Jeśli decyzja o noszeniu kontaktów została już podjęta, okulista polecił odpowiednie szkła, pozostało Ci tylko dobranie płynu do pielęgnacji soczewek. Jak to zrobić? Pomocny będzie ten poradnik.

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, przyjmujesz w pakiecie całą paletę codziennych rytuałów i zabiegów, bez których użytkowanie szkieł nie będzie higieniczne i bezpieczne.

Czyszczenie i przechowywanie w specjalnych pojemniczkach jest niezwykle ważne. To właśnie dzięki pielęgnacji z powierzchni szkieł usuwa się osady lipidowe oraz niebezpieczne dla oka mikroorganizmy. Zaniechanie „serwisowania” soczewek szybko może zakończyć się źle. W najlepszym wypadku mniejszym komfortem użytkowania szkieł, w gorszym – infekcjami i chorobami oczu.

Tylko użytkownicy soczewek jednodniowych mają umysł wolny od płynów i pojemników na soczewki. Na koniec dnia wyrzucają szkła do kosza. I tyle.

Żeby utrzymać soczewki we właściwym stanie, konieczny jest zakup specjalnego płynu. Kłopot w tym, że rynek ma dość bogatą ofertę. Który płyn zatem wybrać?

Rodzaje

Wohlk dwustopniowy płyn do soczewek twardych
Wohlk dwustopniowy płyn do soczewek twardych
Po pierwsze trzeba dobrać płyn do typu soczewek. Tutaj nie powinno być rozterek, bo masz do wyboru jedynie roztwory do:

 • soczewek miękkich
 • soczewek twardych

W jednym i drugim przypadku chodzi o to samo – dezynfekcję, czyszczenie i nawilżanie powierzchni kontaktów. Jednak często składniki płynu są inne. Muszą być odpowiednio dobrane do materiału, z jakiego zostały wykonane soczewki. Niezgodność w tym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia kontaktów.

Płyny do codziennej pielęgnacji soczewek dzieli się również pod względem zakresu ich działania. Wyróżnia się:

 • płyny dwustopniowe
 • płyny jednostopniowe
 • płyny oksydacyjne

Piiloset Prima płyn jednostopniowy
Piiloset Prima
płyn jednostopniowy
Płyny dwustopniowe powinny w zasadzie nosić nazwę trzystopniowych, ponieważ w skład zestawu wchodzą osobne płyny do przechowywania i do czyszczenia oraz tabletki enzymowe do usuwania osadów białkowych (stosowane przynajmniej raz w tygodniu).

Płyny dwustopniowe z tabletkami enzymowymi przeznaczone są przede wszystkim do soczewek tradycyjnych, czyli twardych, rocznych.

Płyny jednostopniowe (wielofunkcyjne, jednobutelkowe) zawierają cały zestaw składników, które nawilżają, czyszczą z osadów białkowych i dezynfekują soczewki. A ponadto służą do ich przechowywania.

Przeznaczone są głównie do soczewek miękkich.

Komfort użytkowania płynów jednostopniowych jest znacznie wyższy niż dwustopniowych. Dlatego też są one znacznie częściej wybierane przez konsumentów.

Eyeye monosept jednostopniowy płyn oksydacyjny z dyskiem platynowym
Eyeye Monosept płyn oksydacyjny z dyskiem 
Płyny jednostopniowe i dwustopniowe inaczej nazywane są chemicznymi.

Płyny oksydacyjne mogą być jednostopniowe lub dwustopniowe. Służą do przechowywania i płukania soczewek. 

Jako że składnikiem takiego płynu jest nadtlenek wodoru, konieczne jest stosowanie specjalnych pojemniczków do przechowywania soczewek, które zawierają dysk kanalizacyjny (np. platynowy), rozkładający w ciągu sześciu godzin wodę utlenioną na tlen i czystą wodę.

Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów i innych chemicznych dodatków, dzięki czemu polecane są osobom odczuwającym dyskomfort lub uczucie suchego oka podczas noszenia soczewek kontaktowych oraz wszystkim tym, którzy mają skłonność do alergii.

Skład

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w płynach oksydacyjnych, głównym składnikiem czynnym jest nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona w odpowiednim stężeniu. Dlatego ważnym składnikiem jest tzw. stabilizator, który nie dopuszcza do rozkładu cząsteczek nadtlenku wodoru w takcie przechowywania.

Pamiętaj! Płyny oksydacyjne powinny być przechowywane w ciemnym miejscu.

Większość dostępnych na rynku płynów do soczewek zawiera następujące składniki:

 • surfaktanty
 • środki dezynfekujące
 • środki nawilżające

Niemal wszystkie dostępne dzisiaj płyny pielęgnacyjne do soczewek zawierają surfaktanty, czyli składniki czyszczące. Dzięki nim łatwo wymyć powierzchnię kontaktów z osadów białkowych, różnego rodzaju pyłków czy nawet pozostałości po makijażu. Co więcej, surfaktanty ograniczają ponowne osadzanie się zabrudzeń na soczewkach.

Płyny pielęgnacyjne muszą też pełnić funkcję dezynfekującą i – zgodnie z normami ISO – usuwać co najmniej 99,9 proc. bakterii i 90 proc. grzybów z powierzchni soczewek. Poza tym środki dezynfekujące są równocześnie konserwantami, bo nie dopuszczają do namnażania drobnoustrojów w opakowaniach.

Jak już pisaliśmy, funkcję taką w płynach oksydacyjnych pełni woda utleniona. Natomiast w płynach chemicznych mogą to być następujące środki:

 • poliheksanid (PHMB, Poloxamer, Pluronic, Dymed)
 • Polyquad
 • Aldox
 • dwuchlorek aleksydyny

Coraz częściej różne środki są łączone w jednym produkcie, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Stosunkowo nowym dodatkiem stosowanym przez producentów płynów są substancje nawilżające i regenerujące. Mają następujące zadanie – zwiększyć komfort użytkowania soczewek i zmniejszyć ryzyko podrażnień. Takim związkiem jest np. panthenol, czyli prowitamina B5.

Płyn do pielęgnacji soczewek musi trzymać też wymagane parametry, takie jak:

 • izotoniczność
 • współczynnik pH

„Odpoczywające” w pojemniczku soczewki muszą mieć zapewnione identyczne warunki chemiczne jak na oku. Roztwór powinien więc mieć tak jak łzy stężenie 0,9 proc. chlorku sodu (soli). Gwarantuje to zachowanie prawidłowej geometrii soczewek.

Łzy mają lekko zasadowy odczyn. Ich współczynnik pH wynosi od 7 do 7,4. Dlatego też podobny odczyn powinny posiadać płyny do soczewek.

Pojemniczek

Pojemnik na soczewki
Pojemnik na soczewki
Systemy do pielęgnacji soczewek to nie tylko płyny, lecz również pojemniczki na szkła oraz całe procedury czyszczenia.

Bardzo często pacjenci zapominają o wymianie pojemniczków do przechowywania soczewek. One również muszą być czyszczone i wymieniane. Kończy się płyn, kupujesz kolejny, to przy okazji zadbaj o nowy pojemnik.

Wielu producentów sprzedaje swoje płyny od razu z pojemniczkami. Jeżeli jednak kupujesz płyn bez niego, pamiętaj, że specjaliści zalecają wymianę pojemniczków przynajmniej raz w miesiącu.

Płyn w pojemniczku musi być wymieniany po każdym użyciu soczewek!

Producenci i ceny

Większość producentów soczewek zaleca także własne płyny do ich pielęgnacji. Na sklepowych półkach znajdziesz płyny pielęgnacyjne następujących marek:

 • Alcon
 • AMO
 • Avizor
 • Barnaux
 • Bausch & Lomb
 • Ciba Vision
 • Cooper Vision
 • evo2lution
 • Eye See
 • Horien
 • InterOjo
 • Menicon
 • Piiloset
 • Wohlk
 • Zeiss
 • Zero Seven

Płyny – w zależności od wielkości buteleczki – kosztują od kilkunastu do maksymalnie 40 zł. Małe opakowania zawierają 100 ml płynu zaś większe z reguły 360 ml.

Płyn oksydacyjny z dyskiem może być nieco droższy – ok. 50 zł za 360 ml.

Podsumowanie

Stosowanie soczewek wymaga stosowania płynów pielęgnacyjnych. To nierozerwalna para, której rozwód może się źle skończyć – infekcją oka lub innym stanem chorobowym. Płynu nie można oszczędzać – musi być wykorzystywany zawsze zgodnie z zaleceniami specjalistów i po jednokrotnym użyciu wylany. Trzeba też zadbać o to, aby był odpowiednio dobrany do soczewek. Nie wszystkie płyny nadają się np. do nowoczesnych soczewek hydrożelowych albo do odchodzących do lamusa tradycyjnych szkieł.

Zakres zastosowania płynu należy sprawdzić przez zakupem.

Pamiętaj! Płyn pielęgnacyjny do soczewek ma określoną datę ważności. Po jej przekroczeniu może stracić swoje właściwości.

Na koniec polecamy obejrzenie znalezionej w sieci krótkiej animacji, która przedstawia zasady pielęgnacji soczewek.

Życzymy bezpiecznego i komfortowego użytkowania szkieł i płynów do ich pielęgnacji. 

 

Polecane poradniki: