości ekranu. Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik kontrastu (1000:1, 12000:1). Jeśli miałeś kiedykolwiek styczność z obróbką zdjęć cyfrowych, na pewno orientujesz się, na czym polega kontrast i jak wpływa na jakość oglądanego obrazu.

Kontrast określa różnicę między bielą a czernią wyświetlanego obrazu. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym głębsze są czernie i tym jaśniejsze biele, innymi słowy – tym wyraźniejszy obraz.

Opisując parametry telewizora, bada się kontrast dynamiczny i statyczny. Kontrast statyczny jest badany bez regulowania odbiornika i jest dokładniejszy niż kontrast dynamiczny, który ustala się ustawiając parametry tak, aby wynik był jak najwyższy.

Obecnie producenci nie są zobligowani do wykonywania pomiarów kontrastu jedną metodą, dlatego podawane w instrukcjach obsługi i w reklamach wartości kontrastu nie są porównywalne.

Telewizory plazmowe mają zazwyczaj lepsze współczynniki kontrastu niż odbiorniki LCD. Najlepszy kontrast zapewniają telewizory LED. Może on wynosić nawet 10 000 000:1.

Producenci coraz częściej odchodzą od podawania kontrastu odbiornika w liczbach, zamiast tego piszą np. “high contrast” (wysoki kontrast).

Czernie w telewizorach plazmowych są bardzo głębokie. W podświetlanych ekranach LCD nie jest możliwe osiągniecie tak głębokiej czerni jak w telewizorze plazmowym. Nowsze telewizory LED wyposażone są w technologię precyzyjnego podświetlania obrazu. Polega na podświetlaniu kolorów bez podświetlania czerni, dzięki czemu zwiększa się kontrast a czernie są bardziej głębokie.

 Aby podjąć właściwą decyzję w kwestii wartości kontrastu, najlepszym wyjściem jest postawienie obok siebie dwóch telewizorów w tej samej klasie technicznej z podanym skrajnie różnym współczynnikiem kontrastu i praktyczna próba ich ustawienia z poziomu MENU tak, by były jednakowe. Ta metoda w prosty i jednoznaczny sposób wykluczy gorszy model.

Jasność

Jasność ekranu określa ilość światła, jaką emituje ekran danego telewizora i podawana jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2).

Ekrany telewizorów LCD mają jasność od 300 do 600 cd/m2,  plazmowych – od 700 do 1500 cd/m2, a LED  – od 200 do 1500 cd/m2.

Jaką jasność wybrać?

Mimo tego, co mogą sugerować parametry, gdybyś w identycznym oświetleniu zobaczył taki sam obraz w odbiorniku LCD lub LED i plazmie, wydawałoby Ci się, że na podświetlonych ekranach LCD i LED jest on jaśniejszy.

Telewizor LCD, Orion
Telewizor LCD, Orion TV26PL177DVD

Jasność telewizorów LCD i LED powinna się zawierać w przedziale od 400 – 550 cd/m2, a jasność telewizorów plazmowych musi być dużo wyższa i wynosić od 1200 cd/m2 w górę.

W telewizorach LCD i LED kontrast zwiększa się w ten sposób, że podświetla się jasne fragmenty obrazu, a nie podświetla ciemnych elementów (np. technologia Bright Pro firmy Philips).

Na kontrast może też wpływać światło zewnętrzne. Telewizory LCD nie odbijają go w takim stopniu jak plazmy dzięki temu, że są podświetlane za pomocą tylnej lampy. Niewskazane jest stawianie lub wieszanie plazmy tak, by promienie słoneczne padały na ekran, ponieważ dłuższa ekspozycja może spowodować powstanie zróżnicowanego świecenia ekranu.

To, że elektroluminescencyjne piksele są wrażliwe na zewnętrzne światło, można potwierdzić w nocy. Wystarczy włączyć większe światło w pokoju przy wyłączonym odbiorniku, a potem je zgasić, a ekran dalej będzie emitował nikłą poświatę aż całkiem zgaśnie.

Uwaga! Twoja plazma nie będzie tak wrażliwa na zewnętrzne światło, jeśli posiada tak zwany Direct Colour Filter, czyli filtr pochłaniający światło z zewnątrz.

Każdy odbiornik telewizyjny posiada możliwość regulacji jasności, ale tylko niektóre modele posiadają inteligentny czujnik, który dopasowuje jasność ekranu do jasności pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor (w taki czujnik są wyposażone telewizory LG).

Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania

Następnymi parametrami, których rozszyfrowanie może przysporzyć Ci kłopotów, są czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania.

Czas reakcji matrycy to czas przejścia piksela od stanu zapalonego (białego) do czarnego (zgaszonego) i ponownego zapalenia. Ten parametr jest określany w milisekundach (ms). Im mniejszy czas reakcji matrycy, tym lepiej ogląda się sceny w ruchu.

Czas reakcji matrycy nie jest mocną stroną telewizorów LCD. Reakcja matrycy 9 ms powoduje, ze podczas oglądania filmu z wartką i dynamiczną akcją, możesz zauważyć „smużenie” obrazu, co męczy wzrok i powoduje dyskomfort. Najczęściej spotykany czas reakcji wynosi 4-5 ms, najlepsze odbiorniki LCD mają częstotliwości 0,5 ms. Najnowsze telewizory LED mają czas reakcji matrycy na poziomie nawet 0,1 ms.

Częstotliwość odświeżania odnosi się do tego samego, co czas reakcji matrycy – dynamiki obrazu. Podaje się ją hercach (Hz). W tym wypadku – im wyższa jej wartość, tym lepiej.

Telewizory o częstotliwości odświeżania obrazu 50-60 Hz są powoli zastępowane przez takie, które oferują częstotliwość na poziomie 100-600 Hz. Najwyższym standardem są ekrany LED wyświetlające obraz o częstotliwości 800 Hz.

Nie należy tu mylić sposobu wyświetlania z faktycznie dostarczanym obrazem, którego częstotliwość odświeżania zawsze wynosi 25 pełnych obrazów na sekundę (25p) lub 50 półobrazów (50i).

Zużycie prądu

To mit, że telewizor plazmowy pobiera dużo więcej energii od odbiornika LCD. Plazmy zużywają dużo energii przy bardzo jasnych ujęciach, natomiast przy ciemnych – prawie wcale (czerń otrzymuje się przez wstrzymanie dopływu prądu elektrycznego do ciemnych fragmentów matrycy). W telewizorach LCD pobór prądu jest stały, bo piksele nie emitują własnego światła, tylko są podświetlane za pomocą świecącej, umieszczonej za telewizorem lampy. Prąd oszczędza się w takim przypadku ustawiając kontrast i jasność na optymalnym poziomie. Niektóre modele LCD wyposażone są w funkcję dynamicznej regulacji jasności świetlówek elektroluminescencyjnych, co pozwala zarówno na polepszenie dynamicznego współczynnika kontrastu jak i zmniejszenie poboru energii.

Gdybyś obejrzał ten sam film w telewizorze plazmowym i LCD o takiej samej przekątnej, podczas jasnych ujęć więcej energii zużywałaby plazma, za to podczas ciemnych – telewizor LCD. Biorąc pod uwagę cały film, zużycie prądu będzie więc podobne.

Prawdą jest natomiast, że telewizory LED należą do bardziej energooszczędnych. Ich zużycie energii w porównaniu z telewizorami LCD i plazmami o takiej samej przekątnej może być nawet 2 razy mniejsze.

Pamiętaj, że na zużycie prądu zależy w dużej mierze od wielkości ekranu, czyli od jego przekątnej. Dla porównania – telewizor LCD o przekątnej 19” zużywa średnio 50 W (gdy jest włączony) a telewizor o przekątnej 32” –  do 150W.

Firmy prześcigają się w tworzeniu telewizorów o jak najmniejszym poborze mocy, zarówno w trakcie działania telewizora, jak i po jego wyłączeniu. Możemy się spotkać z telewizorami, które w trybie wyłączenia pobierają mniej niż 0,01 W, a nawet nie pobierają mocy w ogóle.

Dźwięk

Dobry telewizor to taki, który oprócz obrazu dobrej jakości, oferuje też wysokiej jakości dźwięk.

Żeby wybrać telewizor z dźwiękiem wysokiej jakości, sprawdź koniecznie:

 • moc głośników – najsłabsze głośniki mają około 3 W, a najmocniejsze – 20 W. Warto wybrać telewizor wyposażony w głośniki o mocy nie mniejszej niż 5 W, zagwarantuje to dobry (wyraźny) dźwięk.
 • ilość głośników – głośniki, w które wyposażony jest telewizor, są zazwyczaj przeciętnej jakości. Warto kupić model, który oprócz dwóch standardowych głośników, będzie też posiadał trzeci (tak zwany niskotonowy). Dzięki temu dźwięk będzie lepszy i bardziej przestrzenny.
 • możliwości regulacji dźwięku – niektóre odbiorniki posiadają możliwość regulacji dźwięku i dostosowania go do rodzaju oglądanego programu (np. „mowa”, „film”, „muzyka”). Taka funkcja jest bardzo przydatna. Kupując telewizor warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest w nią wyposażony.
 • funkcję dźwięku przestrzennego – to imitacja dźwięku, jaki daje dobry zestaw głośnikowy. Dzięki niej, oglądając każdy telewizyjny program, będziesz miał wrażenie, że dźwięk Cię „otacza”. Taka funkcja może mieć różne nazwy – Virtual Dolby Surround, Dolby 3D Surround, Incredible Surround, SRS TruSurround.

Sprawdź, czy Twój odbiornik jest wyposażony w funkcję AVL, dzięki temu unikniesz nagłych wzrostów głośności (np. podczas oglądania reklam).

Wejścia i wyjścia

Następnym parametrem, jaki koniecznie musisz sprawdzić wybierając telewizor, jest ilość wejść (wyjść), w jakie jest wyposażony dany model. To złącza umożliwiają podłączenie do telewizora urządzenia, takiego jak: kamera, magnetowid, konsola PlayStation, laptop, odtwarzacz, nagrywarka DVD, dekoder, tuner telewizji satelitarnej lub kino domowe.Kabel HDMI, Hama
Kabel HDMI, Hama

 • HDMI jest to wejście cyfrowe, dzięki któremu strumień danych z urządzeń zewnętrznych, takich jak odtwarzacz DVD czy Blu-ray, jest przesyłany do telewizora bez strat wynikających z kompresji. Innymi słowy – dzięki złączu HDMI, obraz wyświetlany w Twoim odbiorniku ma dokładnie taką samą jakość jak obraz nagrany na płycie lub nadawany w telewizji HD. Oczywiście, niezbędna jest do tego wysoka rozdzielczość odbiornika (najlepiej 1080 poziomych linii). Aby sygnał był rzeczywiście wysokiej jakości, potrzebny jest kabel HDMI, za pomocą którego podłącza się do telewizora urządzenie zewnętrzne (takie jak odtwarzacz DVD). Producenci bardzo rzadko dołączają taki kabel to telewizora, zazwyczaj musisz go dokupić.
  Interfejs HDMI
  przekazuje nie tylko obraz, ale też dźwięk, w przeciwieństwie do występującego w starszych modelach wejścia DVI.
 • Wejście komponentowe (YUV) – dzięki niemu będziesz mógł korzystać z funkcji progresywnego odświeżania (progressive scan), a obraz w Twoim odbiorniku stanie się dynamiczniejszy.
 • Scart (EURO) – w takie złącze są wyposażone wszystkie płaskie telewizory. W przeciwieństwie do cyfrowego interfejsu HDMI, jest to złącze analogowe, a więc sygnał przez nie wysyłany jest dekodowany do wartości analogowych. Przyczynia się to do utraty jakości wyświetlanego obrazu i przesyłanego dźwięku. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości sygnału i chcesz w pełni cieszyć się wysoką rozdzielczością i innymi parametrami Twojego telewizora, wybierz telewizor wyposażony w przynajmniej jedno cyfrowe złącze HDMI.
 • AV – to wejście analogowe znajdujące się z boku telewizora, które służy do podłączania do telewizora kamery, aparatu lub konsoli.
 • S-Video (Y/C) wejście analogowe służące do wyświetlania obrazu (jakość wyświetlanego obrazu jest wyższa niż w przypadku wejścia AV).
 • PC, D-SUB – wejścia umożliwiające podłączenie do telewizora komputera. Podłączenie komputera umożliwia też interfejs HDMI.
 • USB – złącze USB umożliwi Ci podłączenie do telewizora przenośnej pamięci pendrive lub odtwarzacza MP3.Nie wszystkie modele wyposażone w złącze USB umożliwiają wymienioną funkcję, część służy tylko do celów serwisowych.
 • Wejście audio – jeśli chcesz, żeby jakość dźwięku w Twoi odbiorniku poprawiła się, niezbędne jest wejście audio, dzięki któremu podłączysz do odbiornika zestaw muzyczny, wieżę Hi-Fi lub zestaw kina domowego. W takie wejście jest wyposażona zdecydowana większość płaskich telewizorów.
 • Czytnik kart pamięci – dzięki takiemu czytnikowi nie musisz podłączać do telewizora aparatu za pomocą kabla, zdjęcia możesz oglądać na dużym ekranie bezpośrednio z karty pamięci.
 • Ethernet LAN – ponieważ najnowsze telewizory pozwalają na oglądanie telewizji internetowej, np. VOD, dzięki technologii Smart TV. W dodatku, dzięki podłączeniu do Internetu, telewizor staje się centrum multimedialnym współpracującym z innymi urządzeniami w domu.
 • MHL – wejście umożliwiające połączenie z urządzeniami mobilnymi – wymianę plików i ładowanie baterii w urządzeniach mobilnych poprzez podłączenie do telewizora.

Producenci i ceny

Do największych producentów telewizorów należą firmy z branży elektronicznej, takie jak:

 • Funai
 • Grundig
 • LG
 • Manta
 • Mitsubishi
 • Orion
 • Panasonic
 • Philips
 • Samsung
 • Sharp
 • Sony

Ceny płaskich telewizorów są zróżnicowane i zależą od zastosowanej technologii. Najtańsze są telewizory LED, najdroższe – nowe na rynku telewizory laserowe. W tabeli znajdziesz orientacyjny przedział cenowy poszczególnych rodzajów telewizorów:

Rodzaj telewizora Cena (w PLN)
LCD 400 – 50 000
Plazma 1300 – 210 000
LED 400 – 21 000
Telewizor laserowy ok. 25 000
3D TV 1500 – 360 000


Podsumowanie 

Jak widać, wybór technologii TV wcale nie należy do prostych, a przed zakupem trzeba opanować i rozumieć wiele pojęć, takich jak częstotliwość odświeżania matrycy, jasność czy kontrast odbiornika.
Przed wyborem z pewnością warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim miejscu postawisz telewizor.
Jeśli zamierzasz oglądać telewizję w zaciemnionym pomieszczeniu, wybierz jasny telewizor LCD. Plazma, LED i OLED mogą się w takich warunkach nie sprawdzić, obraz, jaki emitują jest ciemniejszy.

Koniecznie zwroć też uwagę na to, w jakie tunery jest wyposażony wybierany przez Ciebie TV.
Do odbierania programów z anteny analogowej naziemnej (czyli obecnie – TVP1, TVP2, TVP3, TV POLONIA, Polsat i TVN), wystarczy Ci tuner analogowy. Naziemna telewizja cyfrowa (czyli DVB-T i DVB-T+) dopiero się rozwija i można ją odbierać tylko w niektórych lokalizacjach (sprawdź dane nadajników). Tuner telewizji kablowej przydaje się rzadko – dostawcy kablówki i tak dołączają zazwyczaj własne tunery, dzięki którym możesz odbierać nadawany przez nich sygnał.  Tuner telewizji satelitarnej umożliwi Ci dostęp do wszystkich darmowych kanałów przekazywanych przez satelitę. Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4 przydaje się wtedy, gdy zamiast anteny kablowej, zbiorczej lub satelitarnej, posiadasz antenę pokojową lub na dachu

Życzymy Ci wielu wzruszających i emocjonujących chwil spędzonych przed ekranem nowego odbiornika!

————————————————————————————————————————————————————————————
Konsultacja merytoryczna:

Marcin Piechota
Sieć Avans

Mirosław Pniewski
www.imsystemss.pl